De K.A.B. Bisdom Haarlem bijeen 1 Op korte golf f MAANDAG 30 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA i Felle uitslaande brand Zaterdagavond omstreeks half ne gen heeft op de Doelengracht een felle uitslaande brand gewoed, welke waarschijnlijk ontstaan is door het achteloos wegwerpen van een bran dend eindje sigaret, waarna de per sonen, die in de kamer aanwezig wa ren geweest het huis hadden verla ten. De brand ontstond op de bovenver dieping van perceel 9, bewoond door H. W. B., bij welk pand tevens de bovenverdieping vari perceel 8, bene den bewoond door de fam. te R-, be hoort. De brandweer o.l.v. van de onder commandant Kossen was zeer spoe dig ter plaatse en ving met felheid de bestrijding van de hoogoplaaiende vlammen aan. Een vuurzee kwam er uit de bovenverdieping en onderwijl wend er uit de huizen gehaald, wat er uit te halen was. Met drie stralen werd hét vuur bestreden, aan de voor- en achterzijde en via de Magi- rusladder over het dak. Na een kwar tier had men het vuur pnder de knie. 'n Oogenblik was er nog gevaar voor het fraaie geveltje van de achterzijde van het Eva Hoogeveenshofje, doch zover kwam het gelukkig niet. De burgemeester was mede op het terrein van de brand aanwezig. De schade is vrij aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. ANJERDAG 1947. De opbrengst van de gehouden straatcollecte voor de Anjerdag 1947 bedraagt 1450. Hierbij is niet inbe grepen de opbrengst van de in de ka zernes gehouden inzameling en van de bloemenverkoop in de bloemenza- ken. Jaarvergadering Distr. Leiden. Ned. Ver. Ex-pol. Gevangenen. Vrijdagavond j.l. hield het district Leiden van bovengenoemde Vereni ging de tweede jaarvergadering in een der zalen van het Café-Rest. „Het Gulden Vlies", Voor deze vergadering was een grote belangstelling en kenmerkte zich door geanimeerde discussie bij enkele punten van de uitgebreide agenda. Aan het uitvoerige jaarverslag van de secr., de heer W. M. v. d. Burg. ontlenen wij, dat het district in het afgelopen jaar zich in een voorspoe dige groei heeft mogen verheugen. Het led ital steeg n.l. van Juni 1946 tot Juni 1947 met pl.m. 50 leden en heeft thans een aantal van 149 be reikt. Voorts werden er in gememo reerd de bemoeiingen van het be stuur inzake de sociale enquête, uit geschreven door het HlB., het werk van de sociale commissie, de verbin ding, welke tot stand was gebracht met de Stichting 1940'45, de pro- paganda-avond van 27 Maart 1.1. en vele andere zaken. Het jaarverslag van de penningm,, de heer H. J. Maas, werd goedge keurd en vermeldde een batig saldo van ruim 49. In de twee vacatures van he. be stuur, door het bedanken van Prof. dr. H. J. Blok en de heer H. J. Maas, eerstgenoemde wegens drukke' ambts bezigheden, de tweede in verband met zijn vertrek naar elders, werden gekozen de heren P Mazurel en K. Veen. De overige bestuursleden wer den allen bij acclamatie herkozen. De vergadering koos de heer H. van Wei zen tot voorzitter. Na afhandeling van de agenda bleven de aanwezigen nog een poosje in gezellig samenzijn bijeen. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zijn aan de beurt niet-zelf- verzorgers, waarvan het gezinshoofd een stamkaartnummer heeft van 29501 tot en met 32000. Meenemen: de tweede distributie- stamkaarten (zonder inlegvel) en de nog niet aangewezen bonkaartstro ken van de bonkaarten 707. Het dis tributiekantoor aan de Steenschuur is voor deze uitreiking geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Zaterdagmorge ns op de Haag- weg bij de oprit van de Rhijnzicht- brug de 48-jarige mevr. A- B. uit de De Wetstraat door 'n onbekend geble ven wielrijder aangereden. Zij liep een heup- of bekkenfractuur op en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. LAATSTE BERICHTEN DE AMERIKAANSE STAP. Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft, dat regeringskringen in Den Haag zich niet wensen uit te laten over de nota, welke het state- department aan de republikeinen heeft doen toekomen. Intussen wordt vernomen, dat de ze stap geenszins plaats had op ver zoek van de Nederlandse regering. Geconstateerd kon worden, dat het hier voor de eerste maal een forme le stap betreft, welke de V.S. deden in de Indische aangelegenheid. Hoewel officieel hieromtrent geen enkele inlichting te verkrijgen is, oordeelt men in politieke kringen, dat deze Amerikaanse stap een lichte ontspanning teweeg gebrach theeft Men heeft de indruk, dat in ver band met de jongste ontwikkeling de periode van afwachten nog niet is af gesloten. Naar verluidt, zou men, al vorens verdere beslissingen te ne men, willen afwachten, hoe de reac tie der republiek op de Amerikaanse nota zal zijn. Hier en daar wordt verondersteld, dat ook de Britse regering een nota aan de republiek zou hebben gezon den. Van een dergelijke nota is ech ter niets bekend. De Engelsen heb ben steeds nauw contact met de re publikeinen onderhouden, zodat .een afzonderlijke nota niet in de lijn zou liggen. Dr. Van Mook heeft dan ook reeds medegedeeld, dat het hier be treft een persoonlijke brief van de Britse consul-generaal te Batavia aan Soekarno. IN DE MAAS VERDRONKEN. Nabij de Maasbrug te Venlo heeft zich Zondagmiddag een tragisch on geval voorgedaan, waarvan de 30-ja- rige W. Hoeymakers te Venlo het slachtoffer is geworden. H. Bevond zich met enkele vrienden in een ka no op de rivier, toen op een gegeven moment de boot in aanraking kwam met eén sleepboot, waardoor de kano kantelde en de inzittenden te water geraakten. Het slachtoffer werd dooi de sleep gegrepen en kwam niet meer boven, NOODWEER BOVEN NOORD LIMBURG. In de nacht van Zondag op Maan dag ontlastte zich boven Noord-Lim burg een zwaar onweer, dat met ha- gelval gepaard ging. Men vreest gro te schade aan het veldgewas. Te Vel denHasselt trof de bliksem een boerderij, waardoor een felle brand ontstond. De pas binnen gehaalde oogst werd een prooi der vlammen, alsmede alle stallen en bijgebouwen. Bij de gisteravond in de Leidse Hout gespeelde voetbalwedstrijd Roo- denburgTexas heeft de 31-jarige A. d.u P. uit de Rijndijkstraat het lin kerbeen gebroken en een spierscheu- ring in de linkerarm opgelopen bij een botsing met een andere speler. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Frederik Meindert Hen drik Johannes, zn. van F. Duijsings en J. E. Fontein; Albertus Theodorus Josephus, zn. van S. G, de Groot en M. J. C. Caspers; Emerens, Boude- wijn, zn van C. Ouwersloot en A. A, Smit; Agatha Veronica Maria, dr. van H. J. M. Lansdaal en S. Otgaar; Jo hannes. zn. van A. Trippenzee en E, C Scheuder; Lambertus Wilhelmus, zn. van H. Riebeek en M. Naber; Ni- colaas Cornelis Simon, zn. van N. C. S. Vroom en P. G. Alers; Adolf Pe trus Maria, zn. van A. J, van Slinger land en C. M. van Goozen; Johanna, dr. van J. de Cler en J. Hoog weg; Pieternella, dr. van A. Beekman en P. Ouwerkerk; Robert, zn. van M. A. Koelemeijer en B. Teeuwen; Suzan- na Marie, dr. van J. R, van Blom en S. A. E. W, Hartman. - Overleden: H. Boma, man 68 jr.; F. Buis, man 63 jr.; J. van der Kraan, man, 72 j. OEGSTGEEST Gramofoon-platen in het Wilhelmi- napark. Ter gelegenheid van dé verjaardag van Prins Bernhard zal hedenavond 8 uur in het Wilhelmina- perk vanwege de Oranjevereniging een gramofoonplatenconcert ten ge hore worden gebracht. Het ledental der K.A.B. in het Bis dom Haarlem bedraagt ruim 57.000, naar de bondsvoorzitter, de heer J. W. van den Akker, Zaterdag te Rot terdam in de bondsraadvergadering mededeelde. De nood der door de oorlog getrof fen gebieden in het bisdom (Walche ren, Rotterdam, Den Haag en het kustgebied) heeft de bijzondere be langstelling. De gevolgen van het gebrek aan behoorlijke woonruimte openbaren zich in groeiende gevaren van mo rele en geestelijke aard. Er bestaat MARKTBERICHTEN TER AAR, 27 Juni. Groente. Snij bonen 7.5013.50, idem stek 4.00 7.50, stamprincessen 11.5014. peulen 0.60—11.