Ook open voor Griafaelta niet-katholieken Cütjexdag- 1947 WOENSDAG 18 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT FRANSE FEDERATIE VAN Teneinde zich tot zoveel mogelijk Franse arbeiders te kunnen richten, heeft de Franse Federatie van Chris telijke Arbeiders (C. F. T. C.) haar statuten gewijzigd. Om aan te tonen, dat zij zich niet uitsluitend tot de ka tholieke arbeiders richt, zoals de vo rige formulering van haar statuten kon doen vermoeden, zijn thans „ver wijzingen naar de katholieke gods dienst" uit het nieuwe programma geschrapt. De Algemene Secretaris, Gaston Tessier, motiveerde dit als volgt: ,.Wij wensen ieder verwarring te vermij den tussen onze beweging, die zich uitsluitend de behartiging van tijde lijke belangen ten doel stelt en de be wegingen der Katholieke Actie, wel ke zich veeleer beweegt op geestelijk terrein. Alhoewel onze Federatie gro tendeels katholieken omvat, verenigt zij ook protestanten, joden, moham medanen en atheïsten. Het is onze taak, in onze rangen allen op te ne men, die geleid worden door de chris telijke moraal, afgezien van het feit of zij al dan niet katholiek zijn". Het congres heeft het duidelijl. ge maakt, dat deze verandering geen af wijking inhoudt van de beginselen, volgens de welke de C. F. T. C. werd opgericht en haar werkzaamheden in het verleden vemchte. Zij wil im mers voortgaan, „zich te vereenzel vigen met en zich voor haar hande lingen te inspireren op de beginselen der christelijke moraal". M.a.w.: haar bestaansrecht blijft het, om te werken aan de verwezenlijking van een so ciale en economische orde, die waar lijk in overeenstemming is met de christelijke leer der menselijke waar digheid. Het onderschatten van de betekenis dezer verandering zou ech ter een vergissing zijn. Want het is duidelijk, dat zij inhoudt, dat de C. F. T. C. besloten heeft van het defensief tot het offensief over te gaan. Naar haar houding te oordelen had de C. F. T. C. tot nog toe de neiging, om haar taak uitsluitend te zien als het behoeden van de christelijke arbeider voor besmetting met niet-christelijke invloeden, althoewel de C. F. T. C. dit ontkende. Hierdoor waren de vooruitzichten der Federatie beperkt: niettegenstaande zij beweerde, zich tot alle christelijke arbeiders te wen den, richtte zij zich tot de katholie ken alleen. Doch aangezien de C. F. T. C. haar waardigheid en vrijheid behield, ter wijl de C. G, T. (de grote „neutrale" vakvereniging) al meer onder com munistische invloed kwam, verwierf zij op den duur de sympathie en de steun van vele niet-katholieken. De onlangs gehouden verkiezingen voor RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I. 301 M. 7.30 The Masqueraders; 8.15 Och- tendrhythme; 8.45 Strijkorkest; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Concert. 9.45 Ar beidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gram.platen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Vergeet u het niet; 11.20 Gram.platen; 12.00 Piano; 12.35 Metropole-orkest. 13.15 Het Virtuoso sextet; 13.45 Het B.B.C.-koor; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Engelse muziek; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.05 Gram.platen; 17.00 A.V.R.O.-kaleidos- coop; 17.20 De vacantie in zicht; 17.30 The Skymasters. 18.15 Sport- praatje; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 ..Het einde nadert"; 19.10 Gram.pla ten; 19.15 De Volksmuziekschool; 20.15 Het Kamerorkestj-^l.OO Radar" klankbeeld; 21.50 Orkest; 2L.20 Orgel. 22.45 Causerie; 23.15 Orkest; 23.45 Dutch, Swing College. HILVERSUM II. 415 M. 7.45 Ochtendgloren; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.platen; 9.50 Gram.pla ten; 10.00 Leger des Heils-kwartier. 