3)e Ceicbc Sou/ïa/nt De stakingsepidemie in Frankrijk Overdracht van Duitse mijnen DONDERDAG 5 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkeren abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11103 Abonnementsprijs 1 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post i 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. De loon-politiek in deze tijd DE loon-politiek is niet gemakkelijk in deze tijd. Een rechtvaardig loon te betalen, is een eis, die voor alle tijden geldt, dus ook voor deze tijd. En zeker is het niet een rechtvaar dig loon, als men er niet behoorlijk met een gezin van kan leven. Dit moet voor ieder onzer vast staan. Nu zou het zeer gemakkelijk zijn, om, als de levenstandaard stijgt, ook de 'lonen in'evenredigheid te verho gen. En, indien tengevolge daarvan de levensstandaard wéér de hoogte zou ingaan en dat gebeurt ook de lonen wéér te doen stijgen. En zo voort te gaan. Dat zou inderdaad gemakkelijk zijn. Doch ieder, die de ogen open heeft voor de werkelijkheid, ziet, dat deze gemakkelijke loon-politiek spoe dig land en volk zou storten in een chaos van ellende en armoede. Er moet dus wat anders op gevon den worden, om aan de eis van een rechtvaardig loon te voldoen in deze oeconomisch zo onzekere tijd. En dat is: dat de overheid met alle haar ten dienste staande rechtvaar dige middelen de prijzen van de goe deren zo drukt, dat deze op een ni veau komen, waar beneden ze econo misch en moreel beschouwd ook de economie is onderworpen aan de mo raal! niet kunnen gaan, zodat de prijzen voor een zekere tijd gestabili seerd zijn. En op die prijzen, op die levensstandaard moeten de lonen zijn gebaseerd. Maar, omdat die prijs-politiek in deze tijd niet gemakkelijk is, is ook de loon-politiek niet gemakkelijk. Intusschen mag niet worden ge duld, dat de arbeiders, de loon-trek- kenden niet kunnen leven, zelfs niet op een redelijk-bescheiden wijze. Klaarblijkelijk heeft de regering, om daaraan tegemoet te komen, het z.g. „consumentencrediet" ingevoerd en tijdelijk kindertoeslagen verhoogd. Van het systeem van kindertoesla gen zijn wij altijd overtuigde voor standers geweest. Maar de tijd ligt nog niet zo lang achter ons, d&t voor standers van dit systeem alléén waren te vinden onder hen, die politiek tot de „rechterzijde" behoorden. Er is de zer dagen nog in de Leidse gemeen teraad aan herinnerd, dat, toen in 1920 een voorstel werd gedaan, om ikindertoeslagen voor het Leidse ge- meentepersoneel in te voeren, di' voorstel met 15 tegen 14 stemmen werd aangenomen, waarbij geen en kel lid van de „linkerzijde" voorstem de. Wat toen beoogd werd, was een kindertoeslag, niet eerder beginnend dan bij het derde kind. En nu nu gaan alle partijen mee met de regering, als zij de kindertoe slag wil laten aanvangen reeds bij het eerste kind! Als tijdelijke maatregel kan dit stelsel van kindertoeslag worden aan vaard. Doch. naar onze overtuiging, al léén als tijdelijke maatregel. Bij een enigszins meer gestabiliseer de economische toestand zal het loon, ook het laagste, voor iederen volwas-i sen arbeider zó moeten zijn, dat hij er een gezin van kan onderhouden. Bij uitbreiding van het gezin moet er een kindertoeslag worden opge legd. Geen kindertoeslag dus ter aanvul ling van een grondloon, dat al niet voldoende wordt geacht om een ge zin met zelfs maar één kind te onder houden, maar een kindertoeslag bo ven een behoorlijk gezinsloon, en wel voor grotere gezinnen. Dat moet, naar onze overtuiging, ons ideaal, ons streven in de loon-po litiek blijven. Dit is ook de loon-po litiek der Kath. Arbeidersbeweging. Als wij er