„Kleizilver" kostte in den beginne f 1500.- per k.g Pater L. Paulussen spreekt over Maria-devotie IJmuiden, de hersens van »Radio Scheveningen* VRIJDAG 23 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NAAR HET ALUMINIUM-TIJDPERK De grondstof: bauxiet doet Surinama practisch cadeau aan de Vereenigde Staten Thans dekt een noodlijdend ge biedsdeel van Nederland meer dan 60 pet. van de behoefte der U.S.A. aan de grondstof. Men mag aannemen, dat de mens heid aan de vooravond staat van het.aluminium-tij,dperk. Eerst was er een stenen tijdperk, dat zo als men weet eigenlijk uit een reeks van stenen tijdperken bestond, die elkaar in vele duizenden jaren wa ren opgevolgd. Toen kwam, betrek kelijk kort, een bronzen tijdperk, waarna het ijzeren tijdperk aanbrak, dat nu al een 25 eeuwen to* in onze dagen voortduurt. Nu echter zijn er vele tekenen, die er op wijzen, dat het ijzeren tijdperk ten einde spoedt en dat het zal worden opgevolgd door het aluminium-tijdperk. Dit klinkt misschien minder vreemd als men bedenkt, dat onze aardkorst ongeveer driemaal zo zijk is aan alu minium als aan ijzer. Zilver uit klei. Het is hoogst merkwaardig te be denken, dat men een mensenleeftijd geleden nog nauwelijks wist, dat er zoiets als aluminium bestond. De naam aliminium is afgeleid van aluin en daar bestaat het ook gedeel telijk uit. In 1855 op de wereldten toonstelling te Parijs werd het alu minium voor het eerst aan het pu bliek getoond. Men noemde het klei zilver. Aanvankelijk'had men name lijk gedacht, dat men met een soort van zilver te maken had, want daar leek het bedricgelijk veel op. Alleen gewoon zilver was viermaal zo zwaar. Temidden van kalkrotsen ligt in de burt van Arles en niet ver van Mar seille een klein dorpje; les Baux. Plet telt maar een driehonderd in woners en is dus eigenlijk een ge hucht Maar in 1821 vond de Franse scheikundige Paul Berthier hier een bijzonder soort leem, dat hij eerst voor versteende rode klei aanzag, .maar die een verweerde steensoort 'bieek te zijn. Plij noemde deze steen soort „bauxite", afgeleid naar de vindplaats. Later bleek dezelfde steensoort op vele plaatsen van de wereld, en met name vooral in Su riname, gevonden te worden. Ook ontkekte men dat bauxite of bauxiet een merkwaardig metaal-achtig ka- lakter had. De Duitser Friedricht Wöhler en de Engelsman Humprey Davy wisten reeds, dat er een nieuw metaal in die merkwaardige rode kleibrokken zat. Maar het bleek moeilijk het er uit te balen. Dit lukte ten slotte aan de Fransman H. E. Saint Claire Deville (18181881), die hierbij de finan ciële steun had -vbn keizer Napoleon III, die de hoop had met het nieu we metaal de Franse staatsfinanciën, die in een deplorabele toestand wa ren, weer wat op te kalefateren. Het brok aluminium, dat Deville op de wereldtentoonstelling exposeerde, wekte algemene bewondering. Maar het was bijna zo duur als goud, want het kostte 1500 per kilo (goud kost te in die tijd ƒ1648 per k.g.). Saint Claire Deville ging hard aan het werk en na tien jaar van moeizaam werken bleek hij in staat aluminium te leverern voor 60.per kilo. Daarbij bleef het niet. Voor de eer ste wereldoorlog was de prijs reeds tot 1.50 per k.g. teruggebracht- Uitvinder stierf in armoede. Dit grote succes was vooral te dan ken aan Charles Martin Hall, een jonge Amerikaan uit Ohio, de eigen lijke grondlegger van de aluminium- industrie. Hij kwam uit een arm ge zin en had geen wetenschappelijke of technische scholing gehad. Maar hij was een scherpzinnig man, die plei- zier had in experimenten. Zo ont dekte hij op 23 Maart 1886 hoe langs electrolytisehe weg zuivere alumi nium uit