De kampioenscompetitie op gang Keurwedstrijden KNGV te Leiden f m 1 ip fJt Die Leythe wint de Oude Vier (Zw&eCCa MAANDAG 16 JUNI 1947 DE LEIDSE COURAN1 PAGINA 3 Promotie - degradatie V.U.C. WEDEROM GESLAGEN. yoor de diverse promotiewedstrij den' werden rake klappen uitge deeld, dat sommige clubs wel van promotie kunnen afzien. In District I verloor KFC de twee de wedstrijd, nu met 10 van Zee- iburgia. De stand werd hierdoor: Emma 11 52 2 Zeeburgia 11 10 2 KFC 2 2 2—6 a In District II zit VUC. in hetzelfde schuitje als KFC. Excelsior ver sloeg de Hagenaars op eigen veld met 43! SVV 2 2 7—1 4 Excelsior 2 1 1 47 2 VUC 2 2 4—7 0 De strijd tussen Bodegraven en RKAVV is in een nieuwe overwin ning voor de Leidsendamse club ge ëindigd. Nu bleven ze met 64 de baas. Daardoor is de stand: AVV 3 2—1 12—9 4 Lugd. 2 1 1 4—2 3 Bodegr. 3 12 712 1 Roodenburg liet het er gisteren lelijk bij zitten. Met 2—0 werd van Texas verloren, welke club thans goede kans op promotie maakt, Texas 2 2 5—2 4 Roodenb. 2 1 1 54 2 HPSV 2 2 4—8 0 DE UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland. BW—Ajax 5—2; Heerenveen— NEC 6—2; MVV—Blauw Wit 3—3. Prom. en degradatie. District I: KFCZeeburgia 01. District II: VUC—Excelsior 3—4. 3e klasse: TYBB—ONA 1—2; EB OH—VIOS 0—0. 4e klasse: BodegravenRKAVV, 4_i_6; TexasRoodenburg 2—0. District III; 2e kl.: Tubantia—Zw. Boys 1—1; RhedenRigtersbleek 3—4. District IV: De ValkTSC 21. Competitie District I: DWSEDO 2—1. District V: VelocitasSneek 31; FrisiaVeendam 42; Be Quick— Leeuwarden 41; GVAVAchilles 6—2. fair gespeelde wedstrijd. Ook hier namen de gasten- ide leiding, maar de rust kwam met 21 voor de thuisclub. Daarna zorgden Ploegh en Abe Lenstra (2) voor een 51 voor sprong. N.E.C. verkleinde toen de achterstand en kort voor het einde door een fout van de keeper werd het halve dozijn voor Heerenveen vol. Ten slotte M.V.V.Blauw Wit. Vrijdagavond werd BI. Wit kampioen van Afd. II. Zondagmiddag vlogen de Amsterdammers naar Maastricht en speelden hun eerste wedstrijd tegen M.V.V. gelijk (33). Geen onver dienstelijk resultaat! De stand luidt nu: Heerenveen 3 3 97 Ajax 3 3 78 N. E. C. 3 3 8—10 B. V. V 12 5—2 M. V. V. 3 2 7—9 Blauw Wit 1 1 33 TYE STRIJD om de hoogste voetbal eer in Nederland is na de wedstrij- iden van Zaterdag en Zondag in volle gang en de spanning is er door de verkregen resultaten ten volle in. De resultaten zijn vrijwel even- zovele verrassingen en met belangstelling zal- geheel voetballievend Nederland de eerstvolgende wedstrijden tegemoet zien. BW-Ajax 5-2 Heerenveen - NEC 6-2 MVV - BI. Wit 3-3 Hoewel B.V.V. in geen vier weken had gespeeld, startte de Bosse ploeg in een tempo, dat de Amsterdamse verdediging onder zeer hoge druk zette. Het eerste kwartier vooral gaf een ware belegering voor het Ajax- doel, waarbij het grootste gevaar dreigde van de zijde van linksbuiten Van Beek, die door Stoffelen te veel werd vrij gelaten. De B.V.V.