De toestand in Indië gespannen? Buiten-bijeenkomst |ongeren-K VP ZATERDAG 28 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 WEERSVERWACHTING AANHOUDEN VAN DE i WAflMTE. J g Zeer warm, droog en zonnig o weer. Zwakke tot matige wind j g uit Oostelijke richtingen. Record-hitte Het ELN.M.I. deelt het volgende mede. Gisteren zijn in ons land verschil lende hitte-records geslagen. In de Bilt werd een maximum temperatuur van 36.8 graden Celsius geregistreerd. Tot nu toe was de hoogste Juni-tem- pe ra tuur, die in de annalen van het K.NJVLI. was opgetekend. 33.3 graden Celsius (8 Juni 1915). Terwijl de hoogste zomertemperatuur tot nu toe 35.6 graden Celsius bedroeg (28 Juli 1911). Warmer dan in de Bilt was het nog in Maastricht, waar een maximum van 38.4 graden Celsius werd bereikt. Ook dat is een record. Deze tempe ratuurwaarde is slechts 0.2 graad la ger dan het absolute maximum, dat ooit in Nederland werd opgetekend en dat op naam staat van Waras- veld (38.6 graden Celsius op 23 Aug. 1944). De nachtelijke minima waren gisteren en vannacht eveneens zeer hoog, zodat de nacht nauwelijks af koeling bracht. Zo kwam gisteren de temperatuur te De Bilt niet onder 21 graden Celsius. Vannacht daalde de thermometer echter tot 18.3. In Twente kwam echter het kwik niet beneden 22 graden Celsius. D waar nemingsreeks van dit station is ech ter zeer kort, zodat het geen zii- heeft hier van het breken van records te spreken. Gisteravond en vannacht viel op vele plaatsen een koele zeewind in. Vandaar dat voor vandaag minder hoge temperaturen mogen worden verwacht. Onder invloed van een hoge druk- gebied over Scandinavië. Dat nog voortdurend in intensiteit toeneemt zal de wind achter toch weer naar het Oosten draaien, zodat het warme zomerweer voorlopig nog aanhoudt. Sacramentsprocessie op het water Toen na de bevrijding de havens en de schippersbevolking van Born en omgeving aan vernieling en moorden waren ontsnapt, heeft de schipperij het voornemen opgevat elk jaar aan de sacramentsprocessie, op de feestdag van St. Petrus en Paulus op 29 Juni deel te nemen. Dit jaar heeft men het plan een eigen pro cessie te organiseren, welke met sche pen op het Julianakanaal zal worden gehouden. Zo zal Zondag a.s. een stoet van veertig, versierde schepen een tocht maken door het Julianakanaal langs de verschillende havens. Jn dez» stoet zal, op een daarvoor gecharterde dek schuit het Allerheiligste meegevoerd worden. Om half tien wordt te Bom een plechtige Hoogmis van dankzegging opgedragen in de openlucht en daar na vertrekt deze waterprocessie. In de Bergerhaven wordt van de dek schuit de zegen met het Allerheiligste gegeven. Door de los- en laadhavens, langs de kolentippen van Bom. zal dan ge varen worden naar Buchten, waar de processie met een plechtige Deum in de parochiekerk wordt besloten. Tal van bruidjesgroepen uit de om liggende dorpen zullen de processie opluisteren. Vertegenwoordigers der schippers uit Amsterdam en Rotter dam, en afvaardigingen uit Roer mond, Maastricht, Maasbracht en Stein zullen a.s. Zondag in Bom de ze gebeurtenis bijwonen. MINISTERS BIJEEN. Gisteravond zijn de ministers bij een geweest ter bespreking van de Indische kwestie. De samenkomst had plaats ten huize van de minister president en duurt tot laat in de nacht. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND. Door de radio is de indruk gewekt, dat de invoer van bloembollen in Engeland ongelimiteerd kan plaats hebben. Dit bericht is onjuist Er is en blijft contingentering, welke ge schiedt volgens de nieuwe contingen- terings-overeenkomst, welke echter reeds 2 maanden van kracht is. PROF. RURS VOORZITSTER VAN ARTSENCONGRES. Nederland is de eer te beurt ge vallen, dat tot voorzitster yan het In ternationaal Congres voor vrouwe lijke artsen, gehouden in het Indi sche Instituut te Amsterdam onze landgenote mevrouw prof. dr. A. C. Ruys werd gekozen. Koningin. Wil- helmina zal naar .Parool vernam, een aantal deelneemsters aan dit con gres in audiëntie ontvangen. He*: con gres zal door de universiteit te Lei den worden ontvangen. Op 30 Juni zal Charlotte Kohier in de Amster damse Stadsschouwburg voor de deelneemsters optreden en „Fresqui- ta" in het Engels voordragen- De man, die in de nacht van Maandag op Dinsdag een Haagse po- Iitie-agent, die hem wilde opbren gen, met een dolk aanviel en die door de agent uit zelfverweer werd dood geschoten, blijkt de 2-jarige J. H. van V. uit Delft te zijn, een jongeman van onbesproken gedrag. Van V. was 's avonds voor een bridge-avond- je naar Den Haag gekomen; wat er daarna met hem is gebeurd, heeft de politie nog niet kunnen uitvinden. De dolk, die hij bij zich had, ge bruikte hij als zakmes. Verder had hij een wollen handschoen bij zich en een instrument, dat eventueel als plortendoder kon dienen. Knoeierijen met textiel punten Bij V. D. in Den Bosch Ambtenaren van de economische politie, afdeling prijscontrole, heb ben de boekhouding in beslag geno men van de N.V. Manufacturenhan- del Vroom en Dreesmann te 's-Her- togenbosch. Vier leden der directie, n-L de gebrs. V., M. en V. werden gearresteerd en op last van de offi cier van justitie in het Huis van Be waring ingesloten. Bevoegde instan ties te 's-Hertogenbosch weigeren elke inlichting. Er is een omvangrijke knoeierij met textielpunten in behandeling, waarbij honderduizenden punten aan de normale handel zouden zijn ont trokken. Op enorme schaal moeten verder zwarte textiel-aankopen heb ben plaats gehad. De gearresteerde directeuren gaven eerst na lang aar zelen toe, dat er een zwarte cassa bestond, waarin de inkomsten van de zwarte textielverkopen werden ge stort. De zwarte textiel werd weer gebruikt om in de vorm van ca- deauxr bepaalde personen te bewer ken om de firma aan warenhuis-arti kelen te helpen, die anders moeilijk of niet te bekomen zijn. De politie, die was overgegaan tot in beslagneming van de be drijfsadministratie en van deze zwarte cassa, had deze geborgen in een verzegelde kamer op de vijfde verdieping van het enorme gebouw. Toen zij des morgens na een nacht werken terugkeerde, bleek dat een jongedame van het_ personeel langs de buitenzijde van het gebouw in de kamer was binnengedrongen. Toén de politie het zegel had ver broken en de kamer betrad, trof zij de jongedame tussen de stapels pa pier aan. Bij het voorlopig verhoor gaf zij toe, dat het doel van haar bezoek was de zwarte kas weg te halen. De politie is nog volop met het onderzoek bezig. „JOHAN DE WITT" OP WRAK GESTOTEN. Hedenmorgen behouden in Soerabaja binnengelopen. Het s.s. „Johan de Witt" van de stoomvaart Mij. „Nederland", is Don derdagavond jL, 11 mijl ten Westen van de Zuidpunt van het eiland Ban- ka op een wrak gelopen. De voor steven van het schip werd op enkele plaatsen onder de waterlijn lek ge slagen. Met behulp van een z.g. „Cof ferdam" en de pompinstallatie kon de bemanning het binnendringende water spoedig localiseren en