Problemen rond Nederlands-Indië RADIO De geweigerde bioscoop-bouw aan de Lange Kerkdam X PERSSPIEGEL j Washington r°l Square |JJj VRIJDAG 6 JUNI 1947 DE LEJDSE COURANT PAGINA 2 GERBRANDY EN WELTER SPRAKEN TE HAARLEM. In het stampvolle Concertgebouw hebben ex-min.president prof. dr. -P. S. Gerbrandy en oudminister Ch. I. J. M. Weiter Donderdagavond onder auspiciën van de Haarlemse afdeling van het comité handhaving rijkseen heid het woord gevoerd over „politie ke problemen rond Nederl. Indië". Prof. Gerbrandy wees in het begin van zijn betoog op de verantwoorde lijkheid van het Ned. Volk voor de nog s eeds durende, ellendige toe standen. waarin de Ned. Indische be volking leeft, een verantwoordelijk heid, waaraan niemand van ons zich mag onttrekken, aldus spr. Hij be toogde verder, hoe wij bezig zijn een oorlog, die wij reeds gewonnen waan den, te verliezen, doordat de vier menselijke vrijheden, waarvoor wij HAAGSE POLITIERECHTER. E. O. te Leiden had van de ge legenheid, dat zij in een groot ma gazijn was, misbruik gemaakt, om een japon te stelen, toen zij zich in de paskamer bevond. De officier eis te twee weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot f 15.- boete of 20 dagen hechtenis en voorwaar delijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. HAAGSE TRIBUNAAL. Wegens medeplichtigheid aan dief stal, heeft zich te verantwoorden ge had de verzekeringsinspecteur N. J. R., die te Boskoop op de uitkijk stond, toen in een loods inbraak werd gepleegd en diverse goederen wer den gestolen.. De officier had tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist. De rechtbank heeft veroordeeld! tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. „VERMOGEN" VAN 7.50 VERBEURD VERKLAARD. Het Tribunaal te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen mr. D. J. H. W. S., die in de bezettings tijd hoofd juridische afdeling van de Nederlandse Cultuurkamer geweest is. Het Tribunaal legde mr. S een in ternering op tot 1 Januari 1948, ter wijl hij voorts ontzet werd uit de bei de kiesrechten, uit het recht om bij de gewapende macht te dienen en uit dat om de advocatuur uit te oefe nen. Van het „vermogen" van de ver dachte, dat momenteel bestaat uit een girosaldo van 60 en 12 aan con tanten werd 7.50 verbeurd ver klaard, om zoals de president het formuleerde: „Het zü ie bij te dragen ter delging van de „astronomische" schade, veroorzaakt door hem en zijn soortgenoten". ZATERDAG. HILVERSUM I. (301 M.) 7.30 Orkest: 8.19 Luchtige ochtend- klanken; 9.15 Gram.muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kort verhaal; 10.35 Schubert-Schumann-program; 11.00 Uitzending voor de arbeiders; 12.00 Johan Jong; 12.35 Miller sex tet: 13.00 Strijdkrachten; 13.30 Gram. platen: 14.00 Het Nederlandse lied; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Radio Phil- harm »nisch Orkest; 15.45 Beoefening der huismuziek; 16.10 Lezing; 16.25 Orkest: 17.00 Artistieke staalkaart; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.15 Musette klanken; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Dameskoor; 19.20 Viool met piano; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land; 20.15 ..The Ramblers"; 20.45 Hoorspel; 21.15 Oké; 22.45 Walsmu ziek; 23.15 Hobbyhoek; 23.30 Nacht- voorstelling. HILVERSUM H. (415 M.) 8.15 Pluk den dag; 9.00 Uit onze muziekkalender; 9.10 Ochtendcon cert; 9.50 Orkest; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.platen; 11.00 „De Zonnebloem"; 11.45 Hongaarse Rhap- sodie; 12.03 Gram.platen; 12.30 Me- tropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Vervolg