DRENTE EN... GEHEIMEN VAN DE GROND Conflict in de melkvoorziening Wordt Valkenburg uitgebreid? „Noodvoorziening Perswezen" Nieuw proces Mgr. Stepinac? ZATERDAS 7 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE HAAGSE redacteur van de „Tijd" schrijft: In het z.g. consumptie- gebied in het Westen van ons land doet zich op het ogenblik een conflict voor, dat wel eens tot ernsti ge gevolgen zou kunnen leiden en met name de mogelijkheid van een melkstaking niet uitsluit. Het is n.l. zo, dat de C.M.C, zich door bepaalde maatregelen van de I.LV. bedreigd gevoelt. In deze vorm zal dit de niet-ingewijde lezer weinig zeggen, daar om enige uitleg om de situatie duidelijk te maken. tracht nu een oplosisng te vinden, Een melkstaking In tegenstelling met vele andere streken van het land, waar de boe ren hun eigen coöperatieve melkfa brieken hebben, zijn de boeren in het Westen voor de afzet van hun melk aangewezen op melkfabrieken, die particulier bezit zijrt. Vroeger deden deze boeren, voorzover het de in öustriemelk betrof, rechtstreeks za ken met deze fabrieken. Dat is hun niet altijd even best bevallen, omdat de individuele boeren tegen de mach tige fabrieken niet altijd opgewassen waren. Zij hebben toen* een coöpera tief lichaam opgericht, de Coöpera tieve Melkafzet Centrale, en dit lichaam doet namens de boeren alle zaken met de Industriemelk Inkoop Vereniging, de inkooporganisatie, die 88 van de 90 melkfabrieken omvat. In verband met de standaardisatie gaat nu alle melk naar de fabriek. Nu deed zich plotseling op Eer ste Pinksterdag een conflict voor. doordat de I.I.V. weigerde de melk van de C.M.C. af te nemen. Dit gaf uiteraard een hele consternatie èn on danks de hoge feestdag kwam er de minister aan té pas en ook het Be drijfschap voor zuivel. De I.I.V. werd verplicht de melk af te nemen. Het leek toen alsof het conflict uit de we reld was, doch thans doet zich een nieuwe moeilijkheid voor, doordat de I.I.V. weigert het geld voor de geleverde melk aan de C.M.C. uit te betalen en besloten heeft het geld (wekelijks een bedrag van ongeveer 2 1/2 millioen) rechtstreeks aan de boeren uit te keren. De C.M.C. voel* dit aan als een ondergraving van haar positie en ook de boeren, die liever via de C.M.C. zaken doen, zijn het met deze regeling niet eens. Men De stakingsgolf De Federatie van Amsterdamse Bakkerspatroonsverenigingen deelt mede dat zij haar leden nogmaals heeft geadviseerd in geen geval toe te geven aan de eisen van de E.V.C. Z:i zal niet met deze onderhandelen. De prpductie van de stilstaande bakkerijen wordt gemakkelijk opge vangen door de overige bakkers, mits het publiek niet hamstert, aldus het federatiebestuur. Eventueel zal er geen kleinbrood worden gebakken, omdat dit veel meer arbeid kost. Vervolgens zal de Federatie aan de overheid vragen te zorgen voor een vlot lopende meelvoorziening. Zij zal ook vragen om beschermende maatregelen van de politie, zodat het werkwillige personeel van de neutra le, Rooms-katholieke en Christelijke werknemersorganisaties ongestoord aan zijn arbeid kan gaan. Aan de Arbeidsinspectie zal wor den medegedeeld, dat de doorwer kende bakkers zich tijdelijk niet kun nen storen aan de Arbeidswet. De 800 Amsterdamse bakkerijen verwerken per week 27.000 baaltjes meel en bakken daarvan 2.295.000 broden. In 13 grote bedrijver werd Vrijdag niet of slechts gedeeltelijk gewerkt. Onder leiding van „stakingscomi- té's en dus niet onder leiding van de vakbonden staakt het personeel van de ATO te Rotterdam. Van het Amsterdamse ATO-personeel staakt sedert Donderdag volgens een mede deling van de directie 40 van de 700 man. In Almelo is een rumoerige verga dering van P.T.T.-personeel geweest. Een tweede vergadering zal worden gehouden, omdat er geen besluit is gevallen. Ook deze P.T.T.