3>e CcicLe SouAcmt Een fel protest van Amerika Australische boycot opgeheven? Sjahrir's antwoord op Ned. nota Naar HUIBERS ZATERDAG 7 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11106 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post J 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bü contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Wat moeten wij doen IN zijn jongste Vasten-Mandement heeft het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat opgeroepen priesters en leken en „bijzonder de pers en de Ka tholieke Actie" om in de strijd tegen de de mensheid bedreigende geva ren „de woorden van de Paus onder het volk te verspreiden en uit te leg gen en tot uitvoering te brengen". In het begin van deze week heb ben wij in ons blad aan „Sursum Corda" ontleend een verslag, dat on ze Bisschop, Mgr. J. P. Huibers, geeft van zijn bezoek aan Z.H. de Paus. De Bisschop deelde ons o.m. mede de „aansporing (van de Paus) tot ge bed en tot een intensief beleven van de Christelijke leer (juist zoals wij hadden geschreven in ons Vasten- Mandament)". Met deze laatste woorden wil de Bisschop klaarblijkelijk de herinne ring aan het jongste Vasten-Mande ment verlevendigen. Wij citeren hier een passage uit be doeld Mandement, die ieder onzer leze, om er voor zichzelf practische conclusies uit te trekken! Na gewezen te hebben op de strijd, die in onze dagen gevoerd moet wor den, vervolgen de Bisschoppen: „De strijd wordt niet beslist door uiterlijke maatregelen, maar alleen door geestelijke wapenen, die tevens geneesmiddelen zijn. De Paus noemt er verscheidene op, maar stelt als eerste en allernoodza kelijkste voorwaarde: een oprechte vernieuwing van het persoonlijke en openbare leven, volgens de beginse len van het Evangelie, en wel bij al len, die zich beroemen tot de schaaps stal van Christus te behoren. Zij moe ten werkelijk het zout der aarde wor den, waardoor de gemeenschap voor zulk een bederf wordt behoed. En dan wijst de Paus aan als het krachtigste geneesmiddel: de Chris telijke naastenliefde, maar dan in dc volle zin van het Evangelie. „Hoe meer arbeiders en armen aan zich zelf kunnen ondervinden, wat de geest van liefde, door Christus' kracht bezield, voor hen doet, des te meer zullen zij zich losmaken van het vooroordeel, dat het Christendom zijn kracht verloren heeft". „Maar", zo gaat Hij verder: „de liefde zal nooit ware liefde zijn, als zij niet voortdurend rekening houdt met de rechtvaardigheid. „Niet do den, niet stelen", behoort tot de eer ste eisen van naastenliefde. Iemand, die de arbeider z'n loon onthoudt, waarop hy strikt recht heeft, hij mo ge dan nog zoveel ander werken doen, de naastenliefde is bij hem een ijdelwoord en een lege schijn. De ar beider mag niet als een aalmoes ont vangen, wat hem toekomt volgens recht en het gaat niet aan de grote verplichtingen van de rechtvaardig heid van zich af te schuiven door' kleine giften van barmhartigheid. De sociale rechtvaardigheid vor dert zelfs, dat aan allen de moge lij kheid wordt gegeven, zich een be scheiden bezit te verwerven. Deze en dergelijke uitspraken van cnze Pausen wij noemen er slechts enkele zijn van het hoog ste belang. Van de wijze, waarop zij worden uitgevoerd, hangt het heil der Kerk, het heil van ons volk en dat van alle volkeren af. Zij moeten dus goed door allen worden gekend en opgevolgd. Daarom roept de Paus en roepen wij met Hem onze pries ters op en de leken, die daartoe in staat zijn, en bijzonder de pers en de Katholieke Actie met haar hulp organisaties om de woorden van de Paus onder het volk te verspreiden en uit te leggen en tot uitvoering te •brengen. Patroons en werklieden, particulieren en staatsbestuurders allen zonder uitzondering worden opgeroepen om alle onderlinge ver schillen en onenigheden opzij te zet ten en eendrachtig onder leiding van hun bisschoppen samen te werken tot het grote doel, v/aardoor alleen de redding van de wereld mogelijk is: de waarachtige groei en bloei van van Gods Rijk in de harten