Metropole orkest; 14.00 Gram.platen; 14.30 „De Toneelkijker" 14.45 Filmklanken; 15.00 Voor de jeugd; 15.15 ..Jonge kunstenaars stel len zich voor"; 16.00 Musette muziek; 17.00 „De Wigwam"; 18.00 Pianoduo; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Buffalo Bill; 19.20 Klaas van Beeck; 19.45 „Banden die binden"; 20.20 Gram.platen; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Muzikale tombola; 21.30 Week end serenade; 22.00 Dwarsliggers; 23.30 Gram.platen. vochten, in Ned. Indië niet zijn gere aliseerd. Spr. weet dit aan de positie van de kabinetten Schermerhorn en Beel, die kans gaven aan de kliek Soekarno en de republiek van Japans fascistisch maaksel. Vervolgens nam de heer Weiter het woord, die het verbond van de K.V.P. met de P.V.A. aan critiek onderwierp. Spr. noemde de verhalen over in terventie van Amerika en Engeland fantomen, die uitgevonden zijn om een verkeerd beleid te argumenteren. I Amerika voert een strijd op leven en dood tegen het communisme en wij steunen door het verkeerd beleid dat- zelfde communisme op Java.» terwijl j wij Amerika zo noodig hebben voor onze eigen wederopbouw. PRIJSVERHOGING PETROLEUM-PRODUCTEN. Voor de derde maal sedert het op heffen van de prijscontrole in Ame rika, zijn de noteringen voor aard olieproducten aldaar begin Maart be langrijk gestegen, waarmede een re cordhoogte sinds 1926 werd bereikt. Tot op heden kon worden voorkomen, dat deze verhoging in de Nederland se verkoopprijzen merkbaar werd, door rekening te houden met de tegen de oude noteringen aangekochte voor-1 raden en de in de prijsberekening op- genomen risico-marges. Naarmate hieraan een einde komt, zullen de prijzen hier te lande echter moeten worden verhoogd. Met ingang van 1 Juni is dan ook een kleine prijsstij ging voor lichtpetroleum, speciale benzines, stookolie en asphalt inge treden. De prijzen voor beide eerst genoemde producten zijn met 1 cent per liter, die voor gewone en dikke stookolie met resp. 5.per 1000 L. en j 6.50 per 1000 kg., de asphaltprij- j zen met gemiddeld c.a. 5.— per ton verhoogd. WERKGELEGENHEID EN INVOER VAN SCHEERMESJES. De minister van Economische Za ken heeft op vragen van de heer Van den Boon (Arb.) over de invoer van scheermesjes geantwoord, dat bij het afsluiten van handelsovereen komsten met andere landen de belam gen van de eigen industrie uiteraard in 't oog worden gehouden. Het is ech ter niet doenlijk van het buitenland concessies op economisch gebied te verkrijgen, indien niet ook onzerzijds wordt tegemoet gekomen aan wensen van andere landen. De werkgelegenheid in ons land kan door dergelijke transacties niettemin worden gestimuleerd. Als voorbeeld noemt de minister, dat wij de beschik king hebben gekregen over buiten lyids bandstaai voor de vervaardiging van Nederlandse scheermesjes, omdat wij tegelijkertijd een niet onbelang rijk quantum gerede mesjes hebben afgenomen. Bakkersstaking te Amsterdam De toestand in de Amsterdamse bakkerswereld is op dit ogenblik nog tamelijk verward te noemen. Var. de ongeveer 800 bakkerijen, die de hoofdstad telt en die tesamen per week 27.000 baaltjes meel verwerken, yat neerkomt op 2.295.000 broden zijn 13 grote bedrijven niet aan het werk. Voor de meeste dezer grote be drijven werd reeds direct na het be sluit van de E.V.C. om in staking te gaan, gepost, wat verscheidene werk willigen weerhield hun werkzaamhe den te beginnen. Tot dusver is var krachtdadig optreden nog niets ge bleken en verloopt alles ordelijk. De patroons van „Aller Belang", die aan de eisen der E.V.C. tegemoet zijn