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.platen; 12.03 Beroemde sopranen; 12.30 Vau deville-orkest; 13.25 Vervolg Vaule- ville-orkest; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Cinderella-ensemble; 14 40 Voor de vrouw; 15.00 Viool met piano; i:.30 Utrechts Stedelijk Orkest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Piano; 17.15 Het radio-koperkwartet; 17.50 Het Rijk Overzee; 18.00 Marinierskapel; 18.45 Gram.platen; 18.15 Hoe staat het in Indië? 19 30 Actueel geluid; 19.45 Gram.platen; 20.05 „Parelende klan ken". 21.00 Orgel; 21.30 Causerie; 21.50 Met band en plaat voor U pa raat; 22.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuwe Nederlandse muziek; 11.30 Gram.platen. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 4) ,.Nou, dat is ook al weer niet moei- .i?k", zei Ames, weer geheel gerust gesteld door dit antwoord. „Ik zou willen, dat we de koop maar ineens stoten. Ik heb geen ogenblik geaar- ze d om mijn buurman met mijn bes te raad van dienst te zijn. Ik had zo gedacht, dac myn buur er niks op tegen zal hebben, indien ik ineens mijn dochter op zijn dak stuur. Ze wordt hier al die tijd als een van je eigen kinderen behandeld en als ze dan precies heeft geleerd om op tijd op te zitten en pootjes te geven, komt er een Lord naar haar toe en ze trouwt dus precies in de klasse, waar jij zelf toe behoort Je helpt dus zogezegd op practische wijze mee aan de verbetering der maat- schappij. Dat is een edele taak, Squire. Mijn dochter wordt dus door jouw hulp een echte dame voor zo'n CHRISTELIJKE ARBEIDERS de „sécurité sociale" hebben dit on betwistbaar bewezen: de C.G.T., die acht maal zoveel leden als de C.F.T.C. beweert te hebben, behaalde immers bij die gelegenheid, slechts twee maal zoveel stemmen. De gebeurtenissen hebben er dus de C.F.T.C. toe geleid, een grotere rol op zich te nemen en zij heeft haar organisatie hervormd om te kunnen beantwoorden aan haar verantwoor delijkheid t.o.v. allen, die van goede wil zijn en in Frankrijk een sociale orde willen verwezenlijken, die ge baseerd is op en voortvloeit uit de christelijke traditie. Deze taak ver eist samenwerking tussen katholieken en niet-katholieken: vandaar het feit, dat de C. F. T. C. thans een beroep doët op allen, die het met haar be ginselen eens zijn en op grond daar van willen medewerken aan de ves tiging van de sociale vrede in Frank rijk. DE PRIJS VAN IJS. De prys van consumptieijs is reeds het vorig jaar bepaald op 10 cent voor een normale hoeveelheid van 40 gram. Nu het verbruik aanzienlijk is toegenomen, hebben veel verkopers zich niet ontzien, hun prijzen onre delijk op te drijven. Talrijke klach ten zijn reeds bij de prijscontrole binnengekomen over buitensporig hoge prijzen, die in gelegenheden in Scheveningen en andere ontspan ningsoorden worden gevraagd. Het is te verwachten, dat krach tig zal worden ingegrepen. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zijn hier en daar bij de controle Jie zich ook tot andere consumptie-ar tikelen uitstrekt, reeds strenge maat regelen toegepast. HUURPRIJS 250 PER MAAND? SLEUTELGELD: VIJFTIEN MILLE. Op een perceel aan het Damrak te Amsterdam prijkte dezer dagen het in deze tijd ongewone bordje: te huur, huurprijs 250.per maand te bevragen bij makelaar V. Een Haar lemse dame zag het bordje en voelde er wel wat voor het perceel tegen de ze prijs te huren. Bij de makelaar aangeland vernam ze echter dat er nog een kleinigheid bijkwam.vijf tien mille contant. De dame zou er met haar verloof de over spreken en kwam des mid dags inderdaad rnet deze terug. Er werd nog wat gemarchandeerd met het gevolg dat tien duizend gulden contant zou worden betaald en vijf duizend gulden in accepten. Deze laatste werden uitgeschreven en ter 'tekening voorgelegd, doch op dat ogenblik bleek de verloofde een amb tenaar van de prijsbeheersching te zijn