De wijziging van de Leerplichtwet RADIO St. Jans Processie te Laren WOENSDAG 25 JUNI 1947 DE LEID SE COURANT PAGINA 2 Zijn er voldoende scholen en leerkrachten? Verschenen is het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het ont werp van wet tot wijziging van de Leerplichtwet. Hieraan is het vol gende ontleend: Verscheidene leden gaven als him mening te kennen, dat door de aan neming van dit ontwerp van wet ver schillende verbeteringen in de be staande wetgeving zullen worden aangebracht. Zij gaven er evenwel hun verwon dering over te kennen, dat de toe lichting niet die gegevens verschaft, waaruit zou kunnen blijken, dat over drie jaren voldoende gebouwen en leerkrachten beschikbaar zullen zijn om tot de wederinvoering van het achtste leerjaar over te gaan. Nog minder is aangegeven in welke rich ting dit voortgezet lager onderwijs (V.G.L.O.) zich naar des ministers op vatting zal hebben te ontwikkelen, en hoe hij zich de organisatie van een en ander voorstelt. Een der eerste vragen, die hier rezen, was of het V.G.L.O aan de lagere scholen ver bonden zal worden, dan wel afzon derlijk in eigen scholen onderge bracht. Bouw van noodscholen? Vele andere leden gaven ook uiting aan hun twijfel of er over enige jaren wel voldoende schoolgebouwen voor de invoering van het V.G.L.O. ter be schikking zullen staan. Bij hen rees de vraag, of ten deze niet de oplos sing moet gezocht worden in het bou wen van noodscholen. Zijn hun in lichtingen juist, dan bedraagt het ge kort aan scholen momenteel 80( stuks. Het bouwplan 1947 voorziet in de bouw van 25 scholen, waarvan niet eens vaststaat, dat zij inderdaad zullen worden gebouwd. Te meer re den zagen zij voor het stellen van een vraag betreffende de wenselijkheid van noodscholenbouw, omdat volgens algemene opvatting in 1953 het aan tal leerlingen van de eerste klas der lagere school in vergelijking met dat van heden met 50 pet. zal zijn ge gen. De hier aan het woord zijnde le den zouden gaarne worden ingelicht nopens het rangnummer van de bouw van scholen in de urgentie- schaal van de wederopbouw. Wanneer invoering achtste leerjaar? Hoewel verschillende dezer leden zich op practische gronden voor het overige met de voorlopige opschor ting wel konden verenigen, zouden zij toch gaarne in het licht van het voorgaand betoog van de minister willen vernemen, wanneer met zeker heid de invoerng van het achtste leer jaar tegemoet kan worden gezien. DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.30 Gram platen. 8.15 „Ochtendrhythme" 8.45 Concert. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gram.platen. 9.45 „Arbeidsvita minen". 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Vergeet U het niet? 11.20 Pia no. 12.00 Orkest. 12.35 Gerard van Krevelen met de Swinging Nightin gales. 13.15 Stafmuziekkorps der Amsterdamse politie. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram.platen. 15.00 Voor de zieken en gezonden. 16.00 „U kunt het geloven of niet". 16.05 Re prises. 17.20 De vacantie komt in zicht. 17.30 The Skymasters. 18.15 Sportpraatje. 18.00 Voor de Strijd krachten 19.00 Reportage tenniswed strijden. 19.15 Radio Volksmuziek school. 1945 Causerie. 20.05 Repor tage 63ste Lustrum Universiteit. 20.15 Kurhaus- te Scheveningen. 22.30 Gram.platen. 22.45 Charter Day. 23.15 Gram.platen. 23.30 Gram. pla- tenprogr HILVERSUM II, 415 M. 7.45 Gram.pl. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Och tendconcert. 9.50 Gram.pl. 10.00 Le ger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Jo Vincent-kwartet. 11.00 „De Zonnebloem 11.45 Concert. 12.03 Quatre mains. 12.30 Ensemble „Fan tasia". 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Me- tropole-ork. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Cinderella-ensamble. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Piano. 15.30 Viool. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Het Radio Philharmonisch Orkest. 17.50 Het rijk over zee. 18.00 Orgelcon cert. 18.45 Gr.platen. 19.15 Yehudin Menuhin. 19.45 Gram.muziek. 