Gemeenteraad van Leiden bijeen Het 12 y2 jarig pastoraat van pastoor Smitz De toestand van „Poelmeer" DINSDAG 3 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De gemeenteraad van Leiden kwam gisterenmiddag in openbare vergade ring bijeen. Na mededeling der ingekomen stukken wenste de voorzitter de heer Goslings geluk als „kraamheer". Tot secretaris van de commissie van toezicht op het M.O. werd be noemd mr. P. Beukenhorst; tot ge- delegeerde bij de ambachtsschool en bij de vakschool voor meisjes weth. Van Schaik; tot gedelegeerde bij Kennis is Macht dr. Knuttel; bij de R.K. Vakschool voor meisjes de heer Wilmer; bij de Leidsche Instrument makers-school de heer D. J. varrDijk; bij „Mathesis" mr. Woudstra; bij de Avond-tekenschool van de R.K. Volksbond mr. Vos; tot regent van het H. Geest- of Arme Wéés- en Kin derhuis mr. Burgersdijk; tot regentes der instelling Vrouwelr-Kraammoe- ders mevr. T. J. Nieuwzwaag-Swama. Aan mej. J. M. Koornhot werd eer vol ontslag verleend als onderwijze res. De Caecilia-barakken. Bij het voorstel gelden beschikbaar te stellen (ƒ3900.voor het in be- woonbare staat brengen van de Cae' cilia-barakken in de Sionssteeg, pro> testeerde de heer Frohwein (P. ,v. d. V.) tegen het feit, dat deze gelden worden aangevraagd terwijl zij reeds besteed zijn. Dit is nu reeds de twee de keer. Spr.'s fractie zal haar stem aan dergelijke nagekomen voorstellen niet meer kunnen verlenen. Mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) uitte haar ontstemming over de betiteling van de bewoners dezer barakken als „a-socialen" of „sociaal-zwakkeren". Deze benaming, welke weinig, op voedkundig is, is zeker niet op alle van toepassing. Spr. bepleitte aanstel ling van een sociale werkster bij deze bewoners en wenste voorts verschei dene verbeteringen in de woongele genheid aldaar.. Weth. Jongeleen legde uit, waarom de aangevraagde gelden reeds zijn be steed. Toen spr. daar een bezoek bracht, vond hij er zo'n zwijnenstal, dat hij het volstrekt nodig achtte on middellijk krachtig in te grijpen. De toestand was daar in strijd met ieder gevoel en iedere moraal. Spr. is over tuigd zijn plicht te hebben gedaan. Weth. Menken, tegemoetkomend aan het bezwaar van mevr. Braggaar, wenste de barakken dan te noemen een doorgangshuis voor zeer moeilijk plaatsbare gezinnen. De benoeming van een sociaal werkster kan binneil 14 dagen worden verwacht. De heer Frohwein merkte op, dat weth. Jongeleen in December een be zoek bracht aan de barakken; in de tussentijd heeft de Raad verscheide ne malen vergaderd. De Raad is er niet om de uitgaven van weth. Jon geleen goed te keuren. De voorzitter lichtte toe, dat het gehele colloge de geste van wethou der Jongeleen heeft goedgekeurd. Het voorstel werd daarna aangeno men. De twee leden van de P. v. d. V. stemden tegen. Bij het voorstel een rechtsvordering in te stellen tegen P. Siers te 's Gra- venhage inzake verschuldigde huur van de Stadsgehoorzaal vroeg de heer Riedel (P. v. d. A.) inlichtingen, ter wijl de heer Khuttel (C. P.) in over weging gaf in bepaalde gevallen een waarborgsom te eisen. Weth. Jonge leen antwoordde, dat er maatregelen zullen worden getroffen. Bij het voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de benoe ming van de hoofden der gemeente lijke takken van dienst vroeg de heer A. van Dijk (K.V.P.) naar de reden, waarom ook het benoemingsrecht wordt ontnomen aan commissies en directies voor lagere ambtenaren. Heeft er zich iets voorgedaan? Weth. Menken zeide, dat het alleen de bedoeling is vereenvoudiging te brengen, doch niet om de commis sies, waar het gebruikelijk was deze te horen, uit te schakelen. De heer Lombert (K.V.P.) zeide, dat er een verkeerde mening omtrent deze wijziging heerst. Weth. Menken betoogde nogmaals, dat