RADIO Kath. Leiden huldigt Mgr. Buis „Zusters van Liefde" te Leiden vieren een eeuwfeest (ZtafreCla MAANDAG 30 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Bed rijfsunie in het Bouwbedrijf De bedrijfsunie in het bouwbe drijf kwam te Amsterdam in verga dering bijeen, ter bespreking al dus een ons verstrekt communiqué van de situatie in dat bedrijf, in het bijzonder ten aanzien van de afsluiting van collectieve arbeids overeenkomsten, waarin een risico fonds en pensioenfonds zijn opgeno men. Vastgesteld werd, dat alle bij deze actie betrokken werkgevers organisaties uiterlijk 1 Juli a.s. haar houding zullen hebben bepaald en dat op 2 Juli a.s. naar alle waar schijnlijkheid een definitief ant woord der werkgevers mag worden tegemoetgezien. Geconstateerd werd, dat de EVC op onverantwoordelijke wijze de ac tie der Bedrijfsunie, te komen tot een redelijke rechtspositie der bouw arbeiders, doorkruist, door het ont ketenen van acties, die de bouwar- w beiders. slechts kunnen sohaden en het door de "bedrijfsunie beoogde doel in ernstig gevaar brengen. Op soms sluwe en misleidende wijze worden de bouwarbeiders door de EVC opgeroepen, conflicten te ontketenen, welke voor de bouw arbeiders funeste gevolgen kunnen hebben. In het welbegrepen belang van de bouwarbeiders zelf en in het belang van de gehele nederlandse volks gemeenschap doet de bedrijfsunie op alle bouwvakarbeiders een ern stig beroep, geen medewerking aan dit heilloze streven van de EVC te verlenen. Slechts door gedisciplineerd de leiding van de bedrijfsunie te vol gen, mag worden verwacht, dat op korte termijn het doel van de be drijfsunie, dat geheel in overeen stemming is met het standpunt h^; college van rijksbemiddelaars en de stichting van de arbeid kan worden bereikt. De bedrijfsunie besloot voorts aan de patroonsorganisaties in het bouwbedrijf te verzoeken hun leden te adviseren, gebruik te maken van de door het college van rijksbemid delaars geopende mogelijkheid tot betaling van een week extra loon. De arrestaties bij V.en D. te Den Bosch Nader vernemen- wij, dat de di rectieleden, waarvan wij Zaterdag de arrestatie meldden, na verhoor door de economische recherche weer op vrije voeten zijn gesteld. DINSDAG Met ingang van 1 Juli worden de programma's van de AVKO, VARA en VPR uitgezonden via Hilversum II 415 m. (7.22 Kc) en de zenders op 218.2 m. (1375 KC). De programma's yan de KRO en NCRV worden uitge zonden via Hilversum I 301 m. HILVERSUM n, 415 M. 7.30 gram.platen; 8.15 gram.platen; 8.40 gram.platen; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor vrouw; 10.35 gram.platen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Jetty Cantor; 12.00 Zang met piano; 12.50 Het Platteland; 13.15 Virtuoso sextet; 13.45 Gram.pla ten; 15.00 Met naald en schaar; 14.20 Orgel met zang; 15.15 Gram.platen; 16.25 Viool met piano; 16.40 School bel; 17.00 „Warme aarde"; 17.30, The Skymasters; 18.30 Orkest; 19.00 Cau serie; 19.15 Gramplaten; 20.15 „Der Rosenkavalier"; 21.20 Hoorspel; 21.50 Gram.platen; 22.15 Buitenlands over zicht; 22.30 Orkest; 23.15 Kurhaus; 23.45 Gram.platen. HILVERSUM I. 301 M. 7.45 Gram.platen; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Gram.platen; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Grarn- •platen; 10.40 Voordracht; 10.50 Gram. platen; 11.40 Gram.platen; 12.03 Viool 12.30 Orkest zonder naam; 13.20 Vau deville Orkest; 13.50 Amerikaanse platen; 14.00 Operafragmenten; 15.00 Onder ons; 15.30 Gram.platen; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Schooltijd; 16.45 Kamerorkest; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Zang met orgel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Strijdkrachten; 19.20 Ensemble Fantasia; 19.45 Ame rikaanse platen; 20.20 Phil. Harmo nisch orkest; 20.55 Als het genie ont waakt; 22.45 Gram.platen; 23.00 Gr.