ZWERVERS LANGS DE WEG DINSDAG ÏO^UNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN GOUDEN HUWELIJKSFEÊST. De heer en mevrouw M. Bolderdijk, die gisteren hun gouden huwelijks feest mochten herdenken, zijn gister middag, tijdens een in „Royal" ge houden^ receptie, van verschillende zijden hartelijk gehuldigd. Onder de zeer velen, die hier hun gelukwensen kwamen aanbieden, merkten we o.a. op burgemeester F. II van Kinschot, de comm. van po litie de heer R. J. Meyer, de heer W. v. d. Laan, voorz. van de Drie Oc- tobervereniging, de heer J. Dragt, voorz. van het Leids Politie-muziek- gezelschap, de heer H. M. Verhulst, namens de Fed. van Buurtverenigin gen, voorts deputaties van de Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren, de R.K. Harmonie van Voorhout, het Warmondsche fanfarekorps 'en tal van particulieren en vrienden. Ben aardig moment was het teen tijdens de receptie het Leidse Poli- tiemuziekgezelschap zijn oud-direc teur een muzikale hulde kwam bren gen. Aan de heer en mevrouw Bolder- dijk mogen al deze blijken van be langstelling wel de overtuiging heb ben geschonken, dat zij nog niet zijn vergeten en dat men maar al te gaar ne deze gelegenheid hééft aangegre pen om deze all-round musicus in rus te eens hartelijk te huldigen. Maandag a.s. hoopt de heer P. v. d. Tas, directeur van de Nederland se Middenstandsbank, N.V. kantoor Leiden zijn zilveren jubileum te vie ren, als directeur dezer instelling. De heer Van der Tas was van 19221927 werkzaam als directeur te Delft en sinds laatstgenoemd jaar hier ter stede. De heer v. d. Tas is verder o.m. be stuurslid van de Chr. Middenstands vereniging alh'or, terwijl hij penning meester is van de Ger. Kerk te Oegst- geest. EINDEAXMEN GYMNASIUM. Van de vierde Groep van de eind examen candidaten van het Gymna sium slaagden de dames S. Oelc en C. Rozemond en de heren J. van An ken, A. Nust en J. Wessel allen te Leiden. Met 1 candidaat wordt het examen voortgezet. HERSTELLINGEN SCHELPEN KADE EN JAN v. GOYENKADE. Door de directeur van Gemeente werken werd hedenmorgen ten stad<- huize aanbesteed: het vernieuwen van beschoeiingen aan de Schelpenkade en aan de Jan v. Goyenkade met bij komende werken. De volgende 19 inschrijvingen wa ren ingekomen: fa. Hoonhout en Wil- lems Haarlem ƒ31.900; Th. L. J. Zit man f34.000; fa. Deerenburg en Gebrs. v. Wijk Alphen a. d. Rijn ƒ35.199; Wed. H. v. Driel Koudekerk ƒ36.477; H. C. Heemskerk ƒ37.700; fa. Biljon de Lemmer f38.800; fa. Rietveld en Verdoorn Papendrecht 39.700; W. F. Marcelis ƒ40.000: I. Cornet 40.500; fa. Verlaat Zeist f41.300; J. Brongersma Gouda ƒ41.475; Gebrs. Schouls Leiderdorp 41.500; Kamsteeg's Aann. Bedrijf IJsselmonde 42.000.fa. Vermeer LEIDSCH TRIBUNAAL 'Het Leids Tribunaal deed heden uitspraak in de volgende zaken: L. M. den Besten uit Boskoop, in ternering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 10 Nov. 1947, ontzet ting uit de beide kiesrechten en het dienen bij de gewapende macht. R. van Huis uit Hillegom, interne ring voor de tijd van 4 jaar tot 23 Juni 1949, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewa pende macht, het bekleden van open bare functies en verbeurdverklaring van zijn radiotoestel. .Mej. E. C. Bodijn uit Leiden, in ternering voor de tijd van 2 jaar tot 14 Nov. 1947, ontzeting uit de beide kiesrechten. P. M. Bodijn uit Leiden, interne ring voor de tijd reeds in internering doorgebracht en ontzetting uit de beide kiesrechten. Verd. werd onmid dellijk in vrijheid gesteld. N. Massaar uit Leiden, interne ring voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 13 Mei 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten. en v. Pelt R'dam f 42.500; C. L. Lan- geveld, Alphen a. d. Rijn ƒ44.000; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand ƒ44.000; A. Voordouw Zoeterwoude ƒ44.000; W. Knijnenburg Den Haag f46.420; fa. de Raade R'dam ƒ46.900. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Leiden. De gunning is aange houden. K.A.J. „St. Petrus". De week heeft lang geduurd, want velen'heb ben de zucht geslaakt: ik verlang naar de Woensdag. Gelukkig is dit niet ten onrechte, want er zit vaart in onze club; aan ontspanning en gezelligheid ontbreekt niets. A.s. Woensdagavond gaan wij sporten op het N.B.L.O.-terrein aan de Zoeter- woudse Singel. Wij beginnen nu om half acht. Dus, jongens, komt op tijd en in sportkleding. Ook herinneren wij nog aan de excursie naar Schip hol Zondag 15 Juni. Ook de roeitocht is al geregeld. Jullie lezen en gaan zien, dat ons ideaal aan het verwe zenlijken is: kleintjes worden groot. Tot Woensdagavond. Franse grensgelden worden ver goed. t Krachtens beschikking van het Ministerie van Financiën d.d. 3 Juni 1947 zullen de door gerepa trieerde Nederlandse onderdanen aan Franse autoriteiten afgegeven Rijks- marken alsnog voor vergoeding in aanmerking worden gebracht, en wel tegen een koers van 42.50 per 100 R.M. Belanghebbenden moeten daar toe een verzoek indienen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau of het Bij kantoor waaronder hun tegenwoor dige woonplaats ressorteert, en wel onder overlegging van het ontvangst bewijs (carte de répatrié). De aan meldingstermijn loopt tot en met Maandag 30 Juni a.s. In de voetbalwedstrijd LFC 7 Docos 4, gisteravond op het Docos- Sportpark aan de Haagweg gespeeld, heeft de 17-jarige M. v. H. een rech ter bovenbeenfractuur opgelopen. 1 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus z. van J. Flippo en E. G. Vermond; Madeleine d. van W. van Rossem en A. Koek; Anna Sophia d. van H. A. L. de Haas en C, J Stoffel; Frederik Adrianus z. van A. Hogenes en F. Buis; Pieter z. van W. Zandvliet en S. Wallaard; Elisa beth Janna Adriana d. van P. Brus- see en E. Lepelaar; Frederikus Jo seph Maria z. van P. J. Strijk en J. de Gunst; Eveline Dorothea Diana d. van C. A. M- Kengen en M. H. Walraven; Frank Edward z. van G. 'Makovitz en A. Kranendonk; Alle- gonda Anna Maria d. van C. J. van der Zwet en C. M. A. Kuijten; Gerar- da dr. van H. van der Sijs en J. I van Deventer; Leonardus Johannes z van L. J. de Boer en W. Buiten dijk; Helena Maria d. van J. de Jong en M. Barnhoorn; Wilhelmus Jurianus z. van J. Vreeburg en M. J. J. Bemelman; Bernardus Johannes Maria z. van B. P. Heijmen en H. C. Kerkhof. Gehuwd: J. T. M. Bertels jm. en J. M. Broeken jd.; H. Bakker jm. en C. F. S. Ripken jd.; P. de Laaf jm- en H. E. Horikx jd. ALPHEN AAN DEN RIJN Hollywood aspiraties in de Mar- thastichting. In verband met het 65-jarig jubileum van het tehuis voor onverzorgden „De Marthastich- ting", welk feit in Oct. van dit jaar op feestelijke wijze zal worden her dacht, wordt er een film opgenomen in en om deze stichting, van het da gelijkse leven, zowel van de verpleeg den als van de verplegenden. Deze film is bedoeld als document: tie en zal deels ook dienen om de stichting de nodige middelen te verstrekken voor de verdere uitbouw van de ge bouwen en de interne mogelijkheden van dit bij uitstek nuttige oord. De herdenking van dit jubileum zal uiteraard niet beperkt blijven tot on ze gemeente. De herdenkingsdienst zal op 12 October door de radio wor den uitgezonden, door bemiddeling van de I.K.O.R. Een sportweek, een bazar en wat dies meer zij, zullen aan dit feest voorafgaan, niet om de feest viering mogelijk te maken, maar wel om bij die gelegenheid het bestuur de nodige finantiën aan te bieder. Een dames-comité van alle gezindten, wnarvan de echtgenote vaa onze bur gemeester, mevr. C. C. T. Schokking- Metelerkamp, presidente