Noodregeling perswezen Orakel „Vrij Nederland" voor het gerecht Washington Square i WOENSDAG 11 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Minister Gielen, wien het amende ment-Burger niet eerg sympathiek was, maar die er zich toch niet krach tig tegen verzette (de minister was erg passief in heel zijn houding), ver klaarde de wet natuurlijk te zullen uitvoeren, maar zeide sceptisch te staan tegenover de mogelijkheid om het amendement-Burger effect te ge ven. Het amendement-Burger werd aan genomen, nadat te voren was verwor pen een motie-Romme, strekkende om de motie van bedoeld amende ment in een afzonderlijke wet te re gelen. Deze motie werd verworpen met 49 tegeri 40 stemmen. Tegen stemden P. v. d. A., A.-R., C.P.N, cn twee C.-H. (freule Van Stoetwegen en de heer Krol); vóór K.V.P., ,P. v d V., SGP en de C-H op twee na. Daarmee was het pleit beslecht. Het amendement werd aangenomen met Jubileum-wedstrijd ASC Gelukkige 2-1 zege voor de Roodzwarten Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van A.S.C. werd Dinsdag avond op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel een jubileupi- wedstrijd gespeeld tussen A.S.C.Mi litair Elftal Vliegveld Valkenburg 2—1. Nadat het prachtige muziekgezel schap van Werkmans Wilskracht ons de nodige afwisseling had bezorgd, werd voor een talrijk publiek afge trapt met A S.C. direct in de aanval. Speciaal de gast midvoor v. d. Oever deed direct met enkele fameuze trap pen van zich spreken, maar kon de hechte achterhoede van de militairen geen angst aanjagen. Beter was het spel in deze periode van de Troye, maar zijn altijd afwachtende houding deed vele kansen verloren gaan.-De wedstrijd zelf kreeg door de onbe kendheid van de spelers onderling een zeer rommelig karakter en ook A.S.C. kon zich daaraan niet ontwor telen. Bij een botsing tussen rechts achter en linksbuiten Aniba, bleve.'X beide spelers liggen en kon alleen Aniba verder spelen. Enke.le fraaie schoten van v. d. Oever beukten lat en palen, totdat hij eindelijk succes had (10). Door een misverstand in de A.S.C-achterhoede maakte Hof man spoedig gelijk (11), waarmede tevens de rust inging. In de tweede helft was Kok ver- Vangen en liet A.S.C. zich aanvanke lijk opsluiten. Schaks verdedigde ech ter goed en mede door de A.S.C.- achterhoède kwamen er geen doel punten. Wij dachten reeds aan een gelijk spel. toen A.S.C. overdonde rend kwam opzetten, v. d. Oever steeds gevaarlijk bleek, maar kee per Cussels (M.S.V.) en Joossen (N. A.C.) gen krimp gaWn. Ongeveer een kwartier voor het einde werd de rechtsachter zodanig in het nauw ge dreven, dat hij in eigen doel kopte en zeker A.S.C. iets meer kreeg dan het verdiende (21). Het was echter voor de jubilaris een goed begin en.... laten wij ho pen een aanvang, het volgend seizoen de zaken nog beter aan te pakken! 