MGR. BUIS ZIET! (Z*afre££a DINSDAG 24 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heden uitspraak in de volgende zaken: C. Hertog te Bleiswijk. internering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 25 Deo. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewa pende macht. Chr. Wassink te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar en 6 maanden tot 30 Nov. 1948, ontzetting uit de bei de kiesrechten. Het Tribunaal gelastte in de zaak tegen P. Walop te Leiden, tot een nieuw onderzoek in te stellen, echter met dien verstande, dat verdachte on middellijk in vrijheid werd gesteld. LEIDSE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. De Leidse Maatschappij van Wel dadigheid hield haar jaarvergade ring. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl Mevr. C. M. van Ravesteyn-Wensinck als lid van de hoofddirectie werd geïnstal leerd. Het verslag van de secretaris werd goedgekeurd. Wij lezen daar uit, dat hoewel het aantal aanvra gen om hulp niet zo groot was, het bedrag in geld, dat voor die hulp beschikbaar werd gesteld, belang, rijk groter was dan vroeger. Het gevolg van een en ander was, dat het jaar is afgesloten met een na delig saldo. De financiën werden o.a nadelig beïnvloed door het steeds geringer wordende aantal contribuanten. Het bestuur betreurt het, dat nog zo weinig Leidenaars zich geroepen voelen toe te treden als contribuant van een vereniging, die reeds 130 jaren het lot van zo vele stadgenoten tracht te ver zachten. Het aantal inwoners, dat brand stoffen ontving was iets minder dan dat in voorgaande jaren; toch wer den nog ruim 570 H.L. anthraciet en cokes verstrekt. De secretaris der Maatschappij, de heer F. H. Sobels, die gedurende 12 jaren het secretariaat vervulde, had de wens te kennen gegeven als zodanig af te treden. De voorzitster, mej. D. M. J. Coebergh, dankte hem in een vriendelijke toespraak voor het gepresteerde werk en bood hem daarbij een zeer mooi Delfts bord met inscriptie aan. De secret taris dankte in zijn antwoord de voorzitster, de thesaurier en alle andere leden van het bestuur voor de zeer prettige samenwerking, welke er steeds bestaan had eh wenste zijn opvolgster, mevr.. C. M. van Ravesteyn-Wensinck, succes bij het aanvaarden van deze functie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Neelitje Dirkje d. van J. W. Bergman en L. Blind; Cornelis Petrus Leonardus Maria z. van J. v. Zijp en M. E. Freeke; Huig z. van M. F. Schaap en A. Varkevisser; Ali- da d. van J- J. Maandag en A. de Jong; Robert Hendrik z. van A. van A. Kulk en T. Boer; Michiel Gerar- dus H-ubertus z. van G. Speel en M. GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter secretarie van heden af vis- akten verkrijgbaar zijn. Aanvraag formulieren zijn te verkrijgen bij de portier. De visakten worden uit sluitend afgegeven van 2.30 uur tot 4 uur des namidddgs. Stamkaart of trouwboekje medebrengen. 7368 Leiden, 23 Juni 1947. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van de ge bruikers van de met aardappelen beteelde percelen, zulks ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 4, 2e lid, van het Coloradokeverbesluit 1941, dat het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen, bin nen de gemeente Leiden gelegen, vóór 5 Juli 1947 wederom ten min ste eenmaal moet worden bespoten met \yater, waaraan op 100 liter 500 gram Calcium-Arsenaat is toe gevoegd. Deze bespuiting moet zodanig worden uitgevoerd, dat le. een hoeveelheid, overeenko mend met ongeveer 800 1/ter per hectare gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld; 2e. dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloeistof worden bevochtigd; 3e. dat op zodanig uur en bij zo danige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. Leidén, 23 Juni 1947. 