Avondvergadering Leidse Raad ZATERDAG 21 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA i Bij de voortzetting der vergadering deelt de voorzitter mede dat B. en W. zich zullen onthouden van repliek. De heer van Weizen (Comm... hield weer een lang betoog. De heer Wil- mer (K.V.P.), terugkomend op de me dezeggenschap, legde er de nadruk op, dat er in de motie sprake was van ad viserende medezeggenschap. Spr. heeft vertrouwen in B. en W. én in 't ibizonder in de wethouder van Sociale Zaken, en rekent erop, dat deze aan gelegenheid spoedig in behandeling zal komen. Het voorstel van de heer Van Dijk inzake de subsidie aan bi- zondere H.B.S'sen beoogt niec anders dan een wettig raadsbesluit, dat in 3930 was genomen en door burg. De Ruyter van Steveninck ongeldig werd verklaard, in ere te herstellen. De heer Woudstra (Prot.) verklaarde zich accoord met het betoog van weth. Menken inzake medezeggenschap, kon zich wel met de toegelichte in houd van 't voorstel-A. v. Dijk ver enigen, echter niet met de vorm. De heer D. J. v. Dijk (P.v.d.A.) noemde de door de heer Knuttel ontwikkelde ideeën over openbare opvoeding „een destructief plan". Mevr. Braggaar-De Does (P.v.d.A.) kwam terug op het ontslag var de huwende vrouw. De heer Knol (Prot.) bestreed de opvat ting van de communisten over het ka pitalisme. De heer Lombert (K.V.P.) wilde de buurtverenigingen betrek ken in dé bestrijding der baldadig heid; ook wees spr. op de communis tische infiltratie. De heer Van Iter- son (Prot.) deelde mede, dat het Dia- conessenhuis een groot plan van uit- Is Uw Radio defect? Bel. 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIEN8T I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig RADIO ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 Nieujvs. 8.40 Zondagmorgen- melodiën o.l.v. Jan Corduwener. 9 30 Men vraagt.en wij draaien! 12.03 Gevarieerd ,Zondagm id dagconcert. 12.40 Mannenkoor „Proza en Poë- sie o.l.v. J. Booda. 13.00 Nieuws. 14.05 Boekenhalfuur door dr. G. H. Ritter. 14.3017.00 Reportagedie'ist ter gele genheid van de Olympische dag te Amsterdam met o.a. Ned. Bondselftal Tsjecho-Slowaaks Bondselftal. 18.00 Nieuws. 18.15 Wielrennen kampioen schap van Nederland op de weg. 19.30 Prog. Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.15 Canadees concert. 21.15 Hoorspel „De twee Egyptische dieven". 22.30 Vaudeville-orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 23.00 Nieuws. HILVERSUM n (415 M.). 8.00 Nieuws. 9.55 Inleiding Hoog mis. 10.00 Hoogmis in het Moeder huis der Zrs. Augustinessen te Delft. 12.15 „In 't Boeckhuis" bespreking van de roman het „Wassend graan" van Marie Koenen. 12.30 Lunch concert door het Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beeck. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed boek! 13.20 Vervolg lunchconcert. 13.45 Apologie prof. dr. J. B. Kors O.P. 14.05 De „Gooise Kring". 16.00 Luistesrspel „Een ge schiedenis van het geluk". 16.30 Zie- kenlof. 18.30 De Arnhemse Orkest vereniging. 19.30 Nieuws. 20.07 De gewone man. 21.00 Kareol Septet. 21.15 Een humoreske met de titel „Auto of Karos". 22.00 Flitsen uit NECBW. 22.15 Avondgebed. 22.39 Nieuws. 22.45 Katholiek Nieuws. 23.00 Radio Philh. Orkest o.l.v. AL bert van Raalte. 23.40 Balletmuziek. MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8.00 Nieuws. 8.15 Marek Weber en zijn orkest. 9.45 Arbeidsvitami nen. 11.45 Fam.berichten v. Overzee. 13.00 Nieuws. 13.15 Het Metropole orkest o.l.v. Dolf. v. d. Linden. 17.00 Dansorkest The Skymasters. 17.45 Het Rijk over zee. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 21.55 Luister en huiver 23.00 Nieuws. HILVERSUM n (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8.00 Nieuws. 9.50 Mozart-progr. 12.30 Bach Cyclus. 13.00 Nieuws. 15.00 Vrolijke klanken. 17.30 Sport uitslagen en actualiteiten. 18.20 Va- cantie tips. 19.00 Nieuws.. 19.15 Be spreking van het boek „Het verjaag de water" van A. den Doolaard. 19.45 Nieuws. 20.15 Rfcsidentie-Orkëst o.l.v. Ignace Neumark. 22.30 Nieuws. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke (ZtafreCCa oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 7) Ze haalde haastig een zakdoek te voorschfcn, goot daar overvloedig viooltjes-parfum over, bette haar ogen en snoot haar neus. Dit alles met evenredig gerucht, als zij tevo ren geargumenteerd en gesnikt had. „Je zult dus precies doen wat ik gezegd heb?" „Alles, wat je maar wil hebben, pappie. Zelfs ajs je me verplicht en veroordeelt om levenslang in die kat- tenfamilie van de Cattermoles." „Dóchter van mijn hart!" zei de cude Ames ontroerd. „Zolang zal het niet duren!" „O nee. Ze trappen me na twee da gen al buiten, reken maar van yes." „Ze zullen je buiten trappen, in dien het mijn wens is dat je van re sidentie zult veranderen en niet eer der", decreteerde haar vader met «tatie. ..en dat zal niet eerder ge breiding klaar heeft. De heer A. v. Dijk (K.V.P.) zeide, dat hij op enigs zins sarcastische wijze uiting gegeven had aan zijn gevoelens, omdat 't prac- tisch onmogelijk is geweest de begro ting te bestuderen. Het is niet zijn be doeling geweest noch heeft hij er aan leiding toe gegeven te grieven. Daar om ziet hij geen reden het gezegde in te trekken. Na de royale toezegging van de wethouder trekt spr. zijn voor stel inzake subsidie Bijz. HB.S. in. De heer Pina (P.v.d.A.) bood zijr excu ses aan, den vorigen avond zaken, uit de geheime zitting te hebben bespro ken. Spr. wil elk karakter van be schuldiging aan zijn opmerking inza ke de benoeming van de gemeente ontvanger ontnemen. De heer Knut tel (Comm.) raakte in duel met de P. v. d. A. en met de heer Knol over de-marxistische beginselen. De heer Schüller (P.v.d.A.) verdedigde zijn voorstel inzake medezeggenschap. De heer Hendriks stelde voor het voor stel Schüller in een motie om te zet ten. Nadat de heer Goslings (P.v.d. A) nog had gesproken en de replie ken geëindigd waren, zeide de voor zitter het te betreuren, dat de heer A. van Dijk zijn uitlating niet wil intrek ken. Al is deze misschien niet zo be doeld, toch achten B. en W. het een vergelijking met een systeem, dat al gemeen verachtelijk wordt be schouwd. De medezeggenschap. Een motie-Schüller kwam in be handeling, luidende: De Raad betreurende, dat nog steeds het door de Unie van Over heidspersoneel op 19 Juli 1946 inge diende Ontwerp-dienstcommissiereg- lement, in de commissie van Overleg niet is behandeld, nodigt Burgemees ter en Wethouders uit, op korte ter mijn, na ingewonnen advies van de Centrale-Commissie-van Overleg met voorstellen te komen tot wijziging van de artikelen 14 t/m. 27 van de verordening van 17 Maart 1924 Ge meenteblad No. 9. Weth. Menken zeide, dat de motie nu ongeveer eensluidend is met de opvatting van B. en W.. behalve de term „op korte termijn". Deze motie werd z.h.st. aangeno men. Het voorstel van mevrouw Brag- gaar-De Does alle raadsleden toe gangskaarten te verschaffen tot ge meentebedrijven enz. (nadat was toe gelicht, dat de raadsleden zich voor een bezoek moeten wenden tot de hoofden van dienst) werd z.h.st. aan genomen. Verhoging der wethouders salarissen. Bij de artikelsgewijze behandeling kwam in behandeling een voorstel- Knol, de