den en de kerkbesturen der Israëlitische Gemeen ten in het Rijkbetrekking hebbende tot de organisatie van het Israëlitisch Kerkgenootschap op een meer wettigen voet. Het beginsel wordt daarbij gehuldigddat uit den boezem der ge meenten de wettige vertegenwoordiging van een centraal kerkbestuur moet geboren worden. Eene commissie uit de ingezetenen van Curaqao, aan welker hoofd stond de Opper rabbijn der Israëlitische Gemeente heeft den jpstcn Februarij 11. aan Z. E. den Gouverneur van Lansberge eenige geschenken in zilver aan geboden, als een blijk van erkentelijkheid van den handelsstand en van eenige ingezetenen voor bewezene diensten. De Heer Joan Muller, na aangetoond te hebben, dat de bescherming der inlandsche nijverheid onnoodig en de vrees voor mede dinging denkbeeldig is, uit in zijne rede op 29 Maart jl. (zie ons vorig No.) de meening, dat de Nederlandsche Nijverheid slechts vrijheid «hoeft, om zich te ontwikkelenen vertrouwen Dp eigen krachten. Indien de regering bij het voorstellen van een vrijgevig tarief volhardt, sal zij bij den handel grooten bijval en bij de nij verheid minder tegenstand ontmoeten naarmate aan hare regtmatige eischen wordt tegemoet gekomen en men zich regelt naar hetgeen in andere landen die gelijke producten opleveren geschiedt. Spreker besluit aldus: «Het is niet te ontveinzen, dat nog menig ingeworteld begrip is te bestrijden, alvorens de ;ehuldigde begrippen gewaardeerd en algemeen langenomen zullen worden. Maar die begrippen :n de beginselen van vrijen handel berusten loch op het vooroordeel van enkelennoch op legunstiging of op eenigerlei baatzuchtig doel :ij zijn edel en rein en niet maar voor dezen >f genen, maar voor elkeen op gelijke wijze, doezeel" ook bestredenhoezeer ook gewraakt ;ij vinden hunnen weg; de tegenstanders ge- rnelen hoe langer hoe meer de onmogelijkheid, rai den strijd vol te honden en schuilen thans eeds alleen achter het voorwendsel van ontij- ligheid en van het gevaar, om bestaande toe- tanden plotseling om te keeren en te verande- en. IJdele pogingen! Het beginsel van vrijen landel is de bergstroomdie met onverwinne- ijke kracht van de hoogte nederdaalt en alles nedesleept, wat hem in den weg staat totdat hij rust vindt in de vlakte. Daar vindt hij rust, lonvlat daar zullen ophouden dwang, bevoorreg- ting, willekeur en onregtvaardigheiden omdat fin die vlakte alleen zal te vinden zijn voor ieder loon naar verdiensten. 2 De zomerdienst van den Hollandschen IJzeren Spoorweg zal den 15en dezer maand Mp'orden ingesteld. BUITENLANDSCH NIEUWS. I Volgens telegrafische berigten zal de be volking van Savoije en Nizza binnen acht of tien dagen worden opgeroepen om door middel van het algemeene stemregt uitspraak te doen betrekkelijk de inlijving bij Frankrijk. De hoogleeraar Delarvi is tot buitengewoon gezant van Zwitserland te Londen benoemd. De Bondsraad heeft aan de mogendheden die vertegenwoordigd waren op het congres te Aken eene circulaire doen toekomen, waarin aange drongen wordt op de bijeenroeping van een con gres. Vrijdag zouden te Genève nieuwe troepen zijn aangekomen. - De apostolische brief die door Paus Pius IX is uitgevaardigd bij gelegenheid der jong ste excommunicatie, is openbaar gemaakt. Daarbij is uitgesproken de groote bandie bij de beslui ten der algemeene kerkvergaderingen met name van die van Trente XXII Cap. XI a Reform.) is omschreven. Men berigt dat de Sardinische regering een depêche aan die van Zwitserland heeft doen toe komen waarin de eischen der republiek op Chablais en Faucigny met nadruk worden ont zegd. Overigens zal Sardine zoffwel als Frank rijk er zich nimmer tegen verzettendat Zwit serland zijne belangen in zooverre het daartoe regt heeft beveiligt. De Nord deelt een brief uit Rome mede, waaruit blijkt dat de groote banvloek, die in de laatste dagen zooveel van zich heeft doen spreken, door den Paus nog altijd niet uitge sproken is. Wel is waar heeft de gewone af kondiging plaats gehad, die de bedreiging behelst dat de ban zal geslingerd wordenmaar het ge bruik wil, dat die afkondigingen driemaal, met minstens acht dagen tussohenruimte, herhaald moeten worden, ten einde den schuldigen in- tusschen de gelegenheid te geven in onderwer ping te komen. Na de derde afkondiging moe ten andermaal acht dagen verloopenvóór de groote ban eindelijk uitgesproken mag worden weshalve deze plegtigheid niet vroeger plaats kan hebben dan den 19Jen April, doch welligt eerst eenige maanden later haar beslag zal krij gen. Uit New-York wordt berigt, dat de zoo befaamde Lola Montes, die door hare lotge vallen en hare excentriciteit zooveel van zich heeft doen spreken, eene geheel andere vrouw geworden is dan zij tot hiertoe was. Zij heeft onlangs in lezingen, die met vuur en talent werden uitgesproken, hare toehoorders geboeid en zedelijkheid als den hoogsten pligt op den voorgrond geplaatst. Zij heeft nu den Bijbel ter hand genomen, daarin met steeds klim mende belangstelling gelezen en zij voedt de hoop, om voortaan bij hare lezingen dat boek der boekentot grondslag te leggenwijzende daarbij op haar vroeger zoo zondig leven als een afschrikkend en waarschuwend voorbeeld. Eene buitengewone vrouw, die alles wat zij doet met zooveel geestdrift en volharding aanpakt

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3