Reizen in Rijnland £3 ZATERDAG 7 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 |N HONGARIJE zijn de Russen be zig de democratie te redden, of anders gezegd: het land communis tisch te maken, want voor Moskou is democratie gelijkluidend met communisme. Zoals men weet is Hongarije door de Russen bezet, welk feit ze blijk baar in 1945 een voldoende garantie vonden om van de in de herfst te houden verkiezingen een gunstig resultaat te verwachten. Het liep echter anders uit: de verkiezingen van 1945 leverden een absolute meerderheid op voor de Partij der Kleine Bezitters, terwijl de commu nisten slechts 18 der stemmen behaalden. Niettegenstaande dat ge ringe percentage moesten de com munisten toch in de regering wor den opgenomen en zo werd het een coalitie-kabinet, waarvan de leider der Kleine Bezitterspartij Nagy de voorzitter en de communist Rakosi vice-voorzitter werd. De Kleine Be zitters zijn weliswaar geen uiterst rechtse partij, maar allerminst com munistisch gezind en toen het vre desverdrag met Hongarije was vast gesteld en de Russen dus een ont ruiming van het land in het vooruit zicht hadden, begon het al spoedig duidelijk te worden, dat zulk een coalitie-regering met de communis tische vriendjes op het tweede plan, niet langer genade kon vinden in hun ogen. Hongarije moest en zou vóór de ontruiming een communisti sche staat worden, waardig om op de flanken van Rusland te leven. Langs de normale weg was daar geen uitzicht op, derhalve werd de meer en meer gebruikelijke en be proefde weg van Moskou gevolgd. Op een gegeven moment werd de partij-secretaris van de Kleine Be zitters gearresteerd onder beschul diging van een samenzwering en het duurde niet lang of de documenten zouden hebben uitgewezen, dat de premier Nagy er ook wel meer van geweten zou hebben. Heeft men de premier toen aangeraden om eens een tijdje op vacantie te gaan, het geen zijn gezondheid ten goede zou komen, of heeft de vice-premier Rakosi van een werkelijke vacantie van de premier gebruik gemaakt, om hem eruit te rangeren? Dat zal wel een van de vele duisr ternissen blijven, welke achter het befaamde „ijzeren gordijn" plegen voor te komen. In ieder geval dezer dagen was Nagy in Zwitserland cn werd hij beschuldigd van medeplich tigheid aan de „samenzwering", een beschuldiging, waar voorshands nie mand iets van gelooft. Hij werd dringend aangemaand om onmiddel lijk naar Boedapest terug te keren, doch Nagy weigerde zijn hoofd in de aangeboden strop te steken. Daarop moet men hem blijkens de berichten tot „vrijwillig" af treden gedwongen hebben, door te dreigen met „liquidatie" van zijn 4- jarig zoontje. Tevens is de minister van Buitenlandse Zaken afgezet; de voorzitter van het parlement is ge vlucht. Het partij-bestuur vin de Kleine Bezitters is nu op het ogen blik bezig de partij van on-democra- tische elementen te zuiveren. Ge dwongen? Of is het tactiek in ver band met de nieuwe kieswet, die het kiesrecht ontneemt aan alle on democratische elementen? Hoe het ook zij, dank zij het elimineren van niet-communistische persoonlijkhe den op sleutelposities, intimidatie, de nieuwe kieswet en de gebruike lijke foefjes bij de verkiezingen zelf, zal in September a^s. blijken, dat het Hongaarse volk rijp is geworden voor een communistisch bewind. Moskou neemt geen halve maatrege len, als het eenmaal besloten heeft, ergens de democratie te redden. A MERIKA heeft direct scherp ge- geageerd. Het heeft de stukken opgevraagd, waaruit de boze plan nen van Nagy c.s. moeten blijken. Het kreeg ze weliswaar niet, maar hoe de voorlopige inlichtingen van Washington geluid hebben, kan