DINSDAG 17 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZILVEREN JUBILEUM P. v. d. TAS 25 jaar directeur Ned. Midden- standsbank. De heer P. v. d- Tas, directeur van de Nederlandse Middenstandsbank te dezer stede, die gisteren de dag mocht herdenken, dat hij voor 25 jaar in gelijke functie te Delft werd benoemd, is ter gelegenheid van dit feit van verschillende zijden harte lijk gehuldigd. Zo vond allereerst Vrijdagavond in de „Harmonie" een samenkomst plaats, waar de heer v. d. Tas de gelukwensen van het per soneel in ontvangst mocht nemen. De procuratiehouder, de heer U. A. v. d. Hoek, heeft hier herinnerd aan de prettige wijze, waarop allen nu al zovele jaren met de heer v. d. Tas mogen samenwerken. Spr. hoopte, dat het de heer v. d. Tas gegeven mocht zijn nog vele jaren aan de in stelling zijn krachten te geven. Na mens het gehele personeel bood de heer v. d. Hoek de jubilaris een ge schenk aan. Hierna'voerden enkele leden van het personeel, o. 1. v. de heer J. B. La Rivière, een gevarieerd programma op, waarmede de aanwe zigen zich uitstekend amuseerden. Tot slot van de avond zaten allen aan een diner aan, waarbij o.m. nog het woord is gevoerd door de heer J. A. de Meij, directeur van het kan toor te Alphen en de heer J. K. Vee- nendaal, directeur van het kantoor te Wassenaar, die beiden herinner den aan de goede harmonie, welke er steeds tussen directie en personeel had bestaan. Ook zij boden geschen ken aan. In aansluiting op deze feestavond werd gistermiddag in het bankge bouw aan de Breestraat, waar een schat van bloemen en cadeaux was aangedragen, een receptie gehouden, waar zeer velen de heer v. d. Tas hun gelukwensen hebben aangebo den. Onder hen merkten wij o.m. op de, hei-en G. R. D. Crommelin, mr. Th. J. Trip, A. Molijn namens de Leidse vereniging voor de Geld- en Effectenhandel, de heren H. C. de Hosson. C. Schout en W. Zwart na mens de drie middenstandsvereni gingen, mr. P. N. Höweler, burge meester van Rijnsburg, de heer A. C. de Wilde, burgemeester van Valken burg en voorts tal van collega's uit de bankwereld, zakenrelaties en vele vrienden. Namens de Kamer van Koophandel hadden de heren dr. mr. P. G. Knibbe en H. Simonis reeds in de ochtenduren de gelukwensen aan geboden. De feestelijkheden ter gelegenheid van dit zilveren jubileum warden besloten met een diner in ,In den Vergulden Turk", waar de heer v. d. Tas nog is gehuldigd door de hoofd directie uit Amsterdam en door de directeuren van de bijkantoren. FEESTAVOND DER ZEE VERKENNERS. Gisteravond organiseerden de R.K. Zeeverkenners van de „Schout bij nacht - Doorman-groep" "van de Har- tebrug-parochie een gezellige avond, ten bate van hun kas. Zij hadden zich daarvoor verzekerd van de medewer king der „Gastspelers" en het or kest „Always Ready", die er wel in geslaagd zijn het de hele zaal vul lende publiek enkele uren van ver maak te brengen. Om half negen (een half uur te laat!) opende schipper Duym met een woord van welkom tot de aan wezigen. Van te voren had „Always Ready" al van zich laten horen en in afwachting van het optreden der Gastspelers, hield zij de stemming er in. Daarna werd de klucht in drie be drijven „Gebr. Pompernikkel" van David le Feber opgevoerd. Als we ons in verband met dit stuk het betoog van de heer Jongsma, Vrijdag j.l. voor de N.A.T.U. gehouden, in her innering brengen, dan mag dit stuk o.i. niet tot de goede gerekend wor den, vanwege de zeer onnatuurlijke inhoud, welke geen enkele gelijkenis vertoonde met de realiteit. Kunnen we dus over de keuze van het stuk niet zo enthousiast zijn, over de ver tolking er van kunnen we zeer te vreden zijn. Zeker, de