I Op korte golf j RADIO Vlammenwerper-avond van de Leidse Stadsraad Washington f °°°1 Square §OOÜOJ MAANDAG 9 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Rector-Magnificus der Sorbonne Geschorst Aan een brief van de Parijse cor respondent van de „Tijd" ontlenen we de volgende bijzonderheden over een geschiedenis, die een deel van het Parijse publiek verbijsterd heeft. De rector van de Parijse Sorbonne is een week geleden ontslagen en in staat van beschuldiging gesteld. Er zijn twee zaken, een, die reeds vrij duidelijk mag heten en een an dere, die nog duister is. De ene komt daarop neer, dat voor ruim 20 mil- lioen francs aan schatkistbiljetten uit 's professors persoonlijk fortuin na de bevrijding onder valse naam, die van een buitenlander, een Spanjaard, en valselijk daartoe afgestempeld, om zo doende vrij te blijven van belasting, ter inwisseling is aangeboden en ge accepteerd. De tweede zaak draait om de invoer in Frankrijk, uit Zwitser land, waar de professor een directo raat bekleedt bij het grote Nestlé" concern, van een kapitaal van even eens rond de 20 millioen francs, wel ke invoer plaats had tijdens de oor log en met medewerking van de Duitsers zou zijn geschied. Inmiddels heeft het Vakverbond van het Hoger Onderwijs in een mo tie de volgende raad gegeven: de mi nister van onderwijs moge in de toe komst aan de Univeositeit slechts komst aan de Universiteit slechts dergeschikten, uitsluitend van hun bezoldiging leven en geen mensen, die door het bezit van een groot per soonlijk fortuin zijn blootgesteld aan de verleidingen van het speculeren, zelfg indien het op wettige wijze ge beurt: een dergelijke rijkdom, ook wanneer hij op oirbare wijze beheerd wordt, belet op zich reeds zijn eige naar voor ondergschikten en leerlin gen het voorbeeld en de gids te zijn, die zij verwachten. iOOOOOOOOOOOOOOOOOOOpOOOOOOOOOOOOO c c OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. v Met hetzelfde vliegtuig als de commissie-generaal zijn gisteren vroeg van Schiphol de violist Jo Juda en zijn broer, de pianist Arnold Juda, vertrokken. Onder auspiciën van de Ni win zullen ze in verschillende plaatsen voor de muzikale ver strooiing van de troepen in de over zeese gebieddelen zorgen. In een vlaag van verstandsver bijstering heeft de 24-jarige leerling verpleegster L, M. in het St. Anto- niusziekenhuis te Oostburg het 15 maanden oude zoontje van het echt paar H. uit Schoondijke, dat daar ver pleegd werd, met een messteek van het leven beroofd. Zij is naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht. Te 's Gravenhage vond een aan rijding plaats tussen een vrachtauto en een motorrijwiel, bestuur door de 45-jarige J. J. van D„ gewoond heb bende aan de St. Josephstraat te Leidschendam. De motorrijder werd zo ernstig gewond aan zijn hoofd, dat hij ter plaatse overleed. De 14-jarige J. S. te Rotterdam is in de ouderlijke woning uit de twede verdieping gevallen, doordat het hekje, waartegen hij leunde, brak. Enige uren later is de jongeman aan de bekomen verwondingen overleden. Bij het passeren van twee vrachtauto's nabij den Bosch, werd, de 18-jarige wielrijdster mej. C. W. uit den Eosch door een der wa gens gegrepen en op slag gedood. VOOR DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M.' 7.30 Gram.platen, 8.15 Gramplaten 8.45 Derde Symphonie. 9 15 Morgen wijding. 9.30 Concert. 9.45 Arbeidsvi taminen, 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orkest. 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Piano. 12.00 Ensemble „Barho Decker- 12.30 Ons platteland. 12.40 Orgel. 13.15 Vaudeville-orkest. 14.00 Naailes. 