I Op korte golf j PAULBOYER K.L.M. concessie-moeilijkheden „Brug der Zuchten" opnieuw bezweken Het Leids Studiefonds begint zijn werk ZATERDAG 14 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA BEURSPRAATJE. De effectenbeurs had gisteren over het geheel genomen een kalm ver loop, doch, daar in enkele hoeken tamelijk druk werd gehandeld, werd daardoor op de markt toch nog een cachet van activiteit gedrukt. De stemming was goed prijshoudend en de hoofdkoersen waren over het al gemeen gelijk of iets hoger verge leken met de vorige slotprijzen, maar, wat deze hoofdkoersen aan gaat, zat er toch niet veel tekening in de markt en door de scheepvaart aandelen werd zelfs ten uitzonde ring gevormd, want de hoofdkoer sen van deze papieren waren me rendeels iets lager. In de vrije han del bleek de attentie in de eerste plaats uit te gaan naar Koninklijke, die bij een hoofdkoers van 409% en een vorige slotprijs van 409 even achteruit gingen tot 408, maar daar na openbaarde zich weer vraag en kon een verbetering worden waar genomen tot 411. Naast Koninklijke werd tamelijk druk gehandeld in HVA, waarvoor de hoofdkoers werd vastgesteld op 227 bij een vorige slot.prijs van 225, waarna een stij ging kon worden opgemerkt tot 231)4, terwijl tegen het slot werd afgedaan tot 229. De Philipsaande- len waren kalm en vrijwel onver anderd. Goede belangstelling werd wederom aan de dag gelegd voor de Muilerwaarden. De aandelen eerste serie bereikten zelfs een prijs van 199 en de aandelen tweede se rie stegen tot 178, maar ook hier was het slot lager. Voor Indische Banken was de hoofdkoers 100, waarna een stijging intrad tot 101%, terwijl vervolgens tot onge veer het punt van uitgang werd teruggekeerd. De beleggingsmarkt was kalm. Nederlandse staatspapie ren waren prijshoudend. Voor enige 4 procent Indische gemeentelijke leningen kwamen noteringen tot stand, waarbij de 4 procents obli- gatiën werden verhandeld tot 176% en de 3 procents obligatiën tegen 76. De Amerikaanse markt was stil. De koersen vergeleken bij gisteren merendeels iets lager. Prolongatie 2% procent. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOO ooooooooooooooooooonooonoooooooooo BINNENLAND. Op de weg tussen Hoogeheide en ©ssendrecht ter hoogte van het Ster renbos is de motorrijder H. van der Holst uit Bergen op Zoom met zijn motor uit de bocht gevlogen. Hij kwam in de sloot terecht. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij een half uur later ter plaatse over leed. De duopassagier kwam met de schrik vrij. Het bleek dat van der H niet in het bezit was van een rijbe wijs. Prof. dr. K. C. Winkler heeft het ambt van gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht aanvaard met het uitspreken van een inaugu rale rede getiteld: „Oratio pèrturba- ta". In deze rede gaf prof. Winkler een beschouwing ovet het belang van de bacteriologie, die in de mo derne samenleving onmisbaar is. De mnsicus Henri Casadesus, lid van het Capet kwartet, is plotse ling overleden. Parijs LAVENDEL PARFUMS f4.75, 17.75, 19.75 Salon Eugène Maarsmansteeg 25, Leiden, Tel. 23851 Het 9-jarig dochtertje van de heer T., dat bij hotel de Uitkijk te Kruiningen achter een stilstaande bus de rijweg overstak, werd gegre pen door een passerende auto, Ern stig gewond werd het meisje over gebracht naar het ziekenhuis te Goes, waar het eni?e uren later overleed. De N-V. Kon. Fabr. van Gouden en Zilveren werken Gerritsen en van Kempen keert 4 pet. gewone, 6 pet. prioriteitsaandelen uit over 1945 en ever 1946 6 pet. gewone, 6'pet. priori- teits. BUITENLAND. Een vliegtuig met 46 passagiers van Washington op weg naar Chicago wordt sinds enige uren vermist. Toen men voor het laatst contact met met vliegtuig had, bevond het zich boven West-Virginia. President Sacasa, die