COLORADOKEVER Katholiek leven in Indonesië I Op korte golf Washington fOÜ° Square I ouoouuÓ WOENSDAG 4 JUNI 1947 DE LEIDSE COURAN i PAGINA 2 De Bataks hebben na 5 jaar weer een priester Voor het eerst sinds 5 jaar is bij net volk der Bataks, van het Tobameer op Sumatra, weer een H. Mis opge dragen. Toen enige tijd geleden de vraag der Bataks naar desnoods één priester uiterst dringend wérd, be sloot Mgr. Soegijapranata, Aposto lisch Vicaris van Semarang, ondanks het nijpend tekort aan priesters op Java er een van zijn beste krachten heen te zenden. Zo arriveerde P. Soe- tapaitra S.J. tot dusverre president van het tijdelijk te Ambarawa geves tigde Klein-Seminarie. in Siantar. Zijn aaftdacht zal zich vermoedelijk allereerst richten op de groep van Ja vanen. die daarheen reeds langen tijd geleden zijn geëmigreerd. Tot 1933 waren de Bataklanden voor de Missie verboden in verband met „de open bare rust en orde". Toen eindelijk de Paters Capucijnen zich cr mochten yestigen, begon van meet af aan een wonderbare visvangst van zielen. Na drie jaren arbeid waren er 3000 doop leerlingen, de ene statie na de ande re kon worden opgericht en tientallen KLACHT OVER TE GROTE EXPORT VAN HORLOGES. Op de ledenvergadering, die de „Union Horlogère" gisteren in Am sterdam hield, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan en die werd bijgewoond door enige afgevaardig den van de Zwitserse horlogefabriek „Alpina" is veel critiek geuit op het Nederlandse regeringsbeleid bij de import van horloges. Volgens mededelingen, die daar werden gedaan, wordt 50 pet. van de ingevoerde horloges door Nederland weer ingevoerd bij voorkeur naar de landen, die in dollars betalen. Door deze deviezen politiek wordt volgens ae mening der detaillisten het aantal horloges, dat overblijft voor verkoop in het eigen land, te klein.. Zij zien zich in deze omstandigheden ook in hun bestaansmogelijkheid bedreigd. NEDERLANDERS GEWOND BIJ AUTO-ONGELUK IN DUITSLAND Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt heeft commissaris Grevelink, hoofd van de Vreemdelingend iensl van de Rijkspolitie te 's-Gravenhage in Duitsland, waar hij vertoeft in ver band met de uitwijzing van Duitsers een auto-ongeval gehad. Op 50 km- van de Nederlandse grens op een kruisppnt had een aanrijding plaats met een Nederlandse vrachtauto van 10 ton. De heer Grevelink liep een gebroken enkel op, commissaris Dalf- sen een kniefractuur. De chauffeur, de wachtmeester Van-Hoof liep een zware hersenschudding op- Een amb tenaar van het Ned.,consulaat te Dus- seldorp, die lifte, kwam er met een gebroken rib af. Allen zijn opgeno men in een Engels hospitaal. schoolkerken, die 's morgens vroeg als „Kerk" en daarna als school dienst deden. Mgr. Brans sprak, in zijn jaar overzicht van 1936, van een wonder bare massabekering. In 1939. na vijf jaren, waren er ongeveer 14.000 Ka tholieken en 30.000 catechumenen. Wonderbaarlijk. Op 't einde van dat jaar schreef Mr. Brans: „Toch zijn we niet zonder zorg voor de toekomst, omdat we het niet meer aan kun nen." Enkele jaren later maakte de Ja panse invasie aan dit alles een einde. Duizenden Katholieken, tienduizen den doopleerlingen, en niet een pries ter. Maar men heeft dapper doorge werkt, ijverige Katholieken doopten de pasgeboren kinderen, men sloot Katholieke huwelijken en kwam elke Zondag in de kerk bijeen om te bid den en te zingen. Als opvolger van Pater P. Soetapanitra S.J. is tot pre sident van het Klein-Seminarie te Ambarawa benoemd Pater E. Dja- jaatmadja S.J., die zijn theologische studies in de afgelopen jaren deed te Zikawei in China. Naast P. Djajaat- madja doceren op dit Seminarie twee Javaanse wereldgeestelijken en drie Javaanse Jezuieten fraters. Het aan tal leerlingen bedraagt 49. waarvan 19 op de eerste, en 9 op de hoogte klassen. RAP'O VOOR DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.30 Gram.pl.; 8.15 