3)e CetcLe Qowvcmt Antwoord der republiek gereed Geknoei met toewijzingen op Rijksbureaux ontdekt Waarschuwing van pres. Truman Verlaten stations en gedupeerde Parijzenaars Verraad onder psychische dwang De Hongaarse crisis MAANDAG 9 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkery en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „L>E BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11107 Abonnementsprijs 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. By contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Een „anti-katho lieke wind" IN het jongste nummer van het Ka tholiek Cultureel Tijdschrift" lezen we: m „Het gerucht of wel de proefbal lon, dat professor Romme, voorzitter der RK. Kamerfractie, benoemd zou worden tot gouverneur-generaal, heeft eigenaardige reacties gewekt. Van de kant van de Republiek is dat niet zo bevreemdend. Het feit, dat Romme op zijn reis door Indonesië zich zorgvuldig van contact met de republikeinse leiders onthouden heeft een feit, dat in de toenmalige om standigheden onvermijdelijk was maakt hem bij deze regering niet tot persona grata, maar dat hier te lande deze eventueele benoeming onge wenst werd geacht, met het argu ment, dat dan zowel de minister-pre sident als de toekomstige landvoogd beiden katholiek zouden zijn, snijdt geen hout, tenzij men de kath. nog •altijd als onbetrouwbaar, onvader landslievend, onbekwaam of hoe men het noemen wil, beschouwt. Onder dg liberale heerschappij was er in de regel een liberaal landvoogd en niemand vond dit verkeerd. Toen de anti-revolutionair Th. Heemskerk eerste minister was, werd zijn partij genoot Idenburg als gouverneur-ge neraal naar Buitenzorg gezonden. Er was echter niemand, die op de ge dachte kwam, dat de regering van één anti-revolutionnair hier te lan de en één in de koloniën ten nadele van 's lands belang kon zijn. Nu het echter een katholiek betfof, meende „De Stem van Nederland" tegen dit gevaar te moeten waarschuwen. Waarop steunt dit vooroordeel? Intussen heeft Van Mook, die, vol gens officiële berichten, voornemens was, zich terug te trekken, verklaard, dot hij aan geen aftreden gedacht heeft, zodat de anti-katholieke wind weer geluwd is." Ja. Waarop steunt toch dat voor oordeel? Op welke redelijke gronden. Zijn de Katholieken „onbetrouw baar, onvaderlandslievend, onbe kwaam of hoe men het noemen wil". Men zegge het dan. En wij zullen naar bewijzen vra gen. En.... men zal die niet kunnen geven- Want er zijn: even trouwe, maar geen trouwere vaderlanders dan de katholieken. Dit fiere woord van Al- berdingk Thijm kan door niemand op redelijke gronden worden tegenge sproken. Katholieken, die voor een post door hun kennis en ontwikkeling en ervaring onbekwaam zijn, willen na tuurlijk ook wij niet benoemd zien. Maar geen verstandig en eerlijk mens kan beweren, dat een katholiek, als zodanig, voor enige post onbe kwaam is. En toch toch komt telkens weer zo'n anti-papistische aap uit de mouw van de een of ander, die tengevolge van bekrompenheid, kortzichtigheid, verkeerde en lasterijke voorlichting in eefi bevooroordeel' is vastgeroesd. TEGENVOORSTELLEN OP DE NEP. NOTA LIET INDONESISCHE KABINET heeft het antwoord op de Nederlandse *nota van 27 Mei voltooid. Het zou waarschijnlijk hedenmorgen aan dr. Van Mook worden overhandigd. In dit antwoord wordt de nota van de Nederlandse regering in feite, doch in voorzichtige bewoordingen, verwor pen. Voorgesteld wordt, dat de Nederlandse en de republikeinse rege-1 ring op grond van art. 2 van