de vorige maanci na een onbloedige revolutie het bewind in Nicaragua overnam, heeft de ontbinding van het parle ment gelast en nieuwe verkiezingen doen uitschrijven. Niet naar Barcelona en evenmin Eindhoven Antwerpen—Londen (Van onze luchtvaartmedewerker) Twee ernstige tegenslagen heeft de leiding van het Europese bedrijf der K.L.M. moeten incasseren: de Barce- lona-lijn moest juist voor haar offi ciële opening worden ingetrokken en de Belgen hebben te elfder ure geen toestemming willen verlenen voor de luchtlijn Eindhoven—Antwerpen —Londen. In dat laatste geval is uiteraard geen verbod gegeven aan de K.L.M -vliegtuigen om in Ant werpen te landen, doch de Neder landers mogen hier geen lading op nemen, waardoor het vrijwel geen zin meer heeft Antwerpen „aan te doen". Deze beide voorvallen illustreren duidelijk, dat het parool „de lucht moet vrij zijn" nog steeds een vrij holle leuze is. Men is druk doende om in alle landen barrières boven de grenzen op te richten de rood witte slagbomen van de douane, hoog in de lucht, ontbreken alleen zodat hefr luchtverkeer in deze na-oorlogse wereld een spel om concessies wordt. En dat alleen om de eigen, nationale luchtvaart te be schermen. Het is ook wel te begrij pen, dat een land met een nog zeer weinig ontwikkelde luchtvaart alles doet om zich te beschermen tegen indringende grote broers, doch voor grote luchtvarende naties, zoals Ne derland, Engeland en Amerika, is dit een ernstige belemmering voor een gezonde ontplooiing van het bedrijf. Daarbij komt nog, dat Ame rikanen en Britten in het spel van loven en bieden veel sterker staan dan de Nederlanders, die feitelijk met lege handen komen. Wij kun nen alleen maar zeggen: „Kom maar naar Schiphol, of naar Curasao!" Maar de Angelsaksers hebben een halve wereld aan te bieden. We zitten er mee. En zo zitten wij thans met de moeilijkheden. Vooral de Antwerpse kwestie is niet zo aangenaam. De Belgen hebben ongeveer dezelfde situatie tussen Brussel en An vers als wij de verhoudingAmsterdam Rotterdam kennen. De Belci^che maatschappij „Sabena" heeft Brus sel als haar hoofdkwartier. De Ant werpenaren voelen zich min of meer miskend, dat het grote verkeer over Brussel getrokken wordt en haal den derhalve de K L.M. er in om toch een luchtlijn met Londen te verkrijgen. De K.L.M. voelde daar voor uiteraard alles en met veel en thousiasme werd de luchtlijn Eind hovenAntwerpenLonden gepro jecteerd. Totdat de Belgische regering het precedent begreep, dat dit geval schiep en te elfder ure nog ?en spaak in het wiel stak. Of deze zaak nog tot een voor ons bevredigende oplossing wordt gebracht? Wij ho pen het, doch het zou een tè mooi succes voor onze nationale lucht vaart zijn; Een analoog geval zien wij in Spanje. Ook daar hebben wij te maken met een luchtlijn, die buiten ons land valt, omdat de weg naar Barcelona over Genève leidt, zodat in feite de Nederlanders een stuk luchtweg exploiteren tussen Zwit serland en Spanje. Het is niet te verwonderen, dat er belangstellen den in deze wereld zijn, die het vol strekt niet aangenaam vinden, dat die Hollanders zo ver buiten hun TH. J. VAN DER HEIJDEN rechtskundig adviseur (lid NVRA) HOGE RIJNDIJK 105.105a - LEIDEN TELEF. 23405 Besprekingen bij voorkeur Vrijdagsmorgens lend opereren en wel met volstrekt niet-Hollandse belangen, behalve om er geld te verdienen. Zodat Ma drid dan ook een streep door de rekening heeft getrokken en de K.L.M. een vreemd figuur tegenover de wereld liet slaan: de luchtlijn naar Barcelona was immers reeds in vele landen geadverteerd en er waren al talrijke passagiers, die voor de dienst geboekt hadden. Op 2 Juni had de feestelijke opening zullen geschieden: de K.L.M.