2>e Ceictoc Sou/tont Overeenstemming tussen België Luxemburg en Nederland Vandaag advies Comm. Generaal Oppositie onder de voet gelopen Door Duitsers gestolen goederen weer achterhaald Op korte golf DINSDAG 17 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telel: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK waarin opgenomen DAGBLAD VOOR ,DE BURCHT" LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11114 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post J 4.—. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Hervorming van de onderneming meest noodzakelijke sociale her vormingen is de hervorming van de onderneming.-Deze stelling heeft de lezer van „De Leidse Courant" al zo vaak in zijn blad gelezen, dat wij ze haast niet meer durven herhalen. Doch wij vinden daarvoor een aan leiding in een rede gehouden door prof. Romme voor de Kath. Arbei dersbeweging. Prof. Romme belichtte in die rede de onderneming als gemeenschap. „De onderneming heeft een eigen objectief doel, namelijk dat van het particuliere welzijn van allen, die bij de onderne ming betrokken zijn in onder linge harmonische belangenver- zorgdheid." Deze doelstelling van de onderne ming hebben ook wij meermalen ge poneerd. Maar wij meenden te moe ten spreken van het directe doel van de onderneming. Het indirecte doel van de onderneming is wat het doel de bestaansreden en het bestaans recht van het bedrijf is: het alge meen belang te dienen, nuttig te zijn voor de gemeenschap. Indien men dat indirecte doel van de onderne ming niet voor ogen houdt, zou het individuele egoisme vervangen wor den door een groeps- of onderne- mings-egoisme. Prof. Romme vervolgde, dat de ondernemingsvorm op het boven-om- schreven doel gericht moet zijn. Dan moet echter ook de on dernemingsvorm op dat doel zijn gericht, wat echter nog niet noodzakelijk meebrengt een ge meenschappelijkheid ook van het bezit dier onderneming. Gezag en gezagdragers zullen er zeker moeten zijn om de onderneming op het objectieve doel te richten. De opvatting over dl onderne ming als gemeenschap brengt be- bepaalde consequenties mee ten aanzien van de medezeggenschap van de arbeiders. Daarom zou professor Romme de aandeelhoudersvergadering willen zien omgezet in een on dernemingsvergadering, waarin de drie elementen: ondernemers, arbeiders en kapitaalverschaffers zijn vertegenwoordigd. Hetzelfde zou dienen te geschieden in pri- vé-ondernemingen van een be paalde omvang. Er moet ook zijn een .recht op kennisneming van en contx-olp op de algemene lei dende beginselen van de bedrijfs voering. Professor Romme acht daarvoor nodig de komst van ar beiderscommissarissen in de gro tere ondernemingen en de naam loze vennootschappen. Maar, hoe belangrijk prof. Romme de hervorming van de onderneming ook oordeelt, hij zou het betreuren, als zij hun zin zouden krijgen, die deze hervorming willen doen voor afgaan aan de publiekrechtelijke or ganisatie van het bedrijf, welke dan naar de mening van de heer Romme „voorlopig uit de practische politiek zou worden afgevoerd". Wij zien dat gevaar niet, en zou den er zeker niet om treuren, al; met de hervorming van de onderne ming onmiddellijk en het eerst zou worden begonnen. In ieder geval kunnen de onderne mers zelf zonder en buiten de wetge ver die hervorming in practijk bren gen. Ten slotte zijn o.i. bij goede wil van de betrokkenen geen wettelijke bepalingen daarvoor nodig. Zulk een voortvarendheid zou spe ciaal bij katholieke ondernemingen moeten worden toegejuicht. Hier- mee zal prof. Romme het o.i. ook on getwijfeld eens zijn. De vergadering van de K.A.B. heeft besloten, een studie-commissie te