LEIDSCH DAGBLAD. N°. 54. Dingsdag 10 April. A0. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen vaii Leiden naar 's GravenhageDelft en Rotterdam ten 10 u. 6 rn.; 1 u.; G u. 9 m.; 9 u. |S m. Naar Haarlem en Amsterdam ten 8 u. 57 m.; 1 u. 4 m.; 4 u. 57 m.; 7 n. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens ten 7 ure 30 min., 'smiddags ten 12 ure, 'snamiddags ten 3 ure 45 min., 'savonds ten 8 ure 15 miD. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders 1 Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks ten 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon- derd. Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is tc spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S1 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag cd Donderdag van 9—2 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Een avond bij liet Genootschap Mathesis Sclentiarum Genitrix. Gedurende de vorige week werden aan het ge- lootschap: Mathesis Scientiarum Genitrix de ixamina in onderscheidene vakken van onderwijs rebouden. Door het Bestuur zijn de leden vol gens gewoonte hiertoe uitgenoodigd. Aan die litnoodiging gaarne voldoende bezochten wij ;isteren avond de examinainzonderheid van iet handen pleister- en letterteekenenwelk een sn ander onze aandacht bezig hield en dikwijls mze belangstelling opwekte. Wij kunnen niet ichterwege blijven biervan een kort verslag te 'geven, in aanmerking nemende het veelzijdige 'nut dat aan deze inrigting verbonden is. i In het handteekenen, met name het teekenen liaar voorbeelden meenden wij meer vooruitgang "te bespeuren, dan ons in vorige jaren is toege schenen de behandeling van groote koppen jooral groepen, ornamenten en dergelijken is, floor vele leerlingen goed begrepen en onbe- yreesd opgevat, terwijl er duidelijke vooruitgang in de arsering, dat groote en langdurige strui kelblok voor menigen leerling, valt op te mer ken. Uit de groote verscheidenheid der tentoon- ;espreide teekeningen maakten wij met genoe- ;en op, dat eene ruime keuze van voorbeelden n allerlei genre immer den leerling afwisseling ichenkt en hem op eene veelzijdige wijze in de jelegenheid stelt zich den oefentijd ten nutte :e maken. Menig uithangbord of naam op eenen deur- jost bewijst zelfs nog in onze dagen, hoe ;e.brekkig en onevenredig, hoe weinig het eigen- lardige der lettersoort gekend wordt, ja, met reik eene gezochte en onnatuurlijke schaduw rele letters tot onleesbaarheid toe, worden op- eluisterd. Ook aan het Genootschap is de ge legenheid voor den leerling-huisschilder open gesteld, om zich in het letterteekenen te oefenen, wij durven zeggen: te bekwamen, en hetgeen wij thans zagengaf ons de overtuiging dat men ook in de gefigureerde letters het karakter kan bewaren, deze zelfs fraai kunnen zijn mits de teekening en verhouding maar juist in acht genomen wordt, ons de hoop gevende in dat onmisbare gedeelte van den huisschilder mettertijd meer en meer vooruitgang in het openbaar te zien ten toon spreiden. Jammer slechts dat het Engelsche letterschrift te weinig beoefend wordt en wenschelijk ware het dat ook dit aan het Genootschap kon worden ingevoerd. Wij heb ben althans meer dan eens in Botterdam de keurige hand bewonderd, die in fiksche penseels- trekken en zeer in het karakter, menigen deur post aldaar met het Engelsche letterschrift siert. Treden wij een ander vertrek van het Genoot schap binnen. Daar zijn teekeningen naar voor werpen in pleister volgens de leerwijze van Gebrs. Dupuis in menigte ten toon gehangen. Met bij zondere belangstelling hebben wij bet meeste gadegeslagen. Onderscheidene zeer goed getee- kende koppenornamentenen vele andere figuren naar pleister trokken aller aandacht. Menige teekening is met veel gevoelmet eene vaste hand omgetrokken het pleister door zachte tusschen-tinten en reflexie-lichten goed begre pen en teruggegeven. Wat de behandeling der leekeningen naar de buste van den Laocoon, ten mededinging naar de zilveren medaille betreft ook biermede kunnen wijeen paar teekenin gen uitgezonderd, vrede hebben, doch min der juist, kwam het ons voor, was de uit drukking van den kop in acht genomen of liever begrepen. Het zegt ook iets die pijn lijk gespannen en naar heneden getrokken hoe ken van het gelaat, dien half geopenden mond, die grievend smartelijke trekken naar waarde

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1