bedwin gen. Er bestond geen gevaar voor de opvarenden, zodat de gezagvoerder besloot de reis te vervolgen. Het schip, dat door de Nederlandse re gering voor troepenvervoer was ge charterd, is hedenmorgen om acht uur behouden in de haven van Soe rabaja binnengelopen. BEURSPRAATJE. De berichten, dat Sharir is afge treden. werden ter beurze van Am sterdam gisteren vrij kalm opgeno men. Voor cultuurfondsen bestond enig aanbod, maar dit aanbod was toch van bescheiden afmetingen, het geen echter niet kon verhinderen, dat de rubberaandelen, de suikerfond sen en de tabakken, wat de hoofd- koersen aangaat, al iets lager waren dan de vorige slotprijzen, maar de nadelige verschillen ten opzichte van Donderdag beperken zich slechts tot enkele procenten. Overigens trok de markt zich blijkbaar van de berich ten uit Indïë niet veel aan. Kon. wa ren me' een hoofdkoers van 405 3/4 een kleinigheid lager. De meeste toonaangevende findustrie-aandelen zagen eveneens hoofdkoersen vastge steld, die merendeels iets beneden het vorige slotpeil' lagen, doch de scheepvaartpapieren waren bijna al le een kleinigheid hoger. Tijdens de vrije handel kon duide lijk worden opgemerkt, dat het pu bliek een afwachtende houding aan neemt. Enkele rubber-aandelen lie pen nog een kleinigheid achteruit, doch overigens betoonden de cultuur fondsen en de andere Indische waar den een goed weerstandsvermogen. De scheepvaartpapieren hadden tij dens het vrije verkeer een egaal ver loop,. De diverse industrie-aandelen bleven gemakkelijk op peil Koninkl. zakten een kleinigheid nog in tot 408 1/2, maar Overigens gaf <le markt vrijwel geen aanleiding tot bijzon dere opmerkingen, wat de ontwikke ling van het koerspeil aangaat. De aandelen in Indische bankinstellingen waren iets lager. Indische banken echter liepen later in de middag weer naar boven tot 101, waarbij de omzetten slechts zeer klein waren. Prolongatie 2 1/4. Boschfontein. 25 Juni van Amster dam te Port Elizabeth. Eemdijk, RotterdamNew York pass. 26 Juni Lizard. Kota Baroe, 26 Juni van Rotterdam te Batavia, vertrekt 2 Juli terug naar Rotterdam. Noordam 27 Juni van New York te Rotterdam. Veend.m, 25 Juni van Ne.." York naar Rotterdam. WARMOND VERDRONKEN. Gisteravond om 6 uur was de 27- jarige J. Vlieland, uit Wassenaar, aan het zeilen op het Norremeer en, hoewel hij de zwemkunst niet mach tig was, besloot hij toch een bad* te nemen, met het gevolg, dat hij in de diepte verdween. Na een uur gelukte het de waterpolitie hem op te halen. Het lijk is opgebaard in het lijken huisje te Warmond. Het slachtoffer is ongehuwd. Dagorder van Generaal Spoor Naar het persbureau Aneta ons zo juist telefonisch doorgeeft, heeft het In donesisch - repub lik einse persbu reau Antara een bericht van radio Djokja gepubliceerd, dat melding maakt van een officiële dagorder, welke generaal Spoor heden zou Lebben uitgevaardigd. Deze dagorder zou neerkomen op de volgende punten: a. Zondag 29 Juni zal met de overgave van alle transportmiddelen aan het leger worden begonnen. b. Alle troepen zullen deelnemen aan de actie en zullen Zondagavond worden samengetrokken. c. Maandagmorgen zal om drie uur dertig begonnen worden met een afleidingsactie aan de aanvalspun ten, terwijl om zes uur de algemene actie begint. d. In de Nederlandse bezete gebie den zullen massa-arrestaties plaats vinden. Woningen moeten doorzocht worden, bewoond door personen, van_ welke nationaliteit dan Gok. e. Dit bevel blijft van kracht, tenzij