Ochtendrhyth- me; 8.45 Concert; 9.15 Morgenwij ding; 9.30 Gram.platen; 9 45 Arbeiis- vitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gram.platen; 10.50 Voor de kleuters; 11.20 Piano; 12.00 Orkest; 12.35 Piano met orgel; 13.15 Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Kamer muziek; 15.00 Voor zieken en gezon den; 16.05 Poolse dansen; 17.20 Voor de jeugd; 17.30 Skymasters; 1815 Sportpraatje; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Radio Volksmuziekschool; 20.10 Met de microfoon bij20.15 Radio Philharmonisch orkest; 21.10 Hoorspel; 22.05 Orkest; 22.45 Cause rie; 23.15 Orkest: 23.30 Concert. HILVERSUM II 415 M. 7.45 Gram.platen; 8.15 Concert;-9.50 Piano; 10-00 Gram.platen; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gram-platen; 11.00 De zonnebloem; 11.45 Zang; 12.03 Omroep kamerorkest; 13.20 Boeken nieuws; 13.25 Orkest; 13.45 Van de hak op de tak; 14.40 Causerie; 15 00 Orkest; 15.30 NCRV-koor; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Concert; 17.15 Lichte Disco-klanken; 17.50 Het Rijk over zee; 18.00 Orgelconcert; 19.15 „Hoe staat het in Indië?"; 19 30 Actueel ge luid; 19.45 Gram-platen; 20.05 Con cert; 20.35 Lezing; 21.00 „Vrij en blij"; 21.30 Causerie; 21.50 Gram.platen; 22.45 Avondoverdenking; 23,00 Nieu we Nederlandse muziek; 23.30 Gram, platen. Mgr. J. C. van der Loosf In de ouderdom van 76 jaar gis teravond te Uitgeest overleden mgr. J. C. van der Loos, pastoor aldaar Mgr. Van der Loos was een bekend historicus. Enige maanden geleden kwam nog een magistraal werk van hem uit over de geschiedenis van de Katholieke Kerk in Nederland. Mgr. Van der Loos was, beh-ilve geheim kamerheer van Z. H. de Paus, ook Ridder van het H. Graf. Hoe warm het was. Een kapper te Amsterdam vond het in zijn salon te warm en hielp zijn clientèle in de openlucht. ALS HET BIER BETER WORDT, DAALT DE PRIJS. In zijn Memorie van Antwoord op het eindverslag der commissie van de Eerste Kamer van rapporteurs over het wetsontwerp tot verhoging van de accijns op het gedistilleerd en van de belasting op houtgeest en herzie ning van het tarief van invoerrech ten, zegt de Minister van financiën: dat thans de bieraccijns f 5.60 per hectolitergraad bedraagt. Zodra de dichtheid van het bier weer op het vooroorlogse peil komt, zal de accijns ongeveer 3.60 p. hectolitergraad be dragen. De accijns per hectoliter blijft zou steeds gelijk. In België betaalt men 1.30 per hectolitergraad. Zij vreet aan onze aardappelen maar ook aan onze deviezen In de rubriek ten behoeve van de i strijding. zoals in de voorafgaande Landbouw, verzorgd in samenwer-1 jaren toegepast, nog belangrijk te king met de afdeling voorlichting van versterken. het ministerie van Landbouw. Visse-1 De bestrijding is bij de wet ver- rij en Voedselvoorziening, heeft dr. plicht. Indien men aardappelplanten C. J. Briejer, hoofd van de planten- met coloradokever heeft, moet men ziektenkundige dienst, een radiovoor- deze insecten vernietigen. Doet men dracht gehouden over de coloradoke- dit niet, dan wordt proces-verbaal op- ver en de noodzaak tot intensieve be- gemaakt en voert de plantenziekten- strijding er van uiteengezet. kundige dienst de bestrijding uit op De coloradokever is een ongewoon kosten van de nalatige, wat alles met kwaadaardige plaag. Hij is taai, elkaar .stellig duurder zal uitkomen, vraatzuchtig, plant zich snel voort en dan wanneer men het zelf doet. Het verspreidt zich eveneens snel. Een is zelfs verboden levende coloradoke- afstand van 100 tot 150 km. wordt vers in zijn bezit te hebben. Loop gemakkelijk door hem afgelegd. Als nooit met een lucifersdoosje met van wij die kevers op onze stranden onge- die beesten rond om ze aan vrienden moeid lieten, dan zouden ze naar on- of kennissen te laten zien. Als een ze aardappelvelden vliegen en eieren zo'n beest ontsnapt zitten we weer gaan leggen, elk vele honderden Uit met een haard van