nu van afwijken, dan moge dat zijn een tijdelijke afwijking onder de drang der zo ingewikkelde en verwarde economische omstandig heden, welke in deze tijd de loon-po litiek niet gemakkelijk, heel moeilijk maken. Oppositiebeweging tegen Sovjetregering Een grote verzetsbeweging tegen de Sovjetregering breekt zich in Rus land baan, voornamelijk onder de arbeiders van het Oeral-gebied, schrijft „La Pensée Indépendante", een Russisch tijdschrift, dat te Pa rijs wordt uitgegeven. De Russische schrijver Wladimir Petrov zegt in een artikel, dat hier „de Sovjetleiders gesteld worden voor een nieuw en ernstig feit, want de oppositie openbaarde zich min of meer openlijk sedert het einde van de oorlog in alle rangen van de maatschappij, behalve in de arbeidersklasse". „De laatste tijd", zo gaat Petrov verder, „worden in de fabriekscen- tra clandestiene manifesten uitge vaardigd, waarin de arbeiders tot staken worden aangezet. In de Oeral, zoals trouwens ook elders in Rus land, vormen zich verzetsgroepen, die gesteund worden door de arbei ders van de fabrieken te Taghilsk en Votkinsk. Typerend is het feit, dat deze groepen niet enkel gesteund worden door gedeporteerden van de vroegere MKDV (geheime politie van het Ministerie van Binnenland- iche Zaken) maar ook door de „vrije arbeiders". Dezelfde bron j meldt, dat reeds ernstige gevallen van vernieling en sabotage zijn voor gekomen. 1 pest gevraagd de afschriften ter hand te stellen van alle rapporten en documenten, die verband houden met het aftreden van minister-presi dent Nagy. In Boedapest heeft de Amerikaan se legatie de Hongaarse regering er van verwittigd, dat vliegtuigen van de Russisch-Hongaarse transport maatschappij niet meer over de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland zullen mogen vliegen. De ze maatregel moet worden be schouwd als een antwoord op de be lemmeringen, die de Russische en Hongaarse autoriteiten in de afge lopen twee jaren de Amerikaanse luchtyaart in de weg hebben gelegd. De Hongaarse nationale vergade ring zal een wetsontwerp behande len, waarbij de voormalige premier, Ference Nagy, van zijn nationaliteit wordt ontheven en waarbij zijn be zittingen onder de boeren worden verdeeld. Hongarije op weg naar Bolsjewisering Hongaarse gezanten weigeren terug te keren De Hongaarse gezanten in de Ver enigde Staten, Engeland en Zwit serland, die van hun regering aan zegging hadden gekregen naar Boe dapest terug te. keren, hebben ge weigerd aan dit verzoek te voldoen. De Hongaarse gezant in Frankrijk heeft nog geen antwoord gestuurd. Volgens de bladen te Boedapest zullen alle Hongaarse diplomaten naar Hongarije worden teruggeroe pen om „verslag uit te brengen". De Hongaarse gezant in Zwitser land verklaart: „De staatslieden, die door het vertrouwen van de meerderheid van het Hongaarse volk in'leidende posities waren be noemd, zijn één voor één met ter roristische methoden verwijderd." Hij acht de huidige regering der halve niet representatief. Het Joegoslavisch nieuwsbureau haalt „welingelichte kringen te Boe dapest" aan, volgens welke de Hon gaarse regering de minister van Financiën, Miklós Nyarady (die in Sowjet-Rusland zou vertoeven) en de opperburgemeester van Boeda pest, Josef Koevago, ontslagen zou hebben. Volgens radio Hamburg heeft het eerste optreden van de nieuwe Hon gaarse regering bestaan in het on der staatstoezicht plaatsen van alle banken en het ordenen van een kapitaalsbelasting op alle sedert 1940 verworven vermogen. Er zal voorts een nieuwe kieswet worden uitgevaardigd, die de vol gende week reeds van kracht wordt. Tien percent van de kiezers