-ma- chine moest op Geneefs grondgebied blijven staan. Zo ziet men: zelfs de KL.M. gaat het niet altijd voor de wind. Verkeer te Alphen weer gestremd In hoeverre dit nog een zodanig ge volg zal hebben, dat de brug ge-, bruikt zal kurken worden, tot er een definitieve schipbrug-overgang over de Rijn daar ter plaatse zal zijn gelegd, in verband met de bin nenkort te bouwen nieuwe een- klapsbrug, kon men ons niet mede delen. De. chauffeur, die, naar alle waarschijnlijkheid van de slechte toestand van deze „brug der zuch ten" niet op de hoogte was, heeft blijkbaar ook niets van het ongeval bemerkt en is doorgereden. Later is hij door de politie per auto inge haald. De chauffeur zei, wel ge merkt te hebben, dat zijn wagen iets naar achteren zakte, doch hij meende, dat dit een noodzakelijk gevolg van de brue. welke, zoals hij meende, steeds bii het passeren van een auto zover doorzakte en was zich derhalve van de ravage niets bewust. Als men weet, dat deze brug óver een afstand van ongeveer 14 K.M over de Riin de enige vaste verbinding vormt, dan kan men ook begrijpen welk een belemmering het normaal gebruik van deze brug Yoor het verkeer in de Rijnstreek betekent. Men hoopt dat de scheepvaart morgen weer kan passeren, maar het zal nog wel enkele dagen duren voordat het verkeer, waarvan het maximum op zes ton wordt terugge bracht, van deze overgang gebruik zal- kunnen maken. De oude klapbrug over de Rijn te Alphen aan de Rijn, welke sinds enkele jaren reeds ernstige afvaj- kingen vertoont en dientengevolge over enkele weken naar alle waar schijnlijkheid zou worden vervangen door een nieuwe eenklapsbrug, is gistermiddag, onder de last van een zwaarbeladen vrachtauto voor de derde maal zodanig ontwricht, dat het verkeer hierdoor, zowel te land als te water, voor enige tijd weer gestremd is. Ofschoon de brug, na van de laat ste verzakking te zijn hersteld, slechts bereden mocht worden met een totaal last van slechts zeven ton, ontsnapte deze 18 ton zware vrachtwagen aan het wakend oog van het bedienend personeel, en net toen de chauffeur zijn wagen aan de overkant had, zakten de twee klap pen, op het punt waar deze elkaar raken, ongeveer een halve meter door Het grote wegverkeer moest onmiddellijk via de bruggen te Kou dekerk aan de Rijn en Zwammer- dam worden geleid, terwijl het scheepvaartverkeer grotendeels via de Heijmans-Wetering en het Aar- kanaal moest worden gedirigeerd. Het overige verkeer wordt, zo goed en kwaad als het daar in het smalle gedeelte mogelijk is, per overzetveer en ponten onderhouden. Het personeel van de provinciale waterstaat was spoedig ter plaatse en er wordt met alle macht aan een derde provisorisch herstel gewerkt. Maar niet zonder steun de burgerij van Tegen het einde van het vorig jaar werd deze Stichting in het leven geroepen. In de gemeente raad is er langdurig over gespro ken. In het bestuur van deze stich ting hebben van particuliere zijde zitting de heren A. de Koster, P. C. A. ten Broek en H. W. Wittenaar, van de kant van de Universiteit de heer Mr, K. Wiersma, secretaris van het College van Curatoren, terwijl de gemeente in 't stichtingsbestuur is vertegenwoordigd door de Wet houder van Onderwijs de heer J. C. van Schaik. Het secretariaat is ge vestigd in het stadhuis, afd. Onder wijs. T^EZE WEEK start het Leids Studiefonds, zoals bekend mag worden verondersteld, de Stichting, welke zich ten doel stelt om Leidse jongelui met bijzondere aanleg, die niet in staat zijn deze aanleg door studie te ontwikkelen, in staat te stellen toch te studeren. Over het doel van de Stichting gaven we hierboven reeds een om schrijving. Het gebeurt maar al te vëel, dat jongelui, die bijzondere aanleg hebben, financieel niet in staat zijn te studeren aan een uni versiteit. Er is daarbij allereerst gedacht aan de Leidse universiteit, doch Leiden vertegenwoordigt niet élke