en deze was het niet met de gang van zaken eens. Gevolg: Hedenoch tend verschenen de makelaar en zijn compagnon de eigenaar van het per ceel. een jongeman van 24 jaar als mede diens vader en de verloofde - prijsbeheersingsambtenaar voor de Amsterdamse Tuchtrechter. Er was weinig te zeggen wanf de verdachten gaven allen het tenlaste- gelegde volmondig toe. De 24-jarige jongeman en zijn vader deden in ta pijten en meubilair. De zaken gingen echter slecht en op deze manier had den ze gedacht uit de moeilijkheden te komen. Toen ze het perceel ge huurd hadden, was ook hun een aan zienlijke som berekend voor verbou- wingskosten die de vorige huurder gemaakt had. Mr. Bletz wilde de fa milie niet verder in de put helpen en legde aan de jongeman vijfhonderd gulden boete op en aan zijn vader duizend gulden. De rol van de make laars die bij deze transactie vijf en twintighonderd gulden rijker gewor den zouden zijn, vond mr. Blctz heel wat verachtelijker. Hun legde hij elk een boete van 1000.op. BEURS PRAATJE. In de situatie op de effectenbeurs was gisteren niet veel verandering gekomen, aangezien de animo niet groot was en het aantal te verwer ken orders bij de opening niet om vangrijk. De Nederlandse Staatspa pieren waren niet of bijna niet ver anderd. De-affaire in pandbrieven was onbetekenend. Gemeentelijke en provinciale obligatiën waren bij klei ne omzetten prijshoudend. De Ame rikaanse markt was stil. De koersen waren onveranderd of een fractie lager. Prolongatie 2 1/4 procent. prachtig landhuis als „De Schuur". Hij keek op zijn gemak al die mooie schilderijen af, liet zijn ogen bewon derend langs de lange rijen boeken dwalen, richtte zijn blik naar buiten, waar achter het prachtige grasveld een keurig aangelegde tuin naar het uitgestrekte park voerde. „Het zal haar hier best bevallen, denk ik", zei hy, na dit alleszins bevredigend onderzoek. ,,Ik zou dus zeggen klamp je vrouw eens aan. Maar ik zie wel aan de gezicht, dat je vijftig procent 'er niet zo geheeQ accoord mee zal gaan. Och, wat zal ik je zeggen. Mijn zuster is net zo. Alleen maar er op uit om haar eigen kuikens aan een haantje te helpen. Elk vreemd eendje zouden ze de ogen willen uitpik ken. Maar wat wil je? Als je ge trouwd bent, moet je door de zure appel leren heen bijten. Laten we zo afspreken. Jy gaat naar je vrouw cn ik naar mijn dochter." „ZekerHem.... Ja, dat meet dan maar", mompelde de Squire, als of men hem juist was komen zeg gen, dat al zijn kiezen getrokken moesten worden. Zijn vrouw aan klampen! Grote ge nade! Sybil! Hy beet op zyn onderlip en het zweet kwam hem op zijn voorhoofd Haags tribunaal Toen mej. H. F. H. Eskens te Leiden nog werkzaam was op het bureau van gemeentewerken te Lei den, had men in bezettingstijd ont dekt, dat ze lid der NSB was, waar op de houding van haar collega's veranderde. Dit had kwaad bloed gezet en er was een brief geschre ven aan een NSB-er, waarin klach ten werden geuit over hetgeen op genoemd bureau gebeurde. Als ge volg hiervan werden de directeur, de heer Blauw, en enkele andere ambtenaren ter verantwoording ge roepen; ernstiger gevolgen had het schrijven niet gehad. Nadat mej. Eskens was vertrokken, kwam zij bij de Ned. Omroep terecht, waar zij een leidende functie kreeg, eerst bij jeugdwerk en daarna bij de afd. letterkunde. Zij schreef voorts arti kelen o.m. in het Nat. Dagblad. Voor haar gedragingen had mej. Es kens, die inmiddels is gehuwd, zich voor het Haagse tribunaal te ver antwoorden, waarbij zij ontkende de brief te hebben geschrevèn en een klacht te hebben ingediend tegen jkvr. v. Wikerde. De raadsvrouwe, mej. mr. Timmer, onderstreepte dit, en verzocht in vrijheid stellen van besch., die reeds veel heeft geleden. Het tribunaal weigerde het ge vraagde. Leids tribunaal Een kleine vrijwel