14.20 Het Aeolian sextet. 15.00 De wondere wereld. 15.15 Gram. platen. 16.40 De schoolbel. 17.00 Dat kun jij ook, voor de jeugd, 17-30 Zang. 17.45 't Rijk over zee, 18.15 Pia no, 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Radio strip, 19.10 De piano als ka mermuziekinstrument. 19.45 Causerie 20.05 Emigranteh naar Zuid-Amerika. 20.15 Instrumenten en vocaal con cert. 21.10 Hoorspel. 21.30 Contact. 22.30 „Te Skymasters". 23.00 Gram. platen. HILVERSUM II 415 M. 7.45 Gram.platen. 8.15 Pluk de dag. 10.00 Voor de kleuters, 10 30 Tsjechisch Philharmonis -Orkest. 10.40 Voordracht. 10.50 Gram.pl. 11.10 Peter Kreuder. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Piano; 12.03 Viool met piano. 12.30 Metropole Orkest. 13.45 Lichtbaken. 14.15 Gram.pl.. 15.00 Voor de Vrouw. 15.30 Harmoniemi^ziek. 16.00 De Zonnebloem. 16.30 Voor de jeugd. 16.45 Gram pl. 17.30 Hongaars strijkkwartet. 18.00 Amusementsor kest. 20.20 Omroepkamerorkest. universiteit. 19.20 Amusementsor kest. 20.20- ODmroepkamerorkest 22.45 Zang met piano, 23 00 Pianoso nate. 23.35 Gram.platen. BUITENLAND. In de Amerikaanse staat Iowa is een zijrivier van de Mississippi bui ten haar oevers getreden. Het aantal doden bedraagt tot nog toe zeven. Tienduizend bewoners van het 32.000 zielen tellende stadje Ottumwa zijn uit hun huizen verdreven. Een orkaan heeft Zaterdagavond gewoed in het Oosten van de Ameri kaanse staat Ohio en in het N.W. van Pensylvanië, waardoor aan zeven ste den grote schade is toegebracht. Generaal Bridoux, voormalig mi nister van Vichy, die dezer dagen te recht zou staan, heeft het veiliger ge vonden uit het hospitaal van de ge- vengenis te Fresnes bij Parijs te ont snappen. De keizer van Japan, die thans geen god meer is, is nog nooit zo po pulair geweest als toen hij nog god was. Te Osaka was het enthousias me bij zijn bezoek zo groot, dat een vrouw werd doodgedrukt en de poli tie in de lucht moest schieten om de menigte te kalmeren. .Verscheidene leden van de voor malige Kroatische regering zijn ter dood veroordeeld. Bij de auto- en motorrennen Zondag te Bern zijn drie toeschou wers, die zich op de baan begaven, aangereden en gedood. HAAGSE POLITIERECHTER Door J. C. v. d. B- te Noordwijker- hout was textiel' verhandeld, zonder punten, voor welk zwart bedrijf de Officier tegen hem ƒ50.boete of 30 dagen hechtenis vorderde en twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen textiel. Er was door W. V. te Ter Aar clandestien een varken geslacht, voor welk feit de Officier twee maanden gevangenisstraf vorderde. De politie rechter volstond met opleggen van ƒ80 boete of 20 dagen hechtenis. De huisvrouw C. H. S. te Noord- wijkerhout zei, dat ze om textiel verlegen zat, en, toen ze die zonder^ punten had kunnen kopen, had ze de" kans benut. De Officier vroeg er thans 25-boete of 10 dagen hech tenis voor en de politierechter ver oordeelde conform die eis. HAAGS GERECHTSHOF. Wegens overtreding van de distri- tierechter veroordeeld tot onvoor waardelijke gevangenisstraf, van welk vonnis zij in hoger beroeo kwam. Het Hof heeft arrest gewezen en het vonnis van de politierechter bevestigd. Toen C. A. v. d. H. bewaker was in een interneringskamp te Go- rinchem had hij wel wat Duitse me thoden toegepast by zijn verhoren, en zo zouden enkele geïnterneerden door hem geslagen zijn. De rechtbank te Dbrdrecht had hem veroordeeld tot zes'weken gevangenisstraf, van welke veroordeling hij in hoger beroep kwam bij het Haagse Hof, waar ech ter zes maanden gevangenisstraf te gen hem werd gevorderd. Het Hof heeft arrest gewezen en de straf ver hoogd tot drie maanden gevangenis