bauxiet te halen, waardoor de productiekosten aanmerkelijk daalden. Hij kon aanvankelijk nie mand vinden, die zich voor zijn uit vinding interesseerde, totdat hij de steun kreeg van een rijke familie Mellon uit Pittsburg, waardoor hij in staat werd gesteld een fabriek te stichten. In November 1888 produ ceerde de fabriek reeds 25 kilo alu minium per dag, diat tegen 25 dollar per kilo op de markt werd ge bracht. Dit fabriekje werd het begin van de latere machtige Aluminium Com pany of America, een concern dat zijn weerga in de wereld niet kent. Dit werd een onderneming, waarin hon derden millioenen dollars werden ge- investeerd en verdiend. Maar Char les Martin Hall werd op zij gescho vgn, hij nam geen prominente plaats in het bedrijf is, dat hij had gesticht en hij trok er zelfs geen noemens waardige voordelen van. Nog in de volle kracht van zijn leven trok hy zich terug om in &en klein plaatsje in Florida te gaan wonen. Daar stierf hij in behoeftige omstandighe den op 51-jarige leeftijd in 1914 Maar in het Carnegie-museum toont men de bezoekers met trots het prachtige standbeeld van Charles Martin Hall dat geheel uit alumi nium werd gegoten door de beeld houwer Moretti. Voor het weghalen verkrijgbaar! Dank zij de uitvinding van Char les Martin Hall en van een gelijktij dig en onafhankelijk van Hall door de Fransman Heroult gevonden me thode, kon men met behulp van de in 1880 reeds uitgevonden electri- sche dynamo, een geheel nieuwe me taalindustrie ontwikkelen. Het alu- Nu er officiël bekend gemaakt is, dat aluminium-vaatwerk, zonder bonnen of toewijzing ver krijgbaar zal zijn, blijkt er (in het bijzonder bij jonge lieden, die trouwplannen hebben) een grote weetgierigheid te bestaan ten opzichte van aluminium. On ze medewerker Rinko Wiersma vertelt in bijgaand artikel een en ander uit de geschiedenis van het aluminium. Dit jonge, lichte metaal heeft een reeks van be wogen lotgevallen achter de rug. Thans echter schijnt het op weg te zijn om het belangrijkste me taal te worden dat de mensheid dient. minium is thans, zoals ieder weet, een der belangrijkste metalen, dat gelegeerd met andere metalen, op duizenderlei wijze dienstbaar wordt gemaakt Het is driemaal zo licht als staal of koper en het wordt niet al leen voor vaatwerk en instrumenten, voor de electrotechcniek en voor bij- 'ondere machine-onderdelen ge bruikt, maar het is voor de automo biel- en voor de vliegtuigindustrie onmisbaar geworden. In Amerika bouwt men tegenwoordig hele hui zén van aluminium. Als de atoom energie dienstbaar zal kunnen wor den gemaakt aan de behoeften der mensheid, zal het aluminium onge twijfeld hierbij nog een belangrijke rol worden toebedeeld. Voor ons Nederlanders, die dank baar zijn, daf er thans in ruil voor enze schaarse deviezen uit Amerika aluminium-goederen worden inge voerd, is het lichtelijk pijnlijk te le zen wat ir. O. M. de Munnik in zijn boek „Suriname, het rijke ertsland" meedeelt. Suriname bezit inderdaad enorme voorraden bauxiet,, de grond stof waaruit aluminium wordt ver vaardigd. De handige Amerikanen halen het daar weg, de kortzichtige Hollanders hebben hen daartoe in siaat gesteld. Ze hebben het maar voor het opscheppen. Men kan zeggen, dat de rijke Ame rikanen het van het noodlijdende Su riname cadeau krijgen, want de uit- voer-premie van 121/2 cent per ton, is gelijk aan niemandal. De Amerika nen hebben een contract tot 1981; Thans wordt meer dan 60 pet. van de Amerikaanse behoefte aan bauxiet door Suriname geleverd. In 1936 haalden de Amerikanen 221000 ton bauxiet uit Suriname. In 1943 steeg de productie van de Amc- rikanse bauxiet-mijnen in Suriname 