Tachtig jubilarissen in Kath. Arbeidersbond te Lisse UAANDAG 19 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Zondagavond hield de afd. Lisse van de R. K. Landarbeidersbond een huldigingsavond. De voorzitter, de heer C. Elfering, opende, na het zin gen van het strijdlied, de avond met een woord van welkom tot de jubi larissen van de afdeling. In onze af deling zijn n.l. bijna 80 leden die ge durende 25 jaren of langer en twee leden die reeds 40 jaren lid van onze organisatie zijn. Het is voor de eer ste maal, dat. een afdeling een derge lijke huldigingsavond houdt en Lisse kan met recht trots zijn op deze 80 pioniers. Met name noemde spreker de heren C van den Berg, die 40 jaar Üd en daarvan 37 jaren penning meester is geweest; F. Snaar, die een lange reeks van jaren het voorzitter schap van de propagandaclub heeft bekleed; II van der Vlugt die meer dere periodes met de juiste kijk het voorzitterschap van onze afdeling heeft bekleed, en C. van Resteren, die een zeer groot aantal jaren het bodeschap heeft waargenomen. Spr. bracht hulde en dank aan alle jubi larissen voor hun arbeid en voor hun trouw aan de vereniging. Een Hillegoms orkestje bracht hierop een paar muzieknummertic- ten gehore, terwijl mej. Zonneveld ons vergastte 'op enige zangstukjes. De uitreiking van de diploma's volgde, waarna de Alg. Bonds-voor- zitter C. J. van de Ploeg- herinnerde aan de herdenking van de encyclie ken Rerum Novarum en Quadrage- simo Anna. Namens het hoofdbestuur felici teerde spr. de leden met hun trouw lidmaatschap en wees op de resul taten van hun offers en gaf een ver gelijking van de tijden van nu en vroeger. De avond werd afgewisseld met muziek en zang, terwijl tijdens de pauze de koffie werd geserveerd. De heer J. P. de Koning, voorzit ter der Kath. Arbeidersbeweging, sprak namens deze beweging woor den van felicitatie tot de jubileren de leden en wees de jongeren op hun uitstekend voorbeeld. De geestelijk adviseur, kap. Ka merbeek, besloot deze mooie huldi gingsavond met een kort sluitings woord AFSCHEID IR. VOLKERSZ. Het afscheid van de heer Ir. K. Volkersz had Vrijdagmiddag in café restaurant „de Nachtegaal" plaats. Op de officiële receptie merkten wij o.m, op de voorzitter van de Alg. Vereni ging voor Bloembollencultuur Jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, prof. E. van Slogteren, dr. A. J. Verhage, dr. van der Plasse. direc teur van de Tuinbouw, burg. mr. W. H. J. M. Lambooy van Lisse, E. H. Krelage, J, W. Lefeber sr., ir. Vlag, opvolger van ir. Volkersz en andere vooraanstaande figuren uit de bloem bollenwereld. Ir. van der Plasse, die de rij van sprekers opende, wees op het zeer vele en verdienstelijk werk van ir. Volkersz als rijkstuinbouwcon- sulent en directeur van de rijkstuin bouwschool. Deze verdiensten heeft de regering gemeend tot uitdrukking te moeten brengen en het heeft H.M. de Koningin behaagt de heer Volkersz te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze benoeming werd met een spontaan applaus be groet. Na ir. van der Plasse spraken nog de heren Krelage, van Cittert, Heems kerk. Balkenende, burg. van Nispen tot Pannerden. J. W. A. Lefeber, dr. Verhagen, Schepers en tot slot de heer Philiüps. die allen hun woorden vergezelgd deden gaan van fraaie stoffelijke blijken van belangstelling. Uit de gesnroken woorden viel op te maken, dat ir. Volkersz het bloem bollenvak door. zijn werk aan zich heeft verplicht en dat zijn werk op zeer hoge prijs werd gesteld. De scheidende directeur weri" hier-, na een diner aangeboden, waaraan vele vakgenoten en verschillende be sturen van organisaties aanzaten. Personalia. Voor