burgemeester te verzoeken, den Raad voor te stellen, het salaris der wethouders te verhogen tot min stens f 4800.per. Het werd z.h.st. aangenomen. Bij de post „verificatie" merkte de heer Perquin (K.V.P.) op, dat de ac countants-rapporten blijkbaar alleen uitgebracht worden aan B. en W. De raad draagt daarvan geen kennis. Weth. Van der Kwaak beaamde dit en zal overwegen in het vervolg ac countants-rapporten aan de Raad ter inzage te geven. Bij de post „brandverzekering" werd een voorstelTIterson, inzake het aanleggen van een legger van ver zekerde onroerende goederen der ge meente, ingetrokken, nadat de voorz. had medegedeeld, dat zulk een legger reeds wordt aangelegd. Als de E.H.D. uitrukt. Bij de post „Kosten Eerste Hulp dienst" bracht de heer Lombert ter sprake, dat patiënten tegen hun uit drukkelijke wens in steeds worden opgenomen in het AcacL ziekenhuis. Weth. Menken antwoordde, dat de doelmatigheid van deze maatregel door de beide andere ziekenhuizen wordt erkend, omdat daar niet altijd een chirurg voor onmiddelijk ingrijp pen aanwezig is. Bij de post „gemeentelijke zwem inrichtingen" kwam in behandeling een motie van vier communistische raadsleden, waarin wordt aangedron gen op uitbreiding van het aantal zwem-inrichtingen. met name de stichting van een gecombineerde overdekte- en open zweminrichting (B. en W. hadden bij de beantwoor ding medegedeeld, dat een ontwerp voor een openbare zweminrichting aan het Rijn- en Schiekanaal reeds is opgemaakt. Een gecombineerd bad zal worden aangewezen bij de herziening van het uitbreidingsplan.) De heer Cats verdedigde de motie, welke ondersteund werd door de heer Key en mevr. De Cler. Weth. Jongeleen zette het stand punt van B. en W. uiteen, waarna de motie z.h.st. werd aangenomen. Nog geen geluidsversterker in de Gehoorzaal. Bij volgn. 454 kwam in behandeling een voorstel-A. van Dijk, dat in de Stadsgehoorzaal een permanente ge- luidsverstérker-installatie wordt aan gebracht. De heer A. van Dijk lichtte toe, dat de meeste particuliere ondernemingen niet in staat zijn deze installatie ef- fectiéf-goed te maken. Deze installa tie zou pl.m. 7000.kosten, welk bedrag ruimschoots zou worden ver goed door een verhoogde zaalhuur. Weth. Jongeleen zeide, dat B. en W. te gelegener tijd met een voorziening zullen komen, als de zaal verbeterd zal zijn. Wanneer dit geschieden zal. hangt van de materialen-positie af. De meeste raadsleden wensten te wachten tot de algehele verbetering van de Stadsgehoorzaal, waarna de heer Van Dijk zijn voorstel terugnam. (Wij hebben ons bij de bespreking over de volgnummers moeten beper ken tot enkele grepen uit de bespre kingen). De begroting werd daarna z.hst. De voorzitter bracht dank aan de afdeling financiën, voor de keurige verzorging van de begroting. De heer Wilmer bracht dank aan de voorzitter voor de vlotte leiding de zer vergadering. Hierna sluiting te 1 1/4 uur in de nacht. OLYMPISCHE SPELEN Vergoeding wegens loon derving vergemakkelijkt Het Internationale Olympische comité heeft gisteren het rapport van de commissie inzake het ar.