bet Zaterdag te 14 uur wordt ingetrokken. Aneta deelde ons verder mede, dat zij zich over de juitsheid van dit be richt heeft gewend tot generaal Spoor. Op het ogenblik, waarop het gesprek beëindigd moest worden, was een commentaar van generaal Spoor nog niet bij Aneta binnenge komen. Wel heeft generaal Soedirm£n, naar aanleiding van het bericht om trent een officiële Nederlandse dag order, een order uitgevaardigd, waar in bevolen wordt, dat alle republi keinse strijdkrachten en hei volk paraat moeten zijn en rustig moeten blijven en dat elke aanval beant woord moet worden. „Indien grote gevechten plaats hebben en begonnen zijn door het Nederlandse leger, moet het gehele Indonesische volk aan de tegenaan val deelnemen... Het wapenstilstandsverdrag en alle andere verdragen zijn hiermede vervallen." Republikeinse strijd organisaties bereiden zich voor De centrale raad van republikein se strijdorganisaties heeft gisteren verklaard, dat alle Laskjar en volks strijdkrachten zich op elke mogelijk heid dienden voor te bereiden en dat alle krachten verzameld moesten worden ter verdediging van de ant woordnota van de republikeinse re gering. Uit Batavia wordt inmiddels ge meld, dat de trein, welke hedenmor gen naar het binnenland is vertrok ken, een aantal officieren van de T.R.I. vervoert. OEGSTGEEST Boerenleenbank. Onder voor zitterschap van de president van de Raad van Toezicht, de heer C. M. den Hollander, hield de Boerenleen bank een alg. vergadering. De voor zitter herdacht de overleden leden, de heren J. G. Schrijvers en Jac. de Groot. De werkzaamheden bij de Bank hebben wederom een normaal verloop. De rekening sloot met een telling van 473.650,35. De winst bedroeg 679,01. Voor belasting, vermake- lijk-vermogens-aanwas, is een be drag van S 1412 gereserveerd. Er werd op aangedrongen vrijko mende gelden bij dé" Bank te be leggen. Het rente tarief werd als volgt vastgesteld. Direct opvorderbare vrije spaar gelden voor leden ingelimiteerd a 2K°/o. Niet-leden tot 2500 2.16 Boven 2500 1 Deposito's met 1 jaar opzegging 2 y2. Voorschotten 3^%. De credieten en voorschotten, die sinds 1940 iteeds dalende waren, zijn nu weer stijgende. VOORHOUT Loswal Leidsevaart. In verband met de vernieuwde aanleg van de Leidsevaartweg is de oude loswal nabij de Nagelbrug komen te ver vallen. B. en W. overwegen nu om een nieuwe loswal elders te stich ten. Hiertoe verwachten B. en W. van al degenen die daarbij belang hebben, dat zij zich schriftelijk tot hom College wenden vóór of op 15 Juli a.s. onder opgave van naam en adres, alsmede van het aantal malen per jaar dat men van de loswal denkt gebruik te maken, zulks in verband met de vraag of een ka pitaalsuitgave hiervoor verant woord is a VOLGENS EEN BERICHT VAN REUTER N HEEFT EEN NEDER LANDSE MILITAIRE WOORD VOERDER IEDERE WETENSCHAP VAN EEN DERGELIJKE ORDER ONTKEND. WASSENAAR DE MELKKWESTIE. Het plan van de Wassenaarse melk handel om met ingang van Maandag 23 Juni de melkbezorging in Wasse naar te saneren heeft zoveel tegen stand opgewekt, dat de uitvoering ervan moest worden uitgesteld. Het hoofdbezwaar tegen de melksanering was, dat aan de Wassenaarse .huis vrouwen eenvoudigweg een melk boer zou worden toegewezen. Keuze van een melkhandelaar was dus uit gesloten. Een groot deel van de te genstand is inmiddels gebroken door een concessie van de melkhandel. Een consument, die om een of an dere reden de hem toegewezen melk- slijter niet wenst kan zich wenden