verklaarde te hebbenofschoon niet racer be- hoorende tot de Doopsgezinde gemeente, doch bereid was de belofte af te leggen van de waar heid te zullen zeggeneene beloftedie bij het genoemde kerkgenootschap is toegelaten en dewijl de Doopsgezinde gemeente is eene gezindheid, die erkend en toegelaten is, de geïntimeerde volgens art. 183 van het Wet boek van Strafvorderingtot het afleggen van zoodanige belofte had kunnen toegelaten wor den en hij dus niet verkeerde in het geval van art. 179 en 180 van even gemeld wet boek dat er alzoo ten onregte eene gevan genis-straf in de eerste teregtzitting is uit gesproken, daargelaten, dat er in geen geval geldboete kon worden uitgesprokenals zijnde het tweede lid van art. 177 Wetb. v. Strafvord. niet toepasselijk gesteld bij art. 179. Op deze gronden is, met tenietdoening van het hooger beroep en vernietiging der vonnissen van 10 eu 17 Febr. op nieuw regt doende, de geïn terneerde verklaard niet schuldig aan weigering van het afleggen van den eed of de belofte als getuige in eene strafzaak, noch aan volharding in die weigering, en is hij daarvan vrijgespro ken de kosten te dragen door den Staat. Door deze uitspraak is echter, zoo als men ziet, de hoofdvraag in deze niet beslist. BUITENLANDSCH NIEUWS. Lord Russell heeft aan het Lagerhuis me degedeeld, dat de regering aan den heer Thou- venel heeft verklaarddat Engeland de kwestie der geneutraliseerde provinciën van Savoije af scheidt van die der inlijving. De regering heeft voorts op de aanvrage van Zwitserland totautwoord gegevendat zij geenerlei bezwaren heeft tegen het houden van eene Europesche conferentie. Pruissen, Engeland, Oostenrijk, en Rus land hebben als mogendhedendie de tractaten nopens Zwitserlands onzijdigheid gewaarborgd hebbenden wensch dier republiek ondersteund en aangedrongen op eene zeer spoedige bijeen komst van het congres. Koning Victor Emanuel heeft gisteren het parlement geopend met de volgende troonrede: De laatste maal dat ik te midden van Italie's weeklagten en van de gevaren die den staat be dreigden het parlement opendespoorde het vertrouwen op de Goddelijke regtvaardigheid mij aan, om het beste van Italie's toekomst te hopen. Binnen korten tijd werd een vijandelijke inval afgeslagen en Lombardije bevrijd door roem rijke heldendaden. Midden-Italië is vrij door de wonderbare geestkracht der bevolking, en heden zie ik de vertegenwoordigers van 'tregt, hen, waarop de natie het oog gevestigd heeft, om mij verzameld. Deze zoo groote weldaden hebben wij te danken aan een grootmoedigen bondgenoot, -aÉHi -^e dapperheid van zijne en van onze sol- dtHëm, aait de zelfverloochening der vrijwilligers, aan de bestendige eendragt der inwoners, en ni danken er vooral God voor, want zoudeV boven- menschelijke hulp worden geene ondernemingen dierbaar voor het tegenwoordige eu het toeko mende geslacht, tot stand gebragt. Uit dank baarheid jegens Frankrijk voor hetgeen het ge daan heeft tot bevordering van Italie's geluk tot bevestiging van het verbond der beide vol keren, die een en denzelfden oorsprong, dezelldt beginselen en dezelfde bestemming hebben, word: eene opoffering vereischt. Ik heb dan ook een offer gebragt, dat he dierbaarste was aan mijn hart. Behoudens di goedkeuring der bevolking en van het parlement, en onder waarborg van de internationale belan gen heb ik een tractaat gesloten tot vereenigint van Savoije en Nizza met Frankrijk. Vele moeijelijkheden zullen wij nog moetet overwinnen, doch vertrouwende op de openbari meeuing en op de liefde mijner onderdanen,' zal ik niet duldendat eenig regt of eenigi vrijheid geschonden of verkort worde. Even als mijne voorouders ben ik innig de Katholieke leer verknocht eu vol eerbied voor het hoofd der Kerk. Ik zal zoo de kerkelijk magt geestelijke wapenen smeedt tot het bevor deren van tijdelijke belangenin de gerustheil van mijn geweten en in de voorouderlijke over levering kracht vinden, om de burgerlijke vrij heid en mijn gezag, waarvoor ik aan God alleei en aan mijne onderdanen rekenschap schuldij ben, ongeschonden te bewaren. De provinciën van Emilia hebben eene staats regeling bekomengelijk aan die der andere doch in Toscane, dat zijne eigene wetten <o verordeningen heeft, was eene bijzondere tijde lijke voorziening noodig. Het korte tijdperk en de snelle opeenvolgin, der gebeurtenissen hebben belet de wetten voo te bereiden die den nieuwen staat zullen grond vesten. Gedurende het eerste tijdperk dezer pai lementaire zitting zult gij slechts over de drin gendste aangelegenheden te beraadslagen hebbet Mijne ministers zullen vervolgens de vereischv wetsontwerpen voorbereidenwaarmede gij het tweede tijdperk u zult hebben bezig te hoi den. Door de eenheid van het militaire en finai tieele bestuur, de gelijkheid der burgerlijke s strafregterlijke wettenden vooruitgang der vr.; heid, het administratief bestuur der provincie en der gemeenten zal bij de Ilaliaansche bevol king dat heerlijke en krachtige nationale level worden herboren datte midden eener beschs viug onder vroegere vormen en bij het bestas: van een ander Europeesch evenwigt, de kract uitmaakte van de autonomie der gemeentendoe, van welke thans de constitutie der magtige sta ten en de geest der natie een afkeer hebben. «Mijne Heeren Senatoren en Afgevaardigde» terwijl wij aan nieuwe verordeningen de ham reikenen in de oude partijen slechts de herin nering zoeken van de dienstenbewezen aa:

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2