3>e CeicLe 6ou/tcmt Verrassende wending in Indonesische crisis Opluchting te Batavia Parijse conferentie geheimzinnig Toen de Bosse markthallen in brand vlogen MAANDAG 30 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" - KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11125 Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties:. 15 cent per m.m, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Tien-duizend woningen SOCIAAL mogelijke bezuiniging is sociaal gewenst en geboden. Deze regel moeten regeerders en bestuurders als richtsnoer nemen voor hun handelen. Zowel aan het Rijk als aan Provincie en aan Ge meente moet als eis worden gesteld, dat zij het als een plicht beschouwen, te zorgen, dat naar deze regel in het Overheids-huishouden werkelijk wordt geleefd. In het verleden is deze regel niet altijd zo universeel geweest. In de tijd van de werkloosheid kon een sociaal-mogelijke bezuiniging het so ciaal-rampzalige gevolg van vergro ting der werkloosheid met zich bren gen. Nü is het echter in het algemeen zo er zijn ook op deze regel uit zonderingen dat materiaal en ar beidskracht, die voor een sociaal-mo gelijke bezuiniging worden bespaard, benut kunnen worden voor een wer kelijk sociaal nodig doel. Bij de behandeling van de Leidse gemeen tebegroting is de bezuiniging, als hierboven geformuleerd, o.i. terecht gesteld als dringende, primaire eis van een in deze tijd passende en ver antwoorde politiek. Over de vraag, welke bezuinigin gen sociaal-mogelijk zijn, kunnen de meningen verschillen. Maar, als al len hun ogen èn hun hart openzetten voor de droeve werkelijkheid, voor de grote nood, waarin verkeren zeer vele landgenoten, die zonder ook maar enigszins behoorlijke huisves ting leven, dan zal het niet zo moei lijk zijn, in deze meestal tot een ge lijkgericht inzicht en eenstemmig oordeel te komen. Zeker, óók in deze tijd kunnen uitgaven, die aan het leven kleur en fleur geven, als sociaal nodig worden beschouwd. Maar dat, waar er zoveel gebrek heerst aan het hoogst-nodige, deze uitgaven zeer beperkt moeten zijn, zal ieder weldenkend mens moéten erkennen; zeker, als daarvoor mate riaal en arbeidskracht moeten wor den gebruikt, die nodig zijft voor.. woningbouw. Woningbouw dat is de grote so ciale plicht van de Overheid. Dat is ook de grote sociale plicht van alle particulieren, die op enige wijze kunnen medewerken, om in de nood van het woningtekort te voorzien. Plicht van aannemers en bouwvak arbeiders, plicht van allen. De zeereerw. heer Henri de Gree- ve heeft Zaterdag in zijn Lichtbaken op die plicht even scherp als juist gewezen. Hij deelde mede, dat er ma teriaal aanwezig is, om in de eerst volgende vijf maanden tien duizend huizen te bouwen boven het reeds bepaalde aantal, als.... er maar mensen zijn, die zich voor dat werk aan de arbeidsbeurzen willen aan melden. De radio-spreker riep de mensen daartoe op. Iedereen zal ho pen, dat hij succes moge hebben. Wie daartoe in de gelegenheid is ra den wij aan, de herhaling van de radio-rede op Dinsdagmorgen te be luisteren. DE BLOEMBOLLENEXPORT NAAR ENGELAND. De afdeling Voorlichting van het ministerie van Economisdhe Zaken deelt ons het volgende mede: Gisteravond werd een radiobe richt doorgegeven, waaruit men zou kunnen afleiden, dat de bloembol lenexport naar Engeland vrij, dus niet aan contigenten gebonden was. Een dergelijke conclusie zou onjuist zijn. Wel is waar is de uitvoer van bloembollen naar Ehgeland thans vrij, maar binnen het raam van het contingent. Engeland is tussen de twee seizoenen dus niet gesloten, maar men kan afleveren. In feite verandert er dus niets aan de be staande toestand. Conclusie als zou hiermede de contingentering zijn afgelopen, zijn onjuist. GROENTEPRIJZEN OP DE VEILING. De besturen der beide te Loos- duinen gevestigde groentenveilingen hebben Vrijdag het volgende tele gram gezonden aan minister Mans- holt: „W'ij menen er uwer excellenties aandacht op te moeten vestigen, dat vandaag de prijzen van