tot de melkbezorger uit de aangren zende wijk, die dan verplicht is hem te leveren. Het grootste deel der op positie nam hiermee genoegen. Maar een kleinere groep huisvrouwen houdt halsstarrig vast aan de eis: twee melkbezorgers in een wijk. In een reeks vergaderingen van het be stuur der vereniging van melkhande laren met vertegenwoordigsters van Wassenaarse vrouwen-organisaties kbn nog geen definitieve oplossing worden bereikt. De melkhandelaren hebben thans besloten een voorlich tingsavond te organiseren op Woens dag 2 Juli om 8 uur in gebouw Cen traal in de Langstraat. Alle Wasse naarse huisvrouwen zijn per huis-aan huis circulaire tot deze avond uitge nodigd. Politie, in samenwerking met een C.C.D.-ambteriaar hield op de Buurtweg een taxi aan, waarin zich behalve de chauffeur en een passa gier een grote hoeveelheid vlees, in jute zakken verpakt, bleek te bevin den. De taxi met inhoud werd voor nader onderzoek naar het hoofdbu reau van politie overgebracht. Er kwam vast te staan, dat het vlees af komstig was van twee koeien, die in öêa washok van de landbouwer S. aan de Buurtweg clandestien waxen g^lacht In de hooiberg van S. wer den nog 7 zakken vlees aangetrof fen. En in de wei liep nog een koe, dié op een clandestiene dood wachtte. Deze koe werd naar een veiliger oord overgebracht. Het onderzoek duurt voort; een 10-tal arrestaties werd reeds verricht Mgr. Buis komt morgenavond in de Stadsgehoorzaal U ook??? '-'Een goed verzorgd programma! Een zeer kunstzinnige avond! De missionaris, die op deze avond zal spreken is de Zeer- Eerw. Pater W. Schoemaker, M.S.C. ALLE KATHOLIEKEN VAN LEIDEN ZIJN VAN HARTE WELKOM Er zijn nog enkele toegangs kaarten aan de zaal verkrijgbaar prijs slechts 60 ct. (bel. inbegr.) géén plaatsbespreken. (Aanvang kwart over 8 deu ren open kwart voor 8). AFSCHEID VAN DE HEER W. M. DE RUITER. De heer W. M. de Ruiter, districts- bouwkundige van de Rijksgebouwen dienst te dezer stede, heeft heden ochtend in een der zalen van het Academiegebouw, in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, afscheid genomen. De heer de Ruiter, die ruim 42 dienst jaren heeft, waarvan hij er 20 als districtsbouwkundige in Leiden doorbracht, is allereerst toegespro ken door de directeur van de Rijks gebouwendienst, de heer L. Bok Sr. In een van waardering getuigende toespraak, herinnerde spr. aan de vele objecten die aan de zorgen van de heer de Ruiter waren toever trouwd. Vervolgens heeft de secr. van het collge van curatoren, mr. K. Wiersma, namens de universiteit en de vele universitaire instellingen de heer de Ruiter bedankt voor zijn voortreffelijke zorg en leiding bij de restauraties der gebouwen. Als blij vend aandenken bood spr. hem een bureau en een fraaie vaas bloemen aan. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heer M. C. K. Bakker, namens het personeel van het dis trict en de bondi van technische ambtenaren; mr. Tj. Schaper, die dit deed namens alle bewoners van rijksgebouwen, de heer J. Bok jr., namens het Leidse personeel en ten slotte de opvolger van de heer de Ruiter, de heer Maas. Velen deden hun woonden vergezeld gaan van geschenken.. Tot slot sprak de heer de Ruiter een dankwoord. BONKAARTEN AFHALEN. Maandag zijn aan de beurt niet- zelfVerzorgers. waarvan het gezins hoofd een stamkaartnummer heeft van 27.001 tot en met 29.500. Meenemen: de tweede distributie stamkaarten (zonder inlegvel) .ien de nog niet aangewezen bonkaart- stroken van de