honderden larven, die eieren komen larven, die d' plan- Neem een watje, gedrenkt in ben ten kaal vreten. Wanneer die larven zine en druk dit op de kevers. Ze volwassen zijn. kruipen ze in de gaan dan dood en u kunt ze net zo grond en verpoppen zich daar. Na goed demonstreren. Voor scholen en korte tijd kruipt uit die pop weer een dergelijke stelt de plantenziektenkun- nieuwe kever. Zo'n cyclus noemt men dige dienst te Wageningen opzetma- een generatie. teriaal beschikbaar. In warmere streken komen er drié Voor het gehele land bestaat de van zulke generaties voor in een verplichting tot bestrijding. Men kan jaar. Dit betekent, dat zich uit een dat doen zoals men wil; in de meeste paar kevers in het voorjaar, geduren- gevallen zal een bespuiting met 0.5 de de zomer, circa 27 millioen nieuwe calcium-arsenaat het aangewezen kunnen vormen. In ons land is er middel zijn; voor kleine haarden kan meestal maar een generatie, maar men de insecten echter ook afzoeken het is zeer wel mogelijk, dat het in- en doden. sect zich aan ons klimaat zal aanpas- In een gedeelte van het land be- sen. zodat er zich twee generaties staat naast die bestry dingsplicht een zullen ontwikkelen. Een keverpaar voorbehoedende bespuitingsplicht, heeft dan per zomer circa 100.000 na- daar moeten alle aardappelvelden be- komelingén. Dat is zowat 1C00 mil- spoten worden met calcium-arsenaat, lioen uit die 20.000, die onlangs aan of de kever er op voorkomt of niet. ons strand aanspoelden. I Deze verplichting geldt voor Noord- Het spreekt vanzelf, dat landen, Holland, w.v. waar de kever nog niet of slechts spo radisch voorkomt, alles doen, om hem eruit te houden.. Tot de daarvoor door die landen getroffen maatrege len behoort beperking of verbod van de import van land- en tuinbouwar- tikelen uit landen waar de kever wel voorkomt. Op deze wyze werd onze groentenexport naar Engeland dit Noodvoorziening perswezen Nadat wat „kleingoed" was behan deld kwam de noodvoorziening Pers wezen in de Tweede Kamer aan de orde. Drie' sprekers voerden gisteren het woord; de stand is nu twee-een. De heren Burger (Arb.) en Schoo- nenberg (C.P.N.) wilden verder gaan dan minister Gielen, de heer Korthals (Vrijh.) vond diens ontwerp veel te drastisch. De heer Korthals zag de perszuive ring enkel als een persoonlijke zuive ring van de journalisten. Daarom vond hij het onjuist, dat in het nieu we ontwerp de mogelijkheid is opge nomen de naam van een „apert fout" orgaan te verbieden. Hij erkende de noodzakelijkheid van een distributie der technische outillage, maar wenste daarvoor een afzonderlijke wettelijke regeling, waarbij de belangen en de rechten van alle betrokken partijen worden afgewogen. Ook de toekenning van het „droit de réponse" hoort in dit ontwerp, dat slechts een noodvoorziening is, niet thuis, meende de heer Korthals, dit maal niet ten onrechte. Dit behoort in de komende perswet. Mr.: Burger vindt het onaanvaard baar dat de Raad van Beroep alleen uit juristen moet bestaan. Als de be windsman dat niet verandert moet hij desbetreffende wijzigingen van het wetsvoorstel verwachten. De heer Schoonenberg meende dat de minister het perskapitaal sparen wil; hij voor zich wilde persvrijheid bijzonder hoog houden en hy wenst in de wet opgenomen te zien dat de oud-illegale pers prioriteit verleend zal worden. DE ONTWIKKELING VAN DE HARING-PRIJS. In tegenstelling met het vorige jaar toen de overheid door het stellen van maximum-prijzen een eini moest maken aan buitensporige haiingprij- zen, ontwikkelt de haring-prijs zich dit jaar in zekere mate bevredigend, aldus het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Reeds -twee weken na de eerste aanvoer is de afslagprijs, die op de eerste aan- voerdag werd ingezet met 502,— per ton (110 kg), gezakt tot f 30.