1.662.766 ton. De bauxiet-schat- ten van Suriname, voorzover ze ge ëxploiteerd zijn, worden op een waarde van 6 milliard dollar ge schat.... EEN KERK OP ROLLETJES, In het kader van de heropbouw plannen voor de Londense binnen stad heeft men plannen onder han den voor het verplaatsen van de kerk van St. James over een afstand van twintig meter, teneinde tot een verbreding van de Thames-straat te komen. Men wil, na de muren en de toren verstevigd te hebben, onder het gebouw een stalen vloer aanbren gen, welke op zijn beurt gedragen wordt door dommekrachten; daarna tussen steunvloer en dommekrachten stalen rollen schuiven, en met be hulp van hydraulische kracht het kerkgebouw op deze rollen verplaat sen. LEIDEN PAROCHIE-GESCHENK VOOR PASTOOR SMITZ O FJVL Wij herinneren er nog even aan, dat kaarten voor de feestavond, die pas toor Smitz wordt aangeboden als geschenk ter gelegenheid van zijn 12J4-jarig jubileum, kunnen worden afgehaald, morgen, Zaterdag, tussen 3 en 5 uur en Zondag tussen 11.30 en 1 uur in de Romanuszaal. (Wij raden degene, die daartoe in de gelegenheid zijn. aan. de kaarten Zaterdag te ha len). Zoals reeds gemeld: voorlopig niet meer dan twee kaarten per ge zin voor Maandag 2 of voor Dinsdag 3 Juni. Om misverstand te voorkomen zij er op gewezen, dot ieder, die een der avonden wil bijwonen, in het bezit moet zijn van een kaart, welke op de boven vermelde dagen en uren kan worden gehaald. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op tweede Pinksterdag hopen de heer en mevrouw C. H. NoletZ. No- let-Wiersma de dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar in het huwelijk tra den. Nog slechts een half jaar geleden mochten we in onze courant het gou den zakenjubileum vermelden van de heer C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206 en we vonden daarbij gelegen heid verschillende interressante bij zonderheden rondom deze vijftigja rige te memoreren. Thans draagt dit gouden julbileum een ander karakter. Het is een huise lijk feest, maar de zaak en de klanten zijn toch één, want talloos velen kun nen familie en zaak niet meer van elkaar scheiden. We waren deze week in de gele genheid het gouden bruidspaar even te bezoeken. De bruidegom, 70 jaar, was sedert enige weken bedlegerig: overwerkt! Wat 'n vitaliteit. Maar het gaat thans weer beter! De bruid, 76 jaar, nog steeds even levenslustig ondanks de rheumatische pijnen en nog vol interesse voor de zaak. Wat 'n voorrecht na 50 jaren! Uit het huwelijk van de echtelie den Nolet werden vijf kinderen ge boren, waarvan er nog drie in leven zijn. Zes kleinkinderen vormen de trots van de feestelingen. Ook onze beste wensen op dit feest en nog me. nig jaartje. Vrienden en bekenden worden Maandagmiddag te hunne huize ver wacht, waar tussen 3.30 en 5.30 uur gelegenheid tot gelukwensen is. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Heden herdacht de heer Boom de dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Fabriek van Wollen De kens vh. J. C. Zaalberg Zoon. De heer Boom werd met zijn echtgenote ten kantore ontvangen en gecom plimenteerd, waarbij hij door de di rectie werd toegesproken. Deze memoreerde o.a. een type rend voorval uit de bezettingstijd. Nadat de requisities van textiel- goederen bij de Nederlandse bevol king niet voldoende hadden opgele verde, werden bij de fabrieken inval len gedaan. Zo geschiedde ook bij Zaalberg, waarbij een partij dekens werd aangetroffen, welke een der volgende dagen zou worden afge haald Een der Leidse K.P.'en werd gewaarschuwdi, welke op een vroege ochtend (Boom vervulde toen de rol van portier) een overval deed en de