Voetbalprogramma's L.V.B. Begrafenis Dr. H. Colijn Ned. Politie-elftal verslaat Xerxes Duitse roof van Nederlandse bibliotheken DONDERDAG 5 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Apologetische Conferenties. Nogmaals herineren we er hier aan', dat. lieden-, Donderdagavond, om 8 uur in de gymzaal van de St. Leonardusschool, de eerste Confe rentie wordt gegeven voor hen, die op volwassen leeftijd Katholiek zijn geworden. Alèen, wier adres ons be kend is, zonden we een uitnodiging. Wie er geen ontving kan nog steeds een kaart bekomen aan de Pastorie Haagweg 13. Ook anderen zijn wel kom en kunnen eveneens aan de pas torie een toegangsbewijs ontvangen. In verband met ons Veertig-Uren Gebed, dat a-s. Zondag, Maandag en Dinsdag wordt gehouden, delen we hier 'mede, dat voor de versiering bloemen van harte welkom zijn en dat wij zowel rode als witte gaarne in ontcangest nemen. Mlen gelieve ze dan wel voor Zaterdagmiddag 12 uur te bezorgen. Geslaagd zijn voor het apothe kers-assistent-examen: de dames H. Bonefaas te Schiedam, M. H. Berk hout te Vlaardingen, N. J. Baars te Schiedam, G. C. E. Tas te Rotterdam, M. J. Buyze te Dordrecht, J. M. A. Kuypers te Hontenisse, en de heer M. J. Buyze te Dodiecht, J. M. A. Kuypers te Hoontenisse, en de heer Geboren: Cornelis zn. van A. A. Disco A. M. Kriek; Karei zn. van A. Crama H. Keij;Andries zn. van C. Crama H. Keij; Maria Catharina dr. van P. Ver.plancke J. C. H. Montanus; Herman Boudewijn zn. van A. M. Crama M. Veldhoen; Anna Hendrika Maria dr. van H. C. Gottenhos A. H. C. M. Stikkelman; Leonardus Corne lis Theodorus Gerardus zn. van L. C. T. Zandvliet P. M. de Wit; Maria Catharina dr. van J. M. Koopman M. Hughes; Carola Johanna dr. van J. Haveman A. M. van Dongen; Jacoba Klaasje dr. van C. van der Bent J. Ouwehand; Carel Johannes zn. van C. J. Wijdeveld J. van Dort Gehuwd: P. van den Oever jm. J. Molenaar jd; G. Krullaars jm. M. Braxhoven jd.; A. J. Bij jm. S. de Vet jd.; G. H. Blikman jm. A. Aart- sen jd.; S. Fuch jm. P. van Daalen jd.; P. C. Kettenis jm. N. van Srien jd.; J. M. Koevoet jm. W. A. Tuinhof de Moed jd.; J. Kukler jm. A. C. E. K. Cats; L. Lacourt jm. M. C. Cavé jd.; P. Ligtvoet jm. K. Malgo jd. A. van Loor wednr. C. Kalkhoven jd.; D. J. Meijers gesch. J. de Graaf jd.; M. de Rood jem; M. Eradus jd.;P. van Schaik jm. B. M. Sandefs jd.; G. van der Steen jm. A. van den Ouden- aller j'd. L. Vinkesteijn jd. A. Later- veer jd.; P. Visser jim. J. J. Zwart jd. OEGSTGEEST Troebel water rond Poelmeer Gisteravond hield Poelmeer 'n alg. verg. in „Het Witte Huis" onder lei ding van de vice-voorz., de heer H. IJdens, die bij de opening de voor zitter. Dr. Hugenholtr, hartelijk wel kom heette en hem gelukwenste met zijn herstel. Ir. Vugt gaf een korte uiteenzetting van de bekende kwes tie. De door het bestuur ingezonden begroting kan niet worden geac cepteerd door B. en W. Een bin dende begroting van B. en W. zou worden opgelegd met drastische be zuinigingen. Het bestuur, dat aan vankelijk had willen aftreden,, heeft hiervan afgezien. Vervolgens werd een Jaarverslag uitgebracht. 1946 gaf een nadelig saldo van 68 gulden. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heer Hilbrands en W. Eggink. De aftre denden, de heren H. IJdens en E. de Bruin zagen zich herbenoemd. De voorzitter gaf vervolgens een kort overzicht van de wordings geschiedenis van Poelmeer. Voor vergroting van het Zwembad in 1933 leende men van de gemeente 25000. Ieder jaar moest minstens 1100 worden terugbetaald. De leden van ling van de gemeente is de explota- tie zelf ter hand te nemen doo.