Het melkconflict in het Westen Anti-saneerders in het bollenvak WOENSDAG 11 JUNI 1947 BE LEIDSE COURANT PAGINA 3 alhier kwam op de Rijksstraatweg van haar fiets te vallen. Zij kwam vrij ongelukig terecht en liep een scheenbreukfractuur op. Nadat dr. H. de eerste hulp had verleend moest mevr. N. per Rode Kruis-auto naar „Bronevo" te 's Gravenhage worden vervoerd. WOUBRUGGE Volkstelling. Toen Zaterdag 7 Juni door het gemeentebestuur van Woubrugge de complete pakken van de volkstelling werden ingeleverd bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, deelde men daar mede, dat dit de eerste zending van geheel Nederland was, die men daar mocht ontvangen. Wcubrugge was de eerste mede dank zij het actieve tellerkorps! ZOUT WORDT SUIKER. Wij hebben er vroeger al eens de aandacht op gevestigd, dat blijkens de nieuwste onderzoekingen natrium, zoals dat voorkomt in gewoon keu kenzout een uitstekende en onmis bare voedingsstof is voor bieten. In het Voorlichtingsblad No. 15 van de Centrale Suiker-maatschappij wordt over de Engelse proeven op dit ge bied vermeld, dat een bemesting met 625 kg. keukenzout per H.A. de sui keropbrengst eveneens met 625 kg. verhoogde. Het zout kwam dus terug in de vorm van suiker. Werd met kali bemest, bijv. met 250 kg 40 pet. kalizout, dan was de meer-opbrengst aan suiker 350 kg. Gaf men behalve die kali ook nog 625 kg zout, dan bracht dat een ver hoging van de suiker-opbrengst van nogmaals 325 kg met zich mee. De biet blijkt dus zowel kali als na trium nodig te hebben en dit ver klaart, dat Chili-salpeter, dat dik wijls veel zout bevat, zo goed werkt pp bieten. Nu kali zo schaars is, zal men goed doen in ons land eveneens proeven te nemen om vast te stel len hoeveel van de kalibemesting door keukenzout kan worden vervan gen. GEEN GELD VOOR DIAMANTEN. De diamanthandel schijnt na de oorlog te hard van stal te zijn gelo pen. Er wordt dit jaar tenminste een daling van de omzet van ruwe dia mant verwacht tot minder dan 20 mil- lioen Pond, nadat in 1946 een record hoogte was bereikt van 29,6 millioen waarvan ruim 26 millioen yoor juwe- liersgebruik en bijna 3 Yi voor indu striële doeleinden. Het merkwaardige was, dat de hoge omzet van het vo rig jaar vrijwel geheel in de eerste drie kwartalen van het jaar tot stand kwam, doch dat in het laatste kwar taal de handel voor sieraden tot na genoeg nihil terugliep. Sir Ernest Oppenheimer, de voor zitter van het Diamant Syndicaat, dat de wereldhandel beheerst, deel de dit onlangs bij, een vregadering te Londen mee. De oorzaak van het vastlopen van de hardel is, dat de juweliei-s in Amerika zich volge- kocht hadden, doch dat het publiek bij de stijgende prijzen en de toene mende dreiging van de economische crisis nog maar heel weinig juwe len koopt Deze stilstand van de handel betekent echter niet, dat het syndicaat de diamantwinning zal be perken. De organisatie beschikt over voldoende geld om de produc tie in eigen handen te houden en zal dus kalm een herleving van de handel afwachten. Intussen verbetert men de instal laties der mijnen, waardoor de pro ductiekosten zullen dalen en is er te Johannesburg een laboratorium ge opend, dat naar nieuwe toepassingen van diamant *in de industrie zfil zoe ken. SIGARETTENROKERS STEUNEN T.BC.-BESTRIJDING. Gift van 40.000voor „Sole Mio". Naar wij vernemen is uit de op brengst van de sigarettenactie van het Ned. Volksherstel een subsidie v. /40.000 ter beschikking gesteld van het Herstellingsoord ;,Sole Mio" te Noordwijk aan Zee. waar momenteel ruim 80 t.b.c.-patiëntejs worden ver pleegd, waarvan ongeveer de helft uit Leiden afkomstig. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat .t.z-t. nog een suppletie op deze subsidie zal kunnen worden ver leend, doch de beslissing hierom trent is afhankelijk van het definitie ve resultaat der sigarettenactie. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: voorbereidend kerkelijk examen de heer K. Lürsen te Haar lem; doctoraal examen wis- en na tuurkunde (scheikunde) de heer E. S. Bruigom te 's-Gravenhage; docto raal examen wis- en natuurkunde (pharmacie) mej. A. L. A. Havinga te Leiden. AANWINST NED. HISTORISCH NATUURWETENSCHAPPELIJK MUSEUM. Verschenen is het jaarverslag 1946 van bovengenoemde stichting. Daar in wordt o m. melding gemaakt van de vele aanwinsten, welke geduren de dit jaar door aankoop of schen king werden verkregen. Onder de laatste categorie ,-is verreweg de be langrijkste die van de heren prof. dr. J. B. Bdrgers en prof. dr. W. G. Burgers te Delft, afkomstig uit de nog veel grotere verzamelingen van wijlen hun vader, de heer J. M. Bur gers die ce 9de Augustus 1946 te Arnhem in de ouderdom van 83 jaar is overleden. Wijlen de heer- Bur gers, verdienstelijk beoefenaar en liefhebber van de natuurweten schappen in de algemeenste zin des woords, heeft gedurende een groot deel van zijn lang leven met juist inzicht en smaak verzameld wat hem interesseerde: microscopen, micros copische praeparaten, oude en nieu we natuurkundige instrumenten, ver rekijkers, mineralen, kristallen, ko ralen, opgezette dieren, en boeken, zodat hij langzamerhand in het be zit wase gekomen van omvangrijk collecties op allerlei gebied, min of meer te vergelijken met een 18de eeuws cabinet van curiositeiten, waarvan echter de microscopenver- zameling, ook in de ogen van de be,- zitter, als het belangrijkste deel moest beschouwd worden. Na de dood van de heer Burgers bleek, dat hij omtrent zijn verzame lingen generlei beschikking had ge maakt, maar zijn beide zoons wisten, en ook de directeur van dit Museum sinds meer dan 25 jaar door har telijke vriendschap met de heer Bur gers verbonden was^het bekend, dat het zijn wens v/as de antieke instrumenten aan dit Museum te vermaken. Zodoende zou deze met zoveel liefde bijeengebrachte collec tie bijeenbiijven in een openbaar museum, tot lering en ontwikkeling van het nageslacht. Zo is het gekomen, dat de beide heren Burgers te Delft overeenkom stig de bedoeling van hun vader, deze verzameling aan dit museum als geschenk hebben aangeboden, ter gedachtenis aan hun vader en ter opluistering en aanvulling van de Museum-collecties, een daad, waar voor wij hun niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Dit is de grootste aanwinst, die aan dit museum sinds de oprichting is te beurt gevallen, t.w.: 40 micros copen (enkelvoudige en samenge stelde). 5 zonnemicroscopen, 6 ver rekijkers, voorts nog vele geodeti sche instrumenten, gewichten, mi croscopische praeparaten enz. enz. te veel om alles op te noemen. Op één voorwerp, wellicht het belang rijkste der schenking, willen wij nog de aandacht vestigen: een prach tig gaaf microscoopje van de hand van Johan van Musschenbroek (pl.m. 1700) en wel volgens het eerste, zeer zeldzame model van deze maker. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter, zoon -van J. W. E. Neuteboom en J J Hannaart; Bar- tholomeus. zoon van A. Flippo en M. H. Wansink; Johannes Bartholomeus Francis, zn. van J. A. M. van Zonne veld en W. A. M. Goddijn; Guurtje, dr. van K. Klijn en A. de Lange; Wil lem. zn. van C. Ouwehand en T. van Bemmel; Adriana Nelly, dr. van M. de Wolf en P. Zwaan; Truus, dr. van P, van Herk en J. L. van Helden; Philippus, zn. van P. Wassenaar en I. Hedenko; Anna Maria, dr. van J. Apeldoorn en J. du Prie; Gijsberta, dr. van G. de Koning enN. Gostrom. Overleden: A. P. Valk, man 68 jr. ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHEN AAN DEN RIJN. UITREIKING BONNEN VOOR GEWONE SCHOENEN. 1. Personen, wier TD nummer ein digt op het cjjfer 3 en die nog in het bezit zijn van een inlegvel G 605, waaraan zich de bon 612 bevindt, ko men in het tijdvak van 2 Juni t/m 12 Juli 1947 in aanmerking voor een schoenenbon naar keuze. 2. Kinderen, die de leeftijd van 10 maanden hebben bereikt, komen onafhankelijk van het stamkaart nummer voor een schoenenbon in aanmerking, doch niet naar keuze. In de maand, dat zij hun eerste ver jaardag vieren, komen zij evenwel niet opnieuw voor een bon in aan merking. 3. Personen, geboren in de maand Juni van één der jaren 1932 t/m 1945, houders van één der inlegvel len GC, GD of GE 605, komen in de maand Juni 1947 in aanmerking voor een schoenenbon, echter niet naar keuze. Voor kinderen, die orthopaedisch schoeisel drapen. dient deze bon niet te worden afgehaald. 4. Bij het afhalen der slhoenenbon- nen dienen te worden medegebracht de betrefende tweede distributie stamkaarten met daarbij behorend inlegvel Q 605. Omruiling van eenmaal uitgereikte bonnen kan niet plaats vinden. 5. De uitreiking vindt plaats op Za terdag 14 Juni 1947 te Alphenaan den Rijn, in het distributiekantoor Wilhelminalaan Ï2 van 8.3011.30 uur. Ter Aar in het agentschap, Koude kerk aan den Rijn in lokaal Wille; Woubruge, in het gemeentelokaal; Aarlanderveen in het Verenigingsge bouw; Leimuiden in lokaal Ver heugd; Nieuwveen in het Geheel onthouderslokaal van 9.0011.30 u. 6. In verband met deze uitreiking is het kantoor Wilhelminalaan 12 voor overige zaken op de betreffende uit reikingsdag gesloten. 7. De na-uitreiking vindt uitsluitend plaats op Zaterdag 21 Juni en wel te Alphen aan den Rijn. Alph. Ver. van zelfstandige krui deniers. In de gisteravond in ho tel ..Centraal" alhier gehouden ver gadering van de Alphense Vereni ging van Zelfstandige Kruideniers, onder voorzitterschap van de heer Tli. van Leeuwen, hebben de kruide niers, na ampele besprekingen, over eenstemming bereikt over ^e vacan- tieregeling voor deze zomer. astge- steld is. dat elke kruidenier 3x3 dagen vacantie geniet, zo roulerend, dat steeds een aantal zaken, verdeeld over de gemeente, voor het publiek geopend zijn. Een en ander in over eenstemming met de bonnenaanwij zing van het C.D.K. Voorts is besloten een gezamenlij ke reclame-campagne te voeren en een goed functionerende voorlich tingsdienst in het leven te roepen, welke alle mogelijke zaken, in het belang van de zelfstandige kruide niers ter hand zal nemen. HILLEGOM Goude bruiloft. Dinsdag vierde het echtpaar B. Imthorn, wonende aan de Kerkstraat, zijn 50-jarige echtvereniging. Voor de woning was een fraaie erepoort aangebracht. Des middags was er in Hotel Sister- mans een drukbezochte receptie. Beide feestelingen genieten nog een goede gezondheid. De bruigom is 77, heeft altijd in 't aannemersbedrijf gewerkt en is nog het liefst in de werkplaats. HOOGMADÉ Hanze. Maandagavond hield de R. K. Middenstandsvereniging „St. Thomas Morus" haar vergadering in café Van der Eng. Na de opening werd de nieuwe geestelijke advi seur, de zeereerw. heer A. J. van Schaik, welkom geheten en door de voorzitter geinstalleerd. De geeste lijk adviseur sprak de vergadering toe en hield hierbij de richtsnoer voor, welke voor elke middenstan der individueel en de gehele midden stand zal moeten gelden, teneinde haar naam geen oneer aan te doen. Na nog een vacantie-trip te hebben besproken, waarop het bestuur t. z. t. zal terugkomen werd de vergade ring gesloten^ LISSE Kerkbollenveiling. Maandag avond, 16 Juni a.s-, zal in de Hobaho (veilingzaal) de jaarlijkse kerkbol lenveiling der St. Agathaparochie plaats hebben. De opbrengst hiervan is bestemd voor de kerk, armen en St. Elisabethvereniging. Vroeg Present. Het viscollege „Vroeg Present" heeft een viswed strijd gehouden, waaraan 17 vislief- hebbende leden deelnamen. Een veertiental deelnemers gelukte het een of meer vissen te verschalken en aan de haak te slaan. Dé prijzen werden behaald door de heren: J. van der Laan, le prijs, met 920 gram; Jac. van Diest Jr., 2e prijs, met 820 gram; P. Eveleens, 3e prijs, met 705 gram; 4e pr. D. Kaptein met 505 gr. en 5e pr. G. 