bonkaarten 707. Het distributiekantoor aan de Steenschuur is voor deze uitreiking geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Nederland en de bui- landse politiek toegelicht De voorziter, Joop Leicher, open de de bijeenkomst met een woord van welkom tot de ruim 50 aanwe zige jongeren en sprak zijn vreugde uit over 'de goedé opkomst op deze avond, georganiseerd in een nieuwe sfeer, om te proberen wat meer frisheid te brengen in het politieke leven. Na een declamatie, met muzikale omlijsting, door Simon Klein, gaf de heer de Gou een overzicht van onze buitenlandse politiek. Spr. behan delde eerst onze buitenlandse politiek in het verleden, welke geschiedkun dig geacht wordt aan te vangen in 1588, waarbij hij wees op de staat kundige ligging van Ned. aan de monding van de grote rivieren, in het bezit van grote wereldhavens en op het trefpunt van het Romaanse, Germaanse en Anglicaanse Europa, welke ligging Thorbecke zeer juist deed opmerken: Ned. is de sluitsteen van Europa. De Ned. regering heeft er in de loop der eeuwen naar gestreefd een evenwichtspolitiek te voeren, wat echter niet zeggen wil, dat zij zich steeds op de achtergrond gehouden heeft; onze diplomaten uit de 16e en 17e eeuw hebben wel degelijk een actieve politiek gevoerd en met suc ces, wat wel blijkt uit de vrede van rvAT OOK EEN POLITIEKE BIJEENKOMST aantrekkelijk gemaakt kan worden, ondervonden wij gisteravond, toen de J. K. V. P., afd. Leiden, een bijeenkomst hield op een rustig plekje, tussen de bomen van het landgoed „Duinzicht" te Oegstgeest. Hcjonge, maar voortvaren de bestuur had een programma samengesteld, dat er zijn mocht, met als hoofdschotel een politiek praatje over het buitenlandse politieke leven, door de voorzitter der J. K. V. P., mr. dr. L. de Gou, en een omlijsting van muziek, declamatie en volkszang. Onder begunstiging van het prachti ge zomerweer is deze avond in alle opzichten een succes geworden. Munster (1648). Zeer belangrijk in dit verband is ook onze houding t.o.v. Engeland; Engeland is altijd onze concurrent, onze vijand en onze vriend geweest. Concurrent en vijand, als het ging cm handelsbelangen (de Acte van Navigatie!); vriend, wanneer onze gemeenschappelijke belangen in ge vaar kwamen (b.v. de Triple Allian tie). Het was voor Engeland van het grootste belang, dat onze kust niet in handen zou zijn van een grote mogendheid, omdat het gevaar van een invasie reeds lang voor de laat ste qörlog niet denkbeeldig was. Vervolgens stipte de heer de Gou nog even aan de houding van Enge land t.o.v. onze koloniën, o.a. .tij dens de Franse bezetting, na welke wij als „Bewaarloon" o.a. de Kaap kolonie moesten afstaan. Sprekend over de huidige toestand in Indone sië, wees spr. op de geheel gewijzigde houding van Amerika na de benoe ming van Marshall, die de Oosterse toestanden grondig kent, tot minister van buitenlandse zaken, waardoor de publieke opinie, n.l. de Indische kwestie te vergelijken met de Am. vrijheids \?rlog, geheel veranderd is. Handhaafde Ned. voor de oorlog een neutrale politiek, thans, nu Rus land op alle mogelijke manieren z'n macht in de randstaten tracht uit te breiden, is dit niet mogelijk meer en moeten wij wel degelijk een stand punt innemen t.a.v. de politieke si tuatie in Europa en de gehele we reld. Was de Volkenbond van Genève een mislukking door haar machte loosheid, ook de U^nT.O. is niet het ideaal, omdat zij niet gebaseerd is op gelijkheid, maar de kleine volke ren