gekomen, werken voor het grootste deel normaal, maar zullen waarschijnlijk met de politie in aan- NIEUWE BOEKEN (Mededelingen van IdiJ, Tilburg). Van Aerde, Rogier. Stem in de Woestijn. Geïll. met te ken. dr. Frfans Hame, A'dam, Urbi et Orbi IV Leven van Jo hannes de Doper. Prachtige Bij belse roman, waarvan de auteur van Kaïn het aparte geheim be zit. Gaskell-Stevenson, E. C. Cranford. Vert. uit h. Engels (Cranford) dr. Cïara Eggink Baarn, De Boekerij. V. Deze roman is al uit 1855, maar als zedenschets van een groep oude vrijsters zeer te waarderen en vol kostelijke humor. Hairnon, Paul. Lentestorm. Verhaal uit de jaren 1790 1814. Geïll. met teken. Utrecht Brussel, Het Spectrum, (1947) ni. Prachtige Zuid-Limburg se boerenroman, spelend in de Napoleontische tijd. Literair en met veelal lyrische inslag. Het thema vraagt voorbehoud. Heyrter, Sis. Dr. Het Meisje De psychologie van het meis je van de laatste schooljaren af tot aan de volwassen leeftijd. Geïll. met 16 blz. foto's Heemr stede. De Toorts IV. Phy- chologische studie over de groei van het meisje tot vrouw en over haar vorming. Populair en toch -wetensch. verantwoord, 'n Welkom boek. Jansen, Ant. M. De praktijk der Voorlichting. Theoretische verhandeling en uitgewerkte voorbeelden voor ouders en op voeders. Geïll. -met teken, en 8 bijl. Utrecht, St. Gregorius- huis IIIIV. Het probleem der „voorlichting", waar zoveel ouders mee tobben, wordt hier op gelukkige en duidelijke wijze opgelost. Warm aanbevolen. Kok, Frans Gekkenwerk. Een detective-roman Am sterdam De Arbeiderspers. II. Strijd om een medische ont dekking in een krankzinnigen gesticht. Moorden en zelfmoord. De dader blijkt toch de dader niet te zijn! Wat geforceerd, maar toch spannend. Payne, M. A. Moeder van vijfhonderd zestig kinderen. Vert. uit het Engels (Oliver Un twisted) dr. H. W. Methorst Jr, 's-Graveland, De Driehoek, IV. Populair paedagogische verhandeling over oude en hy permoderne giestichtsoipvoeding. Vlot en interessant. Romein-Verschoor, Annie D. P. C. Hooft 1581—1647. Geïll. met titelprent en 20 blz. reprod. Amsterdam, J. M, Meulenhoff, 1947 IV—V. Po pulaire biografie en bloemle zing. Een verdienstelijk werkje, dat men, ook om de rijkdom aan illustraties, een waardige hulde noemen mag. Schuur, Koos. Herfst, Hoos en Hagel. Gedichten Am sterdam, De Bezige Bij. IV. De dichter heeft hier zijn ver zen uit 19301945 gebundeld. Ook de illegale publicaties hier in opgenomen. Weemoedige, wat rhetorische poëzie. Van Veen, Piet Paulus. De zwoeger Gods. Geïll. met teken. Roermond; Maaseik, J. J. Romen Zn., IVV. Paulus' leven na zijn bekering tot zijn dood. Vooral zijn reizen, en brieven. Levendig verteld, hoewel enigszins onbeheerst. Aanbevolen. de Vooys, C. G. N, Prof. Dr. Verzamelde Letterkundige Opstellen, Nieuwe Bundel. Geïll. met 6 blz. foto's Antwerpen, De Sikkel; A'dam, Kosmos, IV. Bundeling van literaire op stellen (tijdschriftpublicaties en voordrachten). Niet voor de ge wone lezer bestemd. de Vreese, J. S.J;, Dr. Een raspaard uit Gods Renstal. Uit het leven van Alex le Clerc. Geïll. met prenten dr. Manon Iessel Utrecht; Antwerpen, De Fontein, 1947. IVV. En thousiaste biografie van de stichteres der Ursulinen. Pak- kqpd pleidooi voor de roeping van onderwijzeres. Wentink, Ank. Hoe Bert een flinke jongen werd. Geïll. met teken. dr. Ank Wentink Amsterdam, J. J. Kuurstra VI. Aardig verhaal voor begin nende lezertjes; een logeerpar tijtje aan zee maakt Bertie tot een flinke, frisse Bert. XX Onderdrukking en verzet. Nederland in oorlogs tijd. Afd. 1. Geïll. met foto's