3)e Ccicbc öou/fca/nt De Paus wijst journalisten Stuurden de begroting in de war de Nederlandse op hun taak Nederlandse regering te Londen leefde royaal f De vrije siqaar Moedige critiek in het parlement Geen basis voor onderhandelingen meer Een koAAe.Uj,e... VRIJDAG 13 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. «vaann opgenomen „DE BUKCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11111 Abonnementsprijs 0 26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 p.er kwartaal; Franco per post 7 4.—. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Vorming van de gehele mens DE waarnemend secretaris-generaal van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer G. Pippel, heeft namens minister Gielen de commissie van onderzoek in zake het lager nijverheidsonder wijs voor jongens geïnstalleerd. In zijn daarbij gehouden rede verklaar de hij o.a. dat één van de middelen, om het door de oorlog veroorzaakte verarmingsproces te stoppen, is ge legen in de stelselmatige uitbreiding van onze industrie. Industrialisatie impliceert de noodzaak van oplei ding van nieuwe werkkrachten. De commissie heeft nu tot taak na te gaan of de opleidingen welke door de scholen van lager nijverheidsonder wijs worden gegeven nog voidoen aan de technische eisen, die daaraan onder de huidige omstandigheden moeteh worden gesteld. Overigens z".l de scholing niet al leen de technische kwaliteiten van de leerlingen moeten ontwikkelen, maar zij zal d 1 vorming van de ge hele mens moeten omvatten. De school dient daarom op de hoog te te zijn van de eisen, die het maat schappelijke leven stelt en met de behoeften, die de jeugd in dat ver band heeft, aldus deze spreker. Onze aandacht trekt in het boven staande, dat, naar de mening van de vertegenwoordiger van de minister van onderwijs, de scholing op nijver heidsscholen niet alleen de techni_ sche kwaliteiten van de leerlingen moet ontwikkelen, maar de vorming van de gehele mens moet omvatten. Wij zijn het hiermede volkomen eens. Maar voor de hand ligt dan ook de conclusie, dat het van het groot ste belang is, welke beginselen wor den erkend en beleefd door degenen, aan wie „de vorming van de gehele mens" op die scholen is toever trouwd. Voor de hand ligt dan ook de con clusie, dat confessioneel onderwijs óók op die scholen mag en moet wor den verlangd door ouders, die de Godsdienst voor „de vorming van de hele mens" van het grootste en al- les-beheersende belang achten! Er gel ijk WIJ zijn nog steeds aan het „zuive ren". Minister Gielen heeft zelfs nu nog een nieuwe wet aangekondigd, om vérder te kunnen zuiveren. Met „zuiveren" schijnen wij te willen overbruggen de tijd tussen deene oorlog en de volgende.... Hoewel wij het blad „Trouw" kun nen begrijpen, die naar aanleiding van bedoeld voornemen van minister Gielen er z'n verbazing over uitte, dat de minister de zuivering nog niet beu is hebben we toch de moed, om in overweging te geven, een nieuwe zui vering op touw te zetten. Ergernis wordt zeer terecht verwekt orde het Nederlandse volk, als het verneemt, wat de Rekenkamer heeft ontuekt in zake het beheer van de Nederlandse financiën in de Londense tijd. Met waardering van de goeden onder het ambtenarencorps en met erkenning natuurlijk van het vele goede, dat er in Londen is gedaan, moet wor den geconstateerd, dat er zijn ge weest, die op ergerlijke wijze van de oorlogstoestand hebben geprofiteerd, ten koste van het vaderland, zonder enig meevoelen met land en volk, dat in ontbering en armoe verkeerde. En zouden er onder de profiteurs niet zijn, die nu niet als dapp-w. hel den in het vaderland rondlopen? OPENING LUCHTLIJN AMSTERDAM-ROME NOG GEEN GROENTEN NAAR DUITSLAND. Op het ogenblik wordt er, zo deelt (het „Vrije Volk" mede, in Duitsland nog druk geconfereerd met de geal lieerde bezettingsautoriteiten over de levering van groenten door ons land voor de Duitse bevolking. De geallieerden blijken de mogelijkhe den van deze transactie grondig te onderzoeken en nog steeds niet tot een beslissing te kunnen komen. De laatste