-voor- hoede ontwikkelde een zeer goed sa menspel, doch de kroon op het werk, een zuiver schot, ontbrak volkomen. Na 36 min. stichtte een voorzet van Fischer verwarring voor het Bosse doel, Drager tikte de bal terug voor de voeten van Stroker, die hard in schoot (01). Met deze stand kwam de rust. Toen van Dijk 6 min. na rust uit een voorzet van Fischer de bal in de Vlucht ineens op zijn schoen nam, werd Saris volkomen verrast en had Ajax met 20 de lei ding. Met dezë achterstand, scheen B.V.V. verloren. Ajax voelde zich zeker van haar zaak, haar veldwerk v/erd steeds beter en haar verdediging waagde zich meer en meer naar voren. De gedachte reeds veilig te zijn, werd voor de Amsterdammers noodlottig. Na 24 minuten speelde Van der -Linden de bal terug op Keizer, doch deze kon er net niet bij, de bal sprong terug van de paal, waar Van der Dungen gereed stond het leder in le ge doel te plaatsen. Kort daarna kreeg van der Linden een vrije schop tegen zich, waaruit van Beek de stand op gelijke voet bracht (22) De Ajax-verdediging raakte nu vol komen van de kook en in 4 minuten brachten van Overbeek en Vos op af gemeten voorzetten van Zwanenberg de stand op 4—2. 5 iminuten voor het einde was het weer Zwanenberg, die langs Van der Linden rende en een -voorzet gaf, waaruit van Overbeek dc stand op 52 wist te brengen.' Heerenveèn deed het nog betér dan B.V.V. en won met 62 van N. E.C." in een van beide zijden uiterst Kunstmatige nier Ned. uitvinder in Amerika Aan boord van de K. L. M.- constellation, die Vrijdagavond 13 Juni uit New York arriveer de, bevond zich dr. W. J. Kolff uit Kampen, de uitvinder van de z.g. kunstmatige nier. Dit ap paraat, dat vervaardigd is van cellofaan, is in st&at om tijde lijk als plaatsvervanger op te treden, indien een nier door een of andere oorzaak buiten wer king gesteld is of moet worden. Deze uitving heeft allerwege grote belangstelling gewekt, vooral ook in Amerika, dr. Kolff heeft gedurende de afgelopen driemaanden op uitnodiging van Amerikaanse medici een tournee door Amerika en Canada ge maakt. Dr. Kolff, die verbonden is als internist aan het stadsziekenhuis te Kampen, is benoemd tot ere lid van de American Medical As sociation, die 100 jaar bestaat, ter gelegenheid waarvan hij op een congres van duizenden le den zijn uitvinding heeft gede monstreerd. Onder grote belangstelling werden gistermiddag in de Stadsgehoorzaal te Leiden de Bondskeurwedstrijden gehouden van het Kon. Ned. Gym nastiek Verboncl, georganiseerd door de Turnkring Leiden en Omstreken. Vanzelfsprekend werd een keurig programma te zien gegeven, omdat het hier de selectiewedstrijden be trof vcor uitzending der diverse ploegen naar de grote Bondskeur- uitvoering, welke op Zondag 6 Juli te Bergen op Zoom zal worden ge houden. Terecht wees de voorzitter van de Turnkring L. en O. op de belang rijkheid dezer wedstrijden, waarna hij tevens een hartelijk welkom toe riep aan de burgemeester van Lei den, jhr. F. H. van Kinschot, die met weth. van Schaik en de com missaris van politie, de heer R. J. Meijer, een gedeelte der wedstrijden bijwoonde. Het programma werd aangevangen met een keurig heren-nummer aan de ringen, uitgevoerd door een en semble van Hercules en Hebe uit Enschede, waarmede verdiend 66 punten werden behaald. Bij de hoepel-oefeningen voor da mes was nogal verschil van uitvoe ring merkbaar, doch Aspasia uit R'dam- en Kracht en Vriendschap uit A'dam gaven elkaar heel weinig toe, zodat eerstgenoemde met slechts 1/4 punt verschil de eerste prijs be haalde. Het klassikaal paardturnen der heren bleef beneden de verwachtin gen. De enige deelneemster, Hercu- Ies-Hebe bleef 5y, punt onder het vereiste minimum. In het nummer tremplin