't Hort met 408 gr. De heer Breuring verwierf de troost prijs. NOORDWIJK Middenstandsvereniging. On danks het reeds vergevorderde sei zoen, kan de Kath. Middenstands ver eniging afd. Noordwijk op een goed geslaagde en zeer leerzame avond terugzien, waarbij de opkomst der le den goed was. Het hoofdbestuurslid de heer J. Bakker, sprak op deze bijeen komst in een gloedvolle rede over de Middenstands problemen in het alge meen waarin hij er op wees dat vele middenstanders het standsbewustzijn nog niet voldoende door hebben, want als Katholiek moeten wij niet alleen nastreven het materiele doel, doch vooral het zedelijk-godsdienstige om te bereiken het doel waarvoor wij ge schapen zijn. Spr, wees met klem op de noodzakelijkheid van sociale liefde en rechtvaardigheid en om dit te bereiken is de Kath. organisatie meer dan nodig. Vooral ook sterke vakor ganisaties waarin wij onze zaken kun nen regelen en steunen opdat wij door de in te stellen, autonome be- drijfsschappen kunnen komen tot de zo hoog nodig^ sociale vrede. Na een zeer vruchtbare gedachten- wisseling werd deze bijeenkomst on der dank aan de spreker gesloten. NOORDWIJKERHOUT Collecte. De collecte, welke op Zaterdag j.l. werd gehouden ten ba te van de samenwerkende erkende reclasseringsinstellingen, heeft in deze gemeente opgebracht de som van 173,02. SASSENHEIM De autotocht van de Ouden van Dagen. Gistermiddag trok onder grote belangstelling een stoet van 46 auto's en een touringcar, waarin de ouden van dagen uit deze gemeen te, vanaf de Menneweg naar Rotter dam. Het allereerst werd in de Maas stad aangekomen, gereden naar de Maastunnel, die zeer de aandacht Actie tot opheffing van sanerings-maatregelen Maandjgmiddag had in de grote zaal van het concertgebouw te Haar lem een grote bijeenkomst plaats van de leden der Vereniging tot Behoud van het Bloembollenvak in Neder land. De voorzitter de heer P. Bakker Mzn., sprak in zijn openingswoord o.m. het volgende: In deze 14 jaren van maatregelen tierden corruptie en ambtenarij, en algehele vrijheidsberoving is een feit geworden. Onze grondwet garandeert bescherming van lijf en goed, maar onze eigendommen werden vernie tigd en in beslag genomen. Rechters en tuchtrechters, geholpen door sa neerders-vakgenoten delen gevoelige straffen uit zonder dat zij een goed begrip hebben waar het eigenlijk om gaat. Men heeft dé maatregelen door gedreven onder het motief, dat wij het monopolie van de cultuur had den. Is niet juist uitgekomen, waar wij altijd voor gewaarschuwd heb ben dat n-1. door onze maatregelen ae buitenlandse cultuur snel bevor derd zou worden? In 1932 stonden in ons land ruim 9.000 H.A. hyacinthen, tulpen en narceissen, thans ongeveer 3700 H.A. en veel groter oppervlakte in het buitenland. Steeds meer Hol landse firma's gaan over de grenzen, om, eenmaal daar, onze Nederlandse cultuur tegen te werken. Spr. vroeg zich af of de overheid bind is, of dat ze dit in haar ordeningsdwaas- hciö niet wil zien. We zyn, vervolg de spr., thans zover, dat dè Alge mene Ver. v. Bloemboll-m Cultuur zich heeft te onderwerpen aan de be slissingen van het bedrijfschap. In deze instelling, waar hoog gesala rieerde heren als sierteeltproducten op de kosten van de kwekers