dekens weghaalde. Vanzelfsprekend heeft Boom bij deze overval ijverig medegeholpen. Boom is hierop ge vangen genomen en is verschillende dagen in arrest gebleven. De toen malige commissaris van politie Hof man heeft hem aan urenlange ver horen onderworpen. Zelfs werd Boom met de dood bedreigd. Boom heeft op zijn eigen kalme, rustige manier zijn oorspronkelijke lezing van de overval volgehouden en is enige dagen later in vrijheid ge-- steld. Na zijn invrijheidstelling werd hij verrast met een mand met fruit en levensmiddelen, versierd met oran jelinten en met een gecalligrap'heerde plaat waarop de woorden: „H.M. de Koningin der Nederlanden dankt A. KINDJE UIT TREIN GEVALLEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 5-jarige W. B., uit de Paul Krügerstraat hier ter ste de, die met zijn moeder op het balcon stond van de trein, die om 16.13 uit Den Haag vertrok, ter hoogte van de Loolaan uit de trein gevallen, toen de jongen erin geslaagd was in een onbewaakt ogenblik het portier te openen. Het kind was op slag dood. Boom voor zijn moedig en rustig ge drag". Aan de jubilaris werd thans een geschenk in couvert overhandigd, terwijl namens het personeel een lamp werd aangeboden. K. EN O. Eduard Flipse dirigeert het Rotterdams Philharmonisch orkest. Eduard Flipse maakte gisteren avond zijn foyeuse entrée te dezer stede. Na de grote moeilijkheden en teleurstelling, die hij in de laatste twee jaren heeft gehad. Nadat hij met opmerkelijk applaus was ontvangen dirigeerde Flipse zijn geliefd orkest in een keur van vooraanstaande en mooie werken. Om mede te beginnen „Tod umd Verklarung" van Richard Strauss, het technisch geniale werk; de worsteling met de dood, haast een te lange inleiding voor de „Welter- lösung", het hoogere leven. De uit voering was subliem in alle opzich ten en heeft gelegenheid gegeven de prachtige klank van Strauss' orkest in z'n volle glorie te beluisteren. In aansluiting hierop „Fontana di Ro ma" symphonisch gedicht van Respi- gheè, die de rijke instrumentatie van Rimsky Korsakow leerde. De compo nist legt hier op meesterlijke wijze sententies en visioenen vast bij hem opgewekt door vier fonteinen van Ro me. een mooi en kleurig werk. met fel schaterende goude en blauwe wa ter-opspattingen, de lucht vol van zon, klokgelui, vogelgefluit en blader geruis; dan rust alles in stilte van de avond. Suggestief en dichterlijk heeft de dirigent het werk. dat grote in druk maakte, vertolkt. Tot slot voor de pauze Manuel de Falla's Suite uit het ballet „El Sombrero de Tres Pi- cos", welke pittig en levendig werd uitgevoerd. De frisse spontane mu ziek met haar folkloristische inslag is ten volle genoten, en Flipse vierde onder luide toejuichingen zijn triomf. Ten slotte speelde Iskar Aribo het pianconcert in Bes. van Tschaïkows- ky, dat een heel bijzondere plaats in de klavierlitteratuur inneemt, Voor 't eerst hoorden wij Aribo met een goed orkest, spelen en de saamhorig heid met de grote begeleidingsgroep slaagde Aribo's technische vaardig heid was voortreffelijk in dit klank rijk opus maar ook de lyriek, het voorname muzikale wezen is een geestdrift. Er zendert drift in zijn spelcapaciteiten en er werken senti menten. Tevens beheerst hij zijn be wogen spel en is bezonken. De sa menwerking met de dirigent en het orkest bracht in elk der delen een goede uitkomst en artistieke resultaat. Men was buitengewoon erkentelijk voor de brillante prestatie, welke zich uitte in een éclatante huldiging van de solist, de dirigent en het orkest. En met mooie bloemruikers werden solist en orkestleider gecomplimen teerd. K. en O. heeft een artistiek concert georganiseerd, waarvoor dank en waardering!. J. Kortmann. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men rechtsgeleerdheid: de heren D. J. N. Noordijk te Roterdam, ,B. H. A. Langerwerf, te 's-Gravenhage. Onze maatschappij op weg naar de ondergang 1 HEEL ONZE MAATSCHAPPIJ is ontwricht en bevindt zich op de weg naar de ondergang". Met deze woorden uit de encycliek over Christus Koning begon de Algemeen Secretaris der M.C. in Nederland, pater L. Paulussen S.J. naast enkele andere aanhalingen uit geschriften van belangrijke figuren betreffende de menselijke samenleving, zyn rede over de betekenis van dé Maria-devotie in de 20e eeuw. Deze rede werd gisteravond uitge sproken bij de buitenkerkelijke vie ring van het 12 1/2-jarig bestaan der Maria-Congregatie afd. heren van de St. Petrus-parochie in het Don Bos- cohuis, waarbij wij o.a. opmerkten pastoor Th. M. Beukers en de oud- directeur der congregatie de zeer- eerw. heer H. W. J. Schrama, thans directeur van het Dioc. Missiebu reau. Pater Paulussen wees er op, dat in de 16e eeuw stromingen opkwamen, die zich kantten tegen de opvattin gen van de Christelijke maatschappij. Sindsdien heeft de ontkerstening steeds groter vormen aangenomen en vooral in deze tijd trachten onchris telijke levensbeschouwingen de over hand te krijgen. Het is duidelijk, dat wij een strijd tegemoet gaan op le ven en dood, waarin de mensheid zich moet uitspreken of zij voor of tegen Christus is. Spreker vroeg zich af, of de ka tholieke organisaties momenteel in staat waren geheel het hoofd te bieden aan deze vormen van modern heidendom. Hij achtte dit niet het ge val. Er is echter een lichtpunt en wel de devotie tot Maria. Het beeld van deze serene maagd komt in ons katholieken steeds meer tot leven. De paus heeft de wereld toegewijd aan Maria, die tweeduizend jaar gele den, toen de menheid naar de ver lossing snakte, dé dageraad is ge weest van nieuwe leven Via het hart van Maria moeten wij komen tot het hart van (fhristus. In dit verband wees spreker er op, dat het er niet op de eerste plaats om HET GEELECTRISEERDE WOORD (Van onze speciale verslaggever). Een schipper heeft averij op de Noordzee en wil zijn reder opbellen. En hoe vor dert de tinbaggermolen op Scheveningse zenders. De telefoongesprekken van iand naar zee en vice ver sa worden door IJmuiden doorgegeven. Tien ontvan gers zijn hier het hele et maal in bedrijf. Na het En- weg naar Indië? De Willem Barentsz heeft aan de Zuid. pool een school walvissen verschalkt. Een sterfgeval aan boord in de Caraïbi- sche Zee moet naar huis is IJmuiden het drukste kuststation ter wereld. Doch wie zich een gejacht bedrijf in een enorm ge bouw mocht voorstellen, vergist zich deerlijk, want de gehele dienst is na de worden getelegrafeerd. Er- bevrijding ondergebracht in gens is een schip in nood. In al deze gevallen is Ra dio Scheveningen onze be middelaar. Te Schevenin gen verraden vier grote masten, waaraan verschei den antennes bevestigd zijn, dat daar de zendappa raten staan. Voor de oor log werkten hi®r zestien 10-15-KW-zenders, die te legrafisch de hele aarde be streken op golflengten van 17 tot 2222 m. Behalve de Ukg. staan de golven tussen 100 en 200 m. en tussen 600 en 800 m. ten aienste van de scheepvaart. Een schip in nood zendt op 600 m. Daarom wordt od die golf steeds geluisterd, maai dat gebeurt ih IJmui den, waar de ontvangers staan, een flink eind dus van de zenders om storin gen te voorkomen. De hersens. In IJmuiden zetelden de hersens van Radio Scheve ningen. Van IJmuiden gaan dagelijks gemidddeld 500 telegrammen via de lijn rechtstreeks naar de reikbaar voor het 50 man