-ambtena ren zijn ontevreden. Ongeveer 6000 man personeel van de Werf Wilton-Feyenoord te Schie dam is een sit-dowstaking begonnen. De oorzaak is, dat enkele dagen ge leden de directie aankondigde, dat heden het toegezegde winstaandeel, dat over 79 werkuren zou lopen, uit betaald zou worden doch nu is be kend gemaakt, dat van een uitbeta ling niets kon komen, omdet het Col lege van Rijksbemiddelaars nog een toesteming had verleend. Nader wordt gemeld: na een be spreking tussen de directie en de fa- briekskern, tijdens welke de direc teur. de heer Römer mededeling deed van het resultaat van zijn besprekin gen met het college van rijksbemid delaars in Den Haag. is de nachtploeg van de werf Wilton-Fyenoord te Schiedam gisteravond weer aan het werk gegaan. Ook de dagploeg heeft hedenochtend de arbeid hervat. Het college van rijksbemiddelaars Leeft toegezegd, Maandag a.s. zijn beslissing over het toekennen van het winstaan deel van 79 werkuren bekend te zul- maken. OPHEFFING SIGARENDISTRIBUTIE? De Ned. Katholieke Bond van Si garenwinkeliers heeft een telegram gestuurd aan de minister van econo mische zaken, waarin deze bond zegt, kennis genomen te hebben van het feit, dat de overheid overweegt de distributie van sigaren op te heffen. Genoemde bond vreest, dat hierdoor de noodzakelijke sanering van deze branché in gevaar dreigt te komen, en dringt er bij de minister op aan, te willen voorkomen, dat de momen teel niet ingeschakelde tabak- en vergunninghouders door deze maat regel weer bij de distributie van ta baksartikelen worden ingeschakeld. doch vraagt zich af, of dit nog mo gelijk zal zijn vóórdat volgen-de week, voor de eerste maal sinds de I.I.V. dit standpunt inneemt, moet worden af gerekend. Voor de consumenten is het te no pen, dat de strijd bijtijds is uitgestre den, want het ziet' er naar uit, dat de boeren, als de I.I.V. in haar houding blijft volharden, er desnoods een melkstaking voor over zullen heb&n om uitgemaakt te zien, dat .de boer, zo goed Sis ieder ander, het recht heeft zelf te bepalen op welke wijze en aan wie hij zijn producten wil ver kopen. De nieuwe burgemees ter van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, is Vrij dag in een buitengewo ne raadszitting in zijn functie geinstalleerd. De waarnemend burge meester van Den Haag, ir. L. J. W. Feber, om hangt de nieuwe bur gervader de ambts keten. Wassenaars gemeente bestuur ongerust over hardnekkige geruchten Zoals wij gisteravond reeds meld den werd aan het gemeenteraadslid mevr. A. v. d. Goes van Naters, geb. v. d. Plaats na afloop van de jongste raadsvergadering toegestaan vragen te stellen over de uitbreiding var. het vliegveld Valkenburg en het aldaar oprichten van een 'opleidingsinstituut voor militaire vliegers. Daaromtrent doen de laatste tijd hardnekkige ge ruchten de ronde in Wassenaar. De eerste vraag van mevr. van der Goes luidde dan ook: zijn deze geruchten ook tot het gemeentebestuur doorge drongen? Dit bleek inderdaad het ge val te zijn. Reeds enige tijd geleden hebben B. en W. brieven geschreven aan de Gedeputeerde Staten, aan de voorlopige Natuurbeschermingsraad en aan de Rijksdienst voor het Na tionale Plan. In deze brieven die de burgemeester voorlas werd ge wag gemaakt van de geruchten en verzoeken B. en W. om spoedige en juiste gegevens over deze kwestie. Zouden de geruchten waarheid bevat ten. aldus B. en W. dan zou daardoor onherstelbare schade worden toege bracht aan de niet te vervangen ge meente als Wassenaar, die in het dichtbevolkte Westelijk deel van Zuid-Holland een aparte plaats in neemt als woon- en recreatie-oord. De burgemeester voegde daaraan nog toe, dat deze kwestie nog steeds is in een duistere geruchtensfeer.' maar dat B. en W. met onverminder de aandrang him pogingen zullen voortzetten om deze kwestie zo spoe dig mogelijk tot klaarheid te bren gen. Ook de burgemeester legde nog maals de nadruk erop dat het voor de gemeente Wassenaar