t. d. t. Arnhem, Van Loghum Slaterus; Amsterdam, J. M. Meu lenhoff, IV. le aflevering v. d. aangekondigde 44. Alg inlei ding en buitenlands beleid vóór 1940. Uitvoerig, zeer leesbaar en deskundig. I is verboden; II is streng voorbehouden; III is voorbehoud; IV is volwassenen; IVV is rijpere jeugd; VI is voor allen. raking komen wegens overtreding van de loonstop der regering. Naar het zich laat aanzien, zullen vele huishoudingen in de hoofdstad het heden zonder brood moeten stel len. De meelleveranties van de fabrie ken „Holland" en „Ceres" vindt voor alsnog geregeld voortgang. Het Verbondsbestuur van hef N. V. V. deelt'mede, dat het „de sta king in het bakkersbedrijf te Am sterdam in de meest volstrekte zin overbodig en tegenover de bevol king van Amsterdam niet minder dan misdaaig" acht. „Wij houden ons ervan overtuigd, aldus dit bestuur dat het ge lukken zal door middel van over leg met de daarvoor aangewezen in stanties overeenstemming te berei ken over redelijke verlangens, die door de arbeiders in het bakkersbe drijf gesteld kunnen worden. Zolang het tegendeel daarvan niet is bewe zen, is elke staking in dit zo vitale bedrijf fout". „Het verbondsbestuur heeft dan ook alle goedwillende arbeiders in het bakkersbedrijf opgewekt geen medewerking aan deze staking te verlenen en voorzover dit wel ge schied is, bet werk te hervatten." GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Woensdagavond kwam de gemeen teraad van Wassenaar bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester dr. S. baron van Wijnbergen. De voorzitter begroette de wethouder mr. dr. J. Hazenberg, die door ziekte geruime tijd de raadsvergaderingen niet heeft kunnen bijwonen. Spreker deelde mede, dat wethouder ir. H. W v. d. Voort door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Zonder discussie werden achtereenvolgens de volgen de voorstellen van B. en W. goedge keurd: Aan de Vereniging voor Christe lijk Nationaal Onderwijs de gevraag de medewerking te verlenen voor het stichten van een lagere school met gymnastieklokaal in Deyleroord; ten behoeve van de Christelijke lagere school aan de Herenweg een lokaal beschikbaar te stellen van het Dorps, huis aan de v. Zuylen van Nijevelt- straat; ten behoeve van dezelfde school gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermid delen; een kasgeldlening aan te gaan tot een bedrag van f 300.000. Omdat de heer J. Douwes ontslag gevraagd had als onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand moest in deze vacature worden voorzien. De heer W. C. Kool werd na stem- BEURSPRAATJE Ten opzichte van de beide voor afgaande dagen* was de handel op de effectenbeurs gisteren voor zover tenminste kon worden nagegaan, veel minder omvangrijk en daarbij bestond een enigszins gedrukte stemming, klaarblijkelijk te voor schijn geroepen door het feit, dat de P.N.I., Partai Nasional Indonesia, de regeringsnota had verworpen, aan welk bericht klaarblijkelijk een te grote 'draagwijdte werd toege kend. In ieder geval bestond er enig aanbod en de hoofdkoersen waren in vergelijking mèt de vorige slót- noteringen merendeels iets lager. De vrije handel voltrok zich op zeer kalme wijze. In de bekende hoofd fondsen was nu en dan wël wat te doen, evenals in de scheepvaart aandelen, maar de omzetten waren toch allerminst groot en daarbij lie pen de koersen aanvankelijk nog iets naar beneden. Grote verliezen werden echter niet geleden en te gen het slot van de notering trad een klein herstel in, en, vergeleken met; het vorige slot, waren de no teringen over het algemeen enige punten