Colijnherdenking te 's-Gravenhage Coöp. Centrale Boerenleenbank Lonen en arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf y RIJD AG 6 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vanwege het centraal comité anti-revolutionnaire kiesverenigingen werd gistermiddag in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage een herdenking van dr. Co- lijn gehouden. De vergadering werd gepresideerd door mr. J. A. de Wil de, tweede voorzitter van het cen traal comité. Nadat van ps. 27 het 7de vers was gezongen en mr. De Wilde de 90ste ps. voorgelezen had, gevolgd door een gebed, bracht hij dank aan de regering voor haar hulp, om het stof felijk overschot van dr. Colijn naar Nederland terug gebracht te krijgen. De begrafenis van deze morgen ge schiedde weliswaar zonder toespraak eii bloemen, aldus mr. De Wilde, maar droeg des niettegenstaande een indrukwekkend karakter. Hij dankte mevroutv Colijn en haar familie,, dat zij hier thans aanwezig waren. Vervolgens gaf hij een karakterte kening van de overleden staatsman, die in alle omstandigheden beheerst was. Colijn hielp de anti-revolution- naire partij door vele moeilijkheden heen. Nimmer was hij enghartig en steeds wars van kleine politiek. Colijn was eenvoudig van hart, maar een staatsman van groot allure, die zich steeds een nobel tegenstan- DE HEILIGVERKLARING VAN GR1GNION DE MONTFORT. Een comité heeft zich gevormd om ook in Nederland, de Heiligverkla ring van de Zalige Grignion de Montfort waardig te vieren. Dat co mité is met allerhande voonbereid- selen bezig. Destijds hebben wij beloofd, het Nederlands publiek, naargelang de werkzaamheden, voortgang maken, op de hoogte te houden. We zijn gelukkig te mogen berich ten, dat er, zoals uit andere landen b.v. uit België, uit Frankrijk (dre ex tra treinen), uit de Verenigde Staten, Cananda, Engeland, ook uit ons land een afvaardiging naar Rome vertrekt, om de plechtige Heiligverklaring op 20 Juli a.s. bij te wonen. Het geldt hier niet om een bepaald geval, dat op zichzelf staat, doch een algemeen godsdienstig belang. Een devotie is katholiek, of is dat niet. De H. Stoel bekrachtigt, met deze heilig verklaring, de devotie, waardoor Mont fort een heilige werd. Derhalve is het ons ernstig streven, heel Katho liek Nederland, in al zijn organisa ties en geledingen, in deze afvaar diging vertegenwoqrdigd te zien. Uit nodigingen zijn verzonden aan de Geestelijkheid, onze katholieke pers, het onderwijs alsmede aan de cultu rele en maatschappelijke wereld. Tevens echter meenden we een klein aantal plaatsen te moeten open houden voor personen, die om een of andere reden, b.v. dankbaarheid voor gebedsverhoring of verkregen gunsten, geloften of speciale verering voor de nieuwe heilige, deze heilig verklaring te Rome wensen bij te wonen. Wie hiervoor nog in aanmer king meent te komen, gelieve zich on middellijk met ons in verbinding te stellen. PATER H. RIGA s.m.tm. Paters Montfortanen Directeur der Rome-reis Heilige Land-stichting, Nijmegen. BIJZONDERHEDEN VAN DE KERKVERVOLGING L\ DE OEKRAÏNE. Via Engeland kwam het volgende bericht binnen over de vervolging door Sovjets van de Katholieke Kerk in de Oekraïne. „De Grieks-Katholieke Kerk in de Westelijke Oekraïne werd door de Sovjet-autoriteiten plompweg geliqui deerd. De bisschoppen werden aange houden. daarna te Kiev tot zware kerkerstraffen veroordeeld en thans ontbreekt van hen alle spooor, zodat men niet eens meer weet, of een hun ner in leven is. Bisschop Grigorii Chemisjin uit Stanslaw en zijii wij bisschop Latisjewski zijn in Bolsje wistische gevangenschap gestorven. De Metropoliet