- platen; 23.00 rGam.platen; 23.30 Zi- geunermuziek. LAATSTE TRANSPORT STIJKELGROEP. Het tweede en laatste transport met de stoffelijke overschotten van 15 slachtoffers der Stijkelgroep ver trekt vandaag (Maandag) uit Berlijn en wordt Dinsdag aan de grens te Beek-Ubbergen verwacht. Het transport zal wederom staan onder leiding van het hoofd van de dienst voor identificatie en berging, luitenant-kolonel A. W. de Ruyter van Steven inck. De namen der 15 slachtoffers zijn: R. E. Gostelle, J. Groot, J. F. Hei mens, M. Hoek, E. Honig. P. H. de Jong, P. de Koning, G. J. M. van der Marei, P. Huider, J. Neuteboom, A. van der Plas, H. G. Stoppendaal, D. de Vries, J. J. F. de Vries en J. G. Vrolijk. Het transport rijdt door naar de begraafplaats „Westduin" te 's-Gra- venhage (Loosduinen), waar in in tieme kring de bijzetting zal plaats vinden. AUTOBUS SLAAT OVER DE KOP. Zaterdagavond is een grote auto bus van de N.V. ESOO (Eerste Slie- drechtse Omnibus Onderneming), ko mende van Dordrecht en rijdende in de richting Sliedrecht, te Papen- drecht van een hoogte van ruim 3 meter gestort toen de chauffeur uit week voor een tegenligger. Negen pasagiers van de 21 liepen verwon dingen op. Twee geneesheren, die spoedig ter plaatse waren, verleen den de eerste hulp. Rode Kruis-auto's uit Dordrecht en Sliedrecht zijn di rect naar de plaats van het ongeluk gereden en hebben de gewonden, waaronder vier ernstige patiënten naar de ziekenhuizen te Dordrecht vervoerd. OP 3 JULI NIEUWE BON VOOR BANANEN. Op 3 Juli a.s, zal voor kinderen tot 5 jaar een nieuwe bon voor bananen bekend gemaakt worden. Het is nag;enoeg zeker, dat om streeks midden Juli op de sedert November 1946 lopende bon overal in het land bananen zullen zijn af geleverd. Aangezien de verstrek king van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de tran sitohandel in dit product samen hangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon op lange termijn lo pende is, waarop weer naar moge lijkheid gedistribueerd kan worden. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICHTING. Het centraal distributiekantoqr deelt mede, dat gedurende de maand Juli de volgende bonnen van de pe- troleumkaarten voor verlichtings- en verwarmingsdoeleinden zijn aange wezen voor het kopen van de daar achter vermelde hoeveelheden petro leum: Bonkaart UA 611: A 33 t/m 36: 4 liter; bonkaart UB 611: b 17 en B 18: 4 liter; bonkaart UC 611: C 09: 4 liter; bonkaart UD 611: D 14: 21iter. NEDERL. CARITAS MISSIE. Kardinaal De Jong heeft namens het Hoogw. Episcopaat pater dr. B. Körver O.F.M. belast met het waar nemen van het directeurschap der Ned. Caritas Missie (vroeger geheten Ned. Vaticaan Missie). Alle corres pondentie moet v/orden gezonden aan de directeur der Ned. Caritas Mis sie te Sittard. LIET WAS EEN GOEDE GEDACHTE van de organiserende verenigin gen om juist de feestdag van dé grootste apostelen Petrus en Pau- lus te bestemmen voor een kunstzin hige avonid, waarop Kath. Leiden haar hulde zou betuigen aan zijn stadgenoot voor de grote uitverkiezing, welke hem te beurt gevallen is, omdat hierdoor tot uiting komt dat het vooral het moeizame werk in de missie is, wat zij in Mgr. Buis zo waar deren. Een woord van waardering voor het initiatief en voor de wijze waarop het plan is uitgewerkt is hier zeker op z'n plaats. Om half negen betrad Mgr. Buis de Stadszaal en nam plaats op het front balkon, gevolgd, door