56 tegen 33 stemmen. Vier R.K. en drie P v d V wipten over naar de an dere partij en stemden vóór het amendement. De vier katholieken, die voor het De Tweede Kamer heeft gisteren het bekende amendement-Burger, dat sinds Vrijdag tot elf artikelen was ui tgedijd. aangenomen en daarna de Noordregeling Perswezen aanvaard. Maar: we zijn er nog niet. Want mi nister Gielen overweegt, daar het amendement-Burger hem niet bevre digt, de indiening van een wetsontwerp, regelende de herverdeling van de beschikbare dagblad-outillage, dus een materie, waarover ook hei amen dement-Burger handelt. Volgens het eerste lid van het nieu we bij amendement van mr. Burger voorgestelde artikel 18 kan de Com missie voor de Perszuivering, wan'- neer in een onderneming bij de uit gifte van een persorgaan zodanig is opgetreden, dat daardoor 'n ernstige mate nationaal-socialistische beginse len of denkbeelden, dan wel ideolo gieën van de vijand ingang zouden hebben kunnen vinden, adviseren ter verzekering van de zuivering van het Nederlandse perswezen in het alge meen belang over te gaan tot vorde ring in eigendom tegen schadeloos stelling, hetzij van alle bezittingen dier onderneming, hetzij van zodanige bij het advies aan te geven bedrijfs onderdelen en gebouwen, als moeten worden geacht tot vorenbedoelde be- drijfs-uitoefening te hebben gediend. De Commissie voor de Perszuivering kan haar advies geven zowel op grond van geconstateerde frustrering van zuiveringsmaatregelen als op gegron de vrees daarvoor. Vraag: Is het juist, dat onze kerken naar het Oosten worden gebouwd, naar het punt waar 's morgens de zon opkomt op de dag van geboorte of- sterfdag varr de patroonheilige van iedere kerk? Antwoord: De Kath, Kerken wor den zoveel mogelijk in de richting Oost-West gebouwd, met het altaar aan de Oost-zijde de z.g. H. Linie. Afwijkingen daarvan in vroeger tij den worden soms verklaard door het betoog van prof Romme, dat het verschil in zonnestand op de feestdag amendement slecht paste in onze op- van de patroon-heilige of op de dag vattingen omtrent een rechtsstaat, I van de eerste steen-legging. De chris- blijkbaar niet gezwicht waren, waren tenen richtten zich reeds vanaf de de her n Koersen, Serrarens, Peters ^er"te t/jden bij het gebed naa.r_ het en IJsselmonden. Ook de Partij van de Vrijheid was verdeeld, want me vrouw Fortanier de Wit en de heren Hacke en Den Hartog stemden vóór. omdat het ongrondwettig karakter uit het amendement was verdwalen. Maar héél de Vrijheidsfractie stemde tegen de wet. die nu zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen. In het debat werd ten nadele van een hoofd-ambtenaar aan het depar tement van onderwijs aangehaald o.m. een uitlating, welke deze zou hebben gedaan in een terloops ge-, voerd gesprek. Wij kunnen dezc me- zuiet ,en kardinaal) de grondlegger thode. welke ons te zeer herinnert' MïïJSSSfSSgS aan een achter ons liggend tijdperk. ten van zijn tijd. In 1930 heilig ver- geenszins bewonderen; integendeel, klaard en tot Kerk-leraar verheven. Oosten, een zinnebeeldige houding, omdat Christus het Licht der Wereld en de Zon der Gerechtigheid wordt genoemd. Herhaaldelijk werd echter van deze z.g, oriëntatie afgeweken. De hoofdkerk der Christenheid, de St. Jan van Lateranen, en de St. Pieter te Rome b.v.. staan precies anders-om. Vraag: Zoudt u me kunnen zeggen wie Harnack en wie Bellarminus is? Antwoord. Harnack was een vrij zinnig Protestant theoloog en een der grootste geleerden van Duitsland, t 1930. Bellarminus ie f1621 (was Je- DOCOS-MILIT AIR-ELFT AL. Donderdag a.s. heeft er op het sportpark Haagweg om 7 uur een treffen plaats tussen Docos en een kampioens Militair Elftal. De helft der recette is bestemd voor het N. A. O. der militairen. Het