van alle mensen. Daartoe is volstrekt nodig: de krachtige hulp van gebed en boet vaardigheid". Aldus onze Bisschop pen. Wij mogen herhalen wat wij Maan dag schreven: Niet in somber pessimisme, maar in een volop-reëel optimistisch ver trouwen moeten wij: bidden en diep beleven de christelijke leer, yooral de liefde. Wie onzer dat niet doet, zal mede schuldig staan aan een verwerkelij king van de cns bedreigende geva ren Gemeenschap pelijk doen ^■ISTEREN heeft minister Gielen geïnstalleerd de Radio-Program maraad. De minister wees er op, dat ongeveer een vierde gedeelte van de zendtijd zal worden besteed aan de uitzending van programma's, die on der gezamenlijke verantwoordelijk heid der vier grotere omroepvereni gingen worden uitgezonden. En dat verheugde hem. Evenals ons, die in zulk een sa menwerking een wehs verwezenlijkt zien. De wens n.l., die minister Gielen aldus uitdrukte: hierdoor wordt ge stalte gegeven aan de gedachte, dat naast het vele, waarin wij van elkaar verschillen, er ook veel is, wat wij| Als de kersen rijp gaan worden. -- Niet alleen de mensen, ook de Vogels zijn verzot op kersen en het kost heel wat moeite, om de gevleugelde ro- vertjes uit de boomgaarden te weren. Dit geschiedt op velerlei wijze, waarbij vooral flink lawaai makende voorwerpen een rol spelen. Op bo ven afgebeelde wijze worden de gevleugelde kersendieven veelal tot de aftocht gedwongen. gezamenlijk en gemeenschappelijk kunnen doen. In deze woorden ligt een leiddraad voor iedere goede vaderlander een leiddraad, die hij moet volgen, als hij zo doeltreffend mogelijk het vader lands belang wil dienen. Een tragische samenloop is het, dat op dezelfde dag, eveneens gisteren, minister Gielen in de Tweede Kamer bij het debat rondom zijn wetsont werp .Noodvoorziening Perswezen" een verdeeldheid moest constateren, zo scherp en fel, als maar zelden in ons Parlement vertoond wordt een verdeeldheid, die de minister helaas niet wist te overbruggen, en die als het wetsontwerp wordt aangenomen, ook daarna nog, naar wij vrezen, zal doorwerken. 76 Gisteren is in de Tweede Kamer ge stemd over verschillende amen dementen, ingediend op het wetsont werp inzake Noodvoorziening Pers wezen. Het ware geen stemmingen, met welker uitslag het vaderland staat of valt. Maar toch wèl belangrijke stem mingen. Belangrijk om de principiële strek king, die er aan ten grondslag lag. En bij die stemmingen telden we op z'n hoogst 76 leden. Dat is niet meer dè volksvertegenwoordiging, die het volk op democratische wijze heeft gekozen! Dit absenteïsme is ergerlijk. Bijna een kwart deel van de volks vertegenwoordiging absent. Bij de stemmingen gaven 7 en 6 stemmen de doorslag. Hoe zouden de afwezige leden hebben gestemd, als ze present waren geweest? Alle treinverkeer met Parijs ligt stil Het bestuur van de vakvereniging van spoorwegarbeiders heeft het be roep van Ramadier om het werk te hervatten en de compromisoplossing inzake de lonen te aanvaarden van de hand gewezen. Het Franse kabinet kwam onmid dellijk na het bekend worden van de verwerping vay het beroep van Ra madier in een nood vergadering bij een. Vertegenwoordigers van de ge nerale staven van leger, marine en luchtmacht woonden de kabinetszit ting bij. De regering heeft tijdens deze noodzitting besloten, niet haar toe vlucht tot vordering der spoorwegar beiders te nemen. Men besloot tot het gebruik van alternatieve middelen om essentiële goederen te vervoeren. Hoewel geen bijzonderheden hierom trent bekend zijn, meent men te we ten, dat er zowel militaire vracht auto's als schepen en vliegtuigen ge bruikt zullen worden. Voorts zouden de spoorwegarbeiders zelf het ver voer van melk en aan bederf onder hevig voedsel op zich hebben geno men. De staking heeft zich thane over alle Parijse stations uitgebreid. Alle passagiersvervoer naar en van Parijs zowel in het locale verkeer als in het verkeer op de lange afstand, ligt thans volkomen stil. Er gauw bij r\E Tweede Kamer heeft nog niet beslist over het amendement van