het diploma kantoorstenografie slaagde te 's-Gra- venhage mej. E. A. van Tol, en voor dat van typist de heer L. Spaargaren, beiden woonachtig te Lisse. Gouden huwelijk. Het echtpaar J. Tulen-Haasing hoopt Eerste Pink sterdag zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Jubileum. De heer G. v Nieuw koop herdacht Zaterdag j.i. zijn 40- jarig jubileum bij de fa. P.utg. Veld- huyzen van Zanten. Zowel van zijn patroon als van zijn collega's ontving hij blijken van belangstelling De receptie in de Nachtegaal werd druk bezocht. In de afgelopen week herdacht de heer C. Th. Berendsen, het feit. dat hij voor 25 jaren in diensj; trad bij de fa. D. Schouten. Deze dag is voor hem niet onopgemerkt voorbij gegaan, want de firmanten en het personeel hebben zich niet ónbetuigd gelaten. Tentoonstelling. De Zaterdag gehouden tentoonstelling in de Ho- boks van de verschillende ziektever schijnselen in de diverse bolgewassen werd druk bezocht. Veel vakliefheb- bers kwamen een kijkje nemen en toonden elkaar het ziek. terwijl ook verschillende leken deze tentoonstel ling bezochten en van hun belang stelling blijk gaven. Consumentencrediet. Van 19 tot en met 31 Mei 1947 zullen ten raad- huize nieuwe aanvraagformulieren worden verstrekt voor het verkrijgen van consumentencrediet. Van 15 Mei tot en met 7 Juni 1947 is er gelegenheid de ingevulde for mulieren eventueel met de door de werkgever ondertekende werkge vers verklaringen bij de Districtsraad (Raadhuis) in te leveren. Zij, die reeds een crediet hebben ontvangen, of op wier aanvragen reeds eerder afwijzend is beschikt, mogen thans geen nieuwe aanvragen indienen. Missienaaikrans. Van 30 Mei '47 tot en met 1 Juni a.s. houdt de Missie naaikrans in het parochiehuis een tentoonstelling van de door haar ver vaardigde paramenten en ander naai werk, Deze stukken worden gebruikt voor de kerken in de Missie, ten be hoeve van de Lissese missionarissen, waarvan er momenteel 5 met vacan- tie in Lisse vertoeven. Gymnastiek uitvoering. De da mesgymnastiekvereniging „Klimop" hield Zondagavand een uitvoering in de Hobaho, onder leiding van de heer L. Halfschepel. Kap. Keet open de deze avond met een woord van welkom en wees op het heilzame van dc gymnastiek. Spr. bracht hulde aan mej. C. Lefeber en de heer Half schepel voor hun vele werk. Hierna werden de gymnasten aan het werk gezet en werden de oefeningen ge maakt. Zij vonden veel bijval. De eerste uitvoering van de dames-gym- nastiek is goed geslaagd. NIEUWKOOP Fanfare-corps. Op de op Hemel vaartsdag gehouden concoursdag te Zeist heeft het Nieuwkoopse fanfare corps „Eensgezindheid" in de tweede afdeling een eerste prijs behaald. Watersport. De Nieuwkoopse Watersportvereniging „Noord-Zuid" hield op Hemelvaartsdag haar sei- zoensopening. In de morgenuren werd een onderlinge teamwedstrijd gehouden tussen 5/16 M. N.N. uit Woerden tegen 5 dezer boten van de overige leden. Deze teamwedstrijd werd met 37 l/10de tegen 15 punten door de overige leden gewonnen. In de middag werden gewone wedstrij den gehouden, waarvan de uitslagen waren als volgt: 16 M2. N.N., 1. H. Ronday, 2. J. Blonk, 3. D. Gulde- mond, 4. J. C. Mulder, 5. G. Groen. Sharpeyklasse: 1. J. Bodegraven, 2. A. Rijnbeek. OEGSTGEEST Vier brandweerlieden - gehuldigd Zaterdagmiddag vond in het Ge meentehuis de huldiging plaats van de heer W. F. de Rooy, ondercom mandant, A. P. de Rooy* brand meester, D. A. Driessen en H J. Juf ferman. Deze waren respectievelijk 40 en 30 jaren aan de vrijwillige brandweer verbondeA. De burgemeester heeft deze jubi larissen hartelijk toegesoroken er de nadruk opleggende, dat het vrij