bedoelde formulier voorkomende alternative woor den: «ik zweer (belove);" dat echter de eiseher wel verre van te heiben verklaard te behooren tot eene godsdienstige gezindheiddie hem ver- lood eenen eigen/ijk gezegden eed af ie leggen, integendeel heeft te kennen gegeven tot geene godsdienstige gezindheid te behooren en zich ter regtvaardiging zijner weigering alleen op zijne godsdienstige overtuiging heeft beroepen en dat derhalve het eenig aangevoerde middel is on gegrond. Mr. A. J. Nieuwenhuis verklaarde openlijk de godsdienstige meeningen, die hij belijdt, bij geen der kerkgenootschappen opgenomen te vinden, waardoor hij dus geen lid van eenige gezindte was. Deze beslissing van het hoogste regterlijk collegie in Nederland wordt door ons mede gedeeld, omdat een gelijksoortig geval, maar dat betrekking had tot het geven van getuige nis der waarheid in eene strafzaak, bij de ar- rondissementsregtbank is voorgekomen en, naar men verzekert, van de daarop gevallen uitspraak het openbaar ministerie, op last van den heer Procureur-generaal bij het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland, in hooger beroep is gekomen. Overal, waar in onze staatswetten van het doen van den eed of der belofte van de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen gesproken wordtvindt men daarbij de zinsnede gevoegd: «elk op de wijze van zijne godsdienstige gezindheid." In overeenstemming daarmede zijn de bewoordingen: «ik zweer of ik beloof." Volgens het beginsel, dat door den Hoogen Baad is aangenomenkan men zich niet tot weigering van den eed op zijne godsdienstige overtuiging beroepenmaar geldt daarentegen de verklaring, dat men behoort tot eene gods dienstige gezindheid, die het afleggen van eenen eigenlijk gezegden eed verbiedt. De Leidsche regtbank heeft beslist, dat de weigering van den eed niet was opzettelijk of willekeurig, maar gegrond op gemoedelijke be zwaren, die hunne waarde ontleenden aan de vroegere betrekking tot bet Doopsgezinde kerk genootschap. In die beslissing ligt een andere grond, dan die aanleiding gaf tot het arrest van den Hoogen Baad hierboven aangehaald. Er ligt nog een ander verschil tusschen de eene en de andere zaak. Mr. A. J. N. werd niet als advocaat toegelatenuithoofde van het weigeren van den eedmaar Mr. G. W. kon de regter ter zake van zijne onwilligheid veroordeelen tot eene gevangenisstraf. Die fei telijke beslissing slaat dus in naauw verband met hetgeen de regter oordeelt, over de al- of niet gegrondheid der redenen van weigering. De beslissing in hooger beroepwelligt later Zij is gedaan en gewezen bij de heeren en Mrs. de Greve President, Melort, EvertszCrans en Pape. gevolgd door eene nieuwe behandeling van di verschil van meening bij den Hoogen Baadse van algemeen en veelomvattend belang, om si wekelijks het geheele land door zoo vele eet worden afgelegd, 't Is niet zoo gewaagd dtor bij de veronderstelling aan te nemendat van die eedenofschoon in de gebruikelijkerst men, worden gedaan niet met dien ernslsp teederheid van consciëntie, als de plegtige lofte van de waarheid en de geheele waarde te zullen zeggen, waarmede zij, die het ILz zweren met Christelijke begrippen onvereeiwe baar achtenaan den eisch der wet voldoe:in Wat nu ook den uitslag zijn moge, 'tmi welligt raadzaam,, dat de wetgever blootsp paalde, dat door iedereen, in plaats van de eed, de belofte werd afgelegd, om de waarpa te zeggen en tegen het doen van eene valmt verklaring dezelfde straf bedreigde als tij® meineed. me BINNENLANDSCH NIEUWS, 'ir —lis Z. M. heeft Z. K. H. den Prins :nt Oranje tot luitenant-generaal benoemd, en v:;ee tot bevelhebbers der zeven militaire afdeelin.er 1°. (Noordbrabant) den kolonel G. Baron der Duyn van Maasdam2°. (Gelderland;#!» Overijssel) den generaal-majoor M. Baron 6 I Geen; 3°. (Zuid-Holland) den geueraal-iiiile J. G. Wilbrenninck; 4°. (Noord-Hollandj;3 Utrecht) den generaal-majoor J. J. van Mul';en 5°. (Zeeland) den kolonel J. F. Scharten ;ain (FrieslandGroningen en Drenthe) den keni nel C. II. Happé; 7°. (Limburg) den gene: majoor J. L. Coenegracht. Nog zijn benoemd 1". tot lid der algcm.it commissie van liquidatie der zaken van de vhei malige wees- en momboirkamersMr. P. - Sander, in plaats van Mr. L. Metman.esl daarvan eervol is ontheven. sr 2°. tot ridders der orde van den Nederliich scben Leeuw, de luit. kolonel J. A. vanelijl Bosch, en de kapt. luitenant ter zee W. Jleir Huyssen van Kattendijke. laai In de N. It. C. heeft de heer D. B. Ac 24 de volgende zeer duidelijke en zeer verstaart, advertentie geplaatst't Algemeene Gonsa/thei Bureau van den praktizijn D. B. Adrian irtik sedert vele jaren alhier gevestigd en zich lads quand même, vele moordaanslagen blijkbaard handhaafd hebbende, bovendien steeds uit|ens dende, door eene werkelijke beoefening vajen bijzondere )en, algemeene) verpligting om ret ried te leven en te streven onder wensches'i vlag of voornaamste levensregel van: rSol'e I tiliae I/ustra Nos." enz. gevestigd aan het Sl^ dl bij de Groote Markt YVijk 7/160. NB. alt voorloopig voldaan om althans eenigzints al'e vorige advertentie te verduidelijken en datn niet om te zien naar de magt en de midcone van de bloedverwanten der Tiggelaren enghe

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2