— a 36,per kantje (94 kg). De afslag- prijs heeft dus reeds thans ongeveer het peil bereikt van de maximum prijzen van het vorig jaar en van die. welke na 29 Juni a.s. eventueel in gesteld zullen worden, hetzelfde kan evenwel niet gezegd worden van de consumentenprijs. Weliswaar kan niet meer gesproken worden van uitzon derlijk hoge prijzen, doch vergelijkt men de prijs, die men nu voor een schoongemaakte haring moet betalen (i2 k 15 cent per stuk) met de prijs, die ernder de maximum-prijsregeling ,rf*het vorig jaar gold (10 cent per stuk, schoongemaakt) dan moet men tot de conclusie komen, dat de ha- ringhandel, die voor een prijs in koopt, die vrijwel gelijk is aan de prijs, die bij de maximum prijsrege ling gold, een extra winst maakt van 2 a 5 cent per haring. De haringhan- del, zowel groot-, tussen- als klein handel dus, zal er zich van bewust moeten worden, dat deze situatie niet kan blijven voortduren en dat zij maatregelen uitlokken, die op korte termijn een eind aa ndeze ongewenste toestand zullen maken, aldus het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. STAKINGEN De E.V.C. heeft blijkbaar als tac tiek om hier en daar korte stakingen te doen uitbreken. Gisteren hebben te Amsterdam voorjaar ernstig getroffen. Zo vreet10.000 arbeiders in de metaalbedry de kever niet alleen aan onze aard- appelen, maar ook aan onze deviezen. Als wy het insect hier niet hadden, dan konden wij wel exporteren. En om weer tot dit doel te geraken, is er slechts een middel, de plaag krachtig en zo afdoend mogelijk bestrijden. Het ligt in het voornemen, de be zen twee uur gestaakt. In de meelfabrieken „Holland' „Cres" te Amsterdam is gisteren een 24 uursstaking uitgebroken. Ook in de houtindustrie te Zaan dam werd gisteren een korte staking geproclameerd. UIT HET JAARVERSLAG VAN DE NED. MIDDENSTANDSBANK. Aan het jaarverslag van de Ned. Middenstandsbank N.V. is het vol gende ontleend: Het winstsaldo bedroeg f 798..091.99 (v.j. /575.240,69) waarvan ƒ554.000 te reserveren. Het is bezwaarlijk een algemeen beeld te geven van de positie van het middenstandsbedrijfsleven ge durende het verslagjaar, omdat de omstandigheden voor de verschil lende branches grote verschillen ver toonden. De herbevoorrading voltrok zich in het algemeen in een trager tempo dan onmiddellijk na de bevrijding verwacht werd, waardoor de winkel en bedrijfsvoorraden gewoonlijk kwantitatief nog belangrijk achter blijven bij de normale voorraadgroot- te. Door de sterk gestegen prijzen entstond desondanks een vergrote be hoefte aan bankcrediet. Met belangstelling volgen wij de door de Overheid gesteunde pogingen om het ambachtsbedrijf tot nieuwe bloei te brengen, mede door het voor somige branches bevorderen van de export van goede ambachtsproduc ten. In verband met de elementaire ge varen, welke door de minder goede kwaliteit en het afwijkende karak ter van allerlei goederen in de be staande toestand kunnen schuilen bij vermindering van de thans vele bran- cnes abnormaal grote omzetsnelheid, hebben wy bijzondere aandacht ge wijd aan de ontwikkeling van de koopkracht van het publiek en ae mogelijke gevolgen daarvan voor de middenstand. Bij het laatste kwar taal van 1946 hebben wij ons daartoe bezig gehouden met de vraag of en in hoeverre in middenstandskringen en met name in het detailbedrijf ge volgen vielen waar te nemen van de grote verarming, waaraan ons gehele volk door de oorlog ten prooi is ge vallen. Onze gedachten gingen daar- by niet slecht' uit naar een moge lijk verminderde vraag naar z.g. vrije artikelen van iets meer luxueus karakter, doch ook b.v. naar het niet of niet ten volle meer besteden van aangekondigde bonnen, het aan de cag leggen van voorkeur voor goed kopere kwaliteiten, e.d. Het algeme ne beeld, hetwelk uit de door de di recteuren onzer kantonren terzake opgedane kennis naar voren kwam, gaf op deze vraag een bevestige.