Noodvoorziening perswezen in de Tweede Kamer i Op korte golf j DONDERDAG 5 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Tweede Kamer heeft gistermid dag de algemene beraadslagingen over het wetsontwerp noodvoorzie ning perswezen voortgezet. De heer Kortenhorst (K.V.P.) ver klaart o. m. van oordeel te zijn dat toen de heer Burger zijn wet maakte, hij zich niet heeft kunnen onttrek ken aan de constructie, welke Goe- dewaagen in zijn persverordening had neergelegd. De staatsinvloed was in de door de heer Burger ontwor pen wet volop aanwezig. Er is een mogelijkheid aanwezig om een ere raad in het leven te roepen om de pers zuiver te houden. Spi. is van oordeel, dat niet gezegd kar» worden, dat de perszuivering is mislukt. Er zijn slechts zeer weini? kranten ge weest, die vrijwillig stopten. Wan neer ze op een gegeven moment niet meer verschenen was da' zogenaamd wegens papiergebrek, een methode van verbod. Wat was h?t juiste be leid tijdens de bezetting? Uit Londen werden juist ten aanzien der pers geen aanwijzingen gegeven, zoals die op ander gebied wel werden ver steekt. De beslissing werl gelaten aan het eigen geweten. Veel katho lieken hebben zich aangesloten bij het gezag der bisschapen, maar ook anderen, dan die, welke aan hun jurisdictie waren ondei worpen, heb ben zich op de hoo?*e gesteld van de houding van het episcopaat. De bis schoppen zeiden d^t de bladen be paalde mededelingen kon opnemen, mits de bron maar weri vermeld. Het publiek was cn':sch genoeg ge worden om leugen van waarheid te kunnen ondersche'de.n. Spr. vraagt zich af of ten aanz'en van de pers zuivering ernstige1" telf ui stelling aan de dag gelegd mn»t worden dan ten aanzien van de bestraffing der poli tieke delinquenten, de kunstzuive- ring enzovoorts Gezegd is. dat de perszuivering naast eer. negatieve taak ook een positieve taak had. Het tijdelijk nersbeslui heeft op dit punt gefaald. Spr. verk'sart het onjuist te achten, dat zonden schadevergoeding een vermogensobject als de naam van een blad onteigend zou kunnen worden. De heer Kortenhorst meent, dat men niet tot een zwaardere maatre gel moet overgaan als men volstaan kan met een lichtere. Maar de maat regel. welke men neemt, moet dan ook goed zijn. Hij vraagt of men thans nog wel kan spreken van ille gale bladen, omdat de vlag van een illegale uitgave er op staat. Vele van dergelijke bladen hebben^ jour nalisten moeten aannemen, die ge werkt hebben aan ln-anten, die ble- RADIO Vrijdag. hilversum i, (301 m.) 7.30 Gram.platen, 8.18 Operapro gramma. 8.50 Voor de vrouw 9.00 Orkestwerken, 10.00 Morgenwijding, 10 20 De Regenboog, 10:45 Cello met piano. 11.15 Voor de vrouw, 11.30 Gram.platen, 12.00 Lunchconcert, 12.30 Sportagenda, 12.35 The Sky- masters. 13.15 Pierre Palla. 14.00 Kookkunst, 14.20 Concert, 15.10 „Ons volk in zijn dichters", 15.30 Gram.pla ten 16.00 Orgel met zang, 16.30 Voor de jeugd, 17.00 The Ramblers, 17.30 Muzikaal babbeltje, 18.20 Hawaiian klanken, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.15 The Mills Brothers, 19.30 Cau serie, 19.55 De nationale Reclas- seringsdag, 20.05 Kwartet, 20.30 Cau serie, 21.00 Men vraagt en wij draai en, 21.30 Buitenlands weekoverzicht, 21.45 Gram.platen, 22.15 Orkest, 22.40 Avondwijdong, 23.15 Concert. HILVERSUM n, (415 M.) 7.30 Koraalvoorspelen, 7.45 Een woord voor den dag, 20.15 Kerkkoor, 8.30 Concert, 9.50 Symphonie, 10.30 Morgendienst, 11.00 Wiener Sanger- knaben, 11.15 Piano met zang, 12.00 Stafmuziekconps, 12.25 Zang, 12.40 Stafmuziekcorps, 13.15 Viool met pia no, 13.45 Gram.platen, 14.30 Van oude en nieuwe