7336 Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De burgemeester van Leiden is ver hinderd morgen spreekuur ie houden. 7363 J. Koelman; Christianus z. van J. C- Hogenes en J. Brugman; Johanna Mararetha Maria d. v. J. J. M. Bon net en A. M. v#n Eigen; Fredericus Theodorus Maria b. van P. Kriek en J. E. de Water; Cornelis Louis Jo hannes z. van T. B. Kers en C. T. L. Teunissen; Gerritjen Annette d. van E Brederveld en W. H. Kraaij; Hen- drika Petronella d van D. Kuneken en A. H. Arbouw; Maria Christina d. van D. J. Polane en M. H. H. de Jong; Karei Theodorus z. van A W. H. van Bladel en M. E. Lochthofen. Gehuwd: G. B. Zwienink jm. en N. de Roode jd.; A. van Staden jm. en J. van de Voorde jd.; G. A. T. Hoek stra jm. en C. J. Laterveer jd.; D. Dirkse jm. en C. Veldhoven jd; A. van Dam jm. en G. M./Fassote jd. Overleden: M. M. Nieuwenhuijzen wed. van J. P. A. Lettow 64 j.; L. Groèn huisvr. van G. Krijgsman 40 j., P. Oostendorp man 52 j.G. Snijders vr. 53 j. LAATSTE BERICHTEN JAM EN STROOP NOG NIET VAN DE BON. De geruchten, dat jam en stroop op korte termijn zonder distributie bescheiden vrij zou kunnen worden verkocht, missen elke grond. De mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, heeft wegens de consequenties, aan het z.g.n. „vrij geven" van deze producten verbon den, zijn standpunt niet kunnen wij zigen, aldus het A. N. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN DINSDAG 24 JUNI. Boschfontein, 23 Juni vah Kaap stad naar Port Elizabeth. Duivendijk, 23 Juni v.m. van Cris tobal, wordt 8 Juli te Londen verw. Indrapoera, BataviaRotterdam, 23 Juni 18 uur te Suez. Klipfontein, 22 Juni van Zanzibar naar Amsterdam. Kota Intpn, 27 Juni van Sabang te Soerabaja verwacht. Leerdam, New-YorkRotterdam, 23 Juni te Antwerpen. Oranjefontein, BeiraAmsterdam, 23 Juni te Durban. Volendam, 22 Juni van Batavia n. Rotterdam. BEZUINIGINGSPROGRAM VAN FRANSE REGERING GOEDGEKEURD. De Franse Nationale Vergadering heeft met een meerderheid van on geveer 50 stemmen het bezuigings- program der regering goedgekeurd. ALPHEN AAN DEN RIJN' Aanrijding. Nauwelijks is na het herstel van de Alphense brug het verkeer door de Bruggestraat, thans Pieter Doelmanstraat, hervat, of een ernstige autobotsing, op de hoek Julianastraat en eerstgenoem de straat vestigt opnieuw de aan dacht op de uiterst gevaarlijke si tuatie aldaar, welke steeds in toe nemende mate om verbetering vraagt. Toen gistermorgen omstreeks elf uur een autobestuurder van een luxe wagen, komende uit- Heemstede, via de brug rijdende, aan het einde der straat naar links wilde afslaan om zijn weg naar Bodegraven te volgen, kwam eveneens eeh luxe wagen uit de richting Leiden, welke op zijn beurt weer deze straat in draaide. De bestuurders merkten elkaar blijkbaar te laat op met het gevolg dat ze met vrij grote kracht op elkaar inreden en een vrij aan zienlijke materiele schade aan beide zijden veroorzaakten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering ge dekt. Athletiek.,Onze plaatsgenoot, de heer A. Leeuwenhoek, lid van de A.A.V. '36/comb. wiens prestatias in hoog- en vérspringen de laatste tijd veler aapdacht trokken, heeft, naar wij vérnemen, een uitnodiging ont vangen om op 13 Juli deel te nemen aan de internationale atletiekwed strijden tegen Tsjecho-Slowakije. In deze wedstrijden, welke te Enschede zullen worden gespeeld, zal hij met de Leidenaar W. van Dorp op het nummer vérspringen uitkomen. BOSKOOP Diamanten huwelijksfeest. De heer en mevrouw Colla, Zuidkade 76, gaan hun 60-jarig huwelijksfeest vieren. De bruidsdagen gaan op 13 Juli in. ZILK. Diamanten Bruiloft. Het echt paar MarinelHerwijne, wonende Zilkerduinweg 183, vierde gisteren zijn 60-jarig huwelijksfeest. De brui gom is 82, het bruidje 79. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Begrijpelijkerwijze was er voor dit feest grote belangstelling; des avonds werd een serenade gebracht, NOORDWIJK Zusters terug in St. Jeroensge- sticht. Bijna 4 y2 jaar geleden werden de eerw. zusters met de in wonende ouden van dagen gedwon gen te evacueren. Zij werden des tijds ondergebracht in Huize „Utrecht" te Esbeek. Na veel ver wikkelingen en veel moeilijkheden te 'hebben overwonnen zullen de eerw, zusters morgen weer officieel hun intrek nemen in 't St. Jeroens- gesticht alhier. OEGSTGEEST Rectificatie. Gisteren is abusie velijk vermeld dat de Harmonie „Triumf" een 2de prijs behaalde in de 3e afdeling harmonie, Dit moet zijn in de 2de afdeling. VOORSCHOTEN 100-JARIG ZAKENJUBILEUM „YPERLAAN". De herdenking van het 100-jarig zakenjubileum van het timmer- en molenmakersbedrijf „Yperlaan" aan de Voorstraat, vond wel haar hoogte punt, j.l. Zaterdag, want, niettegen staande er receptie werd gehouden van 3 tot 5 uur. bleken deze uren te beperkt om alle bevriende relaties in de gelegenheid te stellen hun be langstelling te tonen bij dit unieke jubileum. Zeer terecht werd deze receptie gehouden in het hart van het bedrijf, de plaats waar onder delen van een molen, zoals wieken, tanden voor het kamrad, en nog veel meer worden klaargemaakt, alvorens zij worden aangebracht of vernieuwd. Maar nagenoeg iedere relatie van, deze firma zal stom ver baasd hebben gestaaiv toen men bin nentrad. Geen zaagsel, geen krullen of stukken hout, maar bloemen en nog eens bloemen en bloemstukken. In het bijzonder trok onze aandacht een bloemstuk gezonden door de besturen van verschillende polders „een molen in de vreugde", geplaatst in een gazon, waarin een oorkonde, betrekking hebbende op dit jubi leum. Onder de vele aanwezigen werden tijdens de receptie-uren op gemerkt de beide wethouders, de heren G. Schrama en B. van Vliet, vergezeld van de gemeente-secretaris de heer J. de Bres namens het ge meentebestuur en voorzitters en be stuursleden van vele polders uit de ze omgeving, vertegenwoordigers van zakenrelaties en op het terrein van het assurantiewezen en ook de 91-jarige echtgenote van wijlen de heer Zonderop, in leven molenaar van de Bosch- en Gasthuispolder, die de uittredende firmant reeds als kleine jongen met zijn vader, wijlen de heer D. P. Yperlaan, op de mo len had gezien. Hierbij werden nog eens oude voorvallen opgehaald en druk besproken. Tijdens de receptie heeft ook de heer W. T. Lekkerkerker namens de Coöp. Boerenleenbank „Voorscho ten" en de vertegenwoordigde pol derbesturen de heer G. J. Yperlaan toegesproken en hem gehuldigd, om zich daarna te richten tot de opvol ger de heer D. P. Yperlaan en hem toe te wensen dat hij de tradities van de voorgangers zal "oortzetten. Landschapszorg. De commissie voor landschapszorg en landschaps- schoon kwam, onder leiding van haar voorzitter, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, in het gemeentehuis bijeen. De keuring der voortuinen vond reeds "plaats en de heer N. Lamboo deed namens de commissie voor de voortuinen uitgebreid ver slag van de bevindingen der jury bestaande uit een