l ytPM Te Huissen bij Arnhem zijn twee huizen ingestort en te Apeldoorn twee boerenwonin gen verwoest, terwijl aan de Lier eene geheele nieuwe bouwmanswoning is ingestort. Te St. Michiels-Gestel en te Heussen-Driel hebben zware branden gewoed. Wij vernemen dat te Alphen de toren van de kerk en het dak van het regthuis voor den. hevigen storm is vernield. De nieuw benoemde 2e Luitenant-kwar tiermeester bij de dienstdoende schutterij dezer stad H. Henkes heeft door het afleggen van den eed op heden, donderdag, die betrekking aanvaard, in plaats van den onlangs overledenen 80 jarigen Pieter van Oijen. Die benoeming is te beschouwen als een blijk van hoogachting voor den oom des nieuwbenoemden, die gedu rende meer dan 50 jaren onafgebroken in schut- terlijke dienst is geweest en thans nog als lui tenant-kolonel kommandant met. onvermoeiden ijver belangeloos die gewigtige taak vervuld, na reeds gedurende een geruimen tijd de bijstand te hebben gemist van den hooggeachten man die door de aanvaarding van het burgemeester schap de betrekking van majoor moest neder lagen. Men verneemt dat sommige officieren van het stoomschip Onrustdie zoo treurig aan hun einde kwamenbegrepen waren in de plaats ge had hebbende bevordering bij gelegenheid van 's konings verjaardag. De luitenant von Pestel was een broeder van onzen Leydschen student in de regten Jhr. von Pestelbeide zonen van den geachten kapitein van dien naam, die vroe ger bij het regement rijdende artillerie in dienst stond en thans als kolonel-kommandant te Delft woonachtig is. In de tweede vergadering der Amsterdam- sche afdeeling van de vereeniging ter bevorde ring van fabriek- en handnerks-nijverheid in Nederland sprak Dr. J. PI. van Koten over de noodzakelijkheid eener controle op de gazver- lichting aantoonende, dat zij vereischt werd 1°. op de scheikundige bestanddeeleu van het gaz; 2°. op de lichtkracht en 3°. op de meters. In het gewone en meest gebruikelijke steenkolengaz kan voorkomen a. waterstofgas, b. zwavelwater- stofgaz en c. kool-zuurstofgaz. Wat de licht kracht betreft, zij staan a. in groot verband met de scheikundige bestanddeeleu en b. met de persing. Door middel van ijking, worden de gazmelers gecontroleerd, of den fabriekant dan wel den verbruiker voordeel of nadeel kan wor den aangebragt. 't Kan dus zijndat de gaz- verbruiker betaalt voor onzuiver gaz, voor over bodig gaz en voor minder gaz dan hij kan eischen noodig heeft of gebruikt. Dij het vertrek der stoomschepen Makas ser n aar Socrabaya werd het berigt ont/angen.«Jt ot stoomsleper Kapitein van Os, die 25^gEwap.<jlde\ai''t^nren aan boord had, te Banjljermassïow #ol^ door de opstandelingen is aangevallen enofschoon de equipage en mili tairen zich manmoedig verdedigdenhebben zij voor de overmagt moeten wijken. Uit eene particnliere brief van 8 December 1859, geschreven ter reede van Badjoa, eiland Celebes, ontleenen wij de volgende berigten: u Zondag 20 November des namiddags ging de generaal van Swieten, kommandant van het leger met den kommandant der zeemagt Wes- terouen van Meteren te Sindjai langs de kust op verkenning uit en toen zij langs een vijan delijk fort kwamen, werden zij met een kanon vuur van de Bonische zijde begroet, 't welk echter niet werd beantwoord. Den volgenden dag 's morgens ten half negen ure werd even wel door Z. M. schoener de Lansier en Z. M. korvet Medusa het vuur geopend. De andere stoomschepen GedehBaliSoembingMadura en Admiraal Kinsbergen, gingen een half mijl oostwaartswaar een Bonisoh fort lag, ten anker en onderhielden tot elf ure een geregeld kanon vuur, dat ongeveer telken kwartier door 2 a 3 schoten van de vijandelijke zijde werd beantwoord. Toen werden gewapende oorlogschepen afgezon den die tot twaalf ure lagen te vuren. De land- magt kreeg bevel om den volgenden morgen te vier ure te ontschepen. Zij bestond uit het 4e en 11° bataillon en werd al spoedig door eenige vijandelijke kanonschoten begroet, doch deze waren zóó gerigt, dat de kogels wel 7 a 8 voet boven de hoofden vlogen. Overal waar de troe pen voortrukten gingen de vijanden op de vlugt en reeds te twaalf ure waren 20 stukken geno men en vernageld zoodat de troepen aan den avond van den dag konden inschepenterwijl een gedeelte te Sindjai verbleef, om een fort te bouwen, en de Nederlandsche vlag aldaar wapperde. Donderdag 30 November kwamen wij ter reede van Badjoa aanwerwaarts wij door den stoomboot Phoenix zijn gesleept. Zalurdag 1.1. zijn onze troepen weder aan wal gegaan en naar de laatste tijdingen reeds lang aan het kloppen. Alleen weten wij dat 4 of5 officieren, waaronder de Majoor van het 4C bataillon, meer of min zijn gekwetst. BUITENLANDSCH NIEUWS. De betrekking van luitenant-generaal van het eiland Sicilië is aan den graaf van Syracuse aangeboden, die daarop heeft geantwoord, dat hij die betrekking alleen dan zou aanvaarden wanneer hij eene constitutie zou kunnen afkon digen. De prins van Wallis zal in de maand Mei of Junij van dit jaar aan boord van het beurt schip Benotcn een reis naar Canada ondernemen waartoe de koninklijke familie herhaaldelijk was uitgenoodigd. Twee geneeslieerendie onlangs uit Indië zijn teruggekeerd, de heeren Honigberger en Halleur, geven het volgende geneesmiddel tegen

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2