men nagaan uit de woorden van Truman, gesproken tijdens een pers conferentie van j.l. Donderdag, toen hij het gebeurde in Hongarije rond weg „een schandaal" noemde. Het nog niet opgenomen deel van het door Amerika aan Hongarije ver leende crediet van 30 millioen dollar is onmiddellijk geblokkeerd en reeds is toegezegd, dat elke hulpverlening van Amerika aan het Hongaarse volk zal worden stopgezet. De Verenigde Staten zullen het evenwel bij deze voorlopige maat regelen, waarvan het Hongaarse volk rechtstreeks de dupe dreigt te worden, waarschijnlijk niet laten. Blijkens de rede, welke minister Marshall Donderdag te Harvard heeft gehouden, is Amerika bereid op grootscheepse wijze steun te ver lenen aan Europa, wanneer dat in staat is een groot nieuw herstelpro gramma uit te werken. Het initiatief moet volgens Marshall van de Euro pese landen zelf uitgaan; zij moeten zich met elkander verstaan. Deze politiek van de Ver. Staten is vol gens Marshall niet gericht tegen een of ander land of tegen een of an dere leer, maar uitsluitend tegen honger, armoede, wanhoop en chaos. Maar het is duidelijk, dat, waar honger, armoede, wanhoop en chaos heersen, de bodem rijp is voor het communisme, en dat daar, waar deze apocalyptische plagen niet heersen, het communisme ook geen kans heeft. In Frankrijk en ook elders zijn de communisten niet voor niets zo gebrand op de onrust, welke de stakingskoorts met zich meebrengt. Hoe meer chaos des te weelderiger schiet het communisti sche onkruid omhoog. Wie zal in deze strijd sterker blij ken: de Amerikaanse dollar of de onscrupuleuze methoden van Stalin? door St. Willibrord bezoekt het Groene Kerkje Het Groene Kerkje is een vergis sing van St. Willibrord, een vergis sing in dien zin, dat' de bisschop geen rekening heeft gehouden met de mogelijkheid, dat de gemeente Oegstgeest twaalf eeuwen naderhand met haar bebouwing een andere koers zou uitslaan en zich tot een villapark vóór Leiden zou ontwikke len. We mogen St. Willibrord in deze geen kortzichtigheid ten aanzien van uitbreidingsplannen verwijten. Toen hij op dit heuveltje aan de Vliet zijn eerste preek hield, kon men door Leiden wandelen zonder andere le vende wezens te ontmoeten dan kik kers en snippen. Leiden was nog niet geboren. Twaalf honderd jaren het is lang, 3ang geleden, maar Voor de Heer zijn „duizend jaren als de dag van gisteren die vervlogen is". Naar deze maatstaf der onstoffelijke we reld gemeten was het eergisteren, dat St. Willibrord de heidense terp aan de Vliet met wijwater kerstende, en eigenlijk is bok deze maatstaf nog te nauw. Tijd is een begrip van onze menselijke bekrompenheid. Wanneer we, zoals de ontelbaar velen, die ons voorgingen naar de begraafplaats van het Groene Kerkje, het stoffelijk lichaam hebben afgelegd, zullen we, onder andere hoogst merkwaardige ontdekkingen, ook tot de ervaring komen, dat het ijzeren scherm tussen verleden en heden is opgetrokken en het voorbije, het nu en de toe komst tot één oogopslag over een oneindige zee van gebeurtenissen samenvloeien. Rond de graftuin van het Groene Kerkje spreien de rijen popels koel te. In de stille hitte van de heete Meimaand kabbelt en klatert hun lover als ,,het geruis van vele wate ren". Daar nadert de gestalte van St. Willibrord. Een kalme, magere En gelsman, bekleed met het bisschop pelijk ornaat. Uit de grijze mist van twaalf eeuwen treedt hij naar vo ren, omgeven van zijn elf gezellen met wie 'hij in 690, na een voorspoe dige zeereis, voet aan land zette. Hij opent het hek van de begraafplaats en loopt langs de rijen zerken. „Ewald!" wenkt de bisschop naar een van de