trent bewoning van huizen, van welken aard ook de partijen zijn en naar het burgerlijk regt aan gegaan mondeling of schriftelijkniet kunnen ontbonden worden dan bij regterlijk vonnis. De eigenmagtige uitzetting hield op, maar moest vervangen worden door een kostbaar regtsgeding, dat daaraan voorafgingmet personen op wie de bij voorschot betaalde regtskoslen niet konden worden verhaald. Aan die omstandigheid is de Vereeniging haar bestaan verschuldigd, die ten doel heeftdat de eigenaars van huizendoor de betaling eener bijdrage in verhouding tot het getal dat zij bezittenelkander waarborgen voor de verliezendie door kwaadwillige huur ders worden berokkend; terwijl het bestuur der vereeniging voor de regten der verhuurders bij het kantonregt als gemagtigde optreedt, 't Spreekt van zelf, dat die veranderde toestand niet zonder invloed gebleven is op de inkom sten, die van deze panden voortaan werden geno ten ofschoon het ook niet te ontkennen is, dat daardoor juist minder kosten aan het behoorlijk onderhoud wordt besteed. Er is nog iets. Die meent, dat de huis huren geregeld wekelijks betaald worden of over de volle 52 weken van het jaar worden geïnd, bedriegt zich zeer. Niet meer dan op 40 weken wordt het huurjaar, wat de betaling aangaat, be rekend en men handelt niet regtvaardig, wan neer men zulke eigenaars, als we op het oog hebben, van woekerzucht beticht. Alleen aan buitengewone middelen was het toe te schrijven, dat de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid in staat was binnen vijf en twintig jaren het voorschot aan de aandeelhouders terug te geven en niets geeft dus grondom te bewerendat <le arbeiderswoningen een ruimer eD zekerder middel van geldbelegging zullen zijn dan de ka pitalen ingeschreven op het Grootboek der Na tionale Schuld. Men kan wel eene becijfering maken dat, wanneer ieder buisje kost 800 en ééne gulden 's weeks huur opbrengt, de rente 6J- pCt. zal bedragen, ook aangenomen den tijd der vrijdom van grondbelasting en een onkost baar onderhoud. Maar de aangevoerde feiten geven immers regtom de uitkomst dier becij feringen te betwijfelen en voor teleurstellingen en misrekeningen te waarschuwen. De vereenigingendie zich hier en daar vor men tot het bouwen van woningen voor den werkstandzijn van dien aarddat zij bloot om dat belang deelnemen aan eene concurrentie die op een heilzaam staathuishoudkundig beginsel rust. Kerkelijke en openbare instellingen moeten zich daarvan onthouden en zich niet begeven op een gebied, dat voor de bijzondere industrie braak ligt. Wil men kerkelijke liefdadigheid zich _aldaar laten vertoonendan zij het in haar /eigenaardig karakter: door te ondersteunen altijd een zedelijk doel, dat vrij is zelfs van den rr,«jn opr baatzucht. 0 ztijïk zelf verdient dus hoogen lof, en in dien de nieuw te bouwen huisjes strekken toll kostelooze bewoning van de knapste bedeelden! der hervormde diaconie, dan levert het kapitaal! dat men daarvoor besteed, rijke vruchten op! die men ziet en die men niet ziet. Op die wijzJ is het plan onberispelijk; want in het algemeen! is het waar, dat niet altijd de beste geldbeleg ging in inschrijvingen op het grootboek der Natio nale Schuld bestaat en er meer stoffelijk en zedelijk) voordeel te genieten is dan de halfjarige rente! die men trekt. In dit bijzonder geval, lettend! op den oorsprong van het kapitaal, waarover wij niet zullen uitweidenomdat feiten daarmedt in verband staandie 't goed is niet aan t-j roeren; maar toch in dit geval zou juinj de stichting van die armenwoningen een sierlijk! gedenkteeken zijn van den zegepraal der proefhou! dende beginselen, die ten aanzien van dearmenzorj in de laatste jaren binnen Leiden zijn aangej nomen en in toepassing gebragt. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd: tot 1® luits. bij de; plaatselijken staf, de 2® luit. N. H. F. Sluysk:| plaatselijk adj. te Gorinchem; bij de infanten! de 2® luit. Jhr. H. Bowier, J. L. H. Beijenl P. F. Kraal en P. A. Janssen tijd. gedetacheerl in Oost-Indië en A. Boomgaart, F. G. Ottei bein en J. H. üurghgraaf tijd. gedet. in Wei.|< Indië; bij het 1® reg. de 2® luits. W. E. Vetter, J. C. Palier, D. H. J. D. MillioeiL en G. L. Sterkbij het 2® reg. de 2® luiti C. C. L. de Gee, H. T. Mulder, J. L. MuklnT F. H. A. Rijnders en C. E. Sepp; bij ha 3® reg. de 2° luits. J. K. H. W. Vogel, H..| Opscholtens en (t. M. Hoogeveen bij het reg. de 2® luits. J. K. de Plönnies, H. H. Salomon en A. James; bij het 5® reg. 2® luits. W. Weijtingh en T. J. Koentz; het 6® reg. de 2® luits. A. M. van der Heid^ S. A. Vermeulen en C. L. Lankenau; het 7° reg. de 2® luits. J. A. de Graaff, J. Kruyt, G. M. Hermanni en A. H. W. Vel| horst; bij het 8® reg. de 2® luits. J. J. IJ. Londen, J. D. Saueressig, A. J. T. Rochel F. C. C. Bloem, J. J. Logger, H. Kroon, H.^ Engelkens en M. J. Mos; bijhetinstr.bat:- de 2® luits. H. E. KleijnW. G. Rompela en G. J. Sas bij het Koloniaal Werf-depötd 2e luit. S. Visser; bij de artillerie tot le bijj den staf den 2® luit. F. J. Hafkemeijj bij het 3® reg. vestingartillerie den 2® luit. M. Dinaux; bij het corp9 pontonniers de 2® lajl H. J. Krantz. en J. F, van Grasveld; f de cavallerie 1® reg. dragonders de 2® luit, N. J. Therion2® reg. den 2® luit. J. Rijnbende; 3® reg. den 2® luit. J. M. G. Raj hare. 4® reg. den 2® luit.Jh. H.K.J. Meijei 5® reg. den 2® luit. W. C. S. J. Versfelt. De ritmeester W. de Fremerij is benoel voor speciale diensten bij het 5® reg. draft

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2