—, tuinbonen 65— 90 cent, doppers 2.20—4.10, cap. doppers 3.104.60, en witte capc. 4 60 per 10 kg.; bloemkool 1—54 cent pera stuk; peen 2—13 cent per bos; sla 0.50—4.20 per 100 stuks; uien 6—7 cent per bos; spinazie 12— 13 cent per kg.; komkommers 10—32 cent per stuk; aardappelen 12—20 cent per kg.; andijvie 432 cent per kist; rabarber 24 cent per kg.; was- peen 49 cent per kg; kroten 1—10 cent per bos, tomaten 1560 cent per pond; peterselie 12 cent en sel derij 15 cent per bos, aardbeien 2245 cent per doos; idem 69—97 cent per pond; idef 3.20—4.30 per slaf; bonenkruid 1 cent en sjalotten 4 cent per bos; augurken grof 5 cent per stuk, rode bessen 80 cent, postelein 122 cent per kg., fadijs groter behoefte aan woningen dan aan luxe artikelen, die ntan ons uit het buitenlanu wil opdringen. Voor de grote 'massa der arbei ders, zei de voorzitter nog, is het loon niet toereikend, om in het meest noodzakelijke levensonderhoud te voorzien. ITier moet goede leiding worden gegeven met het doel nood lottige uitbarstingen te voorkomen. De vakbonden hebben hier een grote verantwoordelijkheid. De vergadering herdacht de heer Cornelis, voorzitter van de Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedien den, die Vrijdag is overlederi. Twee acties worden op het ogen blik voorbereid. Een om kinderen uit de stad een gezonde vacantie op het platteland te bezorgen en een twee de om de uit Indië terugkerende mi litairen weer in hun eigen milieu te rug te brengen. Tot erelid van de Bond werd be noemd de heer G. van Slingeland, die vijf en twintig jaar trouw de bewe ging heeft gediend. Tot leden van het bondsbestuur werden bij enkele candidaatstelling de aftredenden herkozen. Rector Kraakman drong aan op waaksaambeid naar aanleiding van de activiteit der E.V.C. Ook legde hij de nadruk op het belang van ae parochiële verbondenheid. Be afdelingsvoorstellen werden in een vlot tempo behandeld. Er werd besloten een zesde gesalarieerde be stuurder te benoemen. Een over zicht werd gegeven van het werk van Credo Dugno. Laga wint jubileumbeker van Nereus Het hoofdnummer van de inter nationale roeiwedstrijden van Ne reus, de Jonge Acht B, werd op fraaie wijze door de organiserende vereniging gewonnen in 6.56. Ook Laga ging aanvankelijk goed', bleef niet te ver achter, doch na 300 meter brak de dol van de zesde man van de Lagaploeg en, om zijn clubgeno ten niet te hinderen, de roeier dook overboord Vanzelf was dit een ver zwakking voor de Lagaaien, die fa voriet waren voor deze race Intus sen had Nereus zich van een kleine voorsprong kunnen verzekeren, die op 1QO0 meter tot 1 lengte was uit gegroeid. Wel probeerde Njord nog deze achterstand in te halen, maar Nereus liet zich niet kennen en bij de fifish bedroeg het verschil ruim 2 lengten (Njord 7.9). Aegir werd derde en had de grootste moeite om de „Laga-2even" voor te blijven. De overige resultaten van de Za terdag gehouden voorwedstrijden zijn: Vier zonder stuurman: 1. Minerva 7.51; Oude Vier: 1 Amstel 7.55; Overnaadse Vier: 1. Spaarne 8.18 (Njord derde); Snelroeien dames Gladde Vier: 1. Die Leythe 4.17; Twee zonder stuurman; 1. De Laak 8.08; Jonge Vier A: 1. Laga 7.52 (Njord