inderdaad een ramp zou betekenen, wanneer het vliegveld zou worden uitgebreid. Reeds eerder heeft het gemeenbe- stuur zich tot de betreffende militaire autoriteiten gewend met het verzoek om het laagvliegen boven de bebouw de kommen der gemeente Wassenaar zoveel mogelijk te willen beperken. Van de minister van Marine kwam daarop een weinig hoopgevend schrij ven binnen. Daarin deelt de minister mede. dat strenge orders zijn uitge vaardigd om het storend vliegen zo veel mogelijk te beperken, terwijl ook strenge controle wordt uitgeoefend op de naleving van deze orders Maar. zo vervolgt dit schrijven, de bebouw de kom van de gemeente Wassenaar ligt precies in het verlengde van de hoofdstartbaan op Valkenburg en het is dus onvermijdelijk, dat bijna alle dalende en opstijgende vliegtuigen over Wassenaars gebied vliegen. Bo vendien. zo vervolgt de minister, zal. zodra het weer gunstiger wordt de activiteit van de vliegers nog groter worden. Straks zal zelfs een begin ge maakt moeten worden met nachtvlie- gen. De minister verzekert tenslotte nogmaals dat zeer streng zal worden opgetreden als blijkt, dat de voor schriften worden overtreden. Intussen is het wachten op nadere berichten, die de geruchten al of niet zullen bevestigen en die beslissend zullen zijn voor het bewaard blijven van het typische karakter der ge meente Wassenaar. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Twee personen gearresteerd. Vannacht om half twee stond de 39-jarige musicus H. Smit uit de Mercatorstraat te Amsterdam zijn fiets op te pompen voor een huis in de Korte Leidsedwarsstraat, toen een personenauto uit de Lqjdse Kruisstraat hem aanreed. De ihan werd met een ernstige hoofdwonde naar het W. G. overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. In de auto bevonden zich twee personen, van wie een, F. v. B. die een rijbewijs bezat, zich in ken nelijke staat van dronkenschap be vond (hij had 15 borrels gedron ken) en de ander C. N., niet bene veld was, doch geen papieren had voor het besturen van een auto. De wagen die na de aanrijding tegen het huis opreed, werd evenals de gevel beschadigd. De twee automo bilisten zijn ingesloten. WIJZIGING DER BERECHTING VAN ECONOMISCHE DELICTEN OVERWOGEN. Naar „Parool" verneemt, is binnen kort de indiening te verwachten van een wetsontwerp, waarbij de gehele economische rechtspleging tot een on derdeel van de normale rechtsple ging zal worden. Hfet ontwerp van wet,, dat bij aanneming aan de rech ters 'tevens de bevoegdheid zal geven om aan economische delinquenten économische straffen overeenkom stig de ernst van hun misdrijf op te leggen, bevindt zich nog bij de Raad van State, doch men neemt aan, dat het op zeer korte termijn aan de Tweede Kamer zal kunnen worden toegezonden. BENOEMINGEN ST. JOSEPHCONGREGATIE. Benoemd voor de Missie van Kisu- mu 1 Afrika): Fathers G. v. d. Laar u.it Boxtel en J. Buers uit Rotterdam; voor de missie van Nieuw Zeeland: Fathers A. Timmermann uit Leiden en J. Dolphijn uit Hengelo (Gld.); missie van Noord-Borneo G. Rotting- huisc uit Groningen en G. Preijde uit Br^ezand. HYPOTHEKEN en Yoor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaatsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 De Tweede Kamer is nog niet klaar gekomen met de behandeling van de „Noodvoorziening Perswezen". Minister Gielen wilde de beraad slagingen schorsen om zich met de andere ministers te beraden over het amendement-Burger betreffende de onteigening van de intallaties van dagblad-ondernemingen. Dinsdag wordt de behandeling voortgezet. Minister Gielen verklaarde, dat dit amendement in strijd is met de grondwet en deed voorlezing van een verklaring van de minister van Jus titie. Deze stelde in de eerste plaats, dat dit amendement niet beoogt zui vering, rnaar alleen een herverdeling van de installaties. Bovendien kleven aan het amen dement