van Lemberg, Aarts bisschop Jozef Slipyj ligt zwaar ziek, vermoedelijk te Krasnojarsk en men vröagt zich af, hoe lang hij het nog met zijn verwoeste gezondheid in de gevangenis zal kunnen uithouden. Over het verblijf van Bisschop Josa- phat Kocylowskii en Wijbisschop Gri gorii Lakota uit Przemysl; over het lot van Bisschop Remsja uit Usjgorod Bisschop Mykela Tsjarnozki (Aposto lisch Visitator voor de Noord-Weste lijke Oekraïne), alsook van Bisschop Budka tast men volledig in het duis ter. In het buitenland weet het publiek ampertvan hun lot, omdat men zich er nauwelijks voor interesseert Is dit niet een ten Hemel schreiende onverschilligheid van de zich Chris telijk noemende wereld? In Europa heeft men ongeveer 5 millioen Oe- kraïners van hun Kerk beroofd, in totaal 8 Oekraïnische Bisschoppen zonder enige schuld, doch slechts om hun trouw aan het Geloof, voor lan ge jaren :n kerkers geworpen en hun priesters in concentratiekampen op geslotenen daar stapt de be- sohaafde wereld in alle zielerust overheen! In dit gval gaat het niet om een Katholieken vervolging zoals in Joe goslavië b.v. In de Oekraïne heeft men de gehele Grieks-Katholieke Kerk vernietigd en volledig opgelost. Dat Haar cultuurschatten worden ge geven aan de Russisch Orthodoxe Kerk is nog het minste, vergeleken bij het feit, dat 5 millioen Oekraïnische Katholieken geen zielzorgers meer hebben en dit in de 20e eeuw zo'n kleinigheid lijkt, dat men het als da gelijkse kost opvat en geen actie er tegen onderneemt, gelijk in het geval van Mrg. Stepinac. Hier gaat het om het geloof van 5 millioen Christenen en desondanks moet men zich deze' acute vraag stellen: „Waar blijft hetl -i'W.rptpn?" K.NP.I ders toonde. Tenslotte eerde mr. De Wilde hem als een der organisatoren van het verzet. Ook dankte spreker mevrouw Co lijn voor hetgeen zij voor haar man geweest is. Vervolgens was het woord aan oud minister dr. J. J. C. van Dijk, die een overzicht gaf van wat Colijn in Indië, in het parlement en in het in ternationale leven voor Nederland betekend heeft. Een grote steun was hem zijn vrouw, die hem in de ballingschap volgde. Ook deze ballingschap aan vaardde hij uit Gods hand en geen klacht kwam over zijn lippen. De woorden, die hij in dit verband sprak, luidden: „Ik giloof, dat God mij in de stilte heeft willen brengen". Nadat ps. 68 was gezongen, betrad prof. dr. K. Dijk als laatste spreker het podium. Prof. Dijk meende, dat het gezegde, dat Colijn bij Kuypers uitvaart gesprokén had: „Er was een wisselwerking tussen het eenvoudige volk en dr. Kuyper", evenzeer op ar. Colijn van toepassing was. De ge meenschap, die er tussen Colijn en het calvinistische deel van ons volk bestond, lag in de eenheid van het geloof, in het geestelijk contact van de liefde voor de Heiland. Deze man, die zo groot van postuur was, bezat een kinderlijk geloof, waarvoor hij niet aarzelde uit te komen, en waar uit hij ten vobe leefde. Spreker eindigde met woorden van troost tot mevrouw Colijn en haar familie. Met het zingen van vers 7 en 8 en dankgebed, werd de bijeenkomst besloten. Onder leiding van mr. P. Truyen, spaarders een waarborg vinden, dat President van de Raad van Toezicht, werd heden te Eindhoven de jaar vergadering gehouden van de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank, waarop de heer A. Fleskens, voorzit ter van het bestuur, ter toelichting van het jaarverslag een rede uit sprak. Hij zette uiteen hoe ons land in ernstige mate het slachtoffer is van de gebrekkige economische verhou dingen tussen de volken, nu ons na tuurlijk achterland gesloten blijft voor de afzet van