zal hierbij zijn stemrecht verliezen* Voorts zal aan alle leden van de voormalige fascistische partijen en aan de familieleden van alle per sonen, die veroordeeld zijn wegens oorlogsmisdaden of misdrijven te gen de „democratie" het kiesrecht worden ontnomen. Het aantal stem gerechtigden zal door deze maat regelen van iets meer dan 5 millioen tot 4y2 millioen worden terugge bracht. Amerika wil er meer van weten. De Amerikaanse regering heeft de Russische voorzitter van de geal lieerde controlecommissie in Boeda- EGYPTE'S RELATIE MET HET VATIC AAN. Tegelijk met de door het Egypti sche kabinet genomen beslissing om de diplomatieke betrekkingen met de Italiaanse regering te hervatten, heeft de Egyptische minister van buiten landse zaken een memorandum gepu bliceerd, waarin de hervatting van de betrekkingen met het Vaticaan aan bevolen wordt, aldus „U. P.". Hierdoor zou Egypte het eerste Mohammedaanse land worden, dat diplomatieke betrekkingen met de Heilige Stoel onderhoudt. Van alle Arabische landen ohderhoudt op dit ogenblik slechts Libanon bepaalde relaties met het Vaticaan. Arabische leiders o.a- de groot moefti Haj Amine el Hoesseini en Je secretaris-generaal van de Arabische liga, Abdel Rahman Azzam Pasja, hebben de laatste tijd de wens te ken nen gegeven om het officiële contact tussen de Arbische staten en het Va ticaan tót stand te brengen. Een dergelijk standpunt strookt met de traditionele gevoelens van de Egyptische koninklijke familie. 1500 Arbeiders, werkzaam in de ten werden gewond. Te zelfder tijd reparatie-werkplaatsen van de spoor- had te Parijs een demonstratie plaats wegen te Parijs hebben zich gisteren van oud-gedienden, die protesteerden gevoegd bij him 6.000 collega's, die tegen de huidige pensioenregeling en Dinsdag het werk hebben neergelegd, zelfs in de gevangenis van Fresnes Gistermiddag breidde de staking doordrongen, waar 400 gevangenen in hongerstaking zijn. Vooral de bakkersstaking, die reeds vier dagen heeft geduurd, doet haar uitwerking onder de Parijse arbei ders voelen, daar het broodgebrek steeds "nijpender wordt. zich ook uit over het „Gare de l'Est", waarvan de machinisten en stokers beslofen het werk neer te leggen. Het hoofdbestuur der Franse spoor wegen heeft verklaard, dat het rei zigersverkeer op de lijnen naar Lyon, de Riviera en Zwitserland volkomen stil staat. Gehoor gevend aan een oproep van de directeur-generaal der Franse spoorwegen zijn de arbeiders echter aan het „Gare de Lyon" weer aan het werk gegaan, zodat de vacantie: reizigers naar Italië en de Riviera gisteravond hun reis konden voort zetten. Terwijl de andere stakingen te Pa rijs onverminderd voortduren, heb ben ook 1400 arbeiders in de Hotch- kiss Automobielfabrieken gisteroch tend het werk neergelegd. In de Ci- troënfabriek gaat het nog steeds lang zaam aan en bij Renault Lm de sta king elk ogenblik beginnen. Te Nantes in West-Frankrijk belet te de politie een demonstratie. E ont stonden gevechten, waarbij twee agenten en verschillende demonstran- Gevaarlijke brieven Dezer dagen hebben verscheidene vooraanstaande Britten anonyme brieven ontvangen, welke een zeer gevaarlijk explosief poeder bleken te bevatten, dat zou moeten ontploffen, zodra de enveloppe werd geopend. De brieven waren gepost in Italië. Voorzover bekend hebben de gevaar lijke brieven geen slachtoffers ge maakt, daar zij tijdig ontdekt zijn. Scotland Yard heeft thans bekend gemaakt, welke autoriteiten deze brieven heoben ontvangen. Het zijn behalve sir Stafford Cripps, minis ter van handel, John Strachey, mi nister van voedselvooriening en Ar thur Greenwood, geheimzegelbewaar