derde); Jonge Twee A: 1. Triton 10.11. Door een fraaie overwinning in de Oude Acht heeft Laga voor een jaar beslag gelegd op de jubileum- beker van Nereus, die ieder jaar wordt uitgeloofd aan die ploeg, die in de senioresnummers de meeste punten behaalt. Voor het nummer Öude Act, toen alle senioreswedstrij- den door verschillende verenigingen waren gewonnen, stond het vast, dat de winnaar van de Oude Acht, die het grootst aantal punten heeft, te vens winnaar van de jubileumbeker zouden zijn. En de Lagaaien hebben er verwoed om gestreden. Na de start had Nereus zich op de eerste plaats genesteld, onmiddellijk ge volgd door Laga, terwijl Njord en Laga II zich wat achteraf hielden. Op 1000 meer lagen Lagea en Nereus gelijk en toen ontspande zich een titanenstrijd om de leiding, die eerst in de laatste 100 meter door Laga gewonnen werd. Nereus werd met zeer gering verschil tweede, ter wijl de tweede Lagaploeg nog voor Njord op de derde plaats beslag legde. De uitslagen luiden: jonge vier B; 1. Audax Zwits. 6 min. 56.6 sec., 2. Laga op 1/4 lengte, 3 Njord op ruim 1/4 lengte, 4. Argo ver achter. Jonge Acht A: eerste voorwed strijd: 1. Njord 6 min. 32 secr; 2. D. D. S. op 3/4 lengte; 3. Schaffhausen (Z.) op 1 lengte, 4. Nereus. Tweede voor wedstrijd: 1. Aegir 6 min. 42 sec.; 2. Triton. 3 Filtzwilliamhouse Boat Club (E) Beslissing: 1. Njord 6 min. 29.2 sec.; 2. D. D. S. op 10 cm.; 3. Triton Op 1% lengte, 4. Aegir ver achter. Overnaadse twee: 1. Spaarne 8 min. 38.6 sec.; 2, Njord lengte, 3. de Hoop 2 lengten. Oude Skiff: 1 D. Logger (Poseidon) 7 min. 32 sec; 2. H. V. d. Meer (Wil lem IH) 3/4 lengte. Jonge Skif B: 1. v. d. Bunt (Wil- 1000000000000000000000000000000000 2 c lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOO binnenland. Bij het zwemmen in de Waal is de 19-jarige P. E. uit Dreumel ver dronken, die volgende week naar In donesië zou vertrekken. In de Linge is de 21-jarige W. Boudewijn uit Kapel-Avezaath bij het zwemmen verdronken. In de Waalhaven te Rot terdam is vermoedelijk bij het zwem men verdronken de 12-jarige M. v. d. N. Te Nijkerk is bij het zwem men verdronken de 15-jarige H, L. De „Mindere Zusters" uit Wy- chen zullen zich in October te Am sterdam vestigen, Johannes Ver- hulststraat. Deze stichting van Pater Ruys beoogt de beoefening van wer ken van barmhartigheid. Zaterdag en Zondag is te Lun- teren voor het eerst sedert de be vrijding de Nationale Koempoelan gehouden door leiders en leidsters van de Ned. Padvindsters. 30.000 Joodse kolonisten zullen in Suriname worden toegelaten. De Surinaamse wetgevende vergadering heeft met 75 stemmen het desbe- trefend voorstel goedgekeurd. Drie huizen zijn afgebrand bij een grote brand in Dingelrade bij Brunssum. Oorzaak onbekend. Een grote brand heeft gewoed in het Oostelijk havengebied te Amster dam. Een grote loods is totaal ver nield. Een hoeveelheid chemicaliën is verloren gegaan en een aantal machi- neriën is beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Een auto, terugkomende van de TT-races in Assen, is Zaterdagavond onder de gemeente Ernst tegen een boom gereden. Van de vijf inzitenden werden drie ernstig gewond. In Bussum zijn niet minder dan acht clandestiene slachters gearres teerd. buitenland. Prins-regent Karei van België is Zaterdagmiddag per vliegtuig uit Brussel vertrokken voor een bezoek aan de Belgische Congo. Het bezoek zal 2 maanden duren. Poolse „verplaatste personen", die naar Amerika en Palestina zou den emigreren, hebben vóór hun vertrek hun kamp bij Stuttgart gron dig vernield. Zij hadden blijkbaar geen aangename herinneringen. Ook in België lieeft de hitte Vrijdag een record-hoogte bereikt. Het was 38.3 graden Celsius, de hoogste, temperatuur sinds 1833. Een hevige brand heeft de pa viljoenen van de tentoonstelling .Ro meinse activiteit" te Rome geheel verwoest. lem IH) 7 min. 42 sec.; 2. Herder schee (Nereus) op 3 lengten. Oude twee; 1. Die Leythe 8 min. 4.8 sec.; 2. Triton op 1% lengte. 