nastie wenschen toe te wijden. Werkelijk is dus het hoofddoel, dat die instelling strekketen nutte van degenendie de kosten van het gym nastisch onderwijs kunnen en willen betalen. Dat getal is niet groot, omdat het nut van de gymnastie slechts door betrekkelijk weinigen be grepen wordt. Is het dan onjuist, wanneer wij beweren, en ongepast, als we ons gevoelen luide uitspreken, dat er moed toe vereischt wordtom aan een verstandig mandie den wil en het ver mogen bezitom hulpbehoevenden bij te staan een voorstel te doen, dat de strekking heeft, om niet het algemeenmaar een standdie verpligt is voor zich zelf te zorgente gerijven of liever daarvoor geldelijke opofferingen te doen We gaan een stap verder en komen zoo tot ons oorspronkelijk denkbeeld terug. Men klaagt, en niet zonder grond, over de gebrekkige lig- chamelijke ontwikkeling van de jeugd en men heeft vooral de mindere standen op het oog. Is het dan niet verstandiger-gehandeld, iets te doen hoe weinig ookin verhouding tot de midde len, waarover men beschikken kanen den bij stand die welwillenden verleenenom dat per soneel de gelegenheid ter verkrijging van on derwijs in de gymnastie te verschaffen Zal de stichter der tusschenschool voor een hoogeren stand dat onderwijs toegankelijk stellen en het de jeugd, die hij onder zijne zorgen nam, ont houden? 't Is waar, er is verschil in den aard van het onderwijs en daaraan kan men de meest- mogelijke uitgebreidheid gevenzoodat de stich ting niet slechts zij eene kweekschool voor on derwijzers, maar ook voor acrobaten en saltim- banques. Zulke overdrevene bedoelingen scha den aan de goede zaak en eene op zich zelve hoogstnuttige instelling wordt daardoor al zeer spoedig in het oog der menigte met bespotting bejegend. Welligt zal menigeen in deze beschouwing van een reeds tot rijpheid gekomen besluit eene af keurenswaardige poging zien om zulk een uit stekend plan" tegen te werken. Met zulk eene magtspreuk is men gewoon in sommige kringen te bejegenen, wat niet in den smaak der vrienden valt. O Neen! 't is ons niet te doen om afte- breken en daarvoor niets in de plaats te geven. Met meer eenvoud en minder omslag willen wij onze denkbeelden mededeelen, die, zoo wij ver trouwen, ook weerklank zullen vinden bij meer dan een lid der Commisie, van wier eerlijkheid en onpartijdigheid men zich overtuigd mag hou den omdat zij de waarheid zoeken en de kri tiek beminnen; welke immers ook als liberalen, die niet zelfzuchtig zijn willen worden erkend en maar al te zeer de ervaring hebbenque la raison n'estpas toujours au cóté de la majoritc. BINNENLANDSCH NTEUWS. Z. M. heeft benoemd tot president der arrondissements-regtbank te Hoorn Jhr. Mr. D. van Akerlaken en tot kap. bij het 3C reg, den len luit. W. Schuurman van het reg. nadiers en jagers en op nonactiviteit ge den kap. E. K. Hamming, adj. bij het 7e reg. in Bij kon. besl. van 19 April jl. is aan de voormaligen 2C" luit. T. J. Stieltjes als nog e< een eervol ontslag verleendmet wijziging va het besluit van 20 April 1849. Z. M. heeft benoemd tot officiers der ort van den eikenkroon de heeren S. Sarpkat voorzitter der vereeniging voor volksvlijt, Roelofs en M. Kuytenbrouwer, kunstschilders Brusselen tot ridders dier orde de heer! A. J. de Bull en H. J. Schimmel, dichten II. ten Kate en J. W. Bilders, kunstschilde en C. J. A. den Texpresident der Maatschapp Felix Meritis; allen te Amsterdam. Z. M. de Koning van België heeft tt ridders der Leopoldsorde benoemd de heeren G. van Vlissingen en A. E. Dudok van Hce Scheepsbouwmeesters te Amsterdam. De Gemeenteraad van Utrecht heeft ti Stadsarchitect benoemd den heer Th. Romein Leeuwarden. Naar men verzekert zullen HH. KK. Hl prins en prinses Frederik en FID. dochter Mat nog tot de maand Junij in Engeland verblijvei en zich van daar voor eenigen tijd naar badplaats Ems begeven. De berigtendie alhi ontvangen worden nopens den gezondheidsto stand der prinses, blijven bij voortduring gunsti Naar men verneemt is door de commit: van het Hotel Garni te Scheveningen de resta ratie in dat Hotel gegund aan den heer vao dl Pijl te 's Hagewiens bijzondere geschikthe! voor die betrekking algemeen bekend is. Woensdag jl. is in de Groote Kerk te 's Hi door den WelEw. heer Ds. Huydekoper zip dertig-jarige waarneming van het leeraarsai gevierd. Tot tekst van de rededie hij daai hield, koos de geachte leeraar: Joh. XIV: //Ik zal u geene weezen laten. Hij maakte deze gelegenheid gebruikom een hartelijk woo tot de gemeente te rigten over het feest i den dag dat gevierd werdnamelijk het twe eeuwfeest van het diaconie-huisop welks krat dadige ondersteuning hij bijzonder aandrong Dr. F. W. Merenspredikant te Baa f heeft het beroep naar Vlissingen aangenomei Ds. J. Middel te Zutphen heeft het li haald beroep naar de Christelijk Afgescheidi Gemeente te Hattem aangenomen. Bij de Hervormde gemeente te Ilpenl: is beroepen de Kandidaat J. du Marchie Serv; terwijl het beroep naar Hoorn is aangenomen d( Dr. II. J. E. van Hoorn te Bergumen ïi dat naar Balk bedankt door Ds. C. J. Kraft) Oldenbroek en naar de Vrije Evangelische meente te Amsterdam door Ds. J. H. Gunni te Hilversum. Donderdag avond zijn te 's Hage in Evangelisch Luthersche Kerk bijeengekomen

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2