Gastspelers zijn amateurs, en als zodanig man keerde er wel iets aan, b.v. het tem po was te langzaam, doch daar staat tegenover de zeer goede vertolking van verschillende rollen, waarvan we vooral noemen Vera Karsten als Betje en J. Tielènburg als Oom Ba rend, die met hun zeer goed spel de aanwezigen tot het laatste ogenblik boeiden. Voegen we daarbij de verdienste lijke muzikale omlijsting van Always Ready, dan kunnen we niet anders zeggen dan dat de Doorman-groep met voldoening op deze uitvoering kan terugzien. Schipper Duym had dan ook alle reden om na afloop de medewerkers en belangstellenden van harte dank te zeggen voor hun steun, aan de Jeugdbeweging gegeven. K. A. J. „St. Petrus". Morgen avond weer bijeenkomst in het Don Boscohuis, Rapenburg 52. Hier gaan -wij eerst ons maandprogramma be handelen. Na het reizen en sport festijn moeten wij ook aan onze culturele raming aandacht schen ken. Als hoofdpunt hebben wij voor deze avond de. tweede* spreker van onze K. A. J. dagtaak. Tevens zul len wij ook al een blik slaan in net winterprogram, dit geldt voor de toneelclub, die het zomerprogram sluit en dat van de winter opent. Dus, er is weer werk aan de winkel en nu onder het motto „Langzaam maar zeker". Aanvang 8 uur. Gistermiddag te omstreeks kwart voor twee liet de heer J. C. M. v. A, uit Voorschoten zijn auto op de Steenschuur onbeheerd en onafgesloten staan. Vermoedelijk is door jongens de rem losgegooid. In ieder geval de wagen ging rijden en kwam in het water terecht. De brandweer heeft er zich over ont fermd. Persoonlijke ongelukken von- den niet plaats. GEM. AANKONDIGING De Burgemeester zal op Woens dag a.s. spreekuur houden van 13.30 uur tot 14.30 uur. 7163 Wethouder Menken is morgen verhinderd spreekuur te houden. Ned. Kath. Arbeidersbeweging, afd. Leiden. Hedenavond houdt de K. A. B. een ledenvergadering in het parochiezaaltje in de Maria Gijzen- steeg. Op de agenda komen o.a. voor de oprichting van een afdeling van de Centrale Volksbank, de behande ling van de bondsraadsagenda en een bestuursverkiezing, terwijl zeer belangrijke mededelingen zullen wor den gedaan. De eigen symphonie zal zorgen voor opluistering. Een grote opkomst wordt verwacht. „Pulchri Studio". Zondagavond gaf het feestcomité van bovenge noemde vereniging een toneelavond in de foyer der Stadsgehoorzaal. Deze avond was in elkaar gezet om nu reeds in de komende kosten van het a.s. zilveren jubileum te voorzien, want de operette, welke dan zal worden opgevoerd n.l. „Zar und Zimmermann" brengt veel kosten niet zich mede. Opgevoerd werd het blijspel ,,'n Huis vol Herrie". Het was inderdaad een huis vol herrie; schoonmama zwaaide de scep ter, maar moest toch later na veel verwikkelingen het onderspit delven- Een woord van lof aan de spelers en hun leider, de heer Snelderwaard, die na een zeer korte studie het niet gemakkelijk blijspel naar voren wis ten te brengen, de lachsalvo's waren niet van de lucht en ieder zal moe ten toegeven dat ér deze avond van het spel is genoten. Na de pauze nam de geestelijke moderator der vereniging, kapelaan Bende, het woord en spoorde de le den aan om trouw de repetities te volgen en nieuwe leden aan te bren gen. Zij, die alsnog aan de opvoering der jubileum-operettte wensen deel te I nemen, kunnen zich opgeven elke Dinsdagavond 8 uur op de repetitie, welke gehouden zal worden in de Maria Gijzensteeg naast de Over dekte. Vriendenkring ter ere van het Al lerheiligste Sacrament des Altaars. Het bestuur van de „Vriendenkring" verzoekt ons de leden te herinneren aan de algemene jaarvergadering van morgenavond. Na de behandeling van de gebrui kelijke agenda zal