3 het Spaarne op 2 lengten. Lichte Vier: 1. Triton 7 min. 15 sec.; 2. Aegir 7 min. 21 sec.; 3. Laga 2 lengten; 4. Lady Margaret Boat Club (E.) 3 lengten; 5. Nereus. Snelroeien dames-acht: 1. Nereus 3 min. 33.8 sec.; 2. Nautilus op lYi lengte; 3. De Vliet op 2 lengten, 4. Willem III. Oude acht: 1 Laga 6 min. 20 sec.; 2. Nereus; 3. Laga H 3/4 lengte; 4. Njord 2 lengten. Goede Ned. athletiek- prestaties te Antwerpen Bij de internationale atletiek wedstrijden te Antwerpen, waaraan Nederlandse, Engelse, Zweedse en Belgische athleten deelnamen, wer den door de Nederlanders goede pres taties verricht. De uitslagen zijn: 200 M.: 1. Feirgreve (Eng.) 22.4 sec.; 2. Watt (Eng.) 22.6; 3. Nusse (Ned.) 22.7; 4. Lammers (Ned.) 22.8. 110 M. horden: 1. Zwaan (Ned.) 15.2; 2. Laermans (Belg.) 15.3; 3. Po well (Eng.) 15.3. 1500 M.: 1. De Ruyter (Ned.) 3.56.6; 2. Karlsson (Zweden) 3.56.8; 3. Nan- kerville (Eng.) 3.58.3. Discuswerpen: 1. Brasser (Ned.) 43.50 M.; 2. Johansson (Zweden) 42.12 M.; 3. Denis (Belg.) 41.38 M. 800 M.: 1. Liljekvist (Zweden) 1,55.3; 2 Brancart ((B.) 156.5; 3. Bris (B.) 1.56.8. 100 M.: 1 MacDonald Baily (Eng.) 10.3 sec., 2. Watt (Eng.) 10.8 sec.; 3. Johansson (Zweden) 10.9 sec., 4. v. Osta (Ned.) 10.9 sec.; 5. Lammers Ned.) 11.1 sec. Hoogspringen: 1. Patterson (Eng.) 1.85 M.: 2. Homberg (Ned.) 1.80 M.; 3 Wessel (B.) 1.75 M- Speerwerpen: 1. Lutkeveld (Ned.) i.22 M.; 2. Van de Pol (Ned.) 60.92 M.; 3. Dalrymphe (Eng.) 57-91 M. 3.000 M.: 1. Slijkhuis (Ned.) 8 min. 3C.2 sec.; 2. Lataster (Ned.) 8.36.2; 3. Cox (Engeland) 8.44.6. 400 M. horden: 1. Ede (Engl. 46.4; 2 Schulenberg (Ned 59.3; 3. Legal- let (Fr.) 59.7. 400 M.: eerste serie: 1. Kunnen (BI). 49; 3. Elliot (Zweden) 49.5 s. Tweede serie: 1. Scheele (B.) 52.3; 2 Alsborne (Zweden) 52.4; 3. De vos (België) 53.3. Polstokhoogspringen: 1. Ohlson (Zweden) 4 M.; 2 Lamoree (Ned.) 3.90 M.; 3. Van Petegem (B.) 3.60 M. VOETBAL Ajax vergroot haar voor sprong in de kampioenscompetitie De strijd om het landskampioen schap tussen de voetbalmatadoren le verde gisteren een overwinning' op van Ajax op M.V.V. en van B.V.V. op Heerenveen, terwijl Blauw Wit het wederom niet verder kon bren gen dan een gelijk spel, thans tegen N.E.C. in Amsterdam. M.V.V. noch Blauw Wit konden het 'tot heden nog niet tot een overwin ning brengen. De Maastrichtenaren wisten tegen Ajax weliswaar evenals tegen Hee renveen de leiding te nemen (10) en zelfs een 20 voorsprong te be halen, doch daarna was het weer ge daan en Ajax wist door drie doel punten de zege veilig te stellen. Heerenveen vond in Den Bosch een ander B.V.V. dan N.E.C. tegen over zich had gehad. Bij de rust had den de Bossenaren een 10 voor sprong, het einde kwam met 32, zodat Heerenveen thans drie punten op Ajax ten achter is evenals N.E.C., dat tegen Blauw Wit haar tweede gelijke spel behaalde. De stand van de kampioencompe titie is thans: Ajax 7 5 11 18—14 11 Heerenveen 7 3 2 2 2421 8 N.E.C. 7 3 2 2 17—18 8 B.V.V 5 2 0 3 11—11 4 M.V.V. 7 0 4 3 17—21 4 Blauw Wit 5 0 3 2 810 3 PROMOTIE-DEGRADATIE. De promatie-degradatiestrijd in 'de diverse afdelingen is thans zover .ge vorderd, dat Tubantia's lot beslist is. Deze club is naar de tweede klasse gedegradeerd. In Afd. I heeft Emma met 30 van Zeeburgia verloren, waardoor de kans der Amsterdammers op promo tie zeer veel beter is geworden. Zeeburgia 2 2 40 4 Emma 2 1 1 55 2 KFC 2 2 2—6 0 In Afd. n verloor