Militair Elftal dat o.a. met Spierenburg uit N.E.C. en Engelsman uit Quick (N.) uit komt heeft het kampioenschap be haald ins het district Nijmegen. Het elftal der militairen is alsvolgt sa mengesteld: Doel: Jac. Steen (Do- cos); achter: G. van Rijn (V.V.A.) en A. Boertj (Ernma). Midden: N. Spie renburg (NEC), P. Dogge (AFC), Mikkers (Zeeburgia). Vóór: v. d. Water (SCH), Simons (Jona), En gelsman (Quick N-), Juriens (A.G.), van Els (Wassenaar. Docos komt met de volgende op stelling uit: Doel: B. SmTtz; achter: W. Varkevisser en G. Ouwerling; midden: P. Poilmann, A. Verhoeven, Jac. Post; vóór: Th. Ludlage, Jac. Bavelaar, W. van Wanrooy, Verscho ten., G. van Dam. Alle Docos-leden worden verzocht voor goede controle hun contributie- kaart mede te brengen. S.J.Z. Donderdagavond om 7 u. speelt het elftal Vrouwenweg tegen het elftal Schenkelweg. BRIDGE. Sportclub „Lichtfabrieken". De returnmatch tegen de bridgeclub van de Meelfabriek „De Sleutels", welke gisteravond in de cantine van de meelfabriek is gespeeld, eindigde op. nieuw in een overwinning van de club van dit bedrijf, echter ditmaal met een zeer klein aantal punten, n.l. 23. De score was: Meelfabreik -f- 192 p. 176 p. Lichtfabrieken 4- 176 p., 199 p. De uitslag per team was: Meelfa briekLichtfabrieken: team Hage- man 4- 35 p., team Kriek -f- 16 p., team van Alphen 4- 15 p., team Le pelaar 8 p., team Verhoog 15 p., team Schouten 15 p., team Bol 1 p., team v. d. Burg 16 p. ZWEMMEN NEDERLANDSE ZWEMSTERS NAAR AMERIKA. De Kon. Ned. Zwembond heeft het program van de Amerikaanse Zwembond voor de Nederlandse zwemsters, die eventueel ter ge legenheid van het eeuwfeest van het stadje Holland in Michigan, naar de Verenigde Staten zouden gaan, goedgekeurd, zodat Nel van Vliet en Iet Koster van Feggelen op 25 Juli met het s.s. Westerdam naar New York zullen vertrekken. Het voornaamste bezwaar van de KNZB, het oververmoeid raken van onze beste zwemster, die Nederland ook in September bij de Europese zwem- kampioenschappen moeten vertegen woordigen, is opgeheven doordat de bekende trainster Truus Klapwijk mee zal gaan en de Amerikaanse Zwembond toegestaan heeft, dat mevr. Klapwijk de leiding over bei de meisjes gedurende de gehele tocht behoudt en deze beide meisjes niet zullen zwemmen zonder haar toestemming. WIELRENNEN Van de wielerwedstrijden, die gis teravond op de Utrechtse Stadion- baan werden gehouden luiden de re- sulaten: Sprint voor profs over ronden: eerste rit: 1. van Vliet, tijd over laat ste 200 m. 12.4 sec.; 2. Derksen. Tweede rit: 1. van Vliet, laatste 200 m. in 12.2 sec.; 2. Derksen. Tijdrit over 400 m. staande start: 1. van Vliet 28 sec-; 2. Derksen 29.2 sec. Tijdrit over 400 m. vliegende start: 1. Derksen 23.6 sec.; 2. van Vliet 23.8 sec. Totaal: 1. van Vliet 4 pnt.; 2. Derksen 5 pnt. Achtervolging over 4 k.m. voor amateurs: Harmans (Ned.) wint van Gieseler (Rotterdam) met 70 m. in de tijd van 5 min. 31.6 sec. Achervolging over 5 km. voor profs. NederlandBelgië: Peters (Haarlem) wint van Adriaanseens (Eelg.). Peters werd tot winnaar ver klaard, toen hij in de laatste ronde een lekke band kreeg, terwijl hij reeds een grote voorsprong had. NederlandBelgië: 40 km. achter motoren: Eerste rit: 1. van der Voort (Ned.) in 32 min. 12.2 sec.; 2. Miehaux (Bel gië) op 15 m.;; 3. Pronk (Ned. op 185 m.;; 4. Clautier (Belg.) op 390 m.; 5 Fruythof (Ned.) op 1760 m.; 6. Reuter (Ned.