Benedictijner mon niken „hebben we hier niet het Teken der Verlossing geplant? Waar is het dan gebleven" Zerk ligt naast zerk, wit-heet in de zonneschijn, en de zwarte paters zoeken van graf tot graf om een steen te vinden, waarin het kruiste ken staat gegrift. Een bezorgde trek tekent zich af op ltet gezicht van de bisschop tot zijn gezellen met een uitroep van vreugde hem in de uiterste hoek van het kerkhof wijzen op een reeks kruisen. Ontroerd knielen de Engelse bis schop en zijn gezellen bij deze gra ven neer, waar, met een witgeschil derd kruis, zegenend boven het hoofd, 14 van hun landgenoten en twee Canadezen liggen, die, evenals- zij, hun vaderland hebben verlaten om op vreemde bodem te sterven. Er staan aan de rand van het kerkhof nog veel meer kruisen: voor de 85 Duitsers, die rondom Leiden om het leven kwamen. Tien van hen pleegden zelfmoord; er staat een zwart kruis op hun graf, omdat zij niet waardig bevonden werden het houten „ijzeren kruis" te ontvan gen, dat, met een hakenkruisje be schilderd, op de overige Duitse gra ven is gezet. Bij het zien van de door de regen half-uitgewiste Germaanse zonnerad- kruisjes versombert weer het gelaat van St. Willibrord. „Is dat heidendom dan nog niet verdwenen?" vraagt de teleur gestelde prelaat aan de rondom hem gegroepte paters. Langs de Duitse graven wandelend, komen zij bij de plaats, waar de Ne derlandse soldaten liggen, gevallen bij de overrompeling van Mei 1940. Het zijn er 48. Telkens vier namen op recht-opstaande stenen. Bij iedere naam het voorzetsel dpi., hetgeen „dienstplichtige" betekent. Als we deze ambtelijke burgerlijke stand in steen geloven wilden, rusten hier geen soldaten, die streden voor hun vaderland, doch „dienstplichti gen". Geen kruis, hoe klein ook, geen Christelijk troostwoord uit de H. Schrift verlicht deze stenen dienstplichtigen-parade. Het is geen dienst - maar eereplicht, dat in deze hersengymnastiek WIE WEET HET? 1. Kan iemand tegelijk burge meester en Tweede Kamer lid zijn? 2. Wie was Aeneas? 3. Kent u de afkortingen L.O., O.L. en O.L.V.? 4. Wat is een nomade? 5. Wat is overstag gaan? 6. Van wie is de operette ..Der Bettelstudent"? 7. Wat is numismatiek? 8. Wie schreef het boek jk zag Caecilia komen"? 9. Wat is een coryphee? 10. Weet u nog wanneer Geys- sendorffer op het Deense vliegveld Kastrup om het leven is gekomen? Antwoorden in ons nummer van Maandag a.s. akelig-nare nuchtere toestand ver andering komt. Wij schaamden ons voor St. Wil librord, die, met de zelfbeheersing aan het Engelse volk eigen, van zijn ontstemming niets liet blijken en alleen maar zijn voorhoofd fronste. In wijds gebaar zegende hij het be graasde knekel veld. „Laten wij" zeide hij „naar het' door mij gestichte kerkje gaan en voor aller gelovigen zielerust de H. Geheimen vieren." De ivoren komstaf telkens voor zich uit in de zoden prikkend, schreed de bisschop plechtig naar het Kerkje, dat in zijn groene huid van klimop er uit ziet als een enorm prachtstuk van Boskoopse snoeikunst. Boven op het torentje bliksemde en flitste een windvaan met de sleutels „en sautori" van Leiden. Volgens St. Willibrordus' eerste le vensbeschrijver en tijdgenoot, St. Beda „haastte Willibrord zich naar Rome te gaan", zodra hij in Katwijk was aangekomen. Hij werd door paus Sergius I in 695 bisschop gewijd, waarna de missionaris der ïhiezen, voorzien van een pauselijke vol macht, naar onze gewesten terug keerde. Verklaarbaar was dus de opluch ting van de heilige, toen hij, wel geen kruis, maar toch de pauselijke sleutels op de spits gedreven zag. Rechtgeaarde Oegstgeesters zon der uitzondering of zij aan de