20.05 Ontspanning na inspanning. 21.30 De vaart der volkeren. 9.50 Gram.platen 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gr. platen. Onder vooropstelling dat dit ont werp van wet zeer veel goeds bevat inzonderheid ten aanzien van de we ring van schoolverzuim en de school plicht voor het B.L.O., voor welke verbeteringen zij de minister een woord van hulde niet wilden onthou den wensten vele leden niet te verhelen, dat zfj zeer ernstige beden kingen tegen het voorstel hadden. Allerminst konden zij zich vereni gen mèt des ministers voornemen om tot 1 Januari 1950 de achtjarige leer plicht tot een zevenjarige terug te brengen. Zij herinnerden er in dit verband aan .dat de achtjarige leer plicht, op 26 Augustus 1942 ingevoerd, bij Koninklijk Besluit van 17 Septem ber 1944 werd gehandhaafd. Dat zo wel de invoering van het achtste leer jaar als de uitbreiding van de leer plicht tot acht jaar slechts haar oor sprong zouden vinden in een door de bezetter in 1941 gestelde eis, zoals de toelichting nader uiteenzet, vermoch ten zij niet in te zien. Ook strookt dit niet met een ter zelfder plaatse voorkomende mede deling, dat reeds vele jaren voor de oorlog van verschillende zijden op de invoering van het achtste leerjaar prachtig werd aangedrongen. Mede op grpnd van het advies van eer. door de regering ingestelde commissi» van deskundigen, was de overheid al vóór Mei 1940 ten volle van de noodzake lijkheid van de invoering van deze maatregel overtuigd. Op het departe ment waren de plannen ter zake dan ook zo goed als gereed, toen de be zetting kwam. De voorgenomen maat regelen van het ogenblik verdragen zich kwalijk met de weergegeven op vattingen. Goede vakopleiding nodig. Wil. zo vervolgden deze leden hun betoog, Nederland op de wereld markt in de toekomst de concurrentie kunnen volhouden, dan zullen nog meer dan voorheen qualiteitsproduc- ten geleverd moeten worden. Daar voor is een goede vakopleiding nodig, die gegrondvest moet zijn op deugde lijk algemeen vormend L.O. Inkrim ping van de achtjarige leerplicht tot een van zeven jaar brengt een hiaat tussen de Leerplicht- en de Arbeids wet. Ook andere leden zouden nopens de plannen van de minister ten aanzien van deze opleiding gaarne nader wor den ingelicht. Op welke wijze zullen toekomstige leerkrachten bij het V.G, L.O. op hun (haar) taak worden voor bereid? Hoe denkt de minister de stu die voor de akten eenvoudige huis houdkunde en vrouwelijke handwer ken te bevorderen? Naast de opleiding van de leer krachten wilden deze leden nog de aandacht vragen voor de outillage der scholen voor V.G.L.O. Is daarin in drie jaren voldoende te voorzien, me de wanneer men in het oog vat, dat in 1953 voor anderhalf maal zooveel leerlingen van de aanvangsklassen der lagere scholen leermiddelen enz. aanwezig zullen moeten zijn? In artikel 3 wordt voorgesteld zonder dat daarop enige toelichting wordt verstrekt om de leerver plichting te doen eindigen bij het bereiken van de leeftijd- van vijftien jaren, in plaats van de huidige rege ling, waarin deze ophoudt na het doorlopen van het leerjaar, waarin de leeftijd van 15 jaar wordt be reikt. Deze ongemotiveerde veran dering achtten vele leden een ver slechtering en funest voor het ver loop van de klas, die de meeste leer lingen bezoeken in het jaar, waarin zij de vij ft jen jarige leeftijd bereiken. Dit leidt tot zeer ondoelmatig onder wijs voor de leerlingen, terwijl het schoolverzuim voor het bereiken van de vijftienjarige leeftijd er door in de hand gewerkt wordt. Andere leden wensten deze opmer kingen niet te onderschrijven. Zij hadden met instemming van de in dit artikel belichaamde wijziging ken nis genomen, daar bij de bestaande redactie een deel der leerlingen ver plicht kon worden tot op bijna zes tienjarige leeftijd de lagere school te bezoeken. Vooral voor grote gezin nen, die mede op de verdienste van oudere kinderen zijn aangewezen, of deze althans bezwaarlijk kunnen mis sen, zou een leerverplichting tot bo ven de vijftien een te groot offer