deken Homul- le, de pastoors, rectoren en kape laans en andere genodigden, o.w. weth. S. Menken. De gezamenlijke koren, t.w. het Almamaterkoor, het sleutelkoor en het Ned. Madrigaal- koor, die geheel belangeloos hun medewerking verleenden, zongen o. 1.V- Willem Mizée een misfcielied, waarna de voorziter van het Alma materkoor, de heer Zandbergen, in zijn welkomstwoord zijn grote vreug de uitte om hier vanavond Mgr. Buis welkom te mogen heten. Het was moeilijk, aldus spr., om onze ho ge achting voor uw uitverkiezing te uiten; wij meenden dit het best te kunnen doen door u een kunstzinnige avond aan te bieden, vergezeld van onze hartelijke gelukwensen. Moge het u gegeven zijn nog vele jaren in Gods wijngaard te werken. In Mgr. Buis, zo vervolgde de heer Zandbergen, willen wij alle bisschop pen en priesters eren, die het woord van God: „Gaat en onderwijst alle volkeren" verstaan hebben, en daar bij een krachtig protest aantekenen tegen de verdachtmakingen en ver volgingen van bisschoppen en pries- I^IET IN GROOT-OPGEZETE fees telijkheid, waarin vaak een luidruch- tig element van „reclame" zit, maar in de intimiteit en oprechtheid van hartelijke dankbaarheid en dank bare jubel hebben de Zusters van Liefde gevierd de honderdjarige arb eicl harer Congregatie in Leiden. ten wij dank brengen aan de Heer onze "God. Wij moeten God danken voor alles wat Hij in de achter ons ligen.de eeuw heeft geschonken aan de Zusters, die hier woonden, en aan de stad Leiden, aldus mgr. En zien richtend tot de Zusters, hield mgr. hen voor, dat zij, door God geroe pen, hadden gebracht het offer, om arm te zijn en niets te bezitten, om zich te ontzeggen genoegens, die an deren in eer en deugd kunnen genie ten, om gehoorzaam te zijn, doch dat God hun in plaats daarvan had ge schonken de rijkdom van de vrede des harten, heerlijke voldoeningen- in him zieleleven, de zekerheid door, het volbrengen van de gehoorzaam heid Gods wil te doen. De kapel was voor de Zusters de plaats, waar de engelen him offers brachten naar God en met geschenken van God te rugkeerden de verbinding tussen hemel en aarde. Mgr.' vervolgde ver der, dat ook Leiden reden heeft tot dankbaarheid voor het werk der Zus ters uit liefde Gods, uit liefde voor de naaste. In onbedorven kinderhar ten hebben de Zusters geplant de echte godsvrucht tegelijk met de lering van de kennis, die zij nodig hebben voor het maatschappelijk leven. Door gebed, passend woord en on uitwisbaar voorbeeld hebben zij hun leerlingen sterk gemaakt voor het christelijk leven, een ontzaggelijk groot deel in de opvoeding bijgedra gen. Mgr. besloot zijn predicatie met de wens, dat de Zusters zullen voort gaan met dezelfde edelmoedigheid en offervaardigheid haar taak te verrich ten, en deze deugden, die bij het jon gere geslacht niet altijd aanwezig zijn, ook onder de jeugd aan te kwe ken; terwijl zij stipt de regel onder houden, leven in onderlinge liefde en goede verstandhouding, uitmunten door ijver voor de belangen der jeugd. De Zusters hebben bij de ont vangst van mgr. in de kapel gezon gen het „Ecce Sacendos", tijdens de H. Mis enkele misgezangen en daar na „Sub tuum praesidium"; bij het verlaten van de kapel zongen zij het „Exsultate". Na het ontbijt, kwam monseigneur in de refter van de Zusters,' waar mgr. werd toegesproken door een der Zusters, die er aan herinnerde, hoe de Bisschop reeds als kapelaan aan de „Mon Père" te Leiden en daarna als professor op „Hageveld" veel voor het geestelijk leven der H. Mis en predikatie van Mgr Huibers Het klooster in de Pelikaanstraat ge tuigde in smaakvolle versiering van de feestvreugde der Zusters maar