paard- springen dames kwam OTV uit Overschie maar ternauwernood aan de helft van het te behalen aantal punten, doch Kralingen uit R'dam en Hercules-Hebe, maakten er een goede uitvoering van, waarbij spe ciaal het werk van de leider T. v. d. Meyden uit R'dam opviel, daar hij de deelneemsters slechts dan bij de uitsprong hielp, wanneer zulks wer kelijk nodig was. Een voortreffelijk slot vormde het BILJARTEN LEIDEN—TILBURG. A.s. Zaterdag 21 Juni en Zondag 22 Juni. zullen de 9 kampioenen van de L. B. B. een wedstrijd spelen te gen de 9 kampioenen van de Til- burgse Biljartbond. Naast dit kam pioenschap wordt nog een propa- gandatournooi georganiseerd tussen enige prominente spelers van Leiden en Omstreken en Tilburg en Om streken. Voor de Leidse biljarters een prachtige gelegenheid om dit biljartsport-evenement te gaan be zoeken. Deze wedstrijden worden gehouden in het clublokaal van B. O. S., gevestigd Café Restaurant „Ei- genzorg", Stationsweg Leiden. De kampioenen van Leiden zijn: le klasse cadre B. de Roo Si\, 2e kl. cadre L. Turk, le kl. libre H. Petit, 2e kl. idem J. Sira, 3e kl. idem L. J. Vernet, 4e kl. idem E. Keijzer, 5e kl. klasse idem T. de Roo, 6e kl. idem J. Brasker, 7e kl. idem W. v. d. Waals Spelers voor het propagandatour- nooi: J. v. d. Hulst, Oud-Ade; C. Degger, Lisse; G. Faas. Lisse, en E. Bakker, Leiden. nummer rhythmisch dansen, waarbij Aspasia een kunstzinnige uitvoering ten beste gaf. De A'damse vereni ging DOS deed eveneens verdienste lijk werk, ""doch de muziek, dansen van Schubert zijn te luchtig en vro lijk en lenen zich niet in die mate voor een kunstzinnige uitvoering. Het is eigenlijk slechts een kwestie van muziekkeuze om deze oefening al dan niet beter te doen slagen. De resultaten luiden als volgt: Ringen-ensemble heren: le prijs Hercules-Hebe (Enschede) 6 pnt. Hoepel-oefeningen dames: 1 As pasia (Rotterdam) 69 p., 2. Kracht en Vriendschap (Amsterdam) 67 p., 3. O.K.K. (Dordrecht) 53^4 p.. 4. Hercules-Hebe (Enschede) 48 K P- Klassikaal paardturnen heren: 1. Hercules-Hebe (Enschede) 58 y2 p. Tremplin paardspringen dames: 1. Kralingen (Rotterdam) 64^ p., 2. Hercules-Hebe (Enschede) 59 yx p., 3. O.T.V. (Overschie) 40 J4 p. Rhythmisch dansen dames:: 1. As pasia (Rotterdam) 71 p., 2. DOS (Amsterdam) 69 yK p. JUNIOREN-ONTMOETINGEN TUSSEN LEIDEN—DEN HAAG IN ROELOFARENDSVEEN. In een kort tijdsbestek waren DOSR en VVSB besloten de twee sterkste Junioren-elftallen Gr. Wil lem II—VAC en VVP uit te hodigen voor het spelen van voetbalwedstrij den" tegen DOSR a en VVSB a Ju nioren. Hoewel het weer minder prettig was, mogen deze ontmoetin gen toch zeker geslaagd heten. Om 12 uur werd als eerste wedstrijd VVSB aVVP a gespeeld. Het spel was tien min. oud toen men een on derdak moest zoeken voor'de stor tende regen. Kort hierop werd weer aangevangen en hoewel beide par tijen vrijwel van gelijke sterkte wa ren, wist VVSBa met 21 te zege vieren. Daarna DOSRaGr. Willem VAC a, waarbij DOSR a met 5-4-0 de kous op de kop kreeg. De ontmoeting VVSBaGr. Wil- lem-VAC a wisten de Noordwijker- houters met 51 te winnen. En ten slotte DOSR aVVP a werd een 20 voor de Veenders. Het waren allen vlug en goed ge speelde wedstrijden met veel span nende momenten. Na afloop verzamelden alle spe lers en officials zich in het clublo kaal van DOSR bij de heer Ludlage, waar