dagen is niets over de bespre kingen bekend geworden, doch - wel staat vast, dat de Nederlandse on derhandelaars alles in het werk stel len om een gunstig resultaat voor onze land- en tuinbouw te bereiken. „Het gezegende bewind van H.M. de Koningin" Paus Pius XII heeft gisteren, aldus de „Maasbode", zestien Ned. journa- lisen en verscheiden vertegenwoordi gers van de K.L.M. ontvangen ter gelegenheid van de opening van de luchtvaartdienst AmsterdamRome. De PaUs zeidc, volgens „U. P.", dat de zegen, gegeven aan het eerste vliegtuig, dat de Eeuwige Stad be reikt, ongetwijfeld Gods bescher ming zou opleveren voor alle toe komstige vluchten. Uw wens om de eerste vlucht, om het zo uit te druk ken, in Vaticaanstad te beëindigen, is een eerbewijs, dat Wij in hoge mate waarderen. Zij biedt Ons tevens de gelegenheid, zo vervolgde de Paus, onze gelukwensen en beste wensen tot uitdrukking te brengen voor deze nieuwe lijn, die, tot stand gekomen tussen het Noorden en Zuiden van Europa, tussen twee arbeidszame en vredelievende volken, een bijdrage zal vormen voor de culturele en com merciële uitwisseling, welke van zo groot belang is voor het weer aan knopen van de betrekkingen van we derzijds vertrouwen en vriend schap. De Paus vervolgde: „Door uw be roep zijt gij geinteresseerd in de uit wisseling van die ideën en die eco nomische samenwerking. Is het nie< van symbolische betekenis, dat men cp u de keuze heeft laten vallen, om deze eerste vlucht als eregasten mede te maken? Ongetwijfeld zult gij uw macht en invloed gebruiken om de barrières tussen de volken af te bre ken en niet om ze te verhogen, om de oorzaken der tweedracht te lenigen, en op te heffen, om de droevige toe stand, waarin de menselijke gemeen- „BEVIN HAD VERMOORD KUNNEN ZIJN". Men neemt aan, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, op zijn terugreis naar Engeland uit Moskou, slachtof fer van een moordaanslag had kunnen worden. De Belgische krant „Het Laat ste Nieuws" deelt mee, dat de aanslag op Belgisch grondgebied had moeten plaats vinden en we! in de trein. Bevin zou de poging onmogelijk hebben gemaakt door van Duitsland uit per vliegtuig de reis voort te zetten. Voorts wordt beweerd, dat de gearresteerde Elisabeth Lazarus en Jacob Elias, op wie de spring stoffen gevonden zijn, aan de daad hadden moeten meewer ken. Politieke onrust onver mijdelijk, tenzij Volgens een raming van Ameri kaanse regeringsexperts zal Europa, met inbegrip van Engeland, in de komende 3 of 4 jaren, jaarlijks een bedrag yan 5 milliard a 6 milliard dollars nodig hebben om weer op de been te komen, aldus werd: medege deeld door Benjamin Cohen, een van de voornaamste adviseurs van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall. Ten zij Europa zich van voldoende steun kan verzekeren, zal bet voor som mige Europese landen moeilijk zijn politieke onrust te vermijden. Het allereerste doel van Amerika is, steun te verlenen aan programma's welke een Europa, dat in eigen on derhoud kan voorzien, ten doel heb ben. Daar het economische leven van de verschillende Europese staten nauw verbonden is, moet prioriteit worden verleend aan die program ma's, welke het herstel van Europa als geheel bevorderen. Wij hebben belang bij een vrij Eu ropa, zo verklaarde hij. Het econo misch herstel van Europa is even be langrijk voor het economische leven van een vreedzame wereld, als het economische herstel van Duiitschland voor Europa. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK De zo zorgvuldig door Robert Schu mann, de Franse minister van finan ciën, in evenwicht gebrachte begro ting is door de verhoging der lonen van de spoorwegarbeiders en de ar beiders in de gas- en electriciteibsbe- drijven na hun staking aan het wan kelen gebracht. De verhoging der lonen, dde een bedrag van 10 milliard francs be loopt, slurpt alleen al de 6 maanden geleden ingevoerde bezuiniging in de begroting en de 7% bezuiniging op de begroting van de civiele uitgaven, die de minister 2 maanden geleden bevolen heeft, geheel op. Bovendien kan men