lager, waarbij echter verlie zen; van betekenis niet voorkwamen. De cultuurfondsen waren speciaal gedrukt, HVA's liepen bij een hoofdkoers van 225 achteruit tot 221, terwijl Dinsdag bij het slot 228 werd afgedaan. Amsterdam Rubbers ver loren per saldo een viertal punten. De nadelige verschillen bij de scheepvaart-aandelen en de indus trie-aandelen beperkte zich tot een of een paar punten. De minder cou rante industrie-aandelen waren on geveer prijshoudend. Bankaandelen onregelmatig. De Amerikaanse markt was stil, de koersen waren lager in overeenstemming met New York. De affaire op de beleggingsmarkt was van geringe afmetingen. De koersen van de Nederlandse staats papieren waren nagenoeg onveran derd. In de nieuwe Nederlandse dollarlening kwam eerst tegen het einde van de beurstijd een notering tot stand, waarbij met een koers van 100 7/8 opnieuw een kleine, ach teruitgang moest worden opgemerkt. De omzetten in pandbrieven en ge meentelijke en provinciale obliga- tiën waren klein en de koersen vrij wel ongewijzigd. Prolongatie IVk procent. ming als zodanig benoemd. Tot verte genwoordigers der gemeente in het bestuur der R.K. Woningbouwvereni ging St. Willibrordus werden geko zen: mevr. A. v. d. Goes geb. v. d. Plaats en de heer J. L. F. C. v. d. Vis. Het belangrijkste punt van de agen da was ongetwijfeld de bouw van de nieuwe bioscoop. De heer W. Boender meende, dat het karakter van de Lange Kerkdam toch reeds geschonden is door de aan wezigheid van een bankgebouw, een schoolgebouw en het postkantoor. Spr. vroeg zich af, waarom dan daar een bioscoop niet zou mógen worden neergezet. Voorts vroeg spr. er bij de wijziging van de uitbreidingsplannen terdege rekening mee te houden, dat de plaats waar de nieuwe bioscoop verrijzen zou, centraal gelegen is. Spr. verklaarde zich niet tegen het voorstel van B. en W. te willen ver zetten. De heer C. E. v. d. Berg vroeg na dere aanduiding van de plaats, waar de nieuwe bioscoop zou mogen ge bouwd worden, ook in verband met de gewenste centrale ligging. De heer C. v. d. Poel sloot zich aan bij wat de heer Boender over de noodzakelijkheid van de centrale lig ging had gezegd. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat de exploitant iets göeds wil brengen in Wassenaar en pleitte daarom voor een zo spoe dig mogelijke verwezenlijking van diens plannen. De heer J. L. F. C. v. d. Vis ver zette zich tegen de plannen aan de Kerkdam omdat le daar geen plaats is voor parkeergelegenheid en 2e om dat het naast het bedoelde terrein gelegen woonhuis van de heer Lau- rey dan volkomen zou worden inge sloten tussen het postkantoor en de bioscoop. Spr. stelde voor het plan voor te leggen aan de heer Dudok, die in de ze kwestie een ter zake kundig en ob jectief oordeel kan vellen. De heer A. J. van Bemmelen merk te op dat uit het gesprokene over deze kwestie duidelijk is komen vast te staan, dat allen het eens zijn over de noodzakelijkheid van een nieuw bioscooptheater. De voorzitter antwoordde op de Op merking van de heer Boender, dat de Kerkdam inderdaad enigszins is ont aard, maar dat de aanwezigheid van een bioscoop het karakter nog veel schaden zou. Spr. achtte het van veel belang, dat in Wassenaar een goede bioscoop zou verrijzen en zegde de medewerking toe van B. en W. voor een zo spoedig mogelijke verwezen lijking van de plannen op een cen traal gelegen plaats. Nadat aldus de agenda was afge werkt werd aan mevr. A. v. d. Goes van Naters toegestaan enkele vragen te stellen over de geruchten betref fende de uitbreiding van het vlieg veld Katwijk. Bijzonderheden hier