benoemen inzake de hervorming van de onderneming. Wij hopen ech ter 5h, eerlijk gezegd, wij verwachten óók, dat er niet te lang gestudeerd zal worden. MARSHALL'S EUROPEES HERSTELPLAN j^E BELGISCHE PREMIER en minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft aan de correspondent van Reuter meege deeld, dat België, Nederland en Luxemburg het eens zijn geworden over een gemeenschappelijke politiek in verband met generaal Marshall's- beroep inzake economische samenwerking in Europa. De drie regeringen hebben een nota ontworpen, aan de vooravond van de vorming van de economische unie „Benelux", aldus Reuter, welke nota aan de minis ter van buitenlandse zaken der V. S., Marshall, zal worden overge maakt. Commissie vlugger dan conferentie Naar uit gezaghebbende bron te Parijs wordt vernomen, heeft Frank rijk bij de Amerikaanse regering voorstellen ingediend om een aantal Europese commissies op te richten ter bestudering van de speciale vraagstukken, die aan het herstel van Europa in de weg staan, en van hetgeen nodig is om tot een op lossing in overeenstemming met het voorstel van Max-shali te komen. Men neemt aan, dat de Franse ï-egering op het ogenblik gekant is tegen het bijeenroepen van een algemene Eu ropese conferentie, omdat ter voor koming van een Europese catastro phe spoedig resultaten moeten wor den geboekt. Volgens mededeling van een func tionaris van de Franse ambassade heeft Bonnet een officieus en voor lopig rapport bij Marshall ingediend, waarin ïSrankrijk zijn instemming betuigt met het plan van Marshall. Prinses Marijke geopereerd Naar wij vernemen heeft prinses Marijke gistermorgen in het Ooglij- dersgasthuis te Utrecht de aangekon digde oogoperatie ondergaan. De operatie werd verricht door prof. ur. H. J. M. Weve. De kinder arts di\ J. H, G. Cartsens, dr.' J. de Groot en de Engelse specialist dr. Ro-J berts waren er bij tegenwoordig. j Zaterdag hebben H. M. de Konin-j gin, H. K. H. Prinses Juliana en de i prinsesjes Beatrix. Irene en Margriet een bezoek aan het jongste prinsesje gebracht. SIGARENSMOKKELAARS GEARRESTEERD. In Overdinkel arresteerden commie zen twee mannen uit Enschede, die bezig waren 4000 van de bon af geko men Nederlandse sigaren over de grens te smokkelen. Later, in Glane zowel als in Overdinkel, werden nog meer smokkelaars van sigaren be trapt. Ook pakte de douane bij Overdin kel de eigenaars van een vrachauto, die 40.000 zogenaamde „amateurs-si garetten" over de grens wilden bren gen. De misère begint dus al: sigaren- smokkel. De deze week afgekomen bepaling, dafe men slechts een be perkt aantal voor persoonlijk ge bruik naar het buitenland mee mag nemen, wees reeds op dit gevaar. Russische reactie. Van officiële Russische zijde is tot dusver geen reactie op de rede, waarin Marshall de grootscheepse hulpverlening aan Europa voorstel de, vernomen. Gisteren echter heeft d'e „Prawda" voor het eerst eèn Russisch commentaar op de Ameri kaanse voorstellen gegeven. De Prawda typeert het plan als een poging, om door middel van de dollar politieke pressie uit te oefe nen en zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van an dere landen. De Sowjet-Unie is vastbesloten zich tegen inmenging van grote mogendheden in kleine landen te verzetten. Een uitstekend princiep, maar.... begin met uzelf. Veto van Truman President Truman heeft zijn veto uitgesproken o.ver een wetsvoorstel, dat door het Congres reeds is goed gekeurd en een verlaging der belas tingen beoogt van 4 milliard dollar. Dit is het eerste veto, dat ,Trumari heeft uitgesproken over een maat regel, die door het door de republi keinen beheerste Congres is goedge keurd. Truman