vóóral de kapel centrum van het huis en kracht-centrale voor de be woonsters was met uiterst fijne smaak versierd, zodat allen, die er binnentraden, onmiddellijk vol be wondering waren. In deze kapel werd Zaterdagmor gen om half tien een stille H. Mis op- gedrageh door de Bisschop van Haar lem, Z.H.Exc. Monseigneur J. P. Huibers, die kort te voren in gezel schap van zijn secretaris, de zeer- eerw. heer Solleveld, was gearri veerd. In de kapel waren met de Overste van het klooster de eerw. Moeder Theresita en alle inwonende Zusters aanwezig een vertegenwoor digster van de Algemene Overste, de eerw. Moeder Theresina, de leden van 't bestuur, o.w. de pastoors der stad, en de administrateur, benevens de oud-administratur de heer Kagie. Mongseigneur werd bij het Heilig Misoffer geassisteerd door de hoog- eerw. heer deken A. Homulle en de zeereerw. 'heer rector F. Bernefeld, voorzitter van het bestuur. Na het Evangelie hield de Bis schop een predikatie, waarbij mgr. als tekstwoorden ha<i gekozen: La- LAATSTE POSITIE NEDERL. PASSAGIERSSCHEPEN. Abbekerk, 28 Juni van Melbourne te Fremantle. Berlage, Rotterdam-Batavia, pass. 27 Juni Gibraltar. Boschfontein, 27 Juni van East Londen naar Durban. Indrapoera, pass. 27 Juni Pantel- laria, wordt 3 Juli van Batavia te Hoek van Holland verwacht. Joh. de Witt, 27 Juni van Amster dam te Soerabaja. Klipfontein, 27 Juni van Mombas- sa naar Port Said. Kota Inten, 28 Juni van Sabang te Soerabaja. Maaskerk, 26 Juni van Amsterdam te Accra. Merwede, 27 Juni van Buenos Aires naar Amsterdam. Oranje, 26 Juni van Amsterdam lar Batavia. Oranjefontein, 27 Juni van Port Elisabeth naar Kaapstad. Westerdam, 30 Juni van Rotterdam te New York verwacht. Zusters heeft gedaan. Een Zusterkocrr zong daarna in een voor deze gelegen heid gemaakt en gecomponeerd lied de blijdschap en dankbaarheid) uit over het Bisschoppelijk bezoek. Monseigneur nam nu weer het woord, om o.m- te herinneren aan de relaties, die hij heeft gehad reeds in zijn prille jeugd en later in zijn priesterlijke loopbaan met de Zus ters Van Liefde, wier Congregatie mgr. zoo waardeert om de goede geest, die er heerst. Mgr. herhaalde de wens, dat de Zusters in Leiden zeer veel meisjes zullen rnogen oplei den tot goede vrouwen in de maat schappij, tot goede huismoeders en ook tot goede kloosterlingen. In de kloosters, aldus de Bisschop, wordt het meest voldaan aan Christus' ver langen, om alles te verlaten, tenein de Hem te volgen. De Bisschop gaf hierna aan *allen zijn Bisschoppelijke zegen. En de voor de Zusters en de an dere aanwezigen schone en onverge telijke morgen was hiermee ten einde. 's Middags gaven de Zusters een receptie, die zeer druk was bezocht, door deputaties van leerlingen, oud leerlingen, afgevaardigden van kloos ters uit de stad, een vertegenwoor diger van het college van B. en W., weth. Menken. Er was een schat van bloemen. En van vele zijden waren geschenken aangeboden: door de leer lingen een H. Hart- en een Maria beeld, door de leken-onderwijzeres- sen een originele Maria-schilderij van P. Geraerdts, door 't moederhuis pa ramenten voor de kapel, door de na burige kloosters van de Zusters een kazuifel met toebehoren, door de school te Oegstgeest een Maria beeld, door het bestuur 12 armstoe len voor de spreekkamers. Gisteren was het feest in huiselij ke kring voor de Zusters; ook uit naburige „huizen" waren Zusters overgekomen om het feest mee te vieren. De hoogeerw. heer Deken A. Homulle droeg een plechtige Hoog mis op met assistentie van twee Kruisheren, en belichtte in een in- drukwekkende predicatie de vele zij den van het werk door de Zusters in