drietal deskundigen uit de naburige gemeenten. Deze keuring wordt nog gevolgd door een tweetal en dan volgt de aanwijzing der prijswinnaars. Over het alge meen viel een verbetering in de ver zorging en aanleg te bespeuren. Een verblijdend teken. Uitvoerig werd besproken het herstellen van boom loze lanen en gedeelten in de ge meente en men was van oordeel dat alles in het werk moet gesteld worden, maar met voorlichting van ter zake kundigen om verbeteringen aan de brengen. De gemeente kan, gezien de financiën sltchts op be perkte wijze en dan nog met goed keuring van hogere instanties, hier aan voldoen, zodat o«»k van de zijde der ingezetenen verwacht wordt, dat men zo min mogelijk gr^en en bo men zal verwijderen integendeel het zal uitbreiden. De commissie voor de flcj alia-ten- toonstelling was vol plannen en hoopt eind Augustus een tentoon stelling te organiseren van de plan ten welke kortgeleden verkocht zijn. Het verkrijgen van een geschikte lo kaliteit om deze show onder te brengen was nog niet gelukt, maar de commissie hoopte ook dit tot een goed einde te brengen. Aan de com missie voor de redactie van het or gaan werd opgedragen plannen te ontwerpen, die kunnen leiden tot het actueler maken van het maandblad of omvorming tot een veertiendaags- of weekblad. WARMOND KERKELIJKE ZENDING. Zondagavond werden onder het Lof aan 7 heren en 9 dames uit de ze parochie op plechtige wijze de kerkelijke zending tot Katholieke Actie verleend, te weten: de dames: Chr v. Stijn, Fr. Weyers, M. Hekker, J. Hekker, N. Koks, F. Beugelsdijk, Th. Beugelsdijk, M. v. d. Voorn en C. de Hey; de heren: J. v. Stijn, C. v. d. Voorn, W. Welsink, P. Weyers, J. Versjuys, P. Schakenbosch en Cl v. Leeuwen. De pastoor had als tekst voor zijn toespraak genorrien: Weid Mijne lam meren; weid Mij na schapen. De vorst dezer wereld stelt alles in het werk, om de uitbreiding van Christus' Kerk tegen te gaan. Spr. achtte het daar om hoog tijd, dat de leken gehoor gaven aan de oproep van de Paus, mede te werken met de priesters, om het kwaad te keren. Hij prees zich gelukkig, dat er ook in zijn parochie een aantal jonge mensen aan die roepstem des Pausen gehoor had ge geven en nu, bij monde van de pas toor als gevolmachtigde van de Bis schop van Haarlem de kerkelijke zending zullen ontvangen. De candi- daten hernieuwden nu gezamenlijk de doopbeloften, welke bekrachtigd werd door een eed op het Evangelie boek. Na deze hernieuwing baden allen gezamenlijk tot de H. Geest, om Zijn Zeven Gaven. Na de belofte Le hebben uitgesproken, om trouw te blijven aan de Paus, de Bisschoppen, de Pastoor, de parochie en allen die boven hen gesteld waren, ontvingen zij de kerkelijke zending. Na het gebed tot Maria, om de ge dane belofte trouw te kunnen blij ven, werd het Magnificat gezongen, waaronder brandende kaarsen aan Maria werden geofferd. Vervolgens cntvingen allen een schriftelijke be vestiging van hun kerkelijke zen ding. De Pastoor feliciteerde hen met hun uitverkiezing en hij wees hen er op, dat zij, door lid te zijn van de K. A., ook wel eens offers zouden moe ten brengen. Hij gaf hun het voor beeld van Maria, die eens zeide: „Zie de dienstmaagd des Heren; Mij ge schiede naar uw woord! Uit deze woorden zouden zij dan hun kracht kunnen putten, de gevraagde offers te kunnen brengen. De plechtigheid werd besloten met het zingen van Christus Vincif, Chris tus Regnat, het Sub tuum Praesi- dium en het Tantum ergo. Monument voor oorlogsslachtof fers. Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam het comité, tot op richting van een gedenkteken voor de gevallenen in de afgelopen oorlog, in vergadering bijeen. Het ontwerp van de heer Geraedts heeft de goed keuring zowel van de provinciale commissie, de rijkscommissie, als van de minister van binnenlandse zaken kunnen wegdragen. De heer Wijnand Geraedts gaf op verzoek van de voorzitter een duidelijke uit eenzetting van de strekking van het door hem ontworpen plan welke uiteenzetting werd aangevuld door de heer Bakkers, gemeente-architect, die meer de technische details van het ontwerp behandelde. Het comité was unaniem van mening, dat War mond een gedenkteken krijgt, de ge meente v/aardig. Medegedeeld werd nog, dat het in de bedoeling ligt de onthulling van het gedenkteken te coen plaats vinden medio September waaromtrent echter nog nadere me dedelingen zullen worden gedaan. Uit het door de heer Heitlager gege ven financieel verslag bleek, dat de kosten van het te plaatsen gedenk teken zo goed als verzekerd waren, waarvoor een woord van dank toe komt aan allen, die het comité hun financiële steun hebben verleend. Kaag week. Naar wij vernemen vertreft 't aantal inschrijvingen voor de as. Kaagweek alle verwachtin gen en ook andere nationaliteiten zullen aan de wedstrijden deel ne men. Er zal dus, evenals voor de oor-, log, weer van uitstekende sport te genieten zijn. Jammer alleen, dat niet vanaf de wal dit waterfestijn kan worden gade geslagen. Wie weet komt ook' hierin niet eens een ver andering en verbetering. Geboren: Gerardus Johannes Fin- matus Maria, zoon van S. P. van Rijn en F. A. 'van Leeuwen; Antoinette Maria Anna Jacqueline Margaretha dochter van J. A. P. Leenen en A. M. J. van Noort; Cornelis, zoon van D. J. Dijkema en L. van Berkel, Anna Maria Petronella, dochter van J. C. van Rijn en C. A. M. v. d. Salm; An na Johanna Maria, dochter van G. G. van Tongeren ij C. A. Groen in 't Woud. Overleden: J. C. Boonekamp 73 j. echtgenote van C. J. Stijnman; Al berta Cornelia Versluijs 74 j. echtge note van P. S. van Rijn. Een Amerikaanse ont dekking voor de bestrij ding van kanker Ongeveer tezelfder tijd dat de Ver enigde Staten zich gereed maakten voor een verscherpte strijd tegen kan ker stelde dr. Frank H, J. Figge van de medische faculteit van de univer siteit van Maryland de vraag of de kanker eigenlijk wel voorkomen kon worden. Teneinde vast te stellen of de kos mische stralen invloed kunnen uit oefenen op de ontwikkeling va i kan ker nam hij proeven met muizen. In plaats van zich 700 voet diep in te graven of zijn laboratorium me. een loden dak van 50 voet dikte te be schermen de enige methode om voor cosmische stralen gevrijwaard te worden, plaatste hij met kanker besmette muizen in metalen koqien, afgedekt met loden platen op zoda nige wijze, dta elke kooi aan een ver schillende graad van uitstraling werd blootgesteld. De muizen, welke aan de sterkste bestraling blootgesteld werden, ver toonden het hoogste percentage van kanker-gezwellen. Binnen tien we ken ontwikkelden zich 84 kanker ge zwellen bij 111 muizen, welke aan sterke kosmische stralen blootgesteld geweest waren, terwijl bij 67 muizen, welke aan een normale bestraling, zoals deze overal en dagelijks voor komt. onderworpen geweest waren, zich slecht 22 gezwellen voordeden. Indien het een vaststaand feit is, dat kosmische stralen kanker kun nen veroorzaken, zou het nutteloos zijn, te trachten kanker te voorkomen, of de strijd tegen kanker zou gepaard moeten gaan met een wijziging in de levensomstandigheden van de mens heid in plaats van door middel van medische behandeling. Daartegenover staat, dat