VUC haar vierde en laatste wedstrijd, terwijl Excelsior door haar 42 zege op de Hagenaars nog een kans heeft om met SW ge lijk te komen! SVV 3 3 9—1 6 Excelsior 3 2 1 89 4 VUC 4 4 6—13 0 In Afd. Ill won Rigtersbleek met 2—1 van Tubantia en de Zwolse Boys versloegen Rheden met 6—1. Rigstersbleek 5 4 1 126 Zwolse Boys 5 3 11 93 Tubantia 5 113 58 3 Rheden 5 1 4 716 2 In Afd. IV ten slotte won RKTVV met 10 van de Valk., waardoor de ze club het eerste klasseschap ont ging en alle drie clubs gelijk eindi gen, zodat een nieuwe halve compe titie noodzakelijk is. TSC 4 2 2 6—5 4 De Valk 4 2 2 5—5 4 RKTVV 4 2 2 3—4 4 De uitslagen kampioenschap van Nederland. MWAjax 2—3; Blauw Wit NEC 11; BWHeerenveen 32. Prom. en degradatie. District I: ZeeburgiaEmma 30. District II: ExcelsiorVUC 42. Derde klasse: TYBBHercules 4 1; OnaDe Mussen 12; ViosFluks 3—2. District IILTubantiaRigtersbleek 12; Zwolse BoysRheden 6- -IC District IV: RKTVV—De Valk 1—0. Beslissingswedstrijd District V: Ve- locitasFrisia 12. Meerburg verslagen door Teylingen met 6-2 Onder buitengewone belangstel ling trapte Meerburg af. In de eer ste vijf minuten was het zenuwach tig heen en weer getrap met legio missers. Vanaf de beginne hield de scheidsrechter de teugels strak, van daar vele vrije trappen. Teyl. onder neemt de eerste aanvallen, welke twee corners opleveren. Hoewel ge vaarlek, worden deze weggeewrkt. Ook Meerburg krijgt een corner te nemen welke achter wordt geplaatst. Dadelijk zit de voorhoede van Teyl. voor het Meerburg-doel de keeper vangt, doch laat de bal vallen. De linksbinnen van Teylingen stormt toe, doch houdt zich weer in, daar op hetzelfde moment de keeper weer de bal greep. Een 4 vrije trap voor Meerburg veroorzaakt een corner, doch deze wordt weggewerkt. Weer een critiek moment voor Teyl. volgt, daar de keeper ver is uitgelopen, doch een der backs redt ten koste van een corner, welke niets opleverde. Als er tienminuten is gespeeld krijgt Teyl. een vrije trap te nemen. Hieruit wordt de bal door de midhalf hoog voor de doelmond geplaatst. De kee^ per van Meerburg en de Teyl.-mid- voor springen naar de bal waarbij de midvoor als winnaar uit de strijd komt, door juist over 's keepers han den in te koppen (10). Na wat midden veldspel krijgt Meerburg weer een corner te nemen, doch weer achter. Het spel gaat van doel tot doel en vele corners zijn het ge volg. Steeds komen de Teylingers er beter in en Meerburg wordt op eigen helft gedrongen, daarbij komt dat de beeper buitengewoon slecht was, zodat beide backs en halflinie allies moesten bijzetten om doelpunten te voorkomen. In de drie en dertigste minuut is het de midhalf van Teyl., die voor doel zet, de midvoor kopt in dezelfde gang de bal keurig in. (20). Meerburg zet alles op alles de rechtsbuiten zet mooi voor het Teyl, doel, de rechtsbinnen schiet keihard juist tegen de voeten van de keeper en de bal gaat corner. Deze leverde niets op. Dan krijgt Teyl. een vrije trap te nemen, doch Meer burg vangt op, brengt de bal naar voren en het is weer corner, waaruit de bal achter gaat. Veertig minuten zijn gespeeld en Meerburg krijgt een vrije trap te nemen, deze wordt voor doel geplaatst en tussen een kluwen van spelers ingewerkt (21). Bij de ze stand is het rust. Na de thee geeft Teyl. de toon aan. Bij de eerste aanval wordt voorgezet en het is de linksbinnen, die keurig inkopt (31), Na enig middenveld spel is het weer Teyl., dat bij een voorzet keurig doelpunt door de mid voor (4^—1). Meerburg werkt zich wat los, doch haar aanvallen zijn te zwak om succes te boeken. Een aan- i Teylingen wordt door de linksbuiten voorgezet, de vrijstaande rechtsbuiten schiet keurig en onhoud baar aan de