-.d antwoord. Als begeleidend verschijn sel zag men het weder toenemen van het verkopen op crediet aan de maat schappelijk zwakkeren. In dit verband kan tevens gewe zen worden op d^ regeling inzake het consumentencrediet, welke, sociaal bezien, onderdeel is van de door de Overheid gevoerde loonpolitiek, maar daarnaast het meer economische as pect heeft tot overbrugging van het tekort aan kookracht bij te dragen. Uit een en ander hebben wij de conclusie getrokken, dat de detail handel goed zal doen met zeer voor zichtig te zijn bij het aanleggen en aanhouden van voorraden en wij houden bij het beoordelen van cre- dietaanvragen ernstig rekening met de risico's, welke uit de geschetste situatie voortvloeien. De ons toevertrouwde gelden lie pen met 94 millioen gulden terug, van 275 millioen tot 181 millioen, van welk laatste bedrag rond 56 millioen gulden is geblokkeerd. Wij moeten aannemen, dat dit geblokkeerde ge deelte binnen afzienbare tijd zal wegvloeien ter betaling van belas tingen. De afzet van groenten naar Duitsland Nadat bekend werd, dat binnen kort door de Nederlandse tuinbouw 200 millioen kg. gróente naar Duits land zal worden uitgevoerd, verne men wy nader, dat bovendien 20 millioen kg. vroege aardappelen aan de Duitse bevolking ten goede zul len komen. Reeds geruime tijd geleden wer den door de Nederlandse regering en daarna door - vertegenwoordigers van de Nederlandse tuinders pogin gen in het- werk gesteld groenten naar Duitsland te exporteren. Hier toe vonden besprekingen plaats in Stuttgart en Berlijn, waar respec tievelijk de adviserende een beslissen de instantie der Engelse en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten geze teld zijn. Morgen vertrekt een ge zelschap Neder'anders per auto naar Minden bij Osnabruck. om met de Engelse en Amerikaanse bezettings autoriteiten de verschillende quanta en soorten groenten, welke binnen het reeds afgesloten raamcontract ge^verd zullen worden, vast te stel len. Uit informaties die wij mochten ontvangen, blijkt ons, dat derhalve de contractueel te leveren hoeveel heden reeds zijn vastgelegd, dfoch dat de nadere besprekingen te Min den betrekking hebben op detail- regelingen. Wordt het fruit goedkoper? Naar op een vergadering van de veilingvereniging Kapelle- Biezelinge werd medegedeeld, zullen dezen zomer hoeveelheden kersen uit België geïmporteerd worden. In verband hiermede zal tde kersenprijs dit seizoen belang rijk lager zijn dan verleden jaar. zo werd verklaard. Deze import geschiedt tegen een vastgestel- den minimumprijs. Frambozen, kruisbessen en ro de bessen zullen waarschijnlijk niet via de fruitdetaillisten in de handel gebracht worden maar geheel aan de conserven- industrie worden toegewezen. Wat het harde fruit betreft, wr de vergadering de mening toegedaan, dat de oogst hiervan zéér goed zal zijn, zodat ook van dit fruit de prijzen veel lager zullen deze zomer hoeveelheden geval was. De prijzen zullen voorlopig vrij zijn, indien een re delijk prijsniveau ten minst^ niet wordt overschreden. >000000000000000000000000000000000 j joooooooooqooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft gister morgen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Rotterdam straks" in het museum Boymans. H. M., die ge kleed was in een witte mantel met witte hoed en blauw met wit ge bloemde robe, maakte daarna een rij toer door de stad. Prins Bernnard is benoemd tot erelid van het Studentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam. Met veel plechtigheid heeft de be noeming plaats gehad. Een drieling, die te Haarlem is geboren, maakt het uitstekend. Even zo een drieling te Biervliet! Te Gro ningen is een drieling geboren, maar alle drie de kinderen zyn kort na de geboofte overleden. Zeven smokkelaars zijn te Leeuwarden gearresteerd. 