- mid del van gemeentewerken. Is de in specteur van de volksgezondheid met alles op de hoogte gebracht? vraagt spreker nog. De heer Elshof brengt hulde aan Poelmeer voor alles wat in het be lang der volksgezondheid is gedaan. De heer van Ingen Schenau gaf enige practische wenken. Dr. Lhar vindt de toestand thans onverant woordelijk De secretaris S. Vugt doet voorlezing van de correspondence met het gemeentebestuur. Op voorstel van dr. Hugenholz wordt besloten, dat de vereniging een onderhoud met B. en W. zal verzoeken en trachten op ko-le termijn nog e.a. in orde te brengen. De heer IJden komt er nog tegen op, dat door de burgemeester aan merking is gemaakt dat aan de raads leden gegevens waren verstrekt. Ieder raadslid dat bij spreker om in lichtingen kwam heeft hij dez-- ge geven. Spreker vraagt zich af, wat daar tegen is, tenzij men boos opzet veronderstelt, gelijk werd gedaan. Hierna sluiting. Geboren: Nicolaas, z. v. N. Glas bergen en KI. v. d. Ven; Jacobus J., z. v. P. Ph. v. d. Broek en M. E. Veldhuyzen; Theodorus P. G. H.. z. v. J.,Lommers en Cl. Slagers; Cor- nelis G. J., z. v. C. G. Juffermans en W. C. de Vroomen. Getrouwd: D. A. Lancel en N. Meuldijk; P. Sol en J. Bregman. Overleden: P. v. d. Horst m. 26 jaar; M. de Haan m. 87 jaar echtg. van A. C. Weijerse; D. van Egmond n. 83 jaar echtg. van S. v. d. Steen. Trambotsing te Katwijk aan de Rijn Gisteravond te 8 uur kwamen twee trams, één uit richting Katwijk aan de Rijn en één uit richting Rijns burg op de Sandtlaan, bij de oprij der brug over het kanaal met een flinke vaart met elkaar in botsing. Aan bei de kanten der brug is er enige tien tallen meters enkel spoor, aan weers zijden der brug is een wissel om te komen van enkel op dubbel spoor. De botsing was hevig. Beide motor wagens werden aan de voorzijde zo goed als in elkaar gedrukt. Een be stuurder was uit de wagen gespron gen toen hij het ongeluk zag aanko men. Vele der reizigers werden, hoe wel niet ernstig, gewond. Een der rei- izgers mej. Annie Romein uit Lisse, was door glasscherven vrij ernstig verwond en werd naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De plaats van het ongeluk was een ravage, waaraan veel trampersoneel vele uren werk had om alles weer in orde te brengen. Een der motorwa gens was uit de rails, een verbin- dingsstang van een der achterste wa gens was afgebroken enz. Kapelaan van Dijk was direct ter plaatse voor eventueel gevraagde geestelijke bijstand. Al zeer spoedig waren ook aanwezig 3 doktoren en drie ziekenauto's, waarvan er echter maar één dienst behoefde te doen. De brandweer uit Katwijk aan de Rijn zette het terrein af. Burgemeester Woldring v. d. Hoop was mede spoe dig op het terrein des onheils. Programma voor Zaterdag 7 Juni: Klas 1 Rijnsto B. 2Noordwijk 2; Quick B. 2ARC 2. Klas 2B: VWS 1Noordwijk 3; Valken B. 1—Quick B. 4. Klas 3A: VWS 2—Ter Leede 2. Klas 3B: Noordwijk 4Lisser B. 3; Rijnsb. B. 4—RCL 2; SVOW 2— GWS 2. Klas 4: RCL 3—Ter Leede 3; Val ken B. 3Woubrugge 2; Lisser B. 1Valken B. 2. Jun. A; RCL—Ter Leede; Jun. B.; Quick B. bMSV; Noord wijk bARC. Adsp. A. ASCRoodenburg a; KatwijkLFC; Quick B. aUVS a; Quick B. bRoodenburg b; Noord wijkLugdunum a. dsp. B.: AlphenUVS c: Lisser B.Roodenburg a; UVS bVTL. Adsp. C: Lisse bDocos; SJC a Warmunda b. Programma voor Zondag 8 Juni. Klas IA. Weter. B. 1—VVLV 1; Meerburg 1Warmunda 1 (Warmun- da-terrein); Morschkw 1Kagia 1. Klas 1B: Teylingen 2—UVS 4 Klas IC: Teylingen 3A'pn. B. 2. Klas 2A: Hazerswjude 1MMO 1. Klas 2B: Altior 2—Roodenburg 4; LFC 4Foreholte 2. Klas 2C: LDWS 2- Alph. Boys 3; Docos 3VSB 3; Zl/1 2Warmun da 2. Klas 3A: Lugd. 6ZLC 3; Rooden burg 5Lisse 4. Klas 3B: UVS 1—Warmunda 3; ASC 6—Foreholte 3. Klas 3C: LFC 6Kagia 2; Lugdu num 7ASC 7; Roodenburg 7 Meerburg 2; Rijp wetering 2—Alph. Boys 4. Klas 4A: LDWS 3—WSB 4; UVS 8—VVLV 3; Docos 4—ASC 8. Klas 4B: Lugd. 8—SJZ 3; VNA 2— Teylingen 4; Alphia 4LFC 8. Klas 4C: Leidsche B. 3Rijpweter. 