de commissies niet worden uitge- schakld. De heer Piena (P. v. d. A.) diende een amendemant in op art. 1, waar over het woord voerden de heren Knuttel, D. van Dijk, Vos, Knetsch, Woudstra, Goslings, weth. Menken en de voorzitter, welk amendement na lichte wijziging door B. en W. werd overgenomen. De verordening werd daarna vastgesteld. Strekking van het amendement is, dat in ieder geval bij Automatisering telefoon Koudekerk en Zoeterwoude De telefoonnetten te Koudekerk en Zoeterwoude op Dinsdag 10 Juni zullen tussen 13.00 en 14.00 uur ge automatiseerd worden. De aangeslotenen te Koudekerk en Zoeterwoude zullen op genoemde datum van ongeveer 14.00 uur af verschillende telefoonnetten, die in de Sectorgids van Leiden zijn ver meld, zijnde de geautomatiseerde netten in de districten 's-Graven- hage, Amsterdam; Haarlem (niet het district Alkmaar) Rotterdam, Utrecht, Groningen, Eindhoven, Maastricht, Breda en Goes, langs automatische weg kunnen bereiken en rechtstreeks de aangeslotenen van die netten kunnen kiezen met behulp van hun nieuwe toestellen. Omgekeerd zijn de aangeslotenen te Koudekerk en Zoeterwoude langs automatische weg en wel die te Koudekerk onder het netnummer K 1714 en die te Zoeterwoude onder het netnummer K1715 bereikbaar uit de geautomatiseerde netten van de districten 's-Gravenhage, Haar lem, (niet van uit het district Alk maar), Breda, Goes, Eindhoven, Groningen en 's-Hertogenbosch, als mede uit het district Amsterdam al leen buiten de drukke uren. benoeming van hoofden van dienst een oproep plaats vindt. Bij het voorstel tot het wijzigen van de staat van nevenbetrekkingen vroeg de heer Lombert (K.V.P.) weer ieder jaar een lijst over te leggen van gemeentepersoneel, cïat een neven betrekking heeft. Wethouder Men ken zeide overweging toe. Tijdelijke loontoelage. Bij het voorstel inzake een tijde lijke toelage voor het gemeenteperso neel merkte de heer Wilmer (K.V.P.) op, dat zijn fractie noodgedwongen haar stem aan dit voorstel geeft. De grondlonen van de laagstbezoldigden blijven te laag. Het systeem van kin dertoeslag, beginnend bij het eerste kind, heeft zijn sympathie niet. Hij herinnert er aan, hoe de Raad in 1920 met 15 tegen 14 stemmen de kinder toeslag* heeft ingevoerd op voorstel van spr. en enkele andere leden. Nu gaan velen, die toen tegenstanders waren, te ver met de kindertoeslag, die reeds bij het eerste, kind begint. Dit systeem zal loondruk ten ge volge hebben. Van hoger hand zijn we gedwongen ons bij deze regeling neer te leggen. Spr.'s fractie en ook ongetwijfeld andere fracties zullen zo gauw mogelijk overwegen een voorstel, waarbij de grondlonen wor den verhoogd en een stelsel van kin- derbijslagwordt ingevoerd zeker niet eerder beginnend dan vanaf het 3e kind. De heer A. v. Dijk (K.V.P.) vroeg inlichtingen over het bedrag van de kinderbijslag. Weth. Menken antwoordde, dat voor kinderen geboren na 1 Januari 1945 een toeslag wordt verleend van 150.voor kinderen geboren vóór die datum maximaal ƒ200.Het voorstel wordt daarna goedgekeurd. Woningbouw. Op het voorstel tot de bouw van 103 woningen had de heer Van Iter- son (Prot.) verschillende aanmerkin gen. Sommige dezer huizen zijn te koud door het plaatsen van ramen aan weerskanten van de woonkamer. Het woning-type acht spr. niet gang baar. Weth. Jongeleen antwoordde, dat dit plan geforceerd moest worden klaar gestoomd. De ontwikkeling van groote woonwijken vereist ook de aanleg van recreatie-oorden. Spr. ver dedigde de door de architect gekozen oplossing één grote woonkamer met ramen 'aan weerszijden. De heer Van Weizen (C. P.) vrees de, dat uit den Haag pogingen zuilen worden aangewend, de bouwkosten te drukken. Spr. zou gaarne de toezeg ging willen hebben, dat B. en W. aan dit bestek zullen