be tekenen, waardoor moeilijkheden zouden kunnen ontstaan. Inrichting van streekscholen gewenst? Door zeer vele leden werd aange drongen op de inrichting van streek scholen, welke voor het platteland de bezwaren van te kleine klassen zouden kunnen ondervangen. Door de verbeterde verkeersmiddelen en gelet op de leeftijd van de leerlingen zijn aan het bezoeken van cenitrale scholen geen onoverkomenlijke be zwaren meer verbonden. Verscheidene leden, die de grote waarde van het achtste leerjaar er kenden, meenden, dat, om aan de be zwaren van de minister tegemoet te komen, een oplossing zou kunnen worden gevonden in een ontheffings mogelijkheid, wanneer in bepaalde streken hiertoe door de betrokken inspecteur geadviseerd zou worden. De leden, hier aan het woord, merkten nog op, dat het grote tekort aan onderwijzers op het platteland huns inziens mede zijn oorzaak vindt in de z.g. classificatie bij de sala riëring. Zij, en vele andere leden, meenden, dat bij opheffing van de bestaande verschillen in salariëring de trek van het onderwijzend perso neel naar de grote stad zal afnemen. Hiertoe schijnt te meer reden, om dat voor onderwijzers bjj de loon- classificatie toch andere factoren gelden dan bij de arbeiders. Naar de mening dezer leden zou door een dergelijke maatregel het nijpend te kort van leerkrachten op het platte land sterk verminderen. Peil van het L.O. gedaald? Door zeer vele leden werd in het algemeen geinformeerd naar het oordeel van de minister over het huidige peil van het L.O. hier te lande in vergelijking met dit onder wijs in andere landen. Stak dit vroe ger gunstig af, men meende helaas niet te kunnen ontkennen, dat het peil hier gedaald is. De leden, die de ze vraag stelden, zouden in de be antwoording van deze vraag gaarne mede betrokken zien een overzicht van de leerverplichting in andere landen. Voorts zouden zij de minister erkentelijk zijn voor inlichtingen nopens het aantal leerlingen en leer krachten, die op het ogenblik betrok ken zijn bij het V.G.L.O. onder op gave van het aantal der ontbrekende leerkrachten met vermelding van het aantal, dat momenteel onder de wa penen is, en omtrent het totale aantal V.G.L O.-scholen. Voorts omtrent het aantal, dat aan de eisen voldoet en het aantal scholen, dat nodig zal zijn om aan de behoefte te voldoen. Verschillende leden zouden gaarne nopens de frequentie van het huis onderwijs en de practische redenen er voor willen worden ingelicht. Door sommige leden werd gevraagd of onder nijverheidsscholen ook te verstaan zijn lagere land- en tuin bouwscholen, primaire huishoud scholen en landbouwhuishoudscho- len. Deze leden drongen er met klem op aan, dat bij de invoering van het achtste leerjaar geacht moet kunnen worden, dat een leerling aan de leer plicht voldoet, indien in plaats van het achtste leerjaar het onderwijs in de eerste klase van een der in de vorige alinea genoemde scholen wordt gevolgd. Andere leden meenden, dat wan neer ten aanzien van de leerplicht geen gelijkschakeling van land- en tuinbouwscholen, primaire huishoud scholen en landbouwhuishoudscho- len met nijverheidsscholen plaats vindt, dit zijn oorzaak zal vinden in het feit, dat het onderwijs aan de eerstgenoemde scholen te weinig les uren .per week biedt. Zeer vele leden wezen er op, dat de algemene vorming op de nijver heidsscholen zeer veel te v^ensen overlaat. Mede omdat de leerplicht in dit artikel reikt tot in het nijver heidsonderwijs, achtten zij het ge wenst, dat daarin verbetering zou werden gebracht. Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in aüe ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van ver andering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende orga nen drijft de pijn verwekken de scha delijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele ge stel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. 