3)e CcicLe (Sou^cwt De Nederlandse nota verworpen Grootscheepse Amerikaanse steun aan Europa NOODREGELING PERSWEZEN f Op korte golf Toestand in Hongarije schandelijk Stakingen in Frankrijk nemen toe Het verzenden van briefbommen VRIJDAG 6 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BlIRCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11105 Abonnementsprijs f 0 26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post i 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. De stakingsgolf HET is duidelijk: de communisten zijn hun stakings-offensief begon nen en gebruiken de E.V.C. om hun plannen door te zetten. Wat bedoelt dat stakingsoffensief? Wat beogen de communisten met die plannen? Er moet onrust komen in de arbei ders wereld en zó moet zij rijp wor den gemaakt voor het communisme. De productie wordt ontwricht, de goederen worden nog schaarser en de pry'zen nog hoger, en: de ontevre denheid stijgt tot revolutionaire ge zindheid! De Franse communisten hebben succes met hun stakingsoffensief. In andere landen valt er ook succes te boeken. En in Nederland pogen zij eveneens de stakingsgolf in bewe ging te krijgen. Gelukkig nog niet met heel veel resultaat. We zouden, zo schrijft „Het Vrije Volk" van gisteravond, in Nederland dezelfde ellende krijgen als in Frank rijk, als, aldus het blad: „Als de door communisten ge dirigeerde E.V.C. de arbeiders zo gek kon krijgen van de ene sta king in de andere te stappen, de lonen op te drijven en de produc tie te verlammen, alles ter meer dere glorie van de E.V.C. en de CP.N. De arbeidersvrouw zou het gelag Petalen. Op het ogenblik zijn de pogin gen om de arbeiders tot staking te verlokken, gaande. Het gaat daarbij niet om een beter be staan. Wie dat denkt, vergist zich. Het gaat erom of de arbeider het sobere leven, dat hij leidt en dat alleen door prijsverlaging en productieverhoging kan verruimd worden, wil verruilen voor de naakte armoe en de grauwe hon ger, die hij kan krijgen, als hij zich in stakingsgolven mee laat slepen". Het blad constateert hier de nuch tere werkelijkheid. De redelijke eisen van de arbeiderfe moeten natuurlijk worden ingewil ligd. En de arbeidersorganisaties die vrede maar óók recht verlangen zullen daarvoor op de "bres staan. Maar het middel van staken is nu méér nog dan anders een uiterste middel. En tevens een middel, waar door onder de huidige omstandighe den tenslotte zou kunnen worden verkregen het tegenovergestelde van wat wordt voorgespiegeld en beoogd: verslechtering van het levenspeil! Tegenvoorstellen van Djokja A.P. meldt uit Djokjakarta, dat van hooggeplaatste nationalistische zij de Donderdagavond verklaard is, dat het Indonesische kabinet besloten had den Nederlanders tegenvoorstellen te doen, inhoudende een geza menlijke Nederlands-Indonesische oprichting van een federale interim regering geheel buiten het huidige Nederlands Oost-Indische bestuur. Naar Agence France Presse meldt, heeft het Republikeinse blad „Mer- deka" onder het, opschrift: „De Nederlandse nota wordt verworpen" een telegram gepubliceerd van haar speciale correspondent te Djokja, lui dende: „Hedenochtend heeft het kabinet de beraadslagingen over de Nederlandse nota beëindigd De leden, belast met de redactie van het offi ciële antwoord, zijn in vergadering bijeen geweest Hoewel de beslissing van het kabinet nog niet bekend is gemaakt, zou volgens kringen, die nauw contact houden met het kabinet en de politieke partijen, de moge lijkheid dat de nota wordt verworpen, zeer groot zijn". Vertrek Commissie-Generaal Naar wij van officiële zijde verne men. zullen de leden der commissie- Generaal Zondag 8 Juni naar Batavia terugkeren. Naar „Trouw" verneemt kunnen behalve reserve-officieren der Ko ninklijke Landmacht met zeven of meer kinderen, nu ook officieren met meer dan vijf kinderen demobilise ren. Onder-officieren boven de 35 jaar zulen eveneens de dienst zo spoedig mogelijk gaan verlaten. Herstelplan moet echter van Europa zelf uitgaan ken, heeft in de Harvard-universiteit te Cambridge in Massachusetts een toespraak gehouden, waarin hij een beroep