willig verband zofduidelijk de be reidheid tot het brengen van een belangloos offer aan de gemeenschaD demonstreerde. Hierna reikte hij hun namens de Kon. Nederl. Brand- weerbond een diploma uit, terwijl de daarbij behorende kruizen nog zullen volgen. De heer W. F. de Rooy heeft hierna woorden van dank gesproken.. Het hoofdbestuurslid van de Kon. Nederl. Brandweerbond, de heer de Graaf, heeft de noodzakelijkheid van vernieuwing van het corns in het licht gesteld en hoopte, dat het voorbeeld van de jubilarissen sti mulerend zou werken. De heer A. F. de Rooy haalde herinneringen uit het verleden op en hoopte op een goede samenwerking tussen brand weer en gemeentebestuur, terwijl de heer Hagedoofn, de noodzakelijkheid van onderling Contact van de brand weer bepleitte, daarbij de wens uit sprekend. dat deze brandweertaak in de gemeentelijke sfeer mocht blijven. Tenslotte heeft de commandant van de Oegstgeester brandweer, de heer Hoekstra, nog dank gebracht voor de vriendelijke woorden aan 't adres van de jubilarissen, welke woorden hij voor een deel wenst over te dragen op al zijn manschappen. Ook hij be pleitte meer belangstelling van de zijde van B. en W. ,voor de brand weer, door ook eens oefeningen te willen bijwonen, hetgeen de burge meester zowel als weth. de Neef toe zegde. Hierna verenigde men zich tot een gemeenschappelijke „thee", terwijl 's avonds een intieme feestavond is gehouden van 't gehele corps met hun dames. SASSENHEIM Geboren: Nicolaas Cornelis zn. van J. Batenburg en J. Glasbergen,Feikje Maria dr. van A. van Keulen en C. A. Woelders, Josina Maria Theodora dr. van A. A. M. Ter Meer en K. Th. M. v. d. Voort, Cornelis Wilhelmus zn. van C. N. Berg en J. J. Zuider- wijk, Arend Jacobus zn. van C. v. d. Heiden en S. C. Benschop, Maria Catharina dr. van W. J. J. Beijk en M. C. Goddijn, Êetronella dr. van D. Staring en D. C. Breijer. Overleden: A. v. d. Meer 82 j. E. van Loo geb. Reijerse 68 j. A. Dan- nijs geb. Ciggaar 68 j. Ondertrouwd: Cornelis Vonk 22j. en Aaltje Visser 35 jr. Gehuwd: C. J. de Haan 24 j. en A. M. Elderinig 25 j. VOORSCHOTEN Jongeren K. V. P. Woensdag avond om 8 uur houdt de jongeren K. V. P. een vergadering in het R. K. verenigingsgebouw. De agenda ver meldt o.m. bestuursverkiezing en een causerie van Pater Otgerus: „Wij bouwen onsv eigen léven". Ook niet- leden zijn van harte welkom. Het bestuur rekent op een flinke op komst. WASSENAAR Wassenaars Mannenkoor jubileert. Het Wassenaars Mannenkoor be staat 25 jaar. Dit feest zal gevierd worden met een jubileumconcert in ae Dorpskerk aan het Plein. Woens- dangavond 21 Mei om 8 uur. Aan dit concert zullen meewerken mevrouw Riek van Veen, Alt, dr. H. L. Ausso- ren, orgel en Corry KoebergHart man, piano. Onder de deskundige leiding van de dirigent G. v. d. Water heeft het koor zich in en buiten Was senaar een uitstekende naam be zorgd op concoursen en zang wedstrij den. Kon. Wilhelminavereeniging. Het bestuur stelt zich voor behou dens goedkeuring door de overheid feest te vieren op 1, 3 en 4 Sept. Verbetering Papeweg. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan de verbetering van de Papeweg, dat is de verbindingsweg tussen Wassenaar en Voorschoten. Wegens gebrek aan materiaal beperkt de verbetering zich voorlopig tot het grondwerk voor de nieuw aan te leggen weg, want de Papeweg zelf zal niet wor den aangetast; hij blijft in gebruik als fietspad en als weg voor het lang zame verkeer. Naast de Papeweg wordt de nieuwe verkeersweg ge projecteerd, een verkeersweg, die op de Rijksstraatweg uitmondt tegenover de Lange Kerkdam, die nabij de Vin- kelaan en nabij de grens