schrijvers, 14.40 Gram. platen, 15.30 Scala sextet, 16.00 De clamatie, 16.30 Rotterdams Strijk kwartet, 17.15 Zang met orgel, 17.15 Gram .platen, 18.00 „Hollanda sextet", 18.45 Het evangelie in Esperanto, 19.15 Voor expolitieke gevangenen in bezettingstijd, 19.30 Geestelijke lie deren, 19.45 Causerie, 20.05 Dé stem vork, 20.15 Bijbel en muziek, 21.15 Sonate, 21.30 Piet Post, orgel, 22.00 Vragen aan voorbijgangers, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Gevarieerd avondconcert. ven verschijnen tijdens de bezetting. Waarom heeft de heer Burger, toen hy minister was van zijn vrijheid geen gebruik gemaakt, om het mo gelijk te maken, het apparaat van bepaalde kranten over te hevelen, Spr. betoogt verder, dat de onteige ning niet kan worden overgelaten aan een administratief orgaan. Het is z. i. noodzakelijk, dat in de wet worden opgenomen rechtvaardigings gronden en schulduitsluitingsgronden Hij dringt er op aan. dat degenen, die voor de perszuiveringscommissie zijn geweest en óók onder het tribunaal- besluit of het besluit bijzondere rechtspleging vallen, ook voor de betrokken colleges zullen worden gebracht, zodat ze behalve ontzet ting van recht ook overigens hun toekomende straffen zullen ontvan gen. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (Ch. H.) en de heer Roos jen (A.R.) en niet op de laatste plaats de katho liek Koersen lieten op een en ander een afwijkend geluid horen. De heer Roosjen achtte onteigening van be drijven noodzakelijk, alleen omdat het noodzakelijk is, dat de illegale pers aan een behoorlijke eigen outil lage wordt geholpen. En daar stem de de heer Koersen mee in. die uiteen zette, hoe ook de financiers van het, perswezen wel degelijk een grote verantwoordelijkheid hebben te dra gen, zodat zij strafrechtelijk moeten kunnen vervolgd worden, als zij zich schuldig hebben gemaakt aan pers delicten. Minister Gielen's verdediging was nog al passief. De strijd ging trouwens op heel wat punten langs hem heen, De minister ontkende, dat de latere kabinetten de Londense toezeggingen aan de illegale pers zonder meer heb ben overgenomen, maar hij werd 'door de heer Burger aan zijn eigen woorden herinnerd. Hij handhaafde het naamsverbod, maar zag geen voldoenden rechts grond om oude ondernemingen te li quideren. Maar, zo zei hij toch daar na, men moet niet zuiver juridisch re deneren. Zuivering is ook een psycho logische aangelegenheid. Het rechts gevoel van het Nederlandse volk zou het herverschijnen van bepaalde bla den niet verdragen. Vandaag zal men vermoedelijk wel met de behandeling van het ontwerp gereed komen. INTERPELLATIE VAN DE COMMUNISTEN UITGESTELD. De regering is bereid om vragen te beantwoorden, welke de heer Paul de Groot (C.P.N.) in het parlement wenst te stellen, zowel aan de minis ter-president over het officiële pers verslag van d£ Maandag gehouden kabinetszitting als aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen over de nota aan de Indonesische delegatie en de Republikeinse regering te Djokja overhandigd. Zij heeft de voorzitter der Tweede Kamer echter verzocht, om redenen van landsbelang de in terpellatie van de heer De Groot toe te staan op een nader te bepalen da tum. Belastingherziening goedgekeurd De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal heeft zich gistermiddag, nadat zij enige kleinbre wetsontwerpen had goedgekeurd, beziggehouden met de bespreking van het wetsontwerp be lastingherziening 1947. Het woofd werd hierover gevoerd door de heren prof. Molenaar (Vrijh.), prof. v. d. Brink (K.V.P.), Vixseboxse (C.H.), Rip (A.R.), Van Zanten (C.P..) en v. d. Kieft (Arb.). 