nog enkele formele gebre ken. De discussie hierover tussen de he ren Kortenhorst (K.V.P.) en Burger (P. v. d. A.) was heel fel. De volgende artikelen van het ont werp werden zonder wijziging aan vaard- De heer Kortenhorst trfok eni- gt© Amendementen in. -Hét amendemènt-Kortenhorst, waar- dm>r de bevoegdheden van de Pers- TéaH overgebracht worden naar de "minister, werd verworpen. Vóór ffCèmden de meeste K.V.P., A.R. en erfkële C.H. -q Baarna werd nog gestemd over ar tikel' 19, volgens hetwelk de Pers- ra¥d de bevoegdheid heeft een blad töt het opnemen van een medede ling te verplichten (droit de réponse). Het artikel werd aangenomen met 44 -32 stemmen. Uit Zagreb wordt gemeld, dat Maarschalk Tito besloten zou hebben, een nieuw proces tegen Mgr. Stepinac te beginnen. De gevangengehouden Aartsbisschop van Zagreb belichaamt immers nog steeds de sterkste weerstand tegen het communistische regiem en is voor het Kroatische volk een legendarische figuur gewor den, sinds hfj een gratieverzoek weigerde te ondertekenen en niet inging op de door de Minister- President Bakaritsj voorgespie gelde invrijheidsstelling en de mogelijkheid tot emigratie naar Amerika. De onmiddellijke aan leiding tot dit nieuwe proces zou zijn de recente uitlevering van Kroatische oorlogsmisdadigers door Engeland aan Belgrado. Het betreft hier personen van wie het Tito-regiem beweert, dat zij in dertijd in betrekking stonden tot Mgr. Stepinac. Tezamen met hen wil men thans opnieuw de reeds1 veroordeelde Aartsbisschop voor het gerecht brengen en ze klaar blijkelijk de rechtschennis tot het uiterste doordrijven. Dagelijks organiseren de communis ten demonstraties tegen de zich nog in vrijheid bevindende bisschoppen. Hieraan nemen ook de orthodoxe Montenegrijnen deel. De demonstra. ties geschieden onder het motto: „Weg met de dienaars van de Vati caanse reactie!" Veroordelingen van katholieke priesters1 zijn eveneens aan de orde van de dag. Een pastoor b.v. werd tot langdurige kerkerstraf veroordeeld, omdat hij gepreekt had over: „De goddelozen zullen geen vrede ken nen". Een andere geestelijke, Golec genaamd, werd met zeven jaar dwangarbeid gestraft, omdat hij „Volksvijanden" in bescherming zou hebben genomen. Uit Joegoslavië teruggekeerde Italianen verhaalden over de onmenselijke behandeling van katholieke priesters in de concen tratiekampen der Tito-politie. Deze Italianen hadden daar namelijk zelf gezeten voor men hen vrijliet. Uit hun mededelingen blijkt, dat de priesters in de concenrtatiekampen de meest mensonterende arbeid moe ten verrichten terwijl zij voortdurend met vermindering van hun voedsel rantsoen bestraft worden, wanneer zij ook maar de geringste tegenzin ver tonen. De hun, door bekenden toe gestuurde pakketten krijgen zij nooit. In de afgelopen winter leden de ge vangenen zeer ernstig door de koude, omdat in de kampen dekens ontbra ken. Toen de omwonende bevolking dit vernam, zond zij vrijwillig dekens, maar deze werden den priesters ont houden. Wegens hun moed en hoog staand moraal ondervinden de pries ters de grootste achting van al hun medegevangenen. Zoals bekend, heeft onlangs de Kroatische Minister-President Baka ritsj verklaard, dat een der eerste be wijzen van loyaliteit, welke men van de Katholieke Kerk eist, „het op-j, geven der verering van de Moeder Gods is". De woede der communisten keert zich sindsdien tenvolle tegen de verering van de H. Maagd door het Kroatische volk. In vele plaatsen worden de opgestelde Maria-beelden kapotgeslagen. Dit geschiedde o.a. te Travnik in Bosnië. Dat het hier door de overheid toegelaten wandaden be treft, blijkt uit bovenstaande verkla ring van Bakaditsj. De nieuwste bekend geworden uiting van vijandigheid tegen de Ka tholieke Kerk is het sluiten op re geringsbevel van het Bisschoppelijk Gymnasium St. Vid te Llubljana. Dit gymnasium was de oudste en