onbelangrijke rol, een voorzitter, die met vacantie war en door mr. M. G. A. M. v. d. Kamp werd vervangen en heel wei nig publieke belangstelling, waren gisteren de uiterlijke kentekenen, waaronder de zitting van het Leids Tribunaal werd gehouden. Als eerste verdachte verscheen in de beklaagdenbank H. R. Lan te Lei derdorp. wien ten laste werd gelegd het lidmaatschap van de N.S.B. en de W.A. het vrijwillig dienstnemen bij de hulplandwacht en de Waffen S.S., terwijl hij pok zijn radiotoestel had mogen behouden. Verdachte, die al deze tenlasteleggingen weliswaar toegaf, voerde ter verontschuldiging aan, dat hij geen fel lid was geweest en dat de noodlijdendheid van zijn gezin hem er toe gebracht had, om zich bij de S.S. aan te melden. Zijn verdediger, mr. J. v. d. Plas, merkte nog op, dat verdachte nooit een ge vaar voor zijn omgeving heeft opge leverd. Zelfs een jood, die naast zijn huis in een woning was ondergedoken en waarvan verd. de verblijfplaats wist, is i ooit door hem verraden. Ook andere anti's heeft hij nooit lastig ge vallen. Spr. gelooft dan ook, dat L., die geen uitweg meer zag, uit wan hoop heeft gehandeld. Zo sloot hij zich op een tijdstip (begin 1945), dat iedereen zag, dat het mis ging, nog bij de S.3. aan; in deze organisatie is hij echter nooit actief opgetreden. Verdachte, die het laatste woord had, zeide ingezien te hebben, dat hy veel fouten had gemaakt, hetgeen hem thans zeer speet. N. de Vries, schilder teLeiden, was lid van de N.S.B. geweest en had als kok bij de Duitse arbeidsdienst en later bij de S.S. vrijwillig dienst ge- nompn. Verdachte zeide eerst enige tijd bij de Ned. Arbeidsdienst te zijn geweest, vanwaar hij door de propa ganda misleid werd om bij de Duitse arbeidsdienst dienst te nemc~, van hier voerde zijn weg naar de S.S. Mr. W. Herfst wees als verdediger op de jeugdigp leeftijd (18) van verd. bij het uitbreken van de oorlog. In die tijd v/as de V. tol alles te bewe gen en zeer gemakkelijk over te ha len. Als verontschuldiging voerde spr. nog aan, dat verd. uitsluitend als kok is werkzaam geweest. Aan de hand van enkele kamprapporten toon de mr. Herfst nog aan, dat verd. t.o.v. de oogstvoorziening reeds gunstige resultaten heeft bereikt. Uit alles blijkt, dat hij een andere weg. op wil. Spr. bepleitte de uiterste clementie. J. Ravensbergen te Leiden had ook al als kok dienst genomen bij de Duitse weermacht, eerst in Den Haag en later te Hengelo. Daarnaast was hij lid van de N.S.B. en de W.A. ge weest. Verdachte zeide lid van de Wrt. te zijn geworden om uit Duits land te blijven, terwijl hij als kok by de weermacht meer kon verdie nen, iets wat hem met het oog op de verzorging van zyn moeder en zus ter zeer te pas kwam Mr. P. van 't Hoff Stolk, die enkele verklaringen overlegde, waarin een gunstig beeld over verdachte's antecedenten werd opgehangen, merkte op, dat verdachte zich altijd veel aan de verzorging Van zijn moeder en zuster gelegen had la ten liggen. Hij zag in de N.S.B. een schoon ideaal, waarvan hij echter spoedig is teruggekomen; in de W.A. heeft hij geen activiteit ontwikkeld bij de gedachte aan dat onderhoud alleen. In de meeste kleinigheden gaf de Squire zijn vrouw en zijn dochters altijd haar zin. Het be spaarde hem tijd en ruzie. Maar soms ging het over grotere dingen en dan had hij al zijn geestkracht nodig om voet bij stuk te houden. Ook dit maal. Hij wist dat er scènes van zou den komen. Vrouwen hebben nu eenmaal niet hetzelfde idee van ver plichtingen als een man. Er zouden scènes van komenBah.... wat 'n ellendige geschiedenis al weer. Maar dit eerste onderhoud was in ieder geval afgelopen. Iiy stak zijn hand uit naar de prachtig gedreven zilveren tafelbel en de gegalonneer de bediende verscheen op de drem pel, waar hij pardoes door de oude Ames