het Kamerlid de heer Burger (P. v. d. A.) om te kunnen onteigenen het technisch apparatuur van een dag blad, dat tijdens de bezetting (om de woorden van de heer Burger te gebruiken uit zijn Londense minister- tijd) niet slechts fouten heeft ge maakt, maar fout is geweest. Minister Gielen vroeg uitstel om er met zijn ambtgenoten over te praten. De „Tijd" van Donderdagavond ge waagde van de „heksenketel, die er zou ontstaan onder de gegadigden naar zulk een apparatuur (bij aanne ming van het amendement)." Intussen heeft zich nu al een ge gadigde aangediend voor een pers- apparatuur (nu het amendement nog niet is aangenomen)! De „Waarheid" n.l. van gisteravond schrijft: „Welke garantie bestaat er, dat de „Waarheid" niet zal worden verge ten bij de verdeling van de pers-ap- paratuur?"! DE TOESTAND IN HONGARIJE IJET AMERIKAANSE ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een in scherpe bewoordingen gesteld protest gereed, dat aan de Russische op perbevelhebber in Boedapest, luitenant Sviridof, zal worden overhandigd, indien de Russische autoriteiten niet de ophelderingen over de laatste gebeurtenissen in Hongarije geven, welke de Amerikaanse regering heeft gevraagd. In deze protest-nota wordt het optreden van de Russen gelaakt als een ernstige interventie in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije. Verder wordt voorgesteld de toestand door de drie bezettings autoriteiten gezamenlijk te laten onderzoeken. De Verenigde Staten zul len stappen ondernemen, wanneer geen bevredigend antwoord wordt ontvangen. De Russische autoriteiten in Boe dapest hebben de Britse regering ech ter reeds laten weten, dat het niet mogelijk is de gevraagde rapporten en documenten te overhandigen, waaruit de revolutionnaire plannen van oud-minister-president Nagy blijken, daar alleen de Hongaarse le gering een afschrift van deze docu menten bezit. Bovendien wordt ver klaard, dat de Russische autoriteiten zich niet wensen te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van HOngarijk. Deze verklaring was af komstig van luitenant-generaal Svi ridof. Vijf Hongaarse gezanten in het bui tenland hebben nu reeds openlijk ge weigerd de nieuwe regering-Dinnyes te erkennen, namelijk de ambassa- Hoewel de Australische havenar beiders de boycot van Nederlandse schepen nog niet hebben opgeheven, is thans besloten mede te werken aan de verscheping van de goederen, die thans in Australië worden vastgehou den, naar Isdonesia. Dit besluit is het resultaat van een bespreking tussen minister-president Chifley, de minister van Buitenland se Zaken Evatt, de minister van Voedselvoorziening en Scheepvaart en de Vakbond der Havenarbeiders. Verwacht wordt, dat een ophef fing van de gehele boycot door deze bespreking bereikbaar is geworden. Aan een verklaring van de Aus- stralisohe vakvereniging van Haven arbeiders ontlenen wij het volgende: De vakvereniging heeft naar aan leiding van het recente verzoek van de Indonesische en de Nederlandsch- Indische regering aan de Australische regering tot verscheping van de goe deren, die momenteel in Australië worden vastgehouden, naar Indone sische bevolking besloten haar mede werking te verlenen. Naar verluidt, zal het grootste gedeelte dezer goede ren aan Indonesische autoriteiten worden overgedragen, overeenkom stig een regeling tussen de Republiek en de Nederlandsch-Indische autori teiten. MINISTERS UIT MUENCHEN. De Duitse minister-presidenten uit de Sowjet-zöne, die gistermorgen reeds weer uit Muenchen zijn ver trokken. hebben aan de conferentie een verklaring doen toekomen over hun voortijdig heengaan. „Wij zijn van mening, aldus luidt de verkla ring, dat slechts- een volksstemming van het gehele Duitse volk een beslis sing kan geven ten aanzien van de structuur van Duitsland en de ver deling van bevoegdheden tussen een cenrtale regering en de staten. De voornaamste oorzaken van de toene mende ellende van ons volk moet vol gens ons gezocht worden in de ver regaande tolerantie van nazi-elemen ten in leidende