3)e CcicLc Sou^cwt Hernieuwd contact met de Republiek Indonesia en troepenvermindering Advies Comm.-Gen. nog niet klaar Moskou ontkent slinkse methoden in Hongarije Nationalisatie Nederlandse Bank 50 Doden bij vliegrampen in V.S. Maandag i6 juni 1947 Bureaux: Pap^ngracht 32, Giro 103003. Telel: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11113 Abonnementsprijs f 0.26 per week, S 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per fti.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Openbare processies DE Generale Synode der Neder landse Hervormde Kerk heeft op 6 Juni 1947 haar ernstige bezwaren aan de minister van Justitie kenbaar gemaakt tegen de herhaalde over treding van de wet door het steeds - veelvuldiger houden van openbare processies door de R.K. Kerk (Aldus de Synode. Bedoelde overtredingen zijn ons niet bekend!) De Synode heeft de minister verzocht de wet te handhaven „mede ter voorkoming van groeiende onrust". De minister van Justitie heeft daarop de Genera- le Synode doen weten, dat het zijn voortdurend streven is de wet te handhaven. Niet elke processie ech ter vormt een inbreuk op de Wet. Slechts indien gewezen kan worden, dat het houden van processies op een bepaalde plaats in 1849 niet gebrui- kelijk was, kunnen zij, die op zulk een plaats een processie doen plaats vinden, na een daartoe strekkende procedure verklaard worden in strijd met de wet te hebben gehandeld en bij eventuele herhaling na zodanige verklaring gestraft worden. De mi nister van' Justitie heeft de procu reurs-generaal verzocht in alle ge vallen, waar naan' hun oordeel met enige kans op welslagen een ver klaring als gemeld kan worden ge- eist, hiertoe de vereiste machtiging te geven. Wij willen bij het bovenstaande een paar notities maken: lo. De houding van de minister van Justitie is vanzelfsprekend in een democratische rechtsstaat de enig-juiste; 2o. Het ergert de katholieken, dat de openbare straat en openbare weg open staat voor alles (zelfs b.v. voor demonstraties voor naaktcultuur!), - behalve voor een godsdienstige plechtigheid als een katholieke pro cessie. Terloops zij opgemerkt, dat de katholieken onder *het wijs beleid der Bisschoppen van een pro cessie-vrijheid niet op een wijze en in een mate gebruik zouden maken, dat een weldenkende andersdenken de zich er aan zou kunnen ergeren! Men zie naar de practijk.in streken, waar processie-vrijheid wèl bestaat; 3o. Het bedroeft de katholieken, dat men zich in Ned. Herv. kringen bezorgd en beangst maakt over het optreden van een katholieke pries ter op een nationale bijeenkomst in een Ned. Herv. kerkgebouw, over het houden van katholieke processies, terwijlhet heidendom steeds openlijker en brutaler het Christen dom' "bestrijdt; 4o. Deze gevoelens zullen echter de katholieken niet verleiden tot een stemming van een min of meer verblinde verbittering. Dat ligt niet in de katholieke aard. De katholie ken zullen blijven verlangen, om, evenals in de achter ons liggende oorlogstijd, met de Protestantse Christenen, voorzover mogelijk, ge zamenlijk te strijden ter beveiliging, ter bescherming en ter beleving van de hoge waarden van het Christen dom, welke voor héél de samenle ving van onschatbare betekenis zijn; 5o. Het verzet van Protestantse zijde tegen het houden van katho lieke processies op de openbare straat en openbare weg moge voor de katholieken een aansporing zijn, om met nog meer innigheid en in tensiteit zich te verzamelen in hun kerken waar de rijke zich arm en de arme zich rijk weet! bij de godsdienstplechtigheden rondom de Christus Eucharisticus en daar uit de diepste diepte van het hart met Thomas van Aquino te zeggen, te bidden, jubelend of stamelend: Ado- te Te devote latens Deitas.... j 6o. De kathojieken moeten zich bewust zijn van hun plicht, om Christus