S)e ÊckLe (2ou/wi/nt Schrijven van ïndon. delegatie aan Comm.-Gen. Het antwoord van de Comm.-Gen. Naar HUIBERS Marxistische overheersing der Duitse vakbonden Op korte golf f ZATERDAG 21 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11118 Abonnementsprijs f 0.26 per week, 11.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Opbouw of chaos MARSHALLS plan beheerst op het ogenblik Europa. Men herinnert zich, dat Amerika zich bereid Ver klaard heeft, om Europa op groot scheepse wijze financieel te helpen, mits Europa zelf het initiatief neemt en de Europese landen in onderlinge samenwerking een herstelplan weten op te stellen, dat Amerika steunen kan. Met andere woorden: Amerika is niet van plan om zo maar eeni- ge slordige millioentjes in een bo demloos vat te gooien; Europa moet zichzelf oprichten en Amerika wil het daarbij steunen. De Engelse ministèr van buiten landse zaken, Bevin, heeft onmiddel lijk het initiatief genomen en heeft zich in het begin van deze week naar Parijs begeven, om te praten met zijn Franse collega Bidault. De besprekingen vlotten buitenmate en reeds Woensdag werd verklaard, dat er over de hele linie overeenstem ming was. Bidault had voorgesteld cm liever geen algemene conferen tie te beleggen, dat zou veel te om slachtig zijn; hij wilde speciale com missies in het leven roepen om een 1 paar markante aspecten van het ge hele herstelvraagstuk te bestude ren. Een beslissing hieromtrent is nog niet gevallen, maar als men het erover eens is, dat er in ieder geval iets moet gebeuren, dan lijkt het niet zo moeilijk om het ten slotte eens te worden over de procedure. Wel is besloten, om ook de Sovjet- Unie uit te nodigen om deel te ne men aan de bestudering van het plan-Marshall. Deze uitnodiging is inmiddels verzonden en het wachten is thans op het antwoord van Mos kou. Heel erg ingenomen schijnt Moskou niet te zijn met deze uitno diging, gezien de voorlopige reactie van de min of meer officiële Russi sche bladen. De Sovjets doen nu eenmaal niet graag mee met ande- ren; zij geven er de voorkeur aan, het zó te draaien, dat de anderen met hen schijnen mee te doen. Daar om is het nog niet zo zeker, dat Mos kou de uitnoodiging aanvaardt) ten zij met allerlei voorbehouden en te genvoorstellen, ofschoon het de Ame rikaanse dollars wat graag in de wacht wil slëpén. De Ver. Staten hebben echter reeds laten doorschemeren, dat zij niet van plan zijn om goede Ame- rikanse dollars te verspillen, als Rus land niet mee wil werken aan het grote Europese herstelplan. Dus: meedoen, heren, of anders geen cent. De heren in Moskou voelen heel goed, waar de schoen wringt. Het Marshall-plan is wel voorde lig voor hun economische aspiraties maar allerminst voor hun politieke aspiraties. En zij voelen zich zo'n beetje als een vis, die een heerlijke worm in het water ziet kronkelen: zal ik toehap- pèn met het risico om aan de haak geslagen te worden, of zal ik geen ri sico nemen en het lekkere hapje la ten schieten? jyjET OF ZONDER Moskou, maar *v*het Europese herstelplan zal er komen; misschien eerder en beter zonder Moskou dan met Moskou. Het is hoog tijd, dat ons oude we relddeel op de been wordt gehol pen, want het is treurig gesteld met de oude dame. Europa is het slagveld van de volkeren geweest en is to taal uitgeput, verschroeid, in puin ge slagen en economisch ontredderd. Niet alleen de overwonnen landen maar ook die landen, welke tot de overwinnaars gerekend worden, snakken naar hun adem en zijn krachteloos en bloedeloos. Frankrijk is daarvan het beste voorbeeld. Dank zij de stakingen is het experiment-Blum een fiasco ge worden. Deze socialistische premier had het plan opgezet om langzamer hand het te dure leven in Frankrijk terug te schroeven tot een draag baar niveau en zijn opvolger Rama- dier