over volgen in het blad van morgen. De heer W. Boender stelde nog en kele vragen over de komend wijzi ging van het uitbreidingsplan. De voorzitter hoopte op deze vragen in de eerstvolgende vergadering het antwoord van B. en W. te kunnen meedelen. NOORDWIJKERHOUT OUD-WETHOUDER E. OOSTDAM H.zn. f In de ouderdom van 68 jaar is al hier overleden de heer E. Oost- dam Hzn. De overledene is jaren lang wethouder-locoburgemeester dezer gemeente geweest. De begra fenis zal plaats vinden Zaterdag morgen op het kerkhof der St. Vic tor Parochie. ZILK Te water. Door teveel uit te Onzuiver zuiveringsdebat Het Kamerdebat, dat gisteren is ge voerd over de Noodvoorziening Pers wezen, noemt de Volkskrant van van morgen: een onzuiver zuiveringsde bat, gevoerd onder het mom van de nationale zaak te dienen. Het blad schrijft: Wij kunnen moeilijk dè heer Schoo- nenberg (C.P.N.) gelijk geven, als hij zegt, dat er by dit wetsontwerp om een nationale zaak gestreden wordt. Op weinig nationaal-fiere wijze wordt de parlementaire strijd gevoerd. Wel heeft de geachte afgevaardigde ge lijk, wanneer hij verklaart, dat bij het gevecht om de Noodvoorziening Perswezen de integraal ex-illegalen zich plaatsen tegenover de anderen. Vandaar de grillige verdeling der stemmen. De katholieken stemmen verdeeld; de R van Romme en de K van Koersen vormen niet zo'n geheel als wij dat bij de combinatie van deze letters gewend zijn. De Anti-Revolu- tionnairen volgen de-heer Roosjen. wiens argumenten waarachtig niet zo klemmend zjjn. Het blijft een zonderling motief, be drijven te willen onteigenen, omdat de ex-illegale bladen de outillage nu eenmaal zo goed gebruiken kunnen. Juristerij en sophisterij vierden hoog tij en belangenpolitiek verschool zich in de plooien van beider toga's. En dat durfde men met „felheid en brandende hartstocht" een nationale zaak noemen. De rechten der historie Bij een feestelijke bijeenkomst legt men niet op ieder slakje zout, schrijft de Maasbode terecht, maar evenzeer terecht wil het blad toch wel zout leggen op een slakje historische on waarheid, dat zich vertoonde bij de feestelijke bijeenkomst in Amster dam, waarop „onze populaire prins Bernhard het erelidmaatschap van de Vrije Universiteit heeft willen aan vaarden". Het blad schrijft: Of de verhoudingen tussen onze opstand tegen Spanje, het Calvinisme, het Katholicisme en de Vader des Vaderlands bij die feestelijkheid steeds in het juiste licht zijn gesteld, is, wel aan enige gerechte twijfel on derhevig. De juiste toedracht is deze, dat, zoals ook door mannen als Oldenbar- neveldt en Groen van Prinsterer ronduit is erkend, de opstand aan vankelijk, geheel naar het hart van de Prins van Oranje, een echt na tionaal karakter had door de deelne ming van talrijke vooraanstaande katholieken. Dat later dit karakter, tot grote teleurstelling van de prins van Oranje, in anti-katholieken zin is gewijzigd met het gevolg, dat Oranje zijn ideaal: de verenigde 17 provinciën één tegen Spanje, zeer te gen zijn zin en tegen eigen overtui ging, heeft moeten laten glippen en de calvinistische republiek der 7 pro vinciën heeft moeten aanvaarden met prijsgeven van zijn zo lang en zo krampachting vastgehouden ideaal. In dit verband te spreken van de prins, die geen kerkelijk man was, als „geloofsheld" doet diens persoon en de historie geweld aan. Ook te midden van een sympathie ke feestelijkheid behoudt deze histo rie haar rechten. wijken kwam de heer de K. uit Lisse met zijn luxe-auto in een sloot te recht. Terwijl aan de ene zijde het water in de auto kwam, kon de heer de K. aan