richting, zodat er ook gelegen heid geboden wordt voor studie b.v. aan de Technische rfogeschool te D,elft of de Katholieke universiteit. Nu deze week de goedkeuring van Ged. Staten op het desbetref fend raadsbesluit is binnengekomen, acht het bestuur de tijd gekomen om met het werk te beginnen. Het vertrouwt daarbij; dat iedere Lei- denaar sympathiek staat tegenover het doel, dat met dit studiefonds wordt nagestreefd, en wenst langs NIEUWE BOEKEN C= van den Born, A., Dr. Pro fetie metterdaad. Een studie over de symbolische handelingen der profeten. Roermond, Maaseik, J. J. Romen Zn. (Bij belse Monographieën) V. Populaire verwerking van dis sertatie-onderwerp. Voor gere gelde Bijbel-lezers zeer nuttig, maar voor anderen te moeilijk. Constantius, P., O.F.M. Cap. Onder Gods ogen. Geestelijke lezingen voor de rijpende jeugd. Roermond. Maaseik, J. J. Ro men Zn., V. „5-minuten-preekjes" ter ver dieping van geestelijk leven. Fris van stijl en rijk van inhoud. Zeer aanbevolen. Cornette, A. H. Van Toledo tot Budapest. Geïll. met 64 blz. foto's. Antwerpen, Hei. Kom pas, A'dam, L, J. Veen. IV. Vlotte reisbeschrijving, met extra aan dacht voor kunst en cultuur. Schitterend geïllustreerd. Evers, Hans Gerhard. Pe ter Paul Rubens. Vert. uit het Duits door K. Ruyssinck Geïll. met 272 reprod. en 4 kleurplaten. Antwerpen, De Sikkel. IV.. Een wetenschappelijke biogra fie. grondig gedocumenteerd en met een weelde aan illustraties. De synthese maakt dit werk tot een onmisbare, deskundige stu die. Ferwerda-van den Berg, Annie. Nog ligt de wereld open- Kampen, J. H. Kok. Ill—IV. Een goede roman, waarin Rolinka van Elsdingen via veel leed ten slotte tot God komt. Goodman, Peter. Dodenhuis, De terugkeer van Kolonei Moore. Vert. uit het Engels door S. de Vries Jr. Geïll. me teken. A'dam, W. L. Salm, IV. Een rots, een oud kasteel, gehei me gangen, moorden, een Ame rikaanse detective. Liefhebbers kunnen hun hart ophalen! Helman, Albert, Teu'onen- spiegel. Een les in de litera tuurgeschiedenis. A'dam, A'damse Boek- en Crt. Mij. IV. Een reeks citaten van Duitse dichters en wijsgeren, waarin de waarheid gezegd wordt o.ver het Duitse volkskarakter. Helman heeft voor een goede „verbin dende tekst" gezorgd. Meijer, Brocardus, Dr., O. Carm. Katholieke Geloofsverdedi- ging. Roermond, Maaseik, J. J. Romen Zn., IV. Modern apologetisch handboek, traditio neel en origineel, bevattelijk en wetenschappelijk. Zeer nuttig boek voor deze tijd. Rijshouwer, J. A. H. en H. van Wermeskerken. Vier jaar In disch eijzelaar. Buchenwald - St. Michielsgestel - Vught - Amersfoort. Den Haag W. v. Hoeve. IV. Historisch document over het gijzelaarsleven in de concentratiekampen, zonder sen satiezucht geschreven door een medicus en een journalist. Schreurs, Jacques, M.S.C. Mijn Moeder Elisabeth. Ro man uit de mijnwerkerswereld. Baarn, De BoekerijIV. Boeiende roman; Moeder Elisa beth is tegelijk hoofdfiguur en hoogtepunt. van der Stoep, D. Laterveer wil het rechte weten- Baarn. Bosch Keuning. IV. Later veer is stadhuisbode, bekrom pen en fantasieloos, maar met een grenzeloze trouw aan zijn kerk en aan zijn baantje. Zeer vlot geschreven, zoals wii dat van dezen auteur gewoon zijn. Tolstoi. Leo. Meester en kne»*ht. Vert. door J Leclee. A'dam, L. J. Veen. III Zes mooie grote novellen; voortref felijke psychologische vertel kunst van de Russische meester, 't Laatste vtrhaal is het aangrij pendst. Nederland Gedenk. Gedenk boek van het Nederlandse con centratiekamp „Erika" te Om men. Geïll. met teken, door Jac. Honig. De Krim, Seinen. V. Objectieve documentatie, maar veel herhaling wegens de 40 pen voerders. I is verboden: II is streng voorbehouden; III is voorbehoud; IV is volwassenen; IVV is rijnere jeugd; VI is voor allen. deze weg met deXeidse ingezetenen in