|a- teurisme aanvaard. Naar de opvat ting van de meeste Europese afge vaardigden heeft het I.O.C. daar mee aan de verschillende interna tionale federaties en landelijke bon den wijder armslag gegeven wat betreft het bepalen van wie zij als amateurs beschouwen, en tevens de uitkering van vergoedingen wegens loonderving vergemakkelijkt. Het I.O.C, laat de eindbeslissing inzake de vergoeding wegens loon derving over aan de verschillende landelijke en internationale bonden en federaties. De leden van het co mité legden er de nadruk op, dat zij in geen enkel opzicht de onaf hankelijkheid van deze lichamen willen aantasten. Wat zij besluiten zal het I.O.C. aanvaarden. Aanwijzingen voor de houding van de verschillende landen werden gegeven door afgevaardigden van de internationale sport federaties die hier gelijktijdig vergaderen. De Britse gedelegeerde E. J. Holt, die de internationale Amateur Ath- letiek Federatie vertegenwoordigt, zeide: „vergoedingen wegens loon derving zullen niet toegepast wor den voor de baan- en veldnummers van de spelen van 1948 in Londen". schieden, voordat we een geschikte echtgenoot voor jou hebben gevon den." „Echtgenoot, alle Joden!" ant woordde miss Ames. „Maar er is geen enkele echtgenoot, die mij zal vra gen, pappie. Daar zal ik wel voor oppassen." „Dat zeggen alle meisjes, totdat de ware Joseph komt." Miss Am es zocht onder haar muziek al weer naar een nieuwe ragtime. „Heb ik er vanmiddag nog niet een 'n blauwtje laten lopen,"_ zei ze, terwijl ze ineens opstond en nijdig de kussens verschrikte die mr. Sharpe door elkaar had gegooid. „Die ordinaire tongenreiziger," zei ■mr. Ames meewarig, terwijl hij zich op de sofa liet neervallen en alvast zijn schoenen uitrok om even later zijn voeten op de leuning van een na- bijstaande stoel to leggen. „Die blaag telt niet mee. Je wacht rustig af, tot dat je een pracht gelegenheid krijgt. Tot iemand naar je toe komt die ik de moeite waard vind om als schoon- je terwijl ze haar best deed om de el- zoon aan te nemen." „Je hebt nog gelijk," zei het meis- lendigste beslissing van haar leven zo goed mogelijk te verwerken. „We zullen maar eens afwachten, wat er gebeurtl" Een definitieve beslissing zou geno men worden op het eerstvolgend congres van de IA.AF. De gedelegeerden van de Scandi navische landen en van Frankrijk en België keurden vergoedingen we gens loonderving goed, mits ze niet verleend zouden worden aan deel nemers met zeer hoge salarissen. Markies de Polignac, de Franse af gevaardigde in het I.O.C., gaf hun inzichten weer toen hij in zijn rede tijdens de openingsplechtigheid ge waag'de van de „dwaze bepalingen die het alleen voor millionnairs mo gelijk maakten aan sport te doen". Avery Brundage, vice-president van het I.O.C., zeide buiten de ver gaderzaal: „Amerika zal zijn ath- leten nimmer betalen. Hoe men over de vergoeding wegens loon derving denkt moet ieder voor zich" zelf weten, maar wanneer ze een maal toegestaan wordt zal het moei lijk zyn ze onder controle te hou den." Triest heeft verzocht als onafhan kelijk Olympisch land erkend te worden, maar het I.O.C. weigerde zulks. Athleten uit Triëst zullen kunnen deelnemen of als leden van de Italiaanse of als leden van de Zuid-Slavische ploeg. De Tsjechische afgevaardigden gaven de instelling van een Olympische dag in elk land in overweging, ter viering van de olympische idealen, terwijl dan te vens nieuwe plannen konden wor den ontworpen. Het comité besloot te trachten zulke dagen te arran geren. VOETBAL K.N.VJJ.-PROGRAMMA. Kampioenscompetitie. Ajax BI. Wit, MWHeerenveen, NEC BW (alle Zaterdag). Prom. degradatie 2e klasse: Dis trict II: VUC-SW. 3e4e klasse: LugdunumBode graven, HPSVRoodenburg (21/6). LugdunumBodegraven. Voor de prom.