( op 2600 m. Tweede rit: 1. Clautier (Belg.) in 31 min. 51.6 sec.; 2. Miehaux (Belg.) cp 220 m.; 3. Pronk (Ned.), op 530 m.; 4. van der Voort (Ned.) op 600 m.; 5. Fruythof (Ned.) oj 2170 m.; 6. Reuter (Ned. op 2795 m. Totaal-klassement: 1. Miehaux 4 pnt.; 2. van der Voort 5 p.; 3. Clau tier 5 p.; 4. Pronk 6 p.; 5. Fruythof 10 p.; 6. Reuter 12 p.. Einduitslag Nederland—-België: 1. Nederland 28 pnt.; 2. België 29 p. SCHAKEN LSG I II—PHILIDOR I 7—3. Gisteravond speelde Fhilidor I een oefenwedstrijd tegen het Leids Schaakgenootschap. De bedoeling was tegen het le tiental te spelen, doch wegens verhindering van enige leden, namen slechts 5 spelers van het le tiental aan de wedstrijd deel, aangevuld door 5 spelers van het tweede. Philidor I was volledig, doch kon het ook tegen deze ver zwakte combinatie niet bolwerken en verloor met 73. De laatste vijf borden gingen alle verloren voor Philidor en nog wel tegen 4 spelers van LSG II. De staart van Philidor schijnt dus nog wel zwak te spelen en de kans lijkt niet groot, indien het tiemtal geen versterking ont vangt, dat Philidor I het ten minste voorlopig, tot de Hoofdklasse van de Kon. Ned. Schaakbond zal bren gen, gezien ook het geringe resul taat, bereikt in de 1.1, gespeelde pro motiewedstrijd tegen de Residentie Schaakclub I. Hieronder volgt het overzicht van de wedstrijd, die in Rapenburg 2, ,.De Doelen", is gespeeld: L. J. Tum- mers (LSG)A. Barkema (Philidor) I0; Mr. A. G. de BlécourtW. F. Schüss yy2\ W. DemmendalW. F. Wakka 0—1; C. Kuilman—Mr. A. J. Mulder 01; Mr. Ir. J. Westra A. J. Koevoet y.y; Wil. v. d. Nat D. v. Gelder 10; P. Zonderland J. Koet 10; M. M. SegaarJacs. Galjaard 10; J. VerhoeffP. Bar kema 10; A. J. ModdermanA. P. Moonen 10. DAMMEN KELLER—GHESTEM REMISE (10e partij). De tiende partij -om het wereld kampioenschap dammen tussen on ze landgenoot Keiler en de Franse wereldkampioen Ghestem eindigde na 63 zetten in remise. Ghestem speelde met wit. De stand is thans II9 in het voordeel van de Frans man. Donderdag a.s. wordt in de Foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden des avonds om 7 uur een aanvang gemaakt met de 11de partij om het wereldkampioenschap dammen. Als bijzondere attractie zal de bekende dammer P. Roozenburg de partijen, die reeds gespeeld zijn in deze match óm het wereldkampioenschap, be spreken en demonstreren. Gezien de grote capaciteiten van de heer Roo zenburg, belooft dit voor alle dam mers en niet-dammers een zeer be langwekkende avond te worden, om dat er een uiteenzetting zal worden gegeven, die voor een ieder te be grijpen is. POSTDUIVEN Leidsche Concourscommissie. Doordat de spoorwegstaking in Frankrijk roet in het eten gooide, werd Zondag de duivensport vervlo gen vanaf Quiévrain, over een af stand van 202 k.m. In concours waren 221 duiven, die werden gelost om 8.15 met W.Z W. wind. De eerste prijswinnaar werd geconstateerd te 10.33.33 (snelheid 146.70 m- per mi nuut, de laatste prijswinnaar te 10,38,49 en wel met een snelheid, van 1400 m. per minuut. De volledige uitslag voor Leiden werd: G. A. v. Albada (B.D.) 1, 4; F. Hofman (V.C.) 3, 9; A. van Dijk (B.K.) 3. 