Linggadjati te zamen beraadslagen ovef de vorming van een tussenregering voor geheel Indonesië, waarvan min. stens de helft der leden uit vertegenwoordigers van de republiek zou moe- ten bestaan. Daarnaast blijft het antwoord er op aandringen, dat de Com missie-Generaal en de Indonesische delegatie, die de besprekingen van de laatste tijd hebben gevoerd, het volledige vetorecht moeten behou den ten opzichte van de voorgestelde interim-regering, aldus de .Neder landse eis verwerpend, dat gedurende de interim-periode de Kroon een speciale positie moet innemen met de bevoegdheid beslissingen te nemen. Economisch plan verworpen Wat het economische plan betreft, zou het antwoord een verwerping be vatten. Daartegenover zou een gede tailleerd voorstel staan voor de op richting van een centrale organisatie voor de verkoop 'van producten der ondernemingen, welke zich in handen van de republikeinen bevinden. Ten aanzien van de samenstelling der ook in de Nederlandse nota voorgestelde economische commissie behelst het antwoord een afwijking. In plaats van de voorgestelde twee Indonesische gedelegeerde eist het antwoord er Wat de militaire voorstellen betreft, acht de republikeinse regering een ge zamenlijke gendarmerie van Neder landers en republikeinen voor het republikeinse gebied onaanvaardbaar. Voorts zouden de republikeinen het Nederlandse plan voor de instelling van een nieuw buitenlands wissel fonds voor geheel Indonesië aanvaar den. Tot dusver hadden de Indone siërs zich heftig tegen zulk een plan gekant, de voorkeur gevend aan een serie van buitenlandse wisselfondsen voor. de republiek Oost-Indonesië en West-Borneo. Onder de punten, die de Indonesiërs voorts bereid zijn te aanvaarden, wordt ook het Neder landse voorstel genoemd, dat de vor ming beoogt van een gemeenschappe lijk voedselvoorzieningsfonds ten be hoeve van de distributie van voedsel over geheel indonesië. „Grootste geldschandaal dezer eeuw" Tientallen arbeiders in Italië's re- geringsmunterij zijn gearresteerd in verband met ,,'het grootste gteld- schandaal dezer eeuw", het enorm aantal valse briefjes van duizend in Italië. Uit de 600 bij de munterij werk zame arbeiders is een geheime ben de gerecruteerd, die al maanden en maanden valse bankbiljetten van 1000 lire drukt, welke niet van de echte te onderscheiden zijn. Dat kon, doordat deze lieden zich mees ter wisten te maken van de voor deze biljetten nodige stempels en van een grote hoeveelheid papier met watermerk. Deze briefjes zijn dus „valse ech te" biljetten of „echte valse"? De republikeinse regering erktent Oost-Indonesië en Borneo doch te kent daarbij aan, dat de totstandko ming daarvan niet volgens haar wen sen is geschied. Tijdens de zittingen gingen vol gens Aneta stemmen op om volledige onafhankelijkheid te eisen, het re publikeinse kabinet besloot echter grotere zelfstandigheid te vragen dan de Nederlandse nota biedt, o.m. door de instelling van een gezamenlijk de- viezeninstituut. (Nadat het bovenstaande gezet was, is de officiële tekst van het ant woord ontvangen. Zie pag. 3). COMMISSIE-GENERAAL WEER NAAR INDONESIë VERTROKKEN. Na een verblijf in Nederland van tien dagen zijn Zondagochtend om 6.15 uur de leden van de Commissie- Generaal, prof. W. Schermerhorn en M. van Poll vanaf Schiphol met een Skymaster naar Indonesië vertrok ken. Zij werden uitgeleide gedaan door prof. mr. C. P. M. Romme, voor zitter der Tweede Kamerfractie van de K.V.P., de heer J. M. Kiveron, secretaris-generaal van het ministe- die van overzese gebiedsdelen en de heer Koos Vorrink. Tegenover een A.N.P.