Communistische brigades in Italië j Op korte golf Washington O Square DINSDAG 10 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Onbeperkte groente export naar België Bij besprekingen over de uitvoe ring van de Tolunie tussen Neder land, België en ^Luxemburg, is men overeengekomen, dat uitwisseling van bepaalde producten zal kunnen geschieden, mits niet beneden mini mumprijzen, die door een prijzen- commisie, waarin van' ieder der drie aangesloten landen twee vertegen woordigers zullen zitting hebben, zul len worden vastgesteld. Over de mi nimumprijzen op het gebied van land bouw en de visserij is men reeds tot overeenstemming gekomen, zodat de vrije uitwisseling een aanvang zal kunnen nemen. Ingaande vorige week Vrijdag geeft de Belgische regering reeds onbeperkte invoerlicenties af voor verse groenten. Verplichte levering van vee Twee vleesloze dagen Daar de aanvoer van slachtvee thans een dieptepunt heeft bereikt en de voorraad vlees in de koelhui zen is verbruikt, zijn voor enige tijd bijzondere maatregelen nodig om het tijdelijk met 100 gr. tot 300 gr. in de veertien dagen verlaagde vleesrantsoen te kunnen verschaf fen. In opdracht van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zullen de provinciale voedselcommissarissen namens het bedrijfschap voor vee en vlees, in gaande 16 Juni 1947. de veehouders wekelijks belasten met een ver plichte levering van vee. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, die deze maatregel slechts node neemt, aldus deelt het ministerie ons mede, verwacht de medewerking van de veehouders om het mogelijk te ma ken de bevolking het zo bescheiden vleesrantsoen te kunnen blijven verstrekken. In voorbereiding is verder, afge zien van de reeds aangekondigde invoering van twee vleesloze dagen, een regeling tot sterke verminde ring van het vleesverbruik in ho tels, restaurants en dergelijke in richtingen. De „Koninklijke" in 1946 Waar zulks mogelijk was, werd het herstel van de door de oorlog ver woeste of beschadigde installaties en van de vaak zeer getroffen distribu tie-organisaties van de Koninklijke Mij. tot Exploitatie van Petroleum - bronnen in Ne^.-Indië met grote toe wijding en energie aangevat. Dit komt tot uitdrukking in hét winstcij fer, dat over 1946 bijna tweemaal zo hoog is als over 1945. De netto-winst over 1946 bedraagt ƒ72.607.500, zodat met inbegrip van het saldo onver deelde winste 1945 ad. 7.822.050 en saldo-winst resulteert van ƒ80.429.551 tegen ƒ38 099.490 in 1945. De groep „Shell" heeft'over 1946 voor ruim 55M millioen aan orders geplaatst, waarvan bijna 30 millioen voor het bedrijf in Nederland. Over 1946 zijn 30 millioen voor het be drijf in Nederland. Ongeveer 200.000 personen waren gedurende 1946 over de gehele wereld bij de groep werk zaam. In Nederland werd ongeveer 22'4 millioen gulden aan salarissen en lonen betaald, alsmede 7\4 mil lioen aan pensioen e.d. De ruwe-olie- productie bereikte in 1946 het record van 32.702.000 kilogram-ton. De tank- vloot der Koninklijke-Shell is thans groter dan voor de oorlog. HERBOUW VAN ABDIJ VAN EGMOND. Eerste vleugel aanbesteed. Een gedeelte van de Abdij van Eg- mond zal dit jaar reeds gebouwd worden naar het plan en onder lei ding van architect Kropholler. In de •thans te bouwen vleugel worden het noviciaat en het groot-seminarie der paters Benedictijnen ondergebracht. Zaterdag is de aanbesteding ge houden. De laagste inschrijver voor 't maken van een bctonskelet was de N.V. Hillen en Roosen te Amster dam voor de som van 133.680, aan welke firma het werk gegund is. Het is een van de weinige kerke lijke gebouwen, die dit jaar boven het IJ gebouwd zullen worden. De paters Benedictijnen tekenen bij dit bericht aan dat zij, die