Gemeenteraad van Wassenaar ZATERDAG 28 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 i .VOETBAL PROGRAMMA KNVB Kampioenschap van Nederland. MVVAjax; Blauw WitNEC BWHeerenveen. District V: VelocitasFrisia (be- sliss. wedstr. ond. plaats). Prom.-Degradatiewedstrijden. District I, 2e kl.: Zeeburgia—Em ma (23/6). District II, 2e klasse: Excelsior— v.u.c. District II. 3e klasse: TYBBHer cules; ONADe Musschen (28/6); VIOS—Fluks. District II, 4e klasse: Rodenburg Texas. A.s. Zondag zal bovengenoemde wedstrijd 's avonds om 7 uur speeld worden op Sporthof te senheim. Teylingen zal zich moeten verdedigen om zich te handhaven in de 4e klasse KN.V.B. Ze komen te staan tegenover een elftal, dat een prachtige competitie achter de rug heeft en z'n uiterste best zal doen om het volgend seizoen in de KNVB RADIO ZONDAG HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws. 8.18 Symphonie-Or- kest van Londen. 8.45 Zondagmor genmelodieën. 9.30 Men vraagt.... wy draaien. 11.20 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 The Romancers o.l.v. Gerard v. Krevelen. 13.50 De spoorwegen spre ken. 14.05 Boekenhalfuur door Dr. P. H. Ritter. 14.30 Concert van het Utrechts Sted. OrkesJ vanuit het Kurhaus, 16.30 Avro's reportage- dienst met sportflitsen. 17.40 Kwar tet Jan Corduwener. 18.00 Nieuws en sportuitslagen. 18.15 Korfbal Ned, België. 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 20.00 Nieuws. 20.15 Wals muziek. 20.45 De twee Egyptische/ dieven (hoorspel). 21.30 Hersengym nastiek. 22.00 Eigen opnamen van het muziekfestival in het Kurhaus. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws. 8.15 Inleiding Hoog mis. 8.20 Hoogmis in de St. Antho- niuskerk te Zwartemeer. 9.30 Nieuws 12.15 In het boeckhuys (Drentse lit teratuur). 12.30 Lunchconcert door het orkest zonder naam o.l.v. Ger de Roos. 13.15 Drente in heden en ver leden. 13.20 Het Stafmuziekkorps van het 8e Reg. Inf. Assen. 13.45 Pater Willehead Cocks O. Carm. spreekt over „Katholiek Drente". 16.00 Kamermuziek van de Drentse componist Louis Somer. 16.30 Zie- kenlof. 19.30 Nieuws. 20.00 Sport in Drente. 20.08 De gewone man. 20.15 De Bieen, luisterspel. 21.00 De wind waait uit Drente. 21.30 Brandewijn en Rozijnen (een Drentse boeren bruiloft). 22.10 Slotwoord door Prof. J. B. Kors. 22.15 Avondgebed en liturgische kalender. .22.30 Nieuws. 22.45 Katholiek Nieuws. 22.50 Ver slag kampioenswedstrijd BWHee renveen. 23.35 Avondconcert. MAANDAG HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 8.00 Nieuws. 9.15 Gram.- muziek. 11.45 Familieberichten van Overzee. 12.00 Stafmuziekkorps van de A'damse politie. 13.00 Nieuws. 13.20 The Ramblers, 14.00 La Tra- viata van Verdi. 17.45 Rijk overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgelspel door Johan Jong. 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 20.10 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit. 21.10 Nederland zingt niet zo slecht. 21.30 Het orkest De witte Anje lieren." 22.00 Wie weet. waar wij wa ren? (Prijsvraag). 22.00 Uiteenzet ting over Prins Bernhardfonds. 22.57 Liedjes, die bleven uit eeuwen, die gingen. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Vreugdeklanken. 8.00 Nieuws. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert Contin. Quartet. 15.00 Vrolijke klanken bij de thee. 17.30 Sportuitslagen. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.25 Actueel ge luid. 19.45 Gram.muziek. 22.10 Or kest De witte Anjelieren. 21.00 Wie weet, waar wij waren. 22.15 Flitsen van de viering van Pr. Bernhard's verjaardag. 23.15 Feestboeket (gr.- platen). i uit te komen. We zien dan ook met belangstelling deze wedstrijd tege moet. Gezien de grote belangstelling voor dit treffen, heeft het bestuur de gelegenheid opengesteld om kaar ten voor te verkopen. Deze zijn ver krijgbaar bij de heer M. van Dorp, Meidoornlaan 15. Donateurs, -en zij die in het bezit zijn van een kaart, hebben een aparte ingang en kun nen rechtstreeks doorlopen. Tevens is er fietsenstalling aanwezig op het terrein. Het vertrek van Meerburg I, dat volledig in het veld komt, is vastge steld om precies 6 uur per auto van af de Rijnegommerstraat. Deze auto is uitsluitend en alleen voor spelers, reserves en bestuur met hun resp. dames. KAMPIOENSCHAP VOOR JUN. A. A.s. Maandagavond, 30 Juni, tre den de navolgende elftallen in het veld: ARC (Alphen), ASC (b), DOSR Roelof arendsveen). Quick Boys (A) Katwijk, Rodenburg (A), SJC (Noordwijk) en Weteringse Boys (Oude Wetering), alle kam pioen van de afdeling. Als achtste deelnemer is, na loting, aangewezen 't elftal Junioren-A van Noordwijk. Het programma voor a.s. Maandag luidt: 7 uur: DOSRNoordwijk; 8 uur: SJCWeteringse Boys. Op het terrein van LFC (Haagweg 7 uur: Quick BoysASC 8 uur: RodenburgARC Elke wedstrijd duurt 20 minuten. Gespeeld wordt volgens afvalsys- teem. Bij gelijk spel beslissen straf schoppen. Donderdag 3 Juli volgen de demi finales op het terrein van Roden burg. Maandag 7 Juli de finale op nader te bepalen terrein. Zeer op prijs zou het worden ge steld als voor de avond van de fi nale medewerking zou kunnen wor den verkregen van de zijde van ath- letiek. of gymnastiekverenigingen, als opluistering van het programma. Graag worden aanbiedingen tege moet gezien bij de secretaris Joop Pollmann, Hoogstraat 4, tel. 21668. S. J. Z. Voor morgen staat er slechts één wedstrijd op het pro gram. S.J.Z. 3 gaat naar Leiden en speelt om vijf uur tegen L. F. C. 8. Dit is waarschijnlijk cc laatste com- petitie-wedsrijd van dit seizoen, en wordt er tot 15 Augugstus niet ge voetbald. Wij verwachten van het derde elftal morgen minstens een gelijk spel. Vertrek gezamelyk van af het S.J.Z.-terrein om 4 uur. Met het oog op de uitzending naar Gent, speelden Vrijdagavond nog maals twee proefelftallen van het Gemeentepersoneel een oefenwed strijd. die gezien het verloop van veel beter gehalte was dan de vorige maal. Er werd beter gecombineerd en er zat gang in, echter blijft de voorhoede nog schotloos en hieraan zal de keuze-commissie nog „een zware kluif" hebben. Ondanks het medespelen van Windhorst in het A-elftal, bleek ook deze speler na vele weken rust, geen openbaring en dit kon ook gezegd worden van de gehele A voorhoede. Feitelijk was de B-voorhoede, ondanks de spora dische uitvallen, gevaarlijker en toen dan ook de A-achterhoede een fout maakte, schoot Blankenstein ge makkelijk in (01). Na de rust was het een gelijk opgaande strijd met wisselende kansen, werd er vaak heel goed gecombineerd, maar was de afwerking zoo slecht, dat doelpunten moesten uitblijven. Zoals wij reeds schrven voor de keuze commissie een lastige opgave! CRICKET PROGR. -NED. CRICKETBOND. 2e kl. A: Ajax L.LCC; CVHW Quick H.; HCC IIIKampong. 