dr. Henri van Rooijen O.S.Cr, voor onze leden een causerie houden over het H. Mis offer. Dit belooft zeker een hoogst inte ressante "inleiding te worden en wie dr. van Rooijen kent uit zijn lezin gen en tijdschriften en dagbladen, zal zeker niet willen verzuimen om deze lezing ever het H. Misoffer, waarvoor dr. van Rooijen zelfs m protestante kringen belangstelling heeft weten te' wekken, te kome.i be luisteren Het bestuur verwacht dan ook een goede opkomst van alle gewone le den (heren) en verzoekt allen op tijd aanwezig te willen zijn, opdat de agenda vlot zal kunnen worden af gewerkt. BONKAARTEN AFHALEN. Woensdag zijn aan de beurt de gezin nen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 50017500. Overgelegd moeten worden de tweede distributie lstamkaarten en de nog niet aangewezen bonkaartstro ken van de bonkarten 707. De uitrei king vindt plaats in het kantoor aan de Steenschuur en wel van 8.30 tot 11.45 uur en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Martinus Petrus, z, van M. P. Hoogkamer en T. J. E. Paauw; Bernhard, z. van P. K. Baardolf en N. van der Louw; Pieter, z. van P. van der Heijden en J. Overvliet; Eli sabeth Wilhelmina, d. van N. Arent- sen en C. Goedhart; Henriëtta, d. van A. Cram a en M. Fakkel; Gerrit Pieter Abram, z. van A. Dobbelaar en M. P. Noorlander; Rudolf, z. van T. A. ten Hooven en A. J, Kapteijn; Johanna Gerarda, d. van P. van Hal en J. G. Dolieslager; Helena, d. van P. van Hal en J. G. Dolieslager; Ma- rinus Jaeobus, z. van M. J. Moer- kens en E. van der Heijden; Neeltje, d. van E. Reinders en P. de Jong; Jacub, z. van J. Waal en J. Beets; Jaeobus, z. van J. Loomans en J. van Ruitenburg; Marijke Christina, d. van J. Kerpershoek en C. P. Kuijt; Hendrika Geertruida Johanna, d. van B. E. Zondervan en A. Ovink. Gehuwd: E. van de Water jm. en G. de Jong jd. Overleden: J. Harkes z. 8 mnd.; J. A. van der Klaauw m. 52 j.; E. E. van Kooperen huisvr. van G. van Zeist,^0 j.; P. van de Putte z. 9 mnd.; T. van den Berg wednr. 77 j. ALPHEN AAN DEN RIJN Een volksdansfeest. - De R.K. Volksdansclub ..De Ghesellen van Sin. Frans" alhier, organiseert op Zondag 6 Juli een groot volksdans feest met volksdans en -spelen, op het „Alphense Boys"-terrein. Hier- aanzullen een groot aantal dansers en danseressen van stad en land deelne men. Een rijk en gevarieerd pro gramma is samengesteld, dat het volgen overwaard is. Zilveren jubileum bij de L.T.B. Op Woensdag 9 Juli hoopt onze plaatsgenoot, de heer Joh. C. Vink, de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden als vertegenwoordiger in dienst trad bij de N.V. In- en Ver koopkantoor, afd. „Handelsraad" voor de Land- en Tuinbouw. De heer Vink vervult tevens vele jaren de functie van secretaris der R.K. Standsorganisatie van de L.T.B. Vereniging ziekenhuisverpleging. De vereniging tot voorziening in de onkosten van ziekenhuisverple- ging te Alphen aan den Rijn hield gisteravond, onder voorzitterschap van de heer C. Y. Ponsioen, in hotel „Centraal" alhier, haar slechts matig bezochte jaarvergadering. De ver strekkingen voor 1947 werden ge continueerd. De aftr. bestuursleden, de heren C. Y. Ponsioen en G. van Klaveren, respectievelijk voorz. en secr., werden met algemene stemmen herkozen. Vervolgens werd in de vacature van de heer C. J. v. d. Bijl Azn. gekozèn de heer E. J. v. d. Neut. Vernieuwing Rijnstreekautobussen. Naar wij vernemen heeft de auto- busdienstonderneming „De Rijn streek" haar autobuspark uitgebreid door de aankoop van een vijftal nieuwe bussen, welke plaats bieden voor 40 personen. Deze zijn van het nieuwste type waarbij de motort zich achter in de wagen bevindt. Hierdoor