steentjes willen helpen verzamelen, zich tot de Abdij kunnen richten. OPLEIDING VAN TANDARTSEN. De ministers van O., K. en W. en van Sociale Zaken hebben er geen bezwaar tegen om de examens voor tandarts in de toekomst in het aca demisch statuut op te nemen, gelijk blijkt uit de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van he Hoger-Onder- wijswet. Wel maakt de minister van O., K. en W. bedenkingen tegen het instel len van een nieuwe faculteit voor de tandheelkunde. NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ OP DE DAM TE AMSTERDAM. Toen drie agenten vannacht om streeks kwart voor vier op de O.Z.- Achterburgwal te Amsterdam de pa pieren van een chauffeur van een al daar staande personenauto wilden controleren, gaf deze plotseling vol gas en reed met grote snelheid naar de Damstraat en vandaar in de rich ting Dam. Onmiddellijk openden de agenten het vuur op de wagen, die door vier kogels o.a. in de linkerach terband werd getroffen. Al slinge rend trachtte de bestuurder zijn wa gen in de richting van de N.Z. Voor burgwal te sturen. Op de Dam echter schoof hij het midden-Dam terrein op en sloeg over de kop. De drie in zittenden, 2 Delftenaren en een Ha genaar kwamen met de schrik vrij; zy werden gearresteerd en overge bracht naar het politiebureau War moesstraat. In de auto vond de poli tie een tapijt, enige schilderijtjes en actetassen, alles vermoedelijk van diefstal afkomstig. UITSPRAAK TEGEN GEBRS. JONGERIUS. Vanmorgen heeft het bijz. gerechts hof te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen de gebrs. M. A. en N. A. Jongerius, resp. uit Amster dam en Oudenrijn, die zich tijdens de bezetting als commissarissen der N.V. Jan Jongerius te Jutphaas aan collaboratie schuldig hebben ge maakt. Het Hof veroordeelde M. A. Jonge rius tot 31/2 jaar met aftrek van voorarrest en ontzeting uit de kies- en ambtelijke rechten, alsmede uit het recht een leidende functie in het automobielbedrijf te bekleden voor de tijd van 10 jaar. Het vonnis over N. A. Jongerius, te gen wie de procureur-fiscaal vrij spraak had geëist, luidde: 1 jaar, waarvan 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en ont zetting uit de kies- en ambtelijke rechten, alsmede uit het recht een leidende functie in het automobiel bedrijf te bekleden voor 6 jaar. Van Opening van de luchtlijn Amsterdam-Rome. Even voor het vertrek van het eerste K.L.M. toestel van de lijn Am terdam-Rome, welke Maandag ge opend werd. Onder de genoodigden, die de tocht medemaakten, bevond zich de Hoogeerw. Heer F. v. d. Loo. deze straf wordt de tijd doorge bracht in voorinternering in minde ring gebracht. Deze bedraagt echier minder dan 4 maanden, zodat de ver oordeelde thans nog een gedeelte aer niet-voorwaarelijke 4 maanden in ge vangenschap zal moeten doorbren gen. TWEE LOSLIPPIGE ZUSTERS. De procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie had wegens ver raad, waaraan zij zich hadden schul dig gemaakt, resp- 8 en 6 jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest gerequireerd tegen Janetje C. van den Hoven en Hendrika G. van den Hoven, uit Leiden, die ter zake door het Bijz. Ger. te 's-Gravenhage waren veroordeeld ieder tot 15 jaar. Bij de behandeling van het beroep was dp eerste verdachte niet ver schenen; ze is voortvluchtig. De Bijz. Raad heeft hen resp. 8 en 6 jaar ge vangenisstraf opgelegd. Enige tijd geleden wist de oudste Janetje uit de Cellenbaraken te Scheveningen te ontvluchten. Zij heeft echter maar kort van haar vrijheid genoten en werd onlangs te Leiden, waar zij zich had verborgen, weer gearresteerd. Thans waren beide zusters weer 'oij de uitspraak aanwezig. Bij de uitspraak overwoog de Raad, dat bij beiden niet het oogmerk van verraad