vasthouden. Speciaal deed spr. een goed woord voor de handhaving van de hout-graniet vloer. De heer A. van Dijk (K.V.P.) her innerde eraan, dat er 2700 personen staan ingeschreven voor een huis. De bouw van deze woningen mag niet worden opgehouden. Spr. vroeg, hoe B. en W. zich de verdeling der be schikbaar te stellen woningen had ge dacht. Spr. was bang, dat de toewij zing eenzijdig zou geschieden aan le den van de betrokken woningbouw vereniging. Weth. Jongeleen antwoordde, dat er nauw overleg is gepleegd met de Wederopbouw. Een betonnen vloer is, volgens wetenschappelijke proe ven, niet kouder dan een houten, mits de beton van minder harde construc tie is. Spr. geeft echter de voorkeur aan een houten. Het college zal alles in 't werk stellen, niet alleen het be stek te handhaven, doch zelfs als kan nog enige verbeteringen aan te brengen. Spr. is er voor de woningen, ook de toekomstige, zo groot en ge riefelijk mogelijk te maken, bedacht als we moeten zijn op een ruimer wo ningmarkt in de toekomst. Wat de verdeling der woningen betreft, ziet spr. geen moeilijkheden. Wat de ur gente gevallen betreft de woning bouwverenigingen moeten enige zeg genschap hebben. De urgente geval len van leden van deze woningbouw verenigingen zijn no. 1. Het voorstel werd daarna z. h. s. aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de raadsleden worden uitgenodigd op 28 Juni een excursie te maken naar de waterleiding. Bij de rondvraag vroeg de heer Kortmann (K.V.P.) scherper toezicht op het zwemmen aan de Nieuwe Vaart. Spr. wil het woord „bende" niet gebruiken,, maar de toestand daar geeft velen aanstoot: Voorts vroeg spr. inlichtingen over het bouwsel naast het telefoonkantoor. Weth. Jongeleen antwoordde, dat het gebouwtje niet langer in stand mag blijven dan 10 jaar. De heer D. v. Dijk (P. v. d. A.) wenste in geheime zitting te spreken over een persoonlijke aangelegenheid. De deuren gingen dicht. De fractie van de Partij van* de Vrijheid in de Leidse gemeenteraad heeft aan B. en W. bericht, dat zij, gezien de korte tijd van voorberei ding, geen opmerkingen of vragen zal insturen en aan de goedkeuriiïg van de begoting niet zal medewer ken. Zoals men weet, bestaat bedoelde fractie uit twee leden. F\E HARTEBRUG-PAROCHIE kon het niet op zich laten zitten, het 12 1/2-jarig pastoraat van pastoor R. Smitz O.F.M. alleen kerkelijk te vieren. Er zijn zoveel terreinen buiten het strikt kerkelijke, waarover de arbeid van de pastoor zich uitstrekt, dat een viering buiten de kerk .welhaast vanzelfsprekend was. Zo hebben de parochianen pastoor Smitz gisteren een Schouwburgavond aangeboden met een revue over het pa- rcchie-leven, welke revue niet alleen een inzicht gaf in de herderlijke ar beid van de jubilaris maar ook in het karakter van de Franciscaanse ziel zorg, welke zich kenmerkt door een, vertrouwelijke hartelijkheid, waar van Franciscus' zonen het geheim bezitten. eerst op de priesters zijn gericht. Maar ook ons volk vergeet dat nooitj vandaar dat er blijdschap is, als er één van ons wordt uitverkoren; van daar dat het feest is als er een pries ter jubileert. Spr. besluit ten slotte zijn boeiende rede met een gedicht van Guido Gezelle over de waaardig- heid van het priesterschap. Een hartelijke hulde in een warme Schouwburg Even 'n ernstig woord. Toen pastoor Smitz zijn plaats in de Schouwburgloge innam, temidden van zijn medewerkers, de kapelaans der parochie, pater Gasman, aalmoe zenier, en pater Lohuis, werd hij wel kom geheten met een soort padvin ders-yell: ,;Hallo, hallo, hallo. Wij heten u welkom", de „Hallo-canon geheten, welke evenwel met cano niek recht of andere canons niets te maken heeft, doch wel het voordeel heeft, dat de pastoor ineens zeer dui delijk wist, dat hij van harte wel kom was- Toen nog