3; Morschkw. 2—SJZ 4. Jun. A; UVS aRoodenb. a; Al phiaOranje Groen a; Lugd. aLFC a; ZLCAlphen a. Jun. B: ASC b—UVS b; VNA— het bestuur werden persoonlij aan- Al*» Ugj^LFC b sprakelijk gesteld voor de gelden. Aan de terugbetaling is ruim schoots voldaan en Poelmeei loste ieder jaar meer af dan verplicht was. Die borgstelling moest echter weg. In 1939 werd de zweminrichtirg genaast door de gemeente. Een lid van het college van B. en W. werd tcpgewezen aan 't bestuur met be slissende stem en recht van veto. !t Bestuur heeft zich aan handen on voeten gebonden gevoeld, doch door gewerkt, tot de botsingen met B. en W. ontstonden. Alle gelden moesten v/orden afgedragen aan de gemeente De vereniging kreeg een minimum van ƒ200. Dit minimum kon worden opgevoerd tot 550 door B. en W. Wanneer men de huurovereenkomst leest hebben B. en W. wel de bezit tingen, doch niet de schulden over genomen. Spr. zet vervolgens uiteen, dat de gemeente zich niet houdt aan oe overeenkomst. De heer Molenaar, een bij uitstek deskundige op zwemsportgebied, heeft de vergadering van de Raad bijgewoond. Het succes is niet even redig geweest aan het werk dat de Raadsleden mevr. Kramer, v. d. Pc. el en de Gruiter er van hebban gemaakt. De verdediging van de bur gemeester aldus spr. was meer cp effect gericht en naast de feiten. De directeur van gemeentewerker heeft de nieuwe, opgedrongen begro ting gemaakt. Spreker vraagt zien af hoe het mogelijk is van iemand, d*e pas in de gemeente is en de verhou dingen niet kent en mogelijk ook op dit gebied niet deskundig is. Spreker waarschuwt ernstig tegen de geva ren in de zweminrichting. Men wil spnrgplanken aanbrengen van go. meertewege. Spr. moet dit in verband met de gevaren ernstig ontraden. ,7oorts is er niet gebaggerd. De rat- le.i-bestrijding is niet ter hand ge nomen. Voorts wjjst spr. op het te- koit aan personeel. Over het betoog van de ac.fi van der Poel betreffen ié de surveillance liep de voorzitter v-m de Raad heen en sprak en geen woord over. Dat B. en W. advies vragen aan het Jun. C.: MeerburgVS VB; Docos aDOSR a; Alph. B aTeylingen a; Lisse aAltior a. Klas D: MMO—SJC; Alph. B. b— Foreholte; *SJZWarmunda. Jun. E: DOSR bWeter. B.; Alph. Boys cUDO. Zaterdagmiddagafdeling: 11 Juni; Klas 1 Noordwijk 2 Quick B. 2. 11 Juni: Klas 2A: Rijnsb. Boys 3 T. en D. 1. 11 Juni: Klas 3B: Quick Boys 6 GWS 2. 10 Juni: Klas 3B: Rijnsb. Boys 4 Noordwijk 4. 13 Juni: Klas 4: VWS 3—RCL 3. 11 Juni: Klas 4: Valken Boys 3 Valken Boys 2. 11 Juni; Adsp. a. Lugd. a—ASC. 10 Juni: Adsp. A: Noordwijk Quick Boys a. 11 Juni: Adsp. a: UVS aKatwijk. 10 Juni: Adsp. B; UVS bOranje Groen. 13 Juni: Adsp. B: UVS c—UVS b. 11 Juni: Adsp. C: Lisse aDocos. Zondagafdeling. 11 Juni; Klas IA: Morschkwartier 1—VTL 1. 11 Juni: Klas 2C: LDWS 2—Docos 3 11 Juni: Klas 3A: LFC 5—WLV 2. 11 Juni: Klas 3A: Lugdunum 6 Roodenburg 5. 10 Juni:: Klas 4A: LFC 7Docos 4; 11 Juni: Klas 4A: ZLC 4—UVS 8. 11 Juni: Klas 4B: Leidsche Boys 2 —VNA 2. 12 Juni: Klas 4B: LFC 8Rooden burg 8. 