de andere zijde nog juist de wagen verlaten. Bijna verdronken. De 7-jarige H. B., die in de Zanderij sloot zwom, werd door de warmte bevangen en verdween in de diepte. Een voorbij ganger sprong te water en na her haald duiken kon hij de knaap red den. Kunstmatige ademhaling moest worden toegepast, eer de jongen weer tot bewustzijn kwam. WARMOND Naar de Jamboree. De Verken ners van de St. Tarcisus-groep al hier maken bekend, dat Jan Ben Hoogeboom, Dorpstraat 29 nu of ficieel in de Jamboree-troep is ge formeerd, subkamp Dauphiné, Troep I, No. 75. Degenen, die er aan me degewerkt hebben om tot dit succes te komen, worden ten zeerste be dankt. Donateurskaarten blijven tot nader order geldig. Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 61) „O, Caroline, het is een schande, zoals ze me hebben behandeld. Ze hebben zo goed aj? niets opgebracht. Je moc'e zwarte chiffon, de zilver kleurige satijnen, die met de aardige lovertjes. „Maar hoe liep het af met de per soon, die ze voor mij hielden?" onder brak mevrouw De Peyster dit over bodige relaas. „Ja, die heeft natuurlijk je kleren gekocht. Al heeft zij ze voor een schijntje in haar bezit gekregen, dan nog heeft de Fransman er een goed winstje mee gemaakt. En toen zij ze eenmaal had, is zijis zij..,." en nu aarzelde Olivetta terch even ,,is zjj in de Seine gelopen en heeft ons daardoor al die last op de hals ge haald. 't Is tegenwoordig het nieuw ste te Parijs om in de Seine te lo pen. Maar waarom kon zij dat niet in haar eigen kleren doen? Dat zou ik wel eens willen vreten!" „En toen? Wat deed je toen?" trachtte mevrouw De Peyster een nieuwe bespiegeling te voorkomen. „Toen de kranten drie dagen la ter het bericht brachten dat uw lijk. uit de Seine was opgehaald, was ik zo van streek, dat ik alle bezinning had verloren. Wat moest ik doen? Het bericht tegenspreken durfde ik niet, want dat was zoveel als je bloot stellen aan 'het gevaar van ontdek king. Je telegraferen, dat alles op een vergissing berustte, en dat ik nog in leven was durfde ik evenmin; dat toch kon ook tot ontdekking leiden. Ik had misschien beter en verstan diger kunnen handelen dan ik ge daan heb, maar ik had niet veel tijd tot overleggen. Ik pakte de koffers en trok naar Londen. Daar hoorde ik, dat je stoffelijk overschot naar hier zou worden op gezonden. Ik begreep, dat ik nu toch iets moest laten weten en het beste scheen mij toe, gauw op reis te gaan om je alles zelf te vertellen.. Daar om verkocht ik weer een deel van je garderobe, nam passage op de Mauretania, en hier ben ik". Aan het eind van haar verhaal viel Olivetta als een zak in haar stoel achterover en droogde haar vuurrode ogen af met een kanten doekje, dat al doornat was van het bittere tra nenvocht. „Het was een hele opluchting, toen ik hoorde, dat jij het niet was, Oli vetta", zei mevrouw De Peystef. „Dank je, Caroline, je bent wel goed", mompelde Olivetta achter haar zakdoek. „Maar onze toestand blijft daardoor even verschrikkelijk. Die persoon toch wordt zo aanstonds hier ge bracht!" „Dat begrijp ik. Zö'n akelige spel- breekster!" „Ze kan ieder ogenblik hier komen. Wat moeten wij beginnen?" „Ja, we moeten gauw wat beden ken", viel Mathilde zenuwachtig in. „Want de begrafenis heeft straks plaats, en daarna „Ach, heel die reis heb ik er over gedacht, zodat ik er suf van ben", zei Olivetta. „En ik heb maar één ding kunnen bedenken". „Wat dan?" vroeg mevrouw De Peyster gretig. In Olivetta's roodgeweende ogen brak even een flauw lichtstraaltje door. „Ik had gedacht, dat je op de een of andere manier, terwijl niemand het 'bemerkt, de plaats van die Fran se vrouw moest zien in te nemen. Als de kist dan wordt dichtgemaakt, spring je overeind, en dan begrijpt iedereen, dat je schijndood bent ge weest. 