beslist eer ste kwaliteit groenten zijn gedaald tot onderstaande afbraak-prijzen: Peen per bos 6 cent, bloemkool le soort 7 cent per stuk, bloemkool 2e soort 4 cent per stuk, bloemkool 3e soort 2 cent per stuk, andijvie le soort 2 cent per kilo, sla le soort 1 cent per krop, komkommer 3e soort 6 cent per stuk van een pond." Onvoorzichtig met koud drinken Dézer dagen kwam een Belgi sche grensbewoner, een jonge man, pas sedert enkele weken gehuwd, per fiets naar Wolder- Maastricht, voor het bijwonen van een begrafenis. Hij was met het reeds .sder morgens warme weer zeer verhit. Om af te koe len dronk hij een glas koud wa ter met het gevolg, dat hij on middellijk ongesteld werd en enkele minuten later overleed. AMERIKA INTERVENIEERT MET DOLLARS Den Haag waardeert Amerik. stap IN DE INDONESISCHE CRISIS is Zaterdag een verrassende wending 1 gekomen, toen de Amerikaanse consul-generaal in Batavia, Walter A. Foote, aan de vertegenwoordiger van de Republiek, de minister van Onderwijs dr. Soewandi, een nota van zijn regering overhandigde. De regering van de Verenigde Staten spreekt in de nota haar verlangen uit, dat de Republiek onverwijld haar medewerking verleent aan de vorming van een interim-regering onder Nederlandse souvereiniteit en onder uiteindelijk Nederlands gezag. Indien deze interim-regering, gevormd door vertegenwoordigers van de Republiek, Oost-Indonesië ei> West-Borneo, tot stand is gekomen, zijn de Verenigde Staten bereid met Nederland en de interim-regering besprekingen te voeren over het verlenen van financiële hulp bij de opbouw van Indonesië, In Haagse regeringskringen heeft Ass. Press vernomen, dat de Ameri kaanse stap zeer veel waardering heeft gevonden. De nota van de Verenigde Staten1 luidt als volgt: „De Amerikaanse regering heeft met voldoening kennis genomen van de voorlopige berichten, dat de ge delegeerden van de Republiek en de Nederlanders aanzienlijke vorderin gen hebben gemaakt ten aanzien van een overeenkomst voor de spoedige oprichting van een federale interim-regering voor geheel Indo nesië. De Amerikaanse regering heeft met stijgende bezorgdheid het gevaar, verbonden aan het niet-na- leven van de overeenkomst van Linggadjati, onder ogen gezien. De Verenigde Staten moeten zich nood zakelijkerwijze bezig houden met de ontwikkelingen in Indonesië, gezien de belangrijkheid van Indonesië als een der factoren voor het herstel van het internationaal evenwicht, zowel economisch als politiek. De Amerikaanse regering wenst der halve de Indonesische Republiek er op te wijzen, dat uit een voortduren van de impasse waarschijnlijk ellen de geboren wordt, Zij wil tevens wijzen op de voordelen, die een spoedige overeenkomst en een stre ven naar samenwerking om de moeilijkheden, waar Indonesia voor staat, te overwinnen, zullen op leveren. De regering der Verenigde Staten is van mening, dat de onmiddellijke vestiging van een centrale interim regering voor Indonesië op federa tieve basis, zoals door de Neder landse regering is voorgesteld en in beginsel door de Indonesische Repu bliek is aanvaard, dringend nood zakelijk is. Uit de tekst van de over" eenkomst van Linggadjati blijkt duidelijk, dat een overgangsperiode werd beoogd (tussen heden en 1 Ja nuari 1949), gedurende welke Ne derland de souvereiniteit en het uit eindelijk gezag in Indonesië zou behouden. De regering der Verenigde Staten dringt er bij de Indonesische Repu bliek derhalve op aan, zonder uitstel mede te werken aan de onmiddel lijke vorming van een federale in terim-regering. Zij vertrouwt dat, wanneer de overeenkomst op dit punt zal zijn verwezenlijkt, de over blijvende kwesties in een geest van goede wil zullen worden opgelost. De regering der Verenigde Staten verwacht, dat de vestiging van de interim-regering op basis van we derzijds welzijn de politieke stabili teit zal verschaffen, welke eerste voorwaarde is voor de afwikkeling van een positief programma tot eco nomisch herstel. Derhalve is de regering der Ver enigde Staten