de aan wezigheid van metalen en chemica liën in de weefsels, welke de stralen opsorberen en daarbij een matigende invloed uitoefenen, ertoe bij kunnen dragen, dat de inwerking van kosmi sche stralen binnen bepaalde grenzen gehouden of zelfs geheel uitgescha keld wordt. Ook is het een feit, dat de gevoeligheid voor bestraling bij ver schillende personen sterk uiteenloopt. Doch volgens dr. Figge leven de meeste mensen lang genoeg om hun cellen met de minste weerstand bloot te stellen aan de kwaadaardige in vloed van (opgevoerde kosmische) bestraling, waarbij een belangrijke factor kan zijn het feit, dat zij ver blijf houden in gebouwen, opgetrok ken uit materialen, welke goede ge leiders zijn voor kosmische stralen. Met andere woorden, de verlenging van de gemiddelde levensduur van de mens als gevolg van .de vooruit gang op medisch gebied zou zodoende een wapen kunnen vormen tegen de mensheid zelf. Indien deze theorie juist zou blij ken te zijn, zijn er middelen om de uitwerking van kosmische stralen te bestrijden. Dit zou vereisen, dat een radicale verandering plaats zou moe ten vinden in de voorwaarden, waar onder wij wonen en leven. Dr. Figge verklaarde dét het niet onmogelijk zou zijn de werkelijke invloed van de bestraling te miniseren doqr toe passing van zekere bouwmaterialen, en andere bijkomstige factoren in aan merking te nemen, welke de directe uitwerking van de bestraling zouden kunnen verminderen. RADIO VOOR BOLIVIAANSE MISSIONARISSEN. De missies van Bolivia hebben ra- dioposten opgesteld in het oerwoud om een verbinding tot stand te bren gen tussen de geïsoleerde missiona rissen. De verwezenlijking van een dergelijke verbindingsdienst beant woordt, volgens bisschop Aloriso Es- calante, Maryknoll missionaris en Bisschop van Pando. (Bolivia), aai* een dringende behoefte. De missiona rissen wonen vaak duizenden mijlen van elkaar en deze afstanden lijken nog veel groter, omdat het oerwoud en het onbarmhartige klimaat het rei zen bemoeilijkten. .,200 mijlen in de Ver. Staten," zegt de bisschop, „be tekenen niets, maar in het oerwoud betekenen zij weken lange tochten per kano op gevaarlijke rivieren en door dichte wouden." De radiotoestellen, zowel ontvangst als zendtoestellen, werden door het Amerikaanse leger ter beschikking gesteld. Mgr. Buis schrijdt Zondag 29 Juni a.s. 's avonds om 8.15 u. door de Stadsgehoorzaal naar zijn ereplaats. Waaneer Mgr. op het frontbalocn is gezeten, ZIET hij de volle rijen, die gevormd worden door zijn stadgenoten. Een prachtig programma zal Mgr. Worden aangeboden. Hieraan zullen medewerken: Mej. Jo Stallinga, sopraan Alma Mator-koor, Ned. Ma drigaal koor, o. 1. v. W. Mizee Orgelbegeleiding: A. Martijn. Sleutelkoor, R.K. Kerkkoor St. Petrusparochie o. 1. v. A. Devilee Orgelbegeleiding: A. Rijnbeek. Verder zal het woord gevoerd worden door een Missionaris. De declamaties worden ver zorgd door de culturele groep van de N.K.J.B. „Stadsraad" Leiden o. 1. v. Joop Koevoets. Tot slot zal Mgr. Buis een korte toespraak houden. Zoals u ziet belooft het pro gramma een kunstzinnige avond. Katholieken van Leiden! Wanneer Mgr. Buis zijn blik zal laten dwalen door de zaal, laat dan geen plaats onbezet zijn! Toont door uw aanwezigheid uw blijdschap over de hoge uit verkiezing van deze zoon van onze goede Sleutelstad! De - toegangsprijs is voor alle rangen slechts 60 cent (belasting inbegrepen) terwijl er géén plaat sen besproken zullen worden. De kaarten zijn verkrijgbaar bij: Sig. mag. Bemelman, Morsweg 135, Fa. Huibers, Haarl.str. 123, Boekhandel Geyer, Botermarkt 