2e kl. B: Haarlem II—LMCC. WIELRENNEN. DE TOUR DE FRANCE. Het is zwaar werk in de Tour de France. De hevige hitte doet zich ge ducht gevoelen en voor menigeen is deze tour een ware krachtproef. Het resultaat van gisteren is: De eind stand werd: 1. Ronconi (It.) 314 km in 10 u. 59 min. 13 sec., 2. Cogan (Fr. V.) 10.04.47; 3. Camellini (It. gemen de ploeg). 4. Brambilla (It.), 5. Vietto 11.05.44, 6. Rosello (It.) 11.1021, 7. Latorre (Fr. Z.W.) 11.10.58, 8. Robic (Fr. W.) 11.14.14, 9. Diot (Fr. Ile de Fr.) 11.16.14, 10. G. Weilenman (Zwit.), 11. Mathieu (B.). 12. Impanis (B.), 11.17.20, 13. Cotuur (It.), 14. Kirchen (L.), 15. Diederich (L.), 16. Mollin (B.) 11.21.08. 17. Goldschmidt (L.), 18. Tacca (It.) 11.21.35, 19 Schot- te (B.), 20 Corrieri (It.) 11.25.53, 53. Janssen 11.32.41. 55 Seijen, 61 Voo- ren 11.57.08, 69. Joly 12,17.36. Algemeen klassement: 1. Vietto (Fr.) 23.09.29; 2. Roncon i (It.) 23.10.51; 3. Brambilla (It.) 13.00.30; 4. Cogan (Fr.) 23.16.25; Camellini 23.17.40; 30. Schellingerhoudt 23.57.55; 41. Vooren 24.07.18; 44. Janssen 24.14.00; 47. Seijen 24.15.03; 51. Kla- finsky 24.18.43; 68. Victor Joly 24.52.06. ROEIEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN VAN NEREUS. (Gisteravond werd op de Bosbaan te Amsterdam een (begin gemaakt met de internationale roei wedstrij den, welke Nereus ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan heeft ge organiseerd. Het waren nog slechts voorwedstrijden maar reeds nu werd er soms spannende strijd geleverd, hoewel de tijden over het algemeen niet zo erg best waren. In het num mer Overnaadse Vier, waarin de eni ge buitenlandse ploeg uitkwam, de Lady Margaret Boatclub, werden dé ze Engelsen, die een zeer slechte in druk maakten, voor de eindstrijd ge ëlimineerd. Ze eindigden met vele lengten achterstand in deze voorwed strijd op de vierde plaats. De uitslagen luiden: Jonge Vier B, eerste voorwedstrijd 1. Njord, 2. La- ga 1; 3. Triton. Jonge Vier A, eerste voorwedstrijd: 1. Lage 7.21.6; 2. Njord en 3. Aegir. Tweede voor wedstrijd. 1. de Maas 7.36; 2. Triton en 3. Argo, Overnaadse Vier, eerste voorwed strijd: 1. Het Spaarne 7.27; 2. De Am- stel; 3. Nereus; 4. Lady Margaret Boatclub. Tweede voorwedstrijd: 1. Triton I 7.34.4; 2. Argo 7.42; 3. Triton II. Derde voorwedstrijd: 1. Njord I, 7.43; 2. Die Ley the 7.49; 3. De Hoop. Jonge Skif A, eerste voor wedstrijd. 1. F. G. Boers (de Hoop) 8.18.8; 2. H. C. van Beusekom fArgo) 8.34. Tweede voor wedstrijd: 1. M. van Orden (De Maas) 8 min. 1 sec; 2. H. W. H. Haaksma (Die Leythe) 8.5.2. Derde voorwedstryd:l. T. G Bos (de Schie) 7 min. 58 sec; 2. D. Her der Schee (Nereus) 8.6.3. Snelroeien dames gladde vier, eer ste voor wedstrijd. 1. De Maas 4 min. 3,8 sec.; 2. Nautilus 4 min. 4.8 tweede voorwedstrijd; 1. Die Leythe 4 min. 5,2 sec.; 2. De Laak 4.6.2 TH. J. VAN DER HEIJDEN rechtskundig adviseur (lid NVRA) HOGE RIJNDIJK 105-105a - LEIDEN TELEF. 