7378 Onder zeer grote belangstelling werd Dinsdag te Laren de jaarlijkse St. Jansprocessie gehouden. De bruidjes in de stoet. LICHTE BOTSING OP „YPENBURG". Gistermiddag omstreeks 18 uur kwamen twee vliegtuigen op het vliegveld Ypenburg met elkaar in botsing. Het waren twee eenmotorige vlieg tuigen. Ben der toestellen, een Tiger Moth van de Rijksluchtvaartschool, bestuurd door de 21-jarige A. N. Saaltink uit Amsterdam werd geheel vernield. Het tweede toestel, een eenmotorige Beech Aircraft, bestuurd door de 43-jarige F. ten Bos uit Bus- sum werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Tiger Moth was aan het uitlopen na een landing. Hij is vermoedelijk door de startende Beech ingehaald en eerst aan de rechtervleugel en later aan de voorzijde geraakt. Men neemt tenminste aan, dat het ongeluk zich op deze wijze voltrokken heeft. Zesjaren-plan voor de landbouw Op de jaarvergadering van de Zeeuwse Landbouw-mij. heeft giste ren de minister van Landbouw, S. L. Mansholt, medegedeeld, dat de uit komsten van 1946 vbor wat betreft de productie gunstig waren. De opbrengst bedroeg ongeveer 99 pet. van die van 1939. Het even wicht tussen productie en consump tie is echter verbroken en dit is een voorwaarde voor een internationale economische crisis. De verdienste van het plan Marshall is, dat de ha- venot staten (de „niet-bezitters") in de gelegenheid worden gesteld om aan het economisch wereldverkeer deel te nemen. De Nederlandse Landbouw moet zorgen door de opvoering van de rendabiliteit der bedrijven en het afleveren van producten van goede kwaliteit te kunnen controleren. Daartoe is in voorbereiding een zes jarenplan tot ontwikkeling van de landbouw. Deze plannen zullen dit jaar bij de begroting aan de Staten- Generaal worden voorgelegd. Het plan voorziet in de uitbreiding van het landbouwonderwijs, verbetering der voorlichting, uitvoering van cul tuur-technische werken ter verlaging van de productiekosten, en een vér gaande mechanisatie. 130.000 H.A. zullen onder ruilverkaveling ko men. 30.000 H.A. krijgen een betere ontwatering, 25000 H.A. zullen wor den herontgonnen, waf een zuivere landwinst betekent van 40.000 H.A. en een deviezensparing van 38.000.000 per jaar. De mechanisatie voorziet in 15000 tractoren en 5000 aardappelpootma- chines, 2000 aardappelrooimachines e.d. Alleen de tractoren betekenen ten opzichte van de paardentractie een deviezenwinst van 16.000.000 per jaar. De agrarische politiek der regering is gericht bp waarborging van een redelijk bestaan in de landbouw voor boeren en landarbeiders. DE KOLENVOORZIENING EN DE A.S. WINTER. Op de vragen van het Eerste Ka merlid Woudenberg betreffende de kolenvoorziening in de aanstaande winter heeft de minister van econo mische Zaken, mede namens de Minister van Verkeer en Waterstaat het volgende geantwoord: Er wordt naar gestreefd ook ge durende de aanstaande wintermaan den in de behoefte aan industrieko len geheel te voorzien. De productie van de Limburgse mijnen is echter onvoldoende om de binnenlandse be hoefte te dekken, zodat ons land voor een 'deel van het kolen verb ruik op invoer uit het buitenland blijft aangewezen. Hierin schuilt uiteraard een element van onzekerheid. Ten aanzien van de huisbrand kan worden medegedeeld, dat niet dient te worden gerekend op toekenning van hogere rantsoenen dan die, wel ke hebben gegolden voor het seizoen 1946-1947. Voor zover de aanvoer zulks toe laat, zal voorraadvorming bij in dustrie -en vóór de aanvang van de winter plaats vinden. Met betrek king tot de huisbrandvoorziening wordt gewezen op de geldigverkla ring per 27 Mei j.l. van twee bon nen van de brandstoffenkaart. Naar mag worden verwacht, zul len de daarop verkrijgbare 6 een heden vóór de aanvang van de win ter kunnen zijn afgeleverd. Onder stralende zomerzon is gis terenmorgen de vermaarde en tradi tionele St. Jans Processie te Laren, weder uitgetrokken. Reeds vroeg in de morgen voerden lange rijen auto bussen grote massa's bezoekers aan. Het Gooise stoom trammetje, dat voor deze dag extra van stal was gehaald, vervoerde het merendeel der duizen den en duizenden pelgrims. Het dorp was op bijzondere fraaie wijze met groen, bloemen, vlaggen en