beste onderwijsinstelling in Slovenië, waar gedurende tientallen jaren het groot ste deel der priesters en intellec- tuëlen van dit land opgeleid werd. Ondanks de tot nu toe zonder re sultaat gebleven pogingen tot instel ling door de communisten van een nationale katholieke kerk in Joega- slavië, worden nog steeds betogingen hiertoe op touw gezet. Evenwel ne men er slechts niet-katholieken aan deel. Het geldt hier meer een .gewo ne propagandistische manoeuvre, want de communisten durven het niet aan, daadwerkelijk de stichting van een nationale katholieke kerk te on dernemen, omdat zij terdege weten, dat zulks een fiasco zou betekenen. K.N.P. DREIGEND CONFLICT IN HET BOUWBEDRIJF. De bedrijfsunie in het bouwbedrijf, waarin zijn vertegenwoordigd: de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, de R.K. Bouwvakarbeidersbond en Me Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, is reeds sedert 21 Juni 1946 bezig te komen tot afsluiting van collectieve arbeidsovereenkomsten, aldus luidt de aanhef van een ons door de be drijfsunie gezonden communiqué. Dit vervolgt: Na moeizame onder handelingen werd tenslotte in Ja nuari. van dit jaar met de desbe treffende werkgeversorganisaties overeenstemming verkregen. Het college van rijksbemiddelaars meen de evenwel, daarin gesteund door een advies van de stichting van de arbeid, zijn goedkeuring aan de overeengekomen uurloonsverhoging niet te kunnen geven. Erkennende echter, dat de jaarinkomens der bouwvakarbeiders, mede tengevolge van de vele verzuimen, die in het bouwbedrijf nu eenmaal onvermij delijk zijn, aanmerkelijk bij die van vergelijkbare arbeiders in andere bedrijven zijn achtergebleven, gaven zowel het college als de stichting in overweging, een fonds te vormen, uit welke het loonverlies wegens verzuim volledig aan de arbeiders zou worden vergoed. Tevens werd daarbij gewezen op de mogelijkheid een bedrijfspensioenfonds in het leven te roepen. De kosten van een en ander zouden ten laste van het i bedrijf kunnen worden gebracht. Nieuwe aandacht voor de ogenschijnlijk verla ten noordelijke provin cie Drente is gewekt door actuele olieboringen en door andere belangrijke feiten, die zich in de eerstvolgende maanden zullen voltrekken. - Bin nenkort zal Coevorden een tentoonstelling ope nen van „Het Zuiden veld". een van de zes Drentse Dingspelen uit de 14de eeuw; het ko mende gouden imkers- feest zal van meer dan provinciale betekenis zijn; het vraagstuk van de vervening is in een actueel stadium getreden en dan naderen weer de landelijk befaamde T.- T-races. Al deze gebeurtenissen hadden ons naar Drente gelokt voor een gesprek met hen, die het weterj kon den. Niet zodra lag het station Assen achter ons, of een stoet van „Zwarte Pieten" en andere heren voor Veenhuizen kruiste ons pad. Het was een van die gezelschappen waar aan de hoofdstedelijke be volking van Drente kenne lijk gewend is; want men nam er niet de minste no titie van. Doch waar men des te meer belangstelling voor heeft, dat zijn de nieuwe olie-diepboringen, die bin nenkort ten Westen van Coevorden zullen beginnen. De Bataafsche Petroleum- maatschappij hoopt reeds in de komende maanden olie te winnen en de borin gen door te zetten tot een diepte van 2000 meter. In genieurs die wij ter plaatse ontmoetten zij hadden juist bezoek van een aantal buitenlandse vakkundigen hebben ons bevestigd, wat reeds verluidde, name lijk, dat boringen zullen ge paard gaan met een seis misch onderzoek. Trillingen in de bodem vtorden opge wekt door ondergrondse ontploffingen, waardoor de bouw van de diepere lagen kunnen worden vastgesteld. Deze explosies zullen waar schijnlijk ook de opwelling van oliehoudende lagen stimuleren. Bereids heeft men vast gesteld, dat het winnings- bedrijf in Drente olie le vert met een zeer hoog pa- rafine-gehalte. Daardoor behoeft de parafine niet meer in