23405 Besprekingen bij voorkenr Vrij da gemor gene WATERPOLO. PoelmeerDe Gouwe 61. De kwade roep die de Gouwe vooraf ging, is Vrijdagavond niet bewaar heid en ook Poelmoer heeft dit aan de lijve kunnen ondervinden. Ech ter dient direct opgemerkt te wor den, dat zeker hier de krachtige lei ding van scheidsrechter Moonen de grootste factor is geweest. Wij zagen dan ook van de gasten een tam par- tijje waterpolo, maar dan nu ook zo primitief, dat Poelmeer, hoe goed ook spelend deze avond, gemakkelijk kon winnen. Nadat de Gouwe even gevaarlijk was geweest, (de midvoor is hier wel de uitblinker) krijgt Spaargaren een gcede kans en is de stand 10. Veel wordt er nu gezwommen met hoofd- f.lakelyk het de Gouwe-doel het meest in gevaar en na talrijke ver geefse aanvallen, wordt het nog voor rust door Stomps 20. Ook in de tweede helft brengt de Gouwe er niet zo heel veel van te recht en nadat Versluis keurig was opgezwommen, mislukte zijn schot. De keeper kan echter niet wegwer ken, waardoor Sompt de gelegen heid krijgt de bal in het doel te zwemmen 30. Juist als Poelmeer weer vry ligt maakt keeper Mole naar zijn eenigste fout (wij vonden hem veel beter dan v. Vliet) en is de stand 31. Poelmeer blijft rustig verder spe len, en doelpunten van Spaargaren (een na het wegzenden van een Gouwespeler) brengen de stand op 5—1. Eindelijk krijgt ook Versluis zijn kans en met een grote, maar ver diende 61 overwinning komt het einde. Vooraf werd nog gespeeld: Poelmeer-adsp.de Zijl-adsp. B en hier toonde de Zijl-jeugd, hoe onder bekwame leiding veel tot stand kan worden gebracht. Het samenspel was goed verzorgd en ook het schieten bleek lang niet slecht. In jeder ge val beter dan bij Poelmeer. Met rust had de Zijl reeds een 21 voor sprong, die in de tweede helft door Laterveer (2x) en de Wit tot 51 werd vergroot. LAWNTENNIS Wimbledon kampioen schappen Het onweer spelbreker Het onweer, dat een uur voor de aanvang der wedstrijden boven Wimbledon losbarstte en door stort regens gevolgd werd. heeft tal van aardige toiletjes bedorven en het hele programma in de war gestuurd, waardoor bijvoorbeeld de aanvanke lijk vastgestelde wedstrijd herendub belspel tussen van SwolRinkel en BjerreFrigyse (respectievelijk Deen en Hongaar) werd afgelast Wel speelde mej. Rollin Couquerque met de Brits-Indiër Ahmed haar eerste wedstrijd in het gemengd dub belspel, die zij gemakkelijk met 64, 63 van Mrs. MorrisHamburger won. Het is prettig te zien hoe goed mej. Couquerque in dit Wimbledon speelt. Drie spelers hebben in het heren- enkelspel de „laatste acht" bereikt: de Amerikaan Tom Brown, de Fransman Petra, Wimbledon-kam- pioen 1946, 'en de Australiër Geoff Brown, die respectievelijk van Colin Long (Australië), de Nieuw Zeelan der Robson en de Fx*ansman Pelizza wonnen. De belangrijkste partij was die tussen Tom Brown en Collin Long. De Australiër won zo gemak kelijk de eerste set (63), dat een nederlaag van Tom Brown een grote mogelijkheid leek en toen Long in de twede set snel een 31 voor sprong behaald had werd die me- ming nig versterkt maar Mrown won achtereenvolgende games, waarna beides spelers elf games achtereen de eigen service wonnen (99). In de negentiende game brak Long eindelijk door Brown's service, waar na hij echter de eigen service ver loor (1010), Brown won tenslotte met 1311. De derde set was weer voor Long, maar toen bleek het loggere lichaam van de Australiër alles gegeven te hebben, wat het kon: Brown won de beide laatste sets met het verlies van slechts een ame.... Uitbreidingsplan Na opening van de jongstgehou- den openèare raadsvergadering be antwoordde Burgemeester van Wijn bergen namens het college van B. en W. een serie vragen, die door het raadslid W. Boender waren gesteld over de komende herziening