zeide, dat het wets voorstel dubieuze voordelen bood ten koste van een gezonde belastingpoli- tiek. „Bovendien", aldus Truman, „moeten wij nog steeds gïbte ver plichtingen tengevolge van de oorlog nakomen". Het Congres zal vandaag het wets voorstel nogmaals behandelen. Goed nieuws voor de huisvrouwen. Teneinde de Nederlandse huisvrou wen in staat te stellen haar keuken uitrusting weer een beetje op peil te brengen is een fabriek in ons land begonnen met de productie aan de lopende band van z.g. „utility-pan- nen", wettke per 1 Juli a.s. in de han del zullen worden gebracht. Het gaat op deze wijze zeer snel. Vliegtuig neergestort DAT LIEP NOG GOED AF. Een Amerikaans transportvlieg tuig, een C47. met 22 personen aan boord, is in de staat Kentucky nabij fort Knox neergestort. Van de in zittenden werden 21 personen licht gewond. Het toestel brandde ge heel uit. IJTET ADVIES van de Commissie-Generaal zal vandaag ter kennis van 11 de Nederlandse regering worden gebracht, verneemt Aneta van wel ingelichte zijde. Aan de republikeinse delegatie zal mededeling worden ge daan over het standpunt van de Commissie-Generaal ten aanzien van het republikeinse antwoord. Men mag aannemen, dat in deze mededeling zal worden vex-wezen naar de laatste alinea van de Nederlandse nota, waarin gezegd wordt: „Mocht dit antwoord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet de Commissie-Generaal tot haar leedwezen geen mogelijkheid de be sprekingen voort tte zetten en zal zij de vraag, wat verder moet gebeuren, voorleggen aan de Nederlandsche regering". Britse consul-generaal bezocht Djogjakarta. De Bx-itse consul-generaal te Bata via, de heer J, M. L. Mitcheson, is te ruggekeerd van zijn bezoek aan Djog jakarta en heeft over zijn reis aan de Britse regering rapport uitgebracht, zo verklaarde gisteravond een woord- DE POLITIEKE TOESTAND IN HONGARIJE Sulyok, de leider van de Hoxxj- gaarse Vrijheidspartij (Oppositie), die Hongarije verleden week een politiestaat heeft genoemd, heeft Donderdag aan Laszlo Rajk, minis ter van Binnenlandse Zaken, be loofd niet meer in het openbaar te zullen- spreken, voordat de minister de houding van zichzelf en van zijn communistische politie t.o.v. de bij eenkomsten en de organisatie der Vrijheidspartij heeft 'bepaald. Inmiddels is de terreur tegen de oppositie-partij ingezet. Gisteren :is het op een bijeenkomst van de Vrjjr- heidspartij te Szeged, waar Sulyok ingevolge zijn belofte -niet gespro ken heeft, tot botsingen gekomen. De politie moest tussen beide ko men. Verscheidene personen werden gewond. Te Boedapest werden dè leden der Vrijheidspartij op een bij eenkomst met rotte eieren beko geld. Er ontstond een schermutse- KOOP GEEN PARAFINE INPLAATS VAN SPIJSOLIE. Van bevoegde zijde deelt men ons nogmaals mede, dat er gevaar bestaat dat aan argeloze lieden een soort parafine-olie zal worden verkocht j.p.v. spijsolie, waarvoor enige tijd geleden een bon is ingeleverd. Men zij dus op zijn hoede. Het tijdstip, waarop de aflevering van spijsolie zal beginnen, wordt nog nader be kend gemaakt. De schutsluis te Leidschendam be staat dezer dagen zestig jaar. Vele schepen passeren per dag deze sluis. TIELSE POLITIE VINDT 21 MILLIOEN TERUG Onmiddellijk na de bevrijding be gon de waarnemend commissaris van politie te Tiel, de heer A. W. A. Suèr een uitgebreid onderzoek naar de goederen, het geld en de effecten, die de Duitsers, na de evacuatie van de burgerij in het laatste oorlogsjaar, uit de stad hadden geroofd. Naar het A.N.P. verneemt, is reeds voor een waarde van ƒ21.120.004 ach terhaald. Daarna zijn 16.000.000 aan effecten, 375.000 aan meueblen, fo- to-appax-aten, tapijten, kledingstuk