900 kilo Amerikaans kauwgom, uit België ge smokkeld, werd in beslag genomen, eveneens een vracht- en een perso nenauto. Te Minnertsga is, toen een lei dekker bezig was met solderen, een hervormde kerk, daterend van 1500, in brand geraakt en totaal vernield. Te Almelo is een benzinepomp geëxplodeerd, waardoor twee arbei ders, die vlak daarbij werkten, ern stig werden gewond. Een rupsenplaag teistert het plaatsje Markelo. Vooral de vrucht bomen moeten het ontgelden. De Almelosche politie heeft een omvangrijke zwarte handel in textiel ontdekt. Het onderzoek duurt nog voort. In de Wieringermeer is, vermoe delijk door kunstmestbroei, in de boerderij van de pachter J. v. Schaik brand uitgebroken. De woning is ge red. Een schuur is afgebrand. De schade, ongeveer dertig duizend gul den, komt ten laste van de Staat. Het s.s. Maetsuyker wordt op 14 Juni te Amsterdam verwacht. De pas sagierslijst ligt op ons bureau ter in zage. De 13-jarige A. T. uit Deurne is op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen en gedood. De 39-jarige loodgieter A. G. v. d. W. te 's Gravenhage is-, toen hij be zig was met de reparatie van een af voerpijp, waarbij hij gebruik maakte van een schemerlampje, door kort sluiting gedood. In de houtwarenfabriek van de firma Bezemer te Helmond is brand uitgebroken, vermoedelijk tengevol ge van de hitte. Uitbreiding kon voor komen worden. Schade wordt geschat op 100.000 gld. BUITENLAND. De Palestinacommissie der V.N. zal zich te Jeruzalem vestigen, aldus besloot de commissie gisteren te Lake Success. Ook België gaat een geregelde luchtlijn onderhouden op New York- Vandaag vindt de opening van de lyn Brussel—New York plaats. De bekende cabaretière Josephi ne Baker is in het huwelijk getreden met een Franse Jazz-bandleider, die de aantrekkelijke naam draagt van Jo Bouillon. Kardinaal Konrad von Preysing, bisschop van Berlijn, heeft aan de priesters van zijn diocees alle poli tieke activiteit verboden. De „Scotland", het vlaggeschip van de „American Overseas Airlines-", een Skymaster, is gistermorgen vier uur na vertrek van Shannon, op de openings vlucht van de nieuwe route StockholmNew York, met een de fecte motor op het vliegveld Shan non teruggekeerd. Er waren 28 pas sagiers aan boord. In de Verenigde Staten wordt thans een demonstratie-rondrit ge maakt door een dubbel-deks-trein, waarin op de bovenverdieping onder andere een observatorium is inge richt. Humoristische Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 59) Nog een nieuwe bijzonderheid ver hoogde de ieeks vreemde dingen, die de laatste dagen het hele huis in zulk een somber waas hadden genulü. Opnieuw werd de aandacht van me vrouw De Peyster getrokken door het geluid ener vreemde stem..,en dit maal was het de stem van haar ont slagen secretaresse, de zo by zonder voor haar taak berekende juffrouw Gardner. En wat alles nog veel vreemder maakte was, dat juffrouw Gardner niet een uurtje op bezoek - scheen te komen en dan weer ging, neen, de hele dag kon de luisterende en spiedende dame beneden de stem van juffrouw Gardner horen. Het scheen of ze haai intrek in het huis had genomen én de huishouding be stierde; haar stem althans had het air van gezag van iemand, die be velen geeft. Nóg iets viel haar op. Willem toch scheen zich niet langer uitsluitend tot de stal te bepalen maar liep voortdurend in het huis heen en weer. En ook Jack en Mary schenen hun verblijf in het huis hunner moeder niet langer geheim te houden, maar zij gingen telkens gezamenlijk de straat op. Ook de da gelijkse bezoeken van de rechter hadden niets geheimzinnigs meei. Maar al de dingen, die haar de laat ste dagen zo buitengewoon verbaasd hadden, zouden ver worden overtrof fen door iets, wat zij te zien kreeg op den twaalfden dag na Mathilde's vertrek, den vijf en twintigste van haar eigen voorgewende reis. Als zo dikwijls stond zy weer op haar uit kijkpost bij de luiken, toen zy Jack het plein zag oversteken. Ernstig en somber liep hij voort en om den lin kerarm van zijn gedekt grijs zomer- pak zat een rouwband. Mevrouw De Peyster stapte van de stoel af. Nu wist zij het