wim pels versierd, terwijl er 7 monumen tale en artistieke erebogen waren opgericht. Om 9 uur werd in de prachtige versierde en stampvolle St. Jans Ba siliek een Heilige Mis opgecjragen door de vicaris-generaal van het aartsbisdom, mgr. D. Huurdeman. Intussen was de toeloop zo groot ge worden, dat het gehele dorp een mensenzee geleek. De orde werd ech ter op uitstekende wijze geregeld door de gemeente-politie, een deta chement rijkspolitie en 600 verken ners. Toen om 11 uur de processie uittrok sloeg een menigte zo groot als nimmer te voren haar gade. De stoet werd voorafgegaan door poli tie te paard waarna de processie geopend werd door het prachtig mas sief zilveren kruis. In lange rijen volgden de vrouv/en der parochie, afgewisseld door grote groepen jeugdverenigingen alle in uniform, met talrijke kleurige vlagbanieren en emblemen. De honderden bruid jes beladen met bloemen vormden een van de hoogtepunten in deze processie. Belangstelling trokken de grote groepen jeugdverenigingen aan gekomen uit Gendt: de Gelderse parochie die door de parochie Laren geadopteerd is. Een imposante en indrukwekkende groep vormde die, waarin het Aller heiligste werd meegedragen door de hoogeerwaarde deken H. F. Frank, uit Hilversum. Ruim 30 geestelijken NATURALISATIE VAN SPANJE- STRIJDERS. Zullen zij zich als goede Nederlanders gedragen? Aan het verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer betrefende het wetsontwerp tot na turalisatie van N. van den Brink en 16 anderen is het volgende ontleend: Sommige leden waren van oordeel, dat het onderzoek behoudens enige gevallen wel zeer oppervlakkig is geweest. Zij hadden uit de overge legde stukken de indruk gekregen, dat reeds bij voorbaat vaststond, dat de gevraagde naturalisatie zou wor den verleend. Deze indruk was bij hen o.m. gevestigd door een circulai re van de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam aan de officier van justitie aldaar, waarin o.m. wordt gezegd, dat persoonlijke verschijning van de te naturaliseren personen zoals toch gebruikelijk is bij deze z.g. oud-Spanjestrijders als regel achterwege kan blijven. Deze léden vroegen zich af, of de minister op grond van dit summiere onderzoek wel voldoende overtuigd kan zijn. dat de thans ter naturalisa tie voorgedragenen ook in de toe komst, wanneer het Nederlandse volk onverhoopt in moeilijke omstandig heden mocht geraken, samenhangen de met de ideologiën, waarvoor deze personen in Spanje gestreden heb ben, zich als goede Nederlanders zul len gedragen. Anderzijds werd opgemerkt, dat hieraan geen twijfel behoeft te be staan, gezien de houding van deze personen tijdens de Spaanse burger oorlog en gedurende de bezettings jaren. in superpli gingen de troonhemel vooraf, benevens tientallen acolieten in rode toga. Direct achter het Allerheiligste schreed mgr. Huurdeman, alsmede mgr. J. J. J. Noordam, geheim-ka merheer van Z.H. de Paus, beide in vol paars-ornaat. De burgemeester van Laren, de heer Van der Ven, opende de stoet van mannen, waarna in eindeloze rijen de talrijke mannen organisaties en mannelijke jeugdver enigingen volgden. Op het St. Janskerkhof hield rector H. A. Drost de feestpredikatie. Onder dezelfde enorme belang stelling keerde de processie naar het dorp terug. Op het Kerkplein zongen de pelgrims het Te Deum en tenslotte gaf onder tromgeroffel en bazuinge schal van de loggia der basiliek mgr. Huurdeman de zegen met het Aller heiligste. De verzamelde menigte zong tot slot het aloude St. Janslied. PROV. STATEN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid- Holland kwamen gisteren in de eerste gewone zitting in de vergader zaal van de Eerste Kamer bijeen. De agenda vermeldde een groot aantal voorstellen van Gedeputeerde Staten, waarvan vele zonder verdere discussie werden aangenomen, terwijl enkele andere na korte discussie z.h.s. werden aangenomen. Bij de behandeling van enige voor stellen der Ged. Staten betreffende de vaststelling van nieuwe tarieven vopr verschillende veerrechten maak te de heer van der