een goed verzorgde koffietafel gereed stond. De voorzitter sprak woorden van Waardering voor het mooie spel en de ware vriendschaps band en hoopte dat meerdere ont moetingen mogen volgen. Allen de den zich te goed aan de broodjes en aardbeien. De heer v. Wijk, leider van de Haagse elftallen, bracht woor den van dank aan allen die hadden gezorgd voor deze prettife middag en hoopte volgend jaar deze ont moeting in Den Haag te herhalén wat met applaus werd begroet dooi de jeugdige voetballers. OM DE DOCOS SUPPORTERSBEKER. Opnieuw werd de finale LFC LDWS uitgesteld. Nu zal het wel September worden voor dat de be slissing valt. Liverpool Engels kampioen Zaterdag is de laatste belangrijke wedstrijd van de eerste divisie in Engeland gespeeld, namelijk Shef field UnitedStoke City. De strijd, waarvan Stoke City's kampioen schap afhing, begon in de trant van een bekerwedstrijd, in eenzelfde ge laden atmosfeer. Binnen drie minu ten had de 38-jarige invaller Picke ring. die dit seizoen zijn eerste Lea guewedstrijd speelde, Sheffield Uni ted de leiding gegeven en nog geen twee minuten later had Ormston voor Stoke City gelijk gemaakt. Na de rust stonden er grote plassen wa ter op het veld. Na drie minuten hernam Sheffield United de leiding door Rickett, maar van dat moment had Sheffield United weinig meer in te brengen. Aangezien Stoke City echter geen doelpunt kon maken won Sheffield United tenslotte met 21 en had dientengevolge Liver pool het kampioenschap der eerste divisie gewonnen. De totale lijst der prestaties is: Eerste divisie: kampioen, Liver pool,'" tweede, Manchester United. Gedegradeerd naar tweede divisie: Leeds United en Brentford. Tweede divisie: gepromoveerd naar eerste divisie: Manchester City en Burnley. Gedegradeerd naar der de divisie, Newport County en Swansea Town. Derde .divisie: gepromoveerd naar tweede divisie, Cardiff City en Don- caster Rovers. Meerburg kampioen Door een 130 overwinning op Morskwartier heeft Meerburg giste ren het afdelingskampioenschap be haald. Bij de rust was de stand reeds 70. Zoals te begrijpen, viel het elftal na afloop 'n hartelijke huldi ging ten deel. TexasRoodenburg 20. Heel wat minder dan in de vorige ont moeting speelde Roodenburg nu de ze wedstrijd, of waren de benen veel beter, gooide zich met enthou siasme in de strijd en won verdiend. Reeds dadelijk na het begin kreeg Texas enkele goede kansen, die niet benut werden, totdat na een gelijk opgaande strijd, de thuisclub weer sterker werd en na ongeveer een half uur spelen de leiding nam 10, waarmede tevens de rust aanbrak. Ook in de tweede helft toonde Texas zich iets sterker, maar nu bleek de Roodenburg achterhoede zeer goed1 op dreef, zodat lange tijd de stand ongewijzigd bleef en alleen Zwart na fraai solospel de score kon verho gen (20). Roodenburg bleef in een tam spelletje volharden en zag zodoende de thuisclub op verdiende wijze winnen. L. F. C. II—D. H. C. III 3—2. Voor rust nam L.F.C. met 10 de leiding, terwijl in de tweede helft Bijl na een half uur hte tweede doel punt voor zijn rekening nam (20). Door een strafschop voor hands ver kleinde D. H. C. de achterstand (21) en zorgde daarna zelfs voor de gelijkmaker (22). Tien minuten Voor het einde bracht Dubbelaar zijn club de overwinning 32. A.R.C. I—J.A.C. I 3—1. Dank zij een 31 overwinning