'Het bleek niet mogelijk na de zeer uitvoerige behandeling in de Tweede Kamer nog nieuwe argumenten aan te voeren vóór of tegen het ontwerp. Minister Lieftinck had dan ook geen zware taak zijn voorstel te verdedi gen. Het werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. WIJZIGING BAKKERSLONEN AANSTAANDE. Het-College van kijksbemiddelaars heeft medegedeeld, dat dezer dagen de publicatie is te verwachten in de Staatscourant van een wijziging van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het bakkersbedrijf. Dit is een resultaat van besprekin gen tussen het College, de werkge versorganisatie en de bedrijfsunie. Sigarenwinkels enkele dagen gesloten Nieuwe regeling voor de sigaren- distributie? Zoals beleend, worden op het ogen blik maatregelen getroffen, tenein de een gewijzigde distributie van sigaren voor te bereiden. Een van deze maatregelen is het verbod aan sigarenfabrikanten en -grossiers om hun producten af te leveren. Hier mede beoogt men, een overzicht te verkrijgen van de voorraad bij' han del en industrie. Thans dienen, vol gens een beschikking van de minis ter, ook detaillisten hun voorraad sigaren vast te stellen. Derhalve zullen alle sigarenwinkeliers van Zaterdag 7 Juni af na sluitingstijd t/m Donderdag 12 Juni gesloten die nen te zijn, terwijl het tevens in deze periode voor de winkeliers verboden is, goederen af te leveren. „Al deze maatregelen wijz'en er- p, dat men geen extra bon zal toewijzen, doch een verhoogd aantal sigaren per bon of eventueel tot een geheel vrije verkoop zal overgaan", zo verklaart het bestuur van de vakgroep. Men acht het van dezelfde zijde echter niet aannemelijk, dat sigaren op kor te termijn vrij in de handel zullen worden gebracht. Van de zijde van het ministerie van eccnnmische za ken kon men ens de conclusie van de vakgroep niet bevestigen, aldus het A. N. P. stichting „katholieke filmvoorziening". De Katholieke Film Actie (K. F. A.) in Nederland en het Katholie^ Bureau voor maatschappelijk en cul tureel overleg te 's Gravenhage, waarin de vijf grote kath. Standsor ganisaties en de Landelijke leiding van de Katholieke Actie samenwer ken, hebben opgericht een Stichting „Katholieke Filmvoorziening". Deze Stichting beoogt o.m. de zeer grote vraag, welke er bij kath. verenigin» gen, internaten, kloosterscholen, enz. naar vertoning van goede film is, te concentreren op één punt, van waar uit de behoefte kan worden beke- ken. Het directorium bestaat uit de he ren: L. M. Weterings, Dir. Generaal Bur. K. F. A. te Den Bosch; "Hieo van Steen leider v. dè Cult. Dienst van het R. K. Werkliedenverbond te Utrecht, en L. Janssens, te Maas- niet, die als directeur, belast met de dagelijkse leiding, zal optreden. In verband met bovenstaande me dedeling lijkt het gewenst, dat kath. instellingen, e.d. niet afzonderlijk lid van de N. S. U. worden, maar dat regelingen voor een filmvoorziening uit een centraal punt getroffen wor den. Men wende zich dus eerst tot het Bureau van de K. F. A., Nieuw- straat 24 te Den Bosch, alvorens op het rondschrijven van de N. S. U. in te gaan. het blibliotheekcongres. Van Duinkerken over Vondels voorwerk. In de avond van het Bibliotheek congres te Hilversum hebben de deel nemers zich verenigd aan een ge meenschappelijke maaltijd. Verschil lende sprekers hebben daar het woord gevoerd, onder wie de verte genwoordiger van de Minister en wet houder Mr. P. Lens uit naam van de gemeente. Tot besluit hield Anton van Duin kerken een voordracht over „Vondel in het voorwerk". Deze deskundige spreker