onze land- en tuin bouwproducten, in ruil waarvoor wij hulpstoffen en productiemiddelen zouden hebben kunnen betrekken, die onze wederopbouw zozeer behoeft. Spr. wees erop hoe de agrarische productie van steeds groter belang wordt voor de voorziening vai. het eigen land, doch dat op dit gebied ernstige spanningen dreigen tussen nagestreefde consumptieprijzen een redelijke beloning voor de pro ducent. De oplossing der moeilijkhe den moet zijn redelijke lonen en re delijke prijzen overeenkomstig de stand onzer welvaart, waarbij ook de boer het zijne krijgt. Omgekeerd heeft het boeren- en tuindersbedrijf een steeds groter be lang bij verlaging van het welvaarts peil. Bij voortduring moet het stre ven gericht zijn op zo laag mogelijke kostprijzen, waartoe o.m. behulpzaam kan zijn de coöperatie voor het ge zamenlijk aanschaffen en gebruiken van landbouwwerktuigen. Sprekende over de ordeningsmaatregelen van overheidswege ten aanzien van het geld-, crediet- en kapitaalverkeer wees spreker erop hoe de boeren leenbanken naast het blokkerings- en deblokkeringsbeleid te doen hebben met effectenregistratie, certificatie van buitenlandse activa, uitvoering van deviezen-maatregelen enz., ter wijl uit de bij de boerenleenbanken aanwezige geblokkeerde tegoeden in totaal voor 46.000.000 werd inge schreven in het grootboek 1946. Spr. hoopte, dat de geleidelijke ontspanning in het blokkeringssy steem spoedig door een algehele li quidatie der geldsanering zal worden gevolgd. De boerenleenbanken zullen zich steeds meer moeten bekomme ren om haar eigenlijke taak als dorps- spaarbank, credietbank voor boeren en tuinders en girocentrale voor het platteland. Het kwam spr. overbodig voor, dat, naast de door spaarbanken en boerenleenbanken geboden gele genheid tot sparen, het rijk nieuwe spaarmogelijkheden zou moeten bie den in de vorm van spaarbrieven enz. De beste propaganda voor het sparen acht spr. gelegen in een zuinig finan cieel ovcrheidsbeheer, waarbij de LEIDEN HET WERK BIJ MEELFABRIEK „DE SLEUTELS" HERVAT. Zoals gisteren reeds gemeld, is de arbeid bij de Meelfnbriek „De Sleu tels" gistermorgen hervat. Men verspreidt geruchten, dat de staking is opgeheven door een te gemoetkomen aan de eisen van de E.V.C. door de directie en het Col lege van Rijksbemiddelaars. Ten aanzien hiervan wordt ons van de zijde van de Directie en de Bedrijfs- unie van Fabriekmatige Bedrijven medegedeeld, dat door de E.V.C. in dit conflict geen eisen aan de Di rectie kenbaar zijn gemaakt, dat geen besprekingen met vertegen woordigers van de E.V.C. plaats hebben gevonden en dat de E.V.C geheel buiten het conflict heeft ge staan. De directie en de Bedrijfsunie be richten ons, dat de staking is be ëindigd doordat in besprekingen tussen de directie en leden van de Fsbriekskern gebleken was, dat van beide zijden een voortzetting van de staking ongewenst werd geacht. Tevens bleek, dat ten aanzien van de ontwikkeling van de arbeids voorwaarden in het bedrijf binnen het raam van de bestaande C.A.O. overeenstemming kon worden be reikt. Door de Bedrijfsunie is aan de contracterende werkgevers van de maalindustrie inmiddels een ver zoek gericht om besprekingen te openen over de voorwaarden voor de verlenging van de C.A.O,, welke op 31 December 1947 afloopt en waarvoor per 1 October definitieve overeenkomst moet zijn bereikt. SLAGERS SLUITEN WEGENS VERLAGING VLEESRANTSOEN. Slagers te Leiden en hebben besloten voortaan op Maan dag en op Dinsdag de winkels ge sloten te houden, nu het vleesrant soen tot 150 gram per week is ver laagd. Nader vernemen wij, dat sla gers in andere delen van het