bereid om, nadat de interim-regering zal zijn gevestigd en de medewerking van beide par tijen volgens constructieve lijnen is verzekerd, indien dit gewenst wordt, met vertegenwoordigers van Neder land en die van de interim-regering (bestaande uit vertegenwoordigers van de Republiek en van de andere samenstellende gebieden) bespre kingen te voeren over financiële hulp bij 'het economisch herstel van Indonesië. Nieuwe koers. De Amerikaanse nota levert het bewijs, dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten een nieuwe koers is ingeslagen, aldus een korte toevoeging van een der diplomatieke medewerkers van de Londense „Daily Telegraph" aan het bericht over de nota. Hij vervolgt: Tot nu toe had de Amerikaanse regering zich officieel nog niet gemengd in de onderhandelingen tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs. Van de geruchten, dat de Britse regering ook een nota heeft gezonden, is in Londen geen bevestiging voor handen. Zowel in Nederlandse als in Indo nesische kringen te Batavia wordt volgens Ass. Press aangenomen, dat de Amerikaanse nota een welkome „adempauze" ten gevolge zal hebben en dat zij te elfder ure het uitbreken van vijandelijkheden heeft afgewend. Ofschoon de Nederlanders officieel ontkennen, aldus Ass. Press, dat er een militair bevel was uitgevaardigd, wordt van betrouwbare zijde verno men, dat de Amerikaanse boodschap maar net op tijd werd ontvangen om uitstel van een besluit tot begin van militaire operaties mogelijk te ma ken. In een exclusieve verklaring voor Associated Press, gaf Soekarno als zijn mening te kennen, dat de nota van de Ver. Staten „in grote mate verlichting had gebracht" in de Ned. Indonesische crisis. Sjahrir wenst volmacht Sjahrir heeft geweigerd om te vol doen aan het verzoek van Soekarno om het premierschap weer op zich te BEVIN - MOLOTOF - BIDAULT Over het verloop van de bespre kingen in Parijs tussen Bevin, Molo- tof en Bidault is tot nu toe officieel nog met geen woord gerept. Het Rus sische persbureau Tass is de enige bron, die iets over de stand van za ken heeft losgelaten en bekend heeft gemaakt, dat Molotof o.m. heeft voor gesteld. dat de drie ministers de Amerikaanse regering zouden vragen „of de Europese landen er zeker van kunnen zijn, dat het Congres de door de regering genomen maatregelen zal uitvoeren". Het ligt voor de hand, dat Bevin en Bidault het niet met Molotof eens konden zijn, omdat minister Marshall indertijd in Harvard had gezegd, dat Europa zelf uit moest maken, wa, het nodig heeft en dat het dus bezwaar lijk is aan de Amerikaanse regering te vragen: „wat wilt u ons geven?" De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" wijst op 't dui delijk verschil tussen het Russische en Britse standpunt, Bevin wenst, dat ieder land afzonderlijk een verlang lijst opstelt, waarop later de alge mene balans zou worden gefundeerd. Daarnaast wenst hij de oprichting van een distributie-apparaat, dat de Amerikaanse gelden en goederen zal moeten verdelen. De Russen zijn, volgens Tass, van mening, dat het economisch plan van Marshall de ge varen met zich brengt, dat buiten landse mogendheden zich zullen mengen in de binnenlandse aangele genheden van hulpbehoevende lan den. De medewerker van de „Daily Te legraph" merkt ten slotte op, dat het bericht van Tass als een openbaring van de Russische politiek wordt be schouwd, die een samenwerking tus sen Rusland en de W. Europese lan den wel erg moeilijk maakt. CRISIS IN FRANS KABINET. Ramadier vraagt vertrouwensmotie De Franse premier, Ramadier, zal Dinsdag in de Nationale Vergadering een motie van vertrouwen stellen in verband met de economische politiek van de regering. De mijnwerkers hebben besloten vandaag, Maandag, weer aan het werk te gaan. De staking van het bankpersoneel en van de arbeiders in de Citroënfabreiken duurt echter voort, terwijl het *werk in de bouw bedrijven, de staalindustrie, de ta baksindustrie en de lucifersfabrieken zal worden neergelegd. Een andere aanval op de anti-inflatiepolitiek van de regering is gekomen van de zijde der boeren, die eisen, dat de prijs voor het graan verdubbeld zal wor den. In het Franse kabinet is de mening over het al dan niet loslaten van de loonstop meer verdeeld dan ooit; de socialistische ministers zijn bereid tot een algemene herziening der lonen over tegaan, doch de radicaal-socialis ten en de M. R. P.