straf. LEIDEN TONEELGROEP „DE RAMSKOP". De toneelgroep ,.De Ramskop", sa mengesteld uit het personeel van dë N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg en Zn., verzorgde Zaterdag een feestavond in de Schouwburg, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond. Bij de aanvang werd een woord van welkom gesproken door de so ciale werker, de heer W. F. Harmsen, die tevens hetgeen er deze avond ge beuren ging in het kort toelichtte. Voorts vestigde hij de aandacht op het doel van dit samenzijn, dat niet alleen enige gezellige uren beoogde, maar vooral gericht was op een ver steviging van de vriendschapsbanden tussen allen, die aan de N.V. verbon den zijn. Daarna was het woord aan de to nelisten, die het programma, dat een non-stop karakter droeg, voor hun re kening hadden genomen. Begonnen werd met een zangnummer „Ons Lied", ten gehore gebracht door mevr. J. H. Janssen en de heren J. Castelëin en D. Tegelaar. Het toneel spel „Universeel" was de minste der drie een-acters. die wij deze avond te aanschouwen hebben gekregen. De schuld hiervan ligt o.i. echter meer bij de auteur dan bij de spelers. De verwikkelingen in dit spel waren zo doorzichtig, dat spanning en humor wel tot een minimum beperkt moe sten blijven. Daarbij kwam nog het feit, dat zich geen enkele verrassen de wending voordeed. „Hij kwam, zag enging" kwam beter tot zijn recht en hierbij viel mej. C. S. Ge- lök bijzonder op door een vlotte ver tolking, terwijl de heer J. de Gunst een kostelijk drankorgel was. De zangers brachten inmiddels nog „Panis Angelicus" en „Der Linden- baum". Dit geschidde op keurige wij ze. Het is een verheugend verschijn sel, dat op deze avonden ook een plaats wordt toebedeeld aan het goe de lied. Na de pauze werden nog lie deren gezongen van Tosti, Schubert en Beethoven. De toneelspelera voer den op „Als men meisjes fopt....!" van Gerard Nielen. Tenslotte noemen wij nog de heer J. v. d. Waard, die tussen de bedryven als conferencier het publiek afleiding bezorgde, en de heer A. v. d. Spek, die de zangers op de piano begeleidde. Het is een geslaagde avond gewor den, waarop publiek en medewerken den met genoegen zullen terugzien. 10-JARIG BESTAAN VAN DE TUINTJES-VERENIGING „ONS BELANG". In een uitstekend bezette foyer van de Stadsgehoorzaal heeft de tuintjes- vereniging „Ons Belang" Zaterdag- butie-voorschriften was mej. C. M. J. i avond haar tienjarig bestaan gevierd v. d. W. te Sassenheim door de poli- I Om even acht uur opende de voor- De brug, welke eertijds behoorde bij het oude slot te Heemstede en door Pieter Pauw gebouwd werd ter gelegenheid van het tekenen van de Vrede van Munster, zal binnenkort gerestaureerd worden. Door gebruik te maken van elders opgeslagen onderdelen, die in de loop der tijden voor ondergang gespaard bleven, hoopt men de brug weer in haar oude vorm te herstellen. De huidige ruïne van de brug. Gisteravond organiseerde "de Stadsraad in het Antonius-clubhuis een bonte avond ten bate van de Vlammenwerer, het maandblad van de Leidse Kath. Jongeren. De voorzitter Jan vaji Zonneveld, opende na een Leids kwartiertje en heette de talrijke aanwezigen van zitter de heer Joh. v. d. Bos, deze feestavond en heette de dames en he ren hartelijk welkom, o.a. de heer J. Gerritsen, voorz. van de woning- bouwver. „Ons Belang", de jury-le den en de heer Neuteboom, voorz. van „Onze Tuin". De eerste jaren waren voor de vereniging zeer moei lijk en het was de vraag of zij wel levensvatbaarheid zou bezitten, doch dank zij veler medewerking verkeert de vereniging thans in bloeiende welstand en heeft zij reeds zeer veel wedstrijden uitgeschreven