Wassenaar Voorschoten de oude Papeweg kruist en die uitkomt in het dorp Voorschoten. Aan de Zuidkant van Raaphorst zal een nieuw fietspad v/orden aangelegd, dat ook tegenover ae Kerkdam zal uitkomen. Geboren: Johannes, z. van C. de Jong en M. J. Theil; Johannes C. M., z. van J. D, Zandvliet en C. E. van Veen; Cornelis J. M., z. van N. J. van Wissen en H. M. Hekman; E. J. A. F. Diederix en D. P. Ayling; Cornelia Maria, d. van M. J. Gahrmann en M. Kortekaas; Paul Willem, z. van G. T. Visser en L. Arps; Augustinus Johan nes Marie, z. van B. H. M. Gransjean en E. C. M. Widdershoven; Maria Geertruida Wilhelmina, d. van W. A. G. Groeneweegen en J. C. Rijke: Ma ria Johanna, d. van C. J. van Steen en A. A. Zandvliet; Hendrikus Cor nelis Johannes, z. van J. W. van der Ham en H. M. Faneman; Dineke Ca therine, d. van H. Kolff en A. J. Brans; Anna Maria, d. van W. F. Geijl en V. J. Struijk; Helena Joanna Ma ria Theodora, d. van N. J. J. van der Kley en A. A. Mooijman; Jacobus Theodorus Nicolaas, z. va nA. J. Bak kers en O. V. M. van Dobben; Eisó George, z. van J. J. Bergsma en J. M. Solkensz; Peter Emanuel, z. van J. M. Dek en H. B. Hazelaar; Jacob Jan, z. van L. van Wijngaarden en E. E. Derksen Staats; Marinus, z. van A. G. Visser en R. Smits; Louise Magda- lena, d. van E. L. Witkamp en M. G. M. Beesems; Henri Daniël, z. van H. C. M. Daalmeijer en G. A. Boer. Ondertrouwd: A. C. Straathof en J. A. Noordover; G. T. Atema en N. J. van der Graaf; J. W. Rietveld en P. J. van Leeuwen; J. A. Levert en A. Engelbregt; F. Parlevliet en J. C. Noordover; W. P. Ruigrok van de Werve en C. M. van der Holst; A. M, Breedveld en M. C. Faas; A. J. Wes terhof en J. P. Verspeek; H. J. v. d. Boog en C. C. Noordover. Getrouwd: W. G. C. Kenens en M. J. Zoetemelk; A. Meijer en C. W. Heij- stek; W. G. J. van Rossum en M. Markwat; F. J. N. Scheepens en G. E. Holm; C. W. Groeneveld en E. Be- kooij; J. A. Gras en W. M. Tap; C. P. van Rijn en N. Neijzen. Overleden: Anna E. de Jong, èchtg. van C. van Laan 37 j.; Fransciscus L. Vencken ,ongeh. 22 j.; Anna Chr. van der Klaauw, wed. A. L. Bellekom 82 j.; Franciscus J. I. Berkemeijer, echtg. van J. L. M. Schilte 52 j.; Josepha Ko- nings. wed. D. B. Kool 57 j.; Elsje Zeijpveld, echtg. v. J. Dirkten 48 j.; Arnold M. J. M. Oosterveer 2 j.; Maximiliaan J. Mieremet 19 j.; Jo hanna E. Mathot 5 j. ZOETERWOUDE SLUITSTUK WONINGBOUW. Zaterdagmorgen is het sluitstuk van de beeldnis in de eerste woning van de R. K. Woningbouwvereniging aan de Schenkel weg officieel ge plaatst. Daartoe uitgenodigd kwamen in het Patronaatsgebouw bijeen, het .bestuur en de raad van toezicht, De ken Bont, burgemeester Smeets, wet houder de Graaf de heer Wybo Kort- mann, afgevaardigden van K. A. B. en L. T. B., de architect, aannemers, opzichters en onderaannemers. Op het bouwwerk verzocht de voorzitter van de R.K. Bouwvereni ging „St. Willibrordus", de heer J. H van der Ploeg, deken Bont het inmet selen van het sluitstuk te verrichten. Deken Bont beklom de stelling, spreidde de metselspecie, het stuk na tuursteen werd geplaatst. Toen deze plechtigheid verricht was, hield de heer van der Ploeg een rede, aanvangende met een relaas van de overwonnen moeilijkheden bij de voorbereiding voor dé bouw. Op de eerste plaats dankt spr. de archi tect A. H. J. Paardekooper Czn., voor de plannen en voorbereiding, waardoor 't mogelijk werd reeds in 1946 den bouw aan te vangen. La ter heeft arch. Paardekooper ziel geassocieerd met architect Barnhoorn yoor wiens adviezen spr. zich even eens dankbaar uitspreekt. Spr. brengt dank voor de ondervonden mede werking van het Bureau voor de