en mede nog door andere technische verbeteringen rijden de wagens bij zonder soepel en maken prima in druk. Drie van de nieuwe wagens zullen worden gebruikt op het tra ject Bodegraven.Woerden, een op het traject Alphen-Leiden (Lage Zijde, over Koudekerk), terwijl een der nieuwe bussen in reserve zal worden gehouden. Historisch-comité. Ook in onze gemeente zijn dopr onze burgemees ter een aantal ingezetenen uitgeno digd, van verschillende gezindten, teneinde te komen tot de oprichting van een plaatselijk Historisch-Comi- té. Aangezien dit plaatselijk comité in samenwerking zal optreden met het z.g. landelijk comité, zullen alle biertoe, genodigde personen op 5 Juli te Dordrecht bijeenkomen tot de of ficiële oprichtingsvergadering. Geboren: Afina Bernardina d. van K. van der Veen en A. F. Par- ree; Cornells Jan z. van C. J. Os kamp en H. J. Baars; Petrus Huber- tus Jozef z. van H. G. M. v. Leeu wen en V. R. de Schepper.; Hendri- cus z. van H. P. J. v. Leeuwen en M Kouwenberg; Johanna Jozephina d. van A. J. v. d. Sluijs en A. J. v. Rijs wijk; Johannes Willem z- va^i W. Los en M. Gesman; Johannes Lucas z. van F. W. Bruné en K Vergunst; Jan Hendrik z. van C. Baltes en E. van Doorn; Jansje Klazina d. van H. P. de Wit en H. Netjes; Yvonne Maria d. van J. M. van Niekerk en J. M. P. M. v. Leeuwen; Jan z. van R. Pit en L. A. Wijbenga; Lammerdina d. van H. E. Zuurman en J. G- L. Vernhout; Agatha Maria d. van J. H. van der Geer en A. M. Goedhart. Ondertrouwd: Hubertus Meijer 22 .i. en Elizabeth Cornelia Josephina v. d. Steeg 22 j.; Cornelia van Scher- penzeel 24 j- en Maria Rijnsburger 25 j. Gehuwd: Jan Kerbergen 39 j. en' Elizabeth Burggraaf 31 j.; Gerardus Maria van Egmond 26 j. en Thoma Catharina Maria van Vliet 29 j.Jan Foekking 45 j. en Willempje Corne lia Vierbergen 22 j. Overleden: Leentje Kalshoven 62 j. gehuwd met C. v. d. Vliet; Jansje van Oijen 69 j. gehuwd met C. van Tol; Afina Bernardina Parree 31 j. gehuwd met K. v. d. Veen; Gijsberf v. d. Schee 82 j. weduwnaar van A. J. Schellingerhout. HILLEGOM BONNENVERVALSERS AANGEHOUDEN. Door de politie zijn gearresteerd onze plaatsgenoten v. d. W. en L. die zich bezighielden met het maken van valse tabaksbonnen, die zij na vervaardiging in omloop brachten. Personalia. Mej. M. M. Preenen slaagde voor het examen 1ste deel Acte N A. nijverheidsonderwijs. DE ZILK Autotocht ouden van dagen. Op Dinsdag 24 dezer zal voor de in de parochie Zilk wonende ouden van dagen een autotocht worden onder nomen: doel van het uitstapje is Val keveen. De subcommissie, die de plannen verder uitwerkt bestaat uit de heren H. M. van Haaster, P. Bak ker, C. J. Ruigrok en A. A. de Groot. Oranjefeesten. Op Woensdag 27 en Donderdag 28 Augustus zullen hier de jaarlijksp Oranjefeesten wor den gehouden. KATWIJK AAN DEN RIJN Geboren: Willem z. v. D. v. d- Plas en A. Kuyt; Jaeobus z. v. D. Ouwehand en W. N. Vis; Neeltje a. v. J. de Jong en S. v. Duyvenbode; Cornelia d. v. C. Vooys en E. Plug; Dorkje d. v. A. Vooys en F. L. Land; Clara d. v. E. Noordhuis en A. Zwee- pe; Cornelia d. v. P. Kuyt en G. Ouwehand. Ondertrouwd: J. Sip en J. v. Bee- len; N. Kmlk en D. de Jong; J. v. d. Plas en D. Klassen; N. Hoek en M. C. Kievit; D. v. Duyvenbode en A. v. d. Plas; A. C. Messemaker en H. Buys; A. Zandbergen en C. K. Par- levliet. Overleden: A. Ouwehand 77 j.; G. v. DijkHaasbroek 84 j. KATWIJK Gemeenteraad. Vergadering van de Raad dezer Gemeente op Woens dag 18 Juni des avonds half acht, De agenda vermeldt 14 punten als: voorstel tot het kopen van grond van de Erven K. P. Waning, en van C. Woldringh. Voorstel om de op richting van een dagambachtschool nodig te