der, een aantal hoge functionarissen, die met het bestuur van Palestina te maken hebben, te weten brigade-ge neraal sir Edward' Spears, deskundige inzake het Midden-Oosten en voor malig Brits gezant te Syrië en Li banon, sir Evelyn Parker, voorma lig algemeen opperbevelhebber in Palestina, sir Harold MacMillan, voormalig hoge commissaris van Pa lestina, en John Freeman. De politie heeft gewaarschuwd te gen alle verdachte poststukken. De post wordt onderzocht alvorens zij over het land wordt gedistribueerd en Scotland Yard' stelt alles in het werk om de afzenders der brieven op te sporen. Het hoofd van de Italiaanse poli tie, dr. Ferari, heeft heden verklaard, het hoogst onwaarschijnlijk te vin den, dat exposieve stoffen in brie ven het geweld van de automatische stempelmachine doorstaan. HET HOOGTEPUNT VAN DE OORLOG..., DE INVASIE rI DE INVASIE IE LEGERl I 6 JUNI 1944 frontliin 7 Juni 1Geall. aanval Frontlijn 25 JuD Vandaag wordt de laatste hand ge> legd aan een plan voor het overdra gen van de steenkoolmijnen van het Ruhrgebied op 1 Juli van Brits be stuur aan een Duitse raad van tech nici en vertegenwoordigers der vak verenigingen, aldus verneemt Reuter .uit betrouwbare bron te Minden. Het plan is uitgewerkt door dr. Viktor Agartz, de leider van liet Duitse economische bestuur in de ge combineerde Brits-Amerikaanse zóne op last van het Britse militaire be stuur. /Op 9 Juni zal het ter goedkeuring worden voorgelegd aan ce economi sche raad voor beide zones. Het plan zou een einde maken aan alle Britse hulp bij het exploiteren der mijnen, en indien het wordt aan vaard zou het het einde betekenen van de North German Coal-Control het Britse lichaam, dat na het eind van de oorlog de exploitatie der mij nen in handen heeft genomen. Het is tevens waarschijnlijk, dat het plan van Agartz, hoewel dit zich slechts met het Ruhrgebied bezig houdt, ook toegepast zal worden op alle andere mijnen in de Britse en Amerikaanse zones. Het plan heeft geen bemoeienis met het toekomstig bezit van de mij nen, die „tijdelijk gevorderd" zullen blijven. Parijs is het er niet mee eens. Het nieuws, dat een Duits bestuur de exploitatie van de Duitse steen- Abd il Krim wil Marokko Morgen, Vrijdag 6 Juni, is het drie jaar geleden, dat in de vroege mor gen om 2 uur de geallieerde invasie op het Normandische schier eiland werd ingezet. Op die dag in de strategische code-taal bekend als D-day landden de Engelse en Amerikaanse troepen op het strand van Bayeux. Zij vormden daar een bruggenhoofd, dat zij moeizaam te gen de zware Duitse tegendruk in uitbreidden, totdat generaal Bradley op 25 Juli kon uitbreken in de richting van Avranqhes, waarna in Augustus de grote Duitse terugtocht volgde, welke werd voortgezet tot aan de Maas toe. In een interview met de speciale correspondent van de „Daily Tele graph" heeft de oud-rebellenleider Abd el Krim verklaard, dat hij zich, als dat maar enigszins mogelijk is, naar zijn geboorteland Marokko za begeven. Op de vraag, of Marokko en de an dere Noord-Afrikaanse landen deel moeten uitmaken van de Franse Unie of van het Franse rijk, ant woordde Abd el Krim dat Marokko, Algiers en Tunesië noch Frans, noch Spaans zijn, en dat er van de Franse Unie niets terecht zal komen daar ge heel Noord-Afrika er tegen is. Deze drie landen wensen onafhan kelijk te zijn, opdat zij zich bij de Arabische Liga kunnen aansluiten Abd el Krim geloofde aan de verwe zenlijking van dit ideaal. De laatste vraag, die de correspon dent Abd' el Krim stelde, was: „U heeft beloofd dat u geen politieke activiteit zou ontplooien en is dit verblijf in