Moe derkerk trouw zijn gebleven, of de Nieuwe Leer aanhangen is deze v/indvaan een ergernis. Zij herinnert eraan, dat de stad Leiden reeds in 1615 de heerlijkheid Oegstgeest op kocht en het dorp tot een verlokking van zijn staag groeiende inhaligheid maakte. v Nog bij tender wordt die ergerriis als zij, de kerk binnengetreden, ont waren, dat de „burgemeesters-bank" van Oegstgeest een prachtig 17e eeuws eiken gestoelte met wapens en festoenen beschermd wordt door het Leidse wapen De bij voorbaat geannexeerde kerk staat op de plaats, waar St. Willi brord een houten heiligdom stichtte. Volgens een legende heeft hij het na zijn dood ingewijd. Een wolkje ver toonde zich op de wijdingsdag, waar uit een hand zich uitstrekte, die ze genend en zalvend langs de muren ging. Volgens diezelfde legende zwe ten nog ieder jaar op die dag de mu ren zalf-olie uit. Maar de juiste da tum is in vergetelheid geraakt In 1063 wordt, in een overeen komst tussen de toenmalige bisschop van Utrecht en de abt van Echter- nach (St. Willibrord stierf in 739 in Echternach), „Kiericwerve" een naam voor Oegstgeest opgesomd onder de vijf moeder-kerken van Holland. De hoog-bejaarde toren, die misschien nog uit die tijd dagte- I. Het Groene Kerkje te Oegstgeest van binnen. Achter de glaswand stond vroeger het Altaar. II. Het Groene Kerkje. Rechts de „herenbank" met tussen twee dansende leeuwjtes het Leidse wapen. (Beide photo's, evenals de photo van „Duivenvoorde" in ons vorig nummer, werden welwillend afgestaan door het Rijksbureau voor Momumenten zorg-. kende, is in 1825 ingestort, waarna de voorgevel werd gedicht (sluitsteen boven de deur met het jaartal 1830). De latere middeleeuwse kerk werd bij de Spaanse beroerten grotendeels verwoest. In 1602 werd. wat er nog stevig stond weer opgetrokken en een blank houten tongewelf over de muren geslagen. De stijlen, waar mede dit gewelf op muren steunt, werden kunstig gebeeldhouwd, ter wijl in de noppen van het dak de jaartal!en 1602 en 1662 voorkomen. Het'koor werd van de rest der kerk afgescheiden door een glas wand, waarin een fraai-gevoete preekstoel werd opgenomen. Glan zende koperen bolkronen werden op gehangen, en zo ontstond een ruimte, die, gelijk zovele in de 16e eeuw na Christus hervormde kerken, ernstig degelijk en ook gezellig is. Maar bisschop Willibrord zien we in deze moederkerk van Holland zoeken naar een altaar. Hij kust, met eerbied voor Gods Woord, de Bij bel die op de kansel ligt opengesla gen; vraagt zich echter af, waarom er zovele bijbels op de banken liggen. Naast de plaats, waar vroeger het altaar stond, is nog de nis te zien, waarin de ampullen met wijn en water werden gereed gezet. St. Willibrord liet op zijn lange reizen een draagbaar altaar mee voeren, dat (als 't deze oorlóg heeft overleefd) in Emmerik wordt be waard. Hij droeg ook altijd relieken bij zich. Aan een reliek, die betrek king had op de H. Maagd Maria, was hij bijzonder gehecht. Fluks hebben zijn dienaren de altaar-tafei opgeslagen, het kruis en de relieken uitgesteld en weldra twaalf eeuwen verzwinden in de eenwigheid viert Willibrord weer in zijn Groene Kerkje het H. Avond maal volgens de oer-ohristelijke over levering van Schrift en Vaderen. Kaarsen knetteren, wierookwolken kringelen omhoog en de Benedictij ner paters zingen de votief-mis van St. Willibrord met lezing, genomen uit de Hebreeën-brief van St. Pau- lus: „Jesus Christus is Dezelfde, gis teren, heden en in eeuwigheid! Laat u niet van de weg brengen door veelsoortige en vreemde leringen". Gemijterd en gekrootst, voorafge gaan door zijn mede-zendelingen, hult de heilige bisschop