-ers blijven daar tegen gekant. Acht De Gaulle zijn tijd gekomen? Generaal de Gaulle heeft een rede gehouden, waarin hij zonder de Fran se communistische partij met name te noemen, duidelijk heeft doen uit komen, dat hij die partij er van be schuldigt een dictatuur in Frankrijk te willen vestigen en het land in de Russische invloedssfeer te willen brengen. Dit is zijn krachtigste uit daging aan de communisten sedert het begin van zijn campagne meldt Reuter. Politieke kringen te Parijs kennen er de betekenis aan toe, dat de Gaulle van oordeel is, dat het tijdstip, waarop het land hem aan de macht zou kunnen roepen, snel na dert. Wat de generaal zei over de economische problemen, waarmede Ramadier te kampen heeft, wordt eveneens opgevat als een aanduiding dat hij gereed is om op korte termijn de politieke arena binnen te stappen. Hij liet de gelegenheid 'niet onbenut om er opnieuw de nadruk op te leg gen, dat een regering als de huidige niet in staat is de nodige, zij het ook onaangename, maatregelen te tref fen, die de economische toestand eist. De rede werd door zevenduizend mensen aangehoord. COMPLOT TEGEN FRANSE REPUBLIEK ONTDEKT. Onder zeer groot voorbehoud wordt gemeld, dat er te Lamballe een complot tegen de Franse repu bliek zou zijn ontdekt. Het doel van het complot zou zijn geweest de republikeinse regering door een organisatie van dictatoriaal karakter te vervangen. Men betracht tot nu toe de uiter ste discretie in deze zaak, waarvan alle elementen nog niet bekend zijn en waarvan bepaalde bijzonderheden nog niet kunnen worden bekend ge maakt. SPOORMANNEN VAN »ST.RAPHAEL« UITGEROOKT nemen en een laatste, alles beslissen de missie naar Batavia uit te voeren, tenzij hem volledige volmacht werd gegeven om beslissingen te treffen zonder dat hij ruggespraak met Djokjakarta zou behoeven te hou den. De dagorder van Generaal Spoor Naar aanleiding van het bericht omtrent een dagorder van generaal Spoor wordt te Batavia verklaard: Er is geen woord waarheid in de Indonesisohe bewering, dat zij een afschrift in handen hebben gekregen van een order van mij voor een al gemene aanval op Maandagochtend op alle fronten. Het is volslagen non sens en het lijkt op een opzettelijke provocatieve poging om een reactie aan de andere kant op te wekken. Generaal Spoor zei verder nog, dat elke militair die de order zou lezen zoals die door de Indonesiërs wordt weergegeven, onmiddellijk zou zien, het „kinderlijk en amateuris tisch" is. De R.V.D. te Batavia noemt het bericht van radio-Djokja onjuist en volkomen waardeloos. Volgens het republikeinse persbu reau „Antara" is het waarschijnlijk, dat mr. Amir Sjarifoeddin, de tegen woordige minister van defensie, mi nister-president zal worden. SOEKARNO ACCOORD MET SJAHRIR'S POLITIEK. In republikeinse kringen te Bata via verneemt Aneta, dat de benoe ming van Sjahrir tot adviseur van de president moet beschouwd worden een duidelijk bewijs dat de pre sident volledig instemt met de poli tiek van Sjahrir en deze politiek ook ten uitvoer wenst te brengen, (Red. A.N.P. tekent hierbij aan, dat op dit ogenblik in Nederland nog geen be richt is ontvangen van een benoe ming van Sjahrir tot adviseur van Soekarno). N.V.V. ACHTER DE REGERING. Het hoofdbestuur van het N.V.V. deelt in een communiqué mede, dat de hoofdbesturen van de bij het N.V. V. aangesloten bonden, in een Zatei gehouden buitengewone raads vergadering besloten hebben, zolang de Nederlandse regering zich blijft stellen op de basis van de overeen komst van Linggadjati geen stelling te nemen tegen de principiële lijn, welke de Nederlandse in de Indone sische kwestie volgt. Het hoofdbestuur van hetN.V-V. waarschuwt de Nederlandse arbei ders met grote nadruk, niet toe te geven aan het drijven van onverant woordelijke elementen, die de tot standkoming van een vreedzame sa menwerking tussen Nederland en In donesië saboteren, ten einde uit de daardoor ontstane moeilijkheden poli tieke munt te slaan. GEVOLGEN VAN DE WARMTE. De warmte in Engeland is aanlei ding geweest tot een opmerkelijk on geval. 