15; Joh. de Hollander (R. D.) 5, 19; R. P de Graaf (B. D.) 6, 1, 4, 5, 40, 44; C. Geel (L.P.C.) 7, 12, 42,43; M. Jongeleen (V.C.) 8, 29, 36; P. van Dijk (R. D.) 10; H. L. Chris- tiaanse (V C.) II; Gebrs. de Graaf (B.D.) 13; H. V. de Haas (R. D.) 14; F. N. Bink (B.D.) 16, 35; H. Moenen (B. K.) 17, 39; H. Schoo (L.P.C.) 18, 37; J. van Alphen (V.C.) 20; A. W. Krol (L.P.C.) 22; Jac. v. d. Wal (V. C.) 23; P. Gysman (B.K.) 26; A. P- v. d. Voort (V.C.) 27, 38; J. Vlie- genthart (V.C.) 8; J. Sierat (R.D.) 30; W. de Romeyn (R.D. 31; H. Schouten (R.D.) 32; L. Gijsman (V.C.) 33; J. Litgvoet (RD.) 34; P. van Leeuwen (L.P.C.) 41. WEERSVERWACHTING BREKENDE BEWOLKING. 8 Zwakke tot matige naar Oos-g telijke richtingen draaiende? wind. Afnemende bewolking en 3 vrij warm. ROTTERDAMS KANSEN STIJGEN. Enige weken geleden is het rap port uitgekomen van de Europese Transportcommissie van de Verenigde Volken, waarin er de nadruk op werd gelegd, dat het transportbedrijf zo snel mogelijk moet worden her steld om de productieviteit var. Euro pa te kunnen verbeteren. Als een der middelen daartoe noemt het rapport het verleggen van de invoer var. goe deren in Duitsland van Hamburg en Bremen naar de Rijnhavens Rotter dam en Antwerpen. Daardoor komen tienduizenden spoorweg wagons VTij. aangezien het transport over deze laatste havens naar het Duitse in dustriegebied kan geschieden met ri vierschepen, terwijl verscheping over de Duitse havens verder vervoer per spoorweg noodzakelijk maakt. Dit rapport is van grote invloed geweest op de behandeling van de Neder lands-Belgische aanvraag tot inscha keling van onze havens bij het Euro pese verkeer. De conferentie, die thans te Brussel wordt gehouden, zal dan ook hoogst waarschijnlijk leiden tot een toenemende bedrijvigheid voor Rotterdam. Twee en half en vijf jaar geëist Gistermorgen behandelde het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. Van Vugt, op nieuw de zaak tegen de gebrs. J. en T. Lohman, verdachten in de z.g. Haarlemse „Vrij Nederland"-zaak. Zoals men zich zal herinneren werd in November 1943 in het huis van de familie Lohman een lijst ge vonden waarop ongeveer 100 namen voorkwamen van mensen, die „Vrij Nederland" thuis gestuurd kregen. Verscheidenen van hen werden kort daarop gearresteerd en enkelen kwa men in Duitse gevangenschap om het leven. Gisteren ging het vooral over de vraag, waarom J. Lohman, nadat liij door de Duitsers was vrijgelaten, na liet de op de lijst voorkomende per sonen te waarschuwen. Er kwam vast te staan, dat verdachte enigen van hen gewaarschuwd had, maar het merendeel had hij toch niet van het gevaar op de hoogte gesteld. Verdachte verklaarde, dat hij juist door te waarschuwen de mensen in gevaar zou hebben gebracht, omdat hij er van overtuigd was, dat hij door de inlichtingendienst geschaduwd werd. Het getuigenverhoor begon op enigszins sensationele wijze, toen de kroongetuige, de agent van de Inlicn- tmgendienst W. Willemsen, opnieuw weigerde een verklaring af te leggen, alvorens zijn eigen zaak behandeld zou zijn. Onder enige aandrang van de president en de advocaat-fiscaal, was getuige ten slotte bereid een ver klaring af te leggen. Hij vertelde hoé hij in het onderwijsinstituut van Lohman samen met de beruchte Krist de lijst met namen had gevonden. Hij interesseerde zich echter weinig voor de organisatie