gebruikt worden als speelbal van de grootmogendheden. Als wij jonge ren dit alles aanzien, aldus de heer de Gou, dan moeten wij wel tot de conclusie komen, dat een federatief Europa de enige uitkomst is. Hier naar moeten wij met al ons enthou siasme streven, ook om de economi sche voordelen, die er aan verbon den zijn. Sprekend over het plan- Marshall, zei de heer de Goud, dat wij dit niet moeten bezien als philan- tropie; Amerika kan niet handelen met een arm en machteloos Europa, zodat de vruchten van dit plan toch weer ten goee komen aan Amerika. Met nogmaals een opwekking om de gedachte van een verenigd Euro pa te propageren, besloot de heer de Gou zijn zeer boeiend en aandachtig gevolgd betoog. Na de pauze was er, gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een dank baar gebruik gemaakt werd en waar op de heer de Gou bevredigend wist te antwoorden. Tot slot nog een politieke hersen gymnastiek en enkele volksliedjes, waarna de bijeenkomst door Frans Pont, de organisator van deze avond, gesloten werd. Wij kunnen niet andres zeggen, dan dat deze proefneming uitstekend geslaagd is. Als er in deze geest door gewerkt wordt, dan twijfelen wij niet aan het succes van de J.K.V.P.! K. A. J. Dek. Par. Morgenmid dag om kwart over 12 zorgen dé handballers, die bericht gehad heb ben bij de klok aan de Herensingel te zijn om de wedstrijd te gaan spelen tegen Stompwijk. Morgenavond maken alle Kajotters dat zij om kwart voor 8 in de Stads gehoorzaal aanwezig zijn. Alleen in een keurig uniform hebben Jullie dan vrij toegang. i Rijnlandse Rederijkerskamer. Trots het warme weer kwam de Rijnlandse Rederijkerskamer gister avond in vergadering bijeen. Nadat de Deken de plannen voor een deze zomer te houden, bescheiden landju weel had toegelicht gaf hij het woord aan de Factor, die een inleiding gaf over het epos. Spreker stond uitvoe ring stil bij het dieren-epos en het geestelijk epos. Hij stelde dit laatste vooral in het licht als een reactie van de Geestelijkheid der vroege middel eeuwen op de wulpse ridderpoëzie. Uitvoerig behandelde hij de factuur dier poëzie, de prosodie en de ver schillende versvormen. De bijna vol tallige kamer had voor dit onderwerp te meer een grote belangstelling, om dat op het a.s. landjuweel door de aangesloten leden een epos moet wor den voorgedragen van eigen maak sel, als verplicht nummer. Op het late uur sloot de Deken de vergade ring. Zondagsdienst Doktoren. De Zondagsdienst der doktoren wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren van Alphen, de Jager, Jasperse en Stoffers. Zondagsdienst Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 28 Juni 13 uur tot Zaterdag 5 Juli 8 uur waargenomen door de apotheek Herding en Blanken, Hoo- gewoerd 171, tel. 20502 en de apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, te lefoon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana Constantia Ma ria d. van W. J. van der Post en A. M. Bemelman; Adrianus Gerardus, z. van G. Rol en J. H. Zijlstra; Al- bertus z. van A. van der Blom en D. Kr alt; Wilhelmus Hendricus Johan nes z. van H. W. van der Meer en K. J. Woutersen; Antonius Johannes Cornelis z. van J. A. Weterings en. M van Gooi. Overleden: M. W. Wortelboer dr. 3 maanden. ZILVEREN JUBILEA. Vandaag herdacht de heer N. A. Zwetsloot, bedrijfsleider bij de N.V. Drukkerij-Cartonnagefabriek „Rut gers", Galgewater 15, de dag waar op hij vóór 25 jaar in dienst trad als gevorderd leerling bij de heer