deed op de Europese landen om zich te verenigen tot het beramen van hun economische red ding. Hij waarschuwde, dat de Verenigde Staten niet veel meer kunnen doen, voordat althans een aantal Europese landen het over een ge meenschappelijk program eens geworden is. „Het zou voor de Amerikaanse re gering niet passend en ook zou het niet effectief zijn, te beginnen aan het eenzijdig opstellen van een program om Europa weer in econo misch opzicht op zijn banen te zet ten; aldus Marshall. Dat is de zaak van de Europeanen. Het initiatief moet van Europa komen. De rol van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriendschappelijke hulp bij het opstellen van een pro gram en bij de uitvoering er van, voor zover het practisch zal zijn dit te doen. Het moet een gemeenschap pelijk program zijn, door een aantal, zo niet alle, staten overeengekomen. Europa zal de komende drie a vier jaren nog hulp van buiten-af nodig hebben. Het geneesmiddel voor de Europesé moeilijkheden ligt echter in een herstel van het vertrouwen van het volk in de economische toekomst van het eigen land en van geheel Europa. Het is logisch, dat de Verenigde Staten doen wat zij kunnen ter bespoediging van de te rugkeer van een economische ge zondheid in de wereld, zonder wel ke er geen politieke stabiliteit kan zijn noch gewaarborgde vrede. Onze politiek, aldus Marshall, is tegen geen enkel land of stelsel gericht, Een inwoner uit Den Haag bezit een terrier, die vriendschap heeft ge sloten met een konijn en haar jongen, een zeldzaam voorkomend ver schijnsel in de dierenwereld, als men weet, dat een terrier de natuurlijke vijand van het konijn is. Dr. Kortenhorst was bij het Kamer debat over de Noodregeling Pers wezen de felste bestrijder. Maar niet met heel vee lsucces. En juridisch gemotiveerd beroep door de heer Kortenhorst gedaan op het feit, dat wij in 'n rechtstaat leven, maakte op een deel der Kamer blijkbaar niet die indruk, welke wij er van zouden verwachten. De concrete resultaten zijn tot dus ver de volgende: De bevoegheid de naam van een dagblad, dat „apert fout" geweest is te verbieden, werd aanvaard met 59 tegen 24 stemmen. Voor het naamsverbod stemden P. v. d. A., A.R., C.H., C.P.N. en 9 leden van de K.V.P.; er tegen stemden 17 leden van de K.V.P., P. v. d. V. en SG.P. Deze bepaling is, gelijk be kend, niet uit de Kamer gekomen, maar stond reeds in het ontwerp. Dr. Kortenhorst bestreed deze maatregel fel, maar de minister meende hem nodig te hebben als sluitstuk op de perszuivering. De mogelijkheid van hoger beroep werd door de minister voorgesteld, maar Dr Kortenhorst wilde dit recht althans voor oude zaken beperken tot de beschuldigde partij. Er komt z.i. nieuwe onzekerheid wanneer de „ge- TWEE WETHOUDERS TE ROTTERDAM BENOEMD. In de gistermiddag begonnen zit- tuige-deskundige" al de afgedane za ken weer kan gaan oprakelen. Een amendement werd echter ver worpen met 51 tegen 32 sternen. Ten slotte dan het amendement- Burger, waarbij de mogelijkheid van liquidatie van een dagbladonderne ming wordt ingevoerd. Hieromheen werden de zwaarste wapenen van beide partijen opgesteld. „Dit amendement is ontoelaatbaar", riep dr. Kortenhorst uit. „Het gaat ver buiten het kader van dit wets ontwerp". „Dan zullen we eerst moeten uitmaken, of het wel in be handeling kan komen", constateerde de voorzitter. Maar zover wilde de heer Kortenhorst niet gaan, „uit wil- willendheid jegens zijn tegenstan ders". Hardnekkiger strijd werd gestre den om de vraag of de voorgestelde bepaling grondv/ettig geoorloofd is. Dit is onteigening, meende dr. Kor- tenhort. Deze is in de Grondwet met tal van waarborgen omringd. Een beslissing is gisteren nog niet genomen. De minister wilde blijkbaar die kwestie wel 'ns ernstig overwe gen. DIVIDEND DER ..KONINKLIJKE" In de op gisteren gehouden verga dering van directie en commissaris- doch tegen de honger, de armoede, de wanhoop en de chaos. De hulp, welke de Amerikaanse regering eventueel zal verlenen, moet niet alleen maar een lapmiddel, doch een geneesmiddel zijn. Alle rege ringen, die mede willen werken aan de taak