is, heeft zich in onze gemeente gevormd en is met zijn werkzaamhede begonnen. Zilveren jubileum R. Davelaar. Onder algemene deelname van zijn superieuren, collega's, vrienden en kennissen herdacht de heer P. Dave laar gisteren zijn zilveren politie-ju- bileum. De officiële huldiging vond gistermorgen omstreeks elf uur plaats in de trouwzaal, waar zich een grote schare van belangstellenden inmid dels had verzameld, toen de jubilaris, vergezeld door zijn familieleden, werd binnengeleid. Als eerste nam burgemeester F. M. A. Schokking het woord en schetste de rol die een po litieagent in de samenleving inneemt en wees op de moeilijke oorlogsjaren. Vervolgens sprak de brigadier, de heer N. G. Groothuijse, mede namens de collega's van de jubilaris. Hij bood de jubilaris, mede namens de burge meester en de collega's een actetas aan en «ffreerde aan de echtgenote een bloemenmand. Namens de pl. afl. van de Chr. Bond van politiemannen sprak collega De Bont. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van een ge schenk onder couvert. Hierna dankte de jubilaris voor al hetgeen hem bij deze gelegenheid is bereid, hem is toegesproken en aangeboden. Met de aanbieding van ververschingen werd deze officiële huldiging besloten. Het is evenwel niet hierbij alleen gebleven. De heer Davelaar, die zich een zekere mate van populariteit heeft weten te verwerven in de 25 jaren van zijn burgerschap onzer ge meente, wachtte nog een huldiging door de buurtgenoten van de Willem straat. Deze straat was volmaakt in een feestterrein herschapen. Ook hier werden de gebruikelijke speeches ge houden en het geschenk bleef even min achterwege. De plaatselijke mu ziekcorpsen in combinatie brachten de jubilaris de gebruikelijke serenade. Nog laat na middernacht was er uitbundige feestvreugde v/aar te nemen, zowel bij d.ï buurtbewo ners als by de jubilerende familie. HILLEGOM E. H. B. O. Voor het examen ter verkrijging van het Eenheids diploma slaagden de dames D. Krie bel, L. v. d. Zwet en M. /Warmer dam en de heren A. C. van Veen en G. v. d. Linden. Her-examen moet gedaan worden door mej. C. Nee lissen en mevr. Margadant en door de heren C de Winter, J. den Haan en F. de Boer. Deviezen. De hc-er P., directeur van een groot expeditiebedrijf al hier. is gearresteerd wegens over treding der deviezenbepalingen. LEIDSCHENDAM Herziening Uitbreidingsplan. Volgens B. en W. moet het thans geldende o. m. ten opzichte van de plantsoenen, de aanleg en recreatie- en sportvelden en parken, de sane ring van de omgeving Damstraat en de bestemming van terreinen voor klein-industrie. Bovendien is te ver wachten dat in de nabije toekomst enkele kerken zullen worden ge bouwd, waarmede in het huidige uitbreidingsplan niet of althans niet in voldoende mate is reke ning gehouden. LEIDERDORP Gemeenteraad. De raad kwam in openbare spoedvergadering bijeen. De voorzitter dankte de raadsleaen voor het cadeau, geschonken bij zijn 12 y.-jarig huwelijksfeest. Voor de nieuwe begraafplaats is ongeveer 10.000 M3. zand nodig. De leverantie werd opgedragen aan de heer W. Blom, alhier, voor 3.per meter. B. en W. stellen voor het crediet te verhogen tot 70.000,zijnde het bedrag waarop de aanleg begroot is. Een strook grond van de heer W. G. Bloemendaal is aangkocht voor de som van 640.Eveneens een stuk grond van de heer P. Vromen- stein voor bij arbitrege bepaalde prijs van f 17.500Verder was er een voorstel tot aanvraag van een rijksvoorschot voor de bouw an 27 arbeiderswoningen. De i'rrndkosten zullen vermoedelij 43.961.en de bouwkosten 31.425.bedragen. Tot tijdelijk gem. opzichter-architect is na stemming benoemd de heer W. F. Buitendijk' te Leiderdorp. Bij de bespreking van het rapport over de waterleiding, deelde