hebben de Alphense rood-zwarten zich zo goed als zeker een plaats weten te ver overen in de derde klasse van de K.N.V.B. Zaterdagmiddagcompetitie. Het was overigens geen al te moei lijke opgave Zaterdagavond van het bezoekende JAC uit Den Haag te winnen. Reeds in de eerste minuten van de wedstrijd heeft van Egmond succes als hij snel op een pass van v. Wilgen doorloopt en kan inschie ten (10). Aans weerszijden wordt er hard gewerkt, maar tot doelpun ten brengt men het in de perste helft niet meer. Na de thee is het direct weer van' Egmond die de score ver hoogt (20). Dan volgt er een pe riode van Haags overwicht, waarin de oranjehemden kans zien door hun rechtsbinnen tegen te scoren (21). Even ziet het er voor ARC donker uit, maar met taai volhouden van V. Wilgen en Bergshoeff hergeeft de ARC-ploeg het zelfvertrouwen en het gevolg is, dat v. d. Linden de stand op 31 weet te brengen, waar mede tevens het einde komt. Teylirigen—Alphen 6—3. Als men de wedstrijd aanzag, kreeg men niet.de indruk dat een derde en een vierde klasser die degradatiewed strijden moeten spelen, elkaar be- kampten. Alphen met 4 invallers I y,; Een spelmoment uit de promotie-voetbalwedstrijd V. U. C.Excedsior. speelde minder dan 3e klassespel, terwijl Teylingen niet de indruk maakte een slechte 4e klasser te zijn. Teylingen hqeft met deze strijd haar zo nodige zelfvertrouwen her kregen voor de komende degradatie strijd. Teylingen was de eerste 20 min. sterker en maakte 3 doelpun ten 2 door v. Elk de ander door P. Otto. Twee doelpunten werden door buitenspel niet toegekend. Kort hier op scoorde Alphen uitstekend een te- genpunt. Na de rust Teylingen njeest in de aanval. Resultaat nog eens 3 doelpunten, waarvan 2 van A. Hooge- veen. Alphen slaagde erin nog twee- maal het Teylingendoel te doorboren Het was een aardige wedstrijd al zouden we de Teylingenkeeper feller willen zién en de linksbuiten die fel genoeg is, wat voorzichtiger, hij maakte nogal eens free-cick en stond veel buitenspel. Docos. De finale om de Witte- man-beker tussen UVS 4 en Docos 2 is Zaterdagavond gespeeld en met 51 door UVS gewonnen, waarme de zij dit jaar voor de tweede maal bovengenoemde beker wonnen. De aspiranten brachten het Zater dagmiddag evenmin tot een over winning; b verloor in Voorhout van Foreholte b met 10 en c in Voor schoten van VYLV a met 70, waar mede VVLV a kampioen is gewor den. De a-jun. hebben Zondag hun laatste kans op het kampioenschap verspeeld door met 11 gelijk te spelen tegen Lisse a. Hedenavond de eerste veldtrai- ningsavond om 7 uur voor de junio ren en om 8 uur voor de senioren. Vrijdag 7 uur training voor de ad- spiranten. „Foreholte". Zaterdag j.l, won nen de Foreholte b adspiranten met 10 van Docos b. De strijd in Alphen tussen Alphia 3 en Forehol te 3 werd een 50 zege voor de gastheren. In Warmond speelden Warmunda 1 en Foreholte 1 een vriendschappe lijke partij. De Foreholters lieten zich van hun goede zijde zien en wonnen met 31. S.J.Z. De adspirahten konden het Zaterdag in Warmond tegen de Warmunda-Junioren niet bolwerken en verloren met 10. S.J.Z. 3 speel de thuis tegen S.N„A. uit Stompwijk. De S.N.A.-keeper maakte een zeer gunstige indruk en wist de gehele wedstrijd zyn doel schoon te houden. De uitslag van déze wedstrijd was 0—0. Te drie uur speelde S.J.Z. 2 we derom tegen een S.N.A.