even een juichend „Ju bilate Deo", het bekende van Aiblin- ger, gezongen door het kerkkoor on der leiding van den heer v. d. Spek en na deze welgekozen overgangs maatregel een ernstig woord van pa ter Lohuis. Pater Lohuis is zelf Voortgekomen uit de Hartebrug-parochie en is daar nog altijd dankbaar voor.' Hij kent uit ervaring de sfeer van hartelijk heid, welke de Franciscanen in hun 500-jarige zielzorg in Leiden hebben weten scheppen, een hartelijkheid, welke ook St. Franciscus heeft ge kenmerkt. Bekend is de eerbied van St. Franciscus voor de priester, zó zelfs, dat hij tegen zijn medebroeders zeide, dat als zij een priester en een engel Gods samen tegen zouden ko men, zij eerst de priester moesten groeten, omdat in zijn persoon Chris tus zelf vertegenwoordigd was. Dat was ook altijd de boodschap van Franciscus' zonen in deze stad en uit die eerbied voor de priester is te verklaren, dat Leiden altijd zo'n vruchtbare stad voor priesterroepin gen is geweest. Daarvan moeten wij steeds goed doordrongen zijn, er is maar één Priester en dat is Christus. In het Oude Testament had God een priesterstam, de stam van Levi, waar in de priesterlijke waardigheid ver kregen werd door afstamming. Dat was een meer materiële, beperkte en nationale priesterstand. Als de vol heid der tijden is bereikt, wordt de priesterstand in wezen internatio naal en van een geheel geestelijke af stamming, het priesterschap van de Apostelen en van de door de Apos telen gewijden. Spr. schetst dan aan de hand van de ontroerende wijdingsplechtigheid, hoe in de ziel van de jongeman het eeuwig priestermerk wordt gedrukt, dat er nooit meer uit gaat. Hij neemt dan de plaats van Christus zelf on der de mensen in. Wie dat ooit mag vergeten, Satan vergeet dat nooit; vandaar dat zijn aanvallen altijd het „JA.... en?" Dan begint de revue, welke onder leiding van de conferencier W. Devi- lé op de planken wordt gebracht en tot titel draagt het bekende stop woordje van pastoor Smitz: „Ja.... en?" Eerst een sierlijk landelijk dans je door 'n achttal jongedames en een lied. gezongen door een dubbel man- nenkwartet onder leiding van de heer S. Theelen, en dan komt een te rugblik op de pastorale zielzorg van pastoor Smitz in de vorm Van een samenspraak tussen Thomasvaer en Pieternel. Zij weten heel wat op te halen uit hun herinnering, hoe de Kerststal tot stand kwam, hoe de kerk door de jubilaris werd verfraaid met beelden e.i nieuw verzilverde kande laars, van de aangebrachte ge^ids- installatl-' en van het beeld van O. L. Vrouw tjr Nood en ter Thuiskomst, van de kussens in de banken en wat al niet meer. Ook het voornemer van de pastoor om de processie naar Ke- velaer weer te doen houden, zodra dat mogelijk is enz. enz. Van alles passeert daarna nog de revue, zoals de liefde van de pastoor voor de hengelsport een aardig voorgedragen stukje met zelfs een kijkje onder water en kanjers van vissen! de ondeugende „collec tanten-vergadering" waarbij voor al de jeugdige „collectant", die zijn dienstbeurt in de H. Mis van 6 uur maar steeds versliep, een geweldig succes had en het lied van de klok, de eerste klok, die weer in een Leid se kerktoren terugkeerde. Daarbij was gevoegd een afbeelding van de grote klok, die binnen 4 maanden weer beieren zal in de toren. Ook Ma ria ter Thuiskomst was niet vergeten, als herinnering aan de zware oorlogs jaren, in een zéér mooi tafereeltje. Deze taferelen van het parochie leven sloegen alle geweldig in er hun uitbeelding oogstte veel en welver diend succes. Daar tussen door zong het dubbel mannen kwartet en werden gracieuse dansjes uitgevoerd teï kunstzinnige verlevendiging van het programma. Een vrolijke noot bracht de Hersen gymnastiek, een wedstrijd tussen de dames en heren, waaruit bleek, dat de mannelijke