wees er op, dat Vondels voor- werk-gecfichten een kijk geven in de geschiedenis, die nauwelijks eerder door verschillende biografen werd behandeld. Uitvoerig besprak hij de methode van onderzoek van zulk een gedicht en koos als voorbeeld een sonnet over de ontdekkingsreizen van Willem Schouten van Hoorn. Dit son net, weinig bekend en niet eens aan wezig in de Koninklijke Bibliotheek, is zo juist uitgegeven naar de oor spronkelijke uitgave, door de Lin- schotenvereniging. Op geestige wijze heeft Van Duinkerken dit sonnet met de daarbij afgdrukte gravure ontleed en gaf een interessante kijk in de ge dragingen van onze zeevaarders en hun beschrijvers in het begin van de 17de eeuw. Dinsdag hebben de congressisten een bezoek gebracht aan het raadhuis en aan enkele studio-gebouwen. De thee werd aangeboden door de bestu ren van de drie in Hilversum geves tigde openbare leeszalen. In de algemene ledenvergadering van de Ned. Vereniging van Biblio thecarissen werden tenslotte verschil lende zakelijke aangelegenheden be handeld. REGENBOOGJACHT VOOR ENKHUIZEN GEKAPSEISD. Vermoedelijk twee personen uit Den Haag verdronken. Dinsdagavond bemerkten drie op varenden van het regenboogjacht „Piet Hein", op weg van Stavoren naar Enkhuizen, dat de boot snel wa ter maakte. Ondanks ingespannen po gingen zakte het jacht steeds dieper weg tot om tien uur nog slechts de masttop, waaraan de mannen zich wanhopig vastklemden boven het wa- teroppevlak uitstak. Tegen de ochtend was de toestand van de opvarenden onhoudbaarge worden en de heer H. Eeuwijn uit Be verwijk besloot hulp te halen door de 800 m., die hem nog van de vaste wal scheidde, zwemmende af te leggen. Tegen half zes bereikte hij volkomen uitgeput de IJselmeerdijk, vanwaar een auto hem naar Enkhuizen bracht. Onmiddellijk voer de reddingboot uit. maar op de plaats van de ramp aan gekomen. vond men de masttop ver laten. Hoewel het niet uitgesloten ge acht mag worden, dat de twee zeilers zijn opgepikt, houdt men er ernstig rekening mee. dat zij in de golven zijn omgekomen. De vermisten zijn waarschijnlijk beiden uit Den Haag afkomstig. (Het bovenstaande is reeds ge plaatst in een deel van ons vorig nummer. Uit Enkhuizen wordt nog gemeld, dat in de touwen verward is gevon den het stoffelijk overschot van de heer Oene Muller uit Langweer bij Joure. Van het derde lid van de be manning. de heer G. de Haan uit Den Haag. ontbreekt nog ieder spoor. MGR. J. v. d. LOOS. Aan de „Tijd" ontleenen we nog het volgende naar aanleiding van het door ons gisteren vermelde overlijden van Mgr. J. v. d. Loos. Mgr. v. d. Loos werd 1871 te Rijs wijk Z.-II. geboren en was na zijn priesterwijding werkzaam als assis tent in de parochies te 's-Gravenhage, Warmond. Zoeterwoude, Rijpwetering en Noordwijk. In 1902 werd hij defi nitief benoemd te Ouderkerk aan de IJssel bij de bekende kerkhistoricus Deken de Graaf. Na zijn opdracht vervuld te heb ben tot stichting van een parochie te Nieuwerkerk werd hij door de toen malige bisschop Mgr. Callier in 1920 benoemd tot pastoor van bovenge noemde parochie te Uitgeest. Pastoor van der Lóós stond zowel in als buiten het land bekend als his toricus. Talloze publicaties versche nen van zijn hand; van zijn lartste, uit vier delen bestaand, werk: „De geschiedenis van het bisdom Haar lem" is het eerste deel verschenen. De overledene was drager van het erekruis van Hongarije, commandeur in de ord"1? van het H. Graf te Jeruza lem, Ridder in de orde van Ox-anje Nassau en Geheim Kamerheer van Z.