oordelen. Voorstel tot het bouwen van 28 en 42 woningen op het Wantveld. Nieuw voorstel ten aanzien van de verordening op het dansen. Voorstel tot het aanschaffen van een brandwekkerinstallatie. LEIDSCHENDAM Nieuwe brandspuit. Wederom is de gemeente in bezit gekomen van een moderne motor-brandspuit. De zer dagen is met deze spuit een de monstratie gehouden waarbij geble ken is de motor 2500 liter water per minuut kan verwerken op een voorhoogte van 80 meter. De zuig- hoogte uit grachten of putten be draagt 8% meter. Met 8 slangen te gelijk kan het water over een bran dend perceel gestort worden. De wagen is voorzien van een ladder van 10 meter. In de gesloten cabine kunnen 11 brandweerlieden plaats nemen terwijl verder nog 5 of 6 medehelpers in het open gedeelte medegevoerd kunnen worden. De vorige spuit is destijds door de bezetter gevorderd en naar Duits land overgebracht. Later is hij in handen gevallen van de Russen en achter het stalen gordijn verdwenen, zodat de eveneens zeer moderne brandspuit, welke in Duitsland als Leidschendams bezit erkend was, zonder enige vergoeding, thans er gens in Rusland dienst doet. NOORDWIJK BLOEMBOLLENCULTUUR. Maandagavond kwam B.B.C. afd. Noordwijk in een spoedvergadering bijeen in café Flora met als hoofd punt der agenda behandeling der be schrijvingsbrief van de Algem. Verg. op 23 Juni te Haarlem, waarin 't rap port was opgenomen van de commis sie om te komen tot vereenvoudi ging der bedrijfsmaatregelen. Mede deling werd gedaan, dat op de ge stelde vraag om gedeeltelijke ont heffing der areaalheffing bij een misgewas afwijzend is besdiikt. Aan de stichting „Bloemlust" te Lisse, welke in het komende seizoen we derom een 4-tal tentoonstellingen zal organiseren van geforceerde bloembollen, werd een beker toege kend. Tevens werden de leden aan gespoord trouw de plaatselijke beurs te bezoeken, welke iedere Woensdag wordt gehouden. Het rapport maak te van alle kanten de tongen los, waarbij kwam vast te staan, dat de overgrote meerderheid geen verbe tering zag. Punt 1 waarin voorge steld wordt „opheffing van elke be lemmering om teeltrecht van een an dere bedrijfsgenoot over te nemen", werd met 4225 st. verworpen. Punt 2 verlaging van het prijspeil in het buitenland om daardoor een gro ter kwantum te kunnen exporteren en punt 3 inzake beperkende bepa lingen bij inname van bloembollen door het Surplusfonds, werden beide met algemene stemmen verworpen, zodat dit rapport in zijn geheel werd afgestemd. Tot afgevaardigden werden be noemd M. Hoek en J. C. v. d. Meer, secundi W. Zoutebier en H. Riet- meijer. In de rondvraag der Algem. Verg. zal worden gebracht een voor stel om een commissie te benoemen ter bestudering van het punt alge hele afschaffing der saneringsmaat regelen en tevens de bepaling, dat tulpen, welke in de le klas zijn in gedeeld en nu voor 30 Aug. moeten zijn aangeboden, te doen verlengen tot 20 September. Concert „Excelsior". Zondag 22 Juni zal het R.K. Fanfarecorps „Ex celsior" deelnemen aan het concours te Schipluiden in de ereafdeling. Naar aanleiding hiervan zal op Vrij dag 20 Juni een concert op het Lin deplein gegeven worden, des avonds te 8 uur, waarbij de concoursstukken ten gehore zullen worden gebracht. NOORDWIJKERHOUT ERNSTIGE AANRIJDING. Het 2-jarig zoontje van de heer M. J. H. alhier, stak Maandag voor middag plotseling de Herenweg bij de ouderlijke woning over, toen juist de autobus van de dienst HaarlemNoordwijk a. Zee pas seerde. De chauffeur had de tegen woordigheid van geest het stuur om te gooien en tegelijk krachtig te remmen. Hij kon echter niet voor komen, dat het kind door een der achterwielen werd meegeschoven.