Bruggen (A.R.) bezwaar tegen een tariefsverhoging, zonder dat hierom door de belang hebbenden is verzocht, of zelfs zon der dat dit door deze gewenst wordt. Hij achtte een nader overleg met be trokkenen gewenst. De heer Spieksma (KVP) was van oordeel, dat uit de staten een com missie ter bestudering van het tarie ven vraagstuk moest worden be noemd. Zijn part.genoot de heer Deeren- berg gaf als zijn mening te kennen, dat er reeds te veel commissies wa ren. Hij was bang, dat het aantal in stanties dat over de tariefregeling gaat nog met een vermeerderd zou worden. De gedeputeerde, de heer Witten berg (KVP) zeide in zijn antwoord de heer van der Bruggen, dat het de gewoonte van Gep. Staten is bij de voorbereiding der tariefvaststelling met de betrokkenen overleg te ple gen. Aan commissies als bedoeld door de heren Snel en Spieksma voelde hij geen behoefte. Bij de behandeling van het voor stel van Ged. Staten tot vaststelling van tarieven voor de veerrechten tus sen Dordrecht en Zwijndrecht en Pa- pendrecht en 's-Gravendeel en Wiel- drecht, dienden de heren van Praag (Arbeid). Snel (Comm.). Spieksma (R.K.). van Brugge (A.R) en van Es (Arb.) een amendement in, waarin zij andere tarieven dan door de Ged. voorgesteld noemden. De bespre king van dit amendement werd voor lopig aangehouden. Een voorstel van Ged. tot vaststel ling voor een tarief van het veer- recht van Schoonhoven op Gelkenes werd door deze ingetrokken. Verschillende andere voorstellen tot vaststelling en wijziging van ta riefregelingen voor diverse veerrech ten werden aangenomen. Aangenomen werden vervolgens een voorstel om een pensioen toe te kennen aan mevr. van Boeyen, we duwe van het gewezen lid van Ged." Staten H. van Boeyen en een voor stel tot het verlenen van een provin ciaal subsidie aan de proefboerderij voor het Zuidhollands-Utrechts veen- oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke dicéztta oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. „Ja, 'tante Sybil, het is nummer tien naast het torenkamertje. Ze is erg zonnig en ziet er werkelijk aardig uit. Ik heb er wat viooltjes in gezet" Beryl keek even minachtend naar de achtergrond, alsof er enig ver band kon bestaan tussen „het onzet- tend kind" en een fris tuiltje viool tjes. „Er is tegen de bedienden gezegd, dat ze alles wat ze vraagt of doet, indien ze hun niet de minste aan dacht mogen schenken aan betrek king wensen te behouden?" „Ja,, tante Sybil." „En zul je er voor zorgen dat ze op mijn Donderdagmiddagen steeds gevraagd wordt voor een autorit ik vind het alleen maar jammer, dat we er geen vliegtuig op na houden met een aviateur, die kans ziet een noodlanding te maiken, zonder dat hijzelf tenminste verongelukt" „Ja, tante." „En zul je zorgen, dat ze nooit, indien het ook maar enigszins ver meden kan worden, ergens is, waar ik haar kan zien of horen? En zul je*..." Maar op dat ogenblik wierp Fre derick, de tweede lakei, de grote witte deur open. Met een stem die eVen droog was als zijn houten ge zicht, kondigde hij aan. ..Miss Ames!" De verzamelde familie dacht ver schrikt: „Nu gaat het gebeuren!" Toen stormde in die aristocra tische salon met zijn Chippendale en Sheratonmeubels, zijn heerlijk ble ke gobelins, zijn onschatbare collec tie Chinees en alles wat ouderdom en adeldom verried, verfijning en waardigheid, rust en vrede, in een meer dan opzichtig toilet, de stralen de jonge gestalte van „het ontzet tende kind". HOOFSTUK IV. ARABELLA IS ER. Arabella zou geen vrouw geweest zijn, indien ze vrij was gebleven van de eeuwige wet, dat elke verandering van milieu een verandering van garde-robe meebrengt. Sinds ze zich op die fatale avond gewonnen had gegeven, had ze elk vrij ogenblik benut om zich een voorraad kleren aan te schaffen, die de Ames' in overeenstemming acht ten met de rang van „De Schuur'". Haar keuze was echter niét al te verstanlig geweest. Neen, ze was werkelijk niet te best uitgevallen. Arabella was van de grondgedach te uitgegaan om uit alles wat de voornaamste modeplaten aangaven, het