uit te dragen in het volle j leven, allereerst door de persoonlijke beleving van Christus' leer, van Zijn i leer van rechtvaardigheid en liefde. Alléén ten slotte door de vervulling j van déze plicht, door zó het Chris tendom te beleven zal Christus wor den erkend door zo velen, die afzij dig staan van Hem. Dit zijn enkele gedachten, die bij ons oprezen, toen wij bovenstaand bericht lazen. DE PARTIJ VAN DE ARBEID WENST: Te Amsterdam heeft Zaterdag de partijraad van de Partij van de Ar beid vergaderd onder voorzitterschap van de heer J. J. Vorrink. Aan het einde van de vergadering werd een resolutie met algemene stemmer aan genomen van de volgende inhoud: Met teleurstelling stelde de ver gadering vast, dat de antwoordnota van de Republiek Indonesia voo*. on middellijke verwezenlijking voorstelt een staatsrechtelijke constructie, die niet te rijmen valt met hetgeen de overeenkomst van Linggadjatti voor de overgangstoestand naar de souve- reine Verenigde Staten van Indone sië bepaalt, De Nederlandse regering zal daaraan niet zonder grondwets herziening kunnen medewerken. An derzijds nog steeds diep overtuigd, dat een gewapend conflict heilloos zou zijn voor beide naties, en er va over tuigd, dat na het tot stand komen van de overeenkomst van Linggadjati geen andere grondslag voor een juist beleid aanvaardbaar is dan een loyale uitvoering door beide partijen van dit accoord, doet de partijraad een hartstochtelijk beroep op de regerin gen van Nederland en van de Repu bliek Indonesia beide om bereid te zijn tot een' uiterste inspanning om een catastrophe te voorkomen, De raad vraagt in het bijzonder van de Nederlandse regering eer her nieuwd contact, ten einde te pogen omtrent de meest dringende punten alsnog op korte termijn tot een re sultaat te geraken, onmiddellijke af lossing van troepen zo spoedig mo gelijk verdere vex-mindering van de troepenmacht, algeheel herstel van de toestand in Buitenzorg, zoals die was voor de aanslag van de P. R. P., be ëindiging van de campagne, als thans door. de Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia wordt gevoerd, die ont aard is in een psychologische oorlogs- voorbere^üng en ten slotte benoe ming van progressieve figuren op leidende posten in Indonesië. Commentaar van prof Romme „Ik kan men levendig begrijpen", aldus prof. Romme, de voorzitter der Rpoms-Katholieke Kamerfractie, in een onderhoud met het A.N.P„dat op dit dode punt, waarin het ant woord van de republiek Indonesië de zaak van de wederopbouw van het Rijk in het algemeen en van Indone sië in het bijzonder heeft gebracht, men ook een harstochtelijke poging overweegt om de vreedzame gang der cntwikkeling lieft geen ogenblik te doen onderbreken. „Intussen vind ik het niet juis.,"'zo vervolgde prof. Romme, „om zich met concrete vragen eenzijdig tot de Ne derlandse regering te wenden. Dit kan alleen de schijn wekken al is dit ongetwijfeld niet bedoeld als zou de Nederlandse regering in ge breke zijn mpt de loyale uitvoering van Linggadjati, terwijl de gehele re solutie van de Partijraad terecht de geest ademt, dat niet de Nederlandse regering, maar de republiek ter zake in gebreke is en schromelijk in ge breke is." Prof. Romme was van mening, dat de gedachte, om arbitrage in te roe pen over minder dringende punten, die daarvoor vatbaar zijn, onjuist is. Vrede met Italië Op het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken is Zaterdag een overeenkomst getekend met betrek king tot het terugtrekken van Britse troepen uit Italië en het bepalen van hun status gedurende de 90 dagen volgende óp het van kracht worden van het vredesverdrag met Italië. Naar verluidt bereiden de Ameri kanen thans een dergelijke overeen komst voor. President Truman heeft zijn ver trouwen uitgesproken in de moge lijkheid van een verandering der