leven, hen de wet voorschrijven, het vak naar de kelder helpen, worden de be slissingen genomen. Men den ka hierbij ook aan de vei lingen, welker vertegenwoordigers ook op kosten van de kwekers hun eigen belangen dienen. Bedenk hoe jammer, dat de oud voorzitter en erelid der Alg. Ver. v. Bloemb. Cultuur voorzitter is van deze misselijke instelling is (dr. Ver- hage), en dus feitelijk, bewust of onbewust, de vijand van het bloem bollenvak is door mede te werken aan deze dwaze en tegen-natuurlijke in stelling. Thans is weder een ambtelijke commisie benoemd,, welke heren van het vak vrij zeker niets weten en waarachter de minister zich kan ver schuilen. Laat deze commissie weten, dat er genoeg geregeld is en dat wij niet an ders verlangen den vrije teelt en vrije handel. Na |iet uitbrengen van de notulen door de heer H- 't Mannetje (Hille- gom) kwam het huishoudelijk regle ment ter sprake en werden hierin enige wijzigingen aangebracht, wel ke na enige bespreking goedgekeurd werden. Besprekingen volledige op heffing van alle sanerings maatregelen. De heer de Brabander uit Hillegom deelde hieromtrent mede, dat de mo tie Limmen opnieuw op de alg. ver gadering v. Bloembollen Cultuur zal worden inged'end. Met grote nadruk wees pr. in een uitvoerig betoog er op, dat de sanering de ondergang zal zijn voor de Nederlandse bloembol lenkweker. De geleide economie deugt voor het bloem bollenvak niet. zolang ze niet internationaal wordt toegepast. In de 14 jaren sanering, vervolgde spr., is veel onheil ge sticht. Na het grote betoog van de heer de Brabander, werd op 'n vraag medege deeld, dat naar schatting ongeveer 120 personer aan het bedrijfschap werkzaam zijn, hetgeen zeer hoge kosten met zich mede brengt. De voorzitter deelde mede, dat op 6 Febr. van dit jaar een motie aan het Bedrijfschap werd toegezon. waarop het antwoord kwam op 15 van de deelnemers trok. Vandaar ging men naar de boot, waarmede men een tocht door de> havens zou maken. Hoewel door een verkeersop stopping een gedeelte van de stoet werd „afgesneden" die daardoor met veel vertraging bij de boot ar riveerde, mocht dit niets aan de goede stemming veranderen. Voor dat men weer in de auto's stapte, sprak de heer E. Franken namens de deelnemers woorden van dank voor de prettige middag, hun we derom bereid. Te half negen arri veerde men ten zeerste voldaan, weer in de gemeente, „St. Caecilia". Morgenavond om 8 uur zal de jaarvergadering worden gehouden. Alle donateurs, leden en begunstigers worden verwacht. VOORHOUT 25 Jaar koster. Op Donderdag 19 Juni a.s. hoopt de heer C. A. Kraakman de dag te herdenken, dat hij 25 jaar lang het kosterschap heeft waargenomen van de St. Bartholo- meuskerk alhier. Een comité heeft zich uit de burgerij gevormd, om de jubilaris een blijk van medeleven te schenken. Personalia. De wachtmeester le klasse der Rijkspolitie te Strijen, de heer A. v. d. Berg, is met ingang van 11 Juni a.s. ovex-geplaatst naar Voor hout. WARMOND Brand op de Kagerplas. Dins dagavond om half tien geraakte de motorboot (genaamd Miep), eigenaar H. ulst, uit Warmond, en bevaren door diens zoon bij het -aanspan Mei. Hierin werd beloofd, dat een diepgaand onderzoek zal worden inge steld. Besloten v/erd om te protesteren tegen de nieuw benoemde ambtelijke commissie "oor gezondmaking van het vak, waarmee de. gehele verga dering zich kon verenigen. Medegedeled werd, dat voor het nieuwe seizoen 150 sorteermachines gereed gemaakt zijn, waarvan 120 sorteermachines naar het buitenland verzonden zullen worden. Dit is wel een bewijs aldus de voorzitter, dat de cultures zich naar het buitenland ver plaatsen en men hier voor de lasten komt door het vele surplus. De heer Nuyens vervolgde