land een dergelijke regeling nog niet overwegen. hun spaargelden worden aangewend tot verhooging van 's lands welvaart. Spr. meende, dat de boerenleenban ken waarschijnlijk nog moeilijke tij den tegemoet gaan en dat het wellicht moeilijk zal vallen in de toekomst de eindjes aan elkaar te knopen. De Cen trale Bank zal echter steeds de meest vergaande hulp en steun veilenen. Een versterking van de reservepositie der Centrale Bank zal bij voortduring de aandacht moeten blijven vragen. Spr. betreurde, dat bij de boerderij- bouw nog steeds met een voorlopige financieringsregeling moet gewerkt worden, die tot gevolg heeft, dat de oorlogsgetroffenen in de geteisterde gebieden al te zwaar worden belast. JUBILEA BIJ P. EN C. Onder vele blijken van belangstel ling herdacht vandaag de heer W. van Vliet de dag, waarop hij vóór veer tig jaar in betrekking kwam bij de firma Peek en Cloppenburg hier ter stede. Tegelijk met dit jubileum werden de zilveren jubilea herdacht van de gebrs. S- en J. Labordus, die in de oorlogstijd 25 jaar als thuiswerkers aan de zaak verbonden waren. De drie jubilarissen werden heden morgen met hun echtgenoten op de bovenzaal der; zaak aan de Bree- straat ontvangen door het gezamen lijk personeel in het bijzijn van vele" familieleden. De bedrijfsleider( de heer W. ^n Zuiden, wees er in zijn toespraak op}' dat vandaag drie voorname mede-' werkers van P. en C. een jubileum vierden. De eerste van hen is de ate lierchef, de heer W. van Vliet, die in 1907 als stukwerker in betrek king kwam. Tot 1925 werkte hij sa men met de vader van de beide an dere jubilarissen en van heer Labor dus Sr., thans niet meer in leven, mocht hij een degelijke opleiding ont vangen. Bij zijn komst in 1907 vond de heer v. Vliet een klein atelier met weinig comfort. Hij groeide evenwel met de zaak mee en thans mag ge zegd worden, dat hij de vraagbaak is voor iedereen. Voor zijn welwillend heid in de omgang en voor de goede diensten in zijn verantwoordelijke functie aan de zaak bewezen, zegde de heer v. Zuiden de jubilaris hartel lijk dank. Wat de beide heren Labordus be-, treft, zij zijn kleermakerszonen en interesseren zich dus wel zeer bijzon der voor het vak. Spr. dankte de jubilarissen voor hun langjarige medewerking in het bedrijf en sprak de hoop uit, dat zij daaraan nog lang hun beste krachten mogen geven. i Namens de directie bood spr. hier- i de jubilarissen een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens sprak de heer Th. Mes- sink, chef-coupeur, namens het per soneel hartelijke woorden van geluk wens tot de jubilarissen, hun dan kend voor de prettige omgang en sa menwerking. Mede namens de heer v. Zuiden bood spr. de jubilarissen vervolgens :n stoffelijk aandenken aan. Nadat een kopje koffie was ge bruikt, dankten de jubilarissen ie3er op hun beurt voor de lof hun toege zwaaid en voor de aangeboden ge schenken. HANDELAREN IN BRANDSTOFFEN. De Vakgroep Handelaren in brand stoffen. afd. Leiden hield gisteravond in „In den Vergulden Turk" een al-' gemene ledenvergadering onder lei ding van de heer K. Ouwerkerk. De lste voorzitter, dé heer C. van Haas teren, moest zich op doktersadvies terugtrekken en werd door de verga dering tot ere-voorzitter benoemd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. de Roode te Oegstgeest. terwijl als voorzitter werd aangewezen de heer Joh. H. Boelee. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: Joh. H. Boelee, 1 voor.: K. Ouwerkerk, 2e voor zitter; J. Zeilstra, le secr.; W. de Roo- de, 2e secr.; C. A. v. Dorp penn. Na bespreking van de vacantie-regeling werd met nadruk gewezen op de J noodzaak, dat het publiek de bonnen 74 en 75 inlevert, daar anders de handelaren niet bevoorraad worden. Ieder zal begrijpen, dat hiermede eni ge haast gemaakt moet worden, wil de aflevéring eerstdaags een vlot verloop hebben. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen*rechts- geleerdheid: de heren: F. H. Jonkers te Goes, J.D. Verschoor te Leiden, M. P. S. van Berckel te Bilthoven. De dames: N. C. Schimmel te 's-Gra- hage, S. Boekman te Leiden. K. J. B. Leonardusparochic. Aid. Jongemannen. Hedenavond om 8 uur bijeenkomst in de zaal aan de Potgieterslaan. Komt allen, want er is nogal het één en ander te bespre ken. „DAT IS ZO GEK NOG NIET!" Zo luidt de titel van een ge zellige aVond, georganiseerd door de „Stadsraad". Komt Zondagavond om vijf voor acht uur naar het St. Ant. Clubhuis aan de Mare. Gun u zelf een vrolijke avond, u steunt daar mee de „Vlammenwerper". De jongeren uit Leidén komen van zelfsprekend, de ouderen zijn ook van harte welkom. Kaarten te halen bij: Jan Klein, Heren singel 26; Wim Zonderop, St. Jacobsgracht 1, Kees Leune, Oude Vest 33a, Theo de Wilde, Da Costastraat 4*8. Secretaris S. R. Gistermiddag te 2 uur is brand uitgebroken op een zolderkamertje van perceel Heerengracht 13, be woond door de fam. D. Twee kamer tjes en een gedeelte van de zolder brandden uit, de benedenverdiepin gen veel waterschade. De oorzaak van de brand is onbekend. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina Geertruida, d. van A. Ouwerkerk en G. de Groot; David, z. van J. van der Burg en J. W. van der Zijden; Johan Christian, z. van C. A. de Meijere en H. M. Huizinga; Wilhelmina, d. van H. van Ham en H. van Werkhoven; Joseph, z. van H. Ouwerkerk en W. M. Houps; Jacob, z. van D. van der Burg en H. Koekebakker; Johannes, z. van I. Ligtvoet en M. Honders; Thea, d. van D. van Duijn en H. C. de Jong; Tuon Chou, z. van T. J. Chang en J. C. Krom; Catharina, d. van C. Hoorn en M. C. Boom; Paula Adolphine Louise, d. van A. J. Bred- dels en G. Gossen; Cornelis Herma- nus Nicolaas, z. van H. C. Jonkman en J. B. van den Haak; Jacobus, z. van J. van der Leek en E, M. W. van Iterson; Gijsbertus Philippus Maria, z. van J. J. A. van Schie en P. J. van der Drift; Johannes Franciscus, z. van J. F. Strang en C. C. van Elderen; Antje Elisabeth, d. van A. J. Marijt en W. C. Velzel; Rosina Johanna, d. van N. Vooijs en M. E. van Steyn; Cornelis, z. van W. Springer en E. J, van Hooidonk. Overleden: H. de Bolster, man, 73 j.; E. H. J. Cunaeus, man, 76 j.M. P. Stoute, wed. van J. van den Berg, 83 j.; T. M. Paumen, man, $4 jaar. Ondertrouwd: C. de Best jm. 22 j. en J. A. Helvensteijn jd.. 21 j.; D. Beijer jm. 27 j. en H, J. Boom jd. 25 j.; L. J. Bisschops jm. 23 j. en E. Baart jd. 19 j.; J. Bosman jm. 21 j. en H. C. Schouten jd. 21 j.; H. Broers jm 22 j. en W. Otgaar jd 20 j.; J. J. Cornet jm 32 j. en C. van Strater gesch. 22 j.; J. Harland jm 24 j. en G. Vermeer jd 23 j.; N. J. van der Hoeven jm 34 j. en G. M. A. van Velzen jd 33 j.; J. Keij- zer jm 37 j. en J. M. C. van den Hoed jd 22 j.; J. Ligtvoet wednr j. en E. Blansjaar wed. 73 j.; J. Massaar jm 34 j. en C. Flanderhijn jd 32 j.; A. Stouten jm 28 j, en J. C. C. Dekker gesch. 