ken, bontjassen e-d., f 125.000 aan postzegelverzamelingen en schilde rijen en ƒ4.20.000 aan geld, dat over het gehele land in beslag werd geno men. Reeds zijn vele bewoners van Tiel weer'in het bezit, van hun verlo ren gewaande meubelen. De politie te Tiel zal aan de gedu peerden, die op een door de politie verstrekt schade-enquête-gormulier, een vergoeding hadden aangevraagd, 64.8^ procent van het gevraagde be drag uitbetalen-. Dit geschiedt uit de achterhaalde gelden. Het percentage zal worden verhoogd, wanneer de po litie er in mocht slagen nog meer geld op te sporen. CONGRES INTERPARLEMENTAIRE UNIE. Zondagavond ontving het dage lijkse bestuur der Katholieke Volks partij de katholieke deelnemers aan het congres der interparlementaire unie, dat te 's-Gravenhage gehou den wordt. Bij deze ontvangst werd het woord gevoerd door de voorzit ter der K.V.P., de heer W. J. An- driessen. Van de zijde der Belgische gasten spraken de heer graaf Car ton de Wiart en de oud-minister Heijman, Namens de' Luxemburgse parlementsleden sprak de heer Hentgen. Onder de aanwezigen be vonden zich de minister van Econo mische Zaken, dr. G. W. M. Huys- mans, de minister van Oorlog, -de luitenant-kolonel A. H. J. L. Fievez en de voorzitter van de Tweede Ka mer mr. J R. H. van Schaik. Dit contact van katholieke politici lïit België, Luxemburg en Nederland bleek nuttig. Het zal in de toekomst worden voortgezet en verstevigd. ling van man tegen man. Stoelen werden als wapens gébruikt en bin nen 5 minuten was er in de zaal een ravage. De ruiten waren kapot en de zaal lag bezaaid met kapotte stoelen en gewonden. Na aankomst van de politie werd de strijd buiten voortgezet en werd het balkon van het hoofdkwartier der Vrijheidspar tij het mikpunt voor de rotte eieren. Eerst na een uur slaagde de politie er in het plein te ontruimen. OOK IN FRANKRIJK INGELEVERDE RIJKSMARKEN WORDEN VERGOED. In aansluiting aan het vroeger ge publiceerde bericht, dat aan de Fran se grens door repatriërenden ingele verde rijksmarken vergoed worden, deelt men thahs mede, dat ook de in Frankrijk afgegeven marken tegen een koers van 75.36 pet. worden ver goed. Belanghebbenden moeten zich vóór 1 Juli melden bij de geweste lijke arbeidsbureaux. voerder van het Britse ministerie van buitenlandsche zaken. Naar wordt vernomen was het doel van Mitchesons reis zich op de hoog te tte stellen omtrent het enigszins critische stadium in de Nederlands- Indonesisóhe onderhandelingen. Het wordt mogelijk geacht, dat Mitcheson zich in verbinding zal sttellen met Sjahrir in Batavia, doch berichten, dat een van beide partijen om Britse bemiddeling heeft verzocht, worden van gezaghebbende zijde te Londen tegengesproken. R.A.F. BOMBARDEERT BINNENKORT HELGOLAND. Het hoofdkwartier van de Britse marine te Hamburg heeft heden me degedeeld, dat de Royal Air Force binnenkort Helgoland zal bombarde ren. Bommenwerpers zullen dag en nacht in actie zijn. Een week vóór de operaties zullen beginnen zal te Hamburg een waarschuwing xyor- den uitgegeven voor de schepen, die tenminste twee zeemijlen uit de buurt zullen moeten blijven. BRONISLAW HUBERMAN OVERLEDEN. Te Corsier Sur Vevey (Zw.) is over leden de violist Bx-onislaw Huberman, Huberman werd in 1882 te Czensto- chowa bij Warschau geboren. Reeds vroeg trad hij als wonderkind op, o.a. te Amsterdam. Hij was ëen leer ling van Lotto te Parijs en in 1892 van Joachim te Berlijn. De violist maakte concertreizen door de oude er nieuwe wereld, doch woonde te Ber lijn. In 1912 verscheen van zijn hand „Aus der werkstatt des virtuozen". Het Nederlandse publiek kent hem door talrijke concerten met