verwachten, dat thans ook andere catagorieën arbeiders, zoals de mijnwerkers, een wijziging der lonen zullen eisen. Toch zijn zowel Schumann als Ramadier vastbesloten uitgaven en inkomsten in evenwicht te houden. Daarom zal de minister in de nabije toekomst nieuwe bezuini gingsmaatregelen aan het parlement voorleggen. Men verwacht, dat Schu- dringen, dat voor de spoorwegen en mann er bij het kabinet op aan zal de mijnen een systeem van „autono me financiering" wordt ingievoerd, hetgeen betekent, dat deze bedrijven zichzelf zouden moeten bedruipen. Dit zou waarschijnlijk een verhoging van de steenkool, gas- en electrici- teitsprijzen met zich mee brengen. Vandaag houden alle gemeente ambtenaren en employé's in de open bare diensten een symbolische sta king. De metro en de bussen in Pa rijs blijven echter rijden. Ook de brandweer en de watervoorziening blijft intact. België volgt het Franse voorbeeld. Tijdens een vergaderingheeft het personeel (25.000 man), der metaal- fabrieken in het bekken van Charle roi besloten de staking voort te zet ten. Deze zal evenwel beperkt blij ven tot de machinebouwbedrijven en zal zich niet uitbreiden tot de ijzer industrie.-De vakvereniging der me taalarbeiders in de provincie Ant werpen heeft doen weten,, dat op 16 Juni het werk zal worden neergelegd. schap verkeert, te verbeteren, niet door middel van vergeefse voorspie gelingen en buitensporige beloften, maar door nieuwe energie toe te voegen aan het geestelijke leven van alle leden der gemeenschap. Dit betekent in de eerste plaats dat de mensen God dienen te kennen en aan Zijn wet gehoorzamen. Er is geen andere weg om de eenheid en de vre de te verwezenlijken". De Paus besloot met de woorden, dat zijn zegening uitging na,ar de landgenoten der Nederlandse gasten, op dit ogenblik van de vernieuwing van hun normale, vrije en vreedza me leven onder het gezegende be wind van H.M. de Koningin. Scherpe critiek op het financieel beleid woonde huis ad 341.5 0 per kwar taal uit Rijksgelden deed bijpassen, kwam de Rekenkamer bepaald on juist voor. Ten gevolge van ingrijpen der kamer nam deze bewindsman in De Nederlandse regering en haar Januari 1942 de huur over. De com- organen nebben op comptabal gebied missie voor de Rijksuitgaven kan niet in Londen en elders overzee niet vinden, dat hierbij die zuinigheid is steeds die zorgvuldigheid in acht ge- betracht, de een regering overzee nomen, die een goed huisvader, zeker past. wanneer hij ver van de zijnen ver- Toen het einde van de oorlog na- toeft, betaamt, luidt het aanvankelijk derde, ontwikkelden de departemen- oordeel van de commissie voor de ten een grote activiteit. Maar de com- Rijksuitgaven over de halfjaarlijkse missie kan niet juichen over het fi- verslagen van de Buitengewone Al- nanciële beheer. Het tijdig gereesko- gemene Rekenkamer te Londen be- men van de begrotingen liet b.v. ern- treffende haar werkzaamheden over stig te wensen over de periode 1 Juli 194131 December In Amerika ontvingen de leden van 1944. i de Netherlands Purchasing Compa- Er is meermalen op royale voet ge- ny> de aankoopcommissie ten behoe- leefd. Al te dikwijls bleek het besef ve van leger en vloot, verblijfsvergoe- te ontbreken dat de gelden die hier dingen van 20 dollar per dag De werden uitgegeven het vermogen van voorzitter van deze N.P.C, genoot een he1- verarmde Nederlandse volk vorm- salaris van 1500 dollar per maand, dat den waarop werd ingeteerd. Ook overeenkwam met 375 pond. Een Ne- dacht men er niet aan, dat het levens- derlands minister in Londen tou- peil van het Nederlandse volk in de cheerde 235 pond en de directeur van oorlogsjaren hoe langer hoe meer het Ned. Informatie Bureau 1400 dol- daalde, zodat men te Londen nimmer lar, een buitensporig hoog salaris, een levenspeil had mogen voeren, dat waartegen de Commissie voor de uitging boven het niveau, waarop Rijksuitgaven alsnog met kracht pro- men voor 10 Mei 1940 leefde testert. Die voorzitter van de N.P.C. De financiële administratie var ver-1 was b?vendien lid van het colle- van schillende