binnenkant van de paal in (51). Teylingen blijft aanvallen en Meerburg verdedigt met man en macht, doch kan niet verhinderen dat de linksbinnen de bal in het lege doel loopt en het halve dozijn is vol. (61). Teyl. neemt het even kalmer op en daar profiteert Meerburg van door een hard schot in te zenden dat doel treft (62). De laatste vijf minuten zijn dan weer geheel voor Teyl., doch de stand blijft gehand haafd en Teyl. heeft de eerste vuur proef doorstaan. De overwinning was ten volle verdiend daar Teyl. zeker een klasse hoger speelde dan Meerburg. Volgende week Meerburg -Teylingen. ROODENBURG—TEXAS 2—4. Een wel zeer droevig einde van het 3e klasschap van Roodenburg. Mocht reeds vorige week een zeer ongelukkige wedstrijd Roodenburg op de rand van de degradatie bren gen, deze avond was de wedstrijd niet minder fataal voor de thuisclub. A. du Prie moest naar het ziekenhuis vervoerd worden en.... de scheids rechter leidde zeer slap door zelfs een zuivere handsbal over het hoofd te zien. Niets dan lof voor het taaie volhouden van de Roodenburgspe- lers bij al deze tegenslagen en een spoedig herstel in de 4e klasse. Na een kwartier gaf Reus zijn club de leiding (10) maar een jammerlij ke mistrap van de Beer deed de bal in eigen doel vliegen (11). Na rust maakte G. Zwart voor Texas een prachtig doelpunt (i2), maar even fraai was het door Rozier met een kopbal 22. Een zuiver toet de hand gespeelde bal bracht Texas eep 23 voorsprong en juist in deze periode moest A. du Prie uitvallen. Tot over maat van ramp maakte ook M. du Prie een kleine fout en met 24 kwam het einde van Roodenburg's derde klasseschap. GYMNASTIEK. NATJpNALE WEDSTRIJDEN TE BERGEN OP ZOOM. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de turnvereniging UDI te Bergen op Zoom werden gister middag op het Raayberg-terrein al daar nationale gymnastiekwedstrij- den gehouden, waaraan 17 gymnas tiekverenigingen deelnamen. De uit slagen luiden: Dames: brugturnen: 1. Kralingen (Rotterdam) 32pnt.; 2. Schiebroek (Rotterdam) 31 pnt.; 3. Hollandia (Vlaardingen) 30% pnt. Veerplank-paardspringen: 1. Kra lingen (Rotterdam) 33% pnt.; Prins Hendrik (Breda) 29 pnt.; Thor (Schiedam) 28% pnt. Rhytmische oefeningen: 1. Nieuw Brunhilde (Leiden) 26% pnt.; 2. Kralingen (Rotterdam) 26 pnt.; 3. Kracht en Vlugheid (Utrecht) 25 pnt. Heren: brugturnen: 1. Volt (Til burg) 34% pnt.; 2. Prins Hendrik (Breda) 34 pnt.; 3. Hollandia (Vlaar- d in pen) 33% pnt. ATHLETIEK. VOORWEDSTRIJDEN P.H.-BEKER. De vereniging D.E.M. organiseerde gistermiddag te Beverwijk de voor wedstrijden voor de wedstrijden om de P.H.-beker. D.O.S. uit Rotterdam en Suomi uit Velsen wisten zich in de eindstrijd te-plaatsen. De totale uitslag van de ploegenwedstrijd was: 1. D.O.S. (Rotterdam) 83% p.; 2. Suomi (Velsen) 61% p.; 3. Bataven (Leiden) 46 p.; 4. Celebes (den Haag) 44 p.; 5. Kunst en Kracht (Tilburg) 26% p.; 6. D.E.M. (Beverwijk) 16% p.; 7. Zaanland (Zaandam) 16 p. De eerstaankomende op dé verschillende nummers waren: 100 M.: Broek (Celebes) 11.5 sec. 400 M.: Putting (Celebes) 54.4 seo 800 M.: De Roode (Suomi) 2 min. 6 sec. 1500 M.: De Roode (Suomi) 4 min. 21.8 sec. 5000 M.: van der Steen (Bataven) 17 min. 2.6 sec 4 x 100 M.: D.O.S. 46.9 sec. 4 x 400 M.: D.O.S. 3 min. 47 sec. 110 M. horden: van der Ende (D.O.S.) 18.6 sec. Speerwerpen: Postma (Suomi) 50.57 M. Discuswerpen: Kaptoyn (D.E.M.) 38.27 M. Hoogspringen: Vernie (Celebes) 1.65 M. Vèrspringen: van Dorp (Bataven) 6.37 M. Kogelstoten: Geboors (Kunst en Kracht) 11.50 M. Polsstookhoog werd op 2.50 M. ge ëindigd door Gieskes (Bataven), om dat de polsstok brak. LAWNTENNIS. HET WIMBLEDONTOURNOOI. Wimbledon heeft Zaterdag zijn eerste sensatie doorgemaakt