voorwaarden van het vredesverdrag met Italië door toedoen van de Ver- et, igde Naties. Naar Truman zeide, is de onderte kening van het vredesverdrag de af sluiting van een ongelukkige periode! Het voorlichtingsbureau van het in de betrekkingen tussen de V.S. en departement van buitenlandsche za- Italië. ken der Sovjet-Unie heeft een comv Truman pleitte voor een schouder rnuniqué uitgegeven over de toe- aan schouder staan van het Ameri- i stand in Hongarije, kaanse en het Italiaanse volk. I Daarin worden alle beschuldigin- Het economisch herstel van Europa Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, gaat Dins dag naar Parijs om besprekingen te voeren met zijn Franse ambtgenoot, Georges Bidault, over het Amei'i- kaanse plan voor hulp aan Europa. Het contact in deze zaak is opge nomen door Bevin. Frankrijk heeft bij monde van zijn ambasadeur te Washington om nadere bijzonderhe den over het plan van Marshall ver zocht en heeft te kennen gegeven, dat het de grootste belangstelling voor het voorstel koestert. De Franse regering heeft de rege ring der Sovjet-Unie gevraagd, of zij bereid is haar mening over de projecten van Marshall te zeggen. Op deze vraag heeft Moskou tot dus ver nog niet geantwoord. Nederlands initiatief. Volgens te Londen ontvangen be richten, zouden Nederland, België en Luxemburg reeds een gemeen schappelijk plan in grote lijnen ge reed hebben. AUTORIJDER OP GROEP JONGENS INGEREDEN. Omstreeks het middaguur had Vrijdag op de Bredase weg onder de. gemeente Roosendaal een onge val plaats, dat katastrofale gevol gen met zich bracht. Een vrachtauto van en bestuurd door H. uit Bergen op Zoom reed plotseling in volle vaart op een aantal studenten van het St. Norbertuslyceum, waarbij C. C. en W. v.d. E., beiden uit Ou denbosch, op slag werden gedood. Een derde student brak zijn been. De chauffeur is thans ingesloten. Een woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft aan Ass. Press verklaard, dat het advies van de commissie aan de Nederlandse rege ring niet tijdig genoeg gereed zal zijn om in de kabinetsraad van van daag te worden behandeld. Na Za terdag en Zondag besprekingen te hebben gehouden met verscheiden adviseurs, zal de Commissie-Gene raal zich waarschijnlijk eerst van daag over haar advies kunnen bera den. Het Franse persbureau A.F.P. zegt, dat in officiële kringen het be richt over een meningsverschil tussen de leden van de Commissie-Generaal en dr. Van Mook categorisch wordt tegengesproken. In verband met de ontvangst van de resolutie van de Partij van de Ar beid achtte de woordvoerder van het Republikeinse ministerie v^n Voor lichting het niet uitgesloten, dat Sjahrir naar Batavia zal reizen. De Indonesische minister van Eco nomische Zaken, dr. Gani, heeft te genover Reuter verklaard, dat de Republiek een derde natie om be middeling zal vragen, indien de on derhandelingen met de Nederlanders mislukken. In sommige Republikein se kringen is men van mening, dat wederom de hulp van Engeland zal worden ingeroepen. Het bureau van Lórd KiHearfi in Singapore heeft officieel ontkend, enig verzoek tot bemiddeling in de Indonesische kwestie te hebben ontvangen. Generaal Soedirman, opperbevel- Ingediend is een Wetsontwerp tot nationalisatie van de Nederl. Bank. De regering stelt voor1, aan de hou ders van aandelen van de Nederland- sche Bank N.V. een schadeloosstel ling toe te kennen. Onder de gegeven omstandigheden acht zij een uitke ring in geld echter niet aanbevelens waardig. Zij meent hiervoor in de plaats te kunnen stellen een rente- gevende vordering op lange termijn de hiermede gepaard gaande wijzi ging in de economische samenstelling van ons land verkreeg de Nederland- sche Bank meer en meer het karak ter van een Centrale Bank, waarop de andere bankinstellingen voor het waarborgen van haar