van het uitbreidingsplan der gemeente Was senaar. Uit deze antwoorden bleek o,a. dat reeds opdracht werd ver strekt voor deze herziening aan de heer Dudok te Hilversum. Bij enkele projecten, zoals een zwembad en een algemene begraafplaats, werd door B. en W. op het betrachten van spoed'aangedrongen. Als achtergrond van de herziening hebben B. en W. gedacht aan het zoveel mogelijk spa ren van het natuurschoon en dus aan het zoveel mogelijk voorkomen van verkaveling van buitenplaatsen. Een structuuronderzoek zal aan de herziening voorafgaan. De Raad zal van het begin af aan betrokken wor den bij het voorbereiden van dit -werk door het instellen van een feadscommissie. B. en W. achten het evenwel niet dienstig om, zoals vra gensteller had gesuggereerd, naast de raadscommissie een commissie uit de burgerij te vormen. Tot leden van de genoemde raads commissie werden gekozen mevr. A. v. d. Goes v. Naters (P.v.d.A.) en de 'heren mr. dr. C. C. A. van Heren (K.V.P.), J. L. F. C. v. d. Vis (P.v.d. TIM TUIMEL EN HÈT SPOOK VAN MUIZENDAM 32. Tim legde met een blij gezicht de hoorn weer op de haak en ging meteen aan de slag. De commissaris ging omstreeks de zelfde tijd even een luchtje scheppen. Nog maar net was hij buiten of hy zag iets, waar hij zich weer aan ergerde; daar liep weer zo'n vervelende marskramer. Eens even controleren of hij wel een vergunning bij de burgemeester had gehaald. Even later stond de commis- saris verbaasd en woedend te stotte ren. Daar beweerde die onverlaat met een lachend gezicht dat hij Tim was, en liep dan door. Ofja, nu hij goed keek zag hij het: het was Tim! V.) en dr. W. F. van Gunsteren (Prot. fractie). In een vlot tempo werden de voor stellen behandeld. Aan de muziek vereniging Excelsior werd een sub sidie toegekend van f 25.per con cert op het Burchtplein tot een ma ximum van 75.Bij het voorstel om aan de herleefde commissie voor huishoudelijke voorlichting en ge zinsleiding een subsidie toe te ken nen van 25.spraken de heren W. Boender en L. Oosterling de hoop uit, dat de voorlichting op een hoger peil zou staan dan voor de oorlog het geval was. De voorzitter was echter van mening dat men deze dames een kans moet geven. Het voorstel werd aanvaard. De woning Schouwweg 94, die aan vankelijk als meubelopslag in ge bruik was gegeven, werd verhuurd aan de heer C. Kuit. De heren v. d. Vis en Boender zeiden het te betreu ren, dat de woning niet beter be woonbaar was gemaakt alvorens tot verhuren werd overgegaan. De voor zitter antwoordde, dat op zeer korte termijn een woning voor djt gezin gevonden moest v/orden en dat de huurtijd slechts van korte duur zal zijn. Het voorstel om langs de van Zuy- len van Nijeveltstraat een fiets- en voetpad aan te leggen werd aange nomen. De heer Oosterling vestigde evenwel de aandacht op de veel te smalle brug over de Zijlwatering. Te gen het aanschaffen van een zelfop- nemende veegmachine voor het doel treffender en goedkoper schoonhou den van de straten en wegen had de raad geen bezwaren. Evenmin tegeh het bouwen van een urinoir bij de tramhalte Stoeplaan. Kleuterspeelplaatsen. Over de kleuterspeelplaatsen in Oostdorp en Kerkehout voerden ver scheidene sprekers het woord. B. en W. hadden aan de raad geschreven, dat de dienst der gemeentewerken een zandbak had ontworpen binnen de volgende bouwblokken: Botha- straat-Herman