- Het bekwam ernstige wonden aan beide benen, waarvan er één brak. Het slachtoffertje is naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden ver voerd, na eerst geneeskundig be handeld te zijn. De chauffeur treft geen schuld. „Herwonnen Levenskracht". De collecte voor „Herwonnen Levens kracht" heeft alhier 221,opge bracht. Weer een fel debat in Voorhout Afgevaardigden Bbc berispt De afd. Voorhout vafi Bloembol lencultuur hield in café de Bonte Koe een buitengewone ledenverga dering, naar aanleiding van het rap port der commissie om te komen tot vereenvoudiging der Bedrijfsmaat- regelen. In zijn openingswoord waar schuwde de voorz. om voorzichtig te zijn met de verkoop der bollen, want de gewassen zullen niet meevallen. Naar aanleiding van de notulen maakte de secretaris, de heer G. K. Spierenburg, de opmerking, dat de vorige vergadering met 32 stemmen vóór en 9 tegen areaalheffing waren. Met dit mandaat vertrokken de afge vaardigden naar de algemene verga dering. Wat gebeurde zonder mede weten der leden? Men stemde tegen areaalheffing, maar voor surplus- h effing. Hierover was de vergadering het in het geheel niet eens en een fel debat tussen de heren P. v. d. Nouland als afgevaardigde en G. K. Spierenburg ontspon zich. Hoewel de afgevaardigden zich verdedigden en de heer v. d. N. uitvoerige uiteen zette, waarom tijdens de vergadering .hun zienswijze was veranderd, en zij werkelijk gedacht hadden in het be lang der leden te hebben gehandeld, Tarieven voor het bollenpellen De Directeur van het Arbeids bureau Lisse verzoekt ons opname van 'het navolgende: Van het college van Rijksbemidde laars werd heden de mededeling ontvangen, dat voor het aanstaande bollen-pelseizoen de tariefionen voor het pellen van tulpen worden vastgesteld op ten hoogste 0,75 per mand; het schoonmaken van gladiolenknollen op ten hoogste 0,80 per mand. Heren werkgevers wordt er met nadruk op gewezen, dat op over schrijding van deze norm, onder toe passing van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen 1945 en de beschikking van het college van Rijksbemiddelaars van 15 October 1945, nauwlettend zal worden toe gezien en dat in voorkomende ge vallen, zonder voorafgaande waar schuwing door de C.C.D. terstond proces-verbaal zal worden opge maakt. omdat een surplusheffing toch een algemeen vakbelang is, kwamen er steeds meer stemmen van afkeuring. De afgevaardigden hadden een bin dend mandaat en daar hebben zij zich maar aan te houden. Binnenge komen was een schrijven van de Stichting Bloemlust te Sassenheim met verzoek een beker beschikbaar te willen stellen voor de a.s. ten toonstelling, welke beker dan gege ven zal worden aan de beste inzen ding hyacinthen. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Hierna kwam de beschrijvingsbrief in behandeling. De verschillende voorstellen van het H. B. werden aangenomen, o.a. ophef fing van elke belemmering om teelt- recht van een andere bedrijfsgenoot over te nemen, omdat dit vereen voudiging van bedrijfsmaatregelen geeft. Als datum van sluiting voor aanvragen bij B.V.S. voor huur en verhuur van teeltrecht werd vastge steld 1 Jan. Na stemming waren 27 leden voor en 22 tegen samenvoeging van teeltrecht; gevraagd zal worden dit als punt van bespreking op de volgende agenda der algemene ver gadering te plaatsen. Ook werd goedgekeurd om te komen tot een verlaging van het prijspeil in het buitenland om een zo groot mogelijk kwantum bollen te exporteren bin nen een vastgesteld contingent aan geld. Het surplusfonds moet blijven voortbestaan was de mening der le den. Ook wilde de vergadering weer toestaan, dat wederom