10 Juni: Klas 4C: LDWS 4AZL 2 11 Juni: Jun. A: ACS aOranje Groen a. 13 Juni, Jun. A: LFC aRooden burg a. 10 Juni Jun. A: Lugdunum a UVS a. 10 Juni Jun. B: ASC bLFC b. 11 Juni Jun. B.: UVS bOr. Gr. b 10 Juni Jun. B: Lugdunum "bRoo denburg b. 11 Juni Jun. C.: Lisse bFore holte b. ATHLETIEK. ..H. A. V. „HOLLAND" (Lisse). De uitslagen van de baan wedstrij den te Amsterdam georganiseerd door de R. K. A. V. „K. D. O." wa ren: Junioren B. 80 M.: 2 W. Schaaf 11.4 sec.; 3 W, Kliet 12.2 sec. Hoogspringen: 3 Th. de Winter 1.35 4. H Stroet 1.30 M. Jun. A. 100 meter: 2 C. Rip 12.3 sec.; 4 H. Paardekooper 13.2 sec: 300 M.: 4 H. Elfering 42 sec. Vèrspringen.2 H. Paardekooper 5.63 Meter. Estafette; 4 x 100 M. 2 Holland 52.2 sec. Senioren: 100 M. Klasse C: 2 C. Hoogewerf 12.5 sec., 3 J. Scholte 12.6 sec. 800 M.: 1 Cor de Ree 2.9,4 sec. 3000 M 2 J. de Ree 10.10,5 sec. Vèrspringen: 2. C. Hoogewerf 5.83 M.; 4 J. Scholte 4.31 M. Estafette; 2 Holland 4.4,4 sec. Goede wedstrijd op het U.V.S.-terrein Op het U.V.S. terrein is gister avond een wedstrijd gespeeld tus sen het Ned. Politie-elftal en Xerxes, waarvan wij allereerst de opstelling geven'. Ned. Politie-elftal (v.l.n.r.), voor: Bex (Willem II), v. d. Beek (G.V. A.V.), v Onselen (V.S.V.), v. d. Eist (Theole), Baams (U.V.V.); Midden: Woltjes (Veendam), Witkamp (Be Quick Z.), Huybrechts (B.V.V.); Achter: Kammeyer (Be Quick G.), Broeders (Baronie); doel: Boude- wijns (Bussum), Xerxes (van r.n.l.), voor: Koning, Wilkes, Westerink, Beun, Rijshou- wer; midden: Barzely, de Leeuw, Koers; achter: Verploegen, v. Toorn; doel: v. d. Peppel. Joe Richardson is in de Noord-, Engelse voetbalwereld een belang- rijk man, zo belangrijk, dat wij gaarne een van zijn bekende uit spraken hier willen memoreren in verband met bovenvermelde wed strijd: „Trap zo hard je kunt op de vleu gels, is tegenwoordig in veel teams in de Leegue het parool. Zorg, dat je voorhoede vijf man sterk is, als het gaat om het afwerken van de stormloop, en let op een maximum aan snelheid. Maar het accent ligt bovenal op de capaciteiten van de beide spelers op de wing." En hier ligt nu hetgeen wij gister avond zo klaar als een klontje voor ons zagen. Het Ned. Politie elftal beschikte juist over dergelijke vleu gelspelers en zowel Baams (die te- vèns twee goede doelpunten scoor- 1 de) als Bex waren speciaal voor rust voortreffelijk! Snel en handig werden vele malen de tegenspelers omspeeld en het dient bijzondere vermelding, dat ook Baams een spe ler is met twee voetbalbenen en hy juist de twee doelpunten voor rust als rechtsbuiten met de linkervoet kon maken. Naast deze twee spelers willen wij ook niet vergeten Wit kamp als midhalf, Huybrechts als rechtshalf en de gehele achterhoede. Bij Xerxes had het publiek zeker meer verwacht van Faas Wilkes, maar hetgeen wij ook van hem za gen (al was het bij vlagen) stem pelde deze speler tot de' rasvoet baller bij uitnemendheid- Ook hier was de achterhoede zeer goed op dreef en viel alleen de linkshalf Koers wat uit de toon. Midvoor Westerink zorgde na rust voor twee prachtige doelpunten en kon ons beter bekoren dan v. Onselen. Over de wedstrijd zelf nog het volgende Nadat het Leids Politie muziekcorps voor de nodige en aan gename afwisseling had zorg gedra gen, begon de wedstrijd in 'n hoog tempo met de Ned. Politie direct sterk in de aanval. Speciaal midhalf Witkamp stuwde zijn voorhoede op prachtige wijze en hier zagen wij zeker geen stopperspilsysteem, maar echt aanvallend voetbalen toch geen gapingen. De eerste kans is echter voor Xerxes als Wilkes zijn tnidvoor de bal op een presenteer blaadje geeft en deze ver naast