Volkshuisvesting, het Instituut Stad en Landschap en het Bureau Goed keuring Materialen. Verder dankt spr. de aannemers firma v d. Geer en Stuifzand en diens onderaannemers en de opzich ter A. H. J. Paardekooper Pzn. in de moeilijke taak bij de snelle voort gang van het bouwwerk, de uitvoer der, de heer Sommeling, en alle ar-' beiders, die meewerkten aan de bouw. Zeer in het bijzonder dankt spr. de heer Heller, secretaris wan Tuinstadwijk voor zijn adviezen. Ook brengt spr. dank aan het ge meentebestuur dat de bouw mogelijk maakte. Spr. dankt deken Bont voor het verrichten van de plaatsing van het sluitstuk op de beeldnis, waarin hopelijk spoedig een beeld van de pa troon der woningbouwver. „St. Wil- iibordus" geplaatst zal worden. Met voldoening sprak hij over de resultaten van het bouwen van 14 woningen aan de Schenkelweg en binnenkort ook 14 woningen aan de Rijndijk. Het derde plan tot de bouw van 18 woningen zal voorlopig ach terwege blijven. Hierna werden de in aanbouw zijnde woningen bezichtigd. Veertien ruime woningen, allen bestemd voor grobte gezinnen, waarin een woon kamer, vijf slaapkamers, keuken en een douche-cel zijn ingedeeld. De vliering, een kelderruimte en groo- te schuur geven volop gelegenheid tot berging en bewaring van alles wat een groot gezin behoeft. In het patronaat teruggekeerd, wer den de genodigden en in de keet aan de werklieden een feestdrank aange boden. Burgemeester Smeets wenste de woningbouwvereniging geluk met de ze bouw, evenals haar Patroon heeft zij baanbrekend werk gedaan en haar werk ging ook niet op rozen. Spr. geeft de verzekering, dat het gemeen tebestuur het werk van de woning bouwvereniging toejuicht en volledi ge medewerking verleend. Ten slotte voerde deken Bont het woord om waarderende woorden te spreken over het bevorderen van de goede volkshuisvesting, dat zeker een groot parochieel belang genoemd kan worden. „SINTE ODILIA" Legende of historie. Prof. dr. Henri van Rooyen O.S.C. heeft thans de tweede uitgave het licht doen zien van zijn boekje „Sinte Odilia", een heilige, die in de Orde der Kruisheren op bijzondere wijze wordt vereerd. De H. Odilia is één der 11.000 maagden, die volgens de legende in de eerste eeuwen van het Christendom te Keulen ter dood zijn gebracht, en haar gebeente rust thans in het moederklooster der Kruisheren te Hoei. Pater van Rooyen behandelt in zijn boekje het verhaal van de martel dood van de H. Odilia en de ontdek king van haar gebeente vele eeuwen ]*ter en hij doet dat met de piëteit van een Kruisheer doch tevens met de critische zin van een historicus. Het is moeilijk om bij zulke oude verhalen de legende te scheiden van de zuiver historische kern. Op grond van het wonderdadige karakter der relieken komt de schrijver tot de con clusie, dat het op z'n minst allerwaar schijnlijkst is, dat broeder Johannes Novelan van Eppes in 1287 relieken van een echte martelares naar het moederklooster van Hoei heeft over gebracht. Historische zekerheid is hier niet te bereiken. Over de verschijnin gen, welke broeder Johannes geleid hebben tot de ontdekking van de re lieken te Keulen, merkt pater van Rooijen op, dat de wonderwerkende kracht der relieken de mogelijkheid ener bovennatuurlijke openbaring wel aannemelijk maakt, doch een wijze re serve acht hij de meest gepaste hou ding ten opzichte van een traditie, die voor de Orde der Kruisbroeders in de loop van haar ontwikkeling een al les overstralend glanspunt werd. Het verhalend gédeelte van het boekje laat zich prettig lezen; het cri tische gedeelte vraagt natuurlijk een meer gespannen aandacht. Het doel, dat de schrijver zich stelde, om