Egypte alleen al niet reeds een politieke activiteit?" Het antwoord was: „Er is een Ara bisch spreekwoord dat luidt: Een adder kan, ook zonder te bijten, angst inboezemen." De BBC-correspondent in Parijs heeft vernomen, dat de Franse auto riteiten hebbei besloten, de veilig heidsmaatregelen in Marokko en in Noord-Afrika te verscherpen, dit in verband met het prestige, dat Abd el Krim bij zijn landgenoten heeft. Charles Ross, de perssecrtaris van de Amerikaanse president, deelde gisteren mede, dat Truman geen on middellijke maatregelen zal nemen ten aanzien van de eergisteren door het Congres aangenomen wet, waar bij de belastingen met een totaal be drag van 4 milliard dollar worden verlaagd. Men neemt evenwel algemeen aan, dat de president zijn veto over deze wet zal uitspreken. koolmijnen van de Engelsen over zal nemen, wordt in Parijse kringen be treurd. Men beschouwt deze stap als een nieuw voorbeeld van wat de Fransen beschouwen als een onjuis te politiek van „vertrouwde Duit sers". Men beschouwt dit als een onder deel van een Brits-Amerikaanse po litiek van hef zo spoedig mogelijk herstellen van Duitse autoriteiten in hun gezag op economisch en poli tiek gebied, waarmee de Franse re geering niet accoord gaat. Waarheen met de vis? Voor het eerst in de geschiedenis van de visserij te Fleetwood (Lancas hire) is gisteren besloten om ver scheiden honderden tonnen vis, wel ke zich in de afgelopen dagen in de pakhuizen hadden opgestapeld', weer in zee te werpen. Daar gevreesd wordt, dat dergelijke maatregelen op grote schaal zullen worden toegepast, heeft het Britse ministerie van voedselvoorziening gisteren een cam pagne gelanceerd om het Britse pu bliek te overreden meer vis te eten. In een perscommuniqué van de Britse Trawlers Federatie werd giste ren gezegd, dat de „situatie uiterst ernstig" is en nog wordt verergerd door de aanvoer van vis uit Zwe den, Denemarken, Nederland en Frankrijk, welke aanvoer in totaal 1600 ton per week beloopt. De vereniging van vishandelaren te Grimsby treft speciale regelingen voor het exporteren van vis naar de z.g. „hard currency" gebieden zoals Noord-, Centraal- en Zuid-Amerika de Phillippijnen, Zweden, Zwitser land, Portugal en de Portugese ko loniën. Deze export zal bestaan uit geconserveerde en snel-bevoren vis. Het ministerie van voedselvoorzie ning is bereid het uitvoerverbod bui ten werking te stellen ten einde dit voornemen aan te moedigen. Uitzending dienstplichtigen De minister van oorlog heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer in een brief medegedeeld, dat het, naar aanleiding van de vraag, door het lid van de Tweede Kamer de heer Schoonenberg tot hém gericht in de vergadering van 19 Maart j 1. en zijn mededeling, mede als ver volg op zijn brief van 8 April j.l., in zijn voornemen ligt alle studenten, die ingeschreven zijn voor de lich ting 1944, met uitzondering van hen, die studeren voor arts, tandarts, apo theker of ingenieur, te bestemmen tot buitengewoon dienstplichtige. MINISTERS NAAR CURASAO EN SURINAME. Minister Beel heeft medegedeeld, dat hij voornemens is, zich met zijn ambtgenoot van Overzeese Gebieden ook naar Suriname en Curasao te begeven. ZEER GOEDE AARDAPPELOOGST In tuinderskringen ziet men een zeer goede groentenoogst tegemoet. Ook de vroege aardappelen staan er uitmuntend voor. De oogst van vroe ge aardappelen wordt op 300 millioen kg. geschat, hetgeen neerkomt op het dubbele van voor de oorlog. Het wachten is nu op de regen. Indien het nu gaat regenen zo deel de men in vakkringen mede, „bete kent iedere druppel water één vroe ge aardappel. (Intussen is