sterke personeel. Voorlopig zal men dus aan de IJmui- dense watertoren nog wel de antennes laten hangen bij gebreke aan masten- materiaal. De Scheveningse zendmasten staan echter weer fier overeind in- olaats van de door de Duit sers opgeblazenen. Met 2 on dergedoken Scheveningse zenders kon aanstonds v/eer gezonden worden en inmiddels werkt men weer naar het oude aantal toe, ging een zo groot mogelijk ledental te krijgen. De diepte is belangrijker dan de omvang en daarom moet de trouwe kern streven naar een inni ger devotie tot Maria, omdat zij ook deze tijd van verwarring de dage raad kan zijn van een betere maat schappij. De uiteindelijke triomf van Chris tus is zeker, maar wij moeten trach ten het Christusrijk opnieuw op aar de te vestigen. Al zijn de vooruit zichten somber, wij hebben niet het recht aan deze mogelijkheid te twijfe len. Pater Paulussen besloot daarom met de woorden van Christus: „U komt het niet toe dagen of tijden te kennen, dde de Vader in Zijn almacht heeft vastgesteld, maar als de H. Geest over U neerkomt, zult gij de kracht ontvangen om van Mij te ge tuigen". Tijdens deze bijeenkomst gaf de secretaris, de heer J. A Vreeburg, een overzicht,van de groei en werk zaamheden der congregatie in haar 12 1/2-jarig bestaan. De heer J. Koevoets bracht een keurig verzorgd Maria-declamato- num.dat vergezeld ging van licht beelden. Hierdoor waren de aanwe zigen in de gelegenheid om bij de tekst reproducties van Maria-schilde- rijen te aanschouwen van Memlinck, Dürer en Geraedts, welke combina tie een uitstekend effect had. De sfeer werd nog verhoogd! door de me dewerking van het zangkoor, dat o.l.v. de heer R. Rijnbeek toepasse lijke gezangen ten gehore bracht. Deze geslaagde avond werd ge opend en gesloten met een stimule rend woord van dè directeur kap. H. C. A. P. van Drunen. IEDERE SCHEEPSZENDER HEEFT ZIJN ROEPLETTERS DE NEDERLANDSE BEGINNEN MET P twee doodgewone schoollo kalen. Wat van 1904 af zo moeizaam was opgebouwd is door de Duitsers in 1944 grondig geplunderd en ver nield. Nu heeft men in een minimum van tijd en met de weinige beschikbare materialen alles weer op nieuw doen functioneren en wel zo, dat er nu 3 a 4 maal zoveel omgaat als vroeger. Ondanks de be- Eerkte bouv/mogelijkheden ad men het oog op een polderterrein laten vallen, doch daai hier een hoog spanningskabel over komt te lopen, moet er nogmaals een keuze gedaan worden, v/at niet eenvoudig is om dat het een vlak terrein moet zijn, dicht bij de kust, buiten het bereik van stof zuiger-, auto-, tram- of tremstoringen en toch be- al behelpt men gich nog met 56-KW-zeaders; 4 30-KW-zenders zijn echter in aanbouw en zo zal bin nenkort de wereld weer omspannen worden. Op merkelijk is intussen, dat heb een telegram voor U' QSL: „Telegram goed ont vangen". Code-afspraken maken de inhoud voor der den waardeloos. Terwijl de telegrammen met de mor sesleutel of via de pons band uitgaan of door luid spreker en verreschrijver binnenkomen, brengt de telefoniste een gesprek tot stand. Door een prima ser vice krijgt Radio Scheve ningen steeds meer aanvra gen van buitenlanders bin nen. Een internationaal verkeer gaat in en uit. Particuliere gesprekken zakengesprekken, persbe richten, weerberichten. Een schip in volle zee is zijn koers kwijt; binnen een paar minuten ontvangt men te IJmuiden d& juist- te positie van de peilsta- tions Terschelling. Den Helder, IJmuiden en Hoek van Holland en via de lijn naar Scheveningen gaat bet de aether in. De ramp van de Titanic in 1912 had 't Veiligheidsverdrag van WEERSVERWACHTING ENKELE VERSPREIDE BUIEN. Over het algemeen vrij veel bewolking met enkele verspreide regenbuien met kans op onweer, o voornamelijk in het zuiden en midden van het land. Des nachts iets Warmer, overdag weinig verandering van temperatuur. Meest matige oostelijke wind, in I het zuiden tijdelijk echter ver- anderlij ke wind. ooooooooooooooonoooooooooooooooooo STAATSLOTERIJ. 