credietwaardig- heid. in tijden van crisis konden te rugvallen. Reeds door het haar ver leende voorrecht tot het uitgeven van bankbiljetten vervulde de Nederland- óp de Nederlandsche staat in de sche Bank openbare werkzaamheden, vorm van een inschrijving in een der terrein van de over- Grootboeken. De ministers (het nationalisatie- ontwerp is mede ondertekend door de minister van Justitie) menen, dat het de beste oplossing is, aan de aan deelhouders van de Nederlandsche Bank inschrijvingen te verstrekken in het 214 Grootboek der Nationale Schuld tot een beloop van tweemaal het nominaal bedrag van elk aan deel. Het algemeen nut van de naasting van de aandelen van, de Nedei'land- sche Bank N.V. motiveren de minis ters van financiën en van justitie aan de hand van het gewijzigde karakter van de positie van de Bank onder de huidige tijdsomstandigheden. Dóór de groei van hét op commerciële doel einden ingestelde bankwezen en door heidstaak behoren, Werd het mede-zeggenschap van de overheid in het bepalen var het monetaire beleid bij de wederinvoe ring van de Bankwet 1937 in October 1945 voor het eerst in de reglemen ten van de Nederlandsche Bank. neer gelegd, de regering is van mening, dat de beschreven wijziging in het ka rakter van de Bank thans nog meer vraagt om e^n wettelijke erkening van het gemeenschapselement in het statuut van de Nederlandsche Bank. Het ligt niet in de bedoeling, dat de Nederlandsche Bank hierdoor haar zelfstandige positie verliest en een departementale afdeling wordt, even min als haar directie een college van ambtenaren, die onmiddellijk onder de bevelen van de minister van fi nanciën zouden staan. Gerrit Schutte, die de zes provih- ciën-coursé won, wordt na afloop vón de ,,monster"-rit te Heerlen gehul digd. Links de voorzitter der Ned. Wielren Unie, jhr. L. L. van de Berch van Heemstede. SPAANSE PRIMAAT WAAR SCHUWT SPAANSE KATHOLIEKEN. De primaat van Spanje, kardinaal Enrique Pla y DenieL he^ft in een herderlijk schrijven de Spaanse Ka tholieken gewaarschuwd, dat de stemming in het referendum over generaal Franco's opvolgingswet op 6 Juli „niet vervalst moet wor den, noch door degenen, die stem men, noch door 'hen, die belast zijn met de organisatie ervan'', „De Kerk", aldus de primaat, „wijst op het grote belang, dat aan deze stem ming is verbonden, maar wil geen ad vies geven in de kwestie, hoe men moet stemmen. De Kerk roept alle gelovigen op om naar hun geweten te werk te gaan. De Kerk wil geen stelling nemen, maar voelt zich ge roepen om een beroep te doen op de gelovigen in ogenblikken, die even beslissend kunnen zijn als die van 1936 (toen de burgeroorlog uitbrak), daar velen buiten Spanje beweren, dat het martelaai-schap van zo vele duizenden, die voor hun geloof, God en Spanje stierven, van geen nut ge weest is". gen, door Engeland aan de Sovjet- Unie gericht, ongegrond genoemd. „Slinkse methoden aldus Molo- tof zoals door de Britse ambassa deur aan Sovjet-organen in Honga rije zijn toegeschreven, mogen wel licht typisch zijn voor Britse orga nen, doch zijn geheel en al vreemd aan Sovjet-organen". Toch liever geen pottenkijkers. Volgens berichten, die te Wenen zijn ontvangen, zou de Hongaarse socialistische minister van justitie, Riess, verklaard hebben, dat Honga rije nooit zou kunnen toestaan, dat de aanstaande verkiezingen onder internationale controle zouden staan. Een dergelijke stap zou onverenig baar zijn met de Hongaarse souve- reiniteit. De leider van de Hongaarse vrij heidspartij Sulyok, die Donderdag j.l. zo moedig critiek heeft geoefend op het huidige Hongaarse regiem, dat naar zijn mening door de com munisten gecontroleerd wordt, heeft juist te kennen gegeven, dat zijn partij niet zal deelnemen aan de verkiezingen, tenzij er een interna tionale controle is. Beschuldiging van