heeft die politiek overgeno men. Hij heeft echter een concessie moeten doen tengevolge van de spoorwegstaking en in een gedeel telijke loonsverhoging moeten berus ten, waardoor een bres geslagen is in het systeem van de prijspolitiek. De ene concessie na de andere zal nu moeten volgen en het zal niet lang duren of het hele stelsel zakt in el kaar met alle aankleve van dien: ho gere prijzen, hogere lonen, waarde daling van de franc. De Franse re gering redt het niet, tenzij de Ame rikaanse hulp tijdig komt opdagen. Frankrijk is te zwak om met eigen middelen alleen zijn economisch en financieel herstel te volvoeren. En zo is het niet alleen met Frankrijk, maar in meerdere of midere mate met alle landen in Europa. Blijven al deze krukken op eigen houtje voortsukke len, dan zijn zij een gemakkelijke prooi voor de rode propaganda; slui ten zij zich, ondersteund door de ste vige Amerikaanse dollar, hecht aan een, dan vormen zij, zowel innerlijk als uiterlijk sterk, een machtig bloc tegen de Russische expansie. Neen, Rusland heeft geen reden om erg enthousiast te zijn over het Marshall-plan, maar de dollars zijn voor Moskou ook wat waard, want de schatkist is daar ook niet het meest florissante deel van het staatsappa raat. „Het is een wedloop, tussen West en Oost, schreef dezer dagen de „Maasbode", een wedloop tussen her opbouw en chaos". DE WOORDVOERDER van de Commissie-Generaal heeft zich, naar het schijnt, door een overdreven optimisme laten meeslepen, toen hij aan de correspondent van A.F.P. te Batavia gistermorgen verklaarde, dat de Indonesische delegatie alle Nederlandse voorstellen had geaccepteerd. Het is juist, dat de Indonesische delegatie de vorming van een interim- regering heeft aanvaard en wel op ze er korte termijn, maar de rest van de brief beperkt zich tot een herhaling of ten naaste bij een herhaling, van de radiorede, welke Sjahrir eergisteravond heeft gehouden. Het kernpunt van deze brief, waar van de tekst overigens nog niet is gepubliceerd, is dat „de interimrege ring tot taak zal hebben de instelling van federale organen, zoals voorzien in de bijlagen bij de nota van de Commissie-Generaal". Dit echter be tekent niet noodzakelijk, dat de In donesische delegatie alle Nederland se voorstellen heeft geaccepteerd. Toch wel enige concessies. Ali Boediardjo, de secretaris van de Indonesische Republikeinse dele gatie, heeft aan professor Schermer- horn een nota overhandigd, waarin de Republikeinen hun bereidheid te kennen geven voort te gaan met de vorming van een nationale interim- regering op de basis, vervat in het Nederlandse „ultimatum" van 27 Mei. De nota verenigt zich met het voorstel het uiteindelijk beslissings recht aan de Nederlandse gouver neur-generaal of de hoge commissa ris te laten, aldus een Republikeins woordvoerder. Ook Labour-rebellen geven het op Het Labour Lagerhuislid Richard Crossman, die de „rebellie" van een aantal Labourleden in de vorige herfst, gericht tegen de buitenlandse politiek van Bevin, leidde, heeft tij dens een radiorede verklaard, dat de mogelijkheid om het vertrouwen der Sovjets voor hét Britse socialisme te winnen is verdwenen „ten gevolge van meedogenloze veronachtzaming, die de Sovjets hebben getoond ten aanzien van de Britse aanbiedingen van vriendschap. Thans wordt alge meen steeds meer het standpunt aan vaard, dat Bevin's methode om de Sovjets te behandelen de enig moge lijke methode is"^ VETO VAN TRUMAN TEGEN NIEUWE ARBEIDSWET. President Truman heeft gisteren zjjn veto uitgesproken over de nieu we arbeidswet, welke van republi keinse zijde is gelanceerd en zowel dóór Senaat als Huis van Afgevaar digden was aangenomen. Truman verklaarde, dat deze wet een schen ding betekende van de „beginselen, welke van essentieel belang zij? voor ons algemeen welzijn". De bepalingen van deze wet, aldus Truman, zouden nog meer stakingen veroorzaken in- plaats van minder. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het veto van presi dent Truman tegen de nieuwe ar beidswet overstemd met 331 tegen 8? stemmen. Men verwacht, dat ook in de Se naat een tweederde meerderheid te gen het veto verkregen zal worden. In ruil voor de aanvaarding van de in de Nederlandse voorstellen ont worpen interim-regering, vraagt de Republikeinse nota om een geleide lijke overdracht van het gezag, na dat eerst de nieuwe Indonesische re gering gevormd zal zijn. In de oor spronkelijke Republikeinse tegen voorstellen werd in feite een onmid dellijke volledige Republikeinse sou- vereiniteit geëist. Deze op het laatste ogenblik door de Republikeinen gedane stap, die de weg opent voor hernieuwe onder handelingen, is gevolgd op een twee de conferentie, welke nog gister avond laat door Sjahrir en de Britse consul-generaal J. M- L. Mitcheson gehouden werd. Hedenochtend vroeg had Sjahrir een bespreking met de Amerikaanse consUl-generaal Walter A. Fóote. Ook Hongaars president heeft er genoeg van De Hongaarse president, Zoltan Tildy, heeft gistermorgen op een speciale bijeenkomst van het kabinet, welke te half zes plaatselijke tijd plaats vond, zijn ontslag aangeboden. Het Hongaarse kabinet heeft ge weigerd dit ontslag te aanvaarden. Tildy stemde er in toe nog enkele dagen in functie te blijven, teneinde de huidige gespannen politieke situa tie niet te doen verergeren. ARRESTATIES IN HONGARIJE. Het Hongaarse blad meldde Vrijdagavond de arrestatie van het vroegere hoofd der Hongaar se repatrietringscommissie, Laky, die eveneens wordt beschuldigd van me deplichtigheid aan de „samenzwe ring" tegen de republiek. POOLSE POLITIEKE GEESTELIJKEN GESUSPENDEERD Het Engelse katholieke weekblad „Universe" bericht, dat twee Poolse geestelijken, die leden van het hui dige Poolse parlement zijn, door hun bisschoppen zijn gesuspendeerd, om dat zij geweigerd hadden uit de door het episcopaat veroordeelde politieke partijen te treden. GEEN BASIS VOOR VERDERE BESPREKINGEN De Commissie-Generaal heeft de Indon. republikeinse delegatie laten weten, dat de republikeinse tegenvoorstellen haar geen mogelijkheid tot verdere onderhandelingen bieden en daarom heeft de C.-G. de vraag wat er nu verder gebeuren moet voorgelegd aan de Ned. regering, zoals zij in haar nota van 27 Mei had aangekondigd, aldus meldt A.P. De republikeinse tegenvoorstellen, zo zegt de C.-G.: a) negeren der rechtspositie, zoals die in de overeenkomst van Linggad- jati was aanvaard; b) stellen een algemeen overwicht van de Republiek tegenover de fede rale constructie; c) verwerpen de grondslag van sa menwerking. die in wederzijdse zeg gingschap gelegen behoort te zijn; d) bieden geen waarborg voor een werkelijke veilige en rechtmatige te rugkeer van hen, die uit het republi keinse gebied verdreven zijn of voor de positie van die tallozen, welke met de Ned.-Indische regering hebben ..sa mengewerkt; Het Republ. voorstel ontneemt aan Nederland iedere werkelijke invloed op de gang van zaken en schuift de Ned.samenwerking aan de opbouw van de V.S. van Indonesië terzijde, ondanks het feit, dat millioenen Indo nesiërs en de overgrote meerderheid der minderheden de verzekering van hun rechten en vrijheden van de Ned. regering verwachten. Dc Kabinetszitting. Het Ned. kabinet heeft gisteren tot omstreeks 1 uur vergaderd. De rege ring heeft hiermede haar onderling overleg over de Indische aangelegen heid voorlopig beëindigd. Zij heeft vooralsnog geen aanleiding gevonden tot het doen van nadere mededelin gen. Verwacht wordt, dat het kabinet deze week niet meer zal bijeenkomen. De minister-president en minister Jonkman zijn gistermiddag door H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen. H.K.H. Prinses