contact te treden. Er moet een band gelegd worden tussen de stichting en de Leidse bevolking, een band, die als men eenmaal ver trouwd is geraakt met het werk van de stichting in de toekomst on verbrekelijk zal zijn. Het Leids stu diefonds moet niet alleen zijn voor de Leidse ingezetenen, doch ook van de Leidse ingezetenen. Dit is mogelijk, indien iedere Leide.naar zich opgeeft als begunstiger en de stichting steunt met een jaarlijkse bijdrage. Want er is geld nodig. Het bestuur meent echter, dat de beste ding van dit geld in alle opzichten verantwoord is en dat daarom een beroep op de ingezetenen niet te vergeefs zal zijn. Het bestuur wil nog gaarne dit jaar starten en re kent op aller medewerking. Denk niet: „een ander doet het wel", neen, zegt: ^,Ik wil zelf een steentje bijdragen". Voeg de daad bij helt woord en stort nog hec^en uw bij drage voor dit jaar op de bank rekening van de Stichting bij de Twentse Gank N.V. alhier, of op postrekening no. 9013 t/n van de Twentse Bank N.V. te Leiden, met vermelding: Bijdrage begunstiger Leids Studiefonds. Bioscopen Luxor. „Avontuur in Lissabon", welke deze week in het Luxor-Thea- ter draait, is de zoveelste verzets- film, welke hier vooral de Franse on dergrondse strijd tegen de Duitse overheersing in beeld brengt. Maar daarnaast spionnage en contra-spion- nage van Engelse en Duitse zijde. Alle onderwerpen voor een boeiend gegeven, dat onder regie van Paul L. Stein is uitgewerkt. Lissabon, de hoofdstad van een neutrale mogendheid en het tref punt van vluchtelingen en spionnen der strijdende partijen, wordt hierbij door een machtige Duitse kolonie in een broeinest van intriges en duis tere practijken gemetamorfoseerd. Het „spel" begint hier in Parijs, waar Gabrielle Girard (Patricia Bur ke), de ster van het Bogador Thea ter, in een muzikale komedie op treedt. Terzelfder tijd naderen Duitse troepen de lichtstad en rukken Pa rijs binnen. Daarmede begint tevens het verzet en Gabrielle Girard, ver- Radio, cultuur en eenheidsprogramma J^ET EEN KORTE REDE heeft Minister Gielen dezer dagen de Radio-programmaraad geïnstalleerd. Nochtans: zo kort kon die rede niet zijn, of ze biedt aanleiding tot verweer. In deze tijd van verwarring, ook ten aanzien van het radio-bestel,/was dit wel te voorzien. Men is na- meluk nog te zeer vervuld van de zogenaamde eenheidsgedaehte dan dat men recht zou kunnen schenken aan hen, wier rechten onder de psychose van de na-oorlogse jaren werden aangerand. De Minister van Onderwijs heeft in genoemde rede allereerst de taak van de overheid met betrekking tot de radio omschreven. Hij deed het met de volgende woorden: „Waar de overheid zich niet kan en mag ont trekken aan haar taak om alle uitin gen van de nationale cultuur te be vorderen en te stimuleren, kan zij er ook op hei gebied var de radio niet aan ontkomen, te helpen zoeken naar wegen en middelen, om de uitzendin gen op zo hoog mogelyk peil te brengen." Men zou die opvatting Van de taak der overheid juist kunnen heten; maar dan komt de vraag: is dat hel pen zoeken naar wegen en midde len op radio-gebied niet veel meer dan een bevorderen en stimuleren? Heeft men de vrije omroepverenigin gen na de oorlog wel voldoende ge legenheid gegeven, om zelf te zor gen, dat de uitzendingen op een zo hoog mogelijk peil staan, om nu al reeds voor de overheid een derge lijke bemoeienis te rechtvaardigen? Volgens het subsidiariteitsbeginsel heeft de overheid alleen recht, zich positief met de uitingen van het maatschappelijk leven te bemoeien, indieq deze ver in gebreke blijven. Ook lijkt het ons, dat de directe bemoeienis van de, overheid met cul tuur-aangelegenheden, welke toch nauw' samenhangen met een bepaal de levenshouding, zeer gevaarlijk is. Hier kan men zo gemakkelijk komen op het