werd omver gelopen. De krui denier vond het onnodig om langer tijd te verliezen aan het nabomen over een, gelukkig gesloten koop. Hij had zijn bruinen slappen hoed geno men, die met een tevreden smak op zijn schedel geplant en was juist van plan door de hoge deur weg te ste venen naar zijn rode villa achter zyn winkel, toen hij in zijn vaart werd gestuit door twee rijen gouden knopen en een geweldig verstoord gezicht. „Spaar je de moeite", zei Ames, en terwijl zyn gaan naar de weermacht uitsluitend om financiële redenen is geschied. R. heeft in Hengelo, onder camouflage van zijn Duits uniform, in samenwerking met een pahtoor jongens uit Duitsland weten te hou den. Verder heeft hij hier radio's ver borgen en zelfs een jongen, die bij een der razzia's werd gezocht, in zijn kamer een schuilplaats aangeboden. Yerdachte, die ongetwijfeld verkeerde dingen heeft gedaan zonder bepaald verkeerd te zijn, heeft thans berouw over zijn houding, in verband waar mede mr. Van 't Hoff Stolk onmid dellijke invrijheidstelling vroeg. Het Tribunaal kon hiertoe echter niet be sluiten. Als laatste verdachte stond terecht F. H. van Leeuwen, te Amsterdam, voorheen wonende te Leiden. Hem was tenlastegelegd het lidmaatschap van de NSB en het Ned. Arbeidsfront terwijl hij ook als grondwerker tot November 1940 op het vliegveld Val kenburg zou hebben dienst gedaan. Dit laatste ontkende verd. evenwel. Mr. Herfst voerde in zijn pleidooi aan, dat verd. altijd onder zeer zorgelijke omstandigheden had geleefd, van daar zijn gaan tot de N.S.B.; de prin cipiële kwesties waren daarbij door hem uit het oog verloren. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. De bankwerker J. A. Verboom te Ter Aar had zijn hulp aan de vijand verleend door in dienst te treden van de landwacht en toen jacht hel pen maken op de Nederlanders. Te gen verdachte, die zich voor het Bijz. Gerechtshof te verantwoorden had, vorderde de proc. fiscaal vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. C. Loeff pleitte clementie. HAAGSE RECHTBANK. Wegens medeplichtigheid aan inbraak te Oegstgeest in een villa gepleegd, heeft zich voor de recht bank te verantworden gehad H. B. tegen wie de Officier een jaar ge vangenisstraf eiste. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De spoorlegger H. de V. te Oegstgeest fungeerde als uitkijk tij dens inbraak in een keet, waaruit levensmiddelen, schoenen, zeep, etc. werd gestolen. Tegen verdachte werd een jaar gevangenisstraf ge- eist. De rechtbank heeft l^em ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. G. C. M. te Leimuiden kon van wege de vorst niet varen, en had toen uit financiële nood een fiets gestolén, voor welk feit de Officier bij de Haagse rechtbank een jaar en drie maanden gevangenisstraf had geëist. Derechtbank heeft volstaan met opleggen van vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief. HAAGSE POLITIERECHTER. Er was door C. B. uit Alphen aan de Rijn opdracht gegeven tot het slachten varr een kalf, maar omdat dit clandestien gebeurde, was hij strafbaar en moest zich. dus voor de Haagse politierechter verantwoorden. Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier. De rechter veroordeelde tot drie maanden. C. v. V. tb Alphen a. d. Rijn had zijn schuur beschikbaar gesteld voor een clandestiene slachterij, want hij zou zelf een stukje krijgen van het vlees, hetgeen de zaak aanlokkelijk had gemaakt. Doch nu vorderde de officier tegen verdachte wegens me deplichtigheid vier maanden gevange nisstraf. Het vonnis werd £rie maan- deh gevangenisstraf. De expediteur M. G. van S. uit Nieuw-Vennep zou niet al te vrien delijk zijn opgetreden, nadat hij een inwoner van Sassenheim met zijn auto omver had gereden. De man was bovendien nogal gewond, als gevolg waarvan van S. zich wegens veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld te verantwoorden had. De of ficier vorderde drie maanden gevan genisstraf. doch de rechter veroor deelde tot 250 boete of 100 dagen hechtenis. TE DURE KERSEN VERKOCHT. Maandag gingen de nieuwe kersen- pryzen in; gisteren, geen 24 uur later, stonden de eerste overtreders reeds terecht voor de tuchtrechter voor de Prijzen te Amsterdam. Aan de lopende bayd werden de zpven detaillisten en een grossier bin nengeleid.' Vijf minuten later stonden ze buiten, de eersten met een week sluiting van hun zaak en een boete na een vriendelijk knikje tegen Squire Cattermole, nam hij opge wekt de benen. Nog nooit had Ames zich zo ver genoegd. in de handen gewreven. Tsjongej tsjonge, wat zou zyn Ara bella daar mee in haar nopjes zijn! HOOFDSTUK II. Bij Arabella thuis- Inmiddels had miss Arabella Ames zich in haar eigen kamer op haar eigen wijze bezig gehouden. Zij zat op het pianokrukje in hun huiskamer, die al haar vriendinnen om het meest prezen als de „lichte" kamer. Zij hadden allen gelijk. Er viel in heel het vertrek geen scha duw van een ernstig tintje te beken nen. Tapijt, behangsel en gordijnen wedijverden in opgewektheid. Het. behangsel was bijna kanariegeel en de plaatjes juichten in de felste kleu ren. Zij had „Hereniging", zij had „Het Afscheid" en zij had „Het Hu welijk". Daartussen een verzameling vergrote familieportretten, even eens alle gekleurd. De portières had den tot motief papavers.... en toch zonk dit alles ten slotte nog in het niet bij de luidruchtige en levens lustige figuur van Arabella zelf. Het was een echt kind van de na- van vijftig gulden, de laatste met een boete van 500 gulden. Unaniem waren ze „te goeder trouw" geweest. „Ik wist niet, dat de vastgestelde prijs jf 1.15 per kilo was...." „Ik dacht, dat we Maandag nog voor de oude prijzen konden ver kopen. De eerste groentehandelaar in de rij, de heer H. T. uit de Spuistraat, vond het „geen manier van recht spreken". Mr. Bletz vond het echter wel en daarmee was de zaak afge lopen. Een ander vroeg, of Jiij geen veertien dagen mopht sluiten, dan kon hij meteen vacantie nemen „Bij de nieuwe prijzen kan je de boel beter aan de kant gooien", vond nummer drie. „Dat zal ik dan maar vast voor een week doen", was het antwoord van de rechter. Volgens de grossier was het onmo gelijk een prijsverandering tegelijker tijd in het productiegebied en het con- sumptiegebied door te voeren. „In Nederland heeft iedereen de kersen voor dezelfde prijs als ik verkocht." „Daarom zijn er in Nederland gis teren veel verbalen opgemaakt", was het antwoord. Binnen acht dagen kunnen echter de veroordeelde tegen dit vonnis in appèl gaan, waarmede het gehele ef fect van de winkelsluiting verloren gaat. Immers, overtreders kunnen de uitvoering van deze straf door* zich van het ene appèl in het andere te storten met een beetje geluk rek ken tot de volgende kersentijd. KERKNIEUWS KRUISHEER J. M. DEN BOER f Overleden is op 32 jarige leeftijd'de weleerw. heer J. M. den Boer, Kruis heer in het klooster te Zoeterwoude. Vr:;dag a.s. te 9.30 heeft de uit vaart plaats in de Kruisherenkerk aan de Vrouwenweg, waarna de be grafenis op het kerkhof in de Zuid- buurt. LEIDEN VRIENDENKRING TER ERE VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT DES ALTAARS. Het bestuur van de „Vriendenkring" verzoekt ons de leden te herinneren aan de algemene iaarveragdering, welke niet hedenavond, maar mor gen Donderdagavond plaats vindt. Na de behandeling van de gebrui kelijke agenda zal dr. Henri van Rooijen O.S.Cr, voor de leden een causerie houden over het H. Mis offer. Dit belooft zeker een hoogst inte ressante inleiding te worden en wie dr. van Rooijen kent uit zijn lezin gen en tijdschriften en dagbladen, zal zeker niet willen verzuimen om deze lezing ever het H. Misoffer, waarvoor dr. van Rooijen zelfs m protestants kringen belangstelling heeft weten te wekken, te komen be luisteren Het bestuur verwacht dan ook een goede opkomst van alle gewone le den (heren) en verzoekt allen op tijd aanwezig te willen zijn, opdat de agenda vlot zal kunnen worden af gewerkt. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd propaedeutisch examen Godgeleerdheid: de hec'en. W. E. Ver donk te 's-Gravenhage, F. O. v. Gen nep te 's-Gravenhage, M. Koopmans te Leiden (cum Laude), J. H. van Berk te Breda; candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (Romaanse taal- en letterkunde: mej. W. Murink te Enschede, de heer A. I. van Heek te 's-Gravenhage; candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (Geschiede nis): de heren P. Th. S. Kuyper te 's-Gravenhage, Mr. C. W. van Voorts van Beest te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal exa men wis- en Natuurkunde (Scheikun de) de heer G. Dallinga te Leiden. VEERTIENVOUDIGE PRIJSOVERSCHRIJDING. Toen een tweetal woninginrichters hier ter stede, de firmanten S. B. en P. B. weigerden, mede te delen, op welke wijze zij aan hun vitrage ge komen waren, zat er niets anders op, dan ze aan het politiebureau in ver zekerde bewaring te stellen. De Prijscontrole constateerde, dat zij vitrage, die circa f 1.25 per meter kosten mocht, voor 17.50 per me ter verkochten. Ruim 100 meter vitrage werden in beslag genomen. tuur, dan weet ge ineens, wie en wat onze Arabella was. Al vonden de meesten dat haar wangen te rood, haar ogen te blauw, haar haren te geel waren om mooi te zijn, hij die van de frisse wilde bloemen in een korenveld de aren mengde met de korenbloemen en het alles verle vendigde met wat papavers, kon we ten hoe schoon Arabella was. Er was een ding, dat Arabella iets humoris tisch kon geven- Dat was de moeite die zij zich gaf om met haar tijd mee te gaan. Zo had ze de overvloed van haar goudblonde haar naar een der laatste modeplaten willen dwingen, wat haar echter op geen enkele wijze gelukte. In haar kleding zocht ze naar effect, doch het arme kind moest zich uitsluitend richten naar wat goedkope ge illustreerde mode platen en zo werd het effect altijd erg goedkoop. Haar stem had de om vang en de kracht van drie helden tenoren. Op dit ogenblik was haar granaat- rode mond helemaal open en een vo lumineuze lach vulde het gehele ver trek. Zy lachte een jongen met uitge sproken Cockneytrekken vierkant uit in zijn hulpeloos gezicht. Het jongmens had zich behoedzaam op de rand van de roodfluwelen sofa Evenals het vorige jaar zal ook ddt jaar door het Prins Bernhard Fonds ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, Re gent van het Fonds, een openbare in zameling nn de vorm van een bloem pjes- en lijstencollecte gehouden' worden. Deze „Anjerdag 1947" zal in Lei den zijn op Zaterdag 28 Juni. (niet op Maandag 30 Juni). Het actie comité bestaat ook dit jaar weer uit bestuursleden van de Vereniging „Koninginnedag" .en le den vhn de plaatselijke afdeling van de Prins Bernhard Stichting. Omdat de 'culturele nood in ons Vaderland zeer groot is, is het van het hoogste belang voor ons gehele Volk, dat de Anjerdag 1947, wederom een succes wordt. Dit kan alleen in dien allen die het vorige jaar mee geholpen hebben, ook nu weer be reid gevonden'worden in gelijke zin als het vorige jaar hun welwillende medewerking te verlenen en in dien onze stadgenoten diep in hun beurs willen tasten. Het actie comité mocht van ver schillende zijden toezeggang ont vangen doch voldoende is de toe gezegde medewerking nog niet. Met grote nadruk worden daarom verenigingen en particulieren die het leger van collectanten, dat op Zaterdag 28 Juni nodig is, willen versterken uitgenodigd dit voor 26 Juni op te