gezantschappen en consu- commissarissen der K..UM en ver laten heeft: vooral in de eerste jar'en kreeg bovendien bedenkelijk hoge van de oorlog, veel te wensen over-, de aankopen dezer gelaten. De commissie zou graag zien, TV,Q° dat de regering over dit alles zoveel mogelijk opening van zakep doet. Verder verzoekt de commissie de regering een overzichtelijk exposé te geven van verblijfsvergoedingen, duurtetoeslagen, salarispolitiek en ge bruik van auto's. De commissie kan zich niet ont trekken aan de indruk, dat vele amb- maatschappij. Met het verloop der jaren verbeter de het financiële beheer allerminst. Een hoogst laakbaar verschijnsel was, dat de begrotingen achteraf kwamen! In de verslagen der Rekénkamer is over 1943 ernstig geklaagd over het feit. dat de inkopen, bestemd voor be- •üd Nederland, geleid werden door voor zijn taak weinig geschikt Door de Persatoean Kebangsaan Ma- doera, welke enige tijd geleden door Madoerezen werd opgericht, werd dé? zet dagen te Soerabaja een massa- vergadering gehouden, De voorzitter gaf een uiteenzetting van het stre ven der P-K.M. en van het verlan gen van het Madoerese volk, om in vrijheid en welvaart te léven. Behal ve een groot aantal Madoerezen ga ven ook Javanen, Arabieren en Chi nezen van him belangstelling blijk. De vice-voorzitter der P.K.M., Ha- fidjoedin, spreekt de aanwezigen toe. Audiëntie Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 17 en Woensdag 18 Juni géén audiëntie verlenen. Vandaag ontmoette ik de Si gaar. Voor het eerst sinds jaren. „Wel kerel, zei ik, ben je weer vrij?" Hij groette mij met overdreven zwier, stak een duim achter zijn vesfc. en zette een branie achtig gezicht. Hij nam zijn hoed af en een rookwolkje kringelde blauw omhoog. „Ja, ik heb jaren in een kamp gezeten, zei hij, maar nu hebben ze me toch los gelaten." „Politieke delinquent?" infor meerde ik met een zweem van belangstelling. „Ik heb in allerlei kampen ge zeten, maar het ergste is het re gistratie- en distributie kamp. Neen, ik ben een goed vaderlan der. Ik ben echt Nederlands van binnen". „Ja, dat zeggen er wel meer" merkte ik op met de geslepenheid van een orakel. Hij zag er nader bezien niet zó goed uit, als ik hem vroeger ge kend had. Zijn pakje was niet van voor-oorlogse kwaliteit en als hij vertrouwelijk dicht bij mij kwam staan, rook ik een geur, welke mij meer aan oorlogse dan aan vóór-oorlogse toestanden herinnerde. „Je bent afgevallen de laatste jaren" zei ik meewarig. „Tja, wat zal ik zeggen. Ge vangenschap gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Mijn teint en hiijn figuur zijn cr niet op vooruitgegaan. Maar i.oe is het met jou? Ben je het sigaren ro ken afgewend?" „Neen, zei ik gretig, ik zou wel eens graag weer een goede sigaar willen roken." ,,Wel, beste jongen, steek dan eens op" zei hij gul en hij hield mij zijn goed gevulde koker voor. Ik greep.... mis. Hij was in rook vervlogen. De rook van een verdwenen illusie. „Hongarije is een sinister begrip geworden" Sulyok, de tot de Hongaarse Vrij heidspartij behorende oppositielei der, heeft tijdens een debat in het Hongaarse parlement verklaard, dat, ofschoon het niet waar was, dat er revolutie in Hongarije zou zijn, de huidige kalmte toe te schrijven was aan vrees en angst. Hongarije is ge worden tot 'n 'politiestaat, vol spion- Wat wil Moskou in Sinkiang Er komen berichten uit de Chinese ëên"ambTenaarrdie door zijn opleiding Provincie Sinkiang die spreken van .o-en inval van at.riidkrarht.pn mt Rm- van een Centraal Inkoopbureai der ris plus verblijfsvergoeding en andere Nederlandse Regering, met aar, het emolumenten (reis- en verblijfskos- hoofd een directeur, die voor d tech- ten) naast de speciale belastmgpoh- nische kennis van bepaaide artikelen tiek, inkomens hebben genoten, die diende te worden bijgestaan door ad- in generlei verhouding stonden tot yiseUrs Maar ten aanzin van de aan- wat zij voor overeenkomstige arbeid kopen van goederen voor bevrijd Ne- in Nederland (zouden hebben) geno- herland wordt er desondanks in 1944 ten. Of de