Juliana heeft als ere voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis Vrijdag een bezoek gebrachr aan „De Goudsberg" te Limieren, waar op 20 en 21 Juni ter gelegen heid van het 80-jarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis een Landdag gehouden wordt. De Prin ses arriveert op het terrein luide toe gejuicht door de aanwezigen. In de verschillende katholieke pas- toriën van Berlijn zijn tot nu toe ca. 3000 zogenaamde „nadopen" toege diend. Het betreft hier overwegend minderjarige kinderen, die tijdens het naziregime niet gedoopt werden, om dat hun ouders voor represailles vreesden dan wel uit de Kerk getre den waren. Door de Duits Evangeli sche Kerk werden ongeveer 7600 „na- dopen" toegediend. IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Er is tenminste ijs in Parijs De financiële activiteit in ge heel Frankrijk is bijna tot het nulpunt gedaald tengevolge van de voortgezette staking van bankbedienden. De meeste Pa- rijse warenhuizen zijn nog ge sloten. 2.000 Arbeiders van de Hispano Suiza-fabrieken te Co- lombes, de Westelijke voorstad van Parijs, hebben gistermorgen het werk neergelegd. Het enige lichtpunt in het sombere beeld, dat de stakingen in Frankrijk geven, is dat de staking van ijs- vervoerders na de vierde dag is opgeheven. DE BRUG TOT TOENADERING? C.-G. vraagt nadere toelichting. De Commissie-Generaal heeft het volgende aan de Indonesische dele gatie geantwoord. „Ons schrijven, waarin het stand punt van de Commissie-Generaal be treffende uw antwoord op onze nota van 27 Mei j.l. aan uw delegatie wordt kenbaar gemaakt, werd ge kruist door uw schrijven d.d. 20 Juni j.l. Wij menen in dit laatste schrij ven een poging te mogen zien tot het overbruggen van de grote afstand, welke tussen de door onze delegaties gewisselde nota's bestaat. Gezien hei belang dezer materie mag er echter geen onzekerheid zijn over de vraag, hoeverre de summiere formule ring in de brief van 20 Juni een aan vaarding van onze voorstellen van 27 Mei j.l. betekent. Alvorens hierop in te gaan, wil de Commissie-Generaal met voldoening constateren, dat ten aanzien van de positie van de vertegenwoordiger van Ter gelegenheid van het 40-jarig' bestaan van de Onderzeedienst der Kon. Ned. Marine onthulde HM. de Koningin Vrijdag op het terrein van de Onderzeedienst te Rotterdam een monument ter nagedachtenis van de in de Tweede Wereldoorlog gevalle nen van de onderzeedienst. de Kroon haar voorsteleln, 'zowel ten aanzien van zijn de jure bijzondere positie met beslissings-bevoegdhe ;d. als ten aanzien van de vorm van zijn optreden in de overgangsregering te zamen met de vertegenwoordigingen van de staatkundige organisaties in Indonesië worden aanvaard. De aanvaardigd van dit ene punt neemt echter niet weg, dat op alle andere punten uw voorstellen de on ze niet zijn genaderd. Een andere conclusie ware slechts mogelijk wan neer punt 4 van uw schrijven aldus gelezen zou mogen worden, dat de republikeinse regering instemt met de instelling van al die federale orga nen, welke in de bijlage onzer nota worden genoemd, en uit het woord „zoals" onder punt 4 zou mogen wor den afgeleid, dat hetgeen in onze bij lagen omtrent deze federale organen wordt gesteld, alsnog dcor genoemde regering ten volle wordt onderschre ven. De Commissie-Generaal meent in dit verband te moeten opmerken, dat het nimmer in de bedoeling kan lig gen de vaststelling van de algemene regelingen der uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te ont nemen aan de delegaties en toe te vertrouwen aan de interim-regefing. Aangezien ook uw schrijven van 20 Juni aan de Nederlandse regering werd voorgelegd, stelt de Commissie- Generaal het op prijs uw antwoord op het bovenstaande ten spoedigste te mogen vernemen, opdat