parochianen van pas toor Smitz met één puntje meer het wonnen van de vrouwelijke. Eerlijk heidshalve moet evenwel worden toe gegeven, dat de vragen, aan de heren gesteld, over het geheel gemakkelij ker te beantwoorden waren dan de vragen voor de- dames. Héél aardig was ook het geestige dansje van het Kostschoolmeisje en de imitatie van Shirley Temple. En tot slot de Finale van de Jeugd beweging met veel lawaai van trom mels en trompetten, zoals dat be hoort. Een indrukwekkend en impo sant slot. De heer W. Devilé, die de organisa tie van deze „warme" hulde had. wist de onvermijdelijke pauzes tussen de verschillende nummers met kwink slagen ta vullen als een geroutineer de conferencier, daarin uitstekend bij gestaan door de heer Gordijn me' zijn K.A.B.-orkest. Als wij goed heben gezien, zat de jubilaris, ondanks de hitte, gister avond al te springen van verlangen, om ook '.is wat te zeggen: daarvoor zal hij vanavond, bij de voortzetting en slot van het feest, gelegenheid hebben. JUBILEUM TANDARTS REEKERS De heer H. J. Reekei^, waarvan wij gisteren reeds meldden, dat hij zijn zilveren jubileum als tandarts hier ter stede herdacht, werd gister avond in zijn woning aan de Bree- straat gehuldigd door zijn oudere col lega's. Door de heer Laurens Bosch werd de jubilaris zijn eigen geschil derd portret overhandigd, vervaar digd door de Leidse kunstschilder Walter E. Bosch. De overreiking ging met een hartelijk woordje gepaard. Leidse Spaarbank. By de Leid se Spaarbank is gedurende de maand Mei 1947 ingelegd f 285.546.98 en terugbetaald 354.858.02; ingeschre ven zijn 148 nieuwe inleggers, ter wijl 149 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 25.320 inleg gers. hieronder begrepen 1.651 deel nemers aan de Afhaaldienst bedroeg einde Mei 1947 14.547.693.04. Door de Afhaaldienst werd in 5.790 stor tingen 20.220,50 ontvangen. Er werden 78 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 1.767.85. Op de scho len werd gespaard 80.82 y2. Donderdagavond a.s. geeft de personeelsvereniging der Lichtfa brieken een feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal na afloop van de huishoudelijke agendapunten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Geuchien Frederik Hen drik, z. v. G. F. H. Scheppers en P. L. Stofberg: Ralph Arthur, z. v. D. 'Ruiter en G. Zuidema; Petrus Jo hannes Clemens Maria, z. y. C. P. Rozier en C. D. C. Bot; Krijn Cor nelis, z. v. A. Hillebrand en J. F. van der Plas; Pierre Claude Henri, z v. P. P. C. H. van de Voort en A. Nout; Antonius Maria, z. v. J. Verhoog er. G. M. Houps; Bartholo meus Cornells Theodorus, z. v. J. Mol en C. Prins; Johanna, d. v. J. Hoo- genboom en E. M. Bronsgeest; Ber- nardus Comelis, z. v. W. Smits en M. van Rcyen; Martinus Gerardus Otto, z. v. C. G. A. M. Gerdes en H. C. Houps; Marianne Antoinette, d, v. T. H. D. Bousie en J. Klinkhamer; Heinrich Albert, z. v. J. H. Ruiten en E. B. Waglau; Johannes Cornelis, z. v. T. J. Dee en G. Jansen; Jose phine Elisabeth d. v. H. J. van Hat- tum en E. van Leeuwen; Lena Ma ria, d. v. J. J. Jansen en M. Wijbeek; Cornelis, z. v. I. Boom en H. van Heuzen; Cornelia Helena, d. v. H. van der Meer en H. J. Nievaart; Elisabeth Theresia Wilhelmina, d. v. J. Altorf en M. Steenbergen; Geer- truida Maria Johanna, d. v. W. A. van den Ende en A. D. de Vink; Willem, z. v. P. de Koning en C. Salomons; Jacoba, d. v. C. K. J. Hoogstraten en M. van Bemmel; Pe- tronella, d. v. P. J. Oomen en C. Sterkens. Wat lezers ons schrijven WAT LEZERS ONS SCHRIJVEN. Zeer geachte mede-burger, Ons land staat voor grote proble men. Wij weten het allen. De oorlog heeft niet alleen ten aanzien van ons economisch leven ontwrichtend ge werkt, doch ook en vooral op het le- vens-moraal van zovele mensen. Het is schrikbarend te