terrein van het geweten, waarvoor de overheid niet de eerst- aangewezene is, om norme^ te stel len „Ik heb, zeide de Minister verder, gezocht naar een middel, waardoor, met behoud van de autonome mede werking van de Omroepverenigingen de nationale gedachte gezamenlijk in de omroep plaats kreeg, waarop zij recht had". Doch hier rijst de vraag: wat bedoelt de Minister eigen lyk met de nationale gedachte. Be tekent het de overtuiging, dat wij één natie zijn? Meent de Minister aan. dat wanneer een gedeelte van het omroep-programma onder geza menlijke verantwoordelijkheid ge schiedt, de eenheid van de natie zo allerduidelijkst gedemonstreerd wordt en dat deze demonstratie zo noodzakelijk is, dat daarvoor de Om roepverenigingen een-vierde van de hun gezamenlijk gegeven zendtijd moet worden afgestaan? Is het ge zamenlijk uitzenden van een muziek stuk nu zulk een nationale geste bij uisttek, dat ze in de radio niet kan worden gemist? Verder: op welke grond moet ge zamenlijk en gemeenschappelijk worden uitgezonden, wat men als zodanig doen kan? De leuze lijkt mooi; doch in zich is het een sofis me. Zou men niet met evenveel recht kunnen zeggen, dat een cen trale keuken voorkeur verdient bo ven des eigen pot van iedere huis vrouw? Vergeet men hierbij ook niet, dat het een belangrijke waarde kan be tekenen voor een bepaalde groep, dat zij juist als die groep ook iets waardevols presteert op een gebied, dat door meerderen kan worden be streken? Om het concreet te zeggen: ziet de Minister de waarde er niet van in, dat een K. R. O., juist als een katholieke radio-omroep, een eigen nationale uitzending op touw zet, om te tonen, dat de katholieken minder nationaal zouden zijp, on waar is? Indien men de culturele uitzendin gen, in het bijzonder de mooiste pres tatie, uit het programma der Omroep verenigingen wegneemt om ze tot een 'gezamenlijk programma samen te smelten, ontneem men dan aan de Omroepen niet de gelegenheid, te demonstreren, dat levensgedachten, die zij willen uitdragen, ook vrucht baar kunnen zijn voor de cultuur in het algemeen en voor onze vader landse cultuur in het bijzonder? Het offer, dat hiervoor wordt gevraagd van de Omroepverenigingen, lijkt ons een groter nadeel dan een ge mis van de woordjes „gez. pr." in het programmablad. TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM 21. Doch die collecte was maar voor I in het politie-bureau een vreemde) familie ook niet, zodat ze steeds niet de schijn. Toen Tim's avonds met een I verkleed-partij plaats gehad, waar- a! te ver van elkaar verwijderd wa pakje naar de holle boom ging, zat van het slot was, dat er een onschul daar heel wat anders dan geld in! j dig uitzienende familie uit wandelen Maar dat kon het spook niet weten! ging. En toevallig de zelfde kant uit En even voor hij op pad ging, had or I als Tim! Tim had geen haast en de i. Hij was ondertussen op dt plaats van bestemming aan gekomen en wachtte nu op de dingen die komen zouden. Tot de leden van de programma raad heeft minister Gielen nog het volgende gezegd: „Teneinde te voorkomen, dat het gezamenlijk programma door het al te rigoreus hanteren van het zoge naamde principiële veto alle ontwik kelingsmogelijkheden zou kunnen verliezen, bevat de door mij voor gedragen regeling de bepaling dat bepaalde programma-stof, ondanks daartegen uitgesproken principiële bezwaren van de zijde van een der omroepverenigingen, toch in het ge- zamendijk programma kan worden opgenomen, namelijk op last van de regerings-commissaris voor het ra dio wezen". Wat de Minister hier bedoelt, is o. i. niet duidelijk. Als men spreekt van een gezamenlijk programma, dan moeten al degenen, die daaraan medewerken, er volkomen accoord mee gaan. En dan kan men niet op last van de regerings-commissaris in dat