Sh Ceidfre Sou/tont Djokja mobiliseert hulptroepen Amerika vraagt opheldering Goederenuitwisseling ter waarde van 20 millioen gulden DONDERDAG 12 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103Q03. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11110 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post J 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Medezeggenschap ONDERSTAAND bericht lazen we dezer dagen in het „Vrije Volk". Het N.V.V. zal op Zaterdag 30 Augustus a.s- op vijf verschillen de plaatsen in het land grote, in- ter-provinciale landdagen organi seren. Gedemonstreerd zal worden voor medezeggenschap op korte termijn. Tegenover de pogingen van reactionnaire kringen om de sociale en economische ordening tegen te houden, stelt het N.V.V. de eis, dat de werkers van Ne derland in Raden en Bedrijfsra- den méé zullen kunnen bepalen, •dat er geordend zal worden en hoe er geordend zal worden in onderneming, industrie of be drijf. Tegen het houden van bedoelde landdagen kan onzerzijds geen be zwaar bestaan, inzover de bedoeling er van de invoering van een zeke- ke medezeggenschap voor dé arbei ders onze volkomen sympathie heeft, zoals onzen lezers bekend kan zijn. Intussen rijst bij ons wel de vraag op, of het voor het N.V.V. niet een eenvoudiger, gemakkelijker en doel treffender middel zou zijn, om zijn doel te bereiken, als het bij de be vriende minister Drees op audiëntie zou gaan en dan bij Zijne Excellen tie zou aandringen, om met spoed de wetsvoorstellen in te dienen, binnen welker raam de medezeggenschap kan verwezenlijkt worden. Maar: men kan ook het ene doen en het andere niet nalaten. Zouden vele van onze lezers we ten, wat het urgentie-program urgentie—program! van de Katho lieke Volkspartij over de medezeg genschap zegt? Wij willen hen her inneren aan wat er staat in de eco- r.omisch-sociak paragraaf Wij cite ren: 8. De Overheid geve met voortvarendheid uitwerking aan haar plannen inzake de verwe zenlijking van de met publiek rechtelijke bevoegdheden toege ruste organisaties voor het be drijfsleven, zonder dat deze be drijfsorganisaties mogen ont aarden in staatslichamen. In deze -organisaties moeten onder leiding en toezicht van de Over heid de verschillende groenen van medewerkers in het produc tieproces zijn vertegenwoordigd. Aan de vertegenwoordigers der arbeiders dient evenveel mede zeggingschap te worden toege kend, ook ten aanzien van eco nomische aangelegenheden, als aan de verschaffers van het ka pitaal. 9. Medezeggenschap der arbei- ders in ondernemingen van gro teren omvang worde met behoud van de leiding door de onderne mer en met opheffing van de be- voorechte positie van de kapi taalsfactor in een wettelijke re geling gewaarborgd. In 8 wordt in de landelijk geor ganiseerde bedrijven voor de arbei ders medezeggenschap verlangd ook in economische aangelegenheden. Wat loon- en arbeidsvoorwaarden be treft bestaat er vrij algemeen alreeds rhedezeggenschap een vooruitgang, welke men 'n 25 jaar geleden nog niet had durven verwachten! maar die medezeggenschap moet ook worden uitgestrekt over economische aangelegenheden. In 9 wordt in de afzonderlijke (grotere) ondernemingen medezeg genschap verlangd voor de arbeiders, waarbij zoo wordt nadrukkelijk verklaard de leiding door de on dernemer gewaaiborgd moet blijven. Dat alles w-j"dt verlangd in het urgentie-program van de Katholieke Volkspartij dus in het program, welks verwezenlijking dringend ver- eischt wordt geacht. Wij moeten dan ook verwachten, dat de regering spoed zal maken met de invoering van desbetreffende wet telijke maatregelen. Onderwijl kunnen echter onderne mers zélf beginnen met de bedoelde medezeggenschap in te voeren. Daar is niets tegen en alles voor. Alles voor, alsmen zich hierbij niet Iaat leiden door een zekere vrees, de vrees dat er