schiet. Dan komt de Politie in de aanval en zowel Bex als Baams stichten steeds verwarring. Schitte- Voorlezing uit zijn testament Onder zeer grote belangstelling is heden het stoffelijk overschot van dr. II. Colijn op de algemene begraaf plaats te Den Haag te ruste gelegd. Te half elf had zich de familie van dr. Colijn in de rouwkamer verza meld, waar de overledene was opge baard en waar dr. H. A Colijn, de enig overgebleven zoon van de staats man, de genodigden ontving. Ruim 11 uur vertrok de stoet van de Hooi gracht. In de eerste vier volgr ij tuigen be vonden zich de familieleden van de De Duitse Kultur was Het Koninklijk huisar- iets geheel anders dan wat chief heeft men terugge- gen hebben wij daarover Dat was geen eenvoudig gehoord, toen Jhr. Dr. D. werk, want deze vesting is Klagenfurt. Daar lagen boe- op Duitse steden hebben ken opgeslagen, in hoofd- natuurlijk ook veel boeken- voer van gestoien bibliothe ken en archieven beoogt, in de sectie Weienschappelij- dekte men dit belangrijk archief in een doodlopend tangetje. Zeventien dozen ke fcib'iotheken van het in met oorkonden van de Maat Hi-versum gehouden 18e schappij van Nederlandse zaak uit Nederlands bezit. Doch de waarde ervan was sterk verminderd, omdat bepaalde series onvolledig werden teruggevonden. Blijkbaar behoorde dat tot oe beende methode van vernietiging. Men heeft 700 kisten kunnen vullen, voor een deel met boeken, af- voorraden verwoest. Men neemt aan, dat niet minder dan 30 procent van het to tale boekenbezit in Duits land door oorlogsgeweld is vernield. Tenslotte kan worden vastgesteld dat de archie ven, die in ons land bleven, er vry'wel zonder kleer- Bj k iiotheekccr gres, stand van zaken heeft ver klaard. Evenals ons dat was ge bleken bii het inzien öe S.D.-documenten betrekking tot de Katholie ke Kerk in NederJand schij nen de Duitsers ook de cul turele zaken „tuechtig" be handeld te hebben. Zii had- aen namelijk ^en hand boek samengesi eld, waarin alle monument.tr, letterkunde lagen verscho len in het staatsarchief van Dusseidorf. In de I. G.-Farbenfabriek vond men niet minder dan van 2% millioen boeken, waar met onder veel Nederlands komstig uit de Cistercien- scheuren zijn fgekomen. ser-abdij te Echt. Men zat met de terug zending naar ons land. Ze- Met name de archieven van Middel-burg en Arn hem, enkele archieven van ven wagons stonden voor Sluis en notariële archie- de verzending gereed. Men heeft die toen gekoppeld Cultureel herstel loont moeizame terugvoer materiaal. Het werd uitge- ons zocht en in drie schepen te- lsi.d stonden opgesomd; ruggebracht. Negenhonderd ven uit West Zweeuws Vlaanderen hebben enige chieven konden slechts ten dele worden achterhaald; het andere deel werd om streeks Dolle Dinsdag in September 1944 grondig daaronder behoorden ook kisten bevatten lectuur en onze landsgrenzen, eveneens uit cr.s land was verbrand. In Almelo heeft gestolen. En zo kwam deze men na de bevrijding de dubbele buit terug over haven-laten leeglopen, en de wetenschappelijke biblio archiefstukken van de Vrij- theken. Toen men dit metselarij in ons land, zij handboek had ontdekt, kon stonden verscholen in Hitt- de heer Graswinckel met chenheim,.65 km. Oostelijk - gaamggii.van Frankfort. Nog heel veel werd ge leidelijk ontdekt en samen gebracht in Offenbach, waar de Amerikanen een groot boekendepot hebben aangelegd Eveneens nog heel veel is zoek. Nu zijn de Duitsers weliswaar on- daar heeft men toen ont- meer gemaK zyi opsporin gen doen; want daarin kwam hij tal van verblijf plaatsen