met de gelegenheid, haar door Uw blad gegeven, om zoo eens gemeenschappelijk het een en an der in het openbaar te kunnen overleggen. Moge daardoor steeds spoedig de beste wijze gevonden en nimmer de pen om gelijk te krijgen gevoerd worden. De brief van gisteren had iets dichterlijks, alhoewel hij over onsmakelijke zaken handelde: lees de mijne dus niet, ingeval ge prijs op het eerste stelt. Voorleden jaar werd deze gemeente wederom door eene plaag bezocht, die vroeger dikwerf voorgekomen maar sinds geruimen tijd wegge bleven was; ik bedoel de schadelijke uitwase mingen uit de grachten ware moddervulkanen waren helaas hier en daar te zien. Als ik mij wel herinner, heeft onze hooggeschatte architect reeds in het jaar 1826 een ontwerp tot water- verversching gemaaktdat toen om de kosten onuitgevoerd gebleven is. j Ten onregte worden die uitwasemingen som tijds aan de fabrieken geweten; de uitlozing der riolen in de grachten is de eenige oorzaak, i Zoude het gemeentebestuur ons niet kunnen en willen dwingen om met onze huisgenooten de poesjes na te volgen, en dan willen zorgen dat die mengsels van turfmolm, zand enz. dagelijks weggehaald en ten overvloede 's zomers nog met wat chloorkalk ontreukt worden. De wei- en \eellanden onzer omstreken zouden dan, wan neer die specie eerst jarig gebruikt werdtot eenen ongekenden staat van vruchtbaarheid gera ken, want Plinius hield reeds de secreet-mest, op duivenmest na, voor de krachtigste; en vruchtbare gronden zijn immers krachtige hef- boomen om armoede en ellende te weren, j Zoodoende zoude de waterverversching na eenige jaren onnoodig worden, thans echter willen we hopen dat het gemeentebestuur, dooi de welwillende medewerking van de hooger op gelegene waterschaps-besturen, er in slagen zal, om deze stad in den zomer van het zoozeer vereischte versche water te voorzien. Met ware hoogachting heb ik de eer te zijn: L. Dertig of veertig jaren geleden klaagde men reeds, dat gedurende het heete zomerweder wanneer het water zijn laagsten stand bereikt eene onaangename lucht uit sommige grachten oprijst. De middelen, sedert aangewend, om dat hinder te verdrijven, hebben slechts ten deele geholpen en aan een nieuw grondig onderzoek naar de oorzaken, is wel behoefte, omdat men het juist daaromtrent nog niet eens schijnt te zijn. Wat het bewaren van fecale stoffen betreft waarvan onbegrijpelijke voordeelen worden ver wacht; men moet eenigermate bekend zijn met den toestand van Leiden, om daarvan op gun stige gevolgen te kunnen rekenen. Onze genees kundigen weten daarover te oordeelen. Dezer lagen is men juist bezig, om maatregelen te nemen tegen de onreinheden, die het gevolg zijn van het mesten van varkens, dat meer plaats vindt dan men zou meenen. Er zijn wo ningen waarvan de kelder of een zolder tot dat einde wordt gebruikt; maar de meeste last ondervinden de buren door de mestvaalten op binnenplaatsen en erven, die soms eenige maan den rotten en broeijen en allerschadelijkste dampen verspreiden. Wat zou nu het gevolg zijn, indien iedereen zorgen moest, bij de te genwoordige inrigting der woningen, voor eene behoorlijke bewaring der fecale stoffen Men zou het kwaad verplaatsen, maar niet wegne men. Alleen bij eene plaatselijke verordening kan men ten aanzien van het bouwen van nieuwe woningen, voorschriften gegeven, die met het door L. beoogde doeldat op zich zelf hoogst nuttig is, stroken. Gewis wordt door bouwkundigendie op de hoogte van hun tijd staanbij het ontwerpen van plannen tot het bouwen van arbeiderswoningen ook daarop gelet, dat aan de vereischten van reinheidzui verheid en luchtigheid wordt voldaan. Opmerkingen, die ongeteekend zijn, worden niet geplaatst. PER TELEGRAAF. LONDEN, 7 Maart. Consols 3 pCt. 94J PARIJS, 7 Maart. 67.95 WE ENEN, 7 Maart. Metaliek 69.75 Nationale 77.60 Wissel p. Londen 13.22* AMSTERDAM, 7 Maart. Nederland Werkelijke Schuld 2' «li Certificaten 4 98A Spanje Obligation H 33* Binnenlandsche 3 - «li Rusland 1798^1816 5 103 J- 1828/29 5 102 Hope 4 7q o /yT<r Stieglitz Comp. 4 79tV 1855 5 99tV Oostenrijk Metaliek 5 47* Rente Amsterdam A 5 69-p Nationale 5 - 53* Wissel Londen k/z 11.66 Koolzaad pr. April 66 October. 69' Raapolie vliegend 39 pr. Mei 39| October 41 Oostenrijk Met. Coupons o Nationale Coupons Londen, 6 Maart 1860 'snachts. De mee9te leden van het Engelsche parle ment zijn tegen de inlijving van Savoije bij Frankrijk. Men verwacht gemeenschappelijke stappen van de zijden van EngelandPruissenKusland en Oostenrijk om tegen de inlijving te protes teren.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3