narcissen per ton geëxporteerd worden. Als afge vaardigden werden wederom be noemd de heren P. A. van Reisen en P. v. d. Nouweland,secundi G. K. Spierenburg en L. H. Prins. Kalkoenenteelt. Naar wij uit besprekingen vernomen hebben, blijkt dat de burgemeester van deze gemeente in overleg met kleine kwe kers hier ter plaatse de mogelijkheid heeft overwogen om door middel van de kalkoenenteelt (een zeer gewild exportproduct) een inkomen te ver schaffen, waardoor aan de finan ciële noodtoestand van hen een ein de kan worden gemaakt. Hij zal de nodige stappen doen om met de of- yficiële instanties besprekingen te voeren, om de kleine kwekers en eventueel andere belangstellenden bij deze omschakeling te steunen. Het is een zo belangrijk exportarti kel, dat het te hopen is dat de mi nister voor deze plannen een willig oor heeft en deze plannen spoedig doorgang kunnen vinden. Personalia. Onze plaatsgenote mej. W. Renee slaagde te Oegstgeest voor het diploma ziekenverpleging Staatsdiploma B. ZOETERMEER Auto-ongeluk. Zaterdagavond slipte op de Rijksweg no. 12, nabij Zoetermeer, waar momenteel het verkeer over een baan geleid wordt, een auto, die moest uitwijken voor een motorrijder. Doordat het weg dek zeer glad was, verloor de chauf feur O. de macht over het stuur. De auto kwam op de berm van de weg terecht, waar het voertuig enige malen kantelde. Van de inzittenden liepen 2 lifters kleine verwondingen op, terwijl een derde met gekneusde ribben naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De chauffeur O. uit Delft kwam er wonder boven wonder zonder ongelukken van af. •Diefstal. In de nacht van Vrij dag op Zaterdag hebben ongenode gasten een bezoek gebracht aan de boterkelder van de 'boterhandelaar W. K. alhier. Boter, vet en kaas wa ren van hun gading. Een gedeelte van het gestolene is door de Rijks politie opgespoord. Het onderzoek duurt voort. Voetballende chauffeurs. Op het D. S. O.-terrein werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen B. S. V. en een elftal, bestaande uit chauf feurs van Citosa. De wedstrijd, die meer spannend was dan mooi, eindig de in een 00 gelijk spel. Voetbal. GDS 2—DWO 1 2—2; Wi'lsonmeters 1DWC 2 40; GDA— DWO a 3—2; DWO b—Wilhelmus 0—1. GDS 2 was direct in de aanval en drong DWO 1 dat met 2 invallers speelt even terug. Geleidelijk aan nam DWO het initiatief over en het was J. van Steenderen, die na twee spelers gepasseerd te hebben, hard inschoot (10). Dan gaat KDS fel aanvallen en daar de DWO-verdedi- ging niet erg in vorm was, had GDS spoedig een 21 voorsprong. Na de rust ging DWO meer in het of fensief. De GDS-'ers verdedigden stug, maar na ongeveer 20 minuten spelen, kreeg J. van Steenderen, die ongedekt was, de bal toegespeeld en benutte zijn kans (20). Ondanks de vele DWO-aanvallen werd er niet meer gedoelpunt. DSO I—TOG 1 0—3. NutriciaBendsdorp 21. WEERSVERWACHTING ZOMERS WEER. Heldere nacht met weinig o o wind. Morgen overdag tot matig o toenemende wind tussen Zuid en o Zuid-Oost. Aanvankelijk overal g zonnig weer. Later in het Wes- 2 ten van het land toenemende be- wolking, vooral in de hogere ni- o g veaux. Overwegend droog. Iets o g hogere temperatuur van van- o g daag. 8 nnonoonononooooonnooooooonooOooooo LAATSTE BERICHTEN Het regeringsbeleid in Londen Voorstel tot een onderzoek. Hedenmiddag, bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat was binnengekomen een missive van de lieer Van der Goes van Naters, ten geleide van een voorstel tot het hou den van een enquête naar het rege ringsbeleid der kabinetten De Geer en Gerbrandy, sedert de Duitse in val van 10 Mei 1940, tot aan de capi tulatie van 5 Mei 1945. De