honderd jaar verricht, 's Middags was er een plechtig Lof, gecelebreerd door een der kapelaans van de de kenale kerk met assistentie van de andere kapelaans. Verder: feest in het klooster. Ook de leerlingen vieren het feest mee. Vanmiddag- hadden ze vrij, morgenmiddag poppenkast en goo chelaar (de bekende heer Devilee), Woensdag film voor de grotere meis jes. Honderd jaar geleden begonnen twee arme Zusters een bewaarschool tje voor twintig arme kinderen. En nu! God heeft wasdom geschonken aan het liefdevol werk van de „Zus ters van Liefde". ters door het goddeloze communisme. Wij Nederlanders kunnen verheugd zijn, dat wij nog in vrijheid onze priesters openlijk kunnen eren. Spr. wenste ten slotte alle aanwezigen een genotvolle en kunstzinnige avond. Na dit openingswoord nam het lij vige programma een aanvang. Wy mogen hiervoor verwijzen naar het verslag van onze muziekrecensente. Na de pauze hield een priester- missionaris, pater Schoenmaker, een toespraak. Spr. wilde niet trachten hier griezelverhalen te gaan vertel len, doch een eenvoudig schilderij, een drieluik, voor de aanwezigen te schilderen. Het eerste luik stelde voor St. Adelbertus, die ruim duizend jaar geleden uit Engeland naar Ne derland kwam om het Christendom te prediken. Hij bracht hier een an dere levensbeschouwing van recht, barmhartigheid en liefde. Dat was het werk van St. Adelbertus, wat de Nederlandse missionarissen thans voortzetten. Het middenluik stelt voor St. Pau- lus, gevangen in TV me. Paulus had toen grote zorgen, niet alleen om de verloren jaren, waardoor zijn werk stil lag, maar ook omdat zijn finan ciën uitgeput raakten. Het was zijn trots om van niemand iets aan te ne men, omdat hij voor zich zelf wilde zorgen, maar nu moest hij tegen zijn zin in wel gebruik maken van de milddadigheid der mensen. Die mild dadigheid kwam in de persoon van Lydia, een purperverkoopster, die hij op zijn bezoek bij de Philipiërs leer de kennen en die hem van de nodige middelen voorzag om weer verder te werken. Het derde luik ten slotte stelt voor deze zaal, met Mgr. Buis, opgeroe pen door God, evenals St. Adelber tus, om de heidenen een nieuwe le vensbeschouwing te brengen. Hij zit hier nu als Paulus, terwijl u allen die Lydia moet voorstellen. Begrijpt dan ook uw taak en stelt Mgr. Buis in staat om het materiële1 resultaat van 70 jaar noeste missiearbeid in Bor neo, wat door de Japanezen totaal verwoest is, weer op te bouwen. Mis schien zal dan over duizend jaèr de bevolking van Borneo zeggen: „Heel lang geleden kwam op een schip Mgr. Buis uit Holland", evenals wij dit nu zeggen van St. Adelbertus. Na deze geestige toespraak werd het programma voortgezet, aan het einde waarvan Mgr. Buis een kort slotwoord sprak, waarin Z.D.H. zijn grote bewondering uitte voor 't ster ke Kath. leven in Holland, dat zo rijk is aan vruchten, waarvan de missiéliefde wel een der grootsten is- De H. Vader heeft dan ook meer dere malen zijn grote achting hier over uitgesproken. Het speet Mgr. wel, dat de zaal niet helemaal vol was, doch hoopte dat dit een aanspo ring mocht zijn voor de aanwezigen om bij hun afwezige vrienden en kennissen er op aan te dringen het Mgr. Buisfonds zo krachtig moge lijk te steunen. Na enkele maanden is het bedrag nog maar tot ruim hon derd gulden gegroeid, terwijl er juist nu zo ontzaggelijk veel geld nodig is om alles weer op te bouwen. Mgr. bracht vervolgens dank aan i medwerkenden van deze avond. Een missionaris moej, veel ontberen, ook goede muziek en vooral in het gevangenkamp heeft hij muziek moe ten missen, doch deze avond heeft weer goed gemaakt, dat hij in 20 jaar gemist heeft. Het