de voorzitter mede dat aansluiting bij Leiden niejt mogelijk was, omrat Leiderdorp nog c-t-n contract had lopen met Boskoop, tcwijl de laatste bivendien nog 2 cei.t per meter goedkrner is dan Leiden. Tenslotte wordt bêsloten tot het laten aanleggen van een 2e transportleiding, waarvan de kosten worden begroot op 80.000.en het rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening opdracht te geven tot het ontwerpen van de nodige plannen en het werk uit te voerne. RIJNSBURG Rijnsburgse paardenmarkt. Het ligt in het voornemen om op Donder dag 19 Juni a.s. de van ouds beken de Rijnsburgse paardenmarkt te hou den. Ter stimulering van de aanvoer van paarden heeft het comité ter behartiging van de Rijnsburgse paar denmarkt, welke één der oudste is in Nederland, prijzen uitgeloofd voor de grootste inzending. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, welke Vrijdag in dit blad voorkomt. SASSENHEIM ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN RECTOR L. M. v. d. GRIENDT. Vandaag vierde Rector L. M. v. d. Griendt van het St. Bernardusge- sticht zijn 25-jarig priesterfeest. Na dat de Rector vanmorgen door bruidjes was ingehaald, droeg hij in de feestelijk versierde kapel een plechtige Hoogmis op, waarbij hij geassisteerd werd door zijn broer, pa ter nr. d. Griendt, als diaken en Rec tor H. J. R. v. d. Laarschot van de B. N. S. te Voorhout als sub-diaken. De broeders van de B. N. S. voerden de gezangen uit. De oud-rector A. E. C. Huf en pastoor W. J. Warmenhoven uit Voorhout kadiden op het priesterkoor plaats genomen, terwijl ook het be stuur van het gesticht aanwezig was Van 11 uur tot half één vond een druk bezochte receptie plaats. Het feest zal om 5 uur besloten worden met een plechtig Lof. Daar de ouden van dagen vandaag een dagje uit zijn, wordt de buiten kerkelijke viering uitgesteld tot Don derdag a.s,, waarop wij nog nader terugkomen. DE KERKVEILING. Gisteravond had onder geweldige belangstelling de jaarlijkse veiling plaats. De heer Tijssen opende en sprak de wens uit. dat deze avond mocht slagen. Hierna wend met het veilen begonnen Er zat spoedig een goede stemming in en het talrijke publiek kocht gretig. Er was van al les te kdop. Bollen, bloeiende plan ten, bloemen, wijn, sigaren, lampe- kappen, kass, babykleren enz. Ieder, een kreeg de kans op een koopje en tevens een extra prijsje te winnen, w.o. paling, flessen wijn, bollen enz. De prijzen waren steeds variërend de een'kocht een pond gerookte pa ling voor 1.de ander betaalde 35.een kaas ging weg voor zeg ge 125.een fles cagnac 60. De pastoor kreeg een babystel voor 1.Eieren brachten 2.per stuk op. Er was een zeer geanimeer de stemming. De aanwezigen werden gratis voorzien van belegde brood jes en chocolademelk. We twijfelen er niet aan of deze veiling is ge slaagd. Het was inmiddels 1 uur ge worden toen deze avond werd be sloten met een hartelijk dankwoord van de heer Tijssen. VOORSCHOTEN R.K. Volksdansfeest. Het slechte w%er vormde voor vele Voorschote- naren Zondag j.l. geen beletsel om van hun belangstelling blijk te geven voor het door de Voorschotense Volksdansgroep georganiseerde volks dansen. De volksdansgroep uit Voorscho ten, Alphen a. d. Rijn, 's-Gravenha- ge en Noordwijkerhout stelden de grote culturele waarde van het volksdansen wel duidelijk in het licht in een programma, dat ook door de toeschouwers ten zeerste werd geapprecieerd. De voorzitter van de Voorschoten se Volksdansgroep dankte in zijn slot woord de'medewerkenden en de aan wezigen voor hun belangstelling en sprak de wens uit, dat hiermede de basis was gelegd voor een jaarlijks te organiseren volksdansfeest. De dansleiding berustte bij de heer T. Bentvelzen, terwijl de heer J. Kleys de volkszang verzorgde.. Het