31 j.; W. F. Stouten jm 26 j. en M. C. H. van Strien jd 18 j.; A. P. G. Timp jm 24 j. en L. W. Jansen jd 22 j.; C Segaar jm 27 j. en H. van Appel jd 26 j.; A. van Dam jm 26 j. en G. M. Fassotte jd 25 j.; G. B. Zwienink jm 24 j. en N. de Roode jd 22 j.; J. van Maurik jm 21 j. en M. M. Holverda jd 17 j.; A. J. Oudshoorn jm 23 j. en J. Ouwersloot jd 23 j.; J. Vijfhuizen jm 27 j. en C. W. van Vliet jd 25 j.; C. J. van Rooden jm 29 j. en J. M. Juffermans jd 29 j.; A. van der Velden jm 24 j. en W. A. van der Veldt jd 24 j,; J. C. J. Bronsgeest jm 28 j. en H. C. J. Ger ritsen jd 26 j.; B. Borreman jm 26 j. en W. C. Jurgens jd 19 j.; H. B. Nieuwenhuijs jm 25 j. en J. Verra jd 21 j.; W. J. M. Kloos jm 25 j. en J. E. de Tombe jd. 27 jaar. viel. Gebleken is, dat hij die dag nog iemand anders tot zijn slachtoffer had gemaakt. Hij is in het politiebureau ingesloten, vanwaaruit hij zal wor den overgebracht naar een opvoe dingsgesticht. HAZERSWOUDE Voetbalvereniging St. Bernardus. Woensdagavond had de oprich tingsvergadering plaats van de Voet balvereniging „St. Bernardus". De heer J. Scholten nam de leiding van deze vergadering welwillend op zich. Hierna kreeg de kapelaan het woord, die de geestelijke belangen uiteen zette. Spr. deelde tevens mede. dat iedere R.K. voetballer volgens de wens van de Bisschop lid van de con gregatie diende te zijn. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Jac. Verdegaal. die uit eenzette, waarom het voorlopige be stuur gemeend heeft de oude naam St. Bernardus, weer voor te stellen. Door deze spreker werd diep inge gaan op de ware sportgeest van de spelers, en de juiste houding die de belangen van onze nieuwe club waar borgt. Vervolgens werd dank ge bracht aan de pastoor, het kerkbe stuur en anderen voor hun mede werking, onder meer het gratir be schikbaar stellen van een kleedlokaal. De contributie is als volgt vastgesteld: senioren, dat zijn degenen boven 17 jaar 1.25 per maand, junioren 15 tot 17 jaar 20 cent per week, adspiran- ten 1215 jaar 10 cent per week. De regeling van het ophalen der senio ren-contributie per maand, of per week zal nog nader worden bezien. Na de rondvraag volgde de inschry- ving die 69 nieuwe leden opleverde. WEERSVERWACHTING MINDER BEWOLKING g Vannacht een krachtige Wes- g g telijke wind met enkele regen- g buien. Morgen weer naar Zuid- o g West ot Zuid draaiende en tij- 8 g delijk afnemende wind. Afne- 5 g mende bewolking en vrijwel o o overal droog weer met iets ho- 5 gere tempartuur dan vandaag. nooooonooonnoonnooonnonnnnnooooooo LAATSTE BERICHTEN DOODVONNIS VOLTROKKEN. Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van Tj. van der Weiden, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam. Het dood vonnis is hedenmorgen voltrokken. Tj. van der Weiden, die geduren de de bezetting burgemeester van Velsen was, werd tot de doodstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan mishandeling, hulpverlening aan de vijand, het blootstellen aan op sporing en vervolging van Nederlan ders en vrijheidsberoving, de dood tengevolge hebbend1. GRATIE VERLEEND. Bij K B. is gratie verleend aan A. J. du Burck, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in levenslange gevange nisstraf. ALPHEN AAN DEN RIJN DISTRIBUTIEKRING ALPHEN AAN DEN RUN. Nauitreiking bonkaarten 707 en Brandstoffenkaarten. De nauitreiking van bovengenoem de kaarten vindt plaats te: Leimui- den op Dinsdag 10 Juni 1947; te Nieuwveen op Woensdag 11 Juni. 1947. Inlevering winkeliers in de week van 8 tot en met 14 Juni 1947. In de hierboven vermelde week dienen winkeliers de volgende bon nen in te leveren: Brood: D-01 brood D-02 brood D-03, Res. D-06, Res. D-ll Brood D-13 Res. D-21 Brood Rts. bon E21 alsmede coupure X 105 plus nieuwe bonnen. Bloem: D-03 Alg. D-14 Res. D-16 Res. Rts. bon E22. Boter-. D-01 Boter D-07 Res. D-ll, Boter D-21 Boter Rts. bon E31 Margarine: D-01 Res. D-02 Boter D-04, Res. D-12 Boter D-22 Boter Rts. bon E32. Kaas: D-01, Alg. D-ll Alg. D-21 Kaas Rts. bon E 36. Vlees: D-01 Vlees D-02 