500ste Staatsloterij, 5e kl. 17e lijst 8351, niet, met premie van ƒ3000, 100,-- 8455, 17319. scheepstelefonie, die Londen tengevolge, dat de oorspronkelijk slechst op grotere schepen verplicht de Noordzee en zijn toe gangen berekend was, tot in het Oostelijke dee] van ae Middellandse Zee blijkt te reiken en misschien haalt men de Rode Zee nog. Scheveningen zijn PCH. Zo heeft iedere scheepszen- rier zijn roepletters; de Ne derlandse beginnen met P. Door een systeem van af kortingen bekort men de zendtijd; QTC betekent: „Ik een telegrafist met ontvan ger en zender aan boord te hebben. De kleine schepen gebruiken een telefoon, daar zij geen telegrafist kunnen bekostigen. En zo is contact met de wal prac- Roepletters. tisch voor elk schip moge lijk. Vandaar dat er 2 a 3 De roepletters, van Radio maal zoveel binnenkomt als --- uitgaat. Inderdaad, de zee spreekt met het land! Maar dat het omgekeerde ook het geval is. bewees Oude jaarsdag 1946. roen er rond 1800 telegrairpmen uitgin gen! In7 de kleine zaal van de Stads gehoorzaal bestond gisteravond een bevredigende belangstelling voor 'n avond, georganiseerd door de vak groep detailhandel in textielgoede- ren, welke avond werd geopend door de voorzitter van de vakgroep, de heer Kors. Nadien sprak de heer Raymakers, die eerlang zal optreden als directeur van de textielschool. Het plan bestaat deze school in de Ambachtsschool te dezer stede te vestigen. De heer Raymakers ving zijn toe spraak aan met de mededeling, dat de Vestigingswet voor textieldetail- listen bij de minister is ingediend en thans ieder moment in behande ling .kan worden genomen. Door verandering van de economische structuur is de textielhandel, die zich in de tijd van het gilde wezen tot grote hoogte wist op te werken, allengs in een slechtere positie ge komen, welke ontwikkeling tot een climax kwam in de tijd van de al gemene economische crisis. In die jaren van werkeloosheid ontstond een beunhazerij in deze handel, die nu ten koste van alles moet worden beëindigd. Ook nu is het gevaar voor de bonafide handelaar nog niet geweken. De textielhandel zelf heeft naar middelen gezocht om het vak te beschermen, en daaruit is de thans te verwachten vestigingswet gegroeid. Drie eisen worden bij deze wet aan bonafide handelaren ge steld, n.l. handelskennis (het alge mene middenstandsdiploma), cre- dietwaardigheid (ook op basis van geldlening, mits niet opeisbaar bin krijgen automatisch een vergunning, doch dienen voor uitbreiding tot een andere branche van de textiel handel aan de drie genoemde eisen te voldoen alsof het de vestiging van een nieuwe zaak gold. Na deze met aandacht aangehoor de toespraak werd een viertal films vertoond, betrekking hebbend op speciale onderdelen van de textiel industrie, m.l. de vlasverwerking, het twijnen, de verwerking van wol en de productie van natuurzijde. Het gehoor, waaronder zich wet houder Van Schaik bevond, toonde zich dankbaar voor het gefoodene. Door de politie zijn aangehou den de 36-jarige D. J. v. d. B. en de 54-jarige F. A. S., terzake van het kopen van consumentencredietbon- nen en distributiebescheiden. BURGELIJKE STAND. Geboren: Louise Maria dr. van J. L. Meerpoel P. M. van Haaster; Pieter Johannes zn. van J. Ouwerkerk J. Wagieveld; Jannetje dr. van A. de Water G. Bleij; Johannes Thomas zn. van J. J. P. Dingjan