is ove rigens een verblijdend teken, dat het initatief tot het houden van deze zo bijzonder geslaagde middag uit de R.K. Jongeren zelf voortkwam. Ere-penning van de gemeente. Door het gemeentebestuur werd de behoefte gevoeld aan een erepen ning van de gemeente, die in zeer bijzondere gevallen kan worden uit gereikt aan personen, die zich Voor de gemeente zeer verdienstelijk heb ben gemaakt. Het contact, dat van gemeentewege met de N.V. Kon. Begeer, alhier, is opgenomen, heeft tot resultaat gehad, dat de directie zich bereid heeft verklaard ,om, ge heel belangeloos, het model en de stempelinrichting in haar fabriek te doen vervaardigen. Deze vrien delijke geste wordt door het ge meentebestuur vanzelfsprekend zeer gewaardeerd en wordt beschouwd een uitvloeisel te zijn van de uit stekende verstandhouding welke bestaat tussen de ter plaatse geves tigde industrieën en het gemeentebe stuur. Geboren: Johannes Jillis, zn. van H. van der Velden en J, J. Stijsiger; Dirk Johan, zn. van D. J. Gussekloo en J. Nagtegaal; Elly, d. van J. Koud- ijs en W. J. Duijndam. Ondertrouwd: Lieuwe Boonstra 25 j. en Grietje Bos 27 j. Gehuwd: J. van Tongeren en L. Verhaar; P. Noordhoek en B. Ver stoep. WASSENAAR Politienieuws. Wegens verzet te gen en mishandeling van de jachtop ziener K. alhier, werden door de po litie aangehouden J. B. en G. B., al hier. Proces-verbaal wordt opge maakt. Op de Zuijlen van Nijeveltstraat had een ernstig ongeluk plaats. Het 7-jarig zoontje van de familie V. stak plotseling de straat over zonder op het verkeer te letten. Het ventje werd aangereden door een bus van de N Z.H.V.M.-lyn NoordwijkDen Haag en tegen de grond geslagen. De jongen was aan het hoofd gewond. Nadat dr. Hubbeling de eerste hulp had verleend is de jongen naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De chauffeur van de autobus heeft geen schuld. Schoenenbonnen. Donderdag en Vrijdag zullen in het distributiekan toor, Plein, alhier, schoenenbonnen worden uitgereikt aan: le personen, wier Tweede Dis- tributiestamkaartnumiper eindigt op 3 en die nog in het bezit zijn van in leg velbon 612; 2e. kinderen, geboren in de maand Juni van een der jaren 1932 t.m. 1946, voor zover inlegvelbon 604 nog aanwezig is; 3e kinderen geboren in de maand Augustus 1946. De letterindeling is als volg: Don derdag A t.m. K; Vrijdag L t.m. Z. WassenaarDen Haag. Donder dagavond 7 uur zullen, zoals gemeld een Wassenaarse en een Haagse voetbalcombinatie elkaar op het ter rein dan de Katwijkseweg ontmoe ten voor een liefdadigheidswed strijd; waarvan de opbrengst ten goede komt aan het NIWIN-werk. De muziekvereniging Excelsior zal haar medewerking verlenen. De op stelling der elftallen is als volgt: Wassenaar, doel: D. van Leeuwen (Bl.Zw); achter, J. Baijer (Bl.Zw) en M. Dek (Wass.); midden, W. P. de Boeck (WPSV), v. Wissen (W.) en v. Veen (Bl.Zw.); voor: P. Rem merswaal en v. Ulft (Wass.), van Leeuwen en P. v. Rhijn (Bl.Zw) en W. v. Rhijn (Wass.), Den Haag, doel: Briedé (HBS); achter, Walhain en Groen (HBS); midden: de Rijke en Palsrok (HDV) en de Jongh (Westerkw.); voor, Coenraads (Westerkw.), v. d. Vegt (HBS), Zwarts (Texas), Arkema en de Grooth (Quick). ZOETERMEER D.W.O.—Quick Steps 3 3—2. D.W.O., dat voor de rust tegenwind had, stond al spoedig met 2—0 ach ter. Dit vonden ze een beetje te erg en middenvoor Th. Reuniken ver kleinde met een keihard schot de ach terstand. Stand rust 12. Na de rust was DWO steeds in de aanval en rechtsbuiten A. de Geest deponeerde al gauw met een hard schot de gelijk maker in het net. De druk op het vij andelijke doel werd steeds groter. Na een doelworsteling kreeg T. Bolle- boom de bal toegespeeld en schoot onhoudbaar in. De eindstand was 3—2. DWO 3 kon het tegen VUC 12 niet bolwerken en verloor met 41. DWO a verstevigde haar kans op hét kampioenschap door Oliveo met 20 te verslaan. A. Adegeest en P. Frig- gen zorgden voor de doelpunten. DWO b ging weer met een grote ne derlaag huiswaarts. (5—0). WEERSVERWACHTING 5 al WARMER. O O Overwegend zonnig weer met o, weinig wind. Warmer. 