-d'egr. comp. 4e klasse speelt Lugdunum morgen niet uit tegen R. K. A V. V. 1. doch thuis op het ter rein Z.W. Singel tegen Bodegraven 1 Aanvang 7 uur. De opstelling der thuisclub is als volgt: J. Koet, doel; J. van Berkel en D. van Pijlen ach ter; D. Pardon, H. van Es, W, Vol kers, midden; J. Bronsgeest/ W. Koolloos, A v. d. Heyden, R. van Kommer en H. Teeuwen, vóór. V. V. S. B. Morgen te 2 uur speelt WSB 2 tegen van Nispen 1 uit de Zilk, de ploeg, waarvan ver schillende leden door tijdelijke op heffing, in WSB hebben gespeeld. De gasten komen uit in de 3e klasse H.V.B., waarin zij met kop en schou ders boven de andere uitstaken. De H.V.B. is kwantitatief veel groter dan de L.V.B.» dus kunnen wij aan nemen kwalitatief eveneens beter. Wij kunnen daarom rustig aanne men, dat beide partijen Zondag a.s. van gelijke krachten zullen zijn. en er met de nodige rivaliteit om de winst gestreden zal tvorden. De junioren spelen een voorwed- strijd tegen de dito's van Van Nispen Ze zijn o.i. aan hun prestaties van vorige week vérplicht, als overwin naar uit het strijdperk te komen. Meerburg. Voor Meerburg I is morgen nog geen promotiewedstrijd vastgesteld. De eerste elftallers zul len dus nog even geduld moeten, hebben voordat zij zich met één der rode lantaarndragers der 4e klas K. N. V. B. kunnen gaan meten. Voor Meerburg 2 staat de belang rijke wedstrijd tegen L. F. C. 6 op het programma. Slagen de reserven er in om beide punten mee naar huis te brengen, dan hebben zij een heel goede kans op het te behalen afd. kampioenschap. Aanvang 2 uur ter rein L. F. C. aan de Haagweg. DenemarkenTsjecho-Slowakije 22. De voetbalwedstrijd Dene markenTsjecho—Slowakije ts Ko penhagen eindigde in een gelijk spel (22). Met rust was de stand 11. Deze ontmoeting werd bijgewoond door 35.000 toeschouwers. Het is mo gelijk, dat enkele van de Tsjechische spelers, die gistermiddag uitkwamen, worden opgenomen in de ploeg die morgen tegen het Ned. Bondselftal aantreedt. CRICKET Programma Ned. Cricketbond. Tweede klasse A: Quick H.HCC II—CVHW. III; KampongLCC; Rood en Wit Tweede klasse B: HerculesUW; LMCCACC II; SCHCUD. KORFBAL NED. TWAALFTAL TEGEN BELG IE. Het Ned. twaalftal, aat op 29 Juni a.s. op het A.F.C.-terrein te Amster dam een wedstrijd zal spelen tegen België, is als volgt samengesteld: Aanval: dames: R. Smittenaar (Olym- pia) en S. Burger-v. d. Berg (SwiftL heren: P. Oerelmans en H. van Wir- kum (beiden Swift) Middenvak: dames; G. v. d. Voet (Deetos) en W. Karssen-Pittus (Roh- da) heren G. Seits (Deetos] aanvoer der en P. Doe ven (Koog Zaandijk. Verdediging: dames A.. van Es en T». Heespelink. heren: D. Stoeltie en H, Koper (allen Westerkwarter) Reserves: dames: W. Brier (Vicus Orientïs) R. van Lingen (Koog Zaan dijk) en M. Vink (Ons Eibernest] heren; H. Berends (Ons Eibernest) C. Karssen (Rohda) en C. de Voos (Westerkwartier) PAARDENSPORT. DE RACE TE ASCOT. Op de laatste dag van de races te Ascot won de outsider „Luck^ Jor dan" de Wokingham Stakes, een han dicap-ren over 6/8 mij]. Het Franse paard „Monsieur", dat verleden jaar de Cesarewitsch heeft gewonnen, ein digde als eerste in de ren om de Queen Alexandra Stakes (4492 me ter) met een* lengte voorsprong op de favoriet „Reynard Volant). Een ander Frans paard, „Nirgal", won de Hardwicks Stakes (11/2 mijl). „.First Night" won de Windsor Castle Sta kes, 15/8 mijl, terwijl „Nebuchhad- nezzar", gereden door de kampioen- jockey Gordon Richards, eerste werd in de race om de Jersey Stakes. De Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, bracht een bezoek aan de Kon. Mij. „De Schelde", waar hij o.m. de in aanbouw zijnde „Willem Ruys" bezichtigde. De hoge gast werd rondgeleid door de directeur der Mij. „De Schelde". TOERISME NIEUWE VOORZITTER A.N.W.B. De heer H P. J. Bloemers, oud-bur gemeester van Arnhem is na een tienjarig presidium om gezondheids redenen afgetreden als voorzitter van de Kon. Ned. Touristenbond A.N.W. B. Tot1 voorzitter is thans gekozen de heer P. F. Zimmerman, directeur van de internationale crediet- en handels vereniging „Rotterdam", oud-voorzit ter van de Kon. Ned.