-verslaggever verklaarde prof. Schermerhorn goede hoop te koesteren, dat met vereendé krachten een bevredigende oplossing zal worden bereikt. De hoop, dat men misschien ge deeltelijk weer uit de impasse zal ge raken, waarin de kwestie van de in ternationale controle op de atoom energie was gekomen, is weer her leefd, nu Gromyko (Sovjet-Unie) te Lake Succes heeft aangekondigd, dat hij nieuwe voorstellen heeft voor de commissie voor de atoomenergie, die Woensdag zitting zal houden. ARRESTATIE IN VERBAND MET BRIEFBOMMEN. Naar het Brusselse blad „Het Laat ste Nieuws" meldt, zijn explosiva van dezelfde aard als die in de aan verschillende prominente personen in Engeland gezonden briefbommen, ge vonden op een Joods echtpaar, dat vorige week in de trein van Brussel naar Parijs in het grensstation Quevy door de Belgische politie is gearres teerd. Tientallen ambtenaren gearresteerd De districtscommandant van de Rijkspolitie te Amsterdam heeft in gegrepen in een grote corruptiezaak, waarbij ambtenaren en amtenaressen van verscheidene Rijksbureaux zijn betrokken. Zij bleken op ergerlijke wijze te hebben omgesprongen met toewijzingen voor hout. glas en petro leum. Veertig ambtenaren .en ambte naressen zijn voor de Officier van Justitie geleid, tegen verscheidene andere personen, onder wie een aan tal burgers, is proces-verbaal opge maakt. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de betrokkenen op grove wijze misbruik hebben gemaakt van het vertrouwen, dat mon in hen stelde. Deze corruptiezaak kwam, aldus „Trouw", enige tijd geleden aan het rollen, toen een wachtmeester van de Rijkspolitie te Aalsmeer bij een café houder aldaar een partij nieuw hout ontdekte, dat de caféhouder wilde ge bruiken voor het maken van enige nieuwe loodsen. Toen bij hét eerste verhoor bleek, dat de caféhouder aan deze houttoewijzing was gekomen door de chauffeur van de directie van Geen verdere verlaging van het vleesrantsoen Volgens mededeling van de vak groep slagerijen te Utrecht (ook in ons blad gepubliceerd) zal overwogen worden het reeds verlaagde vlees rantsoen opniew drastisch te verla gen. Van officiële zijde verneemt het A. N.P. dat van een verdere verlaging van dit rantsoen geen sprake zal zijn. BEIJNES MAAKT WEER COMPLETE WAGENS. De Kon. Fabriek J. J. Beijnes N.V. te Haarlem heeft Zaterdagmorgen het eerste complete werkstuk, dat de fa briek na de bevrijding vervaardig de .afgeleverd, n.l. een tien meter lange N.S.-bus met 46 zitplaatsen op crossley-chassis, de eerste van een se rie van 95, die de fabriek nog leveren moet. Dit jaar zullen bovendien nog 25 bussen voor de Haagse Tram en 230 goederenwagens voor de N.S. worden afgeleverd. het Rijksbureau voor Hout, begreep de wachtmeester, dat hier iets niet pluis was. Hij waarschuwde zijr dis trictscommandant te Amsterdam, die twee ervaren rechercheurs met het onderzoek belastte. Binnen twee dagen werd hun duidelijk, dat hier onmiddellijk en krachtig moest wor den ingegrepen, zo men de daders te pakken wilde krijgen. Zo kwam men terecht bij het Centraal Bureau voor Hout, bij het'Rijksbureau \oor Hout, bij de BOVAG, de ondervakgroep Automobiel- en Motorrijwielrepara tiebedrijven. Op 't Centraal Bureau voor Hout alsmede op het Rijksbu reau voor Hout bleek men te kust en te keur houttoewijzingen te hebben uitgegeven voor allerlei kantoormen sen. Zo kreeg een kantoorjuffrouw een hout toewijzing van 3K m3 hout om een ameublement te laten maken. Een ander lid van het