anders erger dingen zouden kunnen gebeuren! Vrees is een slechte raadgeefster. En dat niet alleen. Vrees blijft beïnvloe den besluiten, die onder haar pressie zijn genomen: de uitvoering er van gebeurt niet met overtuiging en lief de, maar met tegenzin en wrevel. De zulken hangen achter de feiten, zo als voorheen de remtoestellen achter een trein, enhet gevaar bestaat ook, dat ze op een onverwacht ogen blik gaan remmen. Wij hebben liever te doen met eer lijke tegenstanders van medezeggen schap, die zich er vierkant tegen ver zetten, dan met hen, die er voor zijn uiteen zekere vrees. Medezeggenschao willen wij, omdat wij voor de arbeider zijn volwaardige plaats in het arbeidsproces willen er kend zien; omdat wij er van over tuigd zijn, dat daardoor worden ge diend de belangen van onderne ming, bedrijf en gemeenschap. Kritieke periode nadert snel Radio-Djokjakarta heeft bekend gemaakt, dat de Indonesische Republiek de mobilisatie van haar gewapende hulptroepen gelast heeft, ten einde „iedere eventualiteit het hoofd te kunnen bieden." Deze aankondiging maakt een einde aan de stilte, die gevolgd was op het overhandigen van de Republikeinse antwoordnota op de Nederlandse voorstelen voor een interim-regering, die veertien dagen geleden werden aangeboden. Betrouwbare waarnemers geloven, dat Indonesië snel de kritieke periode van haar nu 22 maanden oude strijd voor politieke on afhankelijkheid zal bereiken. JULI TWEEDE DEEL INTERL. TELEFOONGIDS. Naar \£ij vernemen zal in Juli een begin gemaakt worden met de ver spreiding van het tweede deel van de interlocale telefoongids. In totaal moeten 185.000 -exemplaren worden gedrukt. Front bij Soerabaja slechter. Uit Nederlandse bron wordt ge meld, dat de situatie „op het front bij Soerabaja", dicht bij Modjokerto. slechter is geworden, terwijl A^tara meedeelt, dat op 10 Juni de kustver dediging in de buurt van Banjocwan- gi een Nederlands oorlogsschip be schoten heeft. In Republikeinse krin gen worder „ernstige pl '.atselijkc bot singen" /oorspeld, als het memoran dum niet zou worden aangenomen. Hedenmorgen 10 40 plaatselijke tijd zijn de loden van de Commissi' -Ge neraal, prof. W. Schermerhorn er. M. van Poll, te Batavia aangekomen. Een woordvoerder van de Commissie- Generaal deelde mede, dat van de zij de der Commissie geen verklaringen te verwachten waren vóór de kabi netszitting van Maandag a.s. te Den Haag. De Commissie-Generaal hoopt vóór Maandag a.s. haar advies betref fende de republikeinse antwoord-no- ta aan de Nederlandse regering te hebben uitgebracht. Gisteren hebben de leden van de Commissie-Generaal de nacht door gebracht bij Michael Wright, de plaatsvervanger van lord Killearn, te Singapore, waar zij infarmele bespre kingen voerden. Lord Killearn is mo menteel afwezig. TRYGVE LIE ZIÉT GEEN KANS OP OORLOG. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft, in een toespraak tot de vereniging voor de V.N. te Winnipeg verklaard, dat er practisch geen kans op oorlog is. „Ik vraag u ce geloven, dat geen enkele verantwoordelijke re gering in de gehele wereld van me ning is, dat er ook maar iets door een nieuwe oorlog kan worden ge wonnen". Onenigheid binnen de V.N. moet men verwachten, zolang er ver schillen tussen de grote mogendheden bestaan. Sowjet-Rusland heeft gisteren aan de V.N. het reeds aangekondigde nieuwe voorstel ten aanzien van de internationale controle op de atoom energie voorgelegd. Het nieuwt voor stel gaat verder dan de Sowjet-rege- ring in het verleden gegaan is. doch bevat nog steeds een afwijzing van de Amerikaanse eis, dat de atoomener gie onder internationaal beheer ge steld zal worden. Een belangrijk punt van het plan is het voorstel, dat de internationale -controlecommissie na het inspecteren van de atpomfabriëken het recht zal hebben om aanbevelingen te doen aan de regering. De