van deze personen, daar het er hem .om te doen was de toppersoon in deze organisatie op te sporen. Lohman had volgens hem wel degelijk de gelegenheid gehad om te waarschuwen. Requisitoir. De advocaat-fiscaal, mr. Besier, verweet verdachte in zijn requisitoir in de eerste plaats, dat hij door zijn nalatigheid de vijand, zij het dan op passieve wijze, geholpen had. Ieder normaal denkend mens, aldus mr. Besier, wist toch, dat toen de lijst in handen van de politie was gevallen, de personen die er op voorkwamen iiv groot gevaar verkeerden. Mr- Besier eiste evenals bij de vo rige behandeling 21/2 jaar gevan genisstraf en ontzetting uit de kies- rechten voor den tijd van het leven. Vervolgens stond T. Lohman terecht, wien evenals zijn broer ten laste werd gelegd het niet waar schuwen van op de lijst voorkomen de personen. Bovendien was hij na zijn arrestatie in gezelschap van Krist en Willemsen n. Hilversum ge weest om daar één van de topfiguren van de V.N.-organisatie aan te wij zen. Tegen deze verdachte eiste de ad vocaat-fiscaal een gevangenisstraf van 5 jaar, ontzetting uit de kies rechten en uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. LEIDEN LOPER UIT DE KERK ONTVREEMD. Maandagmiddag tussen half een en 2 uur is uit de Hartebrugskerk een loper weggehaald van het pries terkoor achter de communiebank. De genen, die aanwijzingen kunnen ge ven, .welke tot ontdekking van de dief (dieven) kunnen leiden, wor den verzocht, daarvan mededeling te doen. Eindelijk zijn wij zover gevorderd, dat 'hier ter stede is opgericht de Leidse R.K. Zang en Operette vereni ging .,De Troubadours", directeur S. Theelen, Galgewater 18a, alhier. Deze vereniging heeft tot doel, het in studie nemen en opvoeren van op hoog peil staande muzikale kunst. Reeds eerder is in los verband op gevoerd de komische operette ..Schin- derhannes" van wijlen pater Gr. van Heusden O.F.M., terwijl nu in studie genomen zal worden de komische opera „Figaro", vrij bewerkt naar de opera .,De Barbier van Sevilla" van G. Rossini. Heren zangers, met goed stemma- teriaal. die zich tot deze tak van kunst aangetrokken gevoelen, kunnen zich schriftelijk als medewerker op geven of inlichtingen inwinnen bij het secretariaat, dat voorlopig geves tigd is bij Th. van der Meel, van der Duijnstraat 40, Leiden. OVERTREDING VUURWAPENWET. Tegen D. D. in Leiden is proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de vuurwapenwet. Hij had twee brisantbommen en drie z.g. mortierbommen in zijn bezit. Vol gens een deskundige verklaring zou den deze projectielen bij hitte ge makkelijk uit zichzelf tot ontbran ding kunnen komen. WINKELIER WEIGERDE CONSU- MENTEN-CREDIETBONNEN. Door de polite is procesverbaal op gemaakt tegen de winkelier W. we gens overtreding van de Wet op het Consumentencrediet. Genoemde win kelier had gelijk wel eens meer is geschied geweigerd dergelijke bonnen in betaling aan te nemen. VERENIGDE TOUWFA- BRIEKEN N V. In de gisteren gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeel houders der Verenigde Touwfabrie- ken N.V. werden de jaarstukken goedgekeurd. De heer A. G. Bosman werd als commissaris herkozen. Aan gezien voor een statutenwijziging het vereiste quotum niet aanwezig was, zal een tweede vergadering van aandeelhouders worden uitgeschre