personeel kreeg tot viermaal toe een toewijzing voer hout voor een tuinhuisje. Een ander kreeg een toewijzing, omdat hij fami lie uit Indië overkreeg, enz. Bij het verder onderzoek bleek, dat er met de toewijzingen van glasbon nen, die het Centraal Bureau kreeg, hetzelfde gebeurde. Glasbonn :i wer den verkocht aan allerlei aannemers, die er geen recht op hadden. Het glas werd verwerkt in toonkamers, enz. Steeds verder grijpende kwam de Rijkspolitie terecht bij de BOVAG. waar geknoeid werd met toewijzin gen van glas voor auto's en de toe wijzingen voor petroleum, die be stemd waren voor garagehouders, doch in het bezjt kwamen va- be stuursleden van de ondervakgroep, kantoorbedienden en goede relaties. De secretaris van de BOVAG een bezoldigd bestuurslid en verschei dene andere heren werden gearres teerd. Men ging bij de BOVAG zelfs zo ver. dat men bij 't Rijksbureau in Den Haag een verhoging van het pe- troleumrantsoen, dat 18.000 L. per maand bedroeg, aanvroeg. Inderdaad werd de toewijzing tot 24.000 L. ver hoogd. Aan het Centraal Bureau voor Hout en aan het Rijksbureau voor Hout zijn 19 ambtenaren gearresteerd, alsmede een aantal burgers bij de „Bovag" in totaal 27 man. Onder de arrestanten bevinden zich ook enige dames. LICHTING 1944 IN JULI OPGEROEPEN. Voor de dienstplichtigen van de lichtingen 19411943 heeft, naar uit de memorie van antwoord op het wetsontwerp ter bekrachtiging van de algemene maatregel van bestuur betreffende dienstplichtvoorzieningen blijkt, de inschrijving plaats gehad. Voor deze lichtingen wordt geen al gemene keuring gehouden. Slechts enkele groepen van ingeschrevenen zullen tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en deze zullen niet eerder in werkelijke dienst hoeven te treden dan na voltooiing van hun studies. De mogelijkheid blijft daar bij bestaan, dat een klein gedeelte van.de eerste oefening reeds in de zo- mervacanties vervuld zal moeten worden. Voor de lichting 1944 is de keuring afgelopen. Eenige duizenden perso nen zullen spoedig vermoedelijk voor het grootste deel in Juli -• moe ten opkomen. Vrachtwagen te water Bestuurder verdronken Vrijdagavond Is op de Tolweg in de gemeente Hoogkarspel (N.-H.) een ernstig auto-ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 31-jarige vishandelaar C. Sterkenburg uit Hil versum. Sterkenburg, die zelf achter het stuur zat. reed met twee passa giers, de heren Bos uit Hilversum en Bootsma uit Monnikendam, in een kleine vrachtauto over de Tolweg, waaraan op het ogenblik werkzaam heden worden uitgevoerd. Bij een af graving raakte de wagen in de zachte smalle berm, kantelde en kwam in omgekeerde positie in de bermsloot terecht. De beide passagiers slaagden er in zich uit hun benarde positie zo om te draaien, dat zij het hoofd boven het de wagen binnenlopende water konden houden, doch de bestuurder zat beklemd en verdronk. Na enige tijd kwam hulp opdagen, toen een voorbijganger een portier opende en de mannen naar buiten hielp. Sterkenburg was toen reeds overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De twee inzit tenden kwamen met de schrik en een nat pak vrij. se* Op het circuit van Zandvoort werden nationale motorraces gehouden, welke door de K.N.M.V. werden georganiseerd. C. Draayer op Norton, winnaar van de 500 cc-klasse internationaal en J. E. Fijma op Rudge, van de 250 cc-klasse internationaal, in actie op het circuit. "1/óóR ZIJN VERTREK naar Canada heeft de president in een rede te Kansas City in Missouri zijn landgenoten gewaarschuwd, dat de ver