ook dit bij de beoordeling van uw schrijven in aanmerking kan komen." REIZEN NAAR FRANKRIJK. Tussen de Franse en de Neder landse regering is een regeling tot stand gekomen, volgens welke Fran sen naar Nederland kunnen reizen onder medeneming van vierhonderd gulden per persoon. Naarmate het Franse bezoek naar Nederland zich ontwikkeld, zal er voor Nederlanders gelegenheid be staan zich naar Frankrijk te begeven onder medeneming van een bedrag aan francs overeenkomende met vierhonderd gulden. Zakenreizen vallen buiten deze regeling; daarvoor bestaat een apar te regeling. De eerste Franse bezoekers, rei zende volgens deze nieuwe bepalin gen zouden reeds in ons land zijn aangekomen. Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Getoorteaankondigingen Het misbruiken van vakverenigin- gen voor politieke doeleinden werd scherp gecritiseerd door de onlangs te Recklinghausen (Westfalen) ge houden conferentie der Duitse Ka tholieke Arbeidsgiilden. De -gedele geerden vertegenwoordigden hon derdduizenden leden uit de Britse zóne in Duitsland. Vele voorbeelden werden gegeven betreffende do com munistische en socialistische invloed op plaatselijke en regionale vakver enigingen. Een der ergste aangevoer de gevallen was een onlangs in de Britse zóne gesticht opleidingsin stituut voor het vakverenigingsle ven. Toen dit, instituut geopend werd, verklaarde de directeur n.l. dat „het onderwijs gebaseerd zou zijn op het Marxisme". De conferentie nam ten overstaan van deze gevallen de vol gende resolutie aan: ,.De Katholieke Vakverenigingen zien met bezorgd heid, dat de politieke en ideologische neutraliteit der geünieerde vakorga nisaties de laatste tijd ernstig ge schonden wordt. Wij dringen erop aan, dat de leidingen der vakvereni gingen maatregelen zullen nemen tot strikte handhaving der absolute po litieke en ideologische neutraliteit. De taak der vakverenigingen heeft een sociaal karakter en houdt geen politieke en ideologische agitatie in". De resolutie dreigt er weliswaar- nog niet mee, dat de Christelijke Vak verenigingen, die voor Hitler's be wind zeer sterk waren in West-Duits- land, weer zullen worden opgericht, indien protesten tegen de marxisti sche monopolisatie der vakbonden geen resultaat hebben, doch deze mo gelijkheid is echter reeds herhaalde lijk onder de ogen gezien. Het recen te bezoek van de bestuurders der In ternationale Federatie van Christe lijke Vakverenigingen, diende onge twijfeld als waarschuwing in deze richting. De conferentie te Reckling hausen protesteerde ook tegen de marxistische invloed op de program maleidingen van de Duitse Radio Omroep. Uit mededelingen ter con ferentie gedaan blijkt, hoe weinig de door de Engelsen aangestelde radio leiding rekening houdt met de wen sen van de meerderheid van het pu bliek in de Britse zóne. Gesuggereerd werd, dat dit problem zou kunnen v/orden opgelost door de oprichting van een afzonderlijk zendstation te Keulen, hetwelk in zijn programma de in West-Duitsland geldende chris telijke tradities zou weerspiegelen. Uit de besprekingen aangaande de politieke situatie in West-Duitsland bleek de bezorgdheid der afgevaar digden over de bittere strijd tussen de C.D.U onder leiding van Dr. Kon rad Adenauer, voormalig burgemees ter van Keulen, en Zentrum-partij onder Dr. Karl Spieckev, vroeger hoofd van de regeringsvoorlichtings dienst. Zonder positie te kiezen t.o.v. een van beide groepen, nam de con ferentie een resolutie aan, die de christelijke krachten aanspoort tot eendracht op politiek en ander ge bied. ^Uit vele berichten uit de Oostelijke zóne van Duitsland zou blijken, dat ook in het Oosten de voedselvoorzie ning in de overbruggings-periode tot de nieuwe oogst veel zorgen baart. Men gewaagt van met ham steraars beladen treinen, die dage lijks uit de