8 8 uOOOOOOOOOOOOOOOOUOOOOOOOOOOOOOOUU LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. Noodvoorziening perswezen In de vergadering der Tweede Ka mer is hedenmiddag andermaal aan de orde gekomen het wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen. De heer Burger had ter vervan ging van zyn amendement tot invoe ging van een nieuw artikel 18 een nieuw amendement ingediend. De strekking is gelijk gebleven, doch aldus de toelichting om de bezwaren, ontleend aan de Grond wet te ondervangen, is aansluiting gezocht bij de bepalingen der Ont eigeningswet. Daardoor* moest het amendement belangrijk uitvoeriger worden. Volgens het eerste lid van het nieuw voorgestelde artikel 18 kan de commissie voor de perszuivering, wanneer in een onderneming bij de uitgifte van een persorgaan zodanig is opgetrden, dat daardoor in ern stige mate nationaal-socialistische be ginselen of denkbeelden, dan wel ideologieën van de vijand ingang zouden hebben kunnen vinden, advi seren ter verzekering van de zuive ring van het Nederlandse perswezen in het algemeen belang over te gaan tot vordering in eigendom tegen schar deloosstelling hetzij van alle bezittin gen dier onderneming, hetzij van zo danige bij het advies aan te geven bedrijfsonderdelen en gebouwen als moeten worden geacht tot vorenbe doelde bedrijfsuitoefening te hebben gediend. De commissie voor de perszuivering kan haar advies geven zowel op grond van geconstateerde frustre ring van zuiveringsmaatregelen als op gegronde vrees daarvoor. In artikel 18 is voorts aansluiting gezocht bij de terminologie van arti kel 16, t.w. „ter verzekering van de zuivering van het Nederlandse pers wezen". In verband daarmede zijn de artielen 16 en 17 met de thans voor gestelde artikelen 188 gebracht in een nieuwe paragraaf 3 met het op schrift „Maatregelen ter verzekering van de zuivering van het perswe zen". DE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. De Franse spoorwegstaking heeft zich thans tot Algerië uitgebreid. De Algerijnse spoorwegarbeiders beslo ten gisteravond een waarschuwings staking van 24 uur te houden, in gaande te middernacht. De staking is een manifestatie zowel uit solidari teit met de arbeiders in het moeder land als ter regeling van de eisen der Algerijnse spoorwegarbeiders. Ramadier brengt de spoorwegcrisis vanmiddag voor de Iationale Verga dering. Er zal dan een volledig debat worden gehouden.dat kan leiden tot stemming over een vertrouwensmo- tie ten aanzien van de loon- en prijs politiek der regering. Het ministerie voor de koopvaar dij marine uit zijn groeiende bezogrd- heid over het feit, dat de schepen in de Franse havens tengevolge van de staking worden vastgehouden. In de haven van Cherbourg liggen vijf Amerikaanse schepen met steenkool, waardoor' een verlies van 2.500 dollar per schip en per dag wordt geleden. Zeven schepen, welke voor Le Havre bestemd waren, zijn naar buitenland se havens gedirigeerd. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 9 Juni. Groente. Radijs 7.00—9.30, selderie 910, bloemkool I 5759, idem II 30—30 50, bospeen 6466, sla 3.90—11.—, idem II 5—6, prei 56, idem H 1.—, stoofsla 12 17, peterselie 69, slauien 2.40 11.Vroege aardappelen 74—78 vroege drielingen 4655. BODEGRAVEN. 