en de lust tot het kweken van bloemen bevor derd. Hij bedankte ook de heren Pauw en Kruit, die haast onafgebro ken 10 jaar in het bestuur hadden ge zeten en nu voor het laatst als zoda nig dienst deden. De voorzitterr riep de nieuw gekozen bestuursleden v. d. Bosch en Westbroek een hartelijk welkom toe. Ook bracht hij dank aan de conferencier Gé Heynenvoor het samenstellen van het programma, waarna hij het feest voor geopend verklaarde. Voordat het programma een aan vang nam, richtte de heer Gerritse zich tot de heer Bos en wenste hem hartelijk geluk met het 10-jarig be staan der vereniging, die dank zy het actief optreden van het bestuur zo veel tot stand gebracht heeft. Er was afgezien* van het aanbieden van bloemen, doch spr. bood als jubi- leumgave 100.aan tot verster king van de kas. Ook de heer Neuteboom wenste de vereniging van harte geluk met dit jubileum, waarbij hij wees op de mooie wedstrijden en hoe zij de leden met raad en daad had bijgestaan by het kweken van bloemen en planten. Deze gelukwens ging vergezeld van een mooi bloemstuk. Het gezelschap Gé heynen zorgde voor een vrolijk programma, vooral het Italianse trio en de Hawai-stars hadden veel bijval. TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM lfc. Doch de commissaris had het bij I saris z'n verzuimde nachtrust ten- het verkeerde eind gehad: het spook minste ongestoord kon inhalen. Doch ging die nacht te keer zoals het nog j in alle vroegte kwam Tim binnen, nooit gedaan had. De mensen namen j „Begint het alweer met dat idioete zich niet eens de moeite meer het bu-1 spoook.?", mopperde de commissaris reau op te bellen, zodat de commis- tegen Tim, .,wat is er nu weer'" „Kijkt U maar eens uit het raam," antwoordde deze. Even later stonden beiden, de com missaris nog in pyama, voor het slaapkamer-venster. harte welkom. Hij maakte van de gelegenheid gebruik nog eens een lans te breken voor de Vlammen werper. waarby hij wees op het grote belang van een eigen blad, waarin de jongeren op hun specifie ke jongeren-manier hun wensen en kritiek kenbaar kunnen maken, ge trouw aan het devies: „uitbranden van het kwade en doorstoten naar het goede". Daarna was het v/oord aan de Moodmakers, het (muziek-ensemble, dat de laatste jaren opgang gemaakt heeft in Leiden, doch dat wegens vertrek naar Indië van enkele leden, uit elkaar gaat en daarom van deze gelegenheid een afscheidsavond maakte. Tot aan de pauze hielden de Moodmakers met medewerking van de Veto's de aanwezigen bezig met Haiwaimelodieën, Franse en Engel se liedjes. Bijzonder geslaagd was wel een variatie op Grootvaders klok, een zelf gemaakt liedje, dat zij de naam van „Grootmoeders bril" gegeven hadden. Met alle respect voor de presta ties van de Moodmakers, die zich als amateurs tot een hoog peil opgewerkt hebben, vonden wij dit optreden, dat ruim anderhalf uur duurde, wel wat erg lang voor een muziek-ensem ble, temeer daar de voorzitter het programma had aangekondigd als „sprankelend en afwisselend". Tijdens de pauze werd er een, te genwoordig van zulke avonden bij na onafscheidelijke verloting gehou den om mooie prijzen. De tweede helft van het program ma werd verzorgd door de Kajot- ters van de dekenale parochie, die de klucht in een bedrijf „Het ge vloekte tapijt" van Piet Mossinkhoff, onder regie van Quirien ter Haar opvoerden. De manier, waarop de twee jongeliden hun vacantieplannen wisten te verwezenlijken, verdient aanbeveling voor alle aan rijke ooms gebonden studenten! Aan het einde dankte de voorzitter de Moodmakers, Veto's en Kajotters voor. hun medewerking. De Stadsraad verzocht ons nog mede te