Costerstraat, Herman Costerstraat-Bloemluststraat, Bloem- luststraat-Rozensteinstraat, Schulp- straat-Bothaplein en Louisestraat- Mariastraat (Kerkehout). Een paar eenvoudige banken zouden worden aangebracht ten gerieve van toe zichthoudende moeders en een gaas- Vast en zeker/ KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST afrastering zou de bakken moeten beschermen tegen ongewenst bezoek van honden en katten. De kosten van dit gehele project zouden bedra gen 11.623. Bij de behandeling van deze kwestie in de raadscommissies bleek men er de voorkeur aan te ge ven een proef te nemen met één speelplaats en pas daarna eventueel te besluiten voor de aanleg van de overige vier. Zo luidde dan ook het voorstel van B. en W. De heer Boen der pleitte evenwel voor de onmid dellijke aanleg van de 5 geprojec teerde zandbakken. De heer C. v. d. Poel noemde dit een sociale plicht. Ook de heer van Bemmelen sloot zich daarbij aan. Mevr. v. d. Goes van Naters toonde zich teleurgesteld over het voorstel van 1 zandbak. Tenslotte vroeg nog de heer Ooster ling om 5 zandbakken zonder uitstel. De heer van Gunsteren suggereerde deze kwestie terug te verwijzey naar de beide raadscommissies. De voorzit ter nam deze suggestie over nadat wethouder v. d. Voort de sprekers geantwoord had, dat het voorstel voor één zandbak bedoeld was als proef, omdat men er niet geheel ze ker van kon zijn, dat de zandbakken in de praktijk wel zouden voldoen. De heer van Bemmelen stelde voor: vijf zandbakken zonder uitstel. Het voorstel werd verworpen met 9 te gen 6 stemmen. De kwestie werd dus terugverwezen naar de raadscom missies. Benoeming van directeuren. Het laatste punt van de agenda vermeldde de benoeming van een di recteur van gemeentewerken en een directeur der gemeentebedrijven. Eerstgenoemde functie leverde geen moeilijkheden op: er was slechts een candidaat: Jhr. Ir. S. Laman Trip en deze werd dan ook benoemd. Bij de stemming tussen de candidaten voor de vacature directeur der gemeente bedrijven Ir. P. J. v. d. Zanden en H. C. L. van den Tol verkregen bei den tot driemaal toe een gelijk aan tal stemmen. Loting wees Ir. P. J. v. d. Zanden als directeur aan. HAAGSE RECHTBANK. De monteur A. H. van B. had aan verschillende inwoners van Voor hout, Sassenheim en Voorschoten een verhaal gedaan over stoelen die hij zou kunnen kopen, en waarvoor hij dan geld ontving. Het was ech ter oplichting, en deswege vorderde de Officier tegen hem vijf maanden gevangenisstraf met aftrek preven tief. De rechtbank heeft hem ver oordeeld to-t acht maanden gevan genisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Wegens diefstal door middel van braak te Oegstgeest, heeft terecht gestaan de metaalbewerker D. N. T. tegen wie zeven maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief werd geëist. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan vijf maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De tuinbaas I. B. te Leiden wist dat in de tuin van zijn buurman een bedrag aan geld en hoeveelheid zilver was begraven, hetgeen hij had opgegraven en gestolen. Daar voor werd een jaar en zes maanden met aftrek van preventief tegen hem geëist. De rechtbank heeft ver dachte conform die eis veroordeeld. HAAGSE POLITIERECHTER. P. B. G. te Leiden zou geholpen hebben bij het slachten van een kalf, dat eigenlijk half dood ge boren was. Verdachte ontkende de hulp, en de politierechter zag geen bewijs voor schuld, en sprak ver dachte vrij van het tenlaste ooooo^pooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke Clta&eMa ooooooooooooooooooooooooooooöooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK Vertaald door TEO DE WITTE. 