't Is natuurlijk een akelige his torie maar in nood.... ik heb zo iets wel eens meer gelezen". „Dat is meer dan dwaas, Olivet ta! Neen, d<at ikan niet", en me vrouw De Peyster rilde nog hevi ger dan ze eerst gedaan had. „Ja, ik vind het zelf ook een dwaze geschiedenis", en Olivetta viel weer terug in haar vorige staat van uiterste wanhoop. „Ach, was ik maar nooit naar Parijs gegaan! Ik kan er niet meer over horen spre ken!" „Praat daar nu niet over; bedenk liever wat", beval mevrouw De Pey ster, wier gemoedstemming niet veel verschilde van die van Olivet ta. „En jij ook, Mathilde, al je ge dachten aan het werk". „Ik zal mijn best doen, mevrouw", zei ze gedwee. „Jij alleen, Caroline, zult er iets op kunnen verzinnen", bracht Oli vetta in het midden, „je wist altijd voor alles raad". Deze woorden brachten mevrouw De Peyster in herinnering wat men van naar verwachtte; zij was er al tijd trots op geweest, organisatie talent te bezitten en begreep, dat ze iets moest verzinnen, om haar repu tatie eer aan te doen. Met een lang, bleek gezicht, imet starende ogen, overwoog ze de toestand; Van alle kanten, overwoog ze elke mogelijk heid. Haar twee trouwe trawanten staarden in stomme aandacht haar aan, overtuigd dat zij een uitweg zou vinden. De ene minuut na de andere ging in onafgebroken stilte voorbij. Eindelijk ging mevrouw De Pey ster spreken. „Er zijn maar twee wegen," begon ze. „De eerste is, naar beneden te gaan en alles te openbaren „Maar de schande! De grenzeloze vernedering!" riep Olivetta. „Neen, ik begrijp zelf wel, dat dat niet gaat," zei mevrouw De Peyster, „De tweede weg is niet een bepaal de oplossing; 't is alleen maar een middel om aan een oplossing te ko men. Maar voor ik verder ga, moet ik eerst eens vragen: heeft iemand Olivetta hier zien binnengaan" „Er liepen beneden in de gang heel wat mensen heen en weer, mensen, die alles voor de rouw kamer en de begrafenis moeten re gelen, maar ik wachtte, tot niemand op mij lette en ben toen naar boven geslopen. Neen, ik ben er zeker van, dat niemand van de bekenden of het personeel mij gezien heeft." „Goed zo. Of een van de anderen je gezien heeft, is van minder be lang. Zij toch kunnen licht denken, dat je op de een of andere manier met de begrafenis ip betrekking staat. Wat nu mijn plan betreft, dat is al heel eenvoudig. Jullie tweeën moeten zo gauw mogelijk ongemerkt hier zien weg te komen. Olivetta vertelt natuurlijk, dat ze van buiten, terug is, om mijn begrafenis bij te wonen. Buiten dit huis zullen Jullie mij meer kunnen helpen." „Ja. Maar nu wat jezelf betreft, Caroline," zei Olivetta, „Ik zelf moet rustig hier blijven, juist als de laatste drie weken. Ik heb nog wat voorraad. Als alles hier in huis weer rustig is, bespied ik mijn kans om de een of andere dag laat in de avond hier weg te slui pen. Eenmaal buiten, zal ik wel iets weten te bedenken, om de noodlot tige vergissing op te helderen en kom dan hier terug. Dat lijkt me de énige oplossing toe, de énige kans om nog wat van ons oor spronkelijk plan te redden." „Je weet toch maar voor alles raad!" riep Olivetta in bewondering. „Jullie zijt het dus met mij eens?" „Natuurlijk." Gesteund door deze lof, voelde mevrouw De Peyster zich nog meer aangespoord om weer haar oude waardigheid op te houden. „Afgesproken dus. Jullie moeten zo gauw mogelijk er uit." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2