economische lichamen en in het bestendigen van grote con cerns en grootgrondbezit in vele de len van Duitsland". In de verklaring wordt voorts aangedrongen op over eenkomsten tussen de centrale econo mische instanties in de vier zönes voor vergroting van de handel, gro tere steenkoolproductie, nationalisa tie van mijnen en inzameling van alle oogsten, ihtensifering van het bouw- program en nationalisatie van alle concerns, die voorheen in eigendom van nazi's waren. „Daar de conferen tie deze beginselen niet wilde aan vaarden, aldus de verklaring, meen den wij niet in staat te zijn aan de besprekingen deel te nemen". WOLGENS EEN SPECIALE CORRESPONDENT van Aneta te Djogja, heeft Sjahrir op een aldaar gehouden persconferentie verklaard: „Wij accepteren het idee van een interimregering als mogelijkheid om het totstandkomen van een federale regering te vergemakkelijken. De Ne derlandse 1 voorstellen zijn daaromtrent niet definitief, onze tegenvoor stellen zijn meer gedetailleerd. Wij wensen een soort nationale regering voor geheel Indonesië, waardoor de overgangsperiode tot 1949 gemakke lijker te overbruggen zal zyn. De belangrijke vragen zullen echter zijn: welke is de positie van deze regering en welke is de positie van de Gouverneur-Generaal? Tot nu toe had de Gouverneur-Generaal alle uit voerende macht in handen. Wij wensen een regering die werkelijk rege ring is en alle uitvoerende macht bezit, welke een normale regering heeft. De macht van de Gouverneur-Generaal dient daarbij uitdrukkelijk te worden vastgelegd. Wij verwachten niet, dat hij betrokken zal zijn bij de normale uitvoerende macht, maar er zouden situaties kunnen ontstaan, waarbij hij zou kunnen optreden". mogelijk, dat hij het republikeinse antwoord op de nota van de Com missie-Generaal meebrengt en dit aan de Nederlands-Indische regering zal overhandigen. GEZINSHERENIGING IN INDIë. In samenwerking met de scheep vaartmaatschappijen wordt door het ministerie van Overzeese Gebieds delen alles in het werk gesteld om de gezinshereniging in Indië zoveel mo gelijk te bevorderen. In dit verband zal op 26 Augustus de Johan van Ol- denbarnevelt van de Maatschappij Nederland als hulppassagiersschip met ongeveer 1300 passagiers naar Batavia vertrekken. Deze passagiers zullen uitsluitend bestaan uit echtge noten en kinderen van in Indië ver toevende werkers. KATHOLIEKEN IN BATAVIA. Op de ongeveer 42.000 Nederlanders en Indo-Europeanen, die momenteel in Batavia wonen, bedraagt het aan tal Katholieken ongeveer 16.000, dus een kleine 40 Batavia telt, volgens een ruwe schatting, op het ogenblik een 800.000 inwoners, waarvan ongeveer 650.000 Indonesiërs, ruim 100.000 Chinezen en ruim 40.000 Nederlanders er Indo- Europeanen, plus nog een klein getal van andere nationaliteit. VAN EEN V.N.-LEGER KOMT NIETS TERECHT. De Sowjet-afgevaardigde Andrej Gromyko heeft voor de Veiligheids raad verklaard, dat er ernstige me ningsverschillen zijn gerezen over het rapport van de militairestafcommis- sie met betrekking tot de organisatie van de gewapende strijdkrachten der V. N. Gromyko verschilde van mening met de vertegenwoordigers der overi ge vier grote mogendheden (China, Frankrijk, Groot-Brittannië, V. S.). Hij legde er vooral de nadruk op, dat het leger der V. N. geen aanspraak zou kunnen maken op militaire bases, daar deze een middel tot politieke dwang vormen. Hij was voorts van opinie, dat er thans geen aanleiding was een groot V.N.