n.l. een rechtmatig en gerechtvaardigd fundament te geven aan de St. Odilia- verering, lijkt ons zeer wel geslaagd. Het boekje is uitgegeven bij Licht- land te Diest. LEIDEN HOLL. MIJ. VAN WETEN SCHAPPEN. In jaarvergadering der Hollandse Maatschappij van Wetenscappen, te Haarlem gehouden werden de op brengsten van het Pieter Langerhui- zen—Lambertuszoon-fonds- toegekend aan prof. dr. E. Havinga te Leiden voor een onderzoek over de ruimte lijke structuur van organische ver bindingen. Tot nieuwe leden werden o.m, gekozen prof. mr. F. M. Baron van Asbeck en prof. dr. C. J. v. d. Klaauw alhier. Tot buitenlands lid werd o.m. gekozen prof. dr. E. Hertz- sprung, directeur van de Leidse ster- rewaoht. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Lezing van Hans Franco Mendes. De directeur van de Muziekschool, de heer Hans Franco Mendes, hield een beknopte lezing over de stijl in de kunst dus ook stijl in de muziek waarna de littera tuurkennis van de aanwezigen met behulp van gramofoonplaten getoetst werd. Er was levendige belangstel ling. Eerst vertelde spreker, hoe hij tijdens de oorlog het leven van zijn kampgenoten opfleurde door muziek te maken en later ook de litteratuur- kennis van zijn lotgenoten vermeer derde door hun stijlinzicht te geven en wedergaven van werken te laten horen. Hoe geniet men muziek, het geestelijk diepe, intense genieten? Door te weten, te kennen de geest, het wezen van de auteur, zijn volks aard, de geschiedenis van diens land en volk. Er loopt door de kunst een historische draad, vanaf da Palestri- na tot heden toe, en toch is de kunst telkens anders. Er zijn groepen van componisten, die in een bepaalde stijl ?chrijven, en alleenstaande. Zij die contrapunt aanwenden, de sympho- nie schrijven, ongedefineerde en vol ledige programmamuziek, en dan duidde de spreker de stijlverschei denheid aan tussen Bach en Handel, BeethovenMozart, Schubert—Schu mann, ChopinLisztDebussyRa vel BrahmsRegerHindenuth; Die- GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden zal Woensdag 21 Mei spreekuur hou den van 13.30 tot 14.30 uur. penbrock, Bruckner, Mahler, Verdi, Grieg, Tschaikowsky. Dan de tegen- woordigen, Schönberg, Berg, Pijper, Badings, Satie Honegger, Malipiero, de Falla en Poulenc. Na deze korte maar interessante uiteenzetting werd tot het toetsen overgegaan. De heer Haverkamp stelde zijn discotheek ter beschikking, een keur van platen van de meest belangrijke werken. Telkens kreeg men een deel dat 't meest ka rakteristiek voor de auteur is van zo'n opname te horen en tekende men op papier, liefst zo volledig mogelijk componist en werk- aan. Niet gemak kelijk is dit, omdat men maar zo'n brokje Jioort. Natuurlijk zullen er ra ke antwoorden geweest zijn, maar ook zullen er bokjes geschoten zijn. 't Was aardig, leerzaam en boeiend. Leven dig applaus, is voor de spreker het overtuigend bewijs geweest, dat zijn paedagogische voordracht ruim schoots gewaardeerd werd. J. KORTMANN. UITREIKING BONKAARTEN. Morgen bonkaarten afhalen voor die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 86001 t.m. 92000. Meebrengen: Alle stamkaarten (zonder inlegvel), de nog niet aan gewezen periodes worden van de bonkaarten 705, het met inkt ingevuld en ondertekende formulier ME' 323 15 en het restant van de oude brand- stoffenkaart met de bon 72 L.V. „De Burcht" is geopend van 8.45 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Ned. Reisver. voor Katholieken. De afd Leiden van de Ned. Reisver- eniging voor Katholieken organiseert met de Pinksterdagen een tocht naar Valkenburg, waarover men bijzonder heden in de advertentiekolommen