Vlees D-ll Vlees D-12 Vlees D-21 Vlees D-22 Vlees Rts bon E51. Coupures X 116 C 300. C 301, C 399, C 400. Vleeschwaren D-01, Vlees D-02 Vlees D-ll. Vlees D-12, Vlees D21, Vlees D-22, Vlees Rts. bon E 51. Veel belovende knaap. Terwijl leden van „Alphense Boys" Woens dagavond op hun terein aan het trai nen waren, heeft de 12-jarige J. de L. van de gelegenheid gebruik gemaakt om uit de kleedkamers een tweetal .portemónnaies te ontvreemden, teza men inhoudende plm. 84.Het geld heeft hij nabij het Bospark be graven onder een paar stenen, met het voornemen het de andere dag daar weg te halen. De politie heeft hem evenwel, op aanwijzing, des nachts nog in verhoor genomen, waarbij hij tenslotte door de mand De samenwerkende werkgevers organisaties en de bedrijfsunie voor het bakkersbedrijf hebben op Woens dag 4 Juni j.l. een onderhoud gehad met de minister van sociale zaken. Het resultaat hiervan, aldus de len ons genoemde werkgeversorgani saties mede, is dat redelijkerwijze aangenomen mag worden, dat zeer binnenkort de mogelijkheid tot het geven van een vacantie-toeslag in het bakkersbedrijf zal worden ge opend. Ook kan publicatie der nieuw' bindende regeling van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden een dezer dagen in de Staatscourant worden te gemoet gezien. Voor wat betreft een eventuele prestatie-premie zullen partijen op HILLEGOM Spoedeisende Raadsvergadering. De Raad kwam in spoedeisende ver gadering bijeen. Na het gebed stelt de voorz. het enige agendapunt aan de orde.- Conversie geldlening. Spr. deelt mee, dat er nog een grote obli gatielening loopt, per resto groot 932.000, i entende 3 ys pet. Deze loopt tot 1971. We zijn thans in de gelegenheid, deze om te zetten in een a 3K pet. en al is het verschil gering, over deze grote som is zij bezuinigend; bovendien eist een Obligatielening door uuloting veel administratief werk; de nieuwe is veel eenvoudiger; na 5 jaar is bo vendien versterkte aflossing steeds toegestaan. Met alg. st. wordt het voorstel aangenomen. Nog deelt de voorz. mee, dat Ged. Staten de fraude-risico-verzekering tot 30.000 te laag achten; zij wen sen ze verhoogd te zien tot f 40.000*. Hiertoe wordt besloten. De voorz. zegt verder, dat zich een gegadigde heeft gemeld voor het huren der oude gebouwen van O. W. aan de Kerkstraat. Het gehuurde zal bestemd worden voor een chemi sche fabriek. Waar in de toekomst industrie een gemeentebelang moet worden geacht en de gemeente geen kosten zal dragen voor reparatie en inrichting, stellen B. en W. de raad voor, de oude wagenloods, kantoor tje en bijkantoortje aan de heer Ei sen uit Haarlem te verhuren voor de tijd van één jaar en voor f 30 per maand daar we toch zelf geen re delijke bestemming voor die gebou wen hebben. Tot verhuur wordt met alg. st. besloten. De raad verleent vervolgens aan B. en W. machtiging tot afsluiting van de dierst 1946. daar dit vóór 1 Juli moet geschieden. Bij de rondvraag merkt de heer Stokman op dat het spitwerk aan de Hoedendoos ongeveer 3 x het contractloon kost. Hij acht dit voor de gemeente kostbaar en voor de particulieren niet wenselijk. De heer Loerakker merkt op, dat hetgeen daar moet gedaan worden niet met gewoon spitwerk te verge lijken is: als je daar 3 dagen spit ga je naar het ziekenhuis (gelach). Aanbesteding. Gistermorgen had in tegenwoordigheid van de loco-burgemeester, ambtenaren der secretarie en de Dir. van O. W. door architect W. Kuitens alhier de aan besteding plaats van 18 arbeiderswo ningen aan de Vorse'aan te Hille- gom. De hoogste inschrijver was de firma Corn. Boel, Voorburg 297.700 en de laagste: Vermeulen, Haar lem 231 669.De gunning wordt later bekend gemaaat. De Winkelbeurs. Deze werd in Flora gehouden van 31 Mei t/m 3 Juni. Ze werd geopend door de Bur gemeester, die de activiteit der ex poserende middenstanders prees. Het aantal bezoekers ging de 2000 ver te boven. De beurs is een succes gewqrden en zal zeker worden her haald. Op de laatste avond werd op Amerikaanse wijze een fruitmand verkocht ten bate der Stichting 19401945. De opbrengst daarvan beliep f 176,25. SASSENHEÏM Kerkveiling. Maandagavond zal in het K.S.A.