ven. ooooooó Humoristische Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 65) „Wat mevrouw De Peyster verteld heeft, is werkelijk al heel eenvoudig. Zoals u allen weet, verliet zij drie weken geleden Parijs voor een lange auto-tocht. In haar kort oponthoud in die stad is een van haar koffers haar ontstolen ofwel, hij is zoek geraakt; 't is niet gebleken, hoe dat in elkaar zit. Daar zij zelve zich nooit met haar bagage bemoeit, miste zij hem niet, voor er verscheiden dagen over het verlies waren heengegaan. Over deze feiten nu hebben wij volle zekerheid, maar voor de rest moeten wij ons met gissingen tevreden stellen. Een heel dragelijke veronderstelling is het ech ter, dat de japonnen en andere kleren aan een koopman in tweede-hands- goed verkocht werden, 't Waren na tuurlijk artikelen, die veel aftrek had den, zodat de handelaar reeds dade lijk tal van koopsters kreeg, en na tuurlijk is een van deze „Genoeg, genoeg. Zo klaar als de dag!" schreeuwde de heer Mayfair. „Wel was "het gelaat onkenbaar": ging de heer Pyecroft rustig voort, „maar daar de étiketten aan de bin nenzijden der kleren de naam van mevrouw De Peyster droegen, was het waarlijk geen wonder dat „Natuurlijk! Een zeer begrijpelijke vergissing", riep de heer Mayfair op gewonden. „Verder! Verder!" Mevrouw De Peyster had zich ver stout even een blik te slaan op het kalme, weinig zeggende gezicht van de jongeman, die haar meer dan eens uit grote moeilijkheden had gered. „Mevrouw De Peyster hoorde eerst op de dag dat het lijk van de dame, die men voor haar aanzag, naar New York zou worden gezonden, wat er gebeurd was. Het allereenvoudigste zou natuurlijk zijn geweest, dat zij de vergissing had opgehelderd; daar mee zouden haar familie en kennis sen heel wat verdriet en lasten be spaard zijn gebleven. Maar het ake lige van het geval had haar zó aan gegrepen, dat zij totaal van streek raakte. Ik zal u niet vermoeien met een reeks van kleinigheden; ook wil ik hier niet verder ingaan op haar vieemde geestestoestand; u zult haar manier van doen stellig onlogisch en vreemd vinden. Maar daar gaat het nu niet om; ik constateer eenvoudig de feiten. Om kort te zijn, zij was zó vreselijk van streek. Doch u kunt u zelf hiervan overtuigen, één blik op mevrouw De Peyster zal u le ren hoe de schok haar geheel ontze nuwd heeft". Met de grootste nieuwsgierigheid keken allen naar het gelaat der da me, die de laatste dagen zulke ver schrikkelijk emoties had moeten ver duren en de kreten van sympathie bewezen, dat de heer Pyecroft de spijker op de kop had geslagen. „In haar meer dan overspannen toestand", ging deze voort, „dacht zij slechts aan één ding en dat was, zo spoedig mogelijk thuis te zijn. Ze stak dan naar Engeland over, nam passage op.de Mauretania, hield zich de he le overtocht als het waren in haar hut opgesloten en kwam zowat een uur geleden met een dichte voile voor. in haar eigen huis aan. Ik kan hier nog als bijzonderheid aan toevoegen, dat zij onder de naam van juffrouw Har- riman reisde en dat haar koffers op het oogenblik in de loodsen van de Cundard lijn staan. En nu heren weet u alles!" Even keek hij mevrouw De Peys ter aan. „Ik geloof, dat ik alles juist zo heb verteld als u?" „Ja, ja," stamelde zij. „Ik heb dus niets vergeten?" „N-neen", stamelde