hierop, dat hét Bedrijfschap de bollenkwe- kers nodig heeft om het areaal te be talen; in het Bedrijfschap hebben de kwekers niets geen zeggenschap, daarom pleitte hij om alle maatre gelen af te schaffen en een vrije teelt en vrije handel in het gehele bloem- bollenbedrijf. MOTIE VOOR ALGEHELE OPHEFFING. Onder zeer grote bijval van de ge hele vergadering werd de volgende motie aangenomen: De Vereniging tot behoud van het Bloemibollenvak in Nederland omvattende 3000 leden, bloembol lenkwekers en -exporteurs, in al gemene vergadering bijeen op 9 Juni 1947. Gehoord de besprekingen inzake de zware, aan de vakgenoten, op gelegde heffingen in het afgelopen jaar en de thans te verwachten zeer matige oogst, waardoor de uiteindelijke financiële uitkomsten van de kweker, mede in verband met de hoge bedrijfskosten, op een débacle zullen uitlopen, Mede gehoord de besprekingen inzake het onrustbarende verplaat sen van de bloembollenculturen naar het buitenland door vakge noten, die daarvoor in de gelegen heid zijn, Overwegende, dat het vak, ge zien de resultaten van veertien jaar z.g. gezondmaking door teelt en prijsvoorschriften, op deze wij ze niét te regelen is, daar: 1. het een product betreft volko men afhankelijk van de invloe den van de natuur, waarbij oog sten verkregen worden, die van 70 tot 150 van een normale oogst kunnen lopen, 2. dat het een stapelproduct is, 3. teeltbeperking en prijsvoor schriften niet internationaal kunnen worden toegepast en derhalve binnenlandse voor schriften een uitermate funeste handicap zijn voor de binnen landse kweker en, is van mening, dat ogenblikkelijke algehele opheffing van de bestaan de maatregelen in het bloembol lenvak dient plaats te vinden, zulks met het oog op het feit, dat de kweker, tengevolge van de maatregelen, die het vak in een keurslijf gevangen houden, totaal aan het verarmen is, welk proces uitermate versneld wordt door de verplaatsing van de culturen naar het buitenland, welker opbrengst in de nabije toekomst op de we reldmarkt tegen die van onze eigen bodem zal worden uitgespeeld en waardoor uiteindelijk de Holland se cultuur overvleugeld wordt door de buitenlandse en waarbij in de toekomst voor zijn kinderen geen plaats meer in het vak zal zijn. Besluit deze motie ter kennis te brengen van H.M. de Koningin, van den Raad van Ministers, van de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid en van de volksver tegenwoordiging. Getracht zal worden een rechts kundig adviseur aan te stellen, ter wijl het in de bedoeling ligt binnen kort een maandelijkse uitgave te la ten volgen. Ook is men voornemens een steunfonds te stichten. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat in vele plaatsen afdelingen zul len worden opgericht, waarna deze bijeenkomst gesloten werd. door onbekende oorzaak in brand. Op het hulpgeroep gewaarschuwd door het dochtertje van de heer H. de Boer, wiens boot tijdelijk ge meerd ligt op het Zweiland, trokken de gebroeders Albert, Jan en Piet van Schie, gewapend met emmers en een grcot blusapparaat er op uit en mochten het genoegen smaken de brand te blussen, waardoor de opvarenden, de heer v. d. Hulst en zijn meisje konden worden gered en de boot voor algehele uitbranding gespaard bleef. Een woord van hulde voor Nanny de Boer en Gebrs. van Schie is zeker op zijn plaats. WASSENAAR Brandweerwedstrijden. Zater dagmiddag 1 uur zal er een interes sant schouwspel te beleven zijn op de z g. Brink d.w.z. het terrein aan de Storm van 's Gravesandeweg tussen de Duinrellweg en van Zuy- 'len van Nijeveltstraat. Daar zullen dan n.l. de jaarlijkse Kringbrand- weerwedstrijden worden gehouden, uitgeschreven door de Nederlandse Vereniging van Brandweercomman danten. Behalve de brandweerploe gen uit de kring Den Haag, waar toe ook Wassenaar behoort, zullen ook de ploegen uit Gouda naar Was senaar komen. 