grote mate uit het buitenland te worden be trokken, hetgeen mede van belang is voor onze devie zen-positie. De burgemeesters van Coevorden en Schooner- beek. binnen wier gemeen ten de winningsvelden lig gen, tonen uiteraard leven dige belangstelling voor de nieuwe onderneming, niet slechts om de groeien de betekenis van deze bescheiden plaatsen, maar ook om de sociale maatregelen, die nu reeds moeten worden voorbereid. Ook de griffier van de Sta ten van Drente heeft ons over do betekenis van de grote plannen der .Bataaf sche" onderhouden. „Drentsch Genootschap". Van zeer jonge datum is de stichting van „Drentsch Genootschap", beogende het bevorderen, verbreden en verdiepen van het gewes telijk Drentse culturele en wetenschappelijk Teven in al zijn geledingen. De tot standkoming van dit ge nootschap is een droom van zelfs zeven genèraties, zei- de de heer H. J. Prakke, voorzitter'van dè Drentse studiekring. Het ideaal van 1776 heeft men levendig kunnen houden en vond thans zijn bekroning. Dit genootschap wil het ge westelijk ejgene- gaan ont ginnen en in al zijn veel vormigheid tot ontwikke ling brengen. De eerste daad was het herstel van de eigen Drentse vlag, een witte ondergrond met twee rode banen. Rood en wit zijn de traditionele Saksi sche kleuren. In de vlag za gen wij zes rode sterren verwerkt, die heen wijzen naar de zes dingspelen, over welke binnenkort te Coevorden een tentoonstel ling zal worden gehouden. Coevorden namelijk was vanouds betrokken bij die dingspelen; vandaar ook, dat in het midden van de Drentse vlag in zwart het kasteel van Coevorden is aangebracht. Drs J. Naarding heeft een Drents vlaggenlied ge dicht, waarin het provin ciale gevoel aldus tot uiting komt: Rood en wit de Saksenkleuren Met de sterren in 't blanke hart, Wil oez vlagge hoger beuren As de wind zien banen slat Drenthen hol oez jonge vlagge Hoog, wooj op de wereld bint Laode weien en laode wapperen Overal waor Drenthen zint. Dit alles heeft men ook toevertrouwd aan het dorp Drenthe dat ooit werd ge sticht in de Classies Hol land in Michigan U. S. A. Onze weg voerde langs nederzettingen, die men Havezathen noemt en langs dè bekende hunnebedden en grafheuvels, waarover de heef J. Bakker, voor zitter van Vreemdelingen verkeer aardige boekjes schreef En dan kwam het hoogveengebied, het brui ne land van Klasinaveen ambtenaar bij de provin ciale waterstaat deze week naar Zwitserland gereisd. Men heeft hem daar een studiereis aangeboden. Aan het imkersfeest zul- ien ook fruittelers-organisa lies en bloemkwekers deel nemen, omdat men beseft, dat zowel bloemen als fruit nauw verbonden zijn met bijen en honing. Zo heeft Drente in be langrijke mate deel aan de voedselvoorziening van ons volk, ook door de aardappel meel-bereiding, die in de herbouwde fabriek te Coe vorden zal werden uitge voerd. Deze fabriek was Het proza van nieuwe olieboringen en de poëzie van komende feesten en zoveel andere nijvere plaatsen, dat na de vergra ving op vruchtbare dal grond ruimte gaf aan de ontwikkeling van het mo derne landbouwgebied en aan de industrie van ver edelingsproducten. In de ontgonnen gedeelten rijen zich nu de grote hofsteden aaneen. Daar hebben wij verno men van het gouden im kersfeest, dat in September m Drente zal worden ge houden en waar men bijen houders verwacht uit ge heel ons land. Men zal er de imkers verbluffen met de nieuwste snufjes op het gebied der bijenteelt-ge reedschappen: kasten, slin gers. vegers, verpakkings materiaal en nog veel meer. Men verwachj zelfs belangstelling uit het bui tenland, door middel van inzendingen en persoonlijk bezoek. Voor dit doel is de heer De Roever, technisch xange tijd buiten werking, als gevolg van de oorlogs verwoesting. Men is geneigd, te den ken, dat Drente geen fabrie ken van formaat bezit; doch bij het opmaken van oorlogsschade in deze pro vincie is wel duidelijk het tegendeel gebleken. Ook de Drentse industrie heeft aan de oorlog een behoor lijke tol moeten betalen. Met Drente leerden de laatste tijd steeds meer Nederlanders kennis ma ken, namelijk op de dagen van de T. T.