32 kinderen werden in een zwembad te Loughborough in Lei cestershire door chloor bedwelmd, waardoor twee van hen naar een zie kenhuis moesten worden overge bracht. De hoeveelheid chloor, die als desinfectiemiddel dienst doet, was te groot en deze omstandigheid eh de warmte hadden een aanzienlijke gasontwikkeling ten gevolge. De dertig andere kinderen werden snel naar een naburig park gebracht om weer bij te komen van hun be nauwdheid. Tijdens het congres van .de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel in de Veemarkthallen te 's-Her togenbosch brak brand uit, welke zo'n grote omvang aannam, dat het gebouwencomplex verwoest werd. Personlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. De schade wordt op ongeveer 500.000 gulden geraamd. Uit alle delen van het land stroom den gisteren de leden van de R.K, Bond van Spoor en Tramwegperso neel „St. Raphaël" te Den Bosch samen, ten einde na een H. Mis op gedragen in de Kathedrale Basiliek „St. Jan" door mgr. Mutsaerts, een optocht, waarin talrijke vaandels werden meegedragen en een défilé bij het stadhuis voor de kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, in een massale bijeenkomst des middags in de Veemarkthallen afscheid te ne men van mgr. Mutsaerts als geeste lijk adviseur en van de heer H. F. Timmers als Verbondssecretaris. Aan Mgr. zou een huldeblijk wor den aangeboden en aan de heer Timmers de onderscheidingstekenen van zijn benoeming tot Ridder in de orde van de H, Gregorius de Grote. De deelnemers verzamelden zich ten getale van ongeveer 8000 man aldaar. Onder hen waren o.a. mgr. Mutsaerts, pater L. v. d. Barg, de tegenwoordige geestelijk adviseur, prof. dr. De Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, burge meester Loef van den Bosch, bonds voorzitter dei» K.A.B., de heer De Bruijn, het voltallig Verbondsbe- stuur van „St. Raphaël" en nog an dere kerkelijke en wereldlijke auto riteiten, welke door de congressisten langdurig werden toegejuicht. De Verbondsvoorzitter, de heer Blommers, hield een enthousiaste inleiding waarin hij het verleden van de bond de revue liet passeren Veertien priesters in Z. Slavië „vermist" In het diocees Ljubljana in Joego slavië worden volgens radio Vatica- na, dit jaar in het dodenregister 14 priesters als vermist vermeld, terwijl het bekend is, dat zij werden ver moord. Voorts worden in hetzelfde diocees 25 priesters vastgehouden, die veroordeeld zijn tot gevangenisstraf fen variërend van zes maandentot 20 jaar. Het officiële orgaan van de Zuid- Slavische communistische partij, „Borba", beschuldigt het Vaticaan van misbruik van diplomatieke be trekkingen met Zuid-Slavië en zin speelt op het verbreken der relaties met het Vaticaan, indien dit „voort- De Hongaarse minister van voor lichting heeft naar aanleiding van de herziening der Hongaarse perswet verklaard, dat alle Hongaarse en bui tenlandse journalisten in Hongarij' voor het publiceren van ware en on ware berichten, die de reputatie var de Hongaarse republiek in binnen- of buitenland schaden, met de dood kunnen worden gestraft. BEWAKER VERTRAPT DOOR OLIFANT. Een merkwaardig ongeval met do delijke afloop heeft zich Vrijdag voorgedaan te Antwerpen. Toen men in de haven bezig was dieren af te laden uit de Belgische Congo, welke bestemd zijn voor Belgische en Euro pese dierentuinen, werd een der oli fanten plotseling zenuwachtig. Hij stormde op een der bewakers toe, wierp deze op de grond en verplet terde hem met zijn zware poten Toen men er in slaagde'de wild ge worden olifant van