LEIDSCH DAGBLAD. N°. 23. Dingsdag 27 Maart. A0. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhagcDelft en Rotterdam ten 10 u. G m 1 u.; 6 u. 9 m.; 9 u. Sm. Naar Haarlem en Amsterdam ten 8 u. 57 m.; 1 u. 4 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nicnwstraat: "smorgens ten 7 ure 30 min., 'emiddags ten 12 ure, 's namiddags ten 3 ure 45 min., 'savonds ten 8 ure 15 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks ten 10 nre. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen, uitgezon derd. Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen bui'ze op den Ouden Singel, IVijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S1 ure en van 3 G ure. Kantoor van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 34, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester ran Landsmeer G. C. Fabiustot raadsheer in iet provinciaal geregtshof van Noord-Holland Mr. C. D. Asser; tot kommandant van bet 4° eg. dragonders den luit. kolonel J. W. Copes an Hasselt van het 5e reg.tot ritmeester lc klasse den le luit. adj. Jkr. J. G. A. van ipengler van liet 2° reg.; en bij bet 5e reg. len 1° luit. VV. de Fremery van liet le reg.; Eit lid der staatscommissie lot onderzoek der al. remiserekening over 1858 Mr. M. Wiardi eckman lid van den Kaad van State, in plaats in Mr. J. A. Mutsaers. H. K. H. Prinses Frederik wordt tegen het einde der volgende maand in de residentie Benigyenvacht. 3 In deze week zal er ten Hove weder een luisterrijk diner plaats hebben. Z. E. de Mi nister van Binnenlandsche zaken zal ook zij- lien ambtgenooten een diner aanbieden. I De gewone audiëntie van Z. E. den Mi- bister van Oorlog zal dingsdag geen plaats hebben. I Vrijdag II. is te Utrecht eene vergadering van het Utrecbtsche Studentencorps gehouden ■vaaraan 188 leden deel namen, die met bijna Slgemeene stemmen de voorstellen hebben aan- fcenomen tot hereeniging van dat corps met de vereeniging Mutua Fides, die hare bijeenkomst tot beslissing over die voorstellen aanstaanden BWoensdag zal houden. Van den uitslag dier stemming hangt af, of de zoozeer gewenschte hereeniging na eene scheiding van vijf jaren Kal tot stand komen. 7 De redactie van de Kerkelijke Courant bespreekt de vervulling der betrekking van lioog- ■eeraar in de kerkelijke geschiedenis aan de eidsche hoogeschool en de bezwarendie de benoeming van een buitengewoon hoogleeraar daarnevens in den weg staan. Zij oppert het denkbeeld om privaat-docenten aan te stellen, jonge mannen, die blijk van ijver en kunde ge geven hebben in hun academietijd en wien men een gedeelte van 't werk der hoogleeraren opdroeg. Indien bijv. de hoogleeraar in de kerkelijke geschiedenis een privaatdocent aan zijne zijde had, die de patristiek en de historia dogmatum onderweesdan was hem de taak grootelijks verlig: en de privaatdocent had bij 't uitzigt op hooger, wel geen rijke, maar toch eenige bezoldiging, waarvan de vermeerdering vooreen groot deel van hem zelf zou afbangen. In die benoeming meent zij het eenige middel te zien, om uit de groote moeijelijkheid te geraken waarin men thans gekomen is. Donderdag II. werd te 'sHage door Ds. M. Cohen Stuart van Utrecht eene letterkundige voor lezing gehouden die door H. M. de Koningin ten einde toe is bijgewoond. Hij sprak over de be grippen van individualiteit en nationaliteit en het aanzienlijk gehoor was hoog ingenomen met deze rede, die een bewonderenswaardigen rijk dom van denkbeelden aan diepte en geleide lijkheid van behandeling paarde. Zijn onder werp breed en ruim opvattende, wees de redenaar er opboe bij de beschouwing van 's menschen individualiteit moest acht gegeven worden op temperament en karakter; temperament als natuurlijk karakter en karakter als geestelijk temperament beschouwende. Indien de ruimte van dit blad zulks gedoogde, zou de schets meer uitgebreid worden medegedeeld. De Leidsche afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beeft plan, om eene gymnastieschool op te rigten, waartoe de beer J. Kneppelhout bet noodige terrein op de Pie- terskerkgraclit kosteloos wil afstaan. De kosten zullen ongeveer 8500 bedragen volgens een

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1