uit te drukken. Inderdaad, ook dit is voor meer geoefenden zelfs nog de studie overwaardig. Is men niet geheel op de hoogte en doordrongen van het te behandelen voorwerp, het is hier de Laocoou vooral, waarvan het smartelijke spoedig in de teekening mislukt, dan tot ironie ver valt en daardoor de gewrochte uitdrukking ten ecnemale doet verloren gaan. Koppen en beelden in pleister is het hoogste wat de leerwijze van Gebrs. Dupuis vordert, doeh door den ijver van sommige meergevorderde leerlingen zijn er ook thans eenige proeven ge leverd in gekleurd krijt naar zoogenaamd stil leven, tot eene bevallige groep te zamen- gebragt, waaronder menigeen den lof verdient van veel kleur-gevoel te bezitten en voor de toekomst de bemoedigende blijken draagt, dat de vervaardigers niet zonder vrucht hunne schre den verder zullen kunnen rigten. Er is dikwijls verschillend geoordeeld over de leerwijze van Gebrs. Dupuis. De Eransche mi nister van het openbaar onderwijs belastte in 1853 eene Commissie uit voorname kunstschil ders zamerigesteld om na te gaan welke methode bij het teekenonderwijs in de Lycées behoort te worden gevolgd. Het oordeel in een uitvoerig verslag bekend gemaakt luidde niet gunstig, het kwam der Commissie o. a. voor, dat deze leer wijze slechts eenige geschiktheid bezit om den werkman op te leidendoch wijl zij ongeschikt zou wezen om den smaak te vormentot oplei ding van kunstenaars niet behoorde gevolgd te worden. In Belgie was kort daarop het oordeel niet zoo streng, blijkens een verslag aan den minister van Binnenlandsche zakendoor eene Commissie uitgebragt. In ons landwaar de za ken aan het ministerie allerminst het belang der schoone kunsten gelden, gaf de eene inrigting de andere het voorbeeld. Wij zullen hierover niet verder uitweiden, maar de uitkomst bewijst en zal meer en meer blijven bewijzen dat die leer wijze grooter nut veroorzaakt dan men zich aan vankelijk had voorgesteld. Een leerling moet worden bezig gehouden. De voorwerpen boeijen meestal bij de leerwijze van Gebrs. Dupuis bij veel verscheidenheid. De blik wordt juister, het denkvermogen opgewekt, het oordeel scherper, de geest levendiger, de gespannen aandacht, die bij zulke oefeningen heerscht, getuigt van meer ingenomenheid en ijver, dan bij bet slaafs copiëren van voorbeelden plaats heeft. Nogtans behoort het laatste vooraf te gaan om de eerste gronden der teekenkunst te leggen. Onder de leiding van een bekwamen en ijve- rigen hoofdonderwijzer aan het Genootschap wor den in het een en ander deze teekenlessen ge geven. Hij ga op dezelfde wijze voort als hij be gonnen is en het bewustzijn dat hij zoowel als zijne w^u'kers hun tijd niet te vergeefs zullen ""faaijgewend,aangemoedigd dooreenen war mer vqu hunne leerlingen moge voor hen dtfidsle bevrediging opleveren. De examina door de leden bezocht mogen de overtuigii schenken, dat het Bestuur des genootschi geene moeite noch kosten spaart om naar eischen des tijds mede te gaan, op datgenen maar eenigzins het nut of de veredeling vi den geest der aan zijne zorg toevertrouwd kan bevorderen. Die inrigting schenke aan on stadgenooten de overtuiging dat zij zoo gee eerste, echter eene voorname plaats onder a dere inrigtingen bekleedkortom de algemee; belangstelling en ondersteuning verdient. Ingezonden BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot burgemees: van Mook II. Coomans, in plaats van G. W. Goo sens, op verzoek eervol ontslagen en als Brits consul voor Zuid-Holland en Zeeland erkend heer Robert Eraser Turing te Rotterdam. De te Amsterdam opgerigte Nederlandscl Centraal Spoorweg-maatschappij heeft ten do de daarsteliing van een Spoorweg van Utree langs Amersfoort, Nijkerk en Harderwijk Zwolle, volgens bereids daartoe verkregen co cessie door den heer baron van Lokhorst anderen. Men schrijft uit Amsterdam: Gisteren gen den middag werden voor een pakhuis eeni koopmansgoederen opgeheschenmeestal 1 staande in groote pakken manufacturenbijl op de helft der bovenste zolders zijnde, scbi ten een acht- a tiental pakken uit het touw had dat bijna twee menschenlevens gekost:p. lukkig evenwel werd alleen de hoed van a voorbijgaand heer het slagtoffer. De banvloek van den Paus, dezer dag publiek gemaakt wekt hier algemeen den sp: lust op en beschouwt mendat die bekendu king van veel invloed is geweest op de da dager gehoudene verkiezing van een nieuw voor de tweede kamer. In de meeste kof huizen zijn de tweede edities van het Handel blad door bezoekers stil medegenomen. Zondag 1 April werden bij de Duitse Evangelische Gemeente te 's Gravenhage eeni nieuwe leden aangenomendie ten aanhoore gansche Gemeente vooraf deden blijken hunne kennis en van de voornaamste grondt ten aanzien der belijdenisdie zij zoudeu i leggen. Bij de Christelijke Afgescheidene Gemeei te Oud-Loosdrecht is tot predikaut beroep Ds. A. G. de Waal te Assen en in de Kas kolonie te Burgersdorp Ds. J. W. ten Bokl| te Ommen. Te Zaandam is een nieuw kerkgebo: voor de '.Christelijke Afgescheidene Gemeente daar gesticht. De Minister voor de Zaken der Hervorm Eeredienst enz. heeft eene hoogst belangrij circulaire uitgevaardigd aan de groote kerkerfl

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2