zwakking der Amerikaanse strijdkrachten sedert het einde van de oor log een „aanmoediging betekent voor zekere landen die de weekhartig heid van de vredelievende naties be schouwen als een uitnodiging tot 'aan vallen". En een reis naar Canada Deze rede sprak Truman uit voor veteranen van zijn regiment, waarin hij in de eerste wereldoorlog gestre den heeft. Herinnerende aan de groei der na- zi-agressiviteit naarmate het ontzag voor de kracht der democratieën af nam, drong hij aan op paraatheid en effectieve organisatie der strijdkrach ten, steunende op reserves van goed geoefende burgers. Truman wees er op, dat de door Washington gepredikte verantwoor delijkheid der burgers voor de natie is gegroeid tot verantwoordelijkheid voor de veiligheid der wereld, die gelegen is in het leiding geven aan de volkeren der wereld, die naar de vrede en vrijheid streven, door hen te helpen. President Truman zal heden op reis De bakkers bakken weer gaan voor een officieel bezoek aan Canada. Dit bezoek heeft ten doel de politieke, militaire en economische banden (die Canada met de rest van het Westelijk halfrond verbinden) nauwer aan te halen. In kringen, die nauw bij het Witte Huis betrokken zijn, maakt men er geen geheim van, dat Trman Canada er toe wenst te brengen een grotere rol bij Pan-Amerikaanse aangelegen heden te spelen. /<-Kersenplukken Wij horen slecht nieuws uit de Betuwe: „De kersen zullen duur blijven". Wij hadden ons er reeds op voorbereid, dat wij hier niet te veel kersen zouden zien. Want we zijn nu eenmaal thans meer nog dan anders een koopmansvolk, dat zijn mooiste en beste kersen verkoopt in het buitenland, als het buitenland meer betaalt dan het binnenland. Maar nu krijgt het binnenland het uitschot en moet dat nog duur betalen bovendien. Dat komt, zeggen de Betuwse kwekers, omdat de lonen van de seizoenwerkers zo hoog zijn. De plukkers vragen wel twintig gulden per dag, alleen voor het plukken van de kersen. Maar daar is een mouw aan te passen! Laat ze gaan staken. Vrijwilligers zijn er genoeg, meer dan genoeg. Met een beetje organisatie zijn er dagelijks dui zenden naar de Betuwe te diri geren, die graag voor niks nie mendal de boomgaarden in wil len. Ik ga mee. Ik wil mij wel eens dik eten. Ned. schepen uit Russische zone terug De Russise autoriteiten hebben thans de eerste groep van de Ne derlandse binnenschepen, die zich in de Russische zone bevinden, vrijge geven. Het betreft hier 37 schepen, die alle te Berlijn liggen. Van de elders in de zone verblijvende sche pen is er nog geen vrijgegeven. Een der officieren van het C.G.R. is thans te Berlijn om de terugkeer te regelen. DE STAKINGSKOORTS TE PARIJS Stakingsgolf neemt af. De staking in de Amsterdamse bak kersbedrijven is met ingang van Maandagmorgen opgeheven. Reeds Zaterdag bleek zij beduidend minder in omvang dan Vrijdag. Van de circa 700 bij de E.V.C. aangeslo ten bakkersgezellen zetten ei Zater- dag nog maar 200 de staking voort, j derd ton aardappelen. Lege wagons De gezellen der bij de Bedrijfsuniezijn naar Cherbourg vertrokken voor aangesloten bonden gingen ingevolgehet laden van geïmporteerd meel. de oproep van hun besturen Zater-Anderzijds zijn de luchttransporten dagnacht normaal aan het werk. ?P Marseille, Lyon, Belfort, Straats- Ook de wilde staking onder hpt De Parijse stations zijn verlaten en voor de hekken staan posters. Bij de ingangen van de stations hebben zich echter rijen gevormd van gegadigden voor een rit per luxe of vracl tauto. waarop met krijt de plaats van