-elftal. Hier in waren de S.J.Z.-ers sterker en wonnen met 50. Keeper Hagen, die binnen afzienbare tijd wel voor S.N.A, gaat spelen, was weer in vorm en wist zelfs twee penalty's te keren. Hedenavond spelen de elftallen van 't Watertje en de Zuidbuurt. Dinsdagavond voetbaltraining om '7 uur Junioren, om 8 uur de Senioren* O.Groen. Zaterdag speelde Oranje Groen een vriendschappe lijke wedstrijd tegen LDWS II, ook kampioen van de 2e klasse b. De Oranje hemden wonnen verdiend met 52. Ruststand 20. Het tweede won eveneens van LDWS III met 62 en het derde elftal met 2—0 van LDWS IV. Het 4de van O.Groen verloor met 62 van VNA III. DAMMEN Leiderdorper Damclub. Door de Leiderdorpse Damclub werd het seizoen besloten het prijsuitreiking aan de kampioenen en een gong wedstrijd. Nadat de voorz. N. Hoo- gervorst een overzicht had gegeven van de resultaten over het afgelopen seizoen, werden door Burgemeester van Diepingen de prijzen uitgereikt. Wisselbeker en extrq prijs H. v. d. Vecht, kampioen, v, d. Vecht die thans voor de 2de maal achter elkaar kampioen geworden is, wordt, in dien hij het volgend jaar de beker weer w-int, definitief eigenaar. De overige prijzen in de hoofdgroe pen werden uitgereikt aan J. van Sandijk, W. v. Heusden en C. de Ko ning. In de 2e klasse ontving C. V. Sand wijk de kampioensmedaille, ter wijl de overige prijzen werden ge wonnen door B. Hoogervorst, G. Nagtegaal en J. Borst. Na de prijsupitreiking werd een zeer geanimeerde gong wedstrijd ge speeld in 3 groepen, waaraan ook door Burgemeester van Diepingen werd deelgenomen. De eerste 3 winnaars van iedere groep zijn: Groep A: H. v. d. Vecht, C. Meinema en J. van Sandijk. Groep B: A. Kruidenier, A. Spies en C. van Sandijk. Groep C.: H. Verhoogt, P, Riet kerk en A. Vons. De Vliet-acht weer winnares Zaterdag werden op de Bosbaan te A'dam de Vrijdagavond begonnen wedstrijden voortgezet. De voornaamste resultaten waren; Jonge Acht B: 1. Nereus 6.51, 2. Njord, 3. Laga. Jonge Twee A: 1. Die Leythe 8.34, 2. Triton, 3. Nereus. Overn. Vier: 1. Spaame II 7.52, 2 Triton, 3. Njord, 4. Spaarne I. Oude Vier: 1. Amstel 7.43.8, 2. Willem III, 3. Argo. Dames Gladde Vier: 1. Die Leythe, 2. ZZV, 3. de Maas, 4. Argo. Stijl Skif Seniores: 1. D.D.S. 113 p., 2. Spaarne 102 p., 3. de Vliet 96 p. Jonge Acht A: le heat: 1. Spaarne 6.48.2, 2. Njord II 6.49, 3. D.D.S., 4. Nereus; 2e heat: 1. Lage 6.56.4, 2. Antwerp S.C. 7.7, 3. Njord I. jQnge Skif A: In de 3e heat werd H. W. H. Haakson van Die Leythe tweede, zodat hij voor de eindstrijd werd geëlimineerd. Gistermiddag vonden onder vrij grote belangstelling de eindwedstrij- den plaats. De resultaten zijn: Jonge Skif A: 1. M. vanc Orden (Maas) 8.01.2, 2. F. G. Boers (de Hoop), 3. P. C. Fuhri Snethlage (Tri ton). Oude Skif: 1. B. Piessens (Antwerp S.C.) 7.42.4, 2. H. van der Meer (Wil lem lit) 7.48.4, 3. D. Logger (Posei don)'. Oude Twee: 1. Die Leytfie 8.12. 2. Triton 8.26.2, 3. Willem III, 4. de Hoop. Jonge Vier B: 1. Royal Sport Nau- tique Bruxelles 7.11.6, 2. Njord op 1 bootlengte, 3. Laga. Overnaadse Twee: 1. Njord, 2. de Hoop. Oude Acht: D.D.S. 6.16.8, 2. Ne reus op Vi lengte, 3. Laga, 4. Ant werp S.C., 5. Argo. Jonge Acht A: 1. Lage 6.26.2. Njord II 6.27.3. Het Spaarne, 4. Antwerp S.C. Lichte Vier; 1. Argo 7.33.