13 Groepen zullen aan de wedstrijden deelnemen. De Was- senaarse brandweer komt uit met 2 ploegen, één van de Hoofdpost aan de Pieter Twentlaan en één samen gesteld uit vrijwilligers van de hulp post „Park de Kievit". Er zullen zware eisen aan de deelnemers wor den gesteld. Niet alleen het gebruik van het brandweermaterieel, maar ook de vaardigheid in het spuiten zullen worden beproefd. Van de fietc e-evallen. Mevr. N. Moet thans definitief worden geregeld Het conflict in de melkhandel in het westelijke consumptiemelkge- bied is meer dan een strijd om en kele dubbeltjes per 100 kg melk. Het is een strijd om de erkenning van de C.M.C. als vertegenwoordigende organisatie tegenover de georgani seerde mellcindustrie, in feite dus een strijd om de macht tussen coö peratie en particulier bedrijf. Men kan echter reeds dadelijk vaststel len, dat geen van beide partijen daarbij de ander op de knieën kan krijgen, doch dat onder druk van de regering de C.M.C. en de I.I.V. tot een regeling van hun onvermij delijke samenwerking zullen worden gebracht. Jongstleden Maandagoch tend hebben de heren van der Hei de van de C.M.C. en Blink van de I.I.V. met de Minister een bespre king gehad en als wij goed zijn in gelicht hebben beide partijen daar verklaard, dat ook h.i. de melkvoor- ziening in geen geval mag lijden onder de belangen tegenstelling van de boeren enerzijds en van de melk- verwerkende industrie anderzijds. De overheid heeft trouwens duide lijk gemaakt, dat zij in geen geval kan toelaten, dat tenslotte de ver bruikers de dupe van het conflict zouden worden. De strijd heeft zijn soherpe karakter gekregen nadat in de afgelopen maanden beide partijen elkander reeds met circulaires had den bestookt. De I.I.V. heeft daarbij getracht de boeren bij de C.M.C. weg te trekken en deze organisatie heeft zich daartegen verdedigd door fondsen te vormen, waarmee zij zuivelbedrijven kon opkopen of on der haar invloed brengen. Thans heeft de LEV. geweigerd de melk uit handen van de C.M.C. te ontvangen. Zij erkent alleen betrek kingen tussen haar en de boeren af zonderlek, doch wenst geen collec tieve betaling aan de coöperatieve organisatie der boeren te verrichten. Dit standpunt zal zij echter niet kunnen volhouden indien de boeren achter het C.M.C.-bestuur 'blijven staan, zoal,s zij tot nu toe gedaan hebben. De coöperatieve verkoop van melk heeft aan de melkveehou ders onbetwistbare voordelen ge bracht en heeft bovendien door haar organisatie veel bijgedragen tot verbetering van een zuivere melkwinning en tot een krachtdadi ge bestrijding van de t.b.c. onder het vee. Het eigenaardige is, dat de heer Blink een tiental jaren geleden zelf de eerste stoot tot een organi satie van de consumptiemelk leve ring door de boeren heeftgegeven. Hij was voorzitter van de A.V.M., waaruit de C.M.C. is voortgekomen. De heer Blink verzekerde ons dan ook, dat hij geen enkel bezwaar te gen deze organisatie van de boeren heeft. Het geschil zal dus terug te brengen zijn tot een duidelijke af bakening van de taak der twee par tijen met een scherpe omschrijving van het aandeel, ddt ieder in de op brengst van de melk heeft. De on derdelen van het geschil, de eisen over melkaflevering, af boerderij of aan fabriek, de verdeling over de zuivelbedrijven, enz. zijn slechts de tailkwesties. De stand van het con flict maakt het thans onvermijde lijk, dat door middel van een ge zonde taak-verdeling het geschil eens en voor al zal worden geregeld. GRATIE VERLEEND. Bij KB is gratie verleend aan C. A. Kooijmans tot de doodstraf veroor deeld bij .sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem en aan J. van Barneveld tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De dood straf is ten aanzien van Kooijmans veranderd in levenslange gevangenis straf en ten aanzien van van Barne veld in een gevangenisstraf voor de tiid van 15 jaren. DE GEVOLGEN DER FRANSE SPOORWEGSTAKING. De gevolgen der Franse spoorweg staking waren vandaag reeds merk baar in de Franse industrie. Ver scheidene ovens in vier verschillen de staalfabrieken moesten door ge brek aan cokes worden gedoofd, en fabrieken moesten worden gesloten doordat de arbeiders door het ge brek aan transport gedwongen wa ren thuis te blijven. Reizigers en levensmiddelen blijven zich in de Franse havens ophopen, en voedsel- schepen worden naar Belgische ha vens gedirigeerd. De federatie van spoorwegarbeiders heeft gisteravond wederom een beroep gedaan op de arbeiders het vervoer van voedsel te blijven verzekeren. Waarnemers geloven, dat, indien hieraan gevolg wordt gegeven en nieuwe bus- en luehtdiensten d#*r het ministerie kunnen worden ingesteld, de staking nog een week kan duren vóór de gevolgen zich in ernstige mate op de Franse economie zullen doen gelden. MONGOLEN VALLEN CHINA AAN Naar het Chinese nieuwsagentschap „Central News" meldt, hebben solda ten der republ. Buiten-Mongolië met behulp van Russische vliegtuigen een inval gedaan in de Chinese provin cie Sinkian. De Chinese regering heeft haar ambassadeur te Moskou opdracht gegeven bij de Sovjet-Unie en de Sovjet-republiek Buiten-Mon golië te protesteren tegen deze „in vasie van het Chinese grondge bied". De chef van de afdeling publiciteit en inlichtingen van het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde vanmorgen correspondenten mede, dat dit geen „gewoon grensin cident" is. Ernstige diplomatieke ont wikkelingen kunnen op de invasie van het leger van Buiten-Mongolië in China volgen. Chinese kringen te Londen wijzen er op, dat dit niet de eerste berichten zijn van penetraties van Buiten-Mongolië in de provin cie Sinkian met behulp van Russi sche vliegtuigen. In Februari van dit jaar werden reeds incidenten gemeld, doch het gelukte de Chinese regering toen de gevechten te localiseren' en het verder verloop van de diploma tieke stappen hangt thans af van de mogelijkheid, of het dit de Chinese regeering weer lukt. Ofschoon de in vasie beperkt blijft tot een Mongool se divisie en vier Russische vliegtui gen, wjjst men er op, dat te Sinkian. slechts een klein Chinese garnizoen aanwezig is. Militaire deskundigen zijn van mening, dat het meer in de bedoeling" van de Mongolen zou lig gen Sinkian los te maken van de rest van China dan zich te mengen in de Chinese burgeroorlog. Sinds het eind van de tweede wereldoorlog heeft Buiten-Mongolië zich langs diploma tieke kanalen losgemaakt van China, en zich op grond van een volksstem ming uitgeroepen tot onafhankelijke Sovjetrepubliek. MARKTBERICHTEN Woerden, 11 Juni. Kaas. Aan voer 328 partijen, le soort 157158, 2e soort 152156, 3e soort 146150. Handel matig. Rotterdam, 10 Juni 29?1 stuks. 125 vette koeien en ossen. 896- ge- bruiksvee, 88 graskalveren, 597 nuch tere kalveren 605 biggen, 14 veulens, 170 paarden, 144 schapen. 233 lam meren, 117 bokken en geiten. Prijzen: graskalveren fl.70, f 1.20, f 0.70, kalfkoeien f 700-600-400, melk koeien f 700-600-400, varekoeien f 520 420-350-, vaarzen f 475-375-225, pin ken f350 275-200, biggen f 47-32-30. Graskalveren handel zeer traag, niet geheel prijshoudend Kalver. en melkkoeien kalm, prijzen vooral niet hoger. Vaarzen en pinken handel re-, delijk. prijzen stabiel. Biggen handel rodcliik, priizpn iet<: stijver.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3