be stemming is aangetekend. Men leest b.v.: Calais, 800 francs. Ondanks de staking zijn hedenmor gen de vrachttreinen normaal en zelfs in drukker verkeer dan anders aangekomen. Uit het Westen is een meer dan normale hoeveelheid melk, boter en eieren aangevoerd. Voorts arriveerde een partij van negenhon georganiseerde personeel bij Van Gend en Loos in Rotterdam is na een druk bezochte vergadering wegge stemd. Vader schiet zoon neer Een vreselijk drama speelde zich Zateraag af in de Jagerslaan te Rot terdam, toen de 50-jarige H. F. zijn zoon, de 27-jarige zeeman Jan Dou- we Feberwee uit de Zeisstraat, tot tweemaal toe met een automatisch pistool aanschoot, waardoor de jon geman vrijwel onmiddellijk dood neerviel. De vader, een politiek delinquent, was, nadat hij in vrijheid was gesteld, naar zijn woning teruggegaan, waar zijn zoon, die in de oorlog voor de Geallieerden had gevaren, het huis in bezit had genomen. Tussen beiden was nu een verschil gerezen over het meubilair, hetgeen het karakter van een veete had aangenomen en welke Zaterdagmorgen op zulk een nood lottige wijze tot uitbarsting kwam. H. F. is gearresteerd. burg e.a. geïntensifieerd. Militaire machines onderhouden de verbinding tussen Parijs en Bordeaux, Toulouse. Rennes en Brest. Volgens een officieuze statistiek worden naar schatting 1 y2 millioen reizigers in Frankrijk door de spoor wegstaking opgehouden, onder wie 680.000 Parijzenaars, die zich naar hun werk moeten begeven. Dagelijks gaan 12 millioen arbeidsuren door de staking verloren. Iedere dag staking kost de spoorwegen 350 millioen francs. 24-uursstaking van openbare diensten. De openbare diensten te Parijs heb ben besloten Vrijdag 13 Juni ^.s. bij wijze van waarschuwing 24 uur in staking te gaan. Het besluit hiertoe werd genomen door de Franse bond van regerings-employé's, die meer dan 1 millioen mannen en vrouwen omvat. Dit betekent, dat Parijs Vrij dag geen vervoer per métro of auto bus zal hebben en dat alle openbare diensten, uitgezonderd diegenen, wel ke om veiligheidsredenen onmisbaèr zijn, deze dag zullen sluiten. Dader in vrijheid gesteld Th. J. B., een Zwollenaar, die on der psychische dwang verscheidene malen ernstig verraad heeft gepleegd, is door het bijzondere gerechtshof te Arnhem, zitting houdende te Zwolle, tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld, wat B.'s onmiddellijke invrij heidstelling betekende. Dit was het verrassende slot van een zaak, welke ook uit het oogpunt van de jurispru dentie, vele interessante aspecten bleek te bezitten. Th. J. B. heeft zich tot November '44 als een behoorlijk Nederlander gedragen. Hij was kampbeheerder in de Noord-Oostpolder en sinds Sep tember '44 nam hij actief deel aan het werk van een illegale groep. Her haaldelijk werden door B. en anderen clandestien aangevoerde wapenen ontvangen en verstopt. In November '44 kregen de Duitsers argwaan en zij gingen op 18 November over tot een uitgebreide razzia in de N.O.P. Bij B. m het kamp werden wapens ontdekt en hij had het aan een flinke fles jenever te danken, dat de Duitse commandant hem niet onmiddellijk arresteerde. Daags daarna kwam Rauter echter in de polder. Persoon lijk onderwierp hij B. aan een ver hoor en gaf daarna bevel tot zijn ar restatie. B. werd opgesloten in de ge vangenis van Steenwijk en toen be gon de tragedie van het verraad. Hij werd daar namelijk verhoord door de Duitser Habenar, een oud-politieman, doorkneed in het vak en bovendien een sterke persoonlijkheid. B. raakte geheel onder zijn