-leger op de been te brengen. De „grote vijf" moesten dezelfde bijdrage tot dit leger leve ren. Na het volbrengen van een taak moeten volgens Gromyko de troepen in ten hoogste drie maanden het be trokken gebied ontruimd hebben. Elk land moet zijn eigen uitrusting en voorraden aan de door dit land bij gedragen troepen leveren. Gromyko meende verder in te genstelling tot hetgeen de andere vier verdedigden dat de strijd krachten der V. N. gestationneerd dienen te zijn binnen de grenzen of de territoriale wateren van het land, waartoe zij behoren. Als de troepen geen opdracht uitvoeren, aldus Gro myko. hebben zij niets buiten hun eigen land te zoeken. Militaire ex perts zijn van mening, dat het stand punt van de Sowjet-Unie gedurende de zes maanden van het debat in hoofdzaak ongewijzigd is gebleven. Men vermoedt, dat de Sowjet-Unie dan ook gebruik zal maken van haar vetorecht. KLACHT VAN BALKAN-SUB COMMISSIE. De sub-commissie der Balkancom missie der V.N. heeft bij de Veilig heidsraad een klacht ingediend, waar in wordt gezegd, dat Bulgaarse grens wachten haar drie Juni j.l. hebben verhinderd, Bulgaars grondgebied te betreden voor het onderzoeken van grensincidenten, die zouden zijn voorgevallen. De grenswachten ver klaarden niet de „noodzakelijke in structies" te hebben ontvangen. Het idee van interim regering aanvaard Sjahrir meende, dat de mogelijkhe den voor de constructie van een der gelijke regering velerlei zijn, waarbij hij o.m. wees op de mogelijkheid van een executieve raad („executive council"). Omtrent de republikeinse tegenvoorstellen verklaarde Sjahrir, dat deze vervat zijn in een nota, waarin evenals in de Nederlandse nota, de voornaamste punten van po litieke, economische en militaire aard zijn. Sjahrir deelde vervolgens mede, dat de republikeinse nota Vrijdag ge reed zou komen en dat het werkcomi té van het K.N.I.P. (voorlopige repu blikeinse volksvertegenwoordiging) hierover geraadpleegd zou worden. Tevens zal men tot publicatie over gaan. De tegenvoorstellen zijn, aldus Sjahrir, gebaseerd op de overeen komst van Linggadjati. De financiële en economische problemen zullen, zo ging Sjahrir verder, gemakkelijk te regelen zijn, wanneer een nationale regering is ingesteld. Naar aanleiding van de uitspraken van de grote politieke partijen over de Nederlandse nota, verklaarde Sjah rir, dat, volgens het algemeen gevoe len, de Nederlandse nota in haar ge heel onaanvaardbaar is, of schoon ve le afzonderlijke punten wel accepta bel geacht worden. Sjahrir ontkende tenslotte de ge ruchten ,als zou de republiek een verzoek tot arbitrage hebben gedaan: „Wij zullen alles doen om de kwestie slechts door de twee betrokken par tijen te doen regelen". Morgen wordt vice-president Hatta op doortocht naar Sumatra te Bata via verwacht. Het is geenszins on- deurs in Washington, Parijs, Bern, Brussel en Ankara. Het Vaticaan heeft de diplomatieke onderhandelin gen met de Hongaarse missie, die door de regering-Nagy naar Rome was gezonden, voorlopig afgebroken. De vroegere voorzitter van de natio nale vergadering, Varga, is op zijn vlucht niet gedood; hij vertoeft op het ogenblik in Wenen. Dertig agen ten van de geheime Hongaarse politie zijn eveneens in de Oostenrijkse hoofdstad aangekomen. Een parle mentslid van de partij der kleine boeren, die reeds 'enige tijd in We nen vertoefde, is spoorloos verdwe nen. De man is waarschijnlijk ont voerd. Een ander parlementslid heeft een toevlucht gezocht in een Brits kamp. LEIDER DER BULGAARSE OPPOSITIE GEARRESTEERD. Nikola Petkov, de leider der op positionele Bulgaarse Boerenpartij, is gearresteer^, beschuldigd van het voorbereiden van een poging om met geweld van wapenen aan de macht te kc\nen. Petkov, wiens partij bij de ver kiezingen van vorig jaar October 90 der 99 oppositiezetels in het parle ment bezette, werd gearresteerd, na dat de Nationale Vergadering bij stemming had besloten hem zijn parlementaire onschendbaarheid te ontnemen. In een brief aan de Na tionale Vergadering verklaarde de openbare aanklager, dat Petkov zijn „misdadige activiteit" begonnen was toen Bulgarije Duitsland de oorlog verklaarde. Deze activiteit zou heb ben geleid tot het organiseren van fascistische militaire groepen, welke 'n staatsgreep zouden voorbereiden, Ongeveer tien millioen gulden zijn reeds uitgegeven voor het slopen van verdedigingswerken, die de Duitsers in ons land hebben gebouwd. Toch zal het nog vele jaren duren voordat de laatste van deze betonnen bouwsels verdwenen zijn. Want, ter besparing van arbeidskrachten en geld, worden alleen die objecten