—, 2. Laga op 1 lengte, 3. Njord. Jonge Twee J3: 1. Argo 7.33.2. Laga op 1 lengte, 3. Njord. Dames: Snelroeien dubbel vier (1000 M.): 1. De Hunze 3.43.—, 2. de Vliet 3.43.6, 3. Willem III. Snelroeien Dames Acht (1000 M.): 1. de Vliet 3.32.4, 2. Nereus 3.34.4, 3. Willem III, 4. Het Spaarne. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke 0000000000000000000000000000000000 Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 2) 7 „Dank je, dank je, dat kost alle- maal niks. Ik houd me aan 't spreek woord: Praatjes vullen geen gaatjes. Wij zijn radicaal. Wij houden van maatregelen. Ik wensch niet alleen wat mooie woorden voor het redden van heel je familiebezit". Het gezicht van de Squire lichtte ineens op. Ha, indien, het een dienst betrof, die hij met geld kon belonen, was alles in orde. Hij kreeg ineens het gevoel, dat hij rnet genoegen aan die opdringerige burger al het geld zou hebben gegeven, dat deze door zijn onderhandse inlichtingen inder daad had weten te redden. Ten slotte schroefde die kerel de zaak maar on nodig op, om zich des te gewich tiger te maken. Zeker, het zou er en kele jaren bei oerd voor hem hebben uitgezien. Hij zou wat leningen heb ben moeten sluiten, geldschieters, in krimpen, onaangenaamheedn van ve lerlei soort, maar ten slotte zou hij zich heus niet hebben laten dwingen om zijn jongens te kort te doen, zo als die pummel hem had voorgehou den. En nu zou hij ineens met die protserige kruidenier quitte kunnen geraken door hem wat in de hand te stoppen. Prachtigde Squire stond plotseling op, de pook en haar zuster waren verdwenen. Zijn hand maakte een vlugge beweging naar een der laden van zijn schrijftafel. Maar dit bleek een geheel ver keerde manoeuvre te zijn. Ook de oude .Ames stond op, niet zo vlug, maar met een tergende be slistheid in elk van zijn logge bewe gingen. „O nee, wat ga je nou beginnen, Squire", zei hij, terwijl' hij den an der vertrouwelijk met zijn hand bij zijn adellijke elleboog nam. „Je gaat toch niet in je paperassen naar een chèqueboekje zoeken? Ik kreeg er in eens de lucht van, toen ik je daar zag morrelen. Maar laat dat gerust uit je? lijf. Ik heb het noch op woor den noch op'klinkende munt voor zien, Ik heb nou mijn zinnen eens op wat anders gezet. Ik zit er zelf nog wat warmpjes bij. Ik zal niet zeggen, dat ik helemaal dezelfde opvoeding heb genoten als jij, maar ik heb duiten genoeg „Danbegon mr. Cattermole, wiens gezicht plotseling ontstemming verried. Hij trok zijn wenkbrauwen hoog op, en zijn stem klonk indien mogelijk nog iets minder vriendelijk dan de laatste keer. „Dan heeft u er wellicht geen bezwaar tegen mij in kennis te stellen met de wijze, waar op u zich mijn dank had voorge steld?" „Ik wou je juist hetzelfde zeggen, doch jullie nemen iemand altijd de wind uit de zeilen. Maar ik zal nu toch eens recht van wal steken", ant woordde de winkelier, die ineens al zij'n moed bij elkaar vatte. „Je bent zelf hoofd van een familie, Squire, en je begrijpt cus, wat ik zeggen wil, als ik je vertel, dat je een man van mijn leeftijd niet beter kunt bedan ken dan in zijn kinderen. Ik heb niet zoveel kinderen als jij, friaar ik heb er heel wat onkosten aan gehad; Ik had er maar twee." De agressie toon was ineens uit zijn stem verdwenen, en wellicht zouden enkele mensen even ontroerd geweest zijn door het trillen van een zuivere