had voorgezeten, maar dat zij door haar jeugd, zij waren resp. 20 en 18 jaar toen zij het feit pleeg den, door loslippigheid tot hun daad v/aren gekomen. EEN BEURSPRAATJE. Bij de aanvang van de nieuwe week had gisteren de Amsterdamse effec tenbeurs een kalm voorkomen. Op de meeste afdelingen bestond enige vraag, doch dit gaf toch geen aan leiding tot koersverschuivingen van betekenis en in de meeste rubrieken waren de hoofdkoersen ongeveer ge lijk aan de vorige slotnoteringen. Ko ninklijke waren echter met een hoofdkoers van 405 een zevental pun ten hoger en terwijl de Philipsaan- delen met een hoofdkoers van 392 eveneens een zevental punten beter waren. Van de cultuurwaarden wa ren H.V.A.'s met een hoofdkoers van 230 een viertal punten boven het vo rige slot. Bij het begin van de vrije handel bleek onmiddellijk, dat de animo niet groot was. In de meeste hoeken voltrok de handel zich in een traag tempo. De aandacht werd in het bijzonder getrokken door Indische banken, die de gehele middag in een grote open hoek werden verhandeld en waarvoor de hoofdkoers werd vastgesteld op 9914 bijeen vorige slot- prijs van 9824- Daarna zakte de koers even in tot 98j^ maar vervolgens openbaarde zich goede vraag, zodat de pari-grens werd genoteerd en zelfs werd gehandeld tegen 101. Hierbij deden oncontroleerbare geruchten de ronde omtrent samengaan over over neming door andere instellingen, doch met geen mogelijkheid kon worden nagegaan of deze geruchten enige re den van bestaan hadden. Ook in de hoek der Koninklijke werd nogal wat zaken gedaan maar de omzetten wa ren toch niet groot. Geleidelijk aan liep de koers achteruit tot 403. waarna weer terug werd gekeerd tot het uitgangspunt en tegen het slot een kleine teruggang plaats vond. De Philipsaandelen bewogen zich in hoofdzaak in de naaste omgeving van 390. Voor het overige waren de muta ties onder beurstijd niet groot. Aan delen Handel Mij. waren een goede drietal punten hoger. De overige bankaandelen nauwelijks of niet ver anderd. Van de Cultuurfondsen .ga ven alleen H.V.A.'s nogal wat affaire te zien, waarbij de koers van 230 achteruit liep tot 227om daarna weer wat te verbeteren. De medede lingen omtrent het antwoord van de Indonesische regering op de jongste nota werd i klaarblijkelijk op vrij gunstige wijze geïnterpreteerd. De minder courante industrie-aandelen waren prijshoudend, niet veel veran derd. De Amerikaanse markt was stil, over het algemeen iets beter. Op de beleggingsmarkt was weinig te doen. De nieuwe conversielening werd verhandeld tegen prijzen lo pende van 99 3/16 tot 991/4. In de dollarlening werd op bescheiden voet iets gedaan, voornamelijk tegen 100 7/8 a 101. De andere Nederlandse leningen waren zo goed als onveran derd. De belangstelling voor gemeen telijke en provinciale obligatiën en pandbrieven was voor beperkte aard en de koersen niet of nauwelijks ver anderd. Prolongatie 2 la4 procent. HAAGSE POLITIERECHTER. Het was weer een fabrieksarbeid ster uit Leiden, E. J. F. die tereoht stond omdat zij woldiefstal had ge pleegd. De Officier vertelde dat een tijdje geleden het heel erg was met de diefstallen, doch dat deze door stevige straffen zijn terug gelopen. En daarom vorderde hij nu een week gevangenisstraf. Omdat ver dachte thans niet meer werkt, vol stond de rechter met opleggen van een maand gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De jeugdige los-werkman W. K. v. R. uit Leiden heeft het op auto's voorzien. Hij moest nu wegens dief stal van een vrachtauto terecht staan, doch het bleek dat hij nog voor een andere autodiefstal gedeti neerd is. Vanwege de ernst der fei ten, vorderde de Officier voor het wegnemen der auto van B. te Lei den een jaar jeugdgevangenisstraf. Omdat