geven: aan het kantoor van de Leidse Duinwater Maatschap pij, Stationsweg 12, tel. 21245. of bij ïlirma Bernard, Breestraat 55, tele foon 20479. Daar het in het voornemen ligt te bewerlistelligen, dat het gehele culturele leven in Nederland zich op Anjerdag 1947 in dienst stelt van deze inzameling is hei interessant te weten, dat door het Prins Bernhard- Fonds o.m. zijn uitgetrokken voor het conferentieoord Oud-Poelgeest 10.000.voor K. en O. 2000. voorts bedragen voor de A. J. C., de Vrijz. Chr. Jeugdcentrale, het padvindersgilde, de Ned. Chr. Stud. Vereen., het Algemeen Ned. Jeugd- verbond, de Oranjegarde en vele ander instellingen en verenigingen. VERGUNNING VOOR LOTERIJEN NODIG. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht op het volgende: Op bijeenkomsten van buurtver enigingen en dergelijke worden dik wijls 'verlotingen gehouden, zonder dat daarvoor de vereiste vergunning werd verleend. Voor het aanleggen of houden van een loterij hoe be scheiden van omvang deze ook moge zijn is een vergunning nodig, zo dra er spake is van het openstellen dier loterij. Het aanleggen of houden van een loterij zonder de vereiste vergun ning is strafbaar; hieronder valt ook het verkopen van loten in een niet goedgekeurde loterij. De verenigingen wordt aangera den met het bovenstaande rekening te houden, daar in den vervolge bij gebleken overtreding proces-verbaal zal worden opgemaakt. Critiek op Zoeterwoude's uitbreidingsplan. De Leidse gemeenteraad zal in zijn zitting van Donderdag a.s. de bezwa ren tegen het uitbreidingsplan van Zoeterwoude behandelen. Het gaat hier voornamelijk om dat gedeelte van het plan, dat betrekking heeft op de gronden aan de Hoge Rijndijk, die grenzen aan het van kracht zijnde uitbreidingsplan van de gemeente Leiden. Gisteren is in het openbaar aan besteed „het verrichten van verf wer ken aan bruggen, walbalies en de re actietank van de zweminrichting „De Zijl" (in 2 percelen). Er was slechts én inschrijving voor perceel I en wel E. Rikken, Hilversum voor 7500. Op het examen voor Handels vakken, dat Zaterdag gehouden werd in de Zusterscholen Pelikaanstraat 1, slaagden de volgende candidaten voor Stenografie 130 "lettergrepen per mi nuut: 'I. van den Bosch, E. Beekwil- der, N. Boerendonk, L. Freusberg, I. Hogeboom, W. Puijn, R. Stal, S. IJ- perlaan, W. Zonderop, R. van Zijp. Voor machine-schrijven slaagden: C. Beugelsdijk, A. Gijzenij, J. Jonk, B. Keijzer, T. del Sasso. A. Stikvoort N. Siegers, T. Wetselaar. De uitslag van Boekhouden en Ne derlandse Handelscorrespondentie wordt nog nader bekend gemaakt. gewaagd en de kussens met vlam mende borduursels in zijn zenuw achtigheid reeds tienmaal verschikt. Inmiddels keek hij haar aan, alsof zij zoo uit het rijk der schoonheid in deze kamer was neergedaald. En ik geloof werkelijk, dat hij dit in alle oprechtheid geloofde, want hij was nog zeer jong en Arabella was zijn eerste liefde. „Ja, ga zo maar door, lach 'n mens maar midden in z'n gezicht uit", zei het jongmens op de sofa veront waardigd. „Ik zal niet zeggen, dat jij geen vryers kunt vinden, die niet een beetje goochemer zijn dan ik ben, maar ik zeg je dat je er ook wel eens eentje tegen zult komen die een beetje, lelijker is, Arabella en..." hij leunde een beetje voorover en keek met onverholen bewondering ir. die prachtige ogen, en scheen bijna plezier te vinden in die spottende lach om de hagelwitte tanden. „Maar je kunt het proberen en heel Londen aflopen, maar ik zeg je, ik heet geen Sharpe meer of ik ben geen reiziger in corned beef als jij ooit een jongen zult vinden, die doller op je is dan ik, of die meer voor je over zal heb ben dan ik. Dat heb ik je al eens ge zegd en ik zeg het nog eens of je naar me luisert of niet." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2