gevoelssnaar, die in elk va derhart staat gespannen, hoe ont stemd dit instrument ook moge zijn. „Mijn jongen was de knapste leer ling van de parochie. Hij zou je kleine squire's de wind van voren hebben gegeven op wat voor school of college ze samen ook geweest moch ten zijn. Maar hij stierf juist nadat hij zijn toelatingsexamen had gedaan. Ik wilde hem naar een grote school sturen. Ik wou dat mijn Alf zou op groeien tot datgene, waar ik te oud voor was om het ooit nog te kunnen wordeneen heer". Er hing even een akelige stilte. De Squire voelde zich in het geheel niet op zijn gemak door het invoeren van deze nieuwe noot en kauwde op zijn grijze snor. De oude Ames schraap te zijn keel. Toen ging hij verder. „Tsja. Ik moest hem missen.... typhusHet mocht niet zijn Ik bleef met mijn enig kind over. Want ik heb er nog een, wat je na tuurlijk wel weet. Die dochter van me." Weer kwam er een trots in zijn ogen lichten, en alsof iemand plotse ling op het grote pedaal had ge drukt nam zijn stem de oude luid- ruchtigen toon weer aan. „Squire heb je mijn dochter wel eens gezien? Tsjonge, dat is een meid! Mijn Arabella?" „Ara.ja, jja. Zeker, zeker", gaf de Squire toe op een toon, alsof mien hem naar de derde zoon van Toetankhamen had gevraagd. Hij kreeg een flauw idee van een opzichtig struis meisjes, met opval lend goudgeel haar, dat verbazend luidruchtig was geweest in de verver- singskraam van het zendingsfeest, en hiervoor speciaal was aangezocht, (omdat ze zoo bijzonder geschikt was om met de „gewone" parochia nen om te gaan( had de vrouw van de dominé gezegd) en die in de kerk aan de andere kant van het schip zat, vlak tegenover de bank waar de fa milie Cattermole, onder de verschil lende herinneringstafels van hun voorvaderen, de dominé aanhoorde. Pearl Cattermole had haar de bij naam gegeven van „het ontzettend kind". Er kwamen al duidelijker en duidelijker herinneringen door het enigszins geschokte brein van Pearl's vader, toen hij antwoordde: „Ik geloof, dat ik miss Ames van gezicht wel ken". „Natuurlijk, natuurlyk"', antwoord de de oude Ames met veel zelfvol doening. „Iedereen kent haar. Nou, dan zijn we er. Ik zou willen, dat je haar eens wat van meer nabij leerde kennen. ,Hm?" antwoordde de Squire, die niet wist hoe hij het had. Maar de winkelier knikte hem eens aanmoedigend toe. „Jij, Squire Cattermole, die niet weet, hoe je mij bedanken zult, jij moet van mijn dochter een „dame" maken." „Hm?...." „Net zo'n dame, als die dochters van je", legde mr, Ames uit en tot besluit van zijn voorstel voegde hij er nog aan toe: „Daarom kom ik jou en je vrouw eens persoonlijk uitno digen om mijn Arabella bij je in huis te nemen, otn een echte dame van haar te maken." „Haar nemen?antwoordde de Squire als een echo, en hij had iets weg van een clown, die zich verba zend veel moeite moet geven om iets te snappen, wat de ander al lang be grepen heeft. „Haar nemenWaar nemen?" „Hier", zei Arabella's vader. „Hier in „De Schuur". Je imoet haar hier 'ns een beetje met jullie laten mee leven" en hij gaf een teken naar de andere vertreken van het huis, dat geen twijfel overliet „als een stuk van de familie zogezegd." „Hier?...." De Squire moest zich geweld aandoen om zijn mond weer te sluiten, „Hier? Op „De Schuur"?'' (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3