dan. Al die geheimzinigheid stond in verband met een dode. Maar wie was er dood? De volgende morgen vroeg, ter wijl de bewoners van het huis bezig waren met het ontbijt, de een om het klaar te zetten, de ander om het te verorberen, werd mevrouw De Peys ter opgeschrikt door'een zacht klop pen op de deur. Op hetzelfde ogen blik werd ze gerustgesteld door cie volgende, op bovende toon geuite woorden: „Ik ben het mevrouw, Mathilde, laat u me er in, maar gauw". Meteen werd de deur half ge opend en de arme Mathilde strom pelde of liever viel naar binnen. Maar o! Wat zag zij er uit! Zy beef- ae over haar hele lichaam en haar ogen staarden wild en wezenloos voor zich uit. „Wat is er nu weer", riep mevrouw De Peyster en zij greep de arme huis houdster by de arm. „Ach, me mevrQuw", stotterde ze moeilijk, „het is.neen, het is ont zettend!" „Maar wat dan toch?" vroeg me vrouw De Peyster opnieuw, en ze be greep dat er iets heel verschrikke lijks gebomd moest zijn. „Ach, ik kan het haast niet zeg gen, mevrouw. Ik kon het u niet eer der laten weten, want ik durfde u 1 iet schrijver en mijn zuster was te ziek, dar» dat ik haar eerder durfde veriaten." Het geduld van mevrouw De Peys ter raakte op- Ze schudde de be ven ae Mathilde bij de armen en riep naar toe: „Maar zal je me nu eindelijk rens veitellen, wat c-r toch eigenlijk ge beurd is?" „O ja. mevrouw. Klei is een exzm- plaar van het blad, dal de eerste be richten had. Het is al een week 'd en ik heb het meege racht me: de bedoeling u voorzichting in te lich ter/'. Haastig greep mevrouw De Peys ter naar het bewuste blad. Het eerste was zij zag, was het bekende portret van de heer Dubois, maar bovenaan prijkte in reuzenletters: MEVROUW DE PEYSTER UIT DE SEINE OPGEHAALD Wel is het gelaat geheel onher kenbaar, maar kennissen ui+ Parys hebben haar identiteit uit haar kleren kunnen vast stellen. Als vermorzeld sloeg mevhrouw De Peyster in haar stoel achterover, geen woord kwam over haar lippen Ook Mathilde zat er wezenloos by. Men zou niet hebben kunnen zeggen, wie van de twee er het ellendigst uit zag. „Is dat -nu niet ontzettend, me vrouw?" weeklaagde de trouwe hulp. „Dus.... dus.... ik ben de dode!" mom pelde mevrouw De Peyster. „Ja. mevrouw, maar ach, er is immers, dat ik het u voorzichtig wou meedelen. Dit bericht is al meer dan een week oud. Én sinds...." „Wou je me zeggen, dat er nóg meer is?" „De kranten hebben er vol van ge staan, mevrouw. U begrijpt, het is iets, dat geweldig sensatie maakt". „O! o!" kermde de arme mevrouw De Peyster, „En daar er geen testament is, is mijnheer Jack natuurlijk de enige erfgenaam en als hoofd van de fami lie heeft hij geseind, dat uw lijk hier heen moet worden gezonden". Als geëlectriseerd sprong mevrouw De Peyster op. „Bedoel je, dat dat myn lijk hier heen op weg is?" „Ik zei u toch, mevrouw, dat ik u iangzaam op alles wou voorberei den. Het lijk is hier al. De boot ligt in het dok, en de begrafenis „Myn begrafenis?" „Zal nog van morgen plaats heb ben. Ach, mevrouw dat we toch zo iets moeten beleven! Maar als u eens kon zien, wat prachtige bloemen er gekomen zyn, dat zou u misschien eer. beetje kunnen troosten". Maar met de handen voor de ogen liet mevrouw De Peyster zich weer achterover in de stoel vallen en kreunde en kreunde XXI DE GESUIERDE DAME. Niet zodra was de ineengedoken, meengezonken massa, die vroeger de statige mevrouw De Peyster was, weer enigszins in staat te denken of het vreselijke bericht, met al zijn middellijke en onmiddellijke gevol gen begon haar hersens opnieuw op ae gruwelijkste manieren te folte ren, 0 Ze was dus dood! Ze moest begra ven worden! Nooit, nooit meer kon zy in haar heerlijke woning terug komen! Want als zij dat deed, wat zou het een gruwelijk schandaal geven, een schandaal, dat alles ver achter zich zou laten! Ach, de dood was duizend maal beter! (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2