verschillende ministers in opnieuw va'n „chaotische toestanden" Londen door het zeer nauwe persoon- gewaaCTd lijke contact dat zij met de eigen Was'hét nodig, dat er 500 typewri- ambtenaren hadden, wel voldoende ters op de 1000 man gevonden wer- het menselijke strevep naar de behar- den? Van 99 op één departement ver- Yan naakte eigenbelang strekte schrijfmachines kon de aan hebben kunnen onderkennen, meent wezigheid niet' worden vastgesteld! de commissie m dit verband te moe- was het nodig, dat de Rijksbureaux ten betwijfelen. zo vaa^ verhuisden? Hadden de zeven Dat de minister van Marine dc huur foto-afdelingen en de 3 stencilkamers van het in 1941 door hem zelf be-1 niet kunnen worden gecoördineerd? :en inval van strijdkrachten uit Bui ten-Mongolië, waarbij gevechten ge leverd zouden zijn met de Chinese regeringstroepen. Sommige telegram men noemen de gevechten slechts „schermutselingen" in een gebied, waar reeds sedert jaren een grens geschil bestaat. Volgens andere evenwel niet zieer betrouwbare berichten zouden de Mongolen met steun van Sovjet vliegtuigen op Chi nees gebied zijn doorgedrongen en oprukken naar de stad Tsjitai, waar uranim zou zijn gevonden. In dat geval zou het geen gewoon grensin cident zijn, doch zou de conclusie van sommige Chinese autoriteiten ge wettigd zijn, dat Rusland streefde naar een annexatie van Sinkiang met het oog op de mineraalrijkdom van de bodem. Linggadjati met of zonder republiek Buchenwald floreert nog Te Berlijn zijn de laatste tijd uit betrouwbare bron berichten binnen gekomen waaruit blijkt, dat de con centratiekampen in de Russische zóne van Duitsland nauwelijks beter zijn dan die van de nazi's. De oorspron kelijke hutten en krotten van Buchen wald worden nog steeds gebruikt. In Buchenwald bevinden zich on geveer 15.000 geïnterneerden. Er zijn SS-mannen en grondbezitters, functionarissen van de sociaal-demo cratische en christelijk-democratische partij en tevens een groot aantal per sonen, wier vergrijp alleen bestaat uit hun weigering om met de Russen sa men te werken. x De kampbewaking bestaat uit Rus sen, doch de administratie wordt ge voerd door leden van de Duitse so cialistische eenheidspartij. Het voed sel bestaat uit twee maaltijden per dag, in de vorm van wat waterige soep en een homp brood. Er is niets om de gevangenen bezig te houden en zij mogen niet lezen. Gedurende Januari en Februari van dit jaar heerste er in Buchenwald een epidemie van acute koliek, ,als ge volg waarvan honderden personen hei kamp mochten verlaten. Doch eerst moesten zij een verklarng onderteke nen, dat zij over de toestand in Bu chenwald aan niemand iets zouden vertellen. Veel van de inderhaast ont slagen patiënten overleden enige da gen, nadat zij de vrijheid hadden her kregen. ^/OLGENS het Franse persbureau A.F.P. heeft een hoge Nederlandse autoriteit te Batavia verklaard: „De phase van onderhande'en moet als afgedaan worden beschouwd. Er blijven slechts twee mogelijkheden: evacuatie door de Nederlanders van Java en Sumatra, of militaire actie. Wjj hebben een laatste poging om met de republikeinen langs de weg van onderhandelingen tot overeenstemming te komen, in het werk ge steld. Thans bestaat er geen mogelijke basis voor besprekingen meer. Wij hebben alles gedaan, waartoe wij in staat waren, om diegenen onder de republikeinen, die „goodwill" en be grip getoond hebben, zoals Sjahrir en Sjarifoeddin, tegemoet te komen, maar ongelukkigerwijze is hun acti viteit tegengewerkt door de volsla gen afwezigheid van enig realisme, waarvan de leidendes kringen te SIEMENS HERBERGT THANS SALESIANEN. De treurige stoffelijke en morele omstandigheden, waariri een deel van de Berlijnse jeugd leeft, spoor den de Salesianen van Don Bosco er toe aan, met financiële hulp der bevolking, een tehuis voor de jeugd te stichten in de lokalen, waar vroe ger de administratie der Siemens- fabrieken geves.igd was. Meer dan 200 alleenstaande jongeren kunnen er worden opgenomen en- het groot ste deel daarvan kan werk vinden in de ateliers van het huis. Er werd