dit echter boven het maxi mum van de politierechter gaat, be sloot deze de zaak naar de recht bank te verwijzen. Er was door G. R. te Nieuwveen clandestien geslacht; hij had er al thans zijn hulp bij gegeven. En al was het vlees dan niet direct voor de handel bestemd, de Officier vor derde drie maanden gevangenis straf. De politierechter veroordeelde tot 70,boete of 20 dagen hech tenis en voorwaardelijk twee maan den gevangenisstraf met drie jaar proeftijd, Het clandestien slachten van een schaap bracht G. J. S. uif Al phen aan de Rijn voor de Haagse politierechter, waar de Officier te gen verdachte drie maanden gevan genisstraf eiste. Verdachte betoogde, dat het een noodslachting was ge weest en het schaap eigenlijk al dood was. En, als het naar de keu ring was gebracht, zou het vlees af gekeurd zijn, en dat vond hij in de ze tijd zonde. De rechter" vond dat alles best, doch het bleef een clan destiene slachting en hij veroordeel de daarvoor tot zes weken gevange nisstraf. Daar was al eerder wat aan te merken geweest op het gedrag van F. v. d. B. uit Naaldwijk, die in Voorschoten een honderd eenruiters had gestolen uit een tuin. Hij be kende het feit wel voor de Haagse politierechter, maar hoopte toch nog op een voorwaardelijke veroorde ling. Die kans had hij echter al ver- Dat de Italiaanse communisten zich reeds tot gewapende actie voor bereidden, terwijl zij nog een rege- rings-coalitie vormden tezamen met de Christen Democraten en Socialis ten, wordt aangetoond door twee ge heime series instructies. Deze zond het communistische hoofdkwartier te Ro me aan de provinciale afdelingen der Partij in Noord-Italië. De eerste serie instructies betreft het organiseren van gewapende „brigades1". De tweede serie bevat gedetailleerde aanwijzin gen voor „de verdediging tegen an. deren en het voeren van straatge vechten". Ingevolge deze instructie moet de communistische organisatie in Turijn elf brigades oprichten. Uit ter plaatse ingewonnen informaties blijkt, dat in Turijn inmiddels reeds zes brigades geheel zijn georganiseerd, twee an dere worden geformeerd onder ae ar beiders van de Fiat Autofabrieken, en verder nog twee respectievelijk on der de arbeiders van deNebiolofabriek en de Officine Savigliano. De oprich ting der elfde brigade is nog niet be gonnen. Iedere brigade zal, luidens de instructies, 600 tot 800 man omvat ten. Deze brigades worden verdeeld in 2 a 4 bataillons, elk bestaande uit verscheidene peletons. De peletons worden weer onderverdeeld in klei ne eenheden van 4 a 5 man, „eska drons" genaamd. Deze organisatie is zo geheim, dat de „Caposquadra", het hoofd van deze kleinste eenheid, slechts zijn eigen peloton-comman dant, doch geen der hogere comman danten kent. De peloton-commandant kent eveneensslechts zijn onmiddel lijke meerdere enz. Alle brigadecom mandanten moeten in het leger ge diend en als partisanen tegen de Duitser^ gevochten hebbed. Volgens welingelichte kringen be vindt het Algem. Hoofdkwartier van alle communistische brigades zich te Rome aan de Via dello Botteghe obscu re (de Straat der 'Donkere Win kels een wel toepasselijke naam!). Opperbevelhebber is Luigo Longo, lid van de Italiaanse Wetgevende Vergadering en een der meest voor aanstaande partisanenleiders in Noord-Italië gedurende het laatste deel van de oorlog. Een. andere voor name bevelhebber is kolonel Raspan- gi, die eertijds communistische cel len organiseerde onder de brandweer- lieden en burgerwachten in verschil lende Italiaanse centra. Deze voorma lige kolonel in het geregelde leger schijnt nu „de mogelijkheid te bestu deren tot het oprichten, binnen de brigades, van speciale detachementen zware en lichte machinegeweren, als mede