was Mgr. ten slotte een grote troost te weten, dat vele goede stadgenoten achter hem staan en,die vanavond van hun sympathie voor zijn werk komen ge tuigen. Ik hoop, besloot Mgr., dat dit ook zo moge zijn als ik weer vertrok ken ben en dat u mijn arbeid in Bor neo steeds met uw gebed en offer zult blijven steunen. Onder luid applaus verlieten Mgr. Buis en de genodigden de zaal, tus sen een erehaag van gidsen en kajot- ters, waarmede deze avond, op ini tiatief van het Alma Materkoor ge organiseerd door de Stadsraad, ge- eingdigd was- Onze muziek-recensente, mej. J. Kortmann, schrijft over de Kunst- WEERSVERWACHTING VRIJ WARM 5 2 o droog weer, in de nacht vorming van mist en wolkenvelden, die 2 g overdag oplossen en breken, g g Vrij warm, zwakke wind. o 0 i onooooooooooooooooonoonooooooooooü Installatie burgemeester van Waarder enz. Op 3 Juli zal de heer H. H. C. Vos geinstalleerd' worden als burgemees ter van Waarder, Barwoutswaarder en Rietveld. Om 9 uur des ochtends zal burgemeester Vos aan het sta tion te Woerden worden verwel komd. Bij aankomst aan het gemeen tehuis te Waarder, om half tien, zul len de schoolkinderen een aubade brengen. Daarna vindt in een open bare raadsvergadering de plechtige installatie tot burgemeester van Waarder plaats. Om ll^uur zal te Nieuwer brug een zanghulde volgen door de schoolkinderen. Om 12 uur wordt de heer de Vos on openbare raadsvergadering geinstalleerd tot burgemeester van Rietveld. Des mid dags om 17 uur staat een serenade bij het gemeentehuis van Barwouts waarder op het program, waarna de installatie volgt tot burgemeester van deze gemeente. Des avonds van 18.30 tot 20 uur zal er in de school te Nieuwerbrug gelegenheid zijn kennis te maken met de burgemees ter. zinnige prestaties: In zijn slotwoord sprak Mgr. Buis zijn waardering uit voor het vele mooie en goede, dat te zijner ere deze avond gepresteerd is. Na het Missielied begon dan het Al ma Materkoor met drie a cappella- werken van Clemens non Papa, Las- sus en da Palestrina. Hier was Mizée weer op z'n best. Hij gaf een her schepping van deze superieure mu ziek, welke er wezen mocht en waar onder da Palestrina's „Alleluia Tu- lerunt" bovendien een uitblinker was. Het Alma Materkoor is klein, maar weert zich. Vooral het alten- koor is best, volgen sopranen, de te noren, terwijl de bassen iets in de minderheid zijn. Bij ontstentenis van het Madrigaal koor dirigeerde Mizée drie delen uit een tweestemmige Mis van Strategier gezongen door drie tenoren en drie bassen. De mooie moderne muziek heeft sterk geboeid, werd uitstekend gezongen onder de temperamentvolle en toch beheerste leiding van de dirigent. Jo Stallinga heeft in goede samenwerking met Bram Martijn een muzikale inter pretatie gegeven van Faure's „Pie Jesu" maar meer nog van „Ognie Sabato" van Gordigiani en van Men delssohn's Aria. Het klavier( waar om geen vleugel?) had wat dichter bij de zangeres gezet moeten worden voor de klankverhouding. Terecht kregen Jo Stallinga en Martijn veel waardering voor het gebodene. Joop Koevoets kwam uit met een drietal leerlingen van zijn declamatiecursus. Deze jonge lieden hadden 't niet ge makkelijk zich in de moeilijk te be spreken gehoorzaal verstaanbaar te maken; bovendien is alle begin moei lijk waarneembaar toen wij de leraar Joop Koevoets hoorden, die in de „Ballade der Schooiers" van Vertommen een gespierde uit spraak deed horen verenigd met be heerst gebaar. Ten slotte hebben wij waardering voor het beschaafde Sleu telkoor, dat onder leiding van de heer Devilee, door de heer Rijnbeek begeleid, die zich beiden met enthou siasme gaven, verschillende