Truman President Truman heeft Zaterdag avond de regeringen van Hongarije, Roemenië en Bulgarije ervan be schuldigd de volken van hun landen te onderdrukken. In een verklaring, uitgegeven ter gelegenheid van zijn ondertekening van de wet tot ratificatie der vredes verdragen met deze drie voormalige vijandelijke staten, zeide Truman, dat hij het betreurde, dat de rege ringen van deze landen niet slechts de wil van de meerderheid van hun volken hebben genegeerd, doch tot maatregelen van onderdrukking je gens hen zijn overgegaan. Truman had gehoopt dat na Jalta en de be vrijding werkelijk representatieve regeringen ingesteld zouden wor den. „Dergelijke regeringen bestaan thans in die landen niet", aldus Tru man. VERKIEZINGEN IN ITALIë UITGESTELD. De Italiaanse Constituerende Ver gadering verklaarde zich met 279 te gen 155 vóór uitstel van het sluiten der Kamerzitting tot 31 December a.s. Daarvoor zullen nieuwe algeme ne verkiezingen op zijn vroegst in de komende lente kunnen plaats vin den. hebber van de nationalistische strijd krachten, heeft heden in een radio rede een beroep gedaan op de na tionalisten om „geweld met geweld te beantwoorden. Vecht met speren van bamboe, indien gij over geen wapens beschikt, wanneer de Neder landers geweld mochten gebruiken", aldus Soedirman. ,,Pre-fabratetd"huizen' van twee ver diepingen van een nieuw type zullen door een Engelse fabriek, welke tij dens de oorlog honderden vliegtuigen vervaardigde, worden gebouwd. Ge lijkvloers zullen deze huizen een zit kamer, eetkamer, keuken en hall bevatten en boven drie slaapkamers en een badkamer. Beneden en boven zijn closets. Alle kamers zijn uitge- Tust met kasten. Werklieden in de fabriek bezig met het plaatsen van het dak. REEKS ONGELUKKEN MET SKYMASTERS ALLE VIJFTIG INZITTENDEN van een Skymaster, die van Chicago op weg was naar Washington, zijn om het leven gekomen, toen de ma chine bij Leesburg, in de staat Virginia, tegen een berg vloog. Bij de bot sing werden vijftien -passagiers uit het vliegtuig geslingerd, dat onmid dellijk in brand vloog. Binnen een tijdvak van 15 dagen zijn in de Ver enigde Staten drie Skymasters verongelukt, bij welke rampen in totaal 146 mensen het leven verloren. Over het lot van de bij Leesburg verongelukte Skymaster verkeerde men vele uren in het onzekere. Het radio-contact met de machine was eveneens tegen een berghelling vloog. Alle elf inzittenden vonden de dood. Naar aanleiding van deze reeks on gelukken heeft president Truman een plotseling verbroken en het invallen uit vijf leden bestaande raad van des van de duisternis maakte luchtver- kenning onmogelijk. Eerst Zaterdag morgen stegen vliegtuigen op, die het wrak te midden van een onherberg zaam gebied ontdekten. Het vliegtuig, had een gat van 200 meter door de bomen geslagen en was toen in volle vaart aan stukken gevlogen op de granieten berghelling. Slechts het staartstuk van de machine was in tact gebleven. De piloot, captain Stark, was één der bekwaamste vliegtuigbestuur ders van Amerika. Kortgeleden ont ving hij een onderscheiding naar aan leiding van een uitvinding, waardoor piloten onder alle omstandigheden nauwkeurig hun positie kunnen be palen. De Skymaster had 47 passa giers aan boord onder wie een ba by en had een bemanning van slechts drie koppen. Een tweede vliegramp gebeurde Zondagmorgen in de Verenigde Sta ten, toen een superfort van het leger bij Springfield in de staat Vermont VOOR-INDISCHE CONGRES PARTIJ AANVAARDT BRITS PLAN Het comité van de Vóór-Indische Congrespartij heeft een resolutie, waarbij het Britse plan voor de machtsoverdracht aan de Vóór-In diërs wordt goedgekeurd, met 157 tegen 29 stemmen en 32 onthoudin gen aanvaard. Hierdoor is het Biütse plan van 3 Juni voor de verdeling van Vóór- Indië door de hoogste autoriteiten van Vóór-Indië's