mortier-compagnieën". Voorts wordt gemeld, dat overigens met weinig succes, voortdurend po gingen worden ondernomen om offi. eieren en reserve-officieren te win nen voor de communistische brigades. Luidens de geheime circulaires moet iedere brigade een politionele „raparto" (afdeling) opzetten tot het in het oog houden van leidende figu ren, die als anti-communistisch be kend staan. Het is1 in Turijn bekend, dat de communisten reeds plannen om ma- chinegeweerposten op de daken, be paalde kruispunten en strategisch be langrijke heuvels en terrassen op te speeld, zo vond de Officier van Jus titie, en hij eiste tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM 17. Het was dan ook een vreemd ge zicht! Ondanks het grille morgen uur, heerste er een drukte van be lang in de anders zo stille straat. Het leek wel of iedereen het in zijn hoofd gekregen had om opeens te verhui zen. De commissaris haastte zich naar buiten. Zwijgend, met bedrukte ge zichten, schuifelden de mennsen voorbij. „Zeg eens", sprak de com missaris één van hen aan, ,.wat man keert jullie in 's hemelsnaam?" Zonder iets te zeggen wees de man naar oen reclame-2uil en sjokte dan verder. En even later stonden onze vrienden voor de aangeduide plaats en lazen wat daar geschreven stond. stellen, voor het geval een bevel tot het grijpen naar de macht zal wor den gegeven. De doelmatigheid der brigades wordt nog verhoogd, door het feit, dat zij niet geheel nieuwe or ganisaties zijn; het merendeel immers bestaat uit vroegere partisanen-de- achementen, die nog steeds dezlfde aanvoerders en wapens bezitten als toen zij de Duitsers bevochten. Men weet pertinent, dat slechts een zeer gering deel van hun wapenvoorraad op het eind van de oorlog aan de ge allieerden werd uitgeleverd. Alhoe wel waarschijnlijk ook nog door on dergrondse fascisten en andere niet- communistische groepen wapens zijn verduisterd, neemt men aan dat dit hoofdzakelijk door de communisten is geschied. Zeer betrouwbare berich ten spreken van een grootse smokkel van Russische automatische wapens' uit Joego-Slavië; voorts verbergen de communistische organisaties tele fooninstallaties kleine radiozenders, motorrijwielen en fietsen. Dit laatste materiaal werd grotendeels door de Engelsen en Amerikanen aan de Ita liaanse partisanen gestuurd om deze te steunen in hun guerilla tegen de Duitsers. Indien de toestand er rijp voor zou worden en dit is niet on denkbaar in het gedesorganiseerde Italië, zou de activiteit der bovenom schreven communistische organisa ties een ernstige bedreiging kunnen vormen voor de democratie. (K.N.P.) >000000000000000000000000000000000 C O >000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. Het Bijz. Gerechtshof te Leeu warden heeft de S.D.-agenten P. J. Faber en K. C. Faber tot de doodstraf veroordeeld. De 62-jarige bouwkundige J. R. V. te Amsterdam is gisteren op nog niet verklaarde wijze van zijn fiets gevallen en was op slag dood. Op het terrein van de Ato te Utrecht heeft een ontploffing plaats gehad bij het gebruik van een las apparaat. Twee arbeiders werden gewond. De Delftse Kistenfabrikant M. wordt beschuldigd ongeveer een ton zwart te hebben verdiend. Het aantal werklozen daalde in April van 48.300 tot 31.000. Het aantal D.U.W. arbeiders liep terug van 22.900 op 16.700. En bon voor het kopen van 250 gram waspoeder zal Donderdag wor den bekend gemaakt. Twintig jaar is door het Bijzon der Gerechtshof te Maastricht ge ëist tegen Peter Melenberg, „klok- ken-Peter", die 2100 kerkklokken in enkele maanden naar beneden heeft gehaald. In het hoofdbureau van politie te Utrecht heeft een brand gewoed, waardoor een bovenverdieping is vernietigd. Tabaksbonnen zullen, naar ver luidt, deze week normaal