10 Juni. Kaas. 230 wagens, prijs en eerste soort f 1.52 tot 1.56, tweede soort f 1.46 tot 1.50. Handel matig. Aantekeningen uit Rechtbank- en Reclasseringsverslagen. EEN WONDERE WIJNGAARD. Het bedragje, dat Joep toen had kunnen opsparen, stelde hem in staat, enige tijd zonder geldzorg verder te leven. Op een avond, dat hij in een achter af gelegen herberg aanmerkelijke verteringen maakte, kwam hij in ge sprek met een man, die uit een woon wagenkamp bleek afkomstig te zijn. Hij aanvaardde gaarne de uitnodiging eens te komen zien, had namelijk een stille hoop, zich daar misschien te kunnen installeren. Reeds de volgende dag trok Joep langs onbegaanbare wegen in de richting van het kamp een groot terrein, even buiten het stedeke ge legen, aan de slagzijde beschut door een hoge muur. ^oep leerde in het kamp^een pries ter kennen, bezield van Franciskaan- se geest, één geworden met die woon wagenmensen, met hen werkend en biddend, hun lief en leed mede dra gend, zielevrede wegschenkend. Deze levensblije pater was zielzor ger bij uitnemendheid, die de Sacra menten toediende, christelijke lering gaf aan groot en klein. Hij stond aan het hoofd van dit woonwagenrecto raat, waarin het geboorte- en het hu welijkstal zeker niet geringer was dan in menige bloeiende stadsparo- chie, en dat daarom niet ongunstig stond aangeschreven. Het kamp beloofde te worden een haard van godsdienstig leven. De hou ten kapel temidden van lange rijen woonwagens trok als een magneet. Joep vond, dat het ook in ander op zicht in deze omgeving wel was uit te houden. Er stond een keuken werkkeet gebouwd, de gemeente had gezogd voor een schutse voor de paarden, en milddadige vrienden van de zielzorger wilden zelfs een zieken zaal met badgelegenheid stichten, be heerd door een wijkverpleegster. In dat kamp vond Joep enkele da gen gastvrij verblijf. Hij leerde er beseffen, dat ook zigeuners en ker misreizigers voor het maatschappe lijke leven bruikbaar kunnen zijn. Naast de velerlei verzorging en huisvesting, die hij als zwerver in de loop der jaren had genoten, moest Joep de prachtige arbeid in deze won dere wijngaard des Heren, in dit door liefde omgeven woonwagenkamp, als enig in zijn soort erkennen. Hij ging met onbepaalde bestem ming verder de wereld in; als rei zend koopman trok hij door het plat teland. De verdienste was doorgaans niet te versmaden, dank zij een spoe dig aangeleerde handigheid in dit nieuwe bedrijf. Doch juist die handig heid zou hem fataal worden. Omtrent een scheepsmodel kwam hij niet tot een noodzakelijke vereffening, en toen hij werd aangehouden, bleek bij het raadplegen van zijn strafregister, dat hij geen onbekende was. Het proces had zijn verloop. De rechters overwogen hetgeen er met Joep zoal was gebeurd, en wisten ook nog een plotselinge ontvluchting uit 's Rijkswerkinrichting zich te her inneren. Daarom luidde het vonnis: tien dagen, en drie jaar opzending. Zoo kwam Joep terug op de plaats, die hij ooit „Krententuin" had horen noemen. IN DE KRENTENTUIN. Opnieuw weg uit de dagelijkse sa menleving met haar gevaarlijke be koorlijkheden voor de beroepszwer ver, toonde Joep zich weer de meest handelbare mens ter wereld. Hij was spoedig de beste maatjes, zowel met de bewaarder, als directeur en aal moezenier. Men legde hem dë regels vdn het huis uit: in een Rijkswerkinrichting moest worden gewerkt, mo'esten de handen uit de mouwen worden ge stoken Dat was de tegenstelling met het cellulair verblijf in een strafge vangenis. Maar Joep had nooit enig ander ambacht uitgeoefend dan het „koop manschap", waarmede hij echter zul ke gevaarlijke toeren had verricht. In de eigen drukkerij van het huis kreeg hij enveloppen te vouwen en te plakken. Dat was een geestdodend werk.' Overigens stond de drukkerij hem wel aan; daar stak voor hem een weekgeldje in, dat de aankoop van extra haring in de cantine mogelijk maakte. Met wat oefening bracht hij het nogzover, dat hij op