en welk een sensatie. Eromwich, Austra lisch tennister van de eerste grootte, is in vijf sets door een niet „seeded" player, de Amerikaan Budge Patty geslagen. Een gebeurtenis, die alle overige wedstrijden van deze dag in het niet heeft doen zinken. Van Swol en Rinkel bereikten Za terdag in het herendubbelspel de „laatste zestien" door de Deen Bierre en de Hongaar Frigyersy, die uiterst zwak speelden, met 660 en 63 te verslaan. In deze ronde zullen de Nederlan ders hun eerste goede partij krijgen tegen de Australiërs Jeff Brown en Colin Long. In het gemengd dubbelspel wer den Rinkel en Mrs. Hamilton ver slagen door Harper and Mrs Dawson- Scott met 26, 61, 64. WIELRENNEN NEDERLANDSE RENNERS VOOR DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. Door de Ned. Wielrennersunie zijn de volgende renners ingeschreven voor de wereldkampioenschappen wielrennen, welke eind Juli te Parijs en te Reims zullen worden gehou den. Sprint:-beroepsrenners: Derksen en Van Vliet. Amateurs: Bijster en Hij zelen- doorn. Achtervolging beroepsrenners: Evers, Lakeman, Peters en Schulte. Amateurs; Faanhof, Gieseler, Har mans en Krever. Stayers: beroepsrenners: Van de Voort, en eventueel 2al er nog een aangewezen worden, Op de weg: beroepsrenners: Jans- ,en, Lakeman, Middelkamp, Pauwels Séhulte. Seyen, Vooren en van der Zande. Amateurs: van Beck, Van de ELs- hout, Hennink, Sieveking, Smits, Vet Voorting, en de Vries. Er moet echter nog worden be slist, welke van deze renners defini tief zullen worden uitgezonden. DE TOUR DE FRANCE. De 4e etappe van de Tour de Fran ce, LuxemburgStraatsburg (223 km.) werd gewonnen door Robic (Frankrijk West) in 8 uur 14 min. 29 sec.; 2. Kubler (Zwitserland- Luxemburg) 81530; 3. Diot (He de Fr.) 81722 sec.; 4. Pawlisiak Frankrijk N. O.); 5. Remy (Frankr. Z. O.); 6. Sercu (België); 11. Camel lini; 32. Klabinsky; 39. Seyen; 46. Jansen; 64. Joly; 65. Schellingerhoudt De enige renner die opgegeven heeft in deze etappe is Vooren. De uitslagen van de 5e étappe_ StraatsburgBesangon zijn: 1 Kubler (Zwitserland-Luxemb.) 8 uur 10 min. 45 sec.; 2. Rossello (Italië); 3. Bonaventura (lie de France); 4. Mathieu (België) allen dezelfde tijd; 5. Amberg (Zwitserland); 13. een grote groep renners ex aequo waar ender Seyen, Klabinsy en Camellini; 56 Joly 8—13—48; 61. Schellinger houdt 82435; 68 Janssen 827 53 sec. Het algemeen klassement luidt na de vijfde étappe: 1. Vietto (Frankrijk) 39 uur 36 min. 01 sec.; 2. Ronconi (Italië) 393723 sec.; 3. Brambilla (Italië) 39—4402 sec.; 4. Cogan (Frankrijk W.) 394657 sec.; 5. Camellini (buitenland—Nederland) 394812 sec.; 42. Seyen 40—51—3 sec.; 43 Klabinsky 405144 sec.; 45 Schellingerhoudt 40—5326 sec.; 54 Jansen 4155 sec.; 65 Joly 41— 3650 sec. Landenkiassement na de 5e étap pe: 1. Italië 119 uur 24 min. 45 sec.; 2. West Frankrijk; 3.Frankrijk; 4, België; 5. Zwitserland—Luxemburg; 8. Buitenland—Nederland' 121 uur 30 min. 59 sec. WANDELSPORT DE N.W.B. AVOND-VIERDAAGSE IN LEIDEN GOED GESLAAGD. Ruim 300 tippelaars hebben op deze vier avonden getoond het wan delen nog niet tq zijn verleerd en speciaal de groepen als geheel deden, keurig werk. Strak en fier, soms in volle uitrusting lieten ook vele mi litaire groepen zien hoe er gewan deld moet worden. Noemen wij o.m. T.M.V., D.V.M., Meerburg, Schakelboys, v. d. Werf, P.P.A., Oranjegarde, Gen. Staf Ju- liana-kazerne, L.W.S.V., Sosa en niet te vergeten de militaire ploeg voor de komende echte vierdaagse van de Morschpoortkazerne onder leiding van serg. maj. C. Hcnsing. Een keurige regeling, weinig ge mopper ondanks de ondragelijke, hit te en vele kruisjes en eretekens:

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3