Amerikaanse zienswijze is ech ter, dat het internationaal bureau voor de atoomenergie het recht moet hebben in alle landen de atoempro- ductie te leiden en ten uitvoer te brengen De meerderheid dei afge vaardigden in de commissie voor de atoomenergie sluit zich bij deze ziens wijze aan. Een tweede punt, waarin het Sow- Komt Hongarije voor de U.N.O. TE WASHINGTON is officieel ver nomen, dat Dinsdagavond een Ame- rikaanse nota inzake de recente gebeurtenissen in Hongarije is ver zonden aan luitenant-generaal Swiridof. de Sowjetrussische voorzitter van de geallieerde bestuursraad voor Hongarije. Natr verluidt wordt in deze nota niet met zoveel woorden gezegd, dat de Verenigde Staten de Hongaarse kwestie voor de V.N. zullen brengen, doch ligt in de tekst wel opgesloten, dat deze procedure, indien nodig, toegepast zal kunnen worden. Naar verder verluidt, wordt in de nota protest aangetekend tegen de wijziging in de Hongaarse regering en opheldering gevraagd over het aandeel van de zijde der Sowjet-Russische autoriteiten in het aftreden van Ferenc Nagy. Waar bemoei je je mee? Lord Pakenham, de Britse minis ter verantwoordelijk voor Duitsland en Oostenrijk, heeft gisteravond ip het Hogerhuis onthuld, dat de rege ring der Sowj et-Unie de Britse re gering er van heeft beschuldigd zich te hebben gemengd in de Binnen landse aangelegenheden van Honga rije. Deze beschuldiging werd door Molotof geuit, in antwoord op het Britse verzoek om inlichtingen over de politieke gebeurtenissen in Hon garije. Pakenham verklaarde, dat hij de gelegenheid wilde benutten om „deze beschuldiging in het open baar van de hand te wijzen". De Britse ambassadeur te Moskou had instructie gekregen de kwestie der Hongaarse regeringswisselingen met Molotof te bespreken en een uiteen zetting verzocht ten einde op de hoogte te worden gesteld van de feiten. Tevens werd een uiteenzet ting van de politiek der Sowj ets ver zocht. Molotof wilde klaarblijkelijk ons rechtstreeks verzoek om inlich tingen niet inwilligen, en heeft ge antwoord met de beschuldiging, dat de Britse regering zelf zich gemengd heeft in de binnenlandse aange legenheden van Hongarije, aldus Pakenham. ARABISCHE BOYCOT VAN DE PALESTINACOMMISSIE DER V.N. Djamal Hoesseini, vice-voorzitter van de Arabische hoge comissie voor Palestina, die de grootste politieke partijen vertegenwoordigt, heeft een plan van 7 punten bekend gemaakt om de commissie van onderzoek -in Palestina van de V.N. zowel politièk als sociaal te boycotten. Het is aan alle «Arabieren in Palestina, Arabi sche journalisten inbegrepen, verbo- HONGAARSE GEZANT TE WENEN TREEDT AF. Volgens het Weense avondblad „Wiener Kurier" is de Hongaarse gezant te Wenen, Laszlo Bartok, af getreden en naar Zwitserland ver trokken. jët-Russische plan veel van de Ame- den voor de commissie te verschij- rikaanse zienswijze verschilt, ligt in nen of. schriftelijk te getuigen. het voorstel om het internationale controlebureau volkomen onder con trole van de Veiligheidsraad te stel len. waar het Veto van de grote mo gendheden kan worden toegepast. HoeSseini heeft echter verzocht om niet onheus of onbeleefd tegenover leden van de. commissie of haar staf te zijn. Oostenrijk biedt weerstand Het Oostenrijkse parlement heeft gistermiddag een communistische motie om een onderzoek in te stel len naar het „uitlekken" van gehei me besprekingen tussen Figi en Fi scher verworpen. Tijdens het debat eiste de leider der communisten Fi scher andermaal, dat de regering zou aftreden. Bondskanselier Figi verklaarde hierop, dat de regering niet bereid was af te treden en dat zjj evenmin bereid was nieuwe verkiezingen te doen houden. Fischer had onthuld, dat de Russische regering zou wei geren het vredesverdrag met Oos tenrijk te tekenen, zolang de hui dige regering aan het bewind zou blijven. Inmiddels hebben