vindt. De. afd. verheugt zich in grote bloei en de reizen der afgelopen maanden zijn daarvan het bewijs. Naar de Bollenvelden en de Bloeien de Betuwe werden goed geslaagde reizen gemaakt. HET RODE KRUIS- Zaterdagmiddag hield het Rode Kruis afd. Leiden haar jaarlijkse le denvergadering in het Luxor-theater. De voorzitter, dr. P. J. Gaillard, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezige leden (ong. 100 van de 11.000 leden) en gaf vervolgens een kort overzicht van de werkzaamheden van het Ro de Kruis. Velen meenden, aldus spr., dat na 5 Mei '45 het werk van het Rode Kruis afgelopen was, doch ook in de na-oorlogse tijd valt et nog ont zettend veel te doen. We denken slechts aan de repatriëring uit Indië, de hulp-teams o.a. naar Siam, de ver zorging van de reliefgoederen, de bloedtransfusiedienst, de kinderuit zending en de pas opgerichte ramp organisatie. Dit zijn slechts enkele ondedelen van de veelzijdige taak van het Rode Kruis. Spr. besloot met een opwekking aan de leden om hun steun aan dit mooie werk te blijven geven en daarbij nieuwe leden trach ten te winnen. Vervolgens las mr. J. C. de Vroom de notulen van de vorige vergade ring voor, waarna de pl.v. penning meester een overzicht gaf van de fi- r.antiën, waaraan wij het volgende ontlenen: ontv. ƒ28.925,51. Uitgaven 37.617.54, zodat dit jaar een nade lig saldo opleverde van ƒ8672.03. Tot 2e secr. werd met alg. stem men benoemd dr. F. J. Duparc, ter wijl dr. H. Levend, dir. van het Acad. Ziekendhuis als deskundige voor het ziekenhuiswezen aan het bestuur werd toegevoegd. Na het zakel\jke gedeelte van deze bijeenkomst werd er een Rode Kruis- propagandafilm gedraaid, waaruit wel duidelijk bleek, dat de voorzitter bij het opsommen van de werkzaam heden van het Rode Kruis geenszins had' overdreven. We zagen hoe de Roode Kruissoldaten onmidellijk na het bombardement van een stad de gewonden uit de nog brandende puinhopen haalden, hoe zij hulp brachten bij de overstroming in Overijsel, hoe zij de oorlogsslachtof fers van hulppaketten voorzagen, enz.,,enz. Het tweede deel van de film gaf ons enige indrukken uit In dië, hoe het Rode Kruis daar hulp bracht aan de overlevenden uit de concentratiekampen, kinderen met hongeroedeem verzorgden, zieken huizen inrichtten, hulpposten inricht ten ter verzorging van bedelaars, kortom overal waar de mensheid in nood is, komt het Rode Kruis de hel pende hand bieden. Deze film toonde ons nog eens dui delijk hoe groots de menslievende taak is van hei Rode Kruis. Haar wijdvertakte organisatie is een ze gen voor de maatschappij! VERKEERSEXAMEN VOOR DE JEUGD. Vanmorgen werd een aanvang ge maakt met het verkeersexamen voor de schooljeugd, waaraan door 24 van de 40 lagere scholen wordt deelge nomen. Om negen uur vertrokken de eer ste groepen vanaf de Garenmarkt en liepen de volgende route: Garen markt, Korte Raapsteeg, Korevaer- straat. Levendaal, Kraaienstraat, Hogewoerd, Gangetje, Botermarkt, Korenbeurssteeg, Breestraat, Ketel- boetersteeg, Langebrug, Steenschuur Garenmarkt. Langs de route waren verschillen de controleposten uitgezet, waar een agent de fouten van de genummer de deelnemers noteerde. Om half elf kwamen de Burge meester en Wethouders van hun be langstelling getuigen door aanwezig te zijn op de Garenmarkt, waar juist de leerlingen van de scholen van de Driftstraat en Haverstraat startten. Hét komt mij gewenst voor te rea geren op het verslag in Uw blad van j.l. Vrijdag over de vergadering van de K.V.P. afd. Jongeren. De opper vlakkige lezer vindt er n.l. alweer een verwijt in aan de groep jongeren, die slechts met twintig koppen vertegen woordigd was; welnu deze vertegen woordiging was nu eens niet zo tra gisch! Want de groep jorfgeren-K.V.P. telt ongeveer 40 leden en dan is een opkomst van bijna 50 pet. op een snikhete avond niet om over te mop peren. Ik zou wensen, dat de Senioren zo reageerden op een convocatie! Dan is een opkomst van 20 pet. ter ver gadering al een prestatie. Ik hoop trouwens dat het zover komt. dat bei de groepen in heilige wedijver meer gaan aanpakken en sterker" volhar den. 