van Nederlandse bibliotheken en archieven aan de weei. Grote gebou wen in Duitsland, kastelen en o"k zoutmijnen hebben vóór de beviyaing, en ook nog daarna, duizenden er» der zware straffen ver- doch met behulp van de ge- personeel vindt spreker meer dan erg. reèS^le^vetTopgMpoord l teruggebracht. plicht eventuele aanwijzin- HJ gen te geven; doch zij wer- lands bezit geherbergd. Zij ken traag, hetgeen de snelle waren er goed verborgen, opsporing ernstig belem- Spr. veronderstelt, dat het de bedoe-1 mert. De speurtocht werd uit gestrekt tot de Benedictij ner-abdij te Danzehberg bij Er moeten nog grote col- dekt de financiële archie- lecties worden terugge- ven van Musserts functio narissen. Uit het hoofd- kwartier in Utrecht warr-n waar ze precies thuis beho- vrijwel alle archieven ver ren. Daarmede zullen ge- dwenen. troffen bibliotheken wor- Met sommige in ons land den voorzien op de eerste gebleven bibliotheken is plaats de bibliotheek van het minder goed afgelo- de Kath. Universiteit te pen, vooral in het Zuiden Nymegen, die ernstig gele- waar met name tal van der heeft. bekende klooster-bibliothe- Bepaalde.collecties, waar ken werden geroofd, naar men speciaal heeft ge- De Neder'andse missie vi aagd. tracht men te ont- blijft actief en hoopt met dekken, zo bijvoorbeeld de behulp van Amerikanen en befaamde Anales Rhodensis Engelsen in de zones van er het archief van het In- Duitsland nog een en ander ternationaal Vakverbond., op te sporen, waardoor het De vraag is of men ooit door de bezetter aangetaste zal slagen, .want de veel- cultuurbezit zoveel moge- vuldige bombardementen lijk kan worden hersteld. rend kopwerk van beide ploegen doet ons genieten van fraai combi natiespel, echter.nog steeds zonder goede afwerking. Zélfs een vrije schop voor de Politie vindt 'n haag van Xerxes-spelers voor zich en ook hier wordt de bal weggewerkt. Eindelijk dan na 35 min. spelen weet Baams zich door de Xerxes- verdediging te werken en v. d.-Tep- pel geen kans te geven 10. Nadat beide doelen een enkele maal in ge vaar zijn geweest is het weer Baams die een kans op waarlijk schitteren de wijze weet te behutten en weer met de linkervoet v. d. Peppel geen kans geeft 20. In de tweede helft treedt Xerxes direct op de voorgrond en wanneer Wilkes eens goed doorzet kan Wes terink onhoudbaar inschieten 21. De Rotterdammers behouden nu het beste van het spel en als een uiterst snelle aanval over links de bal voor de voeten van Westerink brengt, maakt deze met een schitterend schot gelijk 22. Steeds blijft Xer xes nu in de aanval en als dan de Politie doorbreekt en ook nu een orachtige voorzet van Baams volgt, wordt het door een even fraaie kop bal van van der Beek 32. Xerxes spant zich nu bijzonder in de ach terstand in te halen, maar moedig verdedigen van middenlinie en ach terhoede, waarbij zelfs Wilkes een maal mist, voorkomt doelpunten en heeft bij het eindsignaal het Ned. Politie-elftal verdiend gewonnen. Brabants elftalZwaluwen 22. Te Tilburg werd gisteravond een wedstrijd gespeeld tussen een Bra bants elftal en een Zwaluwen elftal. In beide ploegen ontbraken verschei dene prominente spelers, zoals Rij vers, Roessel en Bouwmeester. De ontmoeting heeft niet aan de ver wachtingen voldaan, daar het spel slechts bij momenten aan een eerste klasse wedstrijd deed denken. Het re- snultaat werd 22. Haags elftal tegen militairen 32. De wedstrijd tussen het Haagse elftal en een militair elftal, welke gister avond op het VUC-terrein gespeeld werd, is door de Hagenaars gewonnen met 32. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Gisterenavond werd in het Alphen- se Zwembad het Waterpoloseizoen in gezet mot een viertal competitie-wed strijden. A.Z.C. 1—Sleutelstad 1 3—2. Voor de derde klasse van de K.N.Z.B. speelde het eerste zevental van A.Z.C. tegen de Sleutelstad. De wedstrij den stonden onder leiding van de heer Moonen uit Leiden. Al reeds in de eerste minuut heeft Coen v. d. Bijl succes als hy een ver keihard schot lost, dat doel tfeft (10). Doelman Gesman weet dan enkele keren goed in te grijpen, waarna v. d. Bijl, na goed opzwemmen, andermaal keurig doelpunt. In de tweede helft wordt het zelfs 30 als na een hard schot v. d. Bijl een der Leidse spelers in eigen doel terugspeelt. Als dan van 't Riet verzuimt af te dekken, kan J. Dool vrijkomen, waarvan hij handig gebruik maakt en de uitstekende Al- phense doelman geen kans geeft. Ook maakt Dool met een welgericht schot 32 ivaarna het nog even spannend wordt'. Gedoelpunt wordt er evenwel niet- m^er. A.Z.C, 2ZIAN 4 0-4. De A.Z.C. reserve 'kregen een gevoelige neder laag te slikken van het vierde zeven tal van de Haagse waterpoloclub Zian. De Hagenaars waren over de gehele linie sneller. Door goede doelpunten van de bezoekers was de stand toen gedraaid werd 02. In de tweede helft werd doelman v. d. Hoek, die overigens zijn doel kranig verdedig de, nog tweemaal gepasseerd, zodat het einde kwam met een 40 over winning voor Zian. A.Z.C. 3—B.Z. en P.C. 2 2-iO. Dank zij een tweetal goede doelpun ten van Van Kampen, wist het derde zevental van Kringe Gouda van de reserven der Bodegraafse Zwem- en Poloclub, met 20 te winnen. A.Z.C. 2 (dames)—B.Z. en P.C. 2 (dames) 3—r0. In de eerste 7J4 mi nuut mej. Janny Bijleveld door een tweetal keurige doelpunten haar ze vental een 20 voorsprong te geven. In de tweede helft maakte mej. van Leeuwen handig 3—0, waarmede het einde kwam. GOLF. ENGELSE AMATEURS NAAR NEDERLAND. Op 26 Juni zal het officiële Neder landse golf-team een landenwedstrijd spelen tegen het Engelse amateur team. De ontmoeting zal plaats heb ben op de Hilversumse golflinks. Op 20 Juni zulen de Engelsen te Terveu- ren het Belgische team ontmoeten. DAMMEN DE MATCH GHESTEM—KELLER. Gesthem wint. De vijfde partij tussen Ghestem en Keiler om het wereldkampioenschap dammen, gisteravond te Ierseke ge speeld, is in een overwinning van de Fransman geëindigd. De stand is thans 64 voor Ghestem. overledene, onder wie de weduwe, mevrouw H. ColijnGroenenberg en de heer P. Colijn, oud-burgemeester van Alphen aan den Rijn, een broer van de gestorvene. Hare Majesteit de Koningin had zich laten vertegenwoordigen door jhr. mr. G. C. W. Tets van Goudriaan, en H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H- Prins Bernhard door baron Baud. Verder kwamen in do stoet mede de oud-ministers dr. J. J. C. van Dijk en mr. J. A. de Wilde, de gep. luitenant- generaal L. F. Duymaer van Twist, de heer H. Smitskamp, ir. H. van Riessen de vier laatsten als verle- genwordigers van het centraal comi té vim Anti-Revolutionnaire Kies verenigingen. In de aula van de begraafplaats bracht de heer Abrams orgelspel ten gehore. Hier bevonden zich onder an deren leden van anti-rev. en prot.