de ongelukkige weg te lokken was de dood reeds in getreden. OVERSTROMING VAN DE MISSISSIPPI. De Mississippi is tengevolge van de regen tot een hoogte gewassen als in 130 jaar niet is voorgekomen. In Missouri, Illinois, Nebraska enIowa zijn grote gebieden overstroomd. Honderden mensen werden gedwon gen hun huizen te verlaten. De scha de wordt op meer dan 100 milliard dollar geschat. Alleen al in het ge bied van St. Louis zijn 600 a 1000 mensen dakloos en oedraagt de schade bijna 10 millioen dollar. Zon dag steeg de rivier tot een hoogte van 13 meter. en met genoegen melding maakte van de groei van de bond. Er wacht ons veel werk en belangrijk werk, vooral ook om de problemen van prijzen en lohen tot een goede op lossing te brengen. Verder kwam de spreker evenwel niet. Er werd plotseling een brand ontdekt in de achter de grote markt hallen gelegen opslagruimte. Hier had een partij hooi, stroo en vaten olie, vlam gevat. De brand was voorafgegaan door een twintigtal knallen, welke aan een schietpartij deden denken. Omtrent de oorzaak van de brand heeft men tot nu toe slechts de keuze uit gissingen als „hooibroei", „kortsluiting", „achte loos weggeworpen sigaret". Omtrent de waargenomcnknallen kon men ons nog geen nadere verklaring ge ven. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De brand greep snel om zich heen. In minder dan geen tijd stond de achterste hal in lichter laaie. De congresruimte kon tijdig door de deelnemers worden verlaten. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brandweer was spoe dig ter 'plaatse, doch zag zich tegen over een welhaast hopeloze taak ge steld. Spoedig arriveerde ook as sistentie uit Eindhoven en andere meenten. De politie, militairen en vele burgers namen aan de bestrij ding van het vuur deel en hielpen krachtig bij het ontruimen van de hallen, het restaurant, administratie gebouw en de vier dienstwoningen, welke alle onder één dak in het ge bouw waren ondergebracht. Niets kon echter verhinderen, dat de twee rechtse delen van de hallen, benevens 't gedeelte waar de brand was ontstaan, het administratiege bouw en de vier dienstwoningen to taal uitbrandden. Het linker gedeel te kon worden behouden. De schade is begroot op vijf ton. De markt hallen werden omstreeks 1935 ge bouwd in drie aaneensluitende com plexen. Het achterste complex werd reeds op Dolle Dinsdag een prooi der vlammen, waaraan de DuitserV zich schuldig hadden gemaakt. Een ander gedeelte werd door oorïogs-* geweld getroffen, Voor zover nu reeds kon worden vastgesteld, zullen de markten doorgang kunnen vinden en zal het eerder afgebrande gedeel te met spoed Worden opgebouwd, waarvoor het benodigde materiaal juist dezer dagen was verkregen. DE PRINS MOET IIET BED HOUDEN. Z. K. H. Prins Bernhard, die zich reeds enige dagen onwel gevoelde, heeft griep en moet op advies van zijn geneesheer rust houden. Ook zijn verjaardag heeft de Prins in bed moeten doorbrengen. LIFTEND MEISJE DOOR AUTO MEEGESLEURD. Vrijdagavond is op de provinciale weg tussen Venray en Horst een tragisch ongeval gebeurd. Vier meisjes uit Apeldoorn, met hun rij wiel op trip door Limburg, meen den gezien de warmte te moeten liften. Een militair voldeed aan hun verzoek en plaatste de meisjes ach ter op een wagen met tractor. Tij dens dé rit gleed echter de 19-jarige Jeanne Smits uit Apeldoorn van de wagen. Zij werd ongeveer een K.M. aan een touw door de rijdende wa gen over het wegdek meegesleurd, terwijl de chauffeur voor in de ca bine niets van het ongeval bemerk te. Een passerende reiziger maakte deze daarop opmerkzaam. Medi sche hulp was spoedig ter plaatse, maar men kon slechts de dood con stateren. Zwaar verminkt is het slachtoffer naar het St. Elizabeth- ziekenhuis te Venray overgebracht. £m (coAAe.itje.... „Vergeten we wellicht, dat de mo derne wereld wel gevoelig is voor de liefde, maar dat ze nog gevoeliger is voor de billijkheid en het recht". Dr. G. Vrijmoed. O.F.M.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1