weten, hoe- vele landgenoten ontspoord zijn. Alle remmen werden losgegooid, het ver schil tussen goed en kwaad vervaag de. Anderzijds heeft de materiële nood, het gemis aan leiding of een gemakkelijk gemaakte verleiding in het bijzonder veel jonge mensen in het ongeluk gestort. Tienduizenden vullen nu onze overvolle gevangenis sen, en hoevelen zijn daaronder, die in de kern goed willen en die met de nodige hulp wederom als flinke mannen en vrouwen aan de opbouw en opbloei van ons Vaderland kunnen deelnemen. Realiseert U zich wel, dat wij hier staan voor een maatschappelijk kwaad, dat als een sneeuwbal steeds grotere afmetingen aanneemt! Om dit kwaad aan te pakken, staan de reclasseringsinstellingen van alle gezindten gereed hun.omvangrijke en menselijk-moeilijke taak voort te zet ten, doch noodgedwongen moeten wij daarvoor een beroep doen op ons Volk voor financiële steun. Nogmaals het maatschappelijk werk, dat hier geschiedt, is sociaal en nationaal onontbeerlijk. Op Zaterdag 7 Juni a.s. wordt hier voor een collecte gehouden. De Se cretaris M. L. Mussert, Lammen- schansweg 35, verzoekt allen die het Reel asserings werk willen steunen, zich als collectant(e) liefst zo spoedig mogelijk aan te melden. NOORDWIJK HET A.S. AUTOMOBIELFESTIJN TE NOORDWIJK. Aan het Verlangen van menig automobilist om het toeristische ge not van het maken van een auto tocht te kunnen koppelen aan een niet te moeilijk sportief gebeuren, heeft de K.N.A.C. thans kunnen vol doen door het organiseren van een Sterrit naar Noordwijk gevolgd door eon Concours d'Elégance in ge noemde badplaats op Zaterdag 21 Juni a.s. De deelnemers aan de Sterrit kun nen op elk gewenst punt in Neder land starten, doch zij moeten vóór 12.30 uur op het parkeerterrein van Hotel Huis ter Duin aankomen. Om in aanmerking te komen voor een aardige herinnering dienen zij dan in het bezit te ziin van vijf stem pels, welke kunnen worden verkre gen op vijf verschillende plaatsen, gedeeltelijk buiten, doch od geringe afstand van Noordwijk gelegen. De plaatsen van deze vijf controle posten moet men afleiden uit een z.g. blind kaartje. Als prijzen voor deze Sterrit heeft de V.V.V. Noord wijk aan Zee zeven week-ends en vijf lunches of diners voor 2 per sonen in een der Noordwijkse Hotels beschikbaar gesteld, terwijl de N.V. WASSENAAR de eerste coloradokever gevonden. Bij de politie werd een colorado kever gedeponeerd, die op het Was- senaarse strand is gevonden. Het beest is door de Plantenkundige dienst te Leiden opgehaald. LAATSTE BERICHTEN drieling geboren. het RK. Ziekenhuis schonk Remeus, wonende te In mevr. Salomi WEERSVERWACHTING BIJNA OVERAL NOG g HETZELFDE WEER. o In het Noord-Oosten van het land langzaam binnendringen g §van iets koelere lucht. Gedeel- g telijk bewolkt. Enige regen met o o kans ou onweer, wakke wind. tussen Noord en Oost. In het g overige deel van het land nog g o weinig verandering. Daar nog g o steeds zonnig weer met hoge o o temperatuur in de namiddag ans op onweer. Zwakke wind. nnooooooooooooonnoooooonoooooooooci Biervliet, Zondagnacht het leven aan een drietal dochters. Zowel moe der als kinderen maken het best. provinciale staten van zuid-holla!nd. Onder presidium van dé commissa ris der Koningin mr. L. A. Kesper kwamen Provinciale Staten van Zuid Holland heden in eerste gewone zit ting 1947 bijeen. Met 40 van de 71 uitgebrachte stemmen werd jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude (Vrijh.) herkozen tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Z.h.st. werd besloten de jaarwedde van de leden van het college van Gedeputeerde Staten van 5500 op ƒ6000 te bren gen met ingang van 1 Januari 1947. Na behandeling van 58 Kamerstuk ken, waarbij tal van kwesties naar de afdelingen of speciale commissies werden verwezen, werd de vergade ring tot 24 Juni verdaagd. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Het gebed in de Raad Gisteravond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen op verzoek van een 4-tal raads leden, ter bespreking van de exploi tatie en het onderhoud van de zwem inrichting „Poelmeer". Mevr. Kra mers danks de voorzitter voor het spoedige uitschrijven diezer verga dering Spr. wijst er op, dat de ver eniging Poelmeer de inrichting steeds goed heeft beheerd. Zuinig werken kan voordelig zijn, doch ook nadelig. Het badpersoneel is onvoldoende. Nu de scheiding is v/eggenomen zijn de zwemtijden te kort. B. en W. be ramen de schade op 10 pet., doch spreekster meent, dat deze zeker 40 pet. zal bedragen. De inrichting moet in goede toestand v/orden gebracht en meer personeel worden aange steld. Zij wijst tenslotte er nog op, dat vele inwoners van Leiden ook van de inrichting gebruik maken. De heer v. d. Poel heeft zich per soonlijk op de hoogte gesteld van de toestand in Poelmeer Het artikel daarover in de plaatselijke pers was gespeend van elke sensatielust. en gaf een juist beeld over de toestand. Spr. wees er op, dat de raad in het geheel niet op de hoogte was ge bracht. De bedoeling van deze ver gadering is niet om critiek uit te oefenen, doch om spoedig tot verbe teringen te komen. Het college van B.enW. streeft naar 'n sluitende be groting, doch de maatregelen door B. en W. genomen zullen èn mate rieel èn ook moreel de wijsheid be driegen. De personeelsvoorziening is geheel onvoldoende, zelfs niet ver antwoord, gelijk spreker nader uit eenzet. Het bestuur van Poelmeer heeft verklaard, onder de huidige omstandigheden geen verantwoorde lijkheid voor leven en veiligheid der zwemgasten te kunnen nemen. Spr. respecteert die uitspraak. Wat moet er onder dergelijke omstandigheden terecht komen van vruchtdragend zwemonderwijs, enz. Spr. wijst er op, dat er van dat z.g. zuinige be heer van B. en W. weinig zal over blijven. Tenslotte komt spr. tot het gemengd zwemmen. Geeft het gemengde zwemmen enige waarborg dat men beter leert zwemmen. Natuurlijk niet. Nog er ger is spreker tegen het gemengd „droogzwemmen" in badpak op de gazons. Wanneer men gedurende de laatste jaren de ontwikkeling van de bad- en zwemsport volgt, ook in ons land, dan doet het pijnlijk aan te moeten constateren, dat deze ten nadele van de volksgezondheid be zig is te ontaarden. Spr. stelt voor het gemengd zwemmen in de inrich ting geheel af te schaffen. De heer van Oosterom wijst er op, dat alle voorstellen van B. en W. niet met graagte door de vereniging zijn aanvaard. De vereniging heeft veel voor de zwemsport in de ge meente gedaan en is toch geen scha depost geweest. Zoals alles nu draait kleven er toch nog bezwaren aan. De heer de Gruijter zegt, dat het verzoek om deze vergadering niet moet worden gezien als een aanval op het beleid van B. en W., zoals het artikel in de plaatselijke pers ten onrechte is beschouwd geworden. Spr. herinnert aan de wordingsge schiedenis van „Poelmeer". De ver eniging heeft steeds aan haar ver plichtingen voldaan en 17.000 meer dan in het contract was bepaald, af gelost. De oorlogsjaren hebben aan de inrichting geen goed gedaan. De nodige herstellingen bleven achterwe ge. Daaraar\ kunnen B. en W. niets doen, doch ook de vereniging niet. Door zulke ingrijpende maatregelen te treffen, tast volgens spreker de gemeente de overeenkomst van 1939 aan. De heer Vallentgoed weet heel weinig van de zaak af. Er zijn, vol gens wat spreker beluisterde, bespre kingen geweest. Wat waren die be sprekingen. Getracht moet worden met B. en W. tot een oplossing te komen. De voorzitter heeft met belang stelling de betogen der leden ge hoord. Men krijgt de indruk of B. en W. geroepen zijn op het