worden aangewezen. Maximumprijzen voor fruit wor den door de regering overwogen. Het werk bij de kabelfabriek te Delft, alwaar de arbeiders sinds Don derdag staakten in verband met een geschil over de toekenning van een prestatietoeslag, is hedenochtend hervat. BUITENLAND. De volksrechtbank van Boeda pest heeft aartshertog Josef van Habsburg schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen over het Hongaarse volk. Zijn bezit tingen werden verbeurd verklaard. De spoorwegstaking verleidt de Parijse taxi-chauffeurs tot het vra gen van buitensporige prijzen. Reeds werden de wagens van vier chauf feurs, die op dit euvel betrapt wer den, in beslag genomen. Een juwelier van Nederlandse nationaliteit, Kellerman, en een Tsjech zijn te Parijs gearresteerd, verdacht van smokkelen van goud en deviezen. Ongeveer 10.000 arbeiders van de steenkoolmijnen in Z.W. Penn- sylvanië zijn in staking gegaan uit protest tegen het ontwerp arbeids wet. Meer dan honderd personen zijn verdronken, doordat een rivier boot bij Woosoang, ongeveer tachtig KM ten Noorden van Sjanghai, in een hevige storm zonk. 200 passa giers werden gered. 80000000 Humoristische Avonturen-roman. #door: LEROY SCOTT. 64) „Ja, mynheer", zei Olivetta. „En waar zijn de koffers van me vrouw De Peyster?" „Nog op de boot of in de loodsen". „Onder welken naam hebt u ge reisd?" „Onder de naam van juffrouw Har- riman". Zonder dralen hielp de heer Pye- croft de bevende, zenuwachtig Olivet ta overeind, rukte haar de langen zijden stofmantel en reishoedje af en beval haar weer in de stoel te gaan zitten. Eerst nadat hjj haar met rust liet, durfde Olivetta weer ademha len. De heer Pyecroft ging nu naar mevrouw De Peyster, gebood haar te gaan staan, sloeg haar met grote han digheid de lange mantel om, zette de hoed op haar hoofd, trok de dichte voile voor haar gezicht, en beval ook haar, weer te gaan zitten. „En nu, Mathilde, geen woord", ge bood hij op bevelende toon, „en ook juffrouw Harmon, zwijgen! Mevrouw De Peyster zal al haar wilskraht en bedaardheid nodig hebben, want de heer Mayfair is een van de knapste reporters, die er zijn". Daarop tot Ma ry, die het dichtst bij de deur stond: „Mevrouw De Peyster laat hen bin nenkomen". De oude mevrouw De Peyster rees half van haar zetel op en sterkte de armen uit: „O, dat niet! Dat niet Laat ze toch niet binnen!" „Wij kunnen hen onmogelijk lajwjer laten wachten", zei de heer Pyeeroft en drong mevrouw De Peyster weer op 'haar plaats terug. „Nogmaals, houd u bedaard! En nu, de deur open!" Nog even keek Mary vragend naar Jack en deze, niet wetend, wat van dit alles te denken, knikte haar toe. Toen ontsloot zij de deur. XXIII. DE HEER PYECROFT BRENGT ALLES IN ORDE. Een dozijn reporters stormden naar binnen en voorop de zo diep gevrees de heer Mayfair, Achter deze heren vertoonden zich ook nog de bleke, ontstelde nieuwgierige gezichten van Willem, juffrouw Gardner en de heer Dubois. Mevrouw De Peyster, Olivet ta en Mathilde waren meer dood dan levend; rechter Harvey, Mary en Jack keken in stomme verbazing de heer Pyecroft aan, zich telkens weer afvragend, hoe deze merkwaardige man nu weer zou handelen. Wat deze zelf betreft, hij trachtte met zijn gestalte mevrouw De Peyster zoveel mogelijk te beschutten, en hij zag er uit als iemand, die een zware schok heeft moeten doorstaan, maar toch niettegensaande dat, zijn kalmte en ernst heeft weten te bewaren. „Wat is hier nu toch eigenlijk aan de hand!' zo klonk de scherpe, beken de stem van de 'heer Mayfair. „Voor ik daarop een antwoord geef, mijnheer Mayfair", zei de heer Pye croft, „zou ik gaarne uw aandacht vestigen op een tweetal persoonlijke zaken. De eerste is dat, als ik mij niet vergis, ook u weet dat ik een