de degelpers eenvoudig drukwerk kon inleggen. Maar het sleurwerk zinde Joep op de duur toch niet. Toen hij eens gele genheid had, in de wachtkamer te spreken met een bestuurslid van de plaatselijke reclassering, werd hem in overleg met de directeur een geheel ander baantje opgelegd. Dat had hij te danken aan zijn behoorlijk gedrag. Joep werd namelijk aangesteld als koster van de gestichtskapel. Dat kos terschap was feitelijk gelegd in han den van twee personen. Joep had de zorg in verband met de katholieke eredienst, de ander een Protestant zo pas overgekomen uit een Psy chopaten-inrichting, was behulpzaam bij de voorbereiding der godsdienst oefening van zijn Kerkgenootschap. Beider taak lag in dezelfde lokali teit. Was er dienst voor de Katholie ken, dan moest Joep het altaar opsie ren en de priester assisteren. Maar volgd^ er een protestantse plechtig heid, dan trad de ander in functie, trok een harmonikad'^r dicht voor het altaar en plaatste net spreekge stoelte voor de predikant. Elke Zondagmorgen kwam de aal moezenier de Mis lezen. Dat vond Joep het prettigste uur van de ge hele week; dan voelde hij zekere meerderwaardigheid tegenover de an dere „verpleegden", die niet anders waren dan stille getuigen. En wan neer het kleinkoor van de stadsparo- phiekerk verhinderd was. de Grego riaanse gezangen tet komen uitvoe ren, vervulde Joep tevens de taak van voorzanger. Alleen vond hij, dat zijn sombere, bruine gestichtskleedij in het geheel niet paste bij de litur gische gewaden, die hij in zijn ambt te verzorgen had. Joep bleek in velerlei opzicht een bruikbare kracht te zijn, een goede hulp voor de bewaarders. Wanneer echter eens flink de handen uit de mouwen moesten worden gestoken, gaf hij „niet thuis". Aan vermoeienis had hij twee broertjes dood. Men liet hem zijn gang gaan. Want eens, toen de gestichtsdokter hem tij dens een griep-periode* grondig on derzocht, bleek, dat Joep in geen al te gezond vel stak. De tijd in het vreemdelingenlegioen had zijn cor pus danig ondermijnd. Lang moest Joep in de getraliede ziekenkamer het bed houden. D aal moezenier, die hij als koster trouw had bijgestaan, bereidde hem voor op het naderend einde. Joep overwoog alle daden van zijn leven, goede en slechte, kwam weer eens tot de slot som, dat hij allerminst een voorbeeld was geweest. Maar hij had zich toch ook nimmer tot enige grote wandaad laten meesleuren. Met zijn opperste Heer was nu alles in orde. Na alle levensellende behoorde hij, de goed willende, maar zwakke broeder, toch tot de uitverkorenen. Toen zijn levensavond gevallen was, wees Joep de aalmoezenier het vers aan, dat eens 'n vriend ii de mijnen zo kinderlijk zuiver in zijn zakboekje had neergeschreven: „De dag is nu ten einde, 'k heb al mijn boze lusten doodgeslagen en 's heb mijn strijd gelukkig uitgedragen. Nu wil ik dankbaar zijn en zingen en mij verheugen in mijn wereld Gods. Ik wil nu alle mensen blijde weten, en niemand mag verlaten, zwervend zijn bij deze zachte, rode avondschijn, die ons verzoenen zal." De stads-1 ijk wagen op z'n hoge wie len reed Joep's stoffelijk hulsel naar de dodenakker. Hier werd dc ruwe, ongeschilderde kist neergelaten in het op 's rijks kosten gedolven graf. En de ambtenaar kon uit zijn re gisters lichten het naamkaartje van de man, die de omstandigheid had gemaakt tot een zwerver langs de veg. Zwervend gaan er nog duizenden, ongeschikt voor het leven, nié* ge sterkt tegenover de vele gevaren, als een schip zonder roer, in het late uur. Zou het niet onze christentaak zijn, hen te zoeken als even zovele verlo ren schapen en ons te verheugen over hun bescherming door mensen die de sociale taak van reclassering vervul len. A. v. O.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3