beklaag denbankje te gaan zitten. De critiek is gericht tegen het beleid van B. en W. Men had echter de critiek moeten richten tegen het bestuur van Poelmeer. B. en W. hebben van de vereniging niet de cijfers gekre gen waarom beleefd is gevraagd.. Tot driemaal toe hebben B. en W. om rekening en begroting gevraagd. De eerste kennismaking van het nieuwe collegf van B. en W. met Poelmeer was niet beleefd. Voorts hebben B. en W. nog nimmer een uit nodiging ontvangen tot bijwoning der bestuursvergtderingen ofschoon toch volgens contract de voorzitter van de raad het vetorecht is toege kend. Spreker wil erkennen dat de vereniging Poelmeer veel voor de zwemsport in deze gemeente hééft gedaan. Spr. citeert vervolgens de notulen van het onderhoud dat B. en W. met het bestuur der vereni ging heeft gehad. B. en W. achtten zich niet verantwoord, een bedrag van pijn. 9000.voor herstel der Zweminrichting beschikbaar te stel len. Zij hebben voorts niets gedaan dan wat volgens het contract hen was opgelegd. Het contract bevat echter vreemde bepalingen, die niet gewenst zijn. De heer Blomsma wijst op de te genstrijdigheden in het contract. Wat het gemengd zwemmen betreft, wijst spreker op 't verschil van mening der inwoners. De heer van Oostrom stelt voor het contract met ingang van 1 Oct. op te zeggen. Wordt aangenomen. De heer v. d. Poel heeft met be langstelling naar de verdediging ge luisterd. Op enkele punten is spreker niet bevredigd. Spr. vindt het niet juist, dat steeds wordt geschermd met „Ged. Staten zullen het niet goed keuren". We kunnen het toer altijd eens proberen. De heer Blomsma antwoordt spr. dat de mens geneigd is tot het kwa de. In het gemengd zwemmen ziet spr. een bron van kwaad. Het voorstel van der Poel om het gemengd zwemmen te verbieden wordt verworpen met 3 tegen 11 stemmen. Vóór stemden de heren v. d. Poel, Verhoef en Kerckhof. Weth. Deijsselbloém, en de heren v. Oosterom en den Ouden stemden te gen met aantekening, dat zij de raad niet bevoegd achtten, gezien het contract, daarover te beslissen. In principe zijn zij dus wel tegen ge mengd zv/emmen. De volgende agendapunten wer den zonder besprekingen goedge keurd. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel der Kath. Raadsfractie om de vergaderingen van die raad te openen en te sluiten met gebed. Mevr. Kramer, alsook de heer Boon wensten geen openbaar gebed, 't Gebed moet komen uit 't hart. Voor de vergadering zou een ogenblik stilte kunnen worden verzocht. Weth. Deijsselbloem verdedigt krachtig het voorstel van de fractie. Het gebed moet gezamenlijk in het openbaar worden uitgesproken voor de werkzaamheden die men gezame- lijk en in 't openbaar voor het alge meen welzijn verricht. De heer Oosterom sluit zich geheel bij deze woorden aan. Het voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer Kerckhof op de rattenbestrijding. Men kan zich bij rattenplaag wen den tot de directeur van gemeente werken en secretarie. De heer Blomsma vraagt onder zoek rioolstelsel. Weth. Deijsselbloem erkent veel fouten in dit stelsel. De parken zijn destijds door particulieren aangelegd en er is mogelijk toen wel gezocht naar de voordeligste manier. Bij B. en W. zijn echter grote plannen in voorbereiding. De heer Verhoef wijst -op het adres dat de R. K. Middenstand heeft ge richt tegen het plaatsen van een benzinepomp voor gemeente-auto's. Spr. acht dit ook niet gewenst en dient een voorstel in waarin de raad zich uitspreekt tegen in het le ven roepen van gemeentelijke be drijven waar dit anders kan. Hel voorstel wordt gezonden aan B. en W. om advies. Vervolgens wijst de heer Verho'ei nog op de schuilkelder bij de R? K., School, en de opstopping van auto's bij garage Rooyakkers. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3