zich in wie- rook-dampen, die verdichten tot de zilveren nevel van het grijs verle den. Katholieken waken over bedreigde en verwaarloosde kind Op het gemeenschaps oord Drakenburgh hield het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming van Maandag tot Woens dag een studie-bijeenkomst. Namens het Episopaat was Mgr. Huurderman aanwe zig. De Minister van Justi tie deed zich vertegen woordigen door Mr. van Lindonk. hoofd van de ze vende afdeling van het de partement. Ook de Direc teur van de Bijzondere Jeugdzorg, Dr. L. Borger en andere vooraanstaande geestelijke en wereldlijke autoriteiten op het gebied van de kinderbescherming woondéÉ de studiedagen bij. Het was tussen de bij eenkomsten in op deze warme zomerdagen in de uitgesterkte parken rond Drakenburgh een parade van religieuze congregaties, die zich het lot van het be dreigde en verwaarloosde kind hebben aangetrokken. Het zwart en wit en blauw van Zuster- en Broeder- kledij tussen de sparren en dennen deed denken aan een grote kloostertuin, maar ook waren' er de zo- mertoiletten van de «vele leken, die mede helpen de ongeveer 13.000 Katholie ke kinderen zonder vol doende ouderzorg in goede banen te leiden. Ter oriëntatie diene het volgende. Het Katholiek Verbond bestaat sinds 1930. Het is gegroeid uit de be hoefte tot samenbunde ling van de vele vereni gingen en instellingen, die tot dan slechts naast, en dikwijls langs elkaa-- heen werkten. Vele problemen kunnen slechts in een drachtige samenwerking worden opgelost: diffenen- tiatie van gestichtten, be hartiging van gemeen schappelijke subsidie-be langen, het bestuderen van problemen van het practische werk en de toe passing van gevonden op lossingen. In het voorjaar is contact tot stand geko men met het niet-katholie- ke kinderbeschermings geheel aan bij de eisen, die de opvoeding stelt Het ge stichtskind hoeft geen min derwaardigheidscomplex te hebben en een onpersoon lijk onderdeel te zijn van een samenleving achter strenge muren, waar alleen gedacht mag worden wat de directie denkt en ge zegd kan worden; wat de directie gezegd wenst te hebben. De ouderwetse kostschool-idee (U kent die wel, uit Dickens, Van Loon en anderen, die het gesticht als een moordkuil van de eigen wil hebben STUDIEDAGEN OP GEMEENSCHAPS OORD „DRAKENBURGH werk. Na gedegen bespre kingen is tot stand geko men de Nationale Federa tie. Ned. bond tot Kinder bescherming. Door het toe treden hiertoe van het Ka tholiek Verbond omvat de federatie thans pradtisch de gehele Nederlandse kin derbescherming. Uiteraard behoudt het Katholiek Verbond zijn volledige zelfstandigheid, maar zijn werk kan steun en stimu lans ondervinden van het werk der federatie: stap pen bij de regering* inter nationaal contact, algeme ne documentatie, enz. Behalve dat de Katholie ken op het gebied van or ganisatie en samenwerking tonen, hun tijd te begrij pen, passen zij zich ook geschilderd- wordt door de internaats-opvoeder- thans als verderfelijk voor de persoonlijkheidsvorming verworpen. Want dart; er juist een sterke persoon lijkheidsvorming dient plaats te hebben, opdat het kind straks in de vrije maatschappij een mens is zoals ieder, die in het ge wone gezin werd opgevoed daar is men zich diep van bewust. De studiedagen op Drakenburgh stonden ge heel in het kader van de persoonlij kheids vorming der pupillen. Prof. F. Rut ten hield hierover een in leiding. Op de eigene ge makkelijk boeiende spreek wijze omschreef hij het be grip persoonlijkheid, toon de hij de noodzakelijkheid van de vorming ervan aan en gaf hy, later by het de bat, de (richtlijnen ertoe aan. Het was opmerkelijk, hoezeer