delen, dat het administratie adres van de Vlammenwerper is: Jan Lievensstraat 2. Leiden. Ja| ersengymnastiek ANTWOORDEN. Ja b.v. de burgemeester van Boskoop en Hoogezand zitten in de Tweede Kamer. Een Trojaan, de hoofdper soon in de Aeneïs van Vergi- lius. L.O. Lager Onderwijs, O L. Oude Letteren of Oos terlengte. O.L.V. Onze Lieve Vrouw- Een reizende volksstam. Een zeilboot tegen de wind m van richting doen verande ren. Carl Millöcker. De kennis van munten e.d. Felix Timmermans. Het hoofd van een koor of rei, figuurlijk van een partij of WEERSVERWACHTING ,o AFNEMENDE WIND. o Voor het Noorden van het land: afnemende wind hoofdza- kelijk tussen Noord-West en o Noord. Van zee binnendrijvende o wolkenbanken met aanvankelijk o hog hier en daar in de kuststre- o ken van Friesland en Groningen nog een enkel buitje. Vrij koel Voor het overige deel van het land: afnemende wind overwe- g gend uit Westelijke richtingen. Droog weer met perioden van o zonneschijn. Overdag hogere o temperaturen dan vandaag. g nnooooooooonoonoooooooonooooooooou 45-JARIG JUBILEUM EXCELSIOR Zaterdag herdacht de Leidse Gym nastiek- en Schermvereniging „Ex celsior" haar 45-jarig bestaan. Daar toe werd er 's middags een receptie gehouden in de Harmonie, waar de voorzitter, de heer J. Pommer, alle aanwezigen welkom heette, speciaal weth. van Schaik, de ere-voorzitter de heer A. Metz, de dames Gal- jaard en Plu en de heer Kettenis, da enige nog in leven zijnde oprichter van Excélsior. Nadat de voorzitter de heer Galjaard, die bijna 44 jaar de stuwkracht is geweest van Ex celsior, herdacht had, gaf hij een kort overzicht van de ups and downs van Excelsior in de afgelo pen 45 jaar. Weth. van Schaik opende rij van sprekers en feliciteerde Excelsior met het jubileum. Het is'niet de ge woonte van het Gemeentebestuur, aldus de heer van Schaik, om alle 45-jarige jubileums af te gaan, doch voor Excelsior diende een uitzonde ring gemaakt te worden, om de grote waardering van het Gemeen tebestuur tot uiting te brengen, voor het prachtige werk, dat de ver eniging speciaal aan de jeugd doet, waardoor zij van de straat gehou den worden en goede lichamelijke opvoeding krijgen. Vervolgens sprak de heer A. Metz namens het Leidse Turnkring-be stuur en roemde de prettige samen werking, welke steeds van Excelsior is ondervonden. Ook verschillende zuster-verenigingen boden hun ge lukwensen aan, veelal vergezeld van een mooi bloemstuk. Achter eenvolgens spraken vertegenwoordi gers van W.I.K. (Wassenaar), Brun- hilde, Concordia en L.T.C., terwijl er schriftelijke gelukwensen binnen gekomen waren van O.G.A.V. en het Bondsbestuur. Tenslotte las da voorzitter nog een brief voor van een lid uit Indië, die natuurlijk niet aanwezig kon zijn én daarom zijn gelukwensen op zeer geestige wijze in dichtvorm op papier gezet had. 's Avonds werd het feest besloten met een uitvoering in de Stadsge hoorzaal, waaraan behalve Excel sior ook Brunhilde, Concordia en L.T.C. medewerkten. Na een mas sale opmars opende de voorzitter deze avond, waarna het programma dat uit verschillende oefeningen, een behendigheids wedstrijd en een rhythmisch spel 'bestond, een aan vang nam. Het zou te ver voeren om alle nummers apart te vermel den, doch een uitzondering moet gemaakt worden voor de behendig heidsoefeningen voor de jongste as piranten, die daarmede een dave rend applaus oogstten. Jammer was het, dat het vergrootte en geheel kale toneel niet erg meewerkte. Doordat verschillende planken los lagen was vooral het lawaai bij de springnummers *erg storend, terwijl het op- 'en afgaan door de kleine deuren enigszins rommelig was. Met