en anciënniteit de 2e luitenants J. C. G. Loge man van het 1° P. W. H. du Pon, G. H. van der Beeken F. K. P. van der Abeelen van het 5e C. C. en W. A. Coblijn van het 7C, en R. J. Krantz van het 8e reg. infanterie. De heer van der Does is door H. M. de koningin-moeder vereerd met eene prachtige gouden kostbaar geëmailleerden snuifdoosvoor .zijne medewerking op verschillende soirees. Z. K. H. de prins van Oranje wordt bin nen veertien dagen te 's Hage terugverwacht. De luitenant-generaal Jhr. Storm de Grave, inspecteur van het wapen der kavallerie, heeft zijn pensioen gevraagd. Z. M. heeft het voornemen al de mili ciens der ligting van 1859, die in April aan staande onder de wapenen moeten komente vereenigen in het kamp bij Millingen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Dingsdag 11. is in de gemeente de Rijp het stoffelijk overschot van een der verdedigers der Citadel van Antwerpen door twaalf zijner gewezene krijgskameradendie het eereteeken allen op de borst droegen, plegtig begraven. Het eereteeken van den overledene lag op het lijkkleed. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan de koninklijke maatschappij tot aanmoedi ging van den tuinbouw een toelage van 250 verleend tot tegemoetkoming van* de kosten dei- te houden tentoonstelling van bloemen, vruch ten, groenten enz. In zijne vergadering is met 22 tegen 6 stemmen verworpeneen voorstel van vier leden tot. benoeming eener commissie, die door alle gepaste middelen van het hooger bestuur een verbeterden toegang uit zee naar Rotterdam zou trachten te verkrijgen. Ter vervulling der betrekking van gemeente architect te Utrecht is door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad een dubbeltal voorgedragenom daaruit de keuze te doen bestaande uit de beeren D. J. Itz en Th. Romein, architecten te Dordrecht en te Leeuwarden. Het Nederlandsch barkschip, genaamd liet Metalen Kruis gevoerd door kapitein J. P. Zuur deeg, is den 28 December 1859 te Batavia aan gekomen. kien verneemtdat door de zorg van H. H. Curatoren der Leidsche Hoogeschool weder collegie over publiek regt door den hoog leeraar der regtsgeleerde faculteit, tot wiens tank dit behoorde, wordt gegeven. Men zegt, dat bij den nieuwen minister van finantiën het voornemen zou bestaan om de inrigting van commissarissen van het tirootboek der Nationale schuld, door den heer van Bosse als eene kostbare en nuttelooze sine cure beschouwd en afgeschaft, op nieuw in het leven te roepen. Betredend de schade door den laatsten storm ^codrfeftkSberigt men nog, dat op verschil lende plaatsen! ii\de provinciën Gelderland en Overijssel, zooals: RhenenRijssenEnter, HoltenWierden en Almelo, aan tabakschuren windmolensstoomfabrieken en huizen groote nadeelen zijn toegebragt. In eene particuliere brief over den moord der bemanning van de Onrust wordt aangemerkt. //Het is hier bekend, dat men 10 oorlogsche pen in Engeland konde doen aanmaken in één jaar tijd voor 24.000 per stuk, maar dat de nationaliteit daar tegen is opgekomen en dat dit aantal stoomschepen nu in Nederland zal aangemaakt worden voor 25.000 per stuk, maar in twee jaar. Arm nationaal gevoel, dat zich uit eigenbaat doet kennen en daardoor welligt onze bezittingen met gevaar bedreigt, dat onherstelbaar kan worden I Het is te hopen, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen zullen ge nomen worden waarmede ons tot in de grond vesten geschokt gezag kan worden staande gehouden." Hoe. loffelijk ook de zucht zij, om de in- landsche nijverheid en scheepsbouw tegen vreemde mededingers te beschermen waar gewigtige belangen op het spel staan kunnen zulke pri vilegiën vooral niet in aanmerking komen, te meer, daar verschil in tijd van levering ook in die gevallen onbetwistbaar voordeel geeft, en dus in aanmerking moet komen. BUITENLANDSCH NIEUWS. De verlichting der spoorwegrijtuigen met gaz is in Engeland ten volle gelukt. Proeven zijn genomen op den East-Lancashire spoorweg, j Het gaz bevindt zich in een reservoir in den conducteurswaggon en loopt door boven de wa- j gens bevestigde pijpen tusschen de rijtuigen 1 door getha-percha buizen aan elkander beves tigd. Een licht per coupé was voldoende tot het lezen van de fijnste letteren in de uiterste hoeken. Ten gevolge van het ongunstige weder is het Spaansche eskader te Algeciras teruggekeerd. De maarschalk O'Donnel zou binnen drie dagen naar Kabal gaan. De prins van Hessen is uit Weenen naar Petersburg vertrokken als overbrenger van het tractaat tusschen Oostenrijk en Rusland, dat echter eenigzins is gewijzigd. Rusland zal Oos tenrijk niet in Italië helpen, omdat die mogend heid in vriendschap met Frankrijk wil blijven; maar zal daarenten gemeenschappelijk met Oos tenrijk handelen bij onverhoopte verwikkelingen in de Donaulanden en in Hongarije. Keizer Napoleon moet door zijn minister van buitenlandsche zaken aan koning Victor Emanuel hebben doen te kennen geven, dat hij eerie inlijving van Toskane niet gedoogen zal, maar dat de koning Parma, Modena en de Romagna in ruil tegen Savoye kan bekomen. Het collegie van kardinalen te Rome heeft met eenparige stemmen verklaard, dat de inte-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2