-motor-races. Dit sportfestijn is voor dit jaar vastgesteld op 28 Juni, de dag, vooraf gaande aan de K. R. O.-dag, gewijd aan de provinciale uitzendin gen. Hoezeer de zakelijkheid bezit mocht hebben geno men ook van deze provin cie, gelukkig is Drente nog niet ten offer gevallen aan de moderne tijd. Door de in de bedrijfsunie ver tegenwoordigde arbeidersorganisa ties, werd bedoelde suggestie aan vaard. Zij verklaarden zich bereid op die grondslag de collectieve ar beidsovereenkomsten, welke overi gens in het algemeen de instem ming van- het college en de stichting hadden verworven, aan te gaan. Tot dusver evenwel bleven de werkgeversorganisaties in gebreke een definitieve beslissing te nemen. Zelfs een positieve toezegging der besturen, deze punten in hunne be voegde instanties te zullen verde digen, kon niet worden verkregen. Naar aanleiding daarvan heeft de bedrijfsunie zich dezer dagen tot de werkgeversorganisaties gewend met de mededeling, dat zij uiterlijk 30 Juni a.s. wenst te vernemen, of ook de laatstgenoemde organisaties^ be reid zijn, met ingang van 1 Juli a.s. aan de suggestie van het college van rijksbemiddelaars en de stich ting van de arbeid gevolg te geven. Mocht, zo wordt in het desbetref fende stuk verder gesteld, op ge noemde datum geen bevredigend antwoord zijn ontvangen, dan zal de bedrijfsunie de door 'haar nood zakelijk geachte maatregelen nemen t&t doel hebbende inwilliging van de alleszins redelijke verlangens der bouwarbeiders welke als zodanig ook door het college en de stichting zijn erkend te bereiken. Dat deze maatregelen de weder opbouw ernstig kunnen remmen, wordt door de bedrijfsunie ernstig betreurd, doch de verantwoordelijk heid daarvoor komt alsdan, naar hare overtuiging, geheel voor reke ning der werkgeversorganisaties. AARDAPPELEN TE DUUR VERKOCHT. Opnieuw is gebleken, dat in de overgangstijd tussen winteraardappel en vroege aardappel de prijsvoor- schriften algemeen worden over treden. Zelfs voor zandaardappe- len worden buitensporig hoge prijzen gevraagd, die ver boven het toegela ten maximum van 11 cent liggen. De kleiaardappelen. die niet meer dan 12 cent per kilogram in de winkel mogen kosten, „doen" hier en daar zelfs 2526 cent. Dit is meer dan het dubbele van de toegestane prijs. De prijscontrole heeft de laatste tijd krachtig ingegrepen en ruim 500 pro cessen-verbaal opgemaakt tegen aard appelhandelaren en telers, waaron der ook enkele grote ondernemingen en veilingbesturen. Donderdag jl. zijn te Rotterdam de eerste overtreders door de tuchtrechter voor de prijzen berecht. Behalve enige winkeliers stonden twee grossiers uit Rotter dam en Spijkenisse terecht. Beiden hadden aardappels te duur ingekocht en verkocht, terwijl bovendien aan het licht was gekomen, dat zij een onjuiste opgave van de door hen ont vangen overheidstoeslag hadden ge daan. De rechter achtte het vergrijp zeer ernstig en veroordeelde hen tot respectievelijk een boete van 3.000, met verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen voorraad en een boete van 7500,De economische politie rechter te Rotterdam heeft te zelf der tijd twee andere grossiers wegens het zelfde misdrijf elk tot drie weken ge vangenisstraf veroordeeld. DE TREKKING DER LUVA-LOTEN Ten overstaan van het notaris-kan toor J- C. J. Waldorp, L. W. A. Duyn- stee, J. L. Neuteboom vond Vrijdag 6 Juni de trekking plaats van de Luva- lc-ten van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart te 's-Gravenhage. De hoofdprijs ter waarde van 6000 viel op No. 25562, de tweede prijs op No. 05154, de derde prijs op No. 37016.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2