ze weer. „Dan heren", en de heer Pyecroft wendde zich opnieuw tot de repor ters, „nu u alles weet en ziet, dat mevrouw De Peyster op het punt is het bewustzijn te verliezen, zou ik u als een gunst willen verzoeken.... „U hoeft ons niet aan te sporen om weg te gaan", zei de heer Mayfair uit naam van allen, „want wij hebben veel meer haast om weg te komen dan u kunt hebben om ons weg te zien. Vooruit heren, laten we gaan; wat een geschiedenis!" En geen seconde later was de ka mer van de hele troep reporters be vrijd. Ieder van hen had voorlopig slechts .één gedachte: een telefoon te bemachtigen, die het sensationele nieuws naar hun respectieve bureaux overbracht. De achtergeblevenen keken, allen in stomme verbazing naar de heer Pyecroft, het was, of woelden in hen tal van gedachten, die zij niet onder woorden konden brengen. De persoon, wien dit alles betrof, voel de zich helemaal niet van streek. Hij stapte rustig uit de kring der bewon derende omstanders, liep op de brand kast toe en verdiepte zich in het be schouwen van een klein sieraad, dat er boven op lag. Het was een fijn pla tina kettinkje met als hangertje een mooie parel. Toen ook hij de kamer uit was, heerste er eerst een plechtige stilte behalve natuurlijk het zenuwachtig snikken en huilen van Olivetta en Ma thilde. Wat de arme mevrouw De Peyster betreft, zij zat daar op de stoel onder het bewuste portret en het was haast pijnlijk te zien, hoe bit ter weinig gelijkenis er meer bestond tussen de trotse, zelfbewuste dame van de schilderij en de ineengedo ken, bevende gestalte met de handen voor het gezicht. Moeder", fluisterde Jack, wien de stilte te benauwend werd. „Caroline", durfde nu ook de rech- 'ter stamelen. „Vat moed, ik ben er zeker van, niemand buiten ons zal er ooit iets van weten". O! Te denken dat alles over is en wij uit de misère zijn!" gilde Olivetta overspannen, en in haar vreugde ging zij zijwaarts op haar stoel zitten. „Miss Harmon! Olivetto!" riep de heer Dubois uit, terwijl hij op naar toeliep, naast haar neernielde en haar door de vele emoties uitgeput lichaam ondersteunde. Zij wees hem riet af integendeel deze lafenis was dubbel welkom na al het getob der laatste dagen en deed slechts een nieuwe tranenvloed losbarsten. Nie mand van allen in de kamer, zelfs mevrouw De Peyster niet, schonk ook maar de minste aandacht aan deze kleine liefde-episoce. Een ander toneel. Willem de koet sier, de altijd onberispelijke maai ook onverzoenlijke, koppige Willem met zijn bleek gelaat waarop men nooit enige aandoening kon lezen, en dat nu nog slechts iets bleker dan ge woonlijk was. deed enkele afgeme ten schreden in de richting van zijn herrezen meesteres en zeide op de toon van een minister: „Als u mij de vrijheid veroorlooft, mevrouw, dan zou ik gaarne myn vreugde uitdrukken over het feit, dat u weer in ons midden is". „Dank je, Willem", lispelde me vrouw De Peyster. Na het uitspreken van deze woor den Wilde de deftige koetsier zich weer verwijderen, doch werd hierin verhinderd door Mathilde, die hem plotseling staande hield met een uit drukking van de grootste hulpe'nos- heid op het gedlaat. „Ach mevrouw, ach mevrouw!" stamelde zij, en haar toon liet niet de minste twijfel omtrent haar bedoe ling. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2