van het tot herstel brengen, zullen, daar ben ik zeker van, aldus Marshall, volle mede werking van de zijde der Ameri kaanse regering ondervinden. De ■regeringen echter, die pogen het herstel van andere landen tegen te werken, kunnen van ons geen hulp verwachten. Regeringen, politieke partijen of groepen, die proberen de ellende der mensen te doen voort duren om daarvan in politiek op zicht of anderszins te profiteren, zullen de tegenkanting van de Ver enigde Staten ondervinden. Marshall beschreef de wereld situatie van heden als „zeer ern stig". Een overzicht gevend van de economische ineenstorting in Euro pa tijdens en na de oorlog, zeide hij: „Het herstel van de economi sche structuur van Europa zal klaar blijkelijk een veel langere tijd en grotere inspanning vergen dan men heeft voorzien." Truman-leer op de economie toegepast. In diplomatieke kringen te Washington gaf men als zijn mening te kennen, dat Marshall's rede be schouwd moet worden als het aan vaarden van het veelbesproken plan tot hulpverlening aan de landen van ioooooooooooooooooooooooooooooonoo ïoooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. De doodstraf is door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam ge- eist tegen de 39-jarige W. L. Jan- sonius, die plaatsvervangend leider van de Germaanse S.S. is geweest, De Sigarenfabriek „De Huif kar" te Oisterwijk heeft wegens ge brek aan tabak de werkweek inge kort tat 25 uur. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft goedgekeurd, dat de kwekers 60 pet van de kostprijs wordt gegarandeerd van de standaardproducten en 40 pet. van speculatieve artikelen. Ook onder de arbeiders van de Draad- en Kabelfabriek te Delft is gisteren een 24-uurs proteststaking uitgebroken. Op een onbewaakt® overweg te Deurne is een 12-jarige j'i.gen door een trein overreden en gedood. BUITENLAND. Een klein zeevliegtuig is giste ren boven op een dichtbevolkte wijk van Pittsburg (V.S.) gevallen. Drie personen kwamen om het leven en vier huizen geraakten in brand. De Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben de communisti sche partij medegedeeld, dat zij de vorming van een S.E.P. (socialistische eenheidspartij) in de Britse zóne niet toestaan. Een tweede magnetische pool zou volgens Tass tussen Wrangel en Franz Joseph-land ontdekt zijn. De politieke .evangenen i. Bel gië hebben de staat 735 millioen francs gekost. LOONCONFLICT BIJ DE HOOGOVENS TE IJMU1DEN. De directie van het Hoogovenbe- drijf te IJmuiden deelt mede' In de bespreking, die de hoofdbesturen der vak-organisaties gisteren met de ar- beiders van de Hoogovens, voorzover sen van de N.V. Koninklijke Neder-1 deze Woensdag in staking waren ge- landsphp TWsafcpiianTvii ovmAif^tio hebben gevoerd kwam ♦ir.o r> T" ^an^sche Maatschappij tot exploitatiegaan, neooen gevoera, Kwam xoi tÏIh Jul Rotterdamse gemeente-van Petroleumbronnen in Neder- uiting dat de stakers met de door het raad zijn de twee vacatures in het lands-Indië is besloten aan de Al- j college van rijksbemiddelaars ver- Europa op continentale inplaats van op individuele basis. Men discus sieert over de mogelijkheid van een spoedig antwoord uit Europa, moge lijk medebrengend een Europese economische conferentie. Marshali's rede wordt' beschouwd als de be langrijkste verklaring van een crea tieve politiek sedert Truman in Maart j.l. zijn stelling ten aanzien van hulpverlening aan de weer stand van door het communisme be dreigde landen uitsprak. De door Marshall geschetste voorstellen worden geïnterpreteerd als een po sitieve en constructieve toepassing van Trumans leer op de huidige wankele economie van Europa. Men meent, dat de Verenigde Staten er naar streven een economische in eenstorting van Europa en de on vermijdelijke nasleep van commu nistisch karakter af te wenden door het tot stand komen van een meer geïntegreerde economie in Europa te bevorderen. Voorts wordt in Marshall's rede de mogelijkheid geopperd van een uitbreiding van het plan tot hulp verlening aan Europa op grote schaal wanneer met succes een ge meenschappelijk program opgesteld zou worden. Volgens