meest sprekende te kiezen. Ze wilde werkelijk tot in de kleinig heden bij de anderen gunstig afste ken. Daar het seizoen toevallig naar heldere kleuren neeg, had Arabella zich hardnekkig bepaald tot de meest nelle tinten, die men maar in de re genboog kan vinden: karmijnrood pauwblauw, kanariegeel enzovoort. Haar mantel en haar rok waren van het meest schelle geel, dat ze had kunnen vinden, met kraag en manchett van iets dieper tint. On der haar mantel kwam een satijnen blouse van dezelfde tint te voor schijn, die overigens perfect gesne den was om miss Ames melkwitten prachtig gevulden hals. Want Ara- bela had zich alweer laten verleiden door haar zucht cm toch vooral niet achter te blijven by de mode. Toen deze dan ook een „puntje" voor schreef, had zij het nodig geoordeeld om haar hals zoveel vrij te laten, dat de Cattermole's het meer dan ge schikt zouden hebben gevonden voor een avondtoilet. Waar ze van de an dere kant iets meer „ruimte" had moeten laten, zat ze in haar kleren geperst. In alles had Arabella de maat ver geten, de maat die orde en rust weet te scheppen. Bij elke pas rinkelde alles wat hals, polsen en oren te dragen had den gekregen. Onder haar rok droeg ze citroen gele kousen, van het soort, die eerst erg royaal met zijde beginnen, maar dan, bij wijze van zuinigheidsmaat regel als katoen eindigen en aldus het dubbel voordeel hebben van duurzaam en chique te zijn of al thans te schijnen. Ik kan geen woorden vinden voor de vederbos op haar hoed. Ik voeg me dus bij de familie Cattermole, die niets beter wist te doen, dan er stom verbaasd op te blijven staren. Arabella goot later zelf haar in druk in de volgende woorden: „Ze zaten daar allemaal, als door de bliksem getroffen". Mrs. Cattermole beperkte zich tot haar meest vluchtige en koude glimlach, toen ze zich traag van haar sofa verhief en haar bleke fijne hand reikte aan dit brok schaterend leven. „Hoe maakt u het, miss Ames?" „Best, dank u," antwoordde miss Ames met zo'n krachtige stem, dat de geslepen kristallen schijfjes aan de prachtige oude candelabre, die in het midden van het plafond afhing, verontwaardigd begonnen te beven. Hierin werden ze onmiddellijk bij gestaan door de nijdige schoothond jes, die hun venijnige kopjes op ver schillende puniten van onider mns. Cattermole's kanten shawte voor schijn staken én een oorverdovend gekef inzetten. „O!" riep Arabella verschrikt uiit. „Wat zijn jullie voor scharminkels? Honden of betoverde chrysanten. Ze zullen me toch niet aanvliegen, is het wel?" Dezelfde vraag had met evenveel recht gesteld kunnnen worden ten opzichte van mrs. Cattermole's drie andere kinderen, die hun zes ogen half ongelovig hielden gevestigd op de monstergele verschijning. Zij had den allen iets gemompeld wat een begroeting moest verbeelden. Ge lukkig redde de bescheiden zachite stem uit de achtergrond de meer dan gevaarlijke situatie, door te vra gen: „Zal ik nu om thee bellen, tante Sybil?" „Ja, Peggy!" mompelde de af stammelinge van lady Sybil, met een gezicht, alsof het haar alles--een der geweest was of men thee of cog nac of warmen wijn had willen brengen. Mrs. Cattermole dronk erg dorstig, •maar er kwam geen stukje eten over haar lippen. Met stijgende ver bazing volgde ze de -berg warme ca ke, brood en boter, Madeira cake, jams en weer brood en boter, die Arabella met haar prachtige tanden zat te verslinden. Inderdaad mr. Ames had gelijk gehad, toen hij be weerde, dat Arabella nog al wait aan kon. „Als iemand zich niet erg op zijn gemak voelt en wat last van zenu wen begint te krijgen, helpt niks zo goed' om hem weer te kalmeren, als een flink stukje eten en een behoor lijk kopje sterke thee," zei Arabella ondertussen tegen zichzelf en ze goo* met een royaal gebaar haar vijfde kop naar binnen. Het valt inderdaad niet te ontkennen, dat ze zich wer kelijk niet op haar gemak voelde,, ondanks haar moedig voornemen, dat ze zich door dat stel verwaande harken niet van d'r stuk zou laten brengen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2