26, Joop Pollmann, Hoogstraat 4. Sig. mag. Verburg, Herenstraat 2, Sig. mag. Zandvliet, Hoge- woerd 100, Jan Klein, Herensin gel 8, Jaap Huigsloot, Gasstraat 26, Theo de Wilde, de Costa- straat 48, Kees Leune, Oude Vest 33a, Wim Zonderop, St. Jacobs- gracht 1 (eventueel Zondagavond aan de,zaal). oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooboooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 8) „Ik denk niets en ik wil ook niet denken. Het kan me allemaal niéts schelen," zei lady Sybil, terwijl ze met een loom gebaar een kanten zak doekje naar haar keurige wenkbrau wen bracht, dat heel even geparfu meerd was met Old Cattage, de enige parfum die mrs. Cattermole in haar gedistingeerde omgeving dulde. Op denzelfden geirriteerden toon ging ze verder. „Wat er ook gebeuren moge, ter wijl dit onmogelijk creatuur in mijn woning verblijft, gaat mij niets aan. Dat is je vaders afdeling. Hij heeft ons er toe gedwongen en indien ik een zenuwtoeval krijg en de dokter me een langdurige rustkuur voor schrijft ergens in een dure bad plaats. ,0, moessie, dat zou werkelijk een laagheid zijn, om er zo lafhartig tus sen uit te rekken en ons met dat schepsel alleen op te knappen," zei Amber. „Je bent tegenover ons wel degelijk verplicht om het spel tot het einde toe door 'te zetten. Ik stel voor, dat je zo spoedig mogelijk probeert om dat kind op de een of andere wij ze aan de man te helpen, zelfs al zou je er iemand voor moeten chorofor- meren. Daarna sluit je hem op in de slaapkamer van de butler, waar jé hem zo lang op water en brood zet, tot hij al zijn veerkracht heeft ver loren en zich ten slotte gewonnen geeft en haar neemt zoals ze is, want naar wat vader heeft verteld, zullen we dat jong niet eerder kwijt raken, voordat die onmogelijkheid heeft plaats gevonden." „Dan zullen we haar nooit kwijt raken," ze Beryl Cattermole beslist, terwijl ze heel tragisch haar ogen ten hemel sloeg. „Ik vraag je, wie van de jongelui, die wij kennen, en die ge woon zijn onze salon te bezoeken, zou het niet als en onvergetelijke beledi ging beschouwen, indien wij hem lan ger dan tien minuten alleen lieten met Arabella Aimes?" „Ben je wijs. Niet zo somber, alsje blief", kwam Amber er kordaat weer lussen. „Dat zal ze vlug genoeg in de smiezen hebben." „Amber, je vocabulaire reikt weer ontzettend naar voetbalmatches," klaagde lady Sybil. „Als ze na drie weken in de gaten heeft, dat iedere jonge man, met een verpletterend dédain op haar neer ziet, zal ze de set spoedig genoeg ge wonnen geven...." „De wat, Amber?" vroeg lady Sybil. „O, ma, ze heeft het voetbalveld voor de tennisbaan verwisselt om u een genoegen te doen," flapte Paerl er uit. „En dan zien we haar met haar staart tussen haar benen „A-m-b-e-r!" smeekte lady Sybil. „naar haar onuitstaanbaren vader terugkeren. Maar tussen twee haak jes, weet Eric eigenlijk wel ietsvan die ellendige overeenkomst af?" „Ik heb hem verteld, dat we een onmogelijk kind in huis zouden moe ten opnemen, dat zich de brutaliteit had veroorloofd om zich in onze krin gen te dringen, als een soort afbeta ling van een ereschuld, die je vader had weten aan te gaan, maar...." ,Ik ben er zeker van, dat hij zich geen voorstelling kan maken, wat het werkelijk voor ons betekent," stelde Beryl wederom dramatisch vast. „Vindt u niet dat wij hem maar in eens alles moeten schrijven en hem tevens moeten waarschuwen buiten schot te blijven? weet hoe vrese lijk moeilijk Eric altijd is voor onze vrouwelijke kennissen. U heeft laatst zelf nog ondervonden, hoe ellendig kieskeurig Eric