programma iets plaatsen, waar tegen een van de Omroepverenigin gen principieel bezwaar heeft. Want dan is het niet meer „gezamenlijk". Dan moet men zo eerlijk zijn, duide lijk te zeggen, dat het een Regerings uitzending is. En dan mag men daar aan het etiket „gezamenlijk pro gramma" nooit verbinden. Dat ware een aperte leugen. Nog gen passage uit de installatie- rece van de Minister' vraagt onze aandacht: ,,Het zou onoprecht zijn, te verbergen, dat de inhoud van het gezamenlijk progTamma, alsook de, tijd, waarop het wordt uitgezonden, tot dusverre niet in alle opzichten aan mijn verwachting heeft beant woord". Deze uiting vervult ons met zorg. Men kan er uit lezen, een greep naar de mooiste programmadelen van de Omroep-verenigingen en de beste uilzend-uren. Een dergelijke ten- denz zouden wij, katholieken, beslist betreuren en met alle klem moeten afwijzen. v. O. loofd met de Engelsman David War ren, die voor de Britse geheime dienst werkt, wijkt uit naar Lissa bon. Daar ontwikkelt zich het ver zet met de nodige intriges tegen de Duitsers. Het strijdtoneel wordt zelfs weer verplaats naar Parijs, en daar wordt onder veel strijd en sabotage de binnenkomst der zegevierende ge allieerde legers .-haren afgewacht. Lido. Wanneer wij in een film Tino Rossi zien aangekondigd, moe ten wy altijd ons zelf overwinnen om toch die film te gaan zien. We weten van te voren al, dat het een product van de laagste rang zal zijn. Toch was „Begeerte" nog een verrassing: ze was nog slechter gemaakt dan we ver wacht hadden. Men kent het recept voor een verhaal van Tino Rossi: een meisje houdt van hem waarom mag Joost weten een ander vrouwspersoon probeert hem af te troggelen. Gelukkig gaat het eerste meisje dood, 't zou toch geen leven zijn met zo'n heer, en de ander ver dwijnt met de Noorderzon. Gevolg: een liedje. De stem van Rossi ic danig aan 't aftakelen, zodat er wel niet veel films meer van hem zullen ver schijnen. Een troost. De film is toe laatbaar boven 18 jaar. Casino. De film „De zon breekt door", die deze week in dit theater wordt vertoond, is het aanzien tën- volle waard. Men is erin geslaagd vanuit een simpel gegeven een onder houdende film op te 'bouwen met en kele treffende momenten, terwijl er voorts prachtige klassieke muziek in te genieten valt. De inhoud komt in het kort op het volgende neer. Kort na hun huwelijk zijn Mary Stanley en de violist John Pierce van elkaar gescheiden. Mary-vestigt zich in Ame rika, waar haar zoon Billy wordt ge boren. Deze laatste blijkt het rr.usi- cale talent van zijn vader te bezitten, want op zeer jeugdige leeftijd valt hij reeds op door zijn meesterlijk viool spel. Bij een vliegongeval komt John Pierce weer in aanraking met zijn echtgenote en door hun zoon vinden zij elkaar terug in een nieuw geluk. De hoofdfilm wordt voorafgegaan door een tweetal komische filmpjes. Geschikt voor alle leeftijden. In Rex draait deze week „Spionne in de schaduw". Een Iers meisje heeft in haar jeugd niets anders van haar vader gehoord dan van strijd tegen de Engelsen, waarschijnlijk nog een uitvloeisel van de bond der Fenians. Zij zet haar wil door om die strijd voort te zetten. Inmiddels is de twee de wereldoorlog qntbrand en raakt zij verzeild in een Duits spionnage- complot in Engeland. Het is tenslotte een Engels officier die haar uit dt ne telige positie, waarin zij door haar weet te redden. Het vervolg laat zich spionnagewerk is komen te verkeren, raden. Een goed gespeelde, overigens vrij pretentieloze film, zonder hoogte punten. Toegang 14 jaar. Trianon heeft thans voor de derde week de grote Franse film „Les en- fants du Paradis" geprolongeerd. Wij herinneren eraan, dat het gegeven voorbehoud tot strikt volwassenen nodig maakt.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2