een eenvoudig gordijn zou een veel mooier effect te bereiken geweest zijn! Met een grote slotstand werd deze goed geslaagde uitvoering ge sloten. De voorzitter dankte de lei der, de heer Jac. Pommer en zijn assistent de heer A. Taverne voor het vele werk, dat zij voor deze avond verzet hadden. DEKENALE PAROCHIE. Maria-Congregatie afd. vrouw, jeugd. Daar de plaatsverandering der M. C. niet in alle H.H. Missen is afgele zen, volgt voor hen, die 't niet weten, 't volgend bericht: De meisjes-Congr. om 7 uur gaat normaal door. De afd. der jonge dames om 8 uur wordt niet in de kerk, maar in 't K. A.-zaaltje verwacht. Mgr. Buis spreek ons dan over zijn verblijf in de Missie. Daar de K.A.-cursus voor 17 en 18- jarigen a.s. Vrijdag moet vervallen, zullen ook deze meisjes op Dinsdag avond welkom zijn. De Raad der M. C. Humoristische A vonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 63) „Ik herhaal het, het is een afschu welijke bedriegster! Ze mag hier niet 'binnen komen!" riep Olivetta als ra zend. Rechter Harvey zei nog eens: „Ca roline, ik kan je niet zeggen, hoe blij ik maar hier brak hij af; hij be greep dat er op het ogenblik wel wat anders te regelen viel en zei slechts: „Maar wat moeten we nu beginnen?" Ja, wat moesten ze beginnen? Voor lopig waren alle andere gevoelens op de achtergrond gedrongen; deze ééne vraag hield hen bezig. Hulpeloos eri angstig staarden de rechter, Jack en Mary elkaar aan. Er moest gehandeld worden en wel heel gauw, maar hoe? „Zij mag hier niet binnen gebracht worden!" schreeuwde voortdurend de overspannen Olivetta. En maar steeds bleven de drie el kaar hulpeloos aanstaren. „Mag ik misschien even het woord hebben?" mengde nu de.heer Pye- croft zich in het gesprek. Zonder blijkbaar enige haast te ma ken, liep hij op het bureau van me vrouw De Peyster af en begon in het telefoonboek te bladeren. Met her nieuwde vrees keek mevrouw De Pey ster naar deze schijnbaar onbedui dende handeling. Wat was deze vreeselijke man van plan? Wat voer de hij nu weer in zijn schild? Hij had de hoorn al in zijn hand en vroeg: „Centraal 4900De Fransche lijn? Ik handel in naam van mijnheer De Peyster, zoon van mevrouw De Peyster. Wees zo goed en zeg aan hen, die er voor zorgen moeten, diat 't lijk van mevrouw De Peyster in de haven moet blijven. Als men mis schien reeds begonnen is haar te ver voeren, dan moet het vervoer onmid- delijk worden stop gezet. Mijn orders zijn heel beslist. Binnen een half uur laat ik meer horen. Begrepen?.... Wel bedankt. Goede dag". Nu keerde hij zich tot de anderen. „Alles komt in orde", zij hij eenvou dig. Met wijd geopenle ogen zonk me vrouw De Peyster in haar stoel ach terover en scheen op het punt het be wustzijn te verliezen. „Zij is flauw gevallen!" riep Ma ry. „Gauw vlugzout!" „Een glas water!" commandeerde Jaok. „,0 neen", riep mevrouw De Pey ster angstig. Maar de jongelui hoorden dit al niet eens meer; Mary stond al in de slaapkamer en Jack in de badkamer. Van uit de badkamer drong eens klaps een vreemd geraas tot de an dere door, het 'had er veel van of rol den er tal van emmers over de vloer Mary stond meteen weer op de drem pel één en al verbazing. „De slaapkamer lijkt wezenlijk wel gebruikt', zei ze „het bed is niet op gemaakt en uw kleren liggen overal verspreid!" Daar kwam Jack aangestormd. „Wat daar in de badkamer is ge beurd, begrijp ik niet. In mijn haast liep ik tegen een helen toren lege blikjes aan en de hele stapel tuimel de naar beneden!" Ontzet, met ogen die de verschrik- kelijksten angst uitdrukten, keek me vrouw De Peyster naar Olivetta. „We kunnen toch de toestand niet meer