er regen gekomen). Offic. Bonnenlijst VOOR HET TIJDVAK VAN 8 Un. 21 JUNI 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 707. (Serie e). e01 brood 800 gram brood e02 brood 400 gram brood e01 boter 125 gram boter e02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk e01 melk 0—03 e—05 melk e01 vlees 7 liter melk 100 gram vlees e02 vlees 200 gram vlees e03 vlees 1 Eng. pond: ca. 450 gram meat and vege tables geld ig t.m. 5 Juli 1947). e01 algemeen 200 gram kaas 02 algemeen 2 eieren '^Wl e01 reserve 125 gram margaripe of 100 gram vet e03 reserve 1600 gram brood e04 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet e05 reserve 200 gram kaas e06 reserve 800 gram brood e07 reserve 125 gram boter BONKAARTEN KD, KE 707. (Serie e). e11 brood 800 gram brood e.11 boter 250 gram boter e12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet e—13, e—15 melk 12 liter melk „e11, e—12 vlees 100 gram vlees e11 algemeen 100 gram kaas e12 algemeen 2 eieren e13 Teserve 800 gram brood e16 reserve 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (Serie e). (Bijz- arbeid, a.s. moeders en zieken). e21 brood 800 gram brood e21 boter 250 gram boter e22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet e21 melk 5 liter melk e21 vlees 300 gram vlees e22 vlees 100 gram vlees e21 kaas 200 gram kaas e21 eieren 5 eieren Op 12 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen, waspoeder en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Juni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 9 Juni a.s. mag worden gekocht. De bon e03 vlees voor meat and vegetables blijft geldig t.m. 5 Juli 1947. De niet-aangewézen bonnen van de bonkaarten 705 kunnen worden ver nietigd. Geen minimum-prijzen voor vroege aardappelen Aan de officiële mededeling, dat vroege aardappelen thans vrij geveild mogen vorden, is door een gedeelte van de pers toegevoegd, dat er na 15 Juni minimum-prijzen zouden gelden. Deze toevoeging is onjuist. Het ligt in het geheel niet in de bedoeling van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor de vroege aardappelen op de binnenlandse markt minimum-prijzen vast te stel len. AARDEWERK. In de Staatscourant van gisteren ls opgenomen een beschikking van de minister van economische zaken, waarbij van de verboden, gesteld in het bedrijfsvergunningenbesluit 1941, ontheffing wordt verleend, voor zo ver betreft het gaan verhandelen van huishoudelijk sier-, kunst-, religieus en technisch glas, -porselein er. -aar dewerk; van verpakkings en medi cijnglaswerk; van hotel- en café-, por selein en -aardewerk. De beschikking treedt 5 Juni in werking. ZEEP VOOR VUILE ARBEID. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten op plaatselijk nader te bepalei. tijd stippen aan de daarvoor in aanmer king komende personen rantsoenbon nen voor huishoudzeep of toiletzeep voor vuile arbeid zullen uitreiken voor de 7e en 8e periode 1947 (8 Juni t/m 2 Augusttus). Zij, die vuile ar beid verrichten, ontvangen 2 rant soenbonnen, terwijl aan personen, die zeer vuile arbeid verrichten, voor ge noemd tijdvak 4 rantsoenen zullen v/orden uitgereikt. Artsen, verpleeg sters enz. ontvangen voor bovenge noemd tijdvak eveneens rantsoenbon nen voor huishoudzeep of toiletzeep. £en teÖje,,, „Maar al te lang heeft het „Kapi taal" zich te veel kunnen toeëigenen. De totale opbrengst der gehele winst werd geregeld door het ..Kapitaal" opgeëist, terwijl het den arbeider ter nauwernood datgene liet wat tot her stel en vernieuwing van zijn arbeids kracht voldoende was". Uit „Quadragestmo Anno"

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1