onlangs gedane verklaringen van Dean Acheson zou zulk een hulpverlening tot verschil lende milliarden dollars kunnen gaan oplopen. Ver. Staten beramen tegenmaatregelen President Truman heeft op een persconferentie te Washington de jongste gebeurtenissen in Hongarije schandelijk genoemd. De toestand, die is voortgevloeid uit de wijziging van het regiem, is verschrikkelijk, aldus de president. Hij voegde er aan toe, dat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken een grondig onderzoek instelt en dat eventuele nieuwe stappen van Amerikanse zijde zullen worden ge nomen, wanneer dat onderzoek ten einde is. Na de verklaring van de president, werd door een woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken medegedeeld, dat er een volledig on derzoek naar de toestand in Honga rije wordt ingesteld. Hij weigerde te verklaren, welke verdere stappen men zou kunnen verwachten, doch welingelichte waarnemers geloven, dat deze, na de duidelijke verklaring van Truman niet zullen uitblijven. Uit welingehchte bron te Washing ton wordt vernomen, dat de V.S. de hulpverleningsgoederen ter waarde van 20 millioen dollar, die zij voor Hongarije bestemd hadden, thans aan meer behoeftige en vertrouwenswaar- dige gebieden zullen doen toekomen, dit als een gevolg van de jongste ont wikkelingen in Hongarije. Men acht het niet mogelijk om de huidige Hon gaarse regering steun te verlenen, wanneer men kan verwachten, dat deze aanzienlijke hoeveelheden voed sel naar de Sovjet-Unie zal versche pen, zodra de oogst binnen is. Hongaars gezant begint 'n eigen zaak. De adviseur Marik bij de Hongaar se legatie te Washington is benoemd tot zaakgelastigde ad interim. Nadat Szegedy Maszak, de oud-ge zant van Hongarije in de Verenigde Staten, van de benoeming van de zaakgelastigde kennis had gekregen, heeft hij besloten het gebouw van de legatie te verlaten en in zijn parti culiere woning te Washington een „particuliere legatie" in te richten. In de Franse Nationale Vergade-1 citeitsfabrieken. Bij stemming heb- ring heeft de socialistische premier, ben de Parijse gemeende-arbeiders Ramadier, in antwoord op krachtige met inbegrip van brandweer en wa- critiek van een aantal zijner partij-1 terleiding, besloten tot een staking genoten, verklaard, dat hij Leon van 24 uur, terwijl vertegenwoordi- Blum's politiek van bevroren lonen gers van de politie een lijst van eisen en prijzen tot het bittere einde zalbetreffende loon- en arbeidsvoor- voortzetten. Ramadier zette uiteen, j waarden hebben ingediend. Duizen- dat inwilliging v. d. eisen der spoor- dén arbeiders van de Renaultfabrie- wegarbeiders de regering ongeveer ken demonstreerden voor de kantoor- 30.000.000.000 francs zou kosten, een gebouwen en eisten het aftreden van uitgave die in de huidige omstandig- de directeur-generaal, doch zij gin- heden onmogelijk zou zijn. Een be- gen naderhand weer aan het werk. langrijke verbetering in het algemene Bij de stakingen in de Hotchkissfa- stakingsbeeld is ingetreden door het besluit van de bakkersbedienden om het werk te hervatten, doch het Pa rijse verkeer wordt ernstig belem merd door de staking bij de benzine verkoop, welke reeds vier dagen duurt. Van de 12.000 taxi's, die Parijs heeft, was gisteren bijna de helft van de straten verdwenen. Ook de staking bij de gemeentereiniging duurt nog voort. De stakingsgolf schijnt zich in tussen ook over de Middellandse Zee uit te breiden, naar Algerije, waar arbeiders in de gas- en electriciteit- fabrieken voor vandaag een protest staking hebben aangekondigd tegen het opnemen van Algerije in het na tionalisatieplan voor gas- en electri- Twee doden bij auto- ongeluk te Overschie Een Haagse taxi is gisteravond laat op de Overschieseweg tussen Overschie en Schiedam, komende uit de residentie, te water gereden. De chauffeur wist zich te redden, maar de beide inzittenden, een Noorse zeeman en een onbekende jonge vrouw, kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde tegen half twaalf. De chauffeur M. Molier uit Den Haag, die ter plaatse niet goed georienteerd schijnt te zijn geweest, werd, zoals