de communisten een felle campagne geopend tegen minister Gruber, wiens aftredén wordt tegengesproken. Een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat Engeland geen wijzi gingen in de Oostenrijkse regering, die een gevolg zijn van buitenlandse pressie, zal dulden. De Britse rege ring is van mening, dat' de Oosten rijkse verkiezingen vrij waren dat het parlement de wil van het volk vertegenwoordigt. Nabij Dusseldorp is men thans bezig met het lichten van het Rotterdam se schip „Henriette" en andere Nederlandse schepen met behulp van drie drijvende bokken. 700 Nederlandse schepen werden reeds gebor gen en 118 staan nog op het programma. Een belangrijke aanvulling van onze geschonden Rijnvloöt, HANDELSACCOORD MET RUSSISCHE ZONE Enige in de vorige maand gevoerde inleidende besprekingen hebben er toe geleid, dat op 9 Juni te Berlijn eén tot 31 Mei '48 geldige handels- en betalingsovereenkomst tussen Neder land en de Russische zone is gete kend, waarbij de Russische zone van Duitsland aan Nederland goederen zal leveren, welke in totaal een waar de vertegenwoordigen van 20 mil lioen gulden Franse spoorwegstaking geëindigd De overeenkomst kost de schatkist 10 milliard francs j^TA DERTIEN/ UUR bijna onafgebr oken onderhandelen is thans de overeenstemming bereikt, die een einde maakt aan de Franse spoor wegstaking. De staking eindigde om half vijf hedenmorgen, toen de re gering de loonsverhoging voor de spoorwegarbeiders, waartoe door werkgevers en werknemers reeds eerder besloten was, goedkeurde. Vóór de officiële goedkeuring van de regering werd bekendgemaakt, had de leiding der stakers reeds bevel gegeven vandaag het werk te hervat ten, gezien „de vooruitzichten van debereikte overeenkomst". Treinen rijden weer. Naar men verwacht zullen de hoofdlijnen reeds heden weer kun nen functioneren, doch het zal nog verscheidene dagen duren voor alle diensten weer normaal zijn. Voor het bereiken van de overeenkomst zijn van beide zijden concessies ge daan. Voor de tweede helft van dit jaar betekent de nieuwe loonschaal een verhoogde uitgave van bijna 10 milliard francs. In een verklaring, die Ramadier vandaag heeft uitgegeven, wordt gezegd, dat de staking tot ieders tevredenheid ten einde is gekomen. ,.De oproep tot wijsheid is gehoord. De regering vertrouwt, dat de spoorwegarbeiders him krachtsin spanningen zullen verdubbelen om de spoorwegen binnen de kortst mogelijke tijd weer op orde te krijgen." MOEILIJKHEDEN IN ARGENTINIë Twee regeringen trachtten van daag de macht te krijgen in de pro vincie Cordoba in Argentinië. De gou verneur, Senor Auchter, is door het parlement van Cordoba beschuldigd van „administratieve oneerlijkheid en gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel", en hij moest zijn bevoegdhe den overdragen. Hy weigerde dit echter, en de vice-gouverneur steunt hem. Het parlement werd door hem gesloten, en het moest in een door de politie helegerde kamer besluiten de gouverneur uit de macht te ont zetten. VIJF EN TWINTIG REXISTEN TER DOOD VEROORDEELD IN BELGIë. De krijgsraad heeft gisteren uit spraak gedaan in het proces tegen Rexisten van de brigade Z. Vijf-en- twintig beklaagden werden ter dood veroordeeld, waaronder de leider 1 ttthys. WIE SNUFFELDE IN DE RUSSISCHE AMBASSADE? George Zaroebin, de Spwjet-Rus- sische ambassadeur te Londen, heeft tweemaal bij het Britse departement van buitenlandse zaken geprotesteerd naar aanleiding van inbraken ten ha- dele van de Sowjet-Russische ambas sade. In de protesten wordt geen ge wag gemaakt van vermissing van of ficiële documenten. Een inbraak vond plaats op 2 Juni in de flat van de eer ste secretaris der ambassade. Enkele gouden horloges werden vermist, „al les lag overhoop", aldus de Russische pers-attaché, „en zelfs in het kolen hok is gezocht". De andere inbraak werd gepleegd in