tijdens de debatten alle leidsters en leiders van inrichtingen overeenstem den in de keuze van we gen, die bij de opvoeding bewandeld dienen te wor den. Zr. Audia, hoofd van het Paedologisch Instituut te Nijmegen, zei het met enkele simpele woorden: er moet een persoonlijk ac cent bestaan in de verhou ding van leider tot kind. De moeilijkheden worden dikwijls meer bedekt dan weggenomen. We moeten elk kind het vertrouwen geven, dat het waard is. Het moet geholpen worden zichzelf te zijn, door sa menspel. door het zich le ren uiten, door het leren vrijer te worden. Het moet leren genieten, want als men geniet is men in rust. Dit kan worden belreikt dooi: talloze kleinigheden: bloemen verzorgen, wan delen in een mooie natuur, een onverwachte ochtend wandeling, een avondge bed bij een kapelletje. We moeten stemmingselemen ten verzorgen en het niet houden in een persoonlijke sleur. „Daar heb ik niets aan toe tet voegen", be aamde Prof. Rutten. We zijn tijdens deze studieda gen in de overtuiging ver sterkt. dat de katholieke opvoeders geleid worden door gezonde paedagogi- sche inzichten. St. Willibrord is heengegaan. Ver laten ligt het kerkje, dat in zijn grondvorm toch steeds nog een kruis tekent op de door hem gewijde aarde. We kijken er nog wat rond. In de hoge ramen van het dwars-schip zijn gebrandschilderde glazen; te eener zijde sterk-verwaterde familiewapens; te anderer een schenkingsraam van baron „Gevers van Endegeest en zjjn liw M. J. Deutz van Assendelrt". Het is gedateerd 1875 en vertoont in een medaillon een lantaarn-plaatje van het kasteel Endegeest. Een heel mooi raam, dat ook al aan verwe ring onderhevig is. In de zij-muur een wit-m arm eren mausoleum in zak-formaat ter her denking van G. van EndegeestDe Leeuw, t 1823: „Der Vrouw van Endegeest door liefde en trouw gewijd Haar godsvrucht, geest en deugd zijn boven graf en tijd". In de nok van de bovengenoemde ramen komen een duif voor en een Alziend Oog, zinnebeelden van de H. Geest en de Goddelijke Voorzie nigheid. Er staan ook beelden in, deze Her vormde kerk; niet die welke wij in öt. wiioerts-kerK mochten verwach ten. Op het orgel besipeelt koning David de harp, geflankeerd door ba zuin-blazende engelen, die in geen enkele zweminrichting zouden wor den geduld. Op het kerkhof zagen we twee merkwaardige zerken met het in schrift „Begraafplaats van Rhijn- Hof 1828", de grafkelders bedekkend van de bewoners van die buiten plaats, die heel geen vermoeden had den, dat hun park eveneens doden akker zou worden. We bezichtigden, ook het praalgraf van jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, de verdien stelijke minister der Kroon en Hoog heemraad van Rijnland, wiens grote werk „Keuren van Rijnland" in marmeren boeken op zijn tombe is gezet, waarover het „grootkruis van de Nederlandse Leeuw" niet als een kruis, maar als een ronde mar meren medaille losjes afhangt. Het monument is opgericht door zijn echtgenote „in dankbare herinnering van nimmer te vergeeten en bijna vijftigjarig huiselijk geluk". RADIO ZONDAG HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuwsberichten. 8.30 Voor het platteland. 8.45 Zondagmorgen- melodieën o.l.v. Jan Corduwener. 9.30 Men vraagtwij draaien. 12.05 Felix Mendelssohn's Hawaiien Serenaders (gr.pl.). 13.00 Nieuws. 13.15 A.V.R.O. Musette orkest o.l.v. Fr. v. Capelle. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boeken halfuur. 14.30 Het Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Ignace Neumark. 16.40 Reportage- dienst (Sportflitsen). 17.30 Ome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.15 Pierre Palla (orgel). 