-Gebouw wederom de advies van de minister zich onmid dellijk in verbinding stellen met het college van Rijksbemiddelaars, ten einde zo spoedig mogelijk tot het in stellen van een onderzoek te geraken. Hoewel de mogelijkheden tot het in voeren van een collectieve, voor het gehele bedr.'j; geldende prestatie premie niet groot moeten worden ge acht, aldus de samenwerkende werk geversorganisaties, zal het onderzoek zich wel daartoe uitstrekken en te vens meer in het bijzonder tot het nagaan van dc mogelijkheden in in dividuele ondernemingen en groepen van werknemers daarin. KORFBAL Programma K. N. K. B. voor Zondag N.H. Ie kl. Koog ZaandijkBlauw Wit; SwiftOosterkwartier. Z.-H. le klasse: Ons Eibernest Deetos; Vicus Orientis—HSV; Het Zuiden—DKC 2e klasse A: Deetos Achilles 2; WionSchiedam; Gymnasiasten 2 Zwervers, De Algemene—OSCR. 2e klasse B: Die HagheVicus Orientis 2; Zuiden 2—Quick. jaarlijkse veiling worden gehouden. Het belooft weer gezellig te worden voor iedereen, want hiet alleen bol len zullen worden geveild maar ook bloemen, planten, huishoudelijke ar tikelen en iets wat de tong streelt. Voor iedere beurs iets bijzonders, iedere koper kans- op een attractie! Geen parochiaan verzuime deze avond ten bate van kerk, armen en St. Bernardus by te wonen. Aanvang 7 uur; zaql open 6 uur. VOORHOUT Paard zonder eigenaar. In deze gemeente bevindt zich onder de gevonden voorwerpen een paard. Eigenaar onbekend Inlichtingen zijn te bekomen by de politie. Eerlijke vindster. Mej. L. was zo gelukkig een portefeuille met 300.te vinden, toebehorende aan de heer N. uit Den Haag. Zij stelde zich direct met de eigenaar in ver binding, die deze eerlijkheid niet onbeloond liet. - Geboren: Franciscus P. M., z. v. J. Angevare en J. M. van Dijk; Johanna d. v. B. C. Cu>tdam en P. E. v. d. Hulst. VOORSCHOTEN Volksdansfeest. De R. K. Volks dansclub te Voorschoten organiseert Zondag a.s. een groot Volksdansfeest. Het doel hiervan is de grote cultu rele waarde van de volksdans duide lijker voor ogen te stellen. Het pro gramma zal worden afgewisseld met zang en declamatie. Ongetwijfeld zal er voor dit evenement, dat dit jaar voor de eerste maal wordt georgani seerd grote belangstelling bestaan. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de in deze editie voorkomende advertentie. MARKTBERICHTEN REIDEN, 6 Juni. Vee. Aanvoer: 10 fokstieren, 2 slachtstieren, 72 kalf- en melkkoeien, 119 varekoeien e.a., 50 vette kdeien, 32 pinken, 4 vette kalveren, 478 nuchtere kalve ren, 201 weideschapen 3492 lamme ren, mestvarkens 578 biggen, 24 paarden, 1 veulen. 30 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400650. varekoeien 300500, pink,en 150200, weideschapen 6090, lammeren f 1830, mest varkens 4060. biggen 3045, paarden 400950, bokken env gei ten 2060. Handel alles zeer matig Kaas. Aanvoer 71 partijen Goud se en 5 partijen Leidse kaas Totaal 76 partijen. Prijzen; Zware Goudse kaas 1.55. le soort f 1.49—1.53 en 2e soort f 1.421.48 per kg. Leidse kaas le soort 1.521.55 per kg. 4

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3