EIDSCH DAGBLAD. N°. 41. Woensdag 18 April. A0. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden f 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam tc 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; |j 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam tc S u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 ra.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgcns tc 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snaraiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeester, dagelijks te 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon- derd. Thesaurie, dagelijks van 102 ure. JÜe Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, "Wijk V, N°. 328, 'smorgcns van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnscndagelijks van S1 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, IVoensdag cn Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. De benoeming van een Wethouder. Volgens onze tegenwoordige staatsinstellingen bestaat er eene betrekking tusschen de natie en hare vertegenwoordigers, naauwer en inni ger dan vroeger, toen eene magt daartusschen stonddie aan beide zijden de hand reikte. De leden van den Eaad der gemeente, regt- streeks gekozen door de ingezetenen, die, eene zekere mate van gegoedheid bezittende, veron dersteld worden belang te hebben bij het beheer van de huishouding der gemeente, staan tot de ingezetenen in eene voordurende betrekking, omdat zij niet voor hun leven, gelijk vroeger, zijn benoemd, maar voor een bepaalden tijd, waarna hun mandaat moet worden vernieuwd. Maar om dat een talrijk ligchaam voor het dagelijksch be stuur niet geschikt is, en slechts enkelen voor allen en onder eene zekere verantwoordelijk heid verrigten, wat moeijelijk door velen kan geschieden, daarom is het nuttig en goed, dat gewaardeerd wordtwat zij verrigten welke die taak op zich namen, vervullen en vervulden, in al haren omvang bij art. 179 der gemeente wet met algemeene trekken omschreven,daarom mag het publiek niet onverschillig zijn ten aan zien der benoeming van Wethouders, die 's ICo- nings vertegenwoordiger in de gemeente ter zijde staanofschoon de kiezers op die benoeming geen invloed hebben omdat de Eaad die uit zijn midden kiest. Na een langdurigen diensttijd, die zich ken merkte door trouw en ijver in de behartiging der gemeentebelangen en van strikte regtvaar- digkeid in de behandeling van de voorkomende 'zakenis weldra het tijdstip daar, waarop de heer Bucaille zich van de verdere waarneming der moeijelijke betrekking wil ontheven zien, een verlangenwaarvan de regtmatigheid op gevor- den leeftijd en bij afneming van krachten niet zal worden betwijfeld. Voortgesproten uit twee geslachten Bucaille en Clignetdie op het gebied der fabrieknijverheid zich met eere hebben bewogen en wier milddadigheid in de valleijen van Piemont door de Waldenzen nog heden ten dage met name wordt geroemd, zal eene langdurige welverdiende rust gaarne worden ge gund aan den mandie bij al de eigenaardighe den van zijn karakter geacht wordt door iedereen, die hem van nabij kende en onpartijdig wilde beoordeelen. Men zal meenen, dat de opengevallen plaats in de vergaderzaal, die nog altijd prijkt met de wapenschilden van vroegere Leidsche familiën, niet moeijelijk door jeugdiger en krachtiger raads leden kan worden vervuld. Niemand zal dit tegensprekenen toch zoo als gewoonlijkzal men aan den achtbaren man die optreden moet, hoogere eischen doen dan die men voor zijn voorganger tot maatstaf van het oordeel over het beheer der gemeentewerken stelde. Men wil op dat gebied ook den geest des tijds ge volgd ziendie onverbiddelijk is in zijn eisch dat alle traditiëncostumen en slaafsche na volging van hetgeen vroeger als goed en on verbeterlijk plagt te gelden, zullen ophouden. Een nieuwe Wethouder, die met dien bijzonderen tak van de huishouding der gemeente is belast, zal niet kunnen volstaan met te doen, wat zijne voorgangers verrigttenhij zal een werk kring aanvaardendie zoo al niet de moeijelijkste, toch de rijkste in omvang isvan hetgeen de gemeentewet aan het dagelijksch bestuur van Bur gemeester en Wethouders opgedragen heeft. Hij zal zijn bijstand maar behoudens zijne eigene ver antwoordelijkheid, kunnen vinden in het kleine personeel, dat hem wordt toegevoegd; hij zal onder zijn beleid en bestuur worden gediend door ambtenarendie eene grondige kennis be zitten van het vak, dat uitsluitend de hoofdrol

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1