-H. de Paus Tevens was pastoor lid van de Ned. Mij. voor de Letterkunde te Leiden. In pastoor Van der Loos verliest Uitgeest wel een zeer markante per- sonlijkheid, die naast zijn weten schappelijke arbeid veel voor het ka tholicisme en in het bijzonder voor Uitgeest heeft gedaan. Da uitvaart zal Zaterdag geschieden. Dinsdagmiddag werden aan de rand van een der pijlers van de spoorbrug over de IJsel bij Deven ter een paar scheuren geconsta teerd. Deze scheuren waren ont staan door de warmtewerking van een ijzeren ring, welke rondom de pijler loopt. De snelheid, waarmede de treinen de brug mogen passeren, is inmiddels weer van 5 op 15 km. gesteld. ZUIVERING DIRECTIE „DE TELEGRAAF". De Centrale Zuiveringsraad voor het Bedrijfsleven heeft de uitspraak bekrachtigd van de Commissie voor de Perszuivering, waarbij F. H. J. Holdert, directeur van het dagblad „Het Nieuws van den Dag" en L. B. Röhrman en H. Holdert. directeuren van „De Telegraaf" voor den tijd van resp. 5, 7 en 10 jaar worden uitgeslo ten van het recht een leidende func tie uit te oefenen in het dagblad-, drukkers- of uitgeversbedrijf. Deze uitsluitingen gaan in op 20 Mei 1947. PAARD DOOR HONDEN GEDOOD. Een paard van de heer T. in de buurtschap Daarle had in de weide een dood veulen ter wereld gebracht. Het paard werd later aangevallen door honden en zodanig gewond, dat het bezweek. Washington f00° l Square 1 000000$ Humoristische Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 60) En met ogen, die niets zagen, staar de zij Mathilde aan die bij brokstuk ken het nieuws van de laatste dagen vertelde. Zo vertelde ze ook, dat er niets van was uitgelekt, dat Jack en zjjn vrouw al dien tijd stil in het Ixuis hunner moeder hadden gewoond. Rechter Harvey en de heer Pyecroft hadden daar wel voor gezorgd. Aan de reporters, die natuurlijk heel den dag bij zwermen te gelijk kwamen, had Jack eenvoudig verteld, dat hij drie weken geleden in alle stilte was getrouwd, dat hij en zijn vrouw in -c?n afgelegen plaatsje dezen tijd had den doorgebracht en bij het verne men van het doodsbericht zijner moe der, onmiddellijk naar de stad wa ren gekomen, waar hij nu in haar wo ning zijn intrek had genomen om voor de begrafenis en al het andere tp zoreenDe nolitie in Parijs deed alle moeite de koffers van me vrouw De Peyster op het spoor te komen, want deze waren op raadsel achtige manier verdwenenAch, kon mevrouw De Peyster toch eens de mooie bloemen zien, die telkens en telkens werden gebracht, vooral de mooie krans, die mevrouw Allistair had gestuurd. Maar mevrouw De Peyster hoorde deze woorden niet eens. Zij was dood! Zij moest begraven worden! Ze kon nooit meer thuis komen! En eindelijk kwam haar over de als ver stijfde lippen: „Wat moeten w£ doen?" „Die vraag heb ilc mij al duizend maal gesteld, mevrouw, maar ik weet er geen antwoord op", stamelde Ma thilde. Ach! wat moesten zij ook doen? Zo bleef de arme mevrouw De Peyster haar trouwe ondergeschikte maar steeds aanstaren, zonder haar eigen lijk te zien. En terwijl zij de eerste minuten alleen maar aan het vrese lijke van het geval voor zichzelf had gedacht, kwam nu ook de gedachte bij haar op wat dit feit noodwendig voor een ander persoon moest bete kenen, voor Olivetta! Arme, arme Olivetta! Wat had zij een droevig einde gevonden! Wel behoorde me vrouw De Peyster tot de mensen die zich altijd afvragen', wat zij aan hun eigen stand en aanzien verplicht zijn. Zij had een al te groot ontzag voor het De Peyster-bloed', maar van de andere kant was het ook waar, wat rechter Harvey eens gezegd had, dat haar hart, dat aan alles leven en bezieling gaf, in zijn soort een heel goed hart