ge sloopt waarvan het verdwijnen een algemeen belang is. Leuk, zo'n wit piqué jasje op een ef fen zwart japonnetje! Het is een com binatie, welke niet aan een bepaalde leeftijd gebonden is en altijd fijn aan doet. Ook marine en wit lenen zich uitstekend voor zo'n ensemble. /^■Walvis in blik „Kruidenier, zo'n stukkie walvis, Zou dat lekker kunnen zijn? Geef mij dan een grote potvis In een blik van Albert Hei". „O, mevrouw, 't is overheerlijk, Echte Zuidpoolzeebanket. Alles malse walvis-biefstuk, In pikante saus gezet." „Heeft zo'n vis dan ook al biefstuk, Die kan bakken in de pan? Kun je daar ook jus uit braden, Want daar houdt mijn man zo van „O mevrouw, u moet maar denken: Zo'n vis is van kop tot teen Niks als éne grote biefstuk, Uitgezonderd dan het been. Alles": koken, bakken, braden, Kunt u met zo'n beestje doen. Net als meat and vegetables Van uw mager vleesrantsoen". „Hebt u 't zelf ook al gegeten. Dat u mij goed raden kan?" „Neen, mevrouw, ik ben geen zeerob, Want ik word er zeeziek was". ZIJ ZAG BUCHENWALDE. Volgens berichten in de Engelse pers is mrs. Mavis Tate, die veer tien jaar lang conservatief parle mentslid is geweest, Donderdag j.l. dood aangetroffen in een met gas ge vulde kamer van haar woning te Londen. Zij was 54 jaar oud. Mrs. Tate maakte, als enige vrouw, deel uit van het gezelschap parlements leden, dat in 1945 een bezoek bracht aan het voormalige nazi-concentra tiekamp Buchenwalde. Hetgeen zij daar aanschouwde, moet haar zeer hebben aangegrepen. Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen Nederlandse bloem bollen-export naar V S. Gisteren verschenen Amerikaanse en Nederlandse belangengroepen voor een commissie van het Congres om heftig te protesteren tegen 2 wetsvoorstellen ter beperking van de import van gekweekte bloembollen. De Nederlandse groep bestond uit vertegenwoordigers van de Verenig de Nederlandse Bloembollenkwekers. De woordvoerster van de Amateur Garden Club of America, welke orga nisatie onderafdelingen heeft in 41 staten, zeide, dat, indien de wets voorstellen werden aangenomen, de Amerikaanse tuinliefhebbers niet meer in de gelegenheid zouden zijn de betere soorten bloembollen uit Nederland te kopen. Door de import van deze bloembollen te verbieden, zal Nederland de afzetmarkt voor bloembollen in Amerika verliezen op het moment, waarop de Amerikaan se regering tracht het Nederlandse herstelprogramma te steunen. Zy voegde er aan toe, dat haar or ganisatie van mening is, dat er geen gevaar bestaat, dat er zich onder de geïmporteerde Nederlandse bloem bollen aangetaste bollen bevinden. OPKOMST EERSTE OEFENING DIENSTPLICHTIGEN. De dienstplichtigen, die op 24 Juni 1947 voor eerste oefening onder de wapenen zouden moeten komen, bij 6 R.I. te Maastricht, 9 R I. te Steen- wijk en het corps geneeskundige troepen te Utrecht, moeten zich niet op 24 Juni, doch op 3 Juli a.s. bij hun onderdeel melden. ROEIBOOT MET ZEVEN MAN OMGESLAGEN. Twee personen verdronken. Onder de gemeente Markelo is Donderdagmiddag vijf uur in het Twente-Rijnkanaal een roeiboot met zeven arbeiders omgeslagen, waarbij dc 68-jarige K. Kok en de 47-jarige G. Gelmers uit Hengelo verdronken. De mannen hadden de boot geno men om nog tijdig de bus van Lochem naar Hengelo te kunnen ha len. Onmiddellijk nadat de boot was omgeslagen, werden door personen, die van het ongeluk getuigen waren, reddingspogingen in het werk gesteld. Men slaagde er in vijf man op het droge te brengen, voor de twee ove rigen kwam redding te laat .Tegen zes uur werden de lijken uit het kanaal opgehaald. Sen. koAAe.ltje.... „Trots alle „personalisme" kent het socialisme aan de staat een plaats toe in het volksleven, die hem niet toekomt; men verwacht in die krin gen steeds alle heil van de Staat. Al is de vervanging van het „historisch materialisme" door het „historisch idealisme" ,op zichzelf een verbetering, ook dit laatste is als fundamenteel humanisme anti-chris telijk". Prof. mr. Anema.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1