- christ. instituten, leden van de An ti-Revolutionnaire Kamerfractie en een deputatie van de Christelijk-His- torische Unie en van de Christeiyk- Historische Kamerfracties. Eveneens waren aanwezig minister-president dr. L. J. M. Beel, de oud-ministers O. C A. van Lith de Jeude, J. Donner, or. L. N. Deckers, P. J. Oud, de voorzitter van de Tweede Kamer mr. Van Schaik en de oud-burgemees lor van Den Haag mr. S. J R. de Monchy. Aan de geopende groeve heeft ds. A. G. Barkey Wolf voorlezing ge daan van dat deel van de laatste wils beschikking van dr. Colyn, dat han delt over diens begrafenis. We ont lenen daaraan: „a. Mijn stoffelyk overschot moet zo spoedig als dit mogelijk is worden overgebracht. Mijn gebeente behoort te rusten op Nederland's bodem, dat mij al- tyd zo lief is geweest en aan welk land en volk ik gedurende mijn gehele leven naar mijn beste in zet van al mijn krachten altijd mijn volle werkracht heb gege ven; b De overbrenging moet met de meeste eenvoud plaats vinden, wantbij het beëin digen van dit aardse leven en het afleggen van dit stoffelijk omhul sel treedt de mens in al zijn naaktheid voor de rechterstoel van de Heilige God. Dan helpt geen enkel beroep op aardse glo rie en verdiensten, op een mooie carrière, op een verdienstelijke staat van dienst. Dan komen wij met al onze zonden, fouten en tekortkomingen te staan voor onze Hemelse Rechter en in dit ogenblik rest ons sléchts een be roep op het zoenoffer van Jezus." In verband met de eerste helft van deze beschikking wees ds. Wolf op de treffende overeenkomst met de ge schiedenis uit het slot van Gen 50, dat handelt over de overbrenging van het gebeente van Jozef uit Egypte. Wat de tweede helft van deze wils beschikking betreft, deze eerbiedi gend bepaalde ds. Wolf zich tot het lezen van enkele toepasselijke schrift gedeelten als het slot van 1 Cor. 15. Hierna sprak hij het Apostolicum uit en bad ten besluite het Onze Va der, Dr. H. A. Colijn heeft daarop me de narrens zijn moeder en de verdere familie eei\ woord van dank gespro ken, allereerst tot de vertegenwoorai- gers van II.M. de Koningin en van hel Prinselijk Paar en voorts tot de minister-president, wie hij grote dank zegde voor de bemoeienis der Nederlandse regering omV het stoffe lijk overschot van zijn vader zo snel uit Duitsland naar het vaderland te rug te laten brengen. Ook het hoof d bestuur van het Roac Kruis zegde hij dank voor de hulp in deze ver leend. De kist was gedekt met de Neder landse driekleur. LAATSTE BERICHTEN STAKIN& IN DE HOOGOVENS TE IJMUIDEN. In de Hoogovens te IJmuiden is een staking uitgebroken om loons verhoging. NOODLOTTIG SPEL MET GRANAAT. Op het eiland Schiermonnikoog nam de 10-jarige Wiebe Olynsma, die aldaar bij een familielid logeerde, enige dagen geleden een gevonden projectiel, vermoedelijk een hand granaat, mee naar huis. In een schuur trachtte hij met een nijptang een pennetje uit het projectiel te ver wijderen. Bij de hierop volgende explosie werd de jongen ernstig ge troffen; zijn linkerarm werd geheel afgerukt. Het terrein, waar het pro jectiel werd gevonden, was verboden gebied en als zodanig door borden kenbaar. De Franse bakkersgezellen hebben hedenmorgen op een algemene ver gadering in het gebouw van de vak verenigingen te Parijs, bij opsteken van handen eenstemmig besloten on middellijk weer aan het werk Ic gaan. NOG MEER BRIEFBOMMEN IN ENGELAND. Aan de Londense politie zijn nog drie briefbommen, waarvan er een aan een vooraanstaand persoon was geadresseerd, overhandigd. Reeds had de politie aangifte gekregen van de ontvangst van acht briefpakketten met explosieve inhoud door perso nen in hoge functies, zoals reeds eer der gemeld. De politie twijfelt er niet aan, dat" de briefbommen afkomstig zijn van in Italië vertoevende agenten van een Palestijnse verzetsorganisatie.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3