was. En zo kwam het dan ook, dat dit hart, voor zover het op dit vreselijke ogenblik tot voelen in staat was, alleen voor Olivetta voelde. Maar lang duurde divniet en Oli vetta en al de andere dingen, die niet met het ogenblik zelf te maken hadden, waren ineens op de achter grond gedrongen want buiten de deur hoorde zij zachte voetstappen en een gekrabbel op de deur zelf als zocht iemand in zenuwchtige toestand met de sleutel naar het slot. Ontsteld sprong mevrouw De Peyster op, vat te Mathilde bij de arm en wachtte, wat zou er volgen. „Die die sleutel?" bracht Ma thilde hijgend uit. „Kan die passen?" „Er zyn er toch maar twee", fluis terde mevrouw De Peyster terug, ,,de éne, die ik zelf heb en de andere, die ik aan Olivetta heb gegeven". „Maar dan kan deze ook niet pas sen, daar Olivetta...." Maar als om hun woorden te logen straffen, hoorden zij de sleutel met een in het slot grijpen. Krampachtig grepen de twee vrouwen elkaar vast niet anders denkend of het ogenblik hunner ontmaskering was daar. Zij vroegen zich alleen nog maar af, wie het was, die hen aan de schande zou overleveren. Het slot werkte de deur ging open en En daar wanke.lde een tamelijk grote zjvaar gesluierde gestalte de half duistere kamer binnen. De ge stalte keek niet eens naar het dode lijk verschrokken tweetal. Zij verwon derde er zich niet over, iemand in de kamer te vinden. Neen, zij strompel de naar een stoel, viel daarin neer en liet een hele reeks o's! en ach's! ho ren. „Wie wie zijt gij?" klonk be schroomd de stem van mevrouw De Peyster tussen al deze ontboezemin gen. „Ach! ach! o! o!" weeklaagde de gestalte. „Is het niet verschrikkelijk? Is het niet verschrikelijk? Is het niet verschrikkelijk? Maar ach, Caroline, ik was niet van plan zo te doen, ik was het helemaal niet vai plan!" „M maar, is dat niet Olivetta?" stamelde de arme mevrouw De Peys ter. „Ach, Caroline, het was een onge HEESTERS AAN DE NIAGARA. Dr. J. v. Royen. Ned. ambassadeur in Canada, heeft tijdens een openbare plechtigheid bij de Niagarawatei-val aan de voorzitter van het Niagara- park 6000 sierheesters, een geschenk van de Ned. regering aan Canada aan geboden. Ze zijn bestemd voor het ge dachtenispark „Queen Victoria", dat over de Horseshoe-val uitziet. De Ned. afdeling van de Canadese radio-om roep heeft de plechtigheid op platen opgenomen voor heruitzending naar Nederland. xooooooooooooooooooooooooooooooooo xoooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. De Bijz. Raad van Cassatie heeft tegen het oud-gemeenteraadslid van Roterdam G. van Burink ies jaar ge- eist. Bij het maken van een duik- sprong in het zwembad „Het Bakse Ven" kwam de student J. Hendriks uit Nijmegen wonende te Tilburg met het hoofd op de bodem terecht. Ten gevolge daarvan liep hij een hals wervelfractuur op, waaraan hij later is overleden. Tijdens een kort hevig onweer, dat zich gisteren boven Moergestel ontlaste, sloeg de bliksem in de boer derij van de landbouwer D. Kete laars, De boerderij brandde geheel uit. Een gedeelte van de inboedel, zomede het vee kon worden gered. De voortekenen wijzen er op, aldus het A.N.P., dat de kersen dit jaar niet goedkoop zullen zijn. De LEIDEN HOOGHEEMRAADSCHAP RIJN AND. In de gisteren gehouden Verenig de Vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland werd mede deling gedaan van de beëdiging van gekozen hoofdingelanden en hoofd ingeland-plaatsvervangers. Na onderzoek van zijn geloofs brief werd als hoofdingeland-plaats vervanger voor hot 3e district toege laten de heer P. Bos te Vijfhuizen (Haarlemmermeer Na behandeling van enige