voornaamste par tijen het Congres en de Moham medaanse Liga die samen onge veer 300. millioen Voor-Indiërs ver tegenwoordigen, uiteindelijk goedge keurd. Pandit Jawahai'lal Nehroe, vice- president van de Voor-Indische voor lopige regering, en Sardar Vallabhai Patel (Congrespartij), minister van binnenlandse zaken, besloten het de bat over de resolutie, dat bijna S1/, uur duurde, en verklaarden onom wonden, dat men slechts de keuze had tussen verdeling en anarchie. Beide leiders zeiden, dat er thans geen verantwoordelijk lichaam in Vóór-Indië bestond voor het hand haven van de orde. In de eerste plaats zou in Vóór-Indië een dege lijk bestuur moeten komen, dat in staat zou zijn de vrede en vooruit gang van het land te verzekeren. PRECAIRE VOEDSELPOSITIE IN HET RUHRGEBIED. Tijdens het afgelopen weekeinde is de bevolking van de streken langs de Ruhr ongerust en mismoedig ge worden, daar zij vernomen heeft, dat haar voedselrantsoen in deze week slechts uit 2 pond brood zal be staan. Volgens de winkeliers zullen de gezinnen geen vlees, groenten of vet krijgen. De Britse functionaris noemde de toestand „waarschijnlijk zo ernstig als nooit te voren". Reeds weken lang varieert het broodrant soen tussen 3 en 5 pond. Uit de textielstad Krefeld aan de westelijke oever van de Rijn wordt gemeld, dat de ongerustheid derge lijke vormen heeft aangenomen, dat men verwacht, dat de bevolking de aanzienlijke graanvoorraden in gebied zal bestormen. kundigen benoemd, die een onder zoek moet instellen naar de veiligheid van de luchtvaart. Dinsdag zal deze raad zijn eerste zitting houden. Frans vliegtuig verongelukt. 72 Km, van Dalat in Frans Indo- China is een Frans vliegtuig neerge stort, waardoor 10 personen, o.w. vier kinderen zijn gedood. Het vliegtuig onderhield een geregelde verbinding tussen Saigon en Dalat. JERUSALEM BLIJFT ONRUSTIG. Gewapende mannen, behorende tot de Irgoen Zwai Leoemi, hebben Za- terdteg met revolvers de bedienden van een bioscoop te Jeruzalem ge dwongen een lantarenplaatje te ver tonen met een oproep zich bij hun organisatie te voegen. In een café in de nabijheid werd een rookbom geworpen. Midden in de Joodse wijk van Je ruzalem explodeerde in de loop van Zaterdagavond een bom. Volgens de politie werd niemand getroffen, noch materiële schade aangericht. Twee dodelijke onge lukken op de Staatsmijn „Maurits" Even voor middernacht heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een dodelijk ongeval plaats gehad in de ondergrondse werken van staatsmijn „Maurits" te Lutterade. De houwer P. Smeets uit Sittard- Ophoven werd daar bij werkzaam heden getroffen door een omhoog gaande kooi. Hij bekwam zulke zware kneuzingen aan het hoofd, dat hij onmiddellijk overleed. Het slachtoffer was veertig jaar oud, ge huwd en sinds 1929 in dienst bij de staatsmijnen. 14 Juni des morgens om half acht werd op het bovengrondse ter rein der zelfde mijn de 29-jarige P. Rose door een medearbeider dood aangetroffen naast het spoor. Het slachtoffer is vermoedelijk met zijn hoofd tussen twee mijn wagens be kneld geraakt en moet vrijwel op slag gedood zijn. Het slachtoffer was gehuwd, woonde te Geleen en was sinds 1939 in dienst bij de Staats mijnen. £en ko-kh&ttje-... „Helaas, velen zijn er heden ten dage vooral, die roemen en groot gaan op vijandschap, haat en afgunst, alsof deze aan de mens een hogere waarde en kracht zouden verlenen. Maar laten wij, die met droefheid de noodlottige vruchten van deze opvat ting aanschouwen, onze vredelieven de Koning volgen, die ons geleerd heeft, niet alleen degenen te bemin nen, die tot een ander volk of een an dere stam behoren, doch zelfs onze vijanden lief te hebben." Paus Pius XII in de encycliek over het Mystieke Lichaam van Jezus Christus (1943).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1