C. A. L. Bred- dels; Andries Theodorus zn. van A. R, P. van Sohoonderwoerd den Beze- mer J. van Tongeren; Antonia Caro lina dr. van H. Gorree N. Frieshert; Johanna Martina dr. van L. P. Horikx W. S. Vehhoogt; Jan zn. van A. P. Schrijer B. J. de Munnik; Deane dr. van W. Smit C. van den Berg; Wil helmus Joseph Henri Marie zn. van H. M. van Welij G. A .M. van Deene; Elsje dr. van A. van Leeuwen A. de Bruijn. Overleden: J. Imanse hudsvr. van P. G. van Rijn 62 jr.; J. van der Reij- den wed. van P. T. L. Beenakker 90 jr.; G. J. F. M. van Rijn zn. 4 dagen. Gehuwd; P. van Aken jm. A. B. Barten jd.; G. A. W. van den Oord jm. E. W. Somerwil jd.; J. A. Vens jm. J. C. Noordervliet jd. Ondertrouwd: A. J. Bij jm. 31 jr. S. de Vet jd. 21 jr.; S. Fuch jm. 28 jr. P. van Daalen jd. 26 jr.; P. C. Ket- tenis jm. 26 jr. N. van Strien jd. 25 jr.; G. Krullaars jm. 32 jr. M. Brax- hoven jd. 25 jr.; L. Lacourt jm. 21 jr. M. C. Cave jd. 21 jr.; S. P. Leupe jm. 22 jr. J. F. Scharroo jd. 22 jr.; D. J. Meijers gesch. 31 jr. J. de Graaff jd. 23 jr.; P. van den Oever jm. 23 jr. J. Molennaar jd. 27 jr.; M. de Roode jm. 25 jr. M. Eradus jd. 19 jr.; P. Vis ser jm. 28 jr. J. Zwart jd. 26 jr.; G. van der Steen jm. 30 jr. A. van den Oudenaller jd. 21 jr.; L. Vinkesteb'n jm. 25 jr. A. Laterveer jd. 25 jr.; H. T. M. Rertels jm. 27 jr. J. M. Broe ken jd. 23 jr.; R. Regeer jm. 20 jr. E. Cram a jd. 21 jr.; J. D. Ricke jm. 29 jr. G. B. Grolleman jd. 23 jr.; W. Oudshoorn jm. 22 jr. J. C. G. Ciere jd. 19 jr.; J. C. Roodibeen jm. 20 jr. M. J. Mangelsdorf jd. 17 jr.; P. van Rijk jm. 26 jr. P. Kokkedee jd. 25 jr.; M. van Steenbergen jm. 28 jr. A. Smits jd. 24 jr.; H. van der Vegte jm. 26 jr. C. E. M. Brocaar jd. 26 jr.; E Arends jm. 25 jr. M. C. R. Vos jd. 22 jr.; A. Labortus jm. 25 jr. M. Kop jd. 24 jr. ALPHEN AAN DEN RIJN WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN. Burgemeester rar. Schokking zal 3e partij openen. Burgemeester mr. F. M. A. Schok king van Alphen aan den Rijn, heeft zich, naar wij vernemen, bereid ver klaard de 3e partij om het wereld kampioenschap dammen te openen met de eerste zet. Zoals men zich zal herinneren gaat de strijd tussen de Franse wereldkampioen P. Chestem en onze landskampioen R. Keiler. NOORDWIJK Tram-ongeval. Maandagnamid dag ongeveer half vijf had een tram-ongeval plaats, dat betrekke lijk goed is afgelopen. De 13-jarige scholiere P. uit Noordwijk aan Zee stak haar hoofd uit het open raam bij de hoek HoofdstraatHuis ter Duinstraat. Daardoor kwam zij in aanraking met een mast en werd danig aan het hoofd gewond. Dr. van Nes kon, na de wond te hebben gehecht, de patiënt per ziekenauto naar het ouderlijk huis doen ver voeren. Het bleek later, dat het meisje ook nn« por, lichte hersen schudding had gekregen. Haar toe stand is echter goed. De jeugd is vrij onbezorgd en neemt het niet zo nauw met de waarschuwingen van welmenende passagiers. Zelfs de conducteur heeft weinig vat op hen. SASSENHEIM Gesneuveld. De fam. L. v. d. Voet ontving uit Indië het treurige bericht,, dat hun zoon Jan in dienst van het Vaderland is gesneuveld. Jan was in het najaar van 1946 naar Indië Vertrokken. Dick v. d. Plas ligt gewond door een schot in zijn knie in het hospi taal. VOORHOUT DE LEIDSE VAART. Zaterdag as. zal het rijwielpad nen twee jaar) en vakbekwaamheid, langs de Leidse Vaart voor wielrij- welke zal worden aangewezen door ders worden opengesteld. De offi- de diploma's bediendenbrevet en I cieële opening van de Leidse Vaart patroonsbrevet. zal waarschijnlijk 31 Mei plaats vin- De reeds jaren gevestigde zaken I den.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3