recla mes tegen aanslagen in Rijnlands bundergeld 1947 werd besloten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begroting voor 1946 tot een totaal van 112.386.98. Tevens werd vastgesteld een suppletoire begro ting gewone dienst 1946 met een to taal aan uitgaven en ontvangsten ad 7.792.71 en buitengewone dienst 1946 met een totaal aan uitgaven en ontvangsten ad 176.770.79. Ten slotte werd' de rekening over 1946 vastgesteld, sluitende voor de gewone dienst met 895.154.33 aan ontvangsten, 807.072,26 aan uitga ven en een batig saldo van 88.082.07 en voor de buitengewone dienst met 721.459.74 aan uitgaven, 782.130.53 aan ontvangsten en een nadelig sal do van 60.670.79. EINDEXAMENS GYMNASIUM. Van de tweede groep van de eind1- examen candidaten van het gymna sium slaagden: mej. R. Buurman te Leiden, W. A. van Heel te Leiden, J. Hoogendoom te Leiden, mej. M. J. Jansen te Hazerswoude, J. Th. Locher te Leiden, inej. W. Spittel te Oegst- geest, C. J. Assmann te Leiden, afge wezen 1 candidaat. Voorts slaagde nog van groep 1 mej. A. Meyer te Oegstgeest. STAKING MEELFABRIEK OPGEHEVEN. Naar wij vernemen is staking bij de meelfabriek „De Sleutels" opge- gadering plaats, waarover wij morgen heven. Hedenmiddag vindt een ver- nadere mededelingen hopen te doen. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer H. van Putten, Kanaalstraat 23, de dag, waarop hij voor 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Koninklijke Neder landse Grofsmederij, alhier. Vergezeld van zijn vrouv»werd de jubilaris gistermorgen ten kantore ontvangen door de directeur en zijn staf, waarbij hij op hartelijke wijze en zeer intiem werd gecomplimen teerd. Veel werd uit de oude doos ten tonele gebracht. Nadat het ge bruikelijke geschenk onder couvert was overhandigd, werd hij eveneens vereerd met de zilveren legpenning van de Maatschappij ij voor Nijver- luk", kermde de gedaante voort. „Ik kon er heus niets aan doen. En als je weet, wat ik heb moeten doorstaan om hier te kunnen komen, dan zal je me zeker vergeven". Mevrouw De Peyster had de vrij heid genomen, de sluier een weinig over de hoed terug te slaan. „Je bent dus niet dood, Olivetta!" „Was ik het maar!" snikte de ar me dame. „Maar wie is dan de persoon, die vanmorgen hierheen wordt ge bracht?' „Dat weet ik niet". En toen voeg de zij er nijdig aan toe: „Zeker iemand, die op een goedkope manier een prachtige begrafenis wil heb ben". „Maar, die persoon droeg toch mijn kleren?" „Ja", stotterde ze, „dat moet wel". „Maar hoe in 's lxemels naam En 'zich het gevaarlijke van hun toe stand te binnen brengend, zeide ze: „Mathilde doe de deur op slot'. Toen weer tot Olivetta: „Maar hoe zit dat dan toch in elkaar?" ,.Ach, Caroline, ik deed juist, als je mij gezegd had. En alles liep zo heerlijk van stapel. En ik was al in Parijs en begon wezenlijk schik in WEERSVERWACHTING KOEL WEER. 8 o Vrij krachtige wind lussen Zuid en West Aanvankelijk g zwaarbewolkt met tijdelijk re- g g gen, later brekende bewolking 8 met een enkel buitje. Vrij koel. o nnoooonooonnonoooooooonnononoooooo pachtprijzen, welke de laatste dagen besteed werd xn varieerden van 46 gld. per bussol (10 kg.), hierbij komt nog, dat de pluk- en keerders-kosten zeer hoog zijn. Een plukker vraagt b.v. 1520 gld. per dag, terwijl een keerder 100 gld. per week vraagt. Een grote bosbrand heeft nabij Nellerlooi in Noord Limburg een aan zienlijk stuk natuurschoon verwoest. De brand is ontstaan door onvoor zichtigheid met vuur. BUITENLAND. Het Perzische leger is in 't ge weer geroepen tegen een, 500-tal Bar- zani Koerden, die