-Ind. Motorclub en sinds eind 1946 reeds wnd. voor zitter van de A.N.W.B. ATHLETIEK. De Bataven naar Velsen. in het kader van de feestelijkheden ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan, organiseert der R. K. S. V. „Velsen" morgen haar Interregionale Vereni gingskamp. De Batave t-ploeg, welke Zondag jl. op zc fraaie wijze het Leids Clubkampioenschap verwierf, neemt aan deze wedstrijden deel. Ongetwijfeld zal zij een van de ern stigste candidaten zijn voor de uit geloofde wisselbeker. Ook de Bata ven-dames treden weer voor' het voetlicht. Het verheugend debuut van deze in de onlangs gehouden dualmeet tegen ALO ligt nog vers in bet geheugen en wettigt het ver trouwen, dat de plaats, welke de Bataven-dames op de ranglijst' zul len gaan innemen, een alleszins eer volle plaats zal zijn. De belangheb benden wijzen wij er op, dat naar Velsen vertrokken wordt per auto vanaf het station te ,10.15 uur. ZEILEN KAAGWEEK 1947. Van 1822 Juli zal de Kaagweek 1947 worden gehouden, ditmaal weer met een internationaal tintje. Im mers, nadat op Vrijdag de gebruike lijke nationale en onderlinge zeil- en motorbootwedstrijden benevens de teamwedstrijden zullen zijn gehou den, vangen op Zaterdag de interna tionale en nationale zeilwedstrijden aan. Voorts zullen op Zondag, Maan dag en Dinsdag de Burnham-Kaag- wedstrijden worden gehouden, be staande uit teamwedstrijden voor de Drakenklasse. Daarvoor zal een ge lijk aantal Draken van de Royal Burnham Yachtclub uit Burnham on Crough de strijd aanbinden tegen een gelijk aantal Draken van Kaag- leden. Het is tevens zeer wel moge lijk, dat de Engelsen ook in de per soonlijke wedstrijden zullen meedin gen. Voorts zullen op Zondag, Maan dag en Dinsdag de Holland-Friesland Regenboogwedstrijden plaats vinden om de Holland-Friesland wisselbe ker. Tenslotte nog een nieuwigheid: een onderlinge wedstrijd voor de Valkkruisers op Zaterdagmorgen. SCHAKEN Kampioenschap van Lisse. Uit slagen van de 5de ronde: le Klasse: Pastoor de GrootC. v. d. Lip y2Vi\ H. van WamelJ. Smit 1—0; Jac. BoogerdG. Schol- tes 10; J. G. SnelB. L. Hooyer afgebr.; Simons vrij. 2e Klasse; J. Th. KoppenJ. Bos afgebr.; G. Vermey Jr—Jac. Goede- mans 01; M. VermeerJ. Grim bergen 1—0; M. H. van Ruiten vrij. Klasse: H. v. d. Aar—M. Ver does 10; J. HeykampC. van Dijk niet gesp.; B. SmitJ. Geerling 10; C. v. d. VoortP. A. v"an Tol 10. B. A, Bax kampioen bollenstreek. Door remise te spelen tegen zijn concurrent Verleur, wist Bax van de Schaakclub „De Uil" het persoon lijk schaakkampioenschap van de bollenstreek te behalen. Doordat F. C. Haalebos, de kampioen van vorig jaar in zijn afgebroken partij tegen de Laat, het niet verder bracht dan remise, kon Haalebos het puntenaan- tal van Bax niet meer bereiken, zo dat hij voor dit jaar zijn titel moet afstaan aan Bax. De eindstand in de Hoofdgroep luidt: 1. B. A. Bax 2y punt, 2, 3 en 4 F. C. Haalebos, J. H. Verleur en H. van Diemen 2 punten; 5. W. de Laat 1 y punt. Haalebos en Verleur moeten nog een beslissingswedstrijd spelen om de 2de prijs. De eindstand in de overige klas sen (finales) is als volgt: le klasse: 1. J. v. d. Berg Hille gom 4punt (kampioen)2. Th. Brouwer Sassenheim 3% punt; 3. A. Rotteveel Sassenheim 3 punten; 4. S. Lieverse Hillegom 2y punt; 5. P. Langeveld 1 Yi punt; 6. J. Boom Nieuw Vennep 0 punten. 