LEIDSCH DAGBL Donderdag 1 Maart. 1860. 1. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Hommers 3 Cents. Spoortreinen van Lcydeu naar Naar Haarlem en Amsterdam ten 's GravenhagcDelft en Rotterdam ten 10 u. 6 m.; 1 u.; 6 u. 9 m.; 9 u. 57 m.; 1 u. 4 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 57 m. Post bus ligt in gen aan de Lakenhal, aan de Katocnfabriek en op de Nicnwstraat: 's morgens ten 7 ure 30 min., 'smiddags ten 19 ure, 's namiddags ten 3 ure 45 min., 'savonds ten 8 ure 15 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en IVethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks ten 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 123 ure. Zou- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 's morgeus vóór 10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure'en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie, van het Kadaster en de Hypotheken, dagelijks van 84 ure. u Wederom eene nieuwe Courant 1" Menigeen al zeggenwaaruit blijkt de behoefte aan de ormeerdering van het getal nieuwsbladendie lagelijks of meer dan eenmaal 's weeks worden litgegeven?" Misschien wordt er nog wel bijge- oegd: «aan de Leidsche Courant hebben we genoeg; waartoe die nieuwe concurrentie?" Op die vragen en bedenkingen willen we een tescheiden en, zoo we hopen, bevredigend ant- j oord geven. I ledereen die gewoon is tot zijne dagelijksche lectuur meer dan eene courant in handen te ïmen, zal zeker wel eens de opmerking heb- en gemaakt, dat het buitenlandsch nieuws door 'len meestal zeer uitvoerig en genoegzaam in dezelfde bewoordingen wordt medegedeeldmaar niet .Joor allen gelijktijdig. Er.zijn slechts enkele dagbladendie gewoonlijk de laatste berigten heb ber., welke dan den volgenden dag door de anderen worden overgenomen. Maar juist niet altijd zijn die laatste nieuwstijdingen het uitsluitend mo nopolie van ééne courant. Zou er dan geen be hoefte zijn aan een blad, dat eiken avond be helsde de Telegrafische berigten en Beurstij dingen van LondenParijsIfeenen en Amster dam van denzelfden dag en het meest belangrijke nieuwsdat in de onderscheidene dagbladen was e vinden en als de laatste berigten bevattende, Kon aangemerkt worden als een orgaandat het meest voldeed aan regtmatige eischen Zal dat orgaan daaraau kunnen voldoen, dan uoet het blad ook het licht zien op dat gedeelte var. den dag, wanneer het van buiten af komende jieuus ook kan aangevuld zijn met nieuwstij dingen, die in den loop van den dag zijn ver kregen en spoedige openbaarmaking verdienen. Maar er is nog iets en dat wel het voornaamst. Ir komt veel voor in het dagelijksche leven dat leen bij eene dadelijke openbaarmaking belang üpeft en voor eene zeer geringe som openbaar gemaakt zijnde, spoedig het vereischte doel treft. Aankondigingen en oproepingen van verschil lenden aard verschaffen het gewenschte nut, wanneer men aan de eene zijde daartoe eene min kostbare gelegenheid vindt; maar zij ook aan den anderen kant spoedig ter kennis komen van hen, die daarbij belang kunnen hebben of daarin be lang kunnen stellen. Tot dat doel is er behoefte aan eene goedkoope courant en eene goedkoope gelegenheid tot aankondigen en oproepen. In het Buitenland tracht men op die wijze onderschei dene belangen te bevorderen, en zooniet de wet op het regt van zegel zulks verhinderdezou ook hier te lande op een betrekkelijk even ruim debiet mogen worden gerekend als de voorwaarden even matig konden worden gesteld. De uitgever heeft evenwel willen toonen in dit opzigt het buiten land te kunnen op zijde strevenmaar ook een goeden dunk te bezitten van de bereidwilligheid zijner stadgenootenom deze onderneming te schragen. De redactie geeft de verzekering, dat alle berigten zullen worden geplaatst, die in wel ken vorm ook tot dat einde worden bezorgd onverschillig van welken aard en strekking; mits niet strijdende met de zedelijkheid en met de openbare wetten. De opneming van uitvoerige stukken zal alleen van de plaatsruimte afhanke lijk worden gemaakt of in een bijvoegsel ge schieden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. den Koning heeft aan Mr. E. Dull op verzoek eervol ontslag verleend als regter- plaatsvcrvanger in de Arrondissements regtbank te Groningen. Den 17 April aanstaande zal de verdee ling der kavallerie in twee brigades worden op geheven en de staf van het wapen verminderd

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1