hij verklaarde, verblind door een tegenligger. Doordat de chauffeur verblind raakte, zag hij de kromming niet en reed rechtuit het water in. De taxi verdween ge heel in de diepte. De chauffeur zelf zag nog kans boven op de wagen te klauteren, maar zijn pogingen om de beide passagiers te bevrijden bleven vruchteloos. Toen de Rotterdamse brandweer, in samenwerking met de Overschiese, de mensen eindelijk had bevrijd, bleken de levensgees ten reeds geweken te zijn. Een der inzittenden was de 17-jarige Noorse zeeman Haken Halvarsten uit Hei- stad. Het meisje had geen papieren bij zich, maar was vermoedelijk woonachtig in Den Haag. Haar signalement luidt: leeftijd 20 h 25 jaar, lang plm. 1.70 m. De politie van het bureau Straatweg te Rot terdam wordt gaarne omtrent haar identiteit ingelicht. aangenomen, waarin de organisatie- miiorro dtit YY 1 wcoiui.cn aan uc xxi- vunege vein rijrvsuemiQueiaars de Kenoemine van de'herent F S 5emene Ve^ad.er™8 van a™deelhou-1 leende vergunning tot uitkering van besturen werd opgedragen deze eis rfpn D-nja a u ^ers stellen over het boek-, een bedrag van 6 cent per uur in af-, aanhangig te maken bii het college (AR tot wPthmirf'pr Gn Hoge weg jaar 1946 een dividend uit te keren, wachting van de invoering van een van riiksbemiddelaars nn Haarnn vóór kiPrinV Jan i r H 6 Ver" Procent, respectievelijk oppremie- en tariefstelsel, geen genoe- J:ff?1. weer van I dividendbewijs no. 87 van de aande-1 gen wilden nemen en deze uitkering (A.R.) tot wethouder. Door deze ver kiezing kan te Rotterdam weer var een evenredige verdeling der wet-j len en onderaandelen en op dividend- houderszetels gesproken worden. 1 bewijs no. 1 van de recepissen, wachting van de invoering van een in negen procent, respectievelijk op premie- en tariefstelsel, geen genoe- Qrj JJ- I gen wilden nemen en deze uitkering tot 6 a 7 gulden per week verhoogd I wensten te zien. Er werd een motie van rijksbemiddelaars en daarop vóór de volgende week Vrijdag een beslis sing te verlangen. In afwachting van deze beslissing werd besloten het werk te hervatten. brieken en van bankbedienden in Noord-Frankrijk kwam men tot een regeling. De politieke zijde der stakingsgolf. Na de beschuldiging door Ramadier aan de communisten dat deze voor de huidige arbeidsmoeilijkheden ver antwoordelijk zijn zijn de bedrei gingen en druk van de zijde der vak verenigingen eerder toegenomen dan minder geworden. Ramadier liep gis teren zelfs gevaar binnen zijn eigen kabinet te worden aangevallen, De linkse socialistische leider, onder wie de secretaris der partij. Guy Mol- let, critiseren de premier, omdat hij naar hun mening de socialistische partij in de positie brengt om „de werkende klasse aan te vallen", en zij dringen aan op de vorming van een nieuw kabinet, waaraan dj com- Hoe men een premier tot aftreden dwingt. Volgens de New Yorkse „Daily News" is Ferenc Nagy, de voorma lige minister-president van Honga rije, die thans nog in Zwitserland ver toeft, afgetreden omdat het leven van zijn vierjarig zoontje van communis tische zijde werd bedreigd. Volgens het blad heeft de 22-jarige zoon van Nagy te Washington verklaard, dat zijn vader een boodschap ontvangen had van de inhoud: „Uw ontslag of het leven van uw zoon". In antwoord op deze boodschap heeft Nagy van Genève uit telefo nisch zijn ontslagaanvrage naar Boe dapest doorgegeven, nadat „de rode garde, die de vierjarige jongen naar de grens gebracht had, vlakweg me degedeeld had, dat zij de jongen te rug zou nemen naar Boedapest waar hij waarschijnlijk omgebracht zou worden." Kibbelende Duitse premiers Vandaag zou te München een con ferentie plaats vinden van premiers der verschillende Duitse staten. Veer tien staten zouden vertegenwoordigd zijn, terwijl ook de burgemeesters van Berlijn en de vrije steden Ham burg en Bremen zouden komen. Gisteravond is er evenwel onenig heid ontstaan toen de deelnemers op een officieuze zitting de agenda van de cenferentie zouden vaststellen. De afgevaardigden uit de Oostelij ke provincies wilden ook politieke kwesties, zoals een verenigd Duits land, besproken zien. De