de flat van een lid van de staf van de marine-attaché. Na deze inbraak miste men enkele particuliere bezittingen, waaronder horloges, doch kostbaarder artikelen als bontjassen waren achtergelaten. Er bleek zorgvuldig gespeurd' te zijn in boeken, tijdschriften en particu liere correspondentie. Verder zijn twee inbraken, gepleegd in de school van de ambassade, waarbij gezocht is in de lessenaar van de hoofd-on- derwijzeres en particuliere papiefen. Er zijn geen pogingen gedaan om in de ambassade zelf in te breken. Om een onvoorzichtige jongen, die ver over de borstwering van de baan leunde niet te treffen, moest te Car- cassone de gangmaker van Frosio, van Ingelghem, naar beneden sturen, waarbij hij in botsing kwam met de Zwitserse gangmaker Schuhmacher. Beiden kwamen ten val en liepen verwondingen op, waaraan, naar la ter werd medegedeeld, Schuhmacher is overleden. Nog vijftien jaar woningnood Als we er nu 70.000 per jaar bouwen Zeker tien a vijftien jaren zullen er nodig zijn voor wij weer behoor lijke woningtoestanden in ons land geschapen zullen hebben. Daartoe zullen we een bouwcapaciteit trach ten te ontwikkelen, die meer dan anderhalf maal zo groot zal zijn als in 1940. Dat wil zeggen, we trachten per jaar 70.000 woningen te bouwen. En dat zal moeten gebeuren met evenveel arbeiders als voor de oor log beschikbaar waren. Dit werd door de directeur-gene raal van de Volkshuisvesting, dr. Z. Y. van der Meer, meegedeeld op een vergadering van de Vakgroep On roerende Zaken te Amsterdam. Hoewel er officieel geen bouw plan voor dit jaar is opgesteld, al dus het „Vrije Volk", is er wel sprake van een woningbouwpro gramma, waarin de bouw van 28.000 woningen is opgenomen en van welk aantal iedere gemeente een toewijzing heeft ontvangen. Van dit programma was echter op 1 Juni nog voor slechts 4000 woningen de aanbesteding goedgekeurd, een aan tal, dat uiteraard te weinig is voor een vlotte gang van zaken, te meer daar het zich laat aanzien, dat de materiaalverstrekking in de tweede helft van 1947 op iets ruimere schaal zal geschieden. Aan gemeenten, die in tegenstelling met andere gemeen ten, die niet aan het hun toegestane aantal toekomen, stukken grond bouwrijp hebben liggen, zal gelegen heid gegeven worden boven het hun toegewezen aantal woningen tot verdere besteding over te gaan, dit voor 1 Juli 1947. Dit betreft o.m. machines er. onder delen voor de metaal-, textiel-, gra fische. papier-, schoen-, leder-, en chemische industrieën, terwijl ook machines .en onderdelen voor de landbouw zullen worden geïmpor teerd. In verband met het feit, dat in de Russische zone geen metalen beschikbaar zijn voor de productie van dergelijke machines en onderde len, heeft de Nederlandse delegatie gemeend de Russische autoriteiten te gemoet te komen door de hiervoor be nodigde metalen ter beschikking te stellen. Het is de bedoeling dat het goede renverkeer tussen Nederland en de Russische zone van Duitsland in de verdragsperiode in evenwicht zal zijn. Derhalve bedraagt ook de waarde der producten welke Nederland aan de Russische zone zal leveren, circa millioen gulden. Met name zal Nederland uitvoeren: verschillende landbouwproducten, superfosfeat. rubber, parelmoer, ma chines en onderdelen, gloeilampen, verschillende electrische producten, electrische motoren, transportband, diamantafval, pakgaren (van papier), kunstzijden garens, kapok, medische en pharmaceutische producten,aniline verfstoffen, verschillende chemische producten, ruw witmetaal, tinsoldeer, staaldraad en wolframdraad. OVEREENKOMST TRANSITO- VERKEER NEDERLAND- ZWITSERLAND. Naar de Haagse correspondent van Belga verneemt, is tussen de Neder landse, Belgische, Franse en Zwitser se spoorwegen een overeenkomst tot stand gekomen, waarin besloten is, het transito-verkeer naar Zwitser land via de Nederlandse havens