mooie liedjes zong om in samenwerking met het herenkoor door de heer Rijnbeek gedirigeerd, een mooie in terpretatie te geven van Mozart's Ave Verum" en „O love Jesu" van Ingegneri. „Haec Dies" van Schrij vers vormde een effectvol slot aan de avond met zijn wel wat overvloe dig programma. Wij hebben bemerkt, dat de jonge dirigent zijn bedoelin gen duidelijk en energiek kenbaar maakt. Telkens weer maar meer nog aan 't slot dankbaar applaus. EINDEXAMEN GEM. H.B.S. Voor het eindexamen afd. B laat ste groep zijn geslaagd: H. van Oos ten, Leiden, J. W. Rommerts, Lei den, W. M. van Rooyen, Leiden, W. M. van Rijkom, Leiden, C. J. Ultee, Hillegom, G. de Vroede, Leiden, A. Wiecherink, Leiden, A. Wiggers, Lei den, J. F. Avenaris, Voorburg. Af gewezen 1 candidaat. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 13) Even liet lady Sybil zich verleiden om te veronderstellen, dat beide jon gelui juist op deze wijze hun alge mene minachting voor het ontzet tend kind ten beste wilden geven. Immers er is niets zo pijnlijk, als de wijze waarop een bewust hogere zich alle moeite geeft om een ogenblik zijn minderen te willen doen gevoe len, dat hij met hen op gelijke voet kan blijven. Dat was het, paaide la dy Sybil haar gewonde trots. Eric en Wynstone encanailleerden zich op zettelijk met die kruideniersdochter cm er zich later des te vrolijker over te kunnen maken. Maar dan behoef de Eric toch niet zo ellendig voorko mend te zijn en kon die Wynstone wel eens meer aandacht schenken aan Beryl. Ja, werkelijk het was een blijk van hun geringschatting. Het zou werke lijk verschrikkelijk zijn, indien het anders was.... Maar na de maaltijd waren de dames nauwelijks zeven minuten bij elkaar, of lady Sybil kwam tot de verpletterende zeker heid, dat het met geringschatting en minachting niets had uit te staan. Eric die zijn vrienden altijd zoo vlug mogelijk naar de billardkamer nam en daar meestal de gehele avond met hen bleef hangen. Eric verscheen dit maal in hoogst eigen persoon, op de voet gevolgd door die draak van een Wynstone. En het viel evenmin te ontkennen, dat ze daarom geen en kele andere reden gekomen waren dan om het gezelschap van miss Ara bella Ames te mogen delen, want ze schoten als het ware naar de sofa, waar genoemde miss Ames heel druk aan het conserveren was met Peggy Delamere over de nieuwste blouses. Na het voorval in de vooravond zag Arabella blijkbaar zeer hoog tegen het bescheiden nichtje der Cattermo- le's op. Ze was 'n soort orakel voor haar geworden- Toen de twee keurige jongelui kwamen aangedraafd, gleed Peggy zoals gewoonlijk naar de achter grond. „Vooruit miss Ames, nu moet u eens iets voor ons spelen, en dat mag u niet weigeren hoor", begon de an ders steeds gereserveerde Eric op de joviale toon, dien hij steeds voor an dermans salons reserveerde. „Ik durf te wedden, dat u schitterend piano speelt. ,,Ja, natuurlijk", blaatte jonkheer William Wynstone zijn vriend na. „En zingen zeker ook, hè? Leuk!" „Alleen maar voor mijn eigen ple zier en omdat pappie het zo aardig vindt of als zijn vrienden komen karten. Zodra ze ruzie durven te maken begin ik onmiddellijk de pro loog uit Paljas te spelen, want dat maakt pappie altijd sentimenteel en dan is het gekakel ineens afgelo pen". „Keurig, keurig", zei Eric, terwijl hij haar reeds bij de arm nam en in bijzonder uitgelaten steming naar de prachtige piano voerde, waar tot dan toe uitsluitend adellijke vingers études en sonaten uit de toetsen had den getrokken. „Het zat me benieu wen of je ooit kans ziet, mijn zuster Beryl sentimenteel te krijgen". „Ja, maar het mag eigenlijk geen zingen genoemd