2e klasse: No's 1, 2 en 3 (na lo ting); J. van Felius, J. Holleman, en J. Grimbergen 2 punten; 4. G. Kloot wijk. 3e klasse: 1. A. Brander Nieuw Vennep 5 punten (kampioen); 2. J. J. Keune Heemstede 4 punten; 3. H. v. d. Aar Hillegom 3 punten; 4, R. Kool Hillegom 2 punten; 5 en 6 B. van Meygaarde en H. E. Kleiverda y punt. In totaal hebben 60 deelnemers uit de gehele Bollenstreek tussen Haarlem en Leiden aan deze wed strijden deelgenomen. DAMMEN Kampioenschap Bollenstreek. De finale van het persoonlijk kam pioenschap van de bollenstreek is begonnen en de uitslagen van de le ronde zijn: le klasse: J. v. d. Loo Nic. Hal 02; L. van Steenbergen G. v. d. Voet 20; L. van Haaster W. Huisman afgebr. Katwijkse Damclub. De uitsla gen van de 2de ronde van de Katw. Damclub „K. D. C." van de zomer wedstrijd zijn: A. van BeelenJ. van Elk 20; Am. van BeelenJ. Heems kerk 20; G. FrekeJ. Laven 02; G. VarkevisserJ. Houwer 20; J. Freke—H. Koelewijn 2—0. Overige partijen uitgesteld. HAAGSE POLITIERECHTER. Er was door H. M. te Sassenheim deelgenomen aan een clandestiene slachterij en, omdat er zwarte han del met vlees zou zijn ontstaan, vor derde de Officier zés maanden ge vangenisstraf. De politierechter ver oordeelde tot vier maanden gevan genisstraf. j. B. V. te Leiden had weer de gebruikelijke fabrieksdiefstal ge pleegd; hij nam een hoeveelheid breigaren mee. Nu deed de eigenaar 'der fabriek bij de rechter een goedi woordje voor verdachte, waarom de Officier f 20,boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk een. maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd vorderde. De politie rechter veroordeelde conform die eis. De huisvrouw M. H. de V. te Lei den had in de distributiebonnen ge knoeid, voor welke vervalsing zij zich voor de rechter had te verant woorden. Verdachte had tekort ge had en zo de oplossing gezocht. De Officier vond dat minder gewenst, en vorderde zes weken gevangenis straf. De rechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf. M. S. te Leiden had vlees voor handen, dat hij niet op de bonnen had gekregen, maar van een clan destiene slachting, afkomstig was. De Officier vorderde 100 boete of 50 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Het afleveren van eieren in strijd met de voorschriften bracht L. D. S. te Alphen aan den Rijn voor de Haagse Politierechter, waar de Officier 75 boete of 25 dagen hech tenis voor eiste. De politierechter veroordeelde tot f 50 boete of 25 da gen hechtenis. H. T. te AIpRen aan den Rijn had deelgenomen aan een clandestie ne slachterij waarvoor de Officier vijf maanden gevangenisstraf eiste. De raadsman wees op verzachtende omstandigheden die konden gelden, en waar verdachte nog niet eerder was veroordeeld, legde de rechter twee maanden gevangenisstraf op. HOOFDSTUK IH. ARABELLA WORDT VERWACHT. Veertien dagen later was de ge hele familie Cattermole in de prachti ge salon van „De Schuur" bijeen om de komst van hun ongewenste gast af te wachten. Men zat, wat je noemt, op eieren. Mrs. Cattermole lag op de sofa on der een Gansborough portret van haar eigen bedovergrootmoeder, een lady Sybil Zo en Zo, wier snibbig» en uiterst delicate trekken in volko men overeenstemming waren met 'het signalement van haar vertoornde acnter-kleindochtor. Mrs. Cattermole had haar slank om niet te zeggen hoekig gezicht omwikkeld met een sjaal van lady Sybil's door elke gast geroemde Limerickkant, waaruit drie groteske, verbazend nijdige kopjes te voorschijn kwamen, te weten devkop- jes van de eveneens door iedere gast geroemde en in stilte vervloekte schoothondjes van lady Sybil Cat termole, die zij haar „honneponnige babies" noemde. Zij scheen heel wat meer notitie "te nemen van deze drie mormels, dan ze