de laatste tijd is ge worden en hoe hij het durft te be staan om mét de volgende trein weer naar zijn regiment terug te keren, in dien de bewuste jongedame niet in alle opzichten aan zijn preciese eisen voldoet. Zo gedistingeerd of aardig kunnen ze niet zijn, of onze „arbiter elegantium" heeft er niets op aan te merken. Als een ander jongmens een meisje al verbazend leuk vindt, is Eric nog van oordeel, dat ze tóch niet geheel voldoet aan zijn exquise smaak. Ik heb nog nooit iemand ge zien, die zo dificile was. Het is wer kelijk absurd. Ik weet toevallig, dat hij spoedig overkomt, om vader 'te polsen over een verhoging van zijn toelage. Stel je voor hoe woedend hij zou zijn, indien wij hem ook maar één avond het gezelschap van het „on- zettende kind" opdrongen. „O, ja we zullen hem alles schrij ven, we zullen hem volkomen inlich ten," zuchtte mrs. Cattermole. „Peg gy, je moet hem vanavond een kort briefje schrijven en zeggen.... och, je weet, wat je zeggen moet. Ik voel me werkelijk te moe, om je ook maar in korte trekken te dicteren, wat er geschreven moet worden. Schrijf hem je indruk over het drama, dat we over enkele minuten zien aanvangen. Zal ie het niet verderen?" „Nee, tante Sybil," klonk het erg zwak en nederig uit een verren uit hoek op de achtergrond. Peggy Delamere, aan wie mrs. Cat termole al de onaangename briefjes en de minder prettige karweitjes opdroeg, die geen der andere Catter- mole's op zich wilde nemen, was al tijd op de achtergrond. Hét was haar „vaste plaatsje", zou ze je misschien verted hebben, in dien je 't haar gevraagd had. Ze kon dat rustig vertellen met die beschei den zachte stem, die een heel klein tikje weg had van wat-kan-mij-hét- ook-schelen. Peggy bekleedde in het gezin der Cattermole's de allerminst benijdens waardige plaats van „het arme fami lielid". Zij was het enige kind van een nicht van mrs. Cattermole. Haar moeder had iemand van de marine getrouwd, die van zijn salaris moest zien rond te komen. Haar ouders wa ren gestorven, toen zij juist negen tien zou worden en mrs. Cattermole tamelijk verlegen zat men een ver trouwde gouvernante voor Pearl, tij dens vacantiemaanden van „made moiselle". Peggy was dus gekomen. Het bescheiden nichtje was zo stil zwijgend geschikt gevonden, dat men haar had laten bijven, toen de vacan tiemaanden reeds om waren. Zij hield nu toezicht on Paerl. en had verder tot taak om vervelende gasten bezig te houden en „op het huishouden te letten" kortom er waren maar weinig dingen, waarin Peggy Delamere niet een handje moest helpen, maar altijd aan de zwaarste of den onaange naamste kant. „Het is werkelijk een groot geluk, dat je bij ons bent en dus niet bij vreemden behoeft te werken," zeiden de nichten, telkens als ze Peggy met een of ander'onmogelijk karweitje kwamen opknappen of haar kousen en ander verstelwerk brachten waar mede ze bij de diensboden niet dor sten aan te kloppen. O ja, men was gemeen van gevoelen, dat Peggy wer kelijk heel dankbaar mocht zijn, dat haar de gelegenheid was geboden om van „De Schuur" haar eigen huis te maken, waarvoor ze tenslotte niets anders behoefde terug te geven, dan de enkele kleinigheden, die ieder meisje met genoegen op zich neemt. Het voorstel om Eric over miss Arabella Ames in te lichten was weer een van „die kleinigheden, die ieder meisje met genogen zou doen" een van de duizend-en-een opdrach ten, die Peggy per week te vervul len kreeg. „Ik hoop, dat de kamer en alles voor dat kind reeds in orde is," zuchtte mrs. Cattermole. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3