laatste parlementaire enquête werd gehouden in 18861887, be treffende de werking van de wet van 19 September 1874 (Staatsblad 130) omtrent de toestand van fabrie* ken en werkplaatsen. MILITAIRE ACTIES OP JAVA EN SUMATRA. In het Nederlands militaire week overzicht van de vorige week wordt melding gemaakt van 1 Nederlandse dode en 2 gewonden. De Nederland se militaire woordvoerder meldt, dat op Sumatra alleen de toestand in Palembang rustig is. Bij Medai^ en Padang werden Nederlandse pa trouilles met mortieren en automa* tische wapens beschoten, terwijl in Medan de voedselblokkade door de republikeinen gehandhaafd blijft. Op Java vonden ook verschillende beschietingen plaats. In de Ooste lijke sector van Batavia kwamen de Nederlanders drie maal in ge vecht met republikeinen, terwijl in de Westelijke sector de sluizen van het inundatiekanaal werden opengezet, waardoor de sawahs ge ïnundeerd werden. In Soerabaja hadden wederom twintig maal be schietingen plaats van Nederlandse patrouilles, waarvan de meeste bin nen de demarcatielijn. In alle sectoren van Semarang worden versterkingen door de repu blikeinen aangelegd Op Zuid-Bor- neo werd een belangrijk verzets leider gearresteerd. De republikein se militaire woordvoerder maakt melding van Nederlandse acties, waarbij de republikeinse kustwacht in het gebied van Modjokerto onder vuur werd genomen. Eveneens spreekt hij van overschrijding van de Nederlanders van de demarcatie lijn in Oost-Jtva en rapporteert een vuurgevecht nabij Tangerang. SJAHRIR NAAR BATAVIA. Een hoogeplaatste republikeinse autoriteit heeft heden verklaard, dat Sjahrir a.s. Woensdag te Batavia ver wacht wordt. LORD KILLEARN KEERT TERUG NAAR SINGAPORE. Lord KiUearn zal Donderdag van zijn vacantie, welke hij heeft door gebracht in Australië en Nieuw-Zee- iand, te Singapore terugkeren. Een woordvoerder te Singapore zeide he den, dat zijn terugkeer niet in ver band staat met de^situatie in Indone sië, die, naar van republikeinse zijde heden werd medegedeeld, „enigszins minder spannend" is geworden, nu het de vijfde dag is, dat de Commis sie-Generaal het republikeinse ant woord op de laatste Nederlandse voorstellen voor een interim-regering in beschouwing neemt, WORDT JAPAN IN DE NABIJE TOEKOMST EEN CHRISTELIJK LAND. Mgr. Edward Flanagan, de stich ter van de wereldberoemde Ameri kaanse „jongensstad", die momen teel als adviseur van Generaal Mac- Arthur in Japan verblijft, beeft in een verklaring de verwachting uit gesproken, dat Japan in de nabije toekomst christelijk zal worden. Mgr. Flanagan voegde hieraan toe, dat de grotendeels Boedhistische Japanse massa's voor zulk een stap rijp zijn. Hij beklaagde de toestand der honderdduizenden dakloze kin deren, die bijeengebracht en zo spoedig mogelijk in scholen en te huizen onder dak gebracht moeten worden. MISBRUIK VAN PRIESTERKLEED De „Eerwaarde Heer" Erward An- treter, die in Hongarije optreedt als spreker op communistische vergade ringen, bewijst, van welke middelen de communisten zich in dat land be dienen, om de publieke opinie mede te krijgen. De kanselarij van het aartsbisdom Esztergom (waar kardi naal Hindszenty het hoofd van is) heeft in de „Magyar Kurir" een verklaring gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Antreter, alhoewel gekleed als geestelijke, geen priester is. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 16 Juni. Groente. Vroege aardappelen 54 61, Drielingen 3849, Bospeen 28—33, Sla 2—7, Rabarber 3.30 —4.—, Stoofsla ƒ10—12. Selderie ƒ3 3.10, Radijs f 5.507.20, Peterselie 45, Bosuien f 25, Bloemkool I 62.50—63.10.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3