12) Ik zei u al, dat type is verdwenen.... Voor het grootste gedeelte zijn die heerlijke, karaktervaste en toch zo verwende jongens uit onze aristocra tische kringen gesneuveld, nadat ze bij Mons nog eens behorlyk hebben laten zien, dat hun zo gesmade zelf bewustheid volkomen gerechtvaar digd was. Maar zelfs in het geval van mr. (thans luitenant-kolonel) Eric Cattermole, zijn de overgebleve nen geheel „hervormd" in de ge kuiste maar doelbewuste en prac- tisch aangelegde soldaten van de te- 'genwoordige tijd. Het is alsof er geen plaats meer is in onze legers voor de onbezorgde cavaliers, die walsten op den vooravond van de slag De held van ons verhaal is echter nog de Eric van gisteren, de Eric van Hurlingham en Henley. Hij was naar „De Schuur" gekomen en was besloten om de vervel ing van dit oude landhuis te doorstaan, zelfs de zenuwaanvallen van zijn moeder te trotseren en zich enkele uren te onderwerpen aan de hatelijke opmer kingen van zijn onuitstaanbare zus ters, om zijn vader van een extra toelage van twee honderd pond per jaar te verlichten. En om het begra fenisachtige zoveel mogelijk te ont wijken had hij een vriend meege bracht, het kalf van de club, kapitein jonkheer "William Wynstone, die na tuurlijk Billy werd genoemd. Zoals ze daar samen in Wynstone's spik splinternieuwe tweezitter door de statige oprijlaan kwamen aangere den maakten ze werkelijk een uit stekende indruk. Want de zo vriendelijke Eric had leans gezien om zich al de goede trek ken toe te eigenen, waarmede hy minstens zes zusters meer dan huwe lijksvaardig had kunnen maken. Zijn elfen-meter moest werkelijk-: uit minstens vijf voorafgaande genera ties van dit in de grond zo tanige ge slacht gezocht hebben om zulk een sierlyke lijn te trekken langs ogen, neus en kaken. Wat zijn wenkbrau wen betreft.... nee, de gedachte is te bitter voor een vrouw. Waarom moest de natuur aan een man zo veel schoonheid verkwisten? Wat zijn vriend betreft, Amber en Beryl, die hem reeds eerder hadden ontmoet, kwalificeerden hem met hun gewone minachting voor alle jongelui als volgt: „Niets meer of minder dan de rest van dat soort, de zelfde kleren, dezelfde onberispelij ke laarzen, dezelfde regimentskraag, hetzelfde gladgeschoren kappers gezicht daarboven uit, hetzelfde slag!" De jonge man had niets bij zonders vleiends over haar gezegd. Maar hij had gelukkig ook niets ver schrikkelijks in Eric's zusters kunnen vinden. Terwijl. Lieve deugd, wat zou hij wel niet denken van die uitgelaten plebejer met haar pauwenstaart op het hoofd en haar rauwe stem, waarmede hy vanavond aan tafel zou zitten? ,,In wat voor japon zal ze van avond aan tafel verschijnen, denk je"', zei Beryl teen Amber. „Die avondtoiletten laten haar nog meer vrijheid toe dan haar theejapon. Zou het niet veiliger zijn, indien een van ons haar even onder handen nam, op dat ze ons straks niet allemaal voor schande zet, als ze. met ik weet niet wat de eetzaal binnen valt?" „Ja, ga jij even, Peggy, stelde Am ber voor. En Peggy Delamere, het