broer van de huishoudster van Me vrouw De Peyster ben en mijn naam Simpson is; nu, ik ben haar broer niet. Wij hebben dit praatje rondge strooid om redenen, waar ik nu niet op kan ingaan, het was op verzoek van rechter Harvey zelf; de rechter wilde, dat ik enige tijd hier bleef, om afschriften van een en ander voor hem te maken. Het tweede feit, waar- nu spreek en handel op verzoek van voor ik uw aandacht vraag is, dat ik rechter Harvey als zijn medewerker en als vertegenwoordiger van de fa milie De Peyster". De rechter wreef zich de ogen uit en Jack meende te dromen. Maar het was gelukkig schemerig in de kamer, zodat hun verbazing de andere ont ging; al de aanwezige 'reporters had den trouwens op het ogenblik voor niemand oog dan voor de ernstige, vrijmoedige Pyecroft. „Goed, goed", zei de ongeduldige Mayfair, de woordvoerder van de troep „Maar nu voor de dag, met het nieuws. Wat is er toch eigenlijk ge beurd?" „Iets dat u allen wel uitermate zal verrassen", zei de heer Pyecroft. „Iets dat ons allen zonder uitzondering ui termate heeft verrast vooral deze dame, die mevrouw De Peyster's huis houdster is en dan juffrouw Harmon hier, die haastig van haar rustig zo merverblijf was teruggekomen, om de begrafenis van haar nicht bij te wo nen. Om u niet langer in spanning te laten, heren, zal ik nu maar met een zeggen, dat er geen begrafenis is". „Geen begrafenis?" schreeuwde de heer Mayfair. „Geen begrafenis?" klónk het in koor van de anderen. „Geen begrafenis", zei nog eens de heer Pyecroft. „En wel hierom: er is een grote vergissing in,het spel. Mevrouw De Peyster is niet dood!" „Niet dood!" klonken de kreten van verbazing. „Als u het bewijs wilt hebben, ziet hier". En de heer Pyecreoft liep op de stoel toe, waarin mevrouw De Peyster zat, greep met een stevigen handdruk haar schouder vast, duwde haar in de stoel neer en lichtte met zijn ééne hand de dichte voile voor haar gezicht op. „Ik denk dat u wel eens een portret van mevrouw De Peyster gezien hebben". ,,'t Is mevrouw De Peyster!" riepen de ontstelde reporters, ,,'t Is mevrouw De Peyster zelf!)" verkonldigde de heer Pyecroft plechtig, ,,'t Is te be grijpen, dat u allen heel verbaasd zijt, maar u kunt niet meer verbaasd zijn dan wijzelf". „Maar die andere mevrouw De Peyster dan? De dame, die van mor gen begraven zou worden?" vroeg de heer Mayfair. „Wie is zij?" „Dit, heren, is voor ons een even onverklaarbaar geheim", gaf de heer Pyecroft ten antwoord. „Maar hoe, voor de drommel, heeft zich de hele zaak dan toegedragen?" riep de heer Mayfair. „Dan zult u alles horen, heren", zei de heer Pyecroft. „Neen, o neen!" riep mevrouw De Peyster wild en sprong van haar stoel op. De heer Pyecroft duwde haar weer in haar zetel terug en liet zijn arm met volle kracht op de hare rusten. „U ziet, heren, hoe sterk het geval haar heeft aangegrepen", merkte hij medelijdend op. ,,'t Is te begrijpen", klonk het in koor. „Maar nu de verklaring?" „Zo aanstonds woord voor woord zult gij alles juist horen, als mevrouw De Peyster het ons zo even verteld heeft". „Ontzettend!" steunde mevrouw De Peyster. Olivetta en Mathilde keken met wild starende ogen naar de verschrik- kelijken Pyecroft. De ^echter, Jack en Mary konden slechts met de uiter ste inspanning hun kalmte bewaren, en juffrouw Gardner, met wie hij nog geen vrede had gesloten, vroeg vroeg zich af wat wonderlijk plan die raadselachtige echtgenoot van haar nu weer in zijn schild voerde. De heer Pyecroft zelf hield zijn ogen de hele tijd gevestigd op de sluwe ge laatstreken van de niet gemakkelijk te misleiden heer Mayfair, terwijl zijn eigen gezicht een uitdrukking droeg van de grootste openhartigheid1. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2