reeds een schoenmakerij ingericht en binnenkort zal ook een kleer makerij in werking gesteld worden. Verder zal het tehuis onderdak kunnen verlenen aan een vijftigtal behoeftige studenten. Djogja blijk hebben gegeven, evenals de Pemoeöa's e.i het republikeinse le ger. Indien wij de republikeinse te genvoorstellen zouden aanvaarden, zou dit gelijk staan met het uitleve ren van geheel Indonesië aan de re« publiek en wij zouden zelf geen en kele macht meer overhouden. De republikeinse leiders handelden in formele strijd met Linggadjati door hun invloed buiten het republikeinse territoir te willen uitstrekken. Zij vergeten, dat na het accoord de re publiek slechts een deel is van Indo nesië en niet geheel Indonesië. In ieder geval, wat er ook moge ge beuren, het accoord van Linggadjati blijft de basis van onze politiek. Wij zullen de overeenkomst, indien mo gelijk, uitvoeren met de republiek, in dien dit niet mogelijk is, zonder de republiek". Spoed-bijeenkomst der Indonesische delegatie. De ernstige situatie, tvelke ontstaan is na de overhandiging van de Indo nesische tegenvoorstellen, zal morgen worden besproken op een in allerijl bijeengeroepen vergadering van de Indonesische delegatie. Op deze bij eenkomst zal de minister van Binnen landse Zaken, Mohammer Roem, die lier vliegtuig uit Djokja vertrekt, aanwezig zijn. nen, aldus zeide hij. Er bestaat geen persvrijheid of vrijheid van meningé- iting. Wanneer de Vrijheidspa bijeenkomsten houdt, verschijnen on geregelde volksbenden, voorzien van wapenen, drank en geld; vele partij leden zijn gearresteerd en geïnter neerd. Hongarije is een siniser be grip geworden voor de wereld. Nagy was volgens Sulyok in de val gelo pen door 'n meesterlijke manoeuvre van de linkerzijde, die hem zijn vrij heid gelaten had om te voorkomen, dat hij een martelaar zou worden en een symbool voor de boeren. Vanzelfsprekend gevolg. De moedige crtielc van Sulyok op de huidige situtatie in Hongarije heeft het verwachte gevolg gehad, dat te gen hem een bevel tot arrestatie is uitgevaardigd. Een betere bevesti ging van de juistheid zijner woorden is nauwelijks te geven. Het Lagerhuis lacht. In het Britse Lagerhuis deelde Le vin's plaatsvervanger, McNeill, mee, dat Molotof verklaard heeft, dat de Sovjet-Unie zich niet mengt in Hon gaarse zaken. Het Lagerhuis reageer de op deze verklaring met luid ge lach. McNeill deelde verder mee, dat Groot-Brittannië zich niet zal neer leggen bij de Russische weigering, om. inlichtingen te geven over de ontwik keling in Hongarije. In het debat, dat zich hierop ont wikkelde en waaraan oud-minister Eden deelnam, slaagde de communis- tische afgevaardigde Gallagher er in, om socialisten zowel als conservatie ven tegen zich in het harnas jagen. „Waarom ging minister Nagy niet naar Boedapest terug en telefoneerde hij vanuit het buitenland, dat hij wenste af t« treden?" En toen het hele huis schamper lachte, schreeuw de de communist: „Elke man, die moed heeft, elke man met een zuiver geweten zou naar zijn land zijn terug gekeerd om zijn beschuldigers onder de ogen te zien." Hierop merkte MacNeill droog op, dat een collega van ex-premief Nagy sinds 9 Februari te Boedapest gevan gen zit, zonder dat hem iets ten laste is gelegd- „Ik kan niet ontkennen, dat deze politieke crisis met grote snelheid en degelijkheid is opgelost. Iets dergelijks heeft ook Hitier ver scheidene malen vertoond". Volgende week Donderdag zal in het Lagerhuis een debat worden ge houden over Hongarije, Roemenië en andere onder Russische inv.oed staan de landen. Eden zal een grote rede houden en minister Bevin zal het woord voeren nataens de regering. NIEUWE OVERVAL TE JERUSALEM. Joodise verzetslieden hebben Don derdagavond een overval verricht op het kantoor van het persbureau Rou ter in het hartje van Tel Aviv. De redacteuren werden gedwongen op de grond te gaan liggen, terwijl 2 typ machines en ihet telefoontoestel wer den meegenomen. Maak van uw kind eefder een eer- lijk dan een behendig mensch.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1