gehoor zame arme familielid verdween be scheiden naar de groote prachtige lo geerkamer, die men voor miss Ames had beschikbaar gesteld. Af abella's avondjapon bleek van zwarte zijde te zyn met „bloemrijke versierselen" van een cherry-achti- ge tint, die gewoonweg vloekte te gen Arabella's goudblonde haar. Zelfs Arabella scheen enigszins ge twijfeld te hebben aan het effect, want zij vroeg Peggy Delamore of die ook niet vond dat het rose iets te ,.luid" was? „Een heel klein beetje", meende Peggy, met haar vriendelijke glim lach.' .Geloof je niet, dat zwart al leen het heel goed doen zal, miss Ames?" „Zullen ze niet denkéh ,dat ik in de rouw ben voor de kat van mijn tante? Maar je hebt gelijk. Jij leeft in de hogere kringen, jij zult weten, wat ze daar gewend zijn", zei Ara bella zonder enige schaamte. „Maar mag ik dan toch dat boeketje viool tjes aan mijn corsage steken, dat iemand daar heeft neergezet. Ik durf te wedden, dat jij Ket gedaan hebt", zei ze ineens, toen Peggy begon te glimlachen. „Ik zal je er altijd dank baar voor bly ven!" bedeesd bloosde. „Mag ik je schaar even hebben?" Tien minuten werd, er koortsachtig geknipt en geplozen en dank zij Peg gy's doorzicht was heel de bloemrij ke decoratie van haar japon verdwe nen. Miss Ames deed dus haar in trede in de zachtverlichte eetzaal in een stemmig zwart japonnetje, dat ten slotte het best paste bij haar melkblanke huid en haar schitterend geboetseerde hals. Ze hadden allen verwacht, dat ze er vreselijk uit zou zien. Het viel eerlyk gezegd mee. Wel zag ze er verbazend jong, ge zond, uitdagend gezond bijna uit- Toch viel het niet te ontkennen, dat de beide jongelui ten slotte tegenover een alleraardigste verschijning kwqm te staan, die door mrs. Catter mole slechts aarzelend werd voorge steld als miss Amess en die onmid dellijk hun hart had gewonnen door de 'hartelijke wijze waarop zij met een: „Q, ik maak het opperbest, dank je, en u zeker ook, hoop ik", de jongelui tegemoet trad. Zij schenen, zelfs niet inwendig terug te schrikken voor haar stem. Zij hadden slechts oog voor haar. En evenals het avondtoilet ten slotte niet zoo ordinair was geble ken als Beryl en Amber hadden ver- „Dank je", zei Peggy, terwyl ze wacht, lady Sybil had gevreesd en Pearl had gedoopt, was ook het di ner zelf althans gedurende de eerste gangen verre van een fiasco. Miss Ames at niet met haar mes, maakte geen fouten met de wijnglazen, wel licht omdat ze alleen maar water ge bruikte, en al was haar stem werke lijk heel hard-, ze verving in ieder geval die dodelijke stilten, waarop Eric's zusters zijn vrienden haast steretiep onthaalden. Mrs. Catter mole zag met angstige verbazing hoe" kapitein jonkheer V/ynstone inder daad heel geanimeerd zat te praten met het goudblonde manenkind in het zwarte japonnetje. En haar moe derlijk instinct kreeg het nog harder te verduren toen ze bemerkte, dat Eric, haar Eric, aan de andere kant van dé tafel, geen ogenbilk hun nieuwe gast uit het oog verloor. Lie ve hemel, wat zonken de jongelui van tegenwoordig toch weg, als ze maar even aan de beproefde omge ving van hun ouders werden onttrok ken. Mrs. Cattermole vond het, ja mrs. Cattermole vond het werkelijk een teken van decadentie. Zij voelde zich in haar geslacht door haar eigen zoon en diens vriend beledigd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4