ooit aandacht had geschonken aan haar eigenbabies, die dan ook waren opgegroeid tot wat ze waren. Drie van hen de meisjes die allemaal wat van haar moeder weg hadden, en gekleed waren, alsof het er niets op aankwam wat een miss Cattermole zich vervaardigde aan te trekken, zaten op de sofa. Beryl Cattermole, groot, mager en met een modernen bril op haar spit sen neus. was de verstandigste van de familie. Wat zij niet wist over oude Franse litteratuur was dan ook niét noemenswaardig. Natuurlijk zou Aimber, de tweede, je onmiddellijk verteld hebben, dat heel die bewe ging geen knip voor je neus waard was, maar dat kwam wellicht omdat Amber aleen maar om sport gaf. Al de takken van sport, die zij be oefende, hadden haar huid ruw ge maakt, haar handen en voeten bui tenmate ontwikkeld, haar stem een hard en ruw timbre gegeven en haar kleren ten nadele beinvloed. Ze moch ten dan al practisch zijn, Amiber had nooit het vraagstuk bestudeerd en weten op te lossen om tegelijkertijd sportief en gracieus te zyn, wat heel wat meisjes uit haar stand zo prach tig weten te harmonieëren. Ik kan u werkelijk met geen mogelijkheid dui delijk maken hoe plomp en massaal haar schoenen wel leken en wat voor verschrikkelijk effect haar dikke en kels in haar ruwe wollen kousen al tijd hadden en toch, ondanks dit alles maakte ze op iedereen de indruk van wat ze inderdaad was; een lady Het zou nog drie jaren duren voor dat Amber Cattermole dienst zou ne men in hét leger, om daar geheel ge vormd te worden tot „een vrouw", een stevige, goedhartige en uiters* prac'tische en nuttige vrouw, dat kan ik u wel verzekeren. Momenteel was ze echter even weinig aantrekkelijk als Beryl. Beide meisjes hadden slechts dit gemeen, dat ze Londen langs alle kanten haatten. Men had ze werkelijk moeten dwingen om haar de stad te gaan, teneinde te worden „voorgesteld" aan hét hof. Ze hadden zich van de ene vervelende partij naar de andere laten sleuren, ze wa ren op diners en bals geweest en had den hun intrede gedaan in de ver maarde „society" van Henley en, As cot. Ze hadden niet het minste succes gehad en ze wisten het maar al te goed. en Het derde juweel der Cattermole's was vijftien en droeg nog een vlecht- je. Paerl was eigenlijk de enige, die nog iets goeds beloofde. Ze zat nog op de schoolbanken en nam van bei de oudere zusters de slechte kwalitei ten over. Met hét hooghartig gebaar van een Beryl zei ze altijd, „dat het er niets op aan kwam, hoe een bak vis er uitzag, als ze maar kans zag om pret te hebben". Met dit inderdaad nog erg onschuldig excuus veroor loofde ze zich dezelfde „sportieve" gewoonten van Amber. Het was eeni „eniant terrible". Ze was dol op ruzie en herrie maken en zat zich ge woon te verkneukelen in het voor uitzicht op de talloze scènes, die „dat jong van de kruidenier" zou verwek ken. Ze zat op 'n taboufetje met haar lange benen voor zich uitgestrekt. In ddeze enigszins uitdagende houding wachte ze op de dingen, die komen zouden. „Zeg, jongens," riep ze ineens tot euwige onsteltenis van haar adelijke mama, „weten jullie dat „het ontzet tende kind" binnen tien minuten haar luidruchtige entree maken? Ik kan het nooit geloven, voordat ik het met mijn ogen gezien zal hebben. Moeder! Heb je werkelijk enig idee, wat er allemaal gebeuren gaat, terwijl zij bij ons is. Ik zie haar direct al binnen stormen. En wat zullen onze kennis sen er wel van zeggen? Een van de 'twee. Ze blijven voorgoed weg, of ze komen met duizenden tegelijk om dit natuurwonder te bezichtigen. Wat denk jij ervan moeder!" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4