worden", protesteer de Arabella. „Daar zit geen greintje gevoel of klassieke vorming in mijn stem. Ik waarschuw je maar van te voren, zodat je me later niet aan mijn hoofd moet komen zeuren, dat het niet veel soeps was". „Goed....' zei Eric, „dat klinkt eerlijk". „Ja, heus!" galmde zijn vriend hem na. „Je moet ons eerst maar eens 'n op gewekte ragtime spelen", zei Eric, terwijl hij met eèn blik de gezamen lijke woede van heel zijn familie trotseerde. Toen zijn oogen Pegy ont moetten, bleven ze even rusten om haar met een Knipoogje te bediuden, dat hij haar ten slotte nog de ge- schikste van het hele stelletje vond Die had tenminste nog zin voor hu mor. Toen wendde hij zich weer tot dat heerlijke kind, dat eindelijk wat leven in dit sterfhuis had weten te brengen. „Vooruit, begin maar §ens met", en hij floot, ja hij floot, zó dat lady Sybil en de drie babies het al len hoorden, hij floot in hun salon een begin van een ragtime, die thafis net zo oud is als Methuhalem, maar toen pas en vogue was gekomen. „Vooruit nu, je moet „Nou, als het dan toch moet, voor uit dan maar, dan zal er wel niets aan te doen zien", zei A-rabella met een heerlijke lach, die de jonge man in de zevende hemel bracht. „Wat 'n juweel van 'n kind", vond Eric. „Een heel aardig meisje", dacht jonkheer Wynstone. „Wel leuke jongens", vond Arabel la „Je zou niet zeggen, dat al die spoken zijn zusters zijn." Nu is het een ongeschreven wet, dat er gen enkele jongeman is, die weerstand kan bieden aan de beko ring, door een aardig meisje „leuk" te worden gevonden, of liever ge zegd, door welk meisje ook. (Van daar in negen van de tien gevallen een hu,welijk). Maar het meisje, dat zich alleen maar gedraagt, alsóf ze hem aardig vond, heeft geen kans tegen het rrpis- je dat in haar hart overtuigd is, dat hij zo is. Het is de atmosfeer van wederzijdse appreciatie, die door niets kan worden vervangen en 't altijd wint. Arabella plantte zich zonder enig spoor van verlegenheid of zelfge noegzaamheid op de pianokruk. Hier bleef ze minstens anderhalf uur, terwijl haar rappe vingers met een ijver en een kracht, die men in deze salon nog nooit had bijgewoond, een serie gesyncopeerde extasen van het meest goedkope en laag bij de grondse genre afroffelde. En de twee jongelui bleven al die tijd bij de pia no en moedigden Arabella telkens aan. Het ene mopje was nog niet uit, of beiden riepen om strijd: „Dat was reuze! Wat 'n schlager! Daar zat nog eens vaart achter! Kunt u ook dit spelen?" of: „Hebt u de laatste mop van de Folies Bergères al gehoord? Kent u het wijsje niet van Mamselle Tra-la-la?" En zo maar door. Ja, ja, ze amuseerden zich koste lijk. Die fat van een Eric had zich in zijn gehele leven nog nooit zo heer lijk op zijn gemak gevoeld als deze avond. De corvée der verplichte be zoeken was plotseling een geest ge worden, waarbij het verbazend intiem toeging. Een ongedwongenheid, die men bij de Cattermole's in geen eeuwen had gekend. En het was voor zijn moeder een der wreedste open baringen, dat haar zoon zich juist deze avond in het eerbiedwaardige stamhuis van het geslacht Cattermole zo bijzonder op zijn gemak voelde met hun ontzettende logée. En haar verontwaardiging ging eveneens uit naar zijn vriend, jonkheer Wynstone. Dat was nu juist zo'n geschikte par tij voor Amber' geweest. Net gewil lig en volgzaam genoeg om haar in haar eigenwijze grillen een beetje haar zin te laten en Maar Amber zat met haar benen over elkaar geslagen in een fauteuil met een Badminton Library Book in haar linkerhand, terwijl de rechter herhaaldelijk een geeuw bedekte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2