grote steden naar de pro vincie rijden. Ook uit Mecklenburg, eens het paradijs voor de Berlijnse hamsteraars, komen thans berichten over fourage-tochten, waartoe de daar woonachtige bevolking zelf moet overgaan. Vooral het grote aan tal vluchtelingen, in dit gebied on dergebracht, heeft van de schaarste te lijden. Er zouden stakingen en demonstraties van kléin formaat plaats gehad hebben, waarvan de pers niet gewaagd heeft. ARRESTANT EN BEWAKER SPRINGEN UIT RIJDENDE TREIN Gistermiddag is tussen Gouda en R'dam, ter hoogte van Nieuwerkerk a.d. iJsql, een arrestant, die onder geleide naar R'dam werd overge bracht, uit een rijdende trein ge sprongen. De verraste parketwach ter bedacht zich geen ogenblik er maakte eveheens de sprong. Nadat reizigers aan de noodrem hadden getrokken en de trein stilstond, stapten de politieman en zijn in middels gepakte arrestant weer in, De arrestant had slechts lichte ont vellingen en de parketwachter schaafwonden en een ribfractuur. DOODVONNIS TEN UITVOER GE BRACHT EN GRATIE VERLEEND H.M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. H. A, M. Driehuis, tot de dood straf veroordeeld door het Bosse B.G. Het vonnis is hedenmorgen voltrokken. De doodstraf, waartoe het B.G. te A'dam J. H. J. von Frei- tag Drabbe had veroordeeld is ver anderd in 15 jaar gevangenisstraf. ZIJN ZUSJE NAGELOPEN. In het strandbad aan de Onderste Molen te Venlo heeft zich een tra- giisch ongeval voorgedaan. Een doch tertje van de familie K. was met een ongeveer 5-jarig broertjé naar het bad gegaan. Het meisje is een poosje gaan zwemmen met achterlating van het jongetje. Dit schijnt haar achter na gelopen te zijn, zonder dat het door iemand in het op dat moment zeer volle zwembad is opgemerkt. Toen het meisje terugkwam, mist zij haar broertje. Terstond werden in en buiten het bad nasporingen verricht en een twaalftal personen doken in het water. Eerst nadat men het bad gedeeltelijk leeg had laten lopen vond men de kleine. De levensgees ten waren geweken. jooooooooooooooooooo'oooooooooooooo O lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet, hóuden- naturalisatie van Johan Joseph Esser en 19 anderen. Voor rode en witte aalbessen zullen met ingang van 1 Juli a.s. maximumprijzen worden vastgesteld. Tot deze datum blijft de bessenprijs vrij. De 23-jarige Jè van Reekum te Meteren was in een kersenboomgaard bezig toen een koppel vogels op de kersen wilde neerstrijken schoot van R. met een geweer, dat hij bij zich had, met het noodlottige gevolg, dat het geweer uit elkaar vloog en hij ar gewond werd. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek het slachtoffer t zijn overleden. In een feestvergadering ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan de Ned. Kath. Bond van Bouw- patroons, die gisteren te Hdftrlem werd gehouden, heeft de voorzitter van deze bond, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, uit de handen van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, de onderscheiding tot Rid der in de Orde van de H. Gregorius ontvangen. Mgr. Huibers sprak zeer waarderende woorden aan het adres van de Bond en van zijn voorzitter en wees er op hoe de Bouwpatroons zich als eerste Katholieke organisatie na de bevrijding herstelde. BUITENLAND. President Truman heeft een uit nodiging om Brazilië te bezoeken aanvaard. In Londen heerst gebrek aan aardappelen; voor de winkels vor men zich queues. Het is dit jaar 20 jaar geleden, dat mgr. van Roey, kardinaal-aarts bisschop van Mechelen en primaat van België tot kardinaal werd be noemd. In September wordt het feest gevierd. £m koJiAeltje.... „Eeuwig, ende tallen dagen, staat het woord des Heren pal. dat elkeen zijn kruisken dragen, wilt of niet hij, moeten zal". Guido Gezelle.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1