invloed."Tijdens de zitting verklaarde B.: „Ik was< vrese lijk bang voor Habener". Hij vertelde, waar de overige wapens in de N.O.P. verborgen waren, noemde namen van illegale werkers en ging zelfs op bevel van Habener naar Zwolle om daar het onderduikadres van een ze kere „Pim", de schuilnaam van de illegale werker Lindebom, op te spo ren. Hij vond dit adres inderdaad en gaf het met enige vertraging door aan Habener, zodat „Pim" nog ont snappen kon.' Een bekend psychiater uit Enschede heeft onlangs een on derzoek ingesteld naar de psychische verhouding HabenerB. De psychia ter achtte het zeer goed mogelijk, dat B. door de geestelijke dwang van Habener als verminderd toereke ningsvatbaar moet worden be schouwd. De advocaat-fiscaal, mr. de Walle, ging accoord met deze verkla ring en eiste één jaar gevangenis straf met aftrek van de tijd reeds in internering doorgebracht. Bovendien vroeg hij het gerechtshof dadelijk sententie te wijzen. Na raadkamer veroordeelde het bijzonder gerechts hof verdachte conform de eis. Th. J. B. werd onmiddellijk op vrije voeten gesteld. SPANJE NOMINALE MONARCHIE. Het Spaanse parlement heeft Za terdagavond bij acclamtie de wet od de opvolging aangenomen, welke Spanje tot nominale monarchie maakt met generaal Franco als het hoofd van de staat. De aanhangers van Don Juan heb ben te Madrid een verklaring uitge geven, inhoudende, dat de monarchis ten de nieuwe wet niet erkennen. De Hongaarse delegatie te Brussel heeft bevestigd, dat de Hongaarse zaakgelastigde in België zijn onts-lag heeft ingediend. Radio-Boedapest meldt, dat de ont slagaanvrage van Koavago, de bur gemeester van Boedapest, Zaterdag op een vergadering van de politieke commissie de partij der Kleine Boe ren is aanvaard. Het Hongaarse persbureau spreekt in dit verband echter van het „ontslag" van de bur gemeester. Ferenc Nagy, ex-minister-president van Hongarije, die na bzschuldigd te zijn van verraad een week geleden tijdens zijn vacantie in Zwitserland is afgetreden, heeft te Genève ver klaard, dat de loop der gebeurtenis sen hem volkomen verrast heeft. Na gy is er tea zeerste over verbaasd, hoe men zich kan indenken, dat hij als minister-president, met het ver trouwen van het volk gekozen', aan een samenzwering zou kunnen deel nemen. Bela Varga, de voormalige voorzit ter van het Hongaarse parlement, die tijdens de jongste regeringscrisis uit Boedapest gevlucht is, zou, volgens berichten van betrouwbare zijde zich schuil houden in een Oostenrijks klooster. Varga heeft vele jaren een bedie ning als- parochie-geestelijke uitge oefend. Tijdens de oorlog deed hij ondergrondswerk. Zijn parochie werd een belangrijk tussenstation op de ontsnappingsroute voor geallieerde krijgsgevangenen. Varga werd be schouwd als een van de meest voor uitstrevende leden van de partij der Kleine Boeren en als voorstander van verdeling der groot-grondbezittin gen. Evenals Kovacs Bela was hij echter tegenstander van een verzoe ningspolitiek ten opzichte van de communisten. GEEN VERLIEZEN IN INDIë. Gedurende de afgelopen week zijn geen verliezen onder de strijdkrach ten in Indië gerapporteerd. De passagierslijsten van hetm.s. Talisse, Kota Gede, Limburg en Ban tam, welke resp. op 17 Juni te A'dam, •20 Juni te R'dam, 23 Juni te R'dam en 25 Juni te R'dam verwacht wor den, liggen op ons bureau ter inzage. Een „Wie zegt, dat hij God liefheeft, maar zijn naaste haat, hij is een leu genaar" zegt St. Jan. Ben ik in Gods oordeel een leuge naar?

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1