J. G. Rutgers. Daartoe werd de jubilaris en z'n echtgenote vanmorgen om half elf op het kantoor van de directie ontvangen en in tegenwoordigheid van het personeel toegesproken door de directeur de heer J. Rutgers die gewag maakte van de grote liefde voor het typografenvak en de grote tevredenheid van de directie over de wijze waarop de lieer Zwetsloot zijn taak steeds vervulde. De heer Rutgers besloot met de wens dat het de jubilaris nog vele jaren gege ven moge zijn om met dezelfde toe wijding het belang van het bedrijf te behartigen. Namens de directie bood) spr. de heer Zwetsloot een ge schenk onder couvert aan, terwijl de dochtertjes van de directeur bloe men aanboden. De heer Zwetsloot dankte voor de gelukwensen en ge schenken. Het feest zal besloten worden met een gezellige avond voor familieleden en personeel in Oud- Hortuszicht. Op Dinsdag 1 Juli a.s. vieren de hieronder vermelde heren, werk zaam bij het Openbaar Slachthuis te Leiden, hun 25-jarig jubileum. De heer J. W. Schneider trad 6 Sep< tember 1919 als klerk in dienst bij de Stedelijke Lichtfabrieken, op 1 Juli 1922 werd hij daar vast aange steld. Van 16 April 1925 tot en met 15 Mei 1930 was hij werkzaam als Kassier-boekhouder bij de Keurings dienst van Waren. Op 16 Mei 1930 volgde zijn benoeming als Kassier- boekhouder van het Openbaar Slacht huis. Sinds 1 Juli 1942 werd de schei ding tot stand gebracht tussen boek houding en kasbeheer en werd een afzonderlijke kassier aangewezen. De heer Schneider werd belast met de leiding van de gehele administra tie. De heer Th. M. van Teijlingen kwam als smid op 1 Juli 1922 in tij delijke dienst bij het Openbaar Slachthuis. Dato 1 Juli werd hij vast aangesteld. De laatste twee jaren doet hij dienst als IJslichter in de Ijsfabriek van het Openbaar Slacht huis. De heer C. Molenkamp werd. op 1 Juli 1922 tijdelijk aangesteld als Nachtwaker van het Openbaar Slacht huis. Op 1 Juli 1923 volgde zijn vaste aanstelling. Van 1 April 1930 tot en met 30 Juni 1938 was hij werkzaahl als Terreinwerker en van 1 Juli 1938 tot en met 31 December 1943 als voorman-terreinwerker. Op 1 Janua ri 1944 volgde zijn benoeming tot Stalknecht 1ste klas. De heer J. Th. Blankensteijn kwam als voorman-terreinwerker op 1 Augustus 1922 in tijdelijke dienst bij het Openbaar Slachthuis, voorafge gaan door losse en militaire dienst. Op 1 Augustus 1923 werd hij vast aangesteld. Van 1 Januari 1946 doet hij dienst als Koelhuisbeambte. Op 1 Juli as. hoopt de heer Joh. v. d. Mark de dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der Gemeente Leiden kwam bij de af deling bestrating. De huldiging door het Gemeentebestuur, directie en personeel zal plaats hebben op ge noemde datum des morgens om 11.15 uur aan de Stadshulpwerf aan de Oude Herengracht. OPROEP KATHOLIEK KAPPERS- PERSONEEL. Het bestuur van afdeling Leiden van de Nederlandse Katholieke Bond van Kapperspersoneel ,.Sint Cosmas" verzoekt de leden a.s. Dinsdag 1 Ju li namiddag half drie aanwezig te willen zijn voor de vervolgexcursie' naar de „Leidse Courant". In directe aansluiting daarop volgt de excursie naar de „Hortus Botanicus". Plaats van samenkomst „Harmo nie" Breestraat. Tevens maakt het afdelingsbestuur erop attent, dat voor de excursie de gelegenheid is om zich definitief ap te geven voor de excur- sie's naar Schiphol, rondvaart Am sterdamse grachten en K.R.O.-studio te Hilversum op 31 Augustus a.s. I

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2