Rot terdam en Amsterdam te leiden, waarbij deze beide havens een gelijk tonnage te verwerken zullen krijgen. Deze overeenkomst zou 15 Juni a.s. ingaan, maar in verband rre' 'e poei wegstaking in Frankrijk, zfil met enig uitstel rekening ri.....n worden gehouden. AARDIGE ATTENTIE VAN ZWITSERSE KINDEREN. Leerlingen van 6 en 7 jaar van het „Colege de la Promenade" in Neu- chatel (Zwitserland) waren zodanig getroffen door een bezoek aan enige velden Nederl. tulpen in de plaats hunner inwoning, dat zij door middel van hun onderwijzeres schriftelijk hun bewondering te kennen gaven aan de Nederlandse regering. Zij de den hun schrijven vergezeld gaai. van een k nstig uitgevoerde album, waarin zij fraai nagetekende gekleur de exemplaren geplakt hadden van de bloemen, waarvan de schoonheid hen zozeer had getroffen. De Neder landse minister-president heeft schrif telijk voor deze vriendelijke attentie bedankt en zijn brief aan de leerlin gen vergezeld doen gaan van eer aan tal gekleurde afbeeldingen van Ne derlandse tulpenvelden. Benevens van enige kaarten, waarop Neder landse nationale klederdrachte zijn afgebeeld. De minister-pres. druk te daarbij de hoop uit, dat de kinde ren nogeens in de gelegenheid zou den zjjn met eigen ogen het schone van Nederland te' komen aanschou wen. TABAKS AANWIJZING VAN 15 t.m. 28 JUNI. Van verschillende zijden bereikten ons vTagen over de aanwijzing van tabaksbonnen deze week.. Op de ta- bakskaart bevinden zich drie bonnen e-31. Op elk hiervan v/ordt 1 rantsoen sigaretten of kerktabak verstrekt. Op de bon e-32 van de herenkaart en op e-35 van de gemengde kaart worden elk 2 rantsoenen verstrekt. Op de herenkaarten worden dus, zo als aangekondigd, 5 rantsoenen en op de gemengde kaarten normaal twee rantsoenen verstrekt. SIGAREN BON-VRIJ Indertijd deed de Minister van Economische Zaken de toezeg ging, dat tegen medio 1947 het tabaksrantsoen zou zijn verdub beld. De tot nu toe plaats gehad hebbende rantsoenverhoging van 2 op 2 1/2 rantsoen per week had een bevredigend resultaat. In verband hiermede en rekening houdende met de huidige pro ductieverhoudingen, zal daarom in plaats van het rantsoen op 4 eenheden per week vast te stel len met ingang van 13 Juni a.s. de distributie van sigaren wor den opgeheven. Het rantsoen dat waarschijnlijk gehandhaafd kan blijven öp 2 1/2 eenheid per week kan dan in zijn geheel besteed worden voor de aankoop van si garetten en kerftabak. DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 15 tm. 28 JUNI 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 707. (Serie e). E-03 alg750 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram chocolade of puikerwerk E-04 alg250 gram waspocder en 250 gram soda E-05 alg1 ei BONKAARTEN KD, KE 707. (Serie e). E-13, E-14 alg. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk E-15 alg250 gram waspoeder en 250 gram soda E-16 alg1 ei BONKAARTEN MA, MD 707. (Serie e). (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). E-21 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 707. E-31 tabak 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak (geen sigaren) E-32, E-35 2 rantsoenen siga- tpbak retten of kerftabak (geen sigaren) 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of enz. 400 gr. jam, stroop, 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gram suiker, boter- hamstr. enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Juni worden gebruikt. De bonnen E-04 en E-15 al gemeen geven recht op 250 gram waspoeder benevens 250 gram soda. Op de bonnen E-31, E-32 en E-35 ta bak zijn uitsluitend sigaretten of kerftabak verkrijgbaar. Op deze bonnen mogen géén sigaren worden afgeleverd. E-33 versn. E-36 versn. Een, koAAeUje... Het zal beter worden om ons, als het beter wordt in ons.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1