andere de legaties verwierpen dit voorstel. De minister-presidenten uit de Franse zóne veriaarden, dat zij opdracht hadden van het Franse militair be stuur dergelijke kwesties niet te be spreken. Vijf premiers uit de Russische zóne hebben daarop de conferentie verla ten. Dr. Rudolf Paul, minister-president van Thüringen, heeft aan Reuter meegedeeld, dat hij zelf en zijn col lega's uit de Sovjet-Russische zóne vandaag uit München zullen vertrek ken en er voor de conferentie niet meer terug zullen keren. De conferentie zou het voedsel- vraagstuk. de gezondheid, economi sche kwesties, zuivering, de rechten van de bezettende mogendheden en het vluchtelingenvraagstuk onder het oog zien. Officier door zijn vrouw doodgeschoten In de nacht van Dinsdag op Woens dag om ongeveer middernacht is de 38-jarige reserve-officier R. B D7 in zijn woning te Putten (Veluwe) door een pistoolschot in hartstreek van het leven beroofd. Het slachtoffer was dio dag in Amsterdam geweest, waar hij, zoals meer gebeurde, zijn vriend D. J. v. d. Z. in een café ontmoette. Zowel in Amsterdam als later bij te rugkeer in Putten werd nogal ge dronken. Daarna werd voor de aar digheid een schietoefening met een stengun gehouden. Ook met een kara bijn wilde men dit spel bedrijven, doch er bleek geen munitie voor aan wezig te zijn. Tijdens deze schietpar tij is D. dodelijk getroffen. Het ge rechtelijk onderzoek van de politie- scheikundigen leidde tot aanhouding van W. H. de echtgenote van D., die heeft verklaard, dit dodelijk schot te hebben gelost, hetgeen door getuigen verklaring van de Z. is bevestigd. Het staat echter niet vast, of dit schot munisten deel zouden nemen. Alles per ongeluk dan wel met opzet is ge- duidt er op, dat de regering in een lost. Bij huiszoeking werden tal van lange en vermoeiende oorlog op hetvuurwapenen en een partij munitie industriële front zal worden verwik keld, terwijl zelfs in eigen kamp door sommigen sympathie voor haar te genstanders wordt gevoeld, en militaire goederen aangetroffen. Gebleken is dat het slachtoffer een verhouding met een andere vrouw had. Joodse „Stern-groep" verantwoordelijk De Stern-groep, een der Joodse ver zetsorganisaties, heeft medegedeeld, dat zij verantwoordelijk is voor de verzending van enveloppen met een explosief poeder, aan een aantal vooraanstaande Engelsen. De „ope ratie" is door de Europese afdeling van de „strijders voor de vrijheid van Israël" uitgevoerd. De particuliere secretaris van Be- vin, de Britse minister van buiten landse zaken, heeft een explosieve brief, geadresseerd aan Bevin, aan Scotland Yard overhandigd. Ook Eden heeft zo'n brief ontvangen. Hoe de toeleg mislukte. Thans is beleend gemaakt, dat de eerste geheimzinnige brief, die bij de politie is aangegeven, verkeerd was bezorgd, n.l. aan een Londense wasbaas, die toevallig ook Arthur Greenwood heette. Bij het openen van de enveloppe werd deze plotse ling heet, waarop de wasbaas haar in een emmer water wierp. Hij kende de politie in het geval, die onmiddel lijk Scotland Yard alarmeerde. Op deze wijze werd het plan tot massa moord getorpedeerd en alle ontvan gers konden tijdig worden gewaar schuwd. Enkele enveloppen zijn door de politie tot ontploffing gebracht, waar bij bleek, dat de inhoud uiterst ge vaarlijk en waarschijnlijk dodelijk was. De miniatuurbommen bevonden zich tussen twee stukken bordpapier. Door middel van een batterijtje ter grootte van een klein potlood, dat ging werken wanneer de stukken carton van elkaar werden gehaald, werd de explosie veroorzaakt. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 10 Juni geen audiëntie verlenen. £m koJih&ttje „De concentratie van macht en in vloed, die als 't ware het karakteris tieke kenmerk is van de jongste eco nomische ontwikkeling, is de natuur lijke vrucht van de onbeperkte con- currentie-vrijheid, waarin alleen de sterksten overblijven, of, wat vaak hetzelfde is, degenen, die het felst van allen strijden, die zich het minst bekommeren om hun geweten." Paus Pius XI in „Quadrage- simo Anno" (1931).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1