De Gemeenteraad van Arnhem heeft eene verordening voor het Gymnasium vastgesteld en daarbij voor hel onderwijs in de Lalijnsehe en Grieksche talen een cursus van vijf jaren aan genomen. Op den tweede Paaschdag des namiddags be vonden zich in de Keizerstraat te Scbeveningen drie beschonken personen die tot ergenis van velen beweging en opschudding verwekten. Een dienaar van politie beijverde zich dat schandaal te doen ophouden. Een van de drie ging huiswaarts doch de beide anderen luisterden naar geene vermaningenzoodat de dienaar na veel geduld te hebben geoefend, verpligt was zich van een der rustverstoorders meester te maken en dezen naar de politiewacht te brengenten einde hem aldaar van zijnen roes te doen uitslapen. De arre stant verzette zich daartegen, mishandelde den agent, wierp hem tegen den grond en daar hij dezen nog daarenboven zijn sabel trachtte te ontnemen, bragt hij zich zeiven eene wond aan de hand toe. Met behulp van andere be ambten van politie werd hij in verzekerde be waring gebragt en is het te wenschen dat hem voor een geruimen tijd de gelegenheid zal wor den benomen zich zoo schandelijk aan het mis bruik van sterken drank te buiten te gaan. Plaatsgebrek verhindert ons heden uit voerige beriglen uit de O. I. bezittingen mede- tedeelen. Alleen nemen wij op, dat tijdelijk ge steld is ter beschikking van het bestuur over de protestantsche kerk in Ned. Indië de predikant F. U. van Hengel, met bepaling, dat hij ter hoofdplaats van de residentie Preanger-regent- schappen verblijf zal houden, en o. a. benoemd tot kapitein den len luit. E. H. Rhode. BUTTENLANDSCH NIEUWS. Volgens telegrapbische berigten is het op Sicilië rustig. Het gevecht te Palermo was bloe dig. De meeste opstandelingen zijn op de bar ricades omgekomenen eenige monniken gear resteerd. Men meent de hoop te mogen koesteren dat PruissenEngeland en Oostenrijk tot eene overeenstemming zullen komen in de keus der middelen, strekkende om de gevaren, die Zwit serland bedreigen, af te wenden. De Savooische afgevaardigden bij het Sar- dinische parlement hebben aan den President schriftelijk te kennen gegeven, dat zij meenen geen deel te moeten nemen aan de stemming in de kamer over den afstand van Savoye aan Frank rijk, zoolang de volksstemming niet heeft plaats gehadofschoon zij doen blijkendat zij tegen dien afstand volstrekt geene bezwaren hebben en de verwachting te kennen gevendat de kamer het tractaat zal goedkeuren. De Parijsche Monileur behelst een besluit, bepa Jende, det de Staatsraad voor handel, land- bouw\en nijverheid een onderzoek zal instellen naar den gemiddelden prijs der voorwerpen, d volgens het handelsverdrag met Engeland t: den invoer worden toegelaten en ter bepalit van de regten naar de waarde. Het Engelsche ministerie heeft beslotel Gibraltar door een onderzeeschen telegraaf mi Engeland te verbinden. De lijn zal loopen ovi kaap Finistère naar Plymouth en moet in Sep tember voltooid zijn. Uit Homburg verneemt men dat de Spai jaard, die de bank aldaar heeft doen springei vertrokken is en naar men zegt meer dan ee millioen fr. heeft gewonnen. De Savoijers moeten door ja of neen Zot dag 22 April van 8 tot 7 uur op een gedrul of geschreven stembriefje antwoorden op de vraa of Savoije met Frankrijk wil vereenigd worden Stemgeregtigd zijn alle burgers, 21 jaren oud uit Savooische ouders geboren, minstens zes maam den in de gemeente woonachtig en nimmer wi gens misdrijf gestraft. Bijzondere berigten uit Parijs behelzen, dl Engeland aan de Napelsche regering het terug trekken zijner vloot heelt geweigerd. De no! moet in vrij hevigen toon zijn gesteld en daaroj nederkomen, dat Engeland verpligt is zijne oei derdanen te beschermen, overal waar eene sled georganiseerde of despotische regering hun levet hunne veiligheid of bezittingeu in gevaar breng De generaal de Lamoricière heeft bij eet dagorde verklaarddat hij niet geaarzeld hee het zwaard weder aan te gorden, waarop de Pai een beroep heeft gedaan. Voor de katholijke is het Christendom het leven der beschaving de revolutie bedreigt Europa, als weleer het Is lamisme deed. De zaak des Pausen is die dl beschaving en der vrijheid. Men zegt, dat er eene schikking zou hel ben plaats gehad tusschen Frankrijk en Zwi seriand en dat Zwitserland zich tevreden ste met onzijdig verklaring van eene strook grom rondom het meer van Genève, hetgeen zou m derkomen op de verbindtenis van Frankrijk o geene vestingen of versterkingswerken op de ku van Savoije opterigten en geene vloot op t meer te hebben. Zwitserland zou daarin hë: ben toegestemd, omdat het heeft ingezien, d het niet veel op de hulp van Engeland zal ku nen rekenen, daar deze mogendheid hare pop lariteit in Europa heeft verloren. Aangaande de inhechtenisneming van gn de Montemolin heerscht nog de grootste ona kerheid. De Oostenrijksche regering heeft verklaar geene bedenkingen te hebben tegen de aanhec» ting van Savoije en Nizza bij Frankrijk, indii zij wordt voorgesteld als een afstandwaarin Pi mont uit vrije beweging heeft toegestemd, dol niet als het gevolg van een beroep op het alg 1 meene stemregt. Een half-oflïcieel Russisch dagblad bt schouwt de inlijving van Savoije en Nizza i

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2