't Is nodig. Met dank voor afgestane plaats ruimte. S. MENKEN. Voorz. K.V P.-Leiden. WEERSVERWACHTING g IETS MEER ZON. O O O Meest zwakke wind. In deg 2 vroege ochtend plaatselijk neve- g g lig. Overdag wisselende bewol- g 2 king. Geen neerslag van beteke-o nis. Iets hogere temperatuur. nooooooooooooooooooooooooooooooooo Wat lezers ons schrijven Geachte Redactie De heer B. v. Julzinga, insp, v. h. lager onderwijs en voorzitter van de onderw. comm. voor veilig verkeer, sprak een woord van welkom tot Burgemeester en Wethouders en voorts tot de comm. van politie, ver tegenwoordigers van Brandweer en van het bestuur van veilig verkeer, hoofdinsp. y. d. Wal, de heer Vriend, hoofd van de afd. Onderwijs, en an dere aanwezigen. Spr. wees er op, dat tot nu toe het parcours steeds in de buitenwijken was uitgezet, doch dit jaar is dat speciaal in het cen trum gedaan om ook de ouderen te laten zien hoe zij wegen en trottoirs moeten gebruiken. Daarna sprak insp. Breedveld, che«f v. d. afd. Verkeer, een kort woord tot de aanwezige schooljeugd, waar in hij hen wees op het belang van veilig verkeer en hen aanspoorde niet alleen vandaag, maar steeds de regels goed in acht te nemen. Hierna vertrokken de deelnemers een voor een om de met pijlen aan gegeven route, zo mogelijk zonder fouten te lopen. Insp. Breedveld deelde ons nog mede, dat over enkele weken als alle scholen aan de beurt geweest zijn, in Trianon een feestmiddag voor de deelnemers gehouden zal worden, waarop de diploma's wor den uitgereikt. BURGERLIJKE STAND. Gboren: Jacoba Johanna, d. v. H. Colpa en J. H. van Harmeien; Leo- nardus Johannes, z. v. C. J. Koelt en C M. Schakenbos; Jonathan, z. v. M. Roeloffs en W. Stigter; Elizabeth Wilhelmina, d. v. H. J. Brandt en M. J. Hendrikse. Overleden: L. Trouwee hsvr. van T. Ouwerkerk 68 j.; J. E. van der Weide wed. van J. F. A. Mulock Houwer 73 j.; A. G. Giezen man 56 j. LAATSTE BERICHTEN IIET PROCES TEGEN „ZENDER BRUSSEL." De Brusselse krijgsraad heeft uit spraak gedaan in het -rotts tegen degenen, die tijdens de Duitse be zetting hebben medegewerkt aan de radio-uitzendingen van de zender Brussel. Wies Moens, die directeur- generaal was van dit omroep-station, werd tot de doodstraf en tot het uit betalen van een schadevergoeding van fr. 500.000 aan de Belgische staat veroordeeld. Nog vier andere leiden de figuren werden eveneens tot de doodstraf veroordeeld. STAATSLOTERIJ. 500e Staatsloterij, 5e trekking. ƒ1500.— 19621 1000.— 1048 1802 12829 14252 400.— 11430 12291 200.— 4923 15050 20603 100.— 1612 2650 4431 5102 5323 5974 7360 8461 12729 13687 15251 17332 17391 .17585 177E43 18957 21988 MARKTBERICHTEN UTRECHT, 17 Mei. Paarden. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 702 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paar den ƒ8001200; werkpaarden f500 tot ƒ2900; oude paarden ƒ250450; paarden boven drie jaar ƒ500950; paarden beneden drie jaar 300750; veulens 100300; hitten 200750. Uw pijnen verdwijnen met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijkse (kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklijders over de gehele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5