20.50 Hoorspel „De twee Egyptische die ven". 21.20 Het omroeporkest o.l.v. Hugo de Groot. 23.00 Nieuws. 23.15 Skym asters. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws. 9.45 Gr.muziek. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Pontificale Hoogmis door Z.H. E. Mgr. Paolo Giobbe vanuit Amersfoort. 12.00 An gelus. 12.03 Tango-orkest van Ma- rek Weber. 12.15 In 't Boeckhuys. 12.30 Amusementsorkest o.l.v, van Klaas van Beeck. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed Boek! 13.45 Apologie Prof. Dr. J. B. Kors O.P. 14.30 Dramatisch Oratorium „Jeanne d'Arc au Bucher". 16.20 Katholieke Volkspartij. 16.30 Zie- kenlof. 19.45 Flitsen uit de kam pioenswedstrijd M.V.V.N.E.C. 20.07 De gewone man, 21.15 Luisterspel „De koerier van de Czaar. 22.15 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.45 Katholiek Nieuws. 23.00 Radio Phil- harm. Orkest o.l.v. Albert v. Raalte. MAANDAG HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 9.45 Arbeidsvitaminen. 11.45 familie berichten v. Overzee. 13.00 Nieuws. 13.50 Pierre Palla (orgel). 16.30 Grepen uit de opera. 17.00 Sky- masters. 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.30 Progr. v. d. Nederl. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws in het Is Uw Radio defect? B«l. 24244 DE RADIOTECHNI8CHE DIEN8T I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig kort. 21.40 Hoorspel „Ontmoeting in de nacht. 23.00 Nieuws. 23,45 Sere nade v. W. A. Mozart. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8.00 Nieuws. 8.30 Lichte mor genklanken. 11.45 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano-recital door Maria Stroo, 14.20 Allround sextet. 15.15 Amati-trio. 17.30 Sport uitslagen en actualiteiten. 17.50 Za terdagmiddagvoetbal HollandBel gië. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.15 Residentie-orkest o.Lv. Ignace Neumark. 21.30 Vlaanderen zingt. 22.30 Nieuws. 23.15 Liverpool Phil- harmonisch orkest. Beauraing krijgt een basiliek Castel St. Marie wordt omgebouwd. Het genadeoord Beauraing, waar de H. Maagd in 1932 voor het eerst aan een drietal kinderen verscheen, heeft nog steeds geen basiliek. De enige kerk die er is is de kleine dorpskerk. Toch is de wens van Maria, die zij bij haar laatste ver schijning uitte, n.l. dat men naar Beauraing zou komen om te bidden, intussen wel bewaarheid, want van alle streken van België, Nederland en Frankrijk trekken de pelgrims naar het kleine Waalse dorpje. In de tuin der verschijning, waar de rozen van de hagedoorn, waaronder de moeder van God verscheen, nog steeds bloeien, heeft men een altaar opgericht, waar iedere dag de H. Mis gelezen wordt en het Lof wordt gecelebreerd. Dit is eigenlijk alles, wat op de verschijning wijst en wanneer niet voortdurend proces sies door de straten trokken, zou een oningewijde bezoeker stellig voorbij gaan zonder een ogenblik te verwijlen bij het beeld, dat de ver schijning aangeeft. Men heeft nu echter het plan op gevat om in Beauraing een basiliek te bouwen. Het oog is hiervoor ge vallen op het oude vervallen kas teel Castel St. Marie, waarin thans een aantal paters en zusters hun intrek genomen hebben. Men is reeds begonnen met de aanleg van een kruisweg, waarvan de houten staties van heden, later vervangen zullen worden door monumenten. Van het kasteel zelf wil men de basiliek maken, terwijl van de uit gestrekte tuinen bij goed weer ge bruik gemaakt zal worden voor de huldigingen en verschillende oefe ningen. Men hoopt volgend jaar een definitieve aanvang met het werk te kunnen maken, aldus de „Tijd".

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3