het con- Naar aanleiding van^ klachten over j certgebouw orkest te Amsterdam en j. het Residentieorkest te 's-Gravenha- De voedselsituatie in het Ruhrgebied De Duitsers in het Ruhrgebied en aangrenzende streken zijn er giste ren officieel van op de hoogte ge steld, dat het broodrantsoen deze week slechts 2 pond per persoon zal bedragen en dat geen vlees of vis ter beschikking kan worden gesteld. Als aanvulling dienen klleine hoeveelhe den kaas, suiker, graanproducten, af geroomde melk en groenten. Het maximum-aantal calorieën zal 959 bedragen, terwijl de officiële nox-m 1.550 is. xooooooooooooooooooooooooooooooooo o v 2 o xoooooooooooooooooonoooooooooooooo BUITENLAND. Uit cijfers van de Academie de Medecine te Parijs blijkt, dat thans jaarlijks 100.000 kinderen beneden het jaar in Frankrijk sterven. In het Franse stadje Macon zoekt men naar een maniak, die ervan ver dacht wordt in de laatste vier jaren veertig personen vergiftigd te heb ben. Volgens de commissie voor de mensenrechten zouden nog steeds 9 millioen mensen in slavernij leven. In Abessynië, China, Arabië, Liberia, Vóór-Indië en Zuid-Amerika zou nog in een of andere voi*m slavernij voor komen. Baltische meisjes in Nederland aangekomen Ook andere arbeidskrachten uit den vreemde Zoals bekend, was men voorne mens, hier te lande een proef te ne men met het te werk stellen van meisjes van vreemde nationaliteit ten einde aan het schromelijk tekort aan krachten voor huishoudelijk werk te voorzien. In Venlo zijn dezer dagen de dertig eerste meisjes aangekomen. Zij zijn -vrijgelaten uit de kampen voor verplaatste personen in Duits land en uit de Baltische landen af komstig, voornamelijk Letland. Er wordt doorgereisd naar Amsterdam, waar 23 van deze vrouwelijke gasten te werk zijn gesteld in het Wilhelmi- nagasthuis en 7, die katholiek zijn, in het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis. Bij de ontvangst aan het station wa ren burgemeester d'Ailly en wethou der Schokkig aanwezig. De meisjes hebben de leeftijd van 18 tot 24 jaar en wensen niet naar haar geboorte land terug te keren. De taalmoeilijk heden zullen de eerstte tijd wel groot zijn want de meeste meisjes spreken niet eens Duits, maar alleen hun in heemse taal. Wel schijnen zij gemak kelijk een taal aan te leren, zodat ver wacht mag-worden, dat zij zich op het Nederlands zullen toeleggen. Het ligt in het voornemen, aldus het A.N.P., binnenkort te komen tot een ruimere toelating van deze soort arbeidskrachten- Zo worden ook vata* krachten verwacht uit Oost-Europa voor de textiel en de conféctie-indu- strie. Als deze proef slaagt, ligt het in het voornemen totaal 4500 dezer arbeidskrachten toe te laten. onevenredige verstrekking van bin nenbanden en buitenbanden, geeft de distributie^ienst de volgende toelich ting. „Aangezien de productie van bin nenbanden niet gelijk is aan di' van buitenbanden, is het in het algemeen niet mogelijk buiten- en binnenban den op basis van gelijkheid in aantal te distribueren. Naar schatting be draagt het aantal geproduceerde bin nenbanden 65 tot 70 van het aan tal geproduceerde buitenbanden. Uiteraard wordt er bij de distribu- tiedienst van deze artikelen geen on derscheid gemaakt tussen personen Als criteria gelden hier de normen waaraan de aanvrager moet voldoen de aard van zijn beroep en de urgen tie der aanvraag. Hierdoor kan het voorkomen, dat in sommige gevallen, waarbij deze criteria van belang zijn voor een be paald beroep of bedrijf, of eer pu bliek belang vormen, toewijzingen worden verstrekt voor een gelijk aan tal binnen- en buitenbanden. Bij de toewijzing van een ongelijk aantal binnen- en buitenbanden staat het de belanghebbende geheel v/ij de bonnen al of niet te accepteren." MEER HOUT NAAR NEDERLAND. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft de Staat Beieren gelast zijn houtzendingen naar Nederland en Engeland te bespoedigen, aldus ver neemt Ass. Press uit München. Éeieren is ver achter met zijn uit voer naar deze landen. Tot dusver, is er slechts 15.000 kubieke meter timmerhout naar Nederl. en Enge land geëxporteerd, terwijl Beieren 2.700.000 kubieke meter geprodu ceerd heeft. Generaal Muller, de commandant van het Amerikaanse bestuur, heeft Beieren opdracht gegeven nog 342.000 kubieke meter hout naar En geland en Nederland te sturen tegen eind November. ge en Scheveningen. NEDERLANDSE MIDDENSTANDS- BANK N.V. Gisteren werd te Amsterdam on der voorzitterschap van de heer ir. M. C. E. Bongaerts de jaarlijkse alge méne vergadering van aandeelhou ders der Nederlandse Middenstands- bank gehouden. Het verslag over het negentiende boekjaar en de balans en de winst en verliesrekening over 1946 werden behandeld en goedgekeurd. Besloten werd over het preferente kapitaal en op het gestorte gedeelte der gewone aandelen een dividend van 5 pet. uit te keren. Als commissarissen werden herbe noemd de heren ir. M. C. E. Bon gaerts te 's-Gravenhage, J. J. Korff, te Laren N.-H. en dr. W. L. Groene- veld Meyer te 's-Gravenhage. BEURSPRAATJE. Het zakenverkeer op de Amster damse effectenbeurs was gisteren van bescheiden omvang. Het publiek hield zich op de achtergrond en er waren maar weinig orders en bij het vast stellen van de hoofdkoersen bleek, dat de koersontwikkeling ten opzich te van de vorige slotprijzen onregel matig was zonder dat zij grote ver schillen opbaarden. De vrije handel gaf niet veel bijzonders te zien en het zakenverkeer bleef van zeer kal Laatste positie Ned. passagierssche pen: Alcor, 15 Juni van Porto Alegre naar Rio Grande do Sul. Aldabi, pass. 15 Juni Fernando No- ronha naar Rio de Janeiro. Amstelkerk, 14 Juni te Grand Bas- san. Congostroom, 15 Juni van Free town naar Teneriffe. Delftdijk, Nortpacific-Rotterdam, 13 Juni van Cix Cristobal. Duivendijk, North Pacific-Rotter dam, 13 Juni van Los Angelos. Johan de Witt, Amsterdam-Sabang, 14 Juni bij Guardafui. Kota Barte, Rotterdam-Batavia, pass. 15 Juni Ceylon. Kota Gede, pass. 16 Juni Gibraltar, woordt 20'Juni 12 uur van Batavia te Rotterdam verwacht, Kota Inten, 13 Juni van Aden naar Batavia. Maaskerk, 16 Juni te Dakar. Nigerstroom, 14 Juni van Takoi-adi naar Accra. Randfontein, Genua-Antx^erpen, 16 Juni pass. Gibraltar. Salland, Buenos Aires-Amsterdam, 16 Juni te Antwerpen. Sibajak, 14 Juni van Rotterdam te Batavia. Stuyvesant, 12 Juni van Paramari bo naar Amsterdam. Talisse, Port Said-Amsterdam, pass. 15 Juni Gibraltar, Volepdam, 14 Juni van Rotterdam te Batavia. Klipfontein, 14 Juni van Lorenzo Marquez te. Beira. Tarakan, Amsterdam-Batavia, pass. 14 Juni Perim. £en toeftje... „Het is zeer zeker droevig, dat er katholieken geweest zijn, ja zelf nog me aard. De belangstelling voor ko- zijn, die zich katholiek noemen en ninklijke was sterk getaand. De be- toch de verheven wet van rechtvaar- leggingsmarkt was stil. Van openjijke digheid en liefde bijna vergeten zijn, affaire was bijna niets te bemerken, welke ons verplicht, niet alleen aan De nieuwe conversielening was prijs-ieder het zijne te geven, maar ook houdend .In de dollarlening kwami onze behoeftige broeder te onder- eerst tégen het slot van de markt een steunen, alsof het Christus zelf was", notering tot stand van 100 7/8. Paus Pius XI in Prolongatie 2 1/4 procent. „Quadragesimo Anno" (1931.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1