redden, Olivetta. Vertel jij al les maar". Maar Olivetta riep voortdurend achter haar doordrenkte zakdoek: „Neen, o neen, Caroline, dat nooit!" Wat bleef er nu voor mevrouw De Peyster over dan zelf verslag te ge ven van het plan, dat zij had bedacht, en van talrijke avonturen, waarin zij vervallen was? Op het ogenblik was zij al zo door alle misère heen, dat het 'haar zelfs niets kon schelen dat de heer Pyecroft er bij was. En wat de heer Pyecroft aangaat, toen deze het hele relaas hoorde, kwam de oude ondeugende flikkering in zijn ogen, die zo menigmaal mevrouw De Pey ster verbaasd had, maar 't was slechts voor een seconde, want even later drukte zijn gezicht de diepste ernst uit. Wat de arme verhaalster be treft, met elke minuut geleek zij min der op de statige, glorieuse verschij ning boven haar hoofd. En toen zij aan het slot van haar verhaal was gekomen, dat door talrijke ontboe zemingen van wanhoop en verdriet vrij lang was geworden, had zij kun nen poseren voor een boetvaardige Magdalena. „Ach!" barstte zij ten slotte uit op de toon der diepste wanhoop, „hoe vreeselijk dat ook geweest, wat ellen dige dagen wij ook hebben doorge bracht, wat is het, vergeleken by wat mij nog wacht? O! alles komt aan het licht! Wat zullen ze me uitlachen! O! O! En de arme dame verviel in een eindeloze reeks van jammerklachten en hield maar op, haar onzaligen in val te betreuren. Luide stappen op de trap klonken tot het kringetje door In een ogenblik zat zij rechtop. „Wat n.u?" kermde zij. Er werd haastig en luid op de deur geklopt. „Rechter Harvey .mijnheer De Pey ster, hoe is dat nu?' riep een onge- duldinge stem. „Wat betekend al dit uitstel toch?" „Wie is daar?" fluisterde mevrouw De Peyster. „Die drommelse Mayfair en de hele bende reporters", riep Jack woedend. „Jack toch! Rechter Harvey! Red mij toch! Help mij toch!" kermde Jack's moeder. ,,'t Is lang tijd voor de begrafenis", ging de stem onverbiddelijk voort, de salon is volgepakt met mensen maar het lijk is er nog niet. We wen sen niet onhebbelijk te zijn, maar u begrijpt, de volgende editie gaat bij na ter perse. We moeten weten hoe alles in elkaar zit". „Rechter Harvey wat voor drom mel moeten we beginnen?" fluister de Jack. „Ach hemel, Caroline! Jack is het niet ontzettend!" kermde de man. „Er moet van dit alles wel iets in de kranten komen, en als er van de rest ook maar zoveel uitlekt „O, o! o, o!" klaagde de arme me vrouw De Peyster. De rechter, Jack en Mary keken elkaar aan als mensen, die alle be zinning verloren hadden; de andere drie, 'mevrouw De Peyster, Olivetta en Mathilde telden helemaal niet mee zy waren geen mensen meer, louter niets dan zenuwen". „Rechter Harvey", begon Mayfair opnieuw, „we moeben nog antwoord hebben". „Caroline", stamelde de rechter met uiterst veel meegevoel, „ik weet niet, hoe wij „Excuus", klonk de stem van de heer Pyecroft, die zich de laatste mi nuten bescheiden achteraf had gehou den, en daarop luider: „Een ogenblik je geduld, heren, zo dadelijk zult u alles weten'. „Mijnheer Pyecroft, ach, dat toch niet!" klaagde mevrouw De Peyster. „Rechter Harvey, Jack, stuur heni weg! Dat zal ik niet overleven!" Maar de heer Pyecroft trok zich niets aan van al dat kermen en jam meren en ook de smekingen der an deren konden hem niet van zijn plan afbrengen. Hij liep op Olivetta af en vroeg haar haastig: „Juffrouw Harmon, hebt u ook op de thuisreis de wenken van mevrouw De Peyster stipt opgevolgd? Ik be doel wat betreft het u bepalen tot uw eigen kajuit en verder, of u altijd een voile droeg en meer van die klei nigheden?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2