onder aanvoering van d'e opstandelingenleider Moellah Moestafa Perzië zijn binnengekomen. Het stoomschip Emperor" is gis teren op het "Hoven-Meer een der grote meren van Canada) gezonken. Twaalf leden der bemanning, onder wie de kapitein, en drie vrouwelijke koks zijn om het leven gekomen. Het schip liep bij Fort William (Onta rio) tegen de rotsen en brak in tweeën. Tussen Lydda en Tel Aviv is een goederentrein opgeblazen. Een stoker werd gewond. In'de loop van het grote offen sief in Mandsjoerije hebben de com munisten de stad Kai Joena bezet, 90 km. ten N.W. van Moekden. BIOSCOPEN. De films voor de vo gende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Luxor: „Barracuda", volwassenen. Lido: „De witte klippen van Dover", 14 jaar. Casino: „De sleutels van het Ko ninkrijk", alle leeftijden. Rex: „Malle gevaTen" volwassenen. Trianón: „Les enfant du Paradis", strikt volwassenen. heid en Handel, vergezeld van een oorkonde. Aan het einde van het genoeglijke onderonsje sprak de jubilaris woor den van dank voor de hem gebrach te hulide. Het verdere gedeelte van de dag bracht hij door in de huiselijke kring, waarbij het hem niet aan be langstelling ontbrak. E. H. J. CUNAEUS OVERLEDEN. Op 76-jarige leeftijd is hier ter stede overleden de heer E. H. J. Cu- naeus, oud-hortulanus van de cul tuurtuin der Technische Hogeschool te Delft. De heer Cunaeus genoot be kendheid in tuinbouwkringen, was geruime tijd. werkzaam in de Leid- se hortus en trad herhaaldelijk op als adviseur van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De ledenvergadering van de Leid- se Kunstkring „Voor Allen" was niet zeer druk bezocht. Het jaarverslag gaf een gunstig beeld van het concertbezoek; deson danks was door allerlei omstandig heden een tekort ontstaan van 100. De inkomsten bedroegen 3879, de uitgaven 3979. Een sombere toon liet de penning meester, de heer Gerverdinck ook horên voor het volgend seizoen. Men verwacht een tekort van ƒ400, door dat de honoraria hoger zijn, de be lasting wordt verhoogd doch de in komsten dezelfde blijven. De contributie is gehandhaafd op 4 voor volwassenen en 2 voor ad- spirant leden. De aftredende bestuursleden, mej. Becherer, de heren Brouwer en De Jong werden bij acclamatie herko zen. In de controle-commissie zijn be noemd de heren Melief, Lau, Schoite on Schildhuizen. Voor het volgende seizoen heeft men de volgende solisten uitgeno digd: Gerard Hengeveld, Janine An- drade, Bernard Michelin, Cor de G.oot en Laurens Bogtman. Het zesde concert wordt nader be kend gemaakt. De politie heeft gistermiddag uit het Nieuwe Kanaal het lijk opge haald van de 34-jarige Th. P., die Dinsdagavond aldaar was verdron ken. het geval te krijgen, toen toen o, Caroline! ik ik „Wat? Wat?" „O Caroline! Ik verloor mijn porte- monnaie!" huilde Olivetta. „Je verloor je portemonnaie?" „Ja, ik liet ze in een rijtuig liggen, dat mij naar het Louvre had ge bracht. En daarmee was ik alles kwijt als het geld de crediet- brief alles!" „Olivetta!" „En ik durfdé je niet te seinen. Want als ik hierheen e^n telegram zond, had ik alle kans, dat ik je